Ontwerp L.0.-Wet Woningbouw te Terneuzen Pastoor G. Driesen viert zilveren priesterfeest Ovezande's pastoor in het zilver Koperen Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar RADIO DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 JUNI 1949 MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Peetje Minne's eeuw feest te Eede gevierd Werkmansbelang" deed goed werk Viering op Zondag a.s Hard werken met veel enthousiasme DES, MORGENS om 10 uur is er in Groede een plechtige Hoogmis, waarbij de kapelaan en pater Rumol- dus een familielid van de jubilaris zul. len assisteren. Ook de vader van de pastoor zal het feest van zijn Heerzoon bijwonen. De feestpredicatie wordt door de kapelaan gehouden. Na de H. Mis is er receptie en om half 2 vindt in de cantine van de Wederop bouw een feestvergadering plaats, waarop de jubilaris gehuldigd wordt. Van Groede ontvangt hij een kasui- TERNEUZEN Inter Vies DR BEEL heeft een aanklacht in gediend tegen het dagblad „De Waarheid" in verband met een daar in gepubliceerd artikel. De schrij ver ervan insinueert, dat dr Beel's heengaan als Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon verband houdt met het verdwijnen van mr Visser, burgemeester van Den Haag en dat dr Beel in bezettingstijd bepaalde connecties onderhield met Mussert. „De Waarheid" etaleert al deze, biykbaar in eigen kring uitgebroe de „geruchten" het woord „ge ruchten" komt niet minder dan ze ven maal in het stukje voor! en concludeert dan vlotweg: Men kan nu als vaststaand aannemen, dat de NSB-er Bonté de hele zaak door een brief aan de secretaris-generaal van Financiën aan het rollen heeft ge bracht. Ontijdig gerucht F „DE TIJD" lazen we een bericht dat voor de ministerpost Bin nenlandse Zaken „schijnen o.m. te zijn aangezocht" de burgemeesters van Arnhem en Breda. Hier en daar in den lande worden nog meer na men genoemd. Wij menen met re den te mogen zeggen, dat dit be richt gerekend moet worden tot de ontijdige geruchten, die men altijd pleegt te vernemen bij gelegenhe den als deze. „De Tijd" erkent dit trouwens in zijn nummer van gis teren. Waarom dan publicatie? Primeur-zucht? Ruimte voor het plakken van postzegels DE SCWAT H.H. WIJDINGEN Zaterdag heeft de bisschop van Haarlem in de Sint Bavo het H. Priesterschap toegediend aan de eerw. heren P. Al, J. Bergen, J. Blom, W. Friebel, A. Ooeyenbler, M. Hekker, A. Hubers, C. de Jong, G. Keukens, Th. Kloosterman, N. Landsman, P. Mussert, C. Nieuwen- huizen, A. Nijs, P. Obdam, P. van Roozendaal, C. Steins Bisschop, W. Suyker, A. Wiemers, P. Wijten en M. v. d. Zwaan. PROMOTIE De heer J. Wesseling, leraar in de Nederlandse taal en letteren aan het openbaar lyceum te Ter- neuzen, promoveerde aan de Uni versiteit te Gent tot doctor in de wijsbegeerte en letteren, afdeling Germaanse philologie op een proef schrift, getiteld: Bilderdijk en Engeland. Proefschrift en verdedi ging werden gewaardeerd met „onderscheiding VARENDE BEDEVAART Op 26 Juni a.s. vindt weer de jaarlijkse Schippersbedevaart plaats te Grévenbicht-Born. Om 10 uur wordt begonnen met een plechtige hoogmis in de openlucht, waarna processie over het water. Tal van mooie groepen zullen weer aan deze tocht deelnemen. Het aantal deelnemers bedraagt min stens 2000 man, terwijl vele dui zenden de plechtigheid vanaf de dijken zullen volgen. EERSTE NIWIN-JEUGD-AFD. IN HET ZUIDEN In de eerste vergadering van de Niwin-jeugdafdeling te Vlissingen, de eerste in de drie Zuidelijke provinciën, is een plan van actie ontworpen. Aan deze vergadering werd deelgenomen door de verte genwoordigers der schoolgroepen (op alle onderwijsinstellingen zijn groepen gevormd) en door indivi- duële jongeren. Behalve een le denwervingsactie staat op het pro gramma het bijeenbrengen van gelden voor een jeugdafdeling Vlissingen-Rimboekist, welke men nog vóór i September bijeen hoopt te brengen. Ook de lectuurinzame- ling zal ter hand worden genomen. KANAAL DOOR WALCHEREN De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de scheep vaart door de buitenkeersluis te Vlissingen gestremd zal zijn van des Zondags 26 Juni 1949 te 