Strijd op leven en dood tussen Praag en Rome IV't&t* Schiedam vlagt en borrelt... Twee Brabanders ontdekten nieuwe volksstam n Het Rotterdamse ultimatum Kalief van Spaans-Marokko huwt met verpleegster Vernietiging der Kerk openlijk aangekondigd De voetbal kan worden opgeborgen CENSUUR OP DE KANSELBRIEVEN.. Katholieke Pers bestaat niet meer Zonnig weer Salkazanof Eerste, Burger van het Firmament Dodelijk ongeluk op Liesboschlaan Goudkoorts in de Vrijstaat Een vrolijke verkiezingsstrijd DE Vereniging voor Vrouwenbelan- gen te Hilversum heeft 'n schijn- verkiezing op touw gezet die om haar humoristische aard grote bijval bij het publiek heeft geoogst. Het toneel stel de voor een denkbeeldige gemeen schapsraad, waar verkiezingen moes ten worden gehouden. Hier belegden verschillende „politieke partijen" ge zamenlijk een propaganda-bijeenkomst waarop spreeksters en lijstaanvoer- sters de grote voordelen en het ver kiezingsprogram van haar partijen hebben toegelicht. Een bruiloft van f 80.000.- ten Sprookie Uit diplomaten in gewone avondkleding. 1001 Nnrht lijksfeest. dat 80.000 gulden kost, is Vrouw te Liessel door bliksem gedood Heerenveen-doelman was zo gedienstig 5.F.F. aan de nationale voetbal-titel te helpen Ongelukkig doelpunt besliste WAAR NOG GEEN_ INLANDERS DACHTEN DAT ZIJ MET SPOKEN TE DOEN HADDEN S.V.V. kampioen van Nederland Slap NOAD Schulte won en verloor te Oostende VIJFDE JAARGANG No. 1399 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINS DAG 7 JUNI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen O-61» per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) TkE GEWELDIGE VERSCHERPING van de strijd van de communisti- tische regering van Praag tegen de Katholieke Kerk in Tsjecho-Slo- wakije heeft tot maatregelen geleid, die tot dusverre nog niet waren genomen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Tsjecho-Slowakije heeft Woensdag 1 Juni aan de posterijen opgedragen alle correspondentie van Mgr. Beran in beslag te nemen en de brieven van alle kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders op dezelfde wijze te controleren als reeds hun bewegingen, vergaderingen en telefoongesprekken werden nage gaan en afgeluisterd. De pastorieën worden gedwongen medebewoners op te nemen, die tot taak hebben om na te gaan, wie er komen bn gaan, wat de bezoekers willen en hoe lang zij blijven. zun LILLE betrokkenen en dat in dit geval niet alleen de Tsje ehische Katholieken maar ook alle niet-commnnisten zijn ervan over tuigd, dat met de rede van de mi nister van Voorlichting, Vaclav Kope- eky, ter gelegenheid van het com munistische congres op 28 Mei overigens de geboortedag van Benesj, die natuurlijk niet meer herdacht wordt - de strijd op leven en dood tus sen Praag en Rome begonnen is. Kopecky was de eerste der Tsje- choslow. communistische leiders, die klaar en duidelijk de werkelijke ge zindheid van de communisten tegen over de Kerk tot uiting bracht. De regering, waarin ook enige mannen zijn vertegenwoordigd, die zich nog Katholiek noemen, heeft door deze rede van de minister van Voorlich ting duidelijk kleur bekend en een scheidingslijn getrokken tussen haar en het episcopaat met zijn clerus en gelovigen. H. M. DE KONINGIN en Z. K. H. Pvins Bernhard zijn voornemens in de loop van dit en het volgend jaar alle provinciale hoofdsteden een offi cieel bezoek te brengen. Het eerst is Utrecht aan de beurt en wel op 17 Juli a.s. DR. MAURER UIT DAVOS heeft in Atlantic City een nieuwe geneeswij ze voor t.b.c. bepleit, waarmee hij volgens zijn verklaring reeds 38 als hopeloos opgegeven gevallen