adzand Benelux-landen willen gehoord worden 't Drama onder Eede nelis ark Ons spek naar Engeland Belastingwijzigingen op komst MAAR De 10.000 ste! R ZOON Komende 8 maanden 32.000 militairen terug Sigarettenpeukje oorzaak van Amsterdamse pakhuisbrand Gemeente- program Visjinsky is slechts met beperkte bevoegdheden naar Parijs gekomen Onveilig Midden-Java z° ZIT er in deze aanhef van het gemeenteprogram der K.V.P. heel wat stof tot mediteren. corsetten ~n ers i kousen Weer geen vorderingen in Palais Rose Visjinsky niet perti nent onaangenaam 7n&£ Th&Jasft/ Zeg het met bommen Krijgen wij duurder vlees Veel bewolking Drie wetsontwerpen ingediend Zij gaven hun leven in Indonesië Officier achtte opzettelijke zware mishandeling bewezen in 1958 hebben we allemaal een woning Tennisbanen in Oostburg naderen voltooiing Dc waarnemers naar Frans India I gelukkigen re- I imachine zal al I Lling doen gaan. Iize. Ook voor u liachine, die het In plezier maakt, laarne met alle ten dienste. Telefoon 58 looooooooooo chels en [■talen uitvoering j?rse kwaliteiten Schappen, hout- (.rtikelen enz. enz. 967-0 IJZENDIJKE. SCHILDER DERSSCHOOL 968-0 isteden, n, achtige bekleding USTSTOELEN KINDERLEDI- zeer lage prijzen. IJKE: ts Paleis NG EN OUD. 14-o <xxxxxx>ooo<x> !VGES TEL. 128 980-O *000<XXXXXXXXX> VIJFDE JAARGANG No. 1398 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDA G-/L J u N 1 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. -Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Telefoon 2347) Q.EHEEL EN AL ONTMOEDIGEND, zo heeft een Franse gedelegeerde gisteren de besprekingen der vier ministers van Buitenlandse Zaken genoemd. Want na een geheime vergadering van 2.5 uur bleek het ministeriële klaverblad weer vrijwel geen vorderingen gemaakt te hebben. Volgens het communiqué hebben de ministers de Russische en Amerikaanse voorstellen betreffende Berlijn besproken. Vandaag ko men de ministers weer bijeen. Gisteren zijn ook de vier militaire com mandanten van Berlijn weer eens bijeen geweest. Wel was de sfeer buitengewoon hoffelijk, maar ook hier hebben de besprekingen tot niets geleid. QNZE Parijse correspondent schrijft ons, dat het aanvankelijk zo ster ke optimisme te Parijs al danig is be koeld, hetgeen intussen niet wil zeg gen, dat er reeds sprake is van pes simisme. Britse kringen te Parijs, die permanent contact onderhouden met Bcvin en zijn medewerkers menen te weten, dat er gerede hoop is voor een betrekkelijk gunstige afloop. Wel be schouwt men het als voorbarig om van deze conference te verwachten dat er alle problemen zouden wor den opgelost. Volgens dezelfde krin gen is de houding van de Russische vertegenwoordiger voor het eerst se dert de oorlog, niet pertinent onaan genaam. Men heeft echter de stellige in druk, hetgeen men ons ook van Franse zyde bevestigde, dat Vysjins- ky slechts zeer beperkte bevoegd heden heeft mede gekregen. Zijn voornaamste taak zou zijn om te polsen tot welke concessies de Westerse mogendheden bereid zijn. om over enige punten van onderge schikt belang tot overeenstemming te komen en om daarna de basis te leg gen voor een nieuwe conferentie ter opolossing der resterende problemen Algemeen is men er thans van over tuigd. dat de conferentie te Parijs slechts als proefballon, als voorloop ster moet dienen. Vandaar ook. dat de Russen ook in Berlijn nog steeds een slag om de arm houden, zodat in feite niemand weet of de blokkade nu wel of niet is opgeheven. Men kan nog alle kanten uit. NEDERLANDSE DEMARCHE. A/IET BETREKKING tot het op de hoogte houden der Beneluxlaridén vernemen we uit gezaghebbende bron dat Nederland. België cn Luxemburg voor de conferentie begon officieus waren ingelicht door de drie Weste lijke mogendheden omtrent de te voe ren