SOLDATEN het Ruhrgebied m BELGISCHE achter barricades c Van Roessel midvoor in Helsinki Ontwerp LMet Groenteprijzen in dalende lijn AR W oensdag einde Berlijnse Het koperen huwelijksfeest van ons Koninklijk Echtpaar KENT U DE WITTE UIL STGEBIT Duitsers verzetten zich tegen de ontmanteling van hun fabrieken Voorzichtig met huurpolitiek, regering Bern overlegt en overweegt Vergiftige worst Kath. middelbaar onderwijs -ai VOOR EERSTE MAAL sedert de bezetting varl Duitsland hebben troepen in het Ruhrgebied moeten optreden om een ontmantelings bevel van het Britsef militaire bestuur te doen nakomen. 700 Belgische militairen hebben namelijk de „Chemische Werke Essener Steinkohlen" te Bergkamen bezet. De Belgische troepen hebben barricades opgewor pen, controleposten uitgezet en andere nodige maatregelen getroffen om sabotage-daden te voorkomen en ontploffingsgevaar te vermijden. Arbeiders namen de benen HE1 bovenstaande voorval staat niet op zich. Immers al verschillende keren is er door de Duitsers fel ge protesteerd tegen de ontmanteling der fabrieken. Natuurlijk, het is een hard gelag wanneer men de fabrieken waar mee de streek al sinds lang ver trouwd is, ziet slopen. Maar daar staat tegenover, dat de geallieerden de fa brieken toch heus niet slopen voor hun plezier. Door Duitsland moeten nu eenmaal herstelbetalingen verricht worden. En dat er nog steeds Duitsers zijn die daarvan de billijkheid niet inzien, blijft bevreemdend. Boven dien: te hooi en te gras wordt er nu toch ook weer niet ontmanteld. Overwegend droog DeK.A.B. vergadert Kominform weer bijeen Jaguar brak los Meent Spaak, wat hij zegt Driehonderd mensen ziek in Rijnsburg Stille Omgang Breda Herhalingsoefeningen I van gedemobiliseerden| In 1950 komen 20 000 man aan de beurt D1 DE VLIEGENDE AAP? En hij speelt een rol in ons nieuwe beeld feuilleton: VJ Abe Lenstra niet van de partij Be inning- der steiger rechten nieuws, it Neveda overal Neveda of een en prac- Smyrna- riaal ge- Dvendien ,'rna-wol, st, wordt :en. Het cces met •derland aapfzamer ankótellen en OOSTEN- i, ïogelijk. en laat trek- n vederlicht ir specialisten. B. 882-00 DER STEEN eren, de twee die inmid- en. Allemaal ide tijd. Tot de keer! VIJFDE JAARGANG No. 1405 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandb. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt DINSDAG 14 JUNI 1949 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.69 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45^TelefoonJ!347) 200 Duitsers, die een barricade hadden opgeworpen bij de fabriek kozen het hazenpad toen de Belgische militairen verschenen. Het te Bergkamen gebeurde is bovendien niet incidenteel, omdat zich ook bij 3 andere fabrieken in de buurt ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan. Bij twee fabrieken zakte het ver zet gisteren spoedig, maar in Berg kamen en bij de „Dortmunder Paraf- finewerke" bleek men harde koppen te hebben. Bij de laatste fabriek kon de ontmantelingploeg het fabrieks- GEDELEGEERDEN van 60.000 man Londens spoorwegpersoneel besloten op 4 Juli een langzaam-aan-staking te beginnen als onderhandelingen over een loonsverhoging van 10 shillings niet worden hervat. DRIE ETSEN van Rembrandt zijn ge stolen uit het museum te Princeton. De totale waarde is 16,800 dollar. IN SAN GIOVANNI (Italië) is een stakende landarbeider doodgeschoten bij een botsing met niet-stakers. Een tweede staker is ernstig gewond. Bij Brescia, waar stakers de politie met stenen bekogelden, is ook een staker gedood. OP HET OGENBLIK zijn 2500 aanvra gen voor emigratie naar Australië in behandeling. DZODZE, vroeger vice-premier