14 u. tot des Zaterdags 2 Juli 1949 te 16 u. of zoveel korter of langer als de aan de sluis te verrichten werk zaamheden zullen toestaan of ver gen. (Slot van pag. IJ, Men MOET dus zeggen, dat het v.g.l.o. inderdaad nog een kans gekregen heeft. Voor een behoorlij ke ontwikkeling van dit onderwijs is het wellicht zelfs gunstiger, be vrijd te zijn van armetierige aan hangsels, die in feite geen moge lijkheid krijgen om eigen sfeer en stijl te verwerven en daarom, hoe goed bedoeld ook, de naam van het v.g.l.o. weinig goed goen. Ander zijds mag men misschien de minister te optimistisch noemen waar hij het v.g.l.o. een „vrije ontplooiing" toe zegt. Het klinkt heel zoet, om het werkterrein van dit onderwijs in te perken tot grotere stadsscholen en centrale streekscholen, maar hun aantal mogen wij, dunkt me, niet te hoog verwachten. Het platteland wekt bij de v.g.l.o.-mensen niet zulke hoge verwachtingen. Maar niettemin, er is een kans en naar mij dunkt, een betere dan tevoren. Het was nauwelijks denkbaar, dat een zodanig wetsvoorstel ter tafel zou komen, waarmee alle be trokken partijen het volle pond van hun wensen zouden zien ingewil ligd. Dit voorstel bezit zeker deze ondenkbaare eigenschap niet voor honderd procent. Mogelijk kan er nog aan geschaafd en gevijlS wor den, maar de strekking zal wel dezelfde blijven, naar wij verwach ten. Het is dan daarna aan de ver- derwijs, om er het beste van te schillende geledingen van ons on- maken. En van harte hopen wij, dat het v.g.l.o., dat al zo lang te eng behuisd is geweest, een kans zal vinden, om tot groter bloei te ko men. B. Advertentie. Laat van zen nwen f Mijnhardc's Zen u wtabletteo helpen U er overheen. PUBLICATIE De Armenraad te Middelburg maakt bekend over te zullen gaan tot verdeling van de gelden bedoeld in art. 16 der Armenwet. Iedere te Middelburg gevestigde Instel ling van weldadigheid die aanspraak meent te kunnen maken op een deel der gelden gelieve daarvan binnen een week na heden mededeling te doen aan de Raad, Bureau Bogardstraat 19, te Mid delburg. Namens de Armenraad, Mr. F. B. Evers, voorzitter. J. C. F van Kamer, secretaris, 144-o Veilig verkeer. Morgen (Woensdag) ^vofdt namens de vereniging voor Veilig Verkeer een massaal examen voor de Jeugd gehouden. Niet minder dan 250 schoolkinderen nemen aan dit practisch examen deeL OPENING TWEEDE FINSE SCHOOL In aanwezigheid van verschillende autoriteiten en andere genodigden, werd Maandagmorgen de tweede Fin se school geopend. Nog geen week na dat de eerste school van hetzelfde type was overgedragen. Ze is bestemd voor dc Christelijke schoolvereniging en betekent een verdere stap ter leni ging van dc schoolnood. UIENGEUR. Sinds enkele maanden wordt een deel van de Oude Kldetingseweg geteisterd door de verpestende stank, afkomstig van een monsterachtige hoop uien- afval op het terrein der groentengros- sler T. De omwonenden hebben klacht op klacht geslaakt en de autoriteiten ble ven ook niet werkeloos. Maar ln de practijk bleek de zaak minder gemak kelijk op te lossen dan in theorie. De oplossing van het vraagstuk hing eens deels af van de goede wil der betrokke nen en anderdeels van de mogelijk heden. De goede wil was er. maar het viel niet mee om een mogelijkheid te vinden. Gelukkig is men gisteren be gonnen de bron van de onaangename geuren te stoppen. Per vrachtwagen wordt het uienafvai thans vervoerd naar een fruitbedrijf in Abbekerke, waar men het gebruiken kan als mest stof. 's-Heerenhoek Bootschutterij herleeft. Het oude spreekwoood zegt, dat de ge- oude spreekwoord zegt, dat de ge schiedenis zich herhaalt. Op 's Hee- oude boogschutterij. Op initiatief van de heer L. de Haas uit Goes, die met de verenigde schut ters van 's-Heerenhoek voeling hield, is weer een prachtige steng op de wei de van de heer Oosthoek de lucht in gegaan. Door giften van verschillende zijden is het dus mogelijk gebleken een eeuwenoude traditie in ere te herstellen. Woensdag a.s. zal reeds de eerste oefening plaats vinden, om op 25 Juni a.s. in een groot openingscon- caurs de krachten te meten. Naar we vernemen zijn talrijke schutters uit genodigd tot deelname. Luidt de Klokactie. De gelden bestemd voor de nieuwe torenklok verkregen uit bovengenoemde actie zijn thans binnen en vertegenwoordi gen de som van ongeveer f 2300, Ongetwijfeld is deze actie dus een succes geworden, doch nog lang ls het benodigde geld voor een klok niet bij elkaar. Ook de verlichting van het toren kruis gaat een feit worden. Door en kele parochianen ls deze verlichting als feestgeschenk aan de jubilerende parochie aangeboden. De firma Paree gaat zorg dragen dat op het parochie- feest de brand in het kruis zal ko men. Laten we hopen dat we op die zelfde dag ook de volijke tonen van de klok over ons dorp zullen horen gal men, en dit is toch zeker voor de pa rochianen een overweging waard. Woningbouw. Het is met de hui zenbouw zo gevorderd dat reeds twee van ue nieuwe woningen door de huurders zijn betrokken. De 2 andere woningen van het eerste blok van 4 zullen binnen zeer korte tijd eveneens gereed zijn om bewoond te worden. Van de volgende serie zagen we ook reeds het dak de lucht insteken, zodat we zeker kunnen aannemen dat onge veer in September 's Heerenhoek een nieuwe wijk rijker zal zijn. Burgerlijke stand. Geboren: Ma- rinus Johannes zv F. Moison en Kla- zina Bal leur. Overleden: W. A. Limonard 63 jaar en Stefanie v. d. Mortel 85 jaar. Kloetinge Roode Kruis-aetfe. Op het gemeen tehuis is de slotvergadering gehouden van de Roode Kruis-actie in deze ge meente. De heer J. A. Blok meldde, dat er een bedrag van 625.60 was opgehaald. Hij dankte allen, die hier aan hadden meegewerkt. De voorzitter, burgemeester H. N. Schimmelpenninck van der Oye, sprak er zijn trots over uit, dat Kloetinge zo spontaan heeft gereageerd op de op roep voor steun aan het Roode Kruis. Met een feest van en voor iedereen r\E VIERING VAN HET EEUW- feest van Peetje Minne ls een ge weldige manifestatie geworden. 2k>wel op Belgisch als op Nederlands gebied waren erebogen opgericht, terwijl over honderden meters slingers en guirlan des aan het geheel een feestelijk aan zien gaven. Om half elf vond in een stampvolle parochiekerk een plechtige H. Mis plaats, die door de pastoor met assi stentie werd opgedragen en waarbij de gehele familie tegenwoordig was. Na de H. Mis trok men stoetsgewijs met auto's weer naar huis. 's Middags trok de harmonie van St. Kruis, voorafgegaan door ruiters en gevolgd door de auto. waarop het ca deau voor Peetje en zijn vrouw. 2 zetels stond, naar de woning van de jubilaris. Meester Roozen, de ijverige voorzitter van het feestcomité, bood onder toepasselijke woorden het ge schenk aan. Duizenden waren naar Eede gekomen en in het grensgebied heerste een drukte zoals men die nog nimmer gekend heeft. Niet minder dan drie harmonieën lieten hun tonen ho ren en wel die van St. Kruis, St. Lau rens en Aardenburg, Op Belgisch ge bied was bovendien een moto-cross, die velen trok. Er waren bovendien volks spelen voor oud en jong, afgewisseld met spel en dans. De concerten op een kiosk, die voor de woning van de jubilaris geplaatst was, hadden de aandacht van alle aan wezigen en het prettige was, dat men deze goede muziek ondanks de over stelpende drukte, wist te waarderen. In een landelijke omgeving heeft men in alle eenvoud, maar vol enthou siasme zonder onderscheid van rang, stand of nationaliteit, gefeest en nog nimmer zagen wij een festijn waar het zo goed, ordelijk en gezellig toeging. T>E 5e Januari 1948. de 30ste Decem ber 1948 en de 9de Juni 1949 zijn drie belangrijke data geworden in 't bestaan van de Woningbouwvereni - ging „Werkmansbelang" te Terneu zen. Op de 5e Januari 1948 begon de firma Stout uit Rotterdam in op dracht van „Werkmansbelang" in alle stilte met de bouw van een complex van 112 arbeiderswoningen in de Ze ven Trinitieitspolder, de 30ste De cember 1948 werd in het bijzijn van 'n aantal genodigden de laatste kap ge steld en op de 9de Juni 1949 werd eveneens zonder uiterlijk vertoon door de secretaris-penningmeester de sleutel van de laatste woning uitge reikt. Dat het aanzien van deze polder in dit tijdsverloop verandering heeft ondergaan, is licht te