heeft ge nezen. „DE ZONDAGSSTAKING" van het Engelse spoorwegpersoneel heeft zich uitgebreid. In N. Oost-Engeland von den de vacantiegangers practisch geen treinen aan de perrons. INTERNATIONAAL SOLDAAT, even zeer Fransman als Engelsman, noem de Montgomery zich op Eerste Pink sterdag tijdens 'n rede in Normandië. DE BENZINE-DISTRIBUTIE in Aus- tralie is door een rechtbank een „on. geldige maatregel van de Regering genoemd. Door deze uitspraak komt daar ook de distributie van boter en thee op losse schroeven te staan. WEGGEBRUIKERS, 300 is een triest getal, dat spreekt van dood na on geval: die zwarte vlek moet weg! DE JONGSTE ZUIVERING van „de Partij" in Sovjet-Rusland heeft tot gevolg gehad, dat tenminste 300.000 communisten „in alle stilte" zijn verdwenen. GROOTMOEDER STIMSON uit Long Beach in Californië kan het pokeren niet laten oftewel zij lijdt aan „speel ziekte". Daartegen wordt zij ingespo ten met een bepaald soort zuur. RIJWIEL MET HULPMOTOR is vol gens een uitspraak van de kanton rechter in Leeuwarden een motorrij wiel in de zin van de wet. De berij der moet een rijbewijs C bezitten. DR. BEEL is Zaterdag op Schiphol aangekomen. „Ik ga eerst eens vacan- tie houden", verklaarde hij. De minis ters Drees, van Maarseveen, Schok king en van Schaik alsmede prof. Romme waren ter begroeting op het vliegveld aanwezig. RONDOM FRANCO gaat het door met ontploffingen: Zaterdag werd Barcelona door acht luide knallen op geschrikt in de nabijheid van het Paleis, waar Franco verblijft. Vrijdag ontplofte een bom in de kathedraal, toen echtgenote en dochter van Fran co aanwezig waren. TOT PRIMAAT van Griekenland, als opvolger van Mgr. Damaskinos, werd gekozen Spiridonos Vlahos, de aarts bisschop van Jannina. HET SKELET VAN FLORIS V waar van de schedel ernstig is beschadigd, zou zijn gevonden achter de Ned. Herv. Kerk te Rijnsburg bij Lelden. Gelijk men weet, werd Graaf Floris V in 1296 in de omgeving van het Muiderslot vermoord. Weersverwachting, geldig tot Vanavond: Droog, zonnig weer met onge veer dezelfde temperaturen als gis teren. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vandaag: zon onder 20.56 uur. Maan op 16.54 uur. Morgen: zon °P 4.21 uur. Maan onder 2.35 uur. De z.g. vrijheid der Kerk, die, zo als de communisten beweerden in de opgelegde grondwet van Mei 1948 is vastgelegd is volkomen illusoir ge worden. De goederen van de Kerk zijn in beslag genomen; de Katholie ke pers bestaat niet meer; de Katho lieke uitgeverijen zijn gesloten. Ker kelijke instellingen, zoals seminaries en studiehuizen van orden en congre gaties, worden gedwongen van staats wege bestuurders te aanvaarden. /JEN. WINKELMAN koesterde, zo als gezegd, twijfel aan de authen ticiteit van het ongetekende ultima tum, waarbij Rotterdam met vernie tiging werd bedreigd, als de tegen stand niet binnen twee uur werd, ge staakt. Men kan zich dat overigens wel indenken, als men het rare taal tje, half Duits half Nederlands, leest, waarin dit stuk gesteld werd: Aan de Kommandant van Rotter dam. Aan burgemeester en Wethouders en die Autoriteiten van den staat in Rotterdam. De weerstand, die in het open stad Rotterdam tegen de offensieve dei- Duitse troepen getoont wordt, nood zaakt rniji indien Uwe weerstand niet onmiddellijk gestaakt wordt die doel matige maatregelen te nemen. Dit kan de volledige vernieling van het stad ten gevolge hebben. Ik verzoek U als een man, die ver- antwordingsgevoel bezit, daarop aan te dringen, dat het stad niet dit zwa re verlies lijden moet. Als teeken van overeenstemming verzoek ik U dadelijk een parlemen taire te