gedragslijn en omtrent voorstel len, welke door de Westelijke di'ie zouden worden gedaan. Er is evenwel geen sprake van. dat. zoals door som mige bladen wordt beweerd dat de Be- neluxlanden permanent op de hoogte worden gesteld van het verloop der besprekingen. Daar Nederland, België en Lu xemburg evenwel een gemeenschap pelijke grens hebben met Duitsland en alle besluiten ten aanzien van Duitsland van buitengewone impor tantie kunnen zijn voor de Bene- luxlanden hebben den Haag, Brus sel en Luxemburg een officiëel ver zoek gericht tot de grote mogend heden alvorens er besluiten wor den genomen ten aanzien van Duits land. eveneens gehoord te worden. Van Franse zijde vernemen wij nog dat de Franse regering, welwillend staat tegenover dit verzoek- Men vreest evenwel dat Londen, Washington en Moskou er geen gevolg aan zullen geven. Er zou tevens sprake zijn van een Nederlandse demarche ten aanzien van grenscorrecties, doch een beves tiging dezer geruchten nis niet te krijgen. Nader vernemen wij nog, dat Sch'u- man reeds heeft medegedeeld aan Be- vin en Acheson geen mede-controle der Russen over het Roergebied te kunnen accepteren, alvorens hierover ook de Beneluxlanden zijn gehoord. Advertentie. Aanslag in een kerk op echtgenote en dochter van Franco IN DE Kathedraal te Barcelona is een bom ontploft, terwijl generaal Franco een bezoek aan de stad bracht en de vrouw en dochter van de gene raal in de kerk aanwezig waren. De bom richtte enige schade aan. maai er vielen gelukkig geen doden of ge wonden te betreuren. Woensdag had zich reeds een grotere bomontplof fing te Barcelona voorgedaan. TN VERBAND met het feit, dat.van half Juni af de terugkeer van in totaal 32.000 militairen, nl- geduren de de eerste acht maanden 4000 man per maand, wordt verwacht, heeft gisteren Prins Bernhard in de verga dering van het bestuur van de Stich ting van de Arbeid, een beroep ge- dan op het bedrijfsleven, om de plaat sing van gedemobiliseerden zoveel mogelijk te bevorderen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zegde in dit opzicht de vol ledige medewerking toe. Speciaal op de werkgeveis wordt een klemmend beroep gedaan om alles te doen wat mogelijk is, teneinde de uit Indonesië terugkerende militairen zo snel mogelijk in het bedrijfsleven op te nemen. TAE NEDERLANDSE export van ba con naar Engeland zal over enige jaren weer het vooroorlogse peil be reiken. De onderhandelingen over een contract voor vier jaar met Engeland zijn thans afgesloten. Vorig jaar be droeg de uitvoer van Nederlands ba con naar Engeland 5000 ton. Indien 't contract wordt bekrachtigd, zal onze uitvoer in 1949 10.000 ton, in 1950 25.000 ton, in 1951 35.000 ton en voor 1952 minstens 45.000 ton en ten hoogste 80000 ton bedragen; de juiste hoe veelheid zal in 1950 worden vastge steld. Vermoedelijk zullen ook voor de an dere jaren de leveranties aanzienlijk groter zijn. Getracht zal worden in 1950 40.000 ton te exporteren en 60.000 ton in 1951. Vergelijkt men deze getallen met de vooroorlogse cijfers die een export van bacon naar Engeland aangeven van 55.000 ton in 1928 en van 33.000 ton in 1939, dan komt men tot de con clusie, dat het stijgen van onze ex port op gelukkige wijze samenvalt met het herstel van onze varkens stapel. Voor een benadeling van de binnen landse vleespositie door dit contract DE Benelux-bandei'ollebandjes om de pakjes sigaretten etc. zijn er. En dus kunnen we voortaan echt in de rook van de Benelux leven. EEN COMPLOT van 16 personen, al len behorende tot de Gaulles RPF. is ontdekt te Parijs, dat zich bezig hield met wapensmokkel. MEER HUMOR wil men in de Sovjet- Unie. Op een te Moskou gehouden bijeenkomst van humoristen en sati rici is een resolutie aangenomen, dat er meer fabels, epigrammen, parodie