begrijpen! Waar begin 1948 nog een stuk welvarend bouwland lag, en eind van dat jaar modderpoelen, stellingpalen. betonmo lens, gedeeltelijk afgebouwde huizen, stapels steen, enz., een ware chaos vormden, staat nu een nieuwe buurt, die er zijn mag, Keurige nieuwe stra ten en trottoirs, mooi onderhouden voortuintjes en plantsoenen en wat 't allerbelangrijkste is, 112 geriefelijke arbeiderswoningen zijn hier verrezen. Even fleurig als de namen der stra ten: Azaleastraat, Crocusstraat, Gera niumstraat Chrysantstraat, enz., is ook de naam. die de volksmond aan deze nieuwe buurt heeft gegeven, nl. Bloe- menbuurt! Informerend bij de bewoners, blijkt allerwegen, dat deze zeer tevreden \ZANDAAG, 14 Juni ls het 25 jaar geleden, dat de zeereerw. heer H. J. A v. d. Ven, pastoor te Ovezande, in dé kathedraal te Haarlem tot pries ter werd gewijd. Wij schrijven expres niet, dat Z. Eerw. heden zijn zilver priesterjubllé viert, want deze viering is uitgesteld tot a.s. Zondag, met als een der hoog tepunten de opvoering van Calderons mysterie-spel. „De geheimen der H. Mis". Pastoor v. d. Ven werd 8 Maart 1900 geboren in Neerlands grootste havenstad, Rotterdam, studeerde te Hageveld en Warmond en kreeg na zijn priesterwijding op 14 Juni 1924, als eerste standplaats Werverahoof. Reeds na twee jaar volgde zijn be noeming tot kapelaan te den Haag en ettelijke Jaren later weer tot kapelaan te Amsterdam, in de parochie van de bekende pastoor van Noort. Na deze overdrukke werkringen, werd Z.Eerw. rector van het gesticht voor zwakzinnige meisjes te Leiden, om daarna krasse overgang cen traal praeses van de Jozefgezellen te Amsterdam te worden. Precies drie Jaar geleden, 14 Juni 1946, kreeg de rector van mgr. Huibers de pastoorsplaats in het landelijke Ovezande. Het sterke contrast speelt wel een stevige rol in de priesterlijke loopbaan van onze jubilaris. Te Ovezande kreeg de nieuwe pas toor volop gelegenheid zijn grote ener gie en werkkracht te demonstreren. De kerk en pastorie was de gevolgen van de oorlog nog lang niet te boven gekomen en aan de scholen was ook nog wel iets te doen Doortastend trad de nieuwe herder op en wist ln zijn parochie de nodige hulpbronnen aan te boren om een volledig herstel door te zetten. Daar ln eigen omge ving niet voldoende werkkrachten te vinden waren, werden ze van elders ontboden en weldra gonsde het zo rustige dorp van grote bedrijvigheid. Na anderhalf a twee jaar was de com plete restauratie van kerk, pastorie en scholen een feit geworden, wat de pastoor de bewondering en dank der parochie opleverde. De „bouwpastoor" vergat bli al zijn beslommeringen echter ook niet, dat hij herder der parochie was en met evenveel ijver als hij het materiële be handelde, verzorgde Z.Eerw. ook de geestelijke belangen van de hem toe vertrouwden. Zo verwierf de jubilaris zich een ruime plaats in de harten van zyn parochianen en het gevormde feest comité had weinig moeite om het fonds bijeen te brengen voor een waar- en zelfs gelukkig zijn met de hun toegewezen woning. Voor velen moet de overgang uit minder florissante buurten en huizen, of komende uit in woning dan ook wel heel groot zijn! Te prijzen is, dat „Werkmansbelang" ook voor kinderryke gezinnen een plaatsje heeft ingeruimd en een ge deelte der huizen heeft doen bouwen met 4 en zelfs met 5 slaapkamers, een initiatief dat zeker niet onvermeld mag blijven en een pluim waard is. Al met al is Terneuzen hier een mooie buurt rijker geworden en .de woningnood weer voor een klein ge deelte dichter bij zijn oplossing ge komen. Met medewerking van de daar voor aangewezen instanties hoopt „Werkmansbelang" ook in de toe komst nog te kunnen blijven mede werken aan opheffing van het wo ningtekort in Terneuzen en zo staat voorlopig nog de bouw van een 20- tal montagewoningen op het pro gramma. EEN TWEEDE COMPLEX Ty/Taar Terneuzen is nog een tweede bouwterrein van belang rijk en wel in de Noordpolder, waar door de fa. Hendriks in opdracht van de ge meente 160 middenstandswoningen worden gebouwd, en ook hier zijn reeds tastbare resultaten bereikt in het lenigen van de woningnood. Een 95-tal dezer huizen is reeds bewoond, op een enkele na zijn deze alle afge timmerd en het wachten is eigenlijk nog slechts op de schilders, om ook dit gehele complex voor bewoning te kunnen vrijgeven. Ook de nodige straten, enz., zijn hier reeds gelegd. Van dit complex werd de eerste steen gelegd op 23 September 1947. Onno dig te zeggen, dat ook déze nieuwe buurt er zijn mag en de vele rijen mooie, solied gebouwde en ruim op gezette middenstandswoningen een lust voor het oog zijn. Interessant is nog, dat al deze woningen door de ge meente in huurkoop worden uitgege ven en dus t.z.t. alle bewoners ook eigenaars van het door hen bewoon de huis zullen worden. Ook een ini tiatief, dat te prijzen valt! Dat de Terneuzense bevolking le vendig belang stelt in al deze bou- wery, biykt wel duidelijk uit het grote aantal wandelaars, dat, vooral op Zondagmiddag deze nieuwe wij ken doorkruist! 's-Gravenpolder GELDLENING VAN f 47.000. De woning van de heer A. Hooge- steger, aldus besliste de gemeenteraad, wordt op voorstel van B. en W. onbe woonbaar verklaard. De pensioengrondslag voor de amb tenaar van de burg. stand wordt vast gesteld op 252.en voor de heer J. van Meerendonk als secretaris per 1 Januari 1945 op 1539. T.b.v. de 3 middenstandswoningen aan de Raadhuisstraat wordt besloten een geldlening aan te gaan bij de NV. Bank voor Ned. Gemeenten, groot 47.000.— Bij de rondvraag wordt aangedron gen op het afwerken van de woning wetwoningen en het afmaken van de school. De voorzitter zegde toe, bij de betrok ken aannemers op spoed te zullen aan dringen. Ovezande Collecte. De Rode Kruis-collecte in deze gemeente heeft opge bracht de som van f 279.38. Een op brengst, die er mag zijn. dige viering van het feest op Zon dag a.s. yANDAAG is het feest voor de ka tholieke gemeenschap van Groede en Breskens, twee kleine parochies in W. Zeeuwsch Vlaanderen, die bestuurd worden door pastoor G. Driesen met behulp van zijn ijverige kapelaan, de Weleerw. heer J. Ooms. Pastoor Driesen werd 31 October 1890 te Oosteind geboren en op 14 Juni '24 te Hoeven door Mgr Hopmans tot priester gewijd. Zijn eerste kapelaansplaats was Graauw, waar hij tot 1927 bleef, waar na hij naar Hoogerheide ging. Als jong kapelaan kreeg hij volop de ge legenheid om zich op het sociale en godsdienstige werk in te stellen. In 1933 werd hij overgeplaatst naar de O. L. Vrouwe Kerk te Bergen op Zoom en tydens zijn werk aldaar was hij ook leraar aan de HBS. Zün mooiste tijd is wel in Breda geweest, toen hij aan de H, Sacra mentskerk stond en vooral het vrou welijke jeugdwerk had zijn belang stelling Hij was een der eersten, die het Gidsenwerk ter hand nam en met succes Ook de voetbalsport had zijn hart gestolen en jarenlang was hij de Ijverige adviseur van de bekende voetbalclub „De Baronie". Nu nog volgt hij met belangstelling de verrichtingen van deze jongens. In September 1946 moest hij Breda vaarwel zeggen en vertrok hu naar Groede, alwaar hij tot pastoor be noemd werd Tevens werd hij pastoor van Breskr 4 GEMAKKELIJKE A yyiE W. Z. BAANDEREN kent en de materialistische geest heeft leren kennen, die zich in de loop der jaren van de bevolking heeft meester gemaakt, weet wel, dat pastoor Drie sen voor een zware cn verantwoorde lijke taak gesteld werd. Breskens een gemeente, waar een groot gedeelte der katholieken niet meer practiscert met een verwoeste kerk en een ontredderde katholieke gemeenschap, had zijn stuwkracht hard nodig. Gelukkig bleef hij niet bij de pakken neerzitten en toog hij vol en thousiasme en met veel Godsvertrou wen aan de arbeid. Tegenwerking bleef hem niet ge spaard en ook van gemeentezijde werd hij dikwijls in zijn werk belem merd. Hij sloeg er zich echter doorheen en na eerst in een barak de godsdienst oefeningen gehouden te hebben, zal er nu een noodkerk en straks een nieuwe kerk gebouwd worden. Iedere Zondag leest hij 2 H.H. Mis sen en doet hij het lof om zodoende te trachten het zaad te laten ontkie- men. Gemakkelijk is dit niet cn met hard werken worden geringe resultaten be reikt. Maar er zijn toch resultaten en dit stemt hoopvol. Breskens is een gemeente met toekomst en daarop stelt de pastoor zün hoop. In Groede is ook een kleine ge meenschap, maar hier is het gods dienstige leven beter, terwijl van de zijde der gemeente veel medewerking ondervonden wordt. En dit is dan weer een lichtpuntje op de donkere weg, die de pastoor dikwijls volgen moet. DE FEESTDAG Kwadendamme Reisje. Zaterdag J.l. maakte de reisclu'b van de buurtvereniging TOP haar jaarlijks reisje. Dit keer ging de tocht naar Rotterdam. De Maastunnels werden bekeken en een rondvaart ge maakt door de havens. Ook werd een bezoek gebracht aan de Dierentuin. Op de terugreis werd in Bergen op Zoom de tentoonstelling bezocht met de daar aan verbonden kermis. Het was weer een aardige tocht. Zwemgelegenheid. Zaterdag is het zwembad aan de Nieuwe Sluis weer geopend en kunnen dus de lief hebbers van een fris bad daar weer te recht. Het is nu maar te hopen, dat ook de zon van deze opening kennis heeft genomen en er zich naar gedra gen wil! Nieuwe sportclub. Enkele dagen geleden is een Politie-sportclub op gericht. Het doel is 't beoefenen van diverse sporten, ook in wedstrijdver band. Op het programma staan reeds een aantal voetbalwedstrijden tegen de Douane enz. Scheepje omgeslagen. Zaterdag namiddag brak van een in de haven zeilend Jachtje door een plotselinge windstoot de mast af, waardoor het scheepje omsloeg en de opvarenden in het water terecht kwamen. Een motorjacht pikte de drenkelingen op, zodat deze met een nat pak en de schrik vrijkwamen. fel en brevier, van Breskens een nieuwe klok. Ook de schoolkinderen zullen hun hulde betuigen en er wordt een revue opgevoerd. Vo/r katholiek Groede en Breskens maar vooral voor de jubilaris en zijn familie wordt het een onvergeteiyke dag. Philippine WONINGWETWONINGEN 4.30 PER WEEK. In een gemoedelijk, onder ons heeft men zich de laatste raadsvergadering voor de verkiezing enkele uren bezig gehouden met een tamelijk lijvige a- genda. Allereerst zien wij door de raad aan genomen, dat de huur van de woning wetwoningen op 4.30 per week ge bracht zal worden. De klacht die de gemeente Terneuzen doet omtrent de slechte middagverbinding' Terneuzen- Hoedekenskerke wordt door onze raad overgenomen, omdat ook deze gemeen te er belang bij heeft. Daarom wordt aan deze klacht, aan G.S. gericht, ad hesie betuigd. De nieuwe salarisregeling van de ge meente-ontvanger, die door de raad werd aangenomen, was aanleiding voor de heer F. Barbe om op te merken, dat hij toch graag zag, dat ook de ge meentebode van deze regeling zou pro fiteren; z.i. was het billijk, dat ook de ze" ambtenaar een verhoging zou onder gaan. Het resultaat ervan was, dat de gemeentebode op 700.gebracht werd. Ook onze gemeente zal meedoen aan het geschenk, dat men aan het Mid delburgse stadhuis wil geven, n.l, 1 ct. per inwoner. Alleen het lid de Bock stemde tegen. Ook het verzoek van het B.A., om nog een aanvullende subsidie, vond geen tegenstand. Het puntje betreffende het ver zoek van het schoolbestuur voor een vergoeding werd ter bespreking nog even uitgesteld tot na de openbare ver gadering. Besloten werd verder dat ook onze gemeente zal toetreden tot de vereni- gin Zeeuwse Visserijbelangen. In de rondvraag werd door enkele leden het sportterrein en de Oude- Kerkstraat onder handen genomen. MIJN ONTPLOFT. Nog is onze bevolking onder de in druk van het verschrikkelijk ongeval in de Zandstraat, waardoor in een enkel dfeenblik een geheel gezin in smarten verkeert en voor dit gezin de gevolgen ervan, niet te overzien zijn, of wij worden weer opgeschrikt door het ontploffen van een landmijn. Aan de reeds meer genoemde Isa- bellahaven schijnt het nog niet pluis te zijn. Dezer dagen moest een vrachtwa gen wegens werkzaamheden er pas seren toen ineens weer zo'n gevaarlijk ding ontplofte. Het Is wel een wonder WIJ KENDEN reeds wereldpers diensten onder de namen In- terinf en Intercip. Met vreugde namen wij thans kennis van de In terlinie, een blijkbaar internatio naal opgezette nieuwsdienst ten be hoeve van „De Linie". Wij voelen ons thans gedrongen om ten spoe digste te komen tot een Interstem. Eén vrees weerhoudt ons echter. De mogelijkheid namelijk dat wij in de toekomst zullen moeten con curreren met de Interpeelbode. En daar wagen wij ons liever niet aan. Met deze smerige journalistiek is het blad vervallen tot het genre rioolbladen als wijlen Asmodee en de Amsterdamsche Lantaarn van ruim een halve eeuw geleden. dat er geen ongelukken bij voorgeko men zijn. Wij vragen ons echter af hoe het toch mogelijk kan zijn, dat er nu nog van die gevaarlijke munitie kan liggen. WJj zijn al bijna 5 Jaar bevrijd. Dat het aan de Isabellahaven nog niet Veilig is, is ook zeker bij de opruimingsdienst bekend, daar hier al meerdere ontploffingen hebben plaats gehad. Clinge Oud-Strijders. In de zaal van de heer van Duyse alhier had een verga dering plaats van de Oud-Strijders, waarop de heer A. A. Kolijn, algemeen secretaris van de Bond der Oud-Strij ders, een lezing hield. Het onderwerp van de spreker was: Is er of wordt er na de mobilisatie voor U gewerkt? De belangstelling was matig. Heikant KVP afdeling. Eindelijk is dan ock te Heikant een KVP-afdeling op gericht. Er is een voorlopig bestuur gekozen, dat de zaken zal regelen. Er zal een groots opgezette propaganda gevoerd worden om leden te werven. QP 7 JULI a.s. zal het 12'/e jr.ar ge- leden zijn dat onze Koningin met Prins Bernhard in het huwelijk werd verbonden. Naar goed Nederlandse aard zal iedere Nederlander, arm of rijk, in staat dienen te worden gesteld, in de ze bruiloftsviering, vrijwel zonder fi- nanciëel bezwaar, aandeel te hebben. Door de medewerking van het Hoofdbestuur der Posteryen zal deze gedachte op eenvoudige wijze kun nen worden verwezenlijkt. Knip onderstaand formulier uit en beplak de daarvoor aangewezen ruim te met postzegels ter waarde van ten m i n s t e 10 cent entenhoog- s t e één gulden. Vul uw naam en adres in en werp het formulier zonder enveloppe in de brievenbus. Afzender: Naam: Adres: Woonpl.: Prov.: Aan het Comité koperen Bruiloftsviering Koninklijk Echtpaar Drie Hoekjes 3, 's-Gravenhage IN DE WOESTIJN MAKOLM HOWES Toen Royson zei, dat hij do beide heren wilde spreken, die de gouver neur twee uren geleden waren komen bezoeken, glimlachte de Italiaan duister. Ze kwamen van het Engelse jacht daarginds? vroeg hij. Ja. En u bent een van de officieren van het schip? Ja. zei Dick weer. Wel. ik heb geen orders. Ik raad u aan om aan boord te gaan en de beslissing - n Zijn Eencellentie af te wachten. Het zal me een groot genoegen Cf. beslissing van Zijn Excellen tie af te wachten, zei Royson, maar op dit ogenblik moet ik weten, waar mr. Fenshawe en baron von Kcrber zijn. De luitenant spreidde met een hul peloos gebaar de handen uit. Wat zal ik u zeggen? vroeg hij, schouderophalend en met opgetrok ken wenkbrauwen. Ik herhaal, dat lk geen orders heb. Maar hebt u hen gezien? O Ja; ze zijn hier. Dan zoudt u me zeer verplichten door me bij baron von Kerber te la ten aandienen en te zeggen... Het ls onmogelijk. Ga naar uw schip. Ik spreek als vriend. Ik ben ervan overtuigd, dat u me wilt helpen, hield Dlck aan, maar lk breng een belangrijke boodschap Ah, van wie? Van een dame. Wie? Een van de dames van ons ge zelschap. Ahi, crudo Amor! U hebt dus dames aan boord? Ja, mr. Penshawe's kleindochter en een vriendin van haar. Iets in het uiterlijk van de Itali aan waarschuwde Royson. dat hij op gevaarlijk terrein was. Hij bedacht, dat, als mevrouw Haxton gegronde reden had voor haar angst, het raad zaam was niet over haar aanwezig heid in Massoea te spreken tegen een nieuwsgierig ambtenaar. De waar schuwing. die hem gegeven was in een van de brieven, die hij in zijn zak had, kreeg plotseling een onheil spellende betekenis. Hij trachtte geen ongerustheid te tonen cn de luitenant scheen er blijkbaar op gesteld hem te helpen. Het spijt mij, zei hij, ik kan niets doen zonder de bevelen van Zijne Excellentie, en hij ls uitgereden. Uitgereden? herhaalde Royson, helemaal uit het veld geslagen door deze verrassende verklaring. Moet lk daar uit opmaken dat mijn vrienden hier vastgehouden worden? U moet niets veronderstellen dan wat ik u verteld heb en u moet er aan denken, dat ik me ertoe bepaald heb u aan te raden naar uw jacht te rug te keren. Dick nam de wenk ter harte en probeerde het langs een andere weg. Wilt u zo vriendleijk zijn mij te vertellen, hoe laat de gouverneur te rugkomt? vroeg hij. Zeker! Hij zal over twintig mi nuten hier zijn. Mag ik wachten, tot hij komt? Niets zou me groter genoegen doen. De luitenant klapte ln de handen en een oppasser verscheen. Wijn, ijs en sigaren, beval hij. HIJ begon met Dlck een gesprek over koetjes en kalfjes en vermeed angstvallig over persoonlijke aangele genheden te spreken. Hij was een net te kerel en een geestdriftige bewon deraar van de Britse militair, van wie hij veel gezien had gedurende een bezoek aan Aden, dus verflauwde het gesprek niet, voor dat hoefgetrappel door de gewelfde poort de nadering van een rijtuig aankondigde. (Wordt vervolgd) DINSDAG 14 JUNI. HILVERSUM II 415 m.: 18.10 Sportpr. 18,20 Actualit. 18.30 Over Psychiatrie. 19 Nieuws, 19,15 Rhythm Sextet, 19,45 Dit ls leven, 20 Nieuws, 20,05 De gewone man 20,12 Liederencyclus Frauenliebe und -leben, Schumann, 20,40 De Nationale Reclasserlngsdag, 20,50 Kamermuziek. 21,40 Omroeporkest en koor, 22,45 Avond gebed, 23 Nieuws, 23,15 Orkest van Ra dio Luxemburg, 23,50 Charles Panzera, zang. HILVERSUM 1. 301 meter 18 Nieuws, 18,15 Tom Erich, piano, 18,30 Strijdkrachten, 19 Kobus Kwint, feuille ton, 19,10 Paris vous parle, 19,15 Achter het voetlicht, 19,30 Klanken uit de Bal- tische landen, 19,45 Voor scheepvaart en wederopbouw, 20 Nieuws, 20,05 West- Europees commentaar, 20,15 Kurhaus- concert, Peter van Anrooy en Rach maninoff, 21,05 Clinge Doorenbos, 21,15 Kurhausconcert, Dvorók, 21,55 Buiten lands overzicht, 22,10 Film en operette muziek, 22,40 Orgel. 23 Nieuws, 23,15 Concert George Gershwin. BRUSSEL VLAAMS, 322 meter: 18.25 Postduivenberichten, 18,30 Voor de solda ten, 19 Nieuws, 19,30 Balletmuziek, 19,50 Socialistische Partij, 20 Don Kozakken- koor, 20,15 Frangois Villon, hoorspel, 20,55 Gram., 21,45 Act., 22 Nieuws. 22,55-23 Gramofoon. WOENSDAG 15 JUNI HILVERSUM II 415 meter: 7 Nieuws, 7,15 Te Deum, 7,45 Een woord v. d. dag. 8 Nieuws. 8,15 Muziek bij het werk, fi Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9,30 Waterstanden, 9,35 Concert, 10,30 Mor gendienst, 11 Bondsdag Chr. Geref. Kna- penvereniging, 12, Giaconda ens„ 12,30 Voor Land en tuinbouw, 12,33 NCRV- koor, 13 Nieuws, 13,15 Metropole orkest, 14 Arth. Schnabel, 14,40 Even onder ons, 15 Concertgebouworkest, 15,45 Alma Mu- sica, 16,15 Voor jongens en meisjes, 17,30 Musette orkest, 17,45 Regeringsuitzending 18 Ned. koren en korpsen, 18,30 Orgel concert, 19 Nieuws, 19,15 Regeringsuit zending, 19,30 Vacantie-voorpret, 19,45 Pianoduo, 20 Nieuws, 20,15 Uitslagen ge meenteraadsverkiezingen, 21,30 Gram., 21,45 Residentie Orkest, 22,15 Gram., 22,23 Nap de Klijn, viool en Alice Heksch, piano, 22,45 Avondoverdenking. 23 Nieuws, 23,15 Concert voor fluit en orkest, 23,30 Als de nacht valt. HILVERSUM II 301 meter 7 Nieuwa. 7.15 ochtendgymn., 7.35 Musetteklanken, 8 nws, 8.15 orgel, 8.50 voor de buisvr- 9 Bachco'ncert, 10 moeder en kind, 10.0» morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10-33 Als de stofzuiger zwijgt, 11 non stop- programma. 12 Millersextet, 12.33 v. n. platteland, 1238 orgel, 13 nws, 13,15 kalen der, 13.20 Vincentlno, 13,50 The MiUjj Brothers, 14 gesproken portretten, l*.*5 kamermuziekprogramma, 15 De Regen boog, 15,30 De Roodborstjes, 15,50 Waar zwerven we? 16 Concertgebouworkest. 16,15 Voor de kleuters. 16.30 Vragen staat vrij, 16,55 Zo de ouden zongen, 17.15 Pro menade-orkest, 18 Nws., 18,20 Septet. 18.30 Regeringsuitz. 19 Gemeentelijke proble men, 19,15 Blaaskwartet, 19,30 Voor de jeugd, 20 Nws., 20.10 Holland Festival. 21.05 Orkest Malando. 21,30 Verkiezings uitslagen, 22,45 Er zijn maar weinig.... 23 Nws.. 23,15 Verkiezingsuitslagen. BRUSSEL. Vlaams. 321 m: 9,05 Granj.' 13,15 Lunchconcert, 14 Gevar. gram. 17." Boston Pops Orkest, 17,40 Piano-voor dracht, 19,30 Vlaams gem. koor, 19.50 dio-feuilleton. 20 Kwartet, 21,05 Mei-m»" ziekfestival, te Florence, 22,30 Operamut

de Stem | 1949 | | pagina 2