sturen; welke die noodige vollmacht bezit. Indien ik binnen twee uren na de overhandiging van deze mededeling keen antwoord ontvang, ben ik ge noodzaakt die scherpste maatregelen van vernieling te nemen. De Kommandant van de Duitse troepen. Gevangenissen en concentratiekam pen raken overvol met Katholieke geestelijken en leken. Het nog over gebleven van de Kerk en werd geïn ventariseerd. De nieuwe voorschriften hebben zo wel ten doel de betrokkenen angst aan te jagen alsook de mogelijkheid te scheppen om de altaarbenodigdhe den en de paramenten tot staatseigen dom te verklaren die slechts dan ter beschikking worden gesteld, wanneer de priesters aan de door de overheids instanties gestelde voorwaarden vol doen. Alle priesters hebben een circulai re ontvangen, waarin van hen wordt geëist dat zij onder ede verklaren, „om niet zonder verlof van de pro vinciale comité's zoals Tsjecho- Slowakije beschaamd zijn Sovjets noemt - brieven van kerkelijke hoog waardigheidsbekleders van de preekstoel voor te lezenEven min mogen de priesters iets ter ken nis brengen van de gelovigen, wat niet door deze comité's en dus de facto door de communistische partij is toegestaan. Men gaat zelfs nog verder: de vrij heid van de gelovigen om te vergade ren is eveneens aan bepalingen ge bonden ofschoon zij door de grond wet wordt gewaarborgd. Bijeenkom sten van de Maria-congregaties e.d. moeten schoon zij een zuiver kerke lijk karakter dragen, speciale toe stemming hebben. Onder het voorwendsel oud papier te verzamelen, worden de bibliothe ken van de kloosters en de pastorieën leeggeroofd. Men haalt „waardeloze en onbruikbare boeken af, waarbij men niet vergeet om ook het laatste, nieuwste Katholieke boek mede te ne men". Op een zelfde manier gaat het toe in de opslagplaatsen van de vroe ger bloeiende Katholieke uitgeverijen. Dit is de situatie, waarin Tsjecho- Slowakije zich thans door zijn cul tuurstrijd bevindt. De strijd wordt met des te grotere belangstelling door de christelijke wereld gevolgd, daar Tsje cho-Slowakije zonder twijfel het cul tureel meest hoogstaande land achter het IJzeren Gordijn genoemd kan wor den. Minister Vaclav Kopecky heeft de ze strijd met de volgende woorden aangekondigd: „Onze eeuwenoude strijd met het Vaticaan als politieke macht zullen wij tot een succesvol en definitief einde voeren!" Maar Minister Vaclav Kopecky is niet de eerste anti-christelyke staats man in de wereldgeschiedenis, die zo heeft gesproken en schipbreuk heeft geleden. gen. winkelman: ...„raar taaltje".... Waarom ook niet gEN 49-jarige Rus, Khariton Salka zanof, geheten en gekleed in en bruine pij en sandalen, vervoegde zich Zaterdag bij het Paleis de Marble Rose te Parijs en trachtte zich bij de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te voegen. Hij werd beleefd toch zeer beslist tegengehouden en verwezen naar het Franse departement van Buitenland se Zaken, Hij had vier keurig getypte brieven bij zich, die aan eik der ministers was geadresseerd. Elke brief begon met de woor den: „Als Apostel van de Astrono mie. Eerste Burger van het Firma ment, verzoek ik de vier ministers de wereldproblemen te bestuderen in het licht van de sterren". „Waarom zoudt gij hier kibbelen op deze nietige planeet, terwijl inter planetaire zaken onze aandacht op eisen?" In het manifest sprak Salkazanof ais zijn mening uit, dat Attlee, t, alin, Auriol en Truman zich aan het hoofd van een wereldregering dienden te stellen en de belangen van alle men sen moesten verdedigen. Kil Zal hij het halen K. Honssen winnaar van het nationale handicap concours te Bergen op Zoom neemt een hindernis. Fietser rijdt tegen auto TIJDENS de ontzaggelijke drukte op de Liesboschlaan in verband met de motorraces te Etten kwam de heer L. Bosch uit Breda fietsend het Lies bosch uitgereden zonder zich voldoende op de hoogte te stellen van de drukte aldaar. Hij werd toen aangereden door een auto, bestuurd door de heer de B. uit Goes. De heer Bosch werd dood on der de wagen vandaan gehaald. De be stuurder van de auto treft geen schuld. ■MADAT op de effectenbeurs te Lon den het bericht van de nieuwe goudvondst in de Vrijstaat de rijk ste die tot dusverre in Zuid-Afrika is gedaan was bekend geworden steeg de koers van de aandelen van de Free States gold areas Company, die het recht van optie .en prospectie op het terrein van de vondst bezit, van 14 shillings tot meer dan 35 shillings. Dat betekent, dat de koerswaarde van het aandelenkapitaal der maat schappij in één dag steeg van 1.725.000 tot ruim 4 millioen pond sterling. Officiéél werd de „fabelachtige" rijkdom van de nieuw-ontdekte goud ader bevestigd door de mededeling, dat een ton erts van de ader 529 oun ces goud opgeleverd heeft. Naar uit Washington wordt verno men, zijn de goudexperts van het in ternationale monetaire fonds van oor deel, dat als eerste reactie op de nieu we goudvondst er waarschijnlijk een eind zal komen aan de stijging van de goudprijs op de vrije markt, en dat er mogelijk zelfs een zekere da ling in deze prijs zal intreden. Het werd een vrolijke geschiedenis, met als lijst 1 de partij van ZZZ, na melijk de Zwijgende Zwoegende Zorg onder de leuze: kiest een man houdt de vrouw in de keuken. Lijst 2 was die van de AAA, de Alles Aanvat tende Amazones, met kenaus en raan- nenhaatsters; lijst 3 de partij der MMM, de Meest Middelmatige Mid denweg, en lijst 4 deKKK het Korps Kankerende Kankerpitten, Reclame borden en een parodie op politieke vragen waren niet vergeten. Bij de echte stemming bleek, dat 133 dames aanwezig waren. Men heeft haar uitgelegd, welke procedure werd gevolgd om na de verkiezing tot een juiste zetelverdeling te komen. Allen hebben het goed begrepen, hetgeen een belofte inhoudt voor de komende raadsverkiezing. Nooit tevoren zagen wij op zo gees tige wijze de kieswet behandelen. xa IN EEN GOUDEN KOETS,voortgetrokken door vier witte paarden, reed de 21-jarige prinses Lal-la Fatima Zahra ben Moeiiey Abd el-Azis de stad Tetoean (Spaan Marokko) binpen voor de voltrekking van het huwelijk met zijne keizerlijke hoogheid Moeilêy Hassan ben el Mehdi, de 40-jarige Kalief van Spaans Marokko. 17 L 'j de Moorse heersers naast Westelijke Een belangrijke gast op dit huwe- 11/1/1 11 tlvf U Ismael ben-el-Hassan, zoon van de Kalief en een vrouw uit zijn harem. TVRIE WEKEN geleden begonnen de stad vieren zijn onderdanen plechtigheden reeds in het tenten- luidruchtig feest. Op het rhythme van kamp, op 5 km. afstand van het pa- de tam-tam en de oorverscheurende leis van de Kalief, waar de bruid ver- kianken van koperinstrumeriten dan- blijf hield. Weken lang reden karren- sen meisjes voor de talrijke cafébe- vrachten geschenken aan. Het kamp zoekers. Een sprookjeshuwelijk als uit heeft een gemengd oud en modern ka- de verhalen van 1001 nacht, rakter. Een grote tent, tot salon in gericht met luxueuze tapijten, wand- bekleding, divans en omringd door een afrastering van bamboe, is voor zien van electrisch licht in de ko ninklijke kleuren, rood en groen, en van telefoon. Een jaar lang, theoretisch althans, mag de bruid het paleis van de Ka lief niet verlaten. In het paleis werd' het huwelijk van het vorstelijk paar op de traditio nele wijze voltrokken: eerst wordt de in het wit geklede gesluierde bruid volgens de geheime Mohammedaanse ritus zonder aanwezigheid van bui tenstaanders door de moeder van de Kalief aan de bruidegom gegeven Dan worden handen en voeten geverfd en moet de bruid onder 'n zwaard door gaan als symbool van 't zich onderwer pen aan de wil van haar echtge noot. Nadat een verwante van de Ka lief het paar uit een bokaal melk te drinken heeft gegeven, worden Fati ma en Hassan alleen gelaten. Duizenden gasten in het paleis zul len nog dagen lang feest vieren. Oost en West ontmoeten elkaar op dit hu welijk van een voormalige verpleeg ster met de vrome, modern denkende, sportieve Kalief. Op de receptie stonden rijk gekle- Boerderij als door bom verwoest ^ATERDAGMIDDAF is te Liessel (Kerkdorp van Deurne) tijdens hevige regenval een bliksemstraal de oorzaak geworden van de dood van de 28-jarige echtgenote van de land bouwer van Loon, mevr. L. v. Loon- Mennen, in de Snoers en de volledige vernieting van de boerderij van de familie van Lieshout aldaar. De vrouw werd getroffen toen de bliksem op de schakelaar van het electrisch licht sloeg. Zij viel op een mangelmachine en was onmiddellijk dood. In de na bij gelegen boerderij van de familie v. Lieshout richtte de bliksem een ra vage aan alsof een bom de woning getroffen had. Een der dochters viel. bewusteloos en een paard werd ge dood doch persoonlijke ongelukken de den zich verder niet voor. Merkwaar dis is dat deze buurt vrijwel ieder jaar door blikseminslag geteisterd wordt. T aten wij on- middellijk be S.V.V. 3 heerenveen 1 ginnen met te zeggen, dat de Friese doelman geen gelukkige wedstijd ge speeld heeft. Niet dat er beslist be weerd kan worden dat de eerste twee doelpunten, die voor de rust werden gescoord, op zijn rekening kwamen, maar geheel vrijuit ging hij toch niet. De eerste keer sloeg hij vallende de bal zelf met een reflexbeweging over de lijn en de tweede maal (5 min. later) kon hij het ronde ding dat door de zacht neersijpelende regen glad was geworden weer niet onder controle krijgen, zodat Köne- mann maar een onnozel trapje hoefde te geven. Daarenboven kon Abe Len stra ondanks al zijn gegoochel niet precies de roos treffen. Het enige te- genpunt kwam buiten zijn toedoen door prachtig oplopen van Brandsma uit een voorzet van rechts kort na de rust. Overigens is het een wedstrijd ge worden met wel zeer wisselende kan sen. De Friezen speelden een open spel. vooral naar de rechtervleugel. De Schiedammers deden in de eerste helft vooral aan overrompelend kort samenspel. Het laatste deel van de wedstrijd, toen het Friese tegenpunt weer was teniet gedaan door een der de Schiedams doelpunt van Köne- rr.ann, geloofden de Heerenveeners zelf niet meer in een gustig resultaat, wat uit hun spel te zien was, SW ging toen bovendien een verdedigende tak- tiek toepassen. De Schiedammers speelde fanatie ker dan wij in de kampioenscompeti tie van hen gewend waren. Aardig waren de duels tussen de Schiedam- se spil van Schijndel en Abe en elk kwam op zijn beurt als overwinnaar uit de bus. van de wedstrijd midden op het veld De Schiedammers werden na afloop met talrijke bloemstukken en speeches gehuldigd. NOAD 1 TVe laatste thuiswed- BVV 2 strijd van NOAD is wel de beste geweest van haar com petitie om de landstitel. Vooral de eerste helft hadden de Tilburgers zeker een puntje verdiend. NOAD stelde tegen het fijne, geraffineerde technische spel der bezoekers een op- portuniteits-spel, waarin meermalen mooie combinaties voorkwamen. In de eerste helft kreeg BW een dot van een kans maar deze werd door van Overbeek tegen de paal ge schoten. Bij NOAD was het Wagema- kers die de kans gaf aan Walhout en van Heeswijk doch deze wisten hier van niet te profiteren. De tweede helft was iets minder wat spelpeil betrof dan de eerste. BW was na de rust vinniger, maar toch hadden dc BW-ers geluk met, hun eerste doelpunt. Een van af het middenveld in de doelmond geplaatste bal door P. v. d. Sluys, liet v. d San- den voor doelman de Turck gaan, maar Vos was juist iets eerder bij de bal dan de doelman (01) NOAD voélde zich verloren! Een mooie BVV-aanval werd even later „lYJ'N JEUGDROOM had ik bereikt, maar het leek een nachtmerrie! Als knaap had ik gedroomd van verre tochten door donkere oerwou den, om zielen tot Christus te brengen. Ik had veel gelezen over koppen snellers en menseneters en zou die heidenen wel eens even gaan dopen! Maar de werkelijkheid is zo eenvoudig niet." Twee Brabantse missionarissen van het H. Hart uit Tilburg hebben kans gezien door te dringen in een totaal onbekend oerwoudgebied en het is on geveer in bovengenoemde bewoordingen dat een hunner in een speciale afleve ring van de annalen dezer Congregatie deze ontdekkingstocht weergeeft. Dit zogenaamde „Niemandsland" is onge veer een half maal ons land en de hier wonende volksstammen waren tot dus ver nog nimmer met de beschaafde wereld in contact geweest. De brochure is getiteld „Nieuwe doodskop stam men" en de twee pioniers hebben er voor zorggedragen, dat deze ongetwij feld bijzondere uitgave kon verschij nen. Het boekje is verlucht met een reeks van interessante foto's over de stammen en het gebied, vervaardigd door pater J. Verschueren uit Bavel, terwijl pater C. Meuwese uit Tilburg de tekst verzorgde. En hiermee hebben wij dan tevens de namen genoemd van de missionarissen, die zo maar op een onwillekeurig ogenblik in Nederl. Nw. Guinea een nieuwe rivier ontdekten, deze later afvoeren en toen als eersten in contact kwamen met de hier ver blijvende volksstammen. Met pater Meuwese, die over enige tijd weer naar dit missie-terrein hoopt te vertrekken, hebben wij een hartelijk onderhoud mogen hebben en wel in de pastorie van het landelijk dorp Ba- vel, daartoe vriendelijk genodigd door pastoor P. Doens, die er maar wat trots óp gaat, dat een zijner parochiezonen tot zo iets mede in staat is geweest! enorme belangstelling pATER MEUWESE IS NIET ZO maar per toeval in Bavel verzeild geraakt. Hij meende zeker, dat men hier als het ware recht kon laten gel den op een z.g. primeur met betrek king tot een serie lezingen, die hij tij- PATER C. MEUWESE dens zijn verblijf in ons land zal hou den. En ge hadt eens moeten zien, hoe enorm de belangstelling van de zijde der dorpsbewoners voor dit gebeuren hier is geweest. Twee avonden achter elkaar puilde de patronaatszaal uit, men hing als het ware aan de lippen van de missionaris en met bewondering en verbazing spreekt men nog over dit unieke contact met de missie, waar ook een van him dorpsgenoten reeds onge veer vijftien jaar lang zijn arbeid heeft mogen verrichten. De laatste twaalf jaar. aldus pater Meuwese, zat ik in het wildste koppen- snellersgebied van Nieuw Guinea, Men vraagt mij soms, of ik dikwijls in le vensgevaar verkeerde. Zaak is altijd, voldoende geschenken op zak te hebben (als kralen, spiegeltjes, messen, bijlen, etc.) en vooral nooit te laten zien, dat je bang bent! Dit valt niet altijd mee. Sepember 1948 gingen pater Verschue ren en ik dan op stap om nieuwe mis- sioneringsmogelijkheden te zoeken aan de Casuarine-kust. We meenden de Cooks-rivier af te zakken, maar op een gegeven moment raadpleegden we on ze stafkaarten en ontdekten we, aan de hand van ons kompas, dat we op een tot dan toe onbekende rivier zaten. Ze stond niet op de kaart. In eerste in stantie opperde pater Verschueren de idee, haar de Meuwese-rivier te dopen. Het was precies 6 September en omdat het de Kroningsdag was, besloten wij dan de nieuw ontdekte stroom de Ko ningin Juliana rivier te noemen. Wij kwamen bijgevolg ook bij geheel nieu we stammen terecht. Na anderhalve dag varen „stieten" wij ook de eerste mensen, die terugkwamen van een sneltocht. Ze zagen ons aan voor spo ken of geesten, omdat ze nog nimmer blanke mannen aanschouwd hadden, maar toen we wat manipuleerden met „geschenken" kregen wij spoedig con tact. We brachten het zover, dat wij PATER J. VERSCHUEREN voor de nacht bivak mochten opslaan en toen pater Verschueren zijn „trek zak" voor de dag haalde en ik „den horlepiep" danste bij het smeulend kamvuur. begrepen onze gastheren met goed volk te doen te hebben. De vol gende morgen braken wij tegen zons opgang weer op en toen wij om een rivierbocht verdwenen waren, hadden wij het gevoel een heel dorp met ken nissen achter ons te laten. Het eerste contact voor het misiewerk was gelegd. IVOOR EEN 3—1 overwinning op Heerenveen, (ruststand 2-0) heeit SVV Zaterdagavond in het r eyenoordstadion het kampioen- scnap van Nederland, benaald. De Schiedammers hadden slechts 1 punt nodig om de titel te kun nen behalen. Nu de beslissing om de titel is gevallen, kan voor ons de voetbal gerust worden opge borgen. Intussen bereikten ons zeer ster ke geruchten, dat er geen druppel meer is overgebleven van het be roemde Schiedamse nat BW, dat nog een kans had bij een verloren wedstrijd van SVV won Zaterdag haar laatste wedstrijden (tegen NOAD), zoals ook wel te verwachten was. Maar de tegenstand van de Tilburgers was sterker dan gedacht. Ook tegen AGOVV verloren de Til burgers. De eindstand van de kmapioens- competitie is als volgt: De eindstand van de kampioens- BVV 10 5 3 1 13 15-10 AGOW 10 4 3 3 11 14- 8 Heerenveen 10 5 1 4 11 28-21 VSV 10 4 0 6 8 16-18 NOAD 10 0 2 8 2 5-28 met wederom een doelpunt besloten van Vos (02). De laatste 5 min. -wist Wagemakers de eer van NOAD te redden door het verdiende doelpunt te scoren 12. AGOW 3 rvfschoon de thuisclub NOAD 0 Jonker niet in de gelederen had, heeft zij 'n verdiende zege kunnen behalen op het slechte zwakke tegenstand biedende NOAD. Het was duidelijk te merken, dat er niets meer op het spel stond. AGOW speelde 't gewone snelle open spel, doch NOAD reageerde hierop zonder enig enthousiasme. Blijkbaar hadden de Tilburgers zich bij voorboot met een nederlaag verzoend. In het eerste half uur konden de bezoekers nog wel enige malen ge vaarlijk opdringen. Vriends gaf en kele goede voorzetten, maar de overi ge voorhoedespelers waren niet door tastend genoeg en zo gingen diverse kansen verloren. AGOW had meer succes, na een afgeslagen aanval van NOAD ging Loois er met de bal van door en stelde Brummel in de gele genheid te scoren (10). Even voor rust maakte Hanskamp met een keurige kopbal 2(K Na de hervatting domineerde AGO W vrijwel steeds. Beumer, die zeer actief was, maakte er uit een corner 30 van, waarna de aardigheid er af was. TN EEN internationaal omnium te Oostende wonnen Kint-Kuebler de 900 m„ „tegen het uurwerk". De achtervolging over 5 k.m. was echter voor Schulte-Schotte die echter wel in de punten-race over 20 ronden in Kint-Kuebler weer hun meerderheid moesten erkennen. Het algemeen klassement werd: 1. Kint-Kuebler 2 punten, 2. Schulte. Schotte 1 punt. -e

de Stem | 1949 | | pagina 1