ën en grappige verhaaltjes opgeno men dienen te worden in tijdschriften NA DE FELLE nota van Moskou aan Tito, heeft Tsjecho-Slowakije thans in een nota Joego-Slavië er van be schuldigd „een officiëel geleide pro pagandacampagne tegen Tsjecho- Slowakije te voeren" DRIE VAN DE ELF Amerikaanse communistische leiders, die op het ogenblik te New-York terechtstaan op beschuldiging van samenzwering zijn Vrijdag gevangen gezet wegens belediging van het gerecht. SALATIGA is de naam van een on langs opgerichte N.V.. die in Septem ber a.s. De Telegraaf en de Courant wil doen herverschijnen. MET HET troepentransportschip „Zui derkruis" dat gisteren uit Rotterdam naar Indonesië vertrok, heeft de Ni- win de eerste 150 „rimboekisten" naar Indonesië verzonden. De dienst „Wel- zinsverzorging" in Batavia zal deze kisten vei'delen over de buitenposten die aan ontspanning het meeste be hoefte hebben. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Joh. van Oldenbarneveldt passeerde 2-6 Kaap Bon. Groote Beer passeerde 2-6 Malta. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen of motregen. Matige aan de kust tijdelijk krachtige wind hoofdza kelijk tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur Ms gisteren. Heden: zon onder 20.53 uur. Maan onder 1.43 uur. Zondag: zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 13.59 uur en onder 1,55 uur. Maandag zon op 4.22 uur. en maan op 15.25 uur onder 2.07 uur *J*HANS zijn bij de Staten-Generaal drie wetsontwerpen ingediend, te weten een ontwerp van wet be lastingherziening, een ontwerp van wet tot wijziging van de ondernemings belasting en een ontwerp van wet op de dividendbeperking. Het eerstgenoemde wetsontwerp strekt mede tot inlossing van de be lofte tot consolidatie cn uitbreiding van de fiscale voorzieningen ten be hoeve van oorlogsslachtoffers. Het ligt in het voornemen van de regering de mede in de troonrede in uitzicht gestelde verlaging van de tarieven van loon- en inkomsten belasting te doen samengaan met de verdere afschaffing van de sub sidies en met de wijziging van de huurpolitiek. De daaruit voortvloei ende wetsvoorstellen zyn nog dit jaar te verwachten. Het ontwerp van wet b e 1 a tingherziening heeft in het bijzonder betrekking op de fiscale af schrijvingen. De voorzieningen moe ten worden gezien als een verschui ving van de belastingdruk naar de toekomst, een verschuiving, welke met name met het oog op de ogen blikkelijke noodzaak van investerin gen geboden is. Ten aanzien van de na-oorlogse in vesteringen in machines, bedrijfsge bouwen enz. mag met ingang van 1948 een derde van de aanschaffings- kosten vervroegd worden afgschreven Het ontwerp tot wijziging van de ondernemingsbelasting bevat als voornaamste maatregel de afschaffing van een der beide grond slagen. waarnaar deze belasting wordt geheven, nl. de grondslag bedrijfska- Terreur vermindert niet TN MIDDEN-JAVA wordt het de laat ste tijd onveiliger, zo wordt in een officiëel overzicht van de toe stand in Indonesië geconcludeerd. O.m. in Solo, waar de terreur zich in de eerste plaats richt tegen de met de Nederlanders samenwerkende In donesiërs en Chinezen. Terroristen treden ook op tegen de evacuatie transporten uit Djokja. Daartegen worden krachtige maatregelen geno men en aan benden zijn gevoelige verliezen toegebracht. In het Klaten- se is opgetreden tegen een door com munisten besmette bende, waarvan 2 groepen onschadelijk zijn gemaakt. Ook in het gebied tussen Banjumas en Kebumen zijn benden uiteengedre ven en aanzienlijke verliezen toege bracht. In sommige gebieden richt zich de terreur tegen het bestuur en tegen de onderwijzers. Deze campag ne wordt vanuit een centraal punt geleid. Opvallend is daarbij de acti viteit van de volgelingen van de com munist