en mi nister van Binnenlandse zaken van Al banië, is door de kogel terechtgesteld. Hij was hoofd van de Albanese com munistische partij en is veroordeeld wegens samenwerking met Tito van Joego-Slavië. MGR. NIEMIRA. bisschop van Tavio, is door het gerechtshof van Warschau veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de strijd van het communisme tegen de Kerk in Polen, dat een bisschop tot gevange nisstraf wordt veroordeeld. BUITENLANDSE COMMUNISTEN zijn de Verenigde Staten aan het ont vluchten; het aantal nog in het land aanwezige communisten is bijna een derde minder dan in 1946. KOMEN er vrouwelijke predikanten in Frankrijk? Het schijnt zo, want de na tionale synode van de Franse hervorm de kerk heeft de mogelijkheid erkend om in buitengewone gevallen een on gehuwde vrouw met een geestelijk ambt te bekleden. MAC-ARTHUR, DE GEALLIEERDE opperbevelhebber in Japan, heeft de Sowj et-Unie er van beschuldigd, dat zij aanzet tot „wanorde en geweld" in Ja pan. IN GRONINGEN is gisteren het pro ces tegen de Duitser Haase van de voormalige S.D. begonnen. Het pro ces zal vier dagen duren. Haase wordt ervan verdacht, dat onder zijn ver antwoordelijkheid 150 goede vader landers zijn vermoord. OP LAST van het gemeentebestuur van Rotterdam is de schilderijen-ex positie van Kees van Dongen in het museum Boymans „gezuiverd" D.w.z. 12 naakten zijn van de muren ver dwenen. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Willem Ruys" passeerde 13-6 Algiers; •.Zuiderkruis" vertrok van Port Said; ••Oranje" passeerde Perim. Weersverwachting tot Dinsdag avond: In het Zuidoosten van het land: geleidelijk afnemende bewolking en hier en daar nog enige lichte regen "f motregen. Weinig wind In het overige deel van het land: licht tot half bewolkt, en overwegend ilroog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noordwest en Noord oost. Weinig verandering In tem peratuur. Heden zon onder 21.01 u. Woens dag zon op 4.19 u„ maan op 0.20 en maan onder 8.46 u. terrein slechts betreden, nadat as sistentie was ingeroepen van de Britse stadscommandant. Het samengestroom de publiek nam een dreigende hou ding tegen de ontmantelingsploeg aan en bekogelde de mannen met stuk ken steenkool. Verschillende mannen van de ploeg raakten zodanig onder de indruk, dat zij weigerden aan de bevelen van de Britse stadscomman dant gevolg te geven. Zij vertrokken onder het gejuich van de samen ge stroomde menigte. De weglopers zul len voor een militair gerechtshof wor den gedaagd. In Bergkamen werd de gehele ont mantelingsploeg door de menigte gedwongen heen te gaan. Voor de toegang tot de fabriek had men een barricade opgericht. PARIJS EN BERLIJN. I regelen tegen de stakers te zullen tref fen. Waar nu de vakbonden zich ook heb ben uitgesproken voor een hervatting van het spoorwegverkeer onder de door de Westelijke militaire com mandanten genoemde voorwaarden, ligt het inderdaad voor de hand, dat de staking zeer vlug zal beëindigd zijn. Aan het beëindigen van de Ber lijnse spoorwegstaking zitten twee dingen vast: de staking veroorzaakt een groot economisch nadeel en.... voor het bereiken van resultaten te Parijs heeft men het blijkbaar niet gewenst geacht het been in Berlijn nog langer stijf te houden, immers Parijs en Berlijn zijn door diverse draden verbonden. DE VIER NAAR NEW-YORK? QM nog iets te zeggen over de con- ferentie te Parijs: De Amerikaan se commentator Drew Pearson heeft in een radiocommentaar verklaard, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, tracht een nieuwe bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te arrangeren, en wel in September te New-York. Peason zei, dat de jongste besprekingen van de ministers te Parijs geen overeenstem ming brengen. WAT de spoorwegstaking te Berlijn aangaat, de mogelijkheid bestaat, dat deze Woensdag wordt opgeheven. De Westelijke commandanten heb ben er namelijk bij de 14.000 stakers op aangedrongen de staking te be ëindigen en de voorwaarden van de onder Sovjet-controle staande spoor weg-directie te accepteren. Met dien verstande echter, dat de West-Ber- lijnse autoriteiten van het loon der spoorwegarbeiders 15 pet. der ver diende Oostelijke marken in Weste lijke marken zullen omzetten. En waar de spoorwegdirectie bereid is gevonden 60 pet. der Ionen in Weste lijke marken uit te betalen, betekent zulks dat de arbeiders in het geheel 75 pet. van hun loon in Westelijke marken zullen ontvangen. (De arbei ders eisten 100 pet. van hun loon in Westmarken). De spoorwegdirectie heeft bovendien de Westelijke com mandant beloofd geen represaillemaat- T*E UTRECHT is gisteren een bonds vergadering gehouden van de Ka tholieke Arbeiders Beweging. Bonds voorzitter de Bruyn hield een ope ningsrede, waarin hij o.m. zeide: „Andere middelen moeten worden benut dan voorheen om het voor naamste doel van de KAB de cul- tijrele en sociale verheffing van ar beiders en bedienden te bereiken." Hij noemde in dit verband de onder- nemings-apostolaatstraining. Het wetsotwerp publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie stemt de KAB tot voldoening. De door de regering in gediende wijzigingen hebben haar in stemming, in het bijzonder die wel ke betrekking hebben op de totstand koming van bedrjjfsschappen. De heer de Bruyn betreurde het, dat de Tweede Kamer traag is met de behandeling van het wetsontwerp wachtgeld, en werkeloosheidsverze kering. Er zijn feitelijke aanwijzin gen, die er op duiden, dat in som mige bedrijfstakken de werkgelegen heid krimpende is, benadrukte hij. De voorzitter wees nog op de talrijke klachten over de minimale bestaans- positie van de arbeiders. Hier dient z.i. de regering ernstig aandacht aan te schenken alvorens zij beslissingen neemt betreffende de belasting-, huur. premie- en subsidiepolitiek. Prins Bernhard onthulde aan boord van Hr. Ms. oorlogsschip „Soemba" een gedenkplaat, als dank voor hetgeen dit schip in de oorlogsjaren heeft gepresteerd. Zij nadjudant, luitenant ter zee eerste klasse F. Steinmctz, deed hetzelfde aan boord van de „Flores". Z. K. H. Prins Bernhard tij dens de onthulling. Maatregelen tegen Tito VERSCHILLENDE leden van de Poolse regering menen, volgens Reuter, dat de Kominform binnenkort voor de derde maal bijeen zal komen, dit keer om concrete maatregelen tegen Joego-Slavië te bespreken. Wroclaw (het vroegere Breslau) wordt als een waarschijnlijke plaats van samenkomst genoemd. Voor zover bekend, is de laatste bij eenkomst van de Kominform in Juni 1948 in Roemenië gehouden. Na deze bijeenkomst werd de uitbanning van Joego-Slavië uit de Kominform bekend gemaakt. QP 7 JULI a.s. zal het 121/2 jaar zijn geleden, dat onze Koningin met Prins Bernhard in het huwelijk werd verbonden. De vraag is gerezen op welke wijze aan de vreugde over dat feit door 't Nederlandse volk uiting zal kunnen worden gegeven en wel in dier voege dat iedere Nederlander in staat zal worden gesteld daarin zonder bezwaar aandeel te hebben. Bovenbedoelde vraag is in die zin' beantwoord, dat besloten werd aan het Koninklijk Paar een passend ge schenk aan te bieden. Het is het Comité, gevormd om de viering van het koperen huwelijks feest voor te bereiden bekend, dat de Regering het voornemen koestert om het totaal verouderde Huis ten Bosch geliefde verblijfplaats van de Ko ninklijke Familie, te restaureren en zoveel mogelijk in de oude glorie te herstellen. Ook de omgeving, waarin het ge bouw ligt, verkeert echter in een de plorabele staat zodat 'n nieuwe park- aanleg noodzakelijk zal zijn. Deze parkaanleg nu zal een waardig ge schenk van het Nederlandse Volk kunnen vormen, passend*in de natio nale gedachte. Teneinde tegemoet te komen aan de wens dat ook in de meer huiselijke kring van het Vorstenpaar een be scheiden aandenken van de Natie zal worden gebracht, werd mede beslo ten tot de aanbieding van voor fees telijk gebruik bestemd servieswerk. Het Comité deelt ons mede, dat het zich volkomen bewust is, dat voor brede lagen van de bevolking de tij den uitermate drukkend zijn. Daarom vraagt het in het algemeen slechts om „vele kleintjes". Het vertrouwt, dat zij, die meer te geven hebben, dit niet zullen nalaten, maar wil er met rjE ZWITSERSE GEZANT in Roe menië, von Salis, is „voor overleg naar Bern teruggeroepen" naar aan leiding van de arrestatie der dertig Zwitserse burgers in Roemenië. Tien der dertig gearresteerde Zwit sers worden nog vastgehouden, w.o. de voormalige voorzitter van de Zwit serse vereniging in Roemenië en voor malige directeuren van Zwitserse bedrijven in Roemenië. Meer dan honderd van de vierhon derd in Roemenië verblijvende Zwit sers wachten al twee jaar op uitreis visa. De Zwitserse regering over weegt represaille-maatregelen tegen Roemenen in Zwitserland te nemen, zo zeiden Zwitserse functionarissen in Bern. nadruk op wijzen dat in overeenstem ming met de gedachte dat elke Ne derlander aan deze huldiging moet kunnen deelnemen, elke gift, ook de kleinste, hartelijk welkom is. Vandaar, dat ons blad van harte gaarne aan het sympathieke doel wil medewerken. Wij verwijzen naar het aldus in dit nummer afgedrukt for mulier. waarbij men nadere gegevens aantreft. Jungle-drama in volle zee JTEN WILDE JAGUAR, DIE AAN boord van het Belgische schip „Christian Scheid" naar Antwerpen werd gevoerd, gelukte het in volle zee uit zijn kooi te ontsnappen. Het beest hield het schip twee dagen onder zijn terreur voordat de bemanning erin slaagde het dood te schieten. Eerst had men getracht de jaguar met stukken vlees te vergiftigen, doch het dier was niet hongerig. Het had zich namelijk tijdens de reis tegoed gedaan aan verscheidene apen en een aantal zeld zame vogels, die eveneens voor de Ant werpse dierentuin bestemd waren De Belgische koningskwestie gPAAK heeft in een brief aan Ko ning Leopold de aanvallen van de socialistische pers op dë Belgische vorst gegispt en hij heeft van de ac tievoerders gematigdheid gevraagd. Een en ander is een gevolg, van de protest-brief die Koning Leopold op 17 Mei aan de Belgische regering heeft gericht naar aanleiding van leu genachtige en lasterlijke aanvallen, die op de Koning en zijn gezin in Bel gische socialistische bladen zijn ver schenen. In zijn brief aan de Koning beweert Spaak, dat de regering alles heeft gedaan om de Koningskwestie met waardigheid te behandelen. En hij beweert ook, dat de regering enige keren een beroep op de bevolking heeft gedaan om de persoon van de Koning met eerbied te behandelen. Spaak zegt, dat de regering het be treurt. dat aan dit beroep geen ge volg is gegeven. Wij willen er dit aan toevoegen: indien het Spaak menens is, moet hij zijn socialistische partijgenoten eens. potig aanpakken, die in hun couran ten zich geen zier blijven aantrekken van het regeringsverzoek! JN RIJNSBURG (Z.-H.) ZIJN ONGE- veer 60 gezinnen, ongeveer 300 per sonen omvattende, min of meer ernstig ziek geworden door het eten van lever worst. De worst is in beslag genomen en voor onderzoek doorgezonden. Men heeft te doen met een bacteriologische vergiftiging. De eindconclusie van het onderzoek, dat nog steeds gaande is, zal nader bekend gemaakt worden. Op last van de burgemeester zijn alle scholen in de gemeente gesloten ter voorkoming van besmetting. Vast is komen te staan, dat de per sonen, die door het eten van lever worst ziek zijn geworden paratyphus hebben. Hoewel het geen ernstige vorm van deze ziekte is. zo deelde de be handelend geneesheer mede, dient de uiterste voorzichtigheid in acht te worden genomen. JN DE LOOP VAN MAANDAG ZIJN lagere prijzen op de groentenvei- Iingen besteed, dan in de vorige weken het geval was. Deze prijsdaling zette reeds in in de tweede helft van de vo rige week. op grond van geruchten, dat de export op Duitsland zou worden stopgezet wegens uitputting van het dollarcontingent. Hoewel door het tijdelijk wegvallen van de Duitse markt een vrij aanzien lijke prijsdaling op de veilingen intrad, kon men althans tijdens de eerste vei linguren geenszins van ineenstorten van de prijzen spreken. Van een cata strophe is geen sprake. De bloemkool met name. waarvoor men het ergste vreesde, is behoorlijk verkocht, waar schijnlijk ook omdat de groentenver- werkende industrie in de markt is. Tot dusver binnenkomende berichten spieken van „normaal doordraaien", dat wil zeggen, dat slechts inferieure aanvoer, de zogenaamde „oneetbare" kwaliteiten dus, als gewoonlijk onver kocht blijven. DE BREDASE VEILING. TN AANSLUITING op bovenstaande gegevens, die het ANP verschaf te. nog enkele bijzonderheden over de Bredase veiling, waar we gisteren naar de gang van zaken informeerden Van de aangevoerde hoeveelheden sla en savoye kool bleek ongeveer de helft te zijn doorgedraaid. Dit is practisch het kwantum, dat voor uit voer naar Duitsland bestemd was. De goede kwaliteiten bloemkool onder vonden weinig hinder van de gewij zigde situatie; het waren de inferieu re kwaliteiten, die zoals normaal niet aan de man konden worden gebracht. Sla en savoye kool brachten niet meer op dan de minimum-prijs. De bisschop van Breda heeft dit jaar als intentie voor de Stille Om gang op Zondag 19 Juni a.s. aange geven: bidden dat alle gelovigen mogen behoed blijven voor verslap ping in de godsdienst, trouw de H. Mis op de Zondagen en verplichte feestdagen mogen bijwonen en hun Paasplicht mogen vervullen. /Geschrokken is men over het a^- gemeen nogal over de onlangs ge dane mededelingen, dat de herhalings oefeningen van 6 weken, die de uit Indonesië komende militairen na hun demobilisatie zullen moeten volgen. Generaal Kruis heeft nu echter ver teld. dat er nog geen definitieve be slissing is genomen en hij voegde er aan toe, dat het weinig waarschijn lijk is. dat de duur der herhalings oefeningen 6 weken zal worden. Wanneer de dienstplichtigen uit Indonesië terugkomen, demobiliseren ze en gaan ze met groot verlof. Maar dan moeten ze beschikbaar komen om in geval van onverhoopte moei lijkheden in West-Europa gebruikt te kunnen worden. Daar komt nog bij, dat de staat van geoefendheid der uit Indonesië terug kerende soldaten niet geschikt is voor Europa. Zij hebben slechts een korte opleiding ontvangen en in Indonesië hebben ze volgens gen. Kruis, een zeer speciale ervaring opgedaan. De herhalingsoefeningen zullen in de loop van 1950 plaats vinden. De gedachte gaat uit naar een zo danige periode, dat met medewer king van de werkgevers de be trokkenen daardoor in hun burger- werkkring geen hinder zullen onder vinden. Generaal Kruis deelde mede. dat het zal gaan om maximaal 20.000 man in 1950 Werkcomité te Goes opgericht |E BEHOEFTE aan kath. middelb. onderwijs doet zich op de Zeeuw se eilanden, dat geen enkele kath. middelbare school telt, steeds nijpen der gevoelen. De deken van Goes heeft daarom 'n initiatief genomen, dat eind vorige week leidde tot de stichting van een werkcomité, met als eerste doel de oprichting van een kath. HBS voor jongens en meisjes te Goes. Het comité is samengesteld uit de volgende personen: mr dr A. Mes, lid van Ged. Staten te Heinkenszand, mr A. Eikhuizen, burgemeester van Ove zande, C. van Horsigh, burgemeester van 's Heerenhoek, B. Funk burge meester van Heinkenszand, mevrouw Bos, pres. Kath. Vrouwenbeweging te Goes, J. Roose voorzitter Hanze te Goes, M. v d Hemst voorzitter KAB te Goes, P. J. v d Dries, voorzitter Zeeuwse Augustinusver. te Goes en L. van der Boog, voorzitter K A. te Goes. Als vertegenwoordigers (ster) v. verschillende parochies werden voorts aangewezen K. Vroom (Middelburg) J. Maes en mevrouw Schreuder (Vlis. singen), P. Leenman (Kwadendam me). E. Suy (Hansweert), Goosens (Heinkenszand) en Vermeulen (Zie- rikzee) Hij lijkt op onze vriend Lam bik, maar hij is 't niet! Maar zij, die wel eens het boek „De Vliegende Aap:' van W. van der Steen hebben gelezen, weten dat we hier te doen hebben met Arthur, de wonderlijke broer van Lambik. die het vermogen heeft zich zonder vleugels door het luchtruim te be wegen. Hij werd op een der reizen van Suske en Wiske ontdekt in de Congo. Zie onze verdere aankondi ging in ons nummer van heden op de gewone plaats. yoor de wedstrijd tegen Finland, welke Donderdagavond te Helsin ki wordt gespeeld, is het Nederlands voetbal-elftal als volgt samengesteld: Doel: de Munck. Achter: van Bun en Schijvcnaar; Midden: van Schijndcl, Terlouw en de Vroet; Voor: van der Tuyn, Schaap, van Roessel, YVilkes en Clavan. De Longa-midvoor van Roessel zal vandaag per vliegtuig naar Helsinki reizen. Abe Lenstra zal de reis naar Helsinki niet meemaken. Hij keert rechtstreeks van Kopenhagen naar ons land terug. Evenals Timmermans, die voor een examen in Den Haag moet zijn. (Van onze onderwijs-medewerker) DIJ DE Tweede kamer is een wets ontwerp tot wijziging van de lager onderwijswet 1920 ingediend, waarin als hoofdschotel een voor stel wordt opgediend tot regeling van een hernieuwde achtjarige leer verplichting. Het is de invoering van het acht ste leerjaar ietwat ongelukkig ver gaan. In 1942, toen wel meer maat regelen met adembenemende snel heid werden ingevoerd, rees ook te gen de toen ontijdige invoering van het achtste leerjaar verzet. En nog daarnaast ontspon zich een strijd tussen het lager- en het nijverheids onderwijs, die ieder voor zich de t legevoegde leerjaren wilden behou den of tot zich trekken. Door een weinig gelukkige toelatings-rege- ling voor verder onderwijs, is daar door het voortgezet gewoon lager onderwijs van het begin af in de knel gekomen, zodat het in feite wei nig kans gekregen heeft, om zich normaal te ontwikkelen. Méde hier aan is het te wijten, dat, zoals de minister thans in zijn Memorie van Toelichting zegt, het v.g.l.o. nog steeds grotendeels in een experi menteel stadium verkeert, zeker wat het v.g.l.o. aan jongens betreft, en ook ligt hier een van de oorzaken van de weinige sympathie, die dit voortgezet onderwijs bij vele ouders ondervindt. Het kan daarom wellicht geen kwaad, hier nogmaals er op te wij zen, dat ons land in 1936 reeds tien tallen v.g.l.o.-scholen bezat, zodat men kwalijk over deze zaken kan spreken als een modesnufje of een ééndagsvlieg. JNTUSSEN WERD in 1947 de acht jarige leerplicht tijdelijk opge schort en sindsdien is er dan ook van een verdere ontwikkeling van het v.g.l.o. weinig sprake geweest. Integendeel. Niettemin werd de hoop niet opgegeven en van de zijde der onderwijs-organisaties werd er bij de Regering op aangedrongen, per 1 Januari 1950 (op die datum loopt de termijn van opschorting van het achtste leerjaar af) een zodani ge regeling te treffen, dat voor het zevende en achtste leerjaar v.g.l.o. zou worden gegeven, hetzij in ge meentelijke-, hetzij in streekscholen hetzij in v.g.l.o.-klassen aan de la gere school verbonden, ofwel dat bij gebreke van een minimum aan tal leerlingen de achtjarige leer plicht aan de gewone lagere school zou worden voldaan. De opzet was dus in theorie een tweejarige v.g. l.o., maar het bleek vrijwel van de aanvang af, dat een van deze jaren aan het nijverheidsonderwijs afge staan zou moeten worden. Nochtans met het naderen van de beslissende datum, wachtte men met belang stelling het wetsvoorstel af. yOOR DE BEOORDELING van de merites van het onderhavige voorstel dient vooropgesteld, dat leerlingen, die na de lagere school verder studeren aan ULO, HBS of Gymnasium, niet zozeer onderwerp van discussie hebben uitgemaakt, als wel zij, die bestemd waren voor ambachts- of landbouwschool en zij, voor wie het einde van de leerplicht tevens het einde van de studie be tekende. Het zijn deze laatste groepen vooral, om wie tussen verschillende takken van onderwijs strijd gele verd is en die ook langs andere we gen aan het l.o. en aan het v.g.l.o. ontglipt zijn. Volgens 't thans ingediende wets voorstel zijn we tenminste zo ver, dat de ouders verplicht kunnen wor den hun kinderen tot en met het achtste leerjaar op de lagere school te laten blijven. De aansluitings kwestie lijkt mij daarmede wel ver eenvoudigd. Maar het v.g.l.o.? De minister wil dit onderwijs handha ven naast de achtjarige l.o.-school, maar de afzonderlijke klassen voor v.g.l.o. zullen per 1 Januari 1950 vervallen. (Slot op pag. 2). Uit Kopenhagen. Een aanval der Denen op het Nederlandse doei. Ter louw kopt een door de Deense linksbinnen Lundberg .ingeschoten bal weg. De Munck kijkt in spanning toe. En hierboven: Tijdens een Nederlandse aanval kwam Brandes in botsing met doelman Nielsen. Hij werd voor enige ogenblikken buiten gevecht gesteld. V.l.n.r.: Timmermans, Wilkes, scheidsrechter Kristian- sen, de bondstrainer Kaufmann, Brandes, liggend op de grond, een Deense verdediger, geheel links doelman Nielsen /"1ED. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten voorgesteld, een wij ziging aan te brengen in de verorde ning op de heffing en invordering van steigerrechten. Tot heden zijn deze werkzaamheden opgedragen aan een ambtenaar ter plaatse, daartoe door Ged. Staten aangewezen. Zij achten het evenwel gewenst dat de ambténaar, die zij hebben belast met de invordering van de provinciale be lastingen, ook wordt belast met de invordering der steigerrechten, dit met het oog op het treffen van dwang-maatregelen bij niet-betaling van de rechten. Het zal wel no dig zijn, dat deze ambtenaar ter plaatse wordt bijgestaan, aangezien hij daar zelf uiteraard niet aanwezig kan zijn. KAJOTTERS-MEETING IN BREDA De Kajottersbeweging in het bis dom Breda zal Zondag 19 Juni a.s. in Breda een zgn. meeting houden. Vooraf zal worden deelgenomen aan de Stille Omgang. Omstreeks half acht vangt de diocesane bijeenkomst aan in de zaal van de St. Jozefkring Waterstraat. Men houdt er rekening mede, dat hier niet alle Kajotters zullen kun nen worden geborgen, zodat ook de zaal van het KAB-gebouw in de Visserstraat disponibel is. Nationaal propagandisten zullen o.m. 't woord voeren.

de Stem | 1949 | | pagina 1