Tan Malakka. De intimidatie van de bevolking blijft aanhouden, zodat over het al gemeen de bevolking bevreesd is voor een terugkeer van het republikeinse bewind. Gisteren is de trein van Sukabumi bij Buitenzorg door een bende van 150 man tot stoppen gedwongen en beschoten. Bij Medan liep een jeep op een mijn. waarbij de twee inzit tenden werdeh gewond. pitaal. De heffing naar de grondslag bedrijfswinst blijft evenwel gehand haafd. Het wetsontwerp inzake de d i v i- d endbeperking handhaaft de kern van de bestaande regeling, in het bijzonder omdat de regering meent dat de faciliteiten op het gebied der afschrijvingen, die grotere reserve ringen mogelijk maken, geen aanlei ding mogen geven tot een ontoelaat bare verhoging der dividenduitkerin gen Dit neemt niet weg. dat een ze kere verfijning van de regeling der dividendbeperking noodzakelijk is. Een algemene verhoging van het di videndplafond brengen de voorstellen echter niet. Loon, betaald aan eigen kinderen als waven zij vreemden, zal voor de ouder voortaan ook dan tot de be drijfskosten worden gerekend, indien de kinderen minderjarig zijn. Van 1 Januari 1950 af vallen ook de minder jarigen in de loonbelasting. met Engeland behoeft geen enkele vrees te bestaan, meent „Parool". Want en nu komt de aap uit de mouw de veertig kg. vlees met been. die voor dc oorlog ge middeld per hoofd der bevolking werd geconsumeerd, zal na de op heffing der vleesdistributie zeker niet meer bereikt worden. Gezien de hoge prijzen der distributie van vlees, die na het opheffen der dis tributie van rundvlees vermoedelijk zullen stijgen, rekent men op ten hoogste 30 kg. per hoofd. Het komt er dus op neer, dat wij duurder (cn misschien) minder vlees zullen moeten gaan eten en dat En geland ons goedkope vlees (want ex port-goed moet goedkoop zijn) zal verorberen! Smakelijk Tommy! T>E REGERING maakt bekend, dat tot baar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht; 2e It. H. Diederen uit Hoens- broek. SoIcL M. Muller uit Box meer. Korp. H. van Hunnik lit Amsterdam W. Serg- J. van der Mculen, uit Dantumadeel. Sold, C. van Roekei uit Valkènswaard. Sold. A. Schelling uit Amsterdam Söld. Via. mink uit Gasselte (Dr.). Sold, J. van Strien, uit Schagen (N.H.). Serg- maj. II Springer uit Hilversum Sold. II. Huisman uit Apeldoorn. Sold. W. van Venrooy uit Rotterdam- Sold. J. van der Wal, uit Lekkerkerk. Sold. T. van Maarseveen uit Utrecht. Serg. IJ. Smits uit Ber- kel en Rodenrijs. Sold. T. Schoon heden uit Voorst. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. Senen. Sold. Lawar Sold. Hoesen. Sold. Ka pa rang. Sold Slamat. Serg. Nova. Sold. Oh Thay Ping. Sold. Aboe. Sold. Raiman, Sold. Djoeri. Fold Montolalu. Sold. Scdoeboen, Fold. Sijhailatua Sold. Midi. Sold. Panungkelan- TT ET ONDERZOEK van de Amster- damse politie naar de oorzaak van de enorme brand in pakhuizen aan de Oude Schans, welke brand zo konden wij gisteren nog in een van onze oplagen berichten aan een brandmeester het leven heeft gekost terwijl er twee brandwachts gewond raakten, heeft totnutoe nog geen re sultaat opgeleverd. De ruines branden nog steeds en er is geen sprake van. dat ter plaatse een onderzoek kan worden ingesteld. Ook verhoren van omwonenden heb ben nog geen licht geworpen op deze brand. Wel staat vast dat enkele jongens, of jongemannen, in de pakhuizen zijn geweest. Zij werden als opslagplaat sen gebruikt en daarom kwam er zel den iemand. Of deze jongens een siga ret hebben gerookt zodat vonken zijn achtergebleven, of dat zij vergeten hebben de motor van de electrische lier welke zij hebben gebruikt, af te zetten, waardoor kortsluiting is ont staan, zijn vragen, die zijn gerezen, doch waarop nog geen antwoord is gegeven. Omtrent de schade' valt niets te melden. Er zijn niet minder dan 11 benadeelden en het zal nog een hele uitzoekerij zijn om precies na te gaan wat en voor welke waarde in de pak huizen was opgeslagen. De brandweer was tot in de afgelopen nacht bezig met de nablussing. De verloren 17e eeuwse pakhuizen behoorden tot de mooiste van Am sterdam. yoOR de' Middelburgse rechtbank diende Vrijdag de zaak tegen de 27-jarige grenskonunies W. v. R. ie Aardenburg, die in de nacht van 15 op 16 Maart, na een woordenwisseling de 36-jarige P. Raeman uit Eede neer schoot. In de dagvaarding werd v. R. ten laste gelegd doodslag, subsidiair het opzettelijk toebrengen van zwaar licha melijk letsel:'hieer subsidiair mishan deling en hoogst roekeloos gedrag. Desgevraagd verklaarde verd., die niet erg onder de indruk scheen, dat hij in de late avond van 15 Maart met zijn collega Fortuin dienst had. Eerst hadden zij twee smokkelaars achterna gezeten, die ze met een pak uit het café van Parijs 700 meter van de grens hadden zien komen. Nadat de kemmiezen waarschuwingsschoten los ten. lieten de mannen het pak. dat goi tmeel bevatte, vallen en ontkwamen. Fortuin liep hen het verst achterna, maar R. keerde op zijn schreden met het pak terug en ontmoette toen Rae man. die ook uit het café kwam en een fiets cereed. Verd. had toen R., die hij. volgens zijn zeggen niet kende, gelast af te stappen, Deze deed dit. maar be gon, alweer volgens verdaichtc. heftig tegen verd. uit te varen. De kommies liet hierop het pak vallen, menend dat Raeman zich over de inbeslagname op wond. Tenslotte was hij, bevreesd dat het tot schieten moest komen, een landwég ingelopen. ..Had je dan geril gummistok?" vroeg ie president. Verd. mompelde iets dat zijn broek daar stuk van ging en gaf voorts te kennen, ciat hij zo veimoeid was gewor den cioor de korte achtervolging, da. hij een gevecht niet durfde riskeren. Zijn terugtocht ontsloeg hem niet van zijn ach.e volger, die de fiets aan zijn hand meevoelde. Ook toen dc kom mies het land inschoot, bleef R hem op de hielen zitten, zei v. R. en hem bedreigen. Op een gegeven momenv leek R. toen zijn jas te willen uittrek ken. wairop de kommies, die zijn pis tool ai vluchtende weer geladen had, eerst in de lucht en daarna dwars door het hoofd schoot van R.. die twee meter van hem afstond. De pres- wees verdachte erop. ia' hij wist, dat Fortuin vlak bij was en da' hii die ook toegeroepen had. Hei wat plicht van verdachte om te wach ten tot Fortuin hem hulp had kunnmi bieden. Getuige Fortuin gal dezelfde lezing van het geval als verd. Hij had de ru de gehoord en was al neei dicht bij het tweetal, toen hij v. R. hooide roe pen aan hem: .Lopen, 't gaat hier n'et goed!" Opeens floot er 'n kogel langs ziin hoofd, waarop hij zich diep bukte en even later viel er 'n tweede schot en zag hij Raeman vallen. Hij snelde toe cn vond v R over stuur. terwijl Raeman bewegingloos op het veld lag; daar het sla-htoffer nog leefde was hij ijlings o.m. de dok ter gaan waarschuwen. Voorts verklaarde getuige dat Rae man als 'n rustig man bekend stond en hij snapte er niets van. dat hem dit moest overkomen. NEGEN MAANDEN GEEIST bracht, door zijn onstellend gebrek aan flinkheid. Beide kommiezen hadden zich te weer moeten stellen, dan was er niets gebeurd- Spr. achtte een man met 'n aard. die bijna laf te noemen is, niet geschikt voor de velddienst. Hij eiste 9 maanden gevangenisstraf. Mr. Wieringa uit Utrecht, die de verdediging voerde begon eerst de be volking van Eede te kleineren door te suggereren, dat die uit principe smokkelde, terwijl bijv. de van Hu genoten afstammende inwoners van Retranchement het uit principe niet doen! Ook'maakte hij het slachtoffer zwart door het dronkenschap en ruw heid te verwijten, terwijl bij hem voor stelde als een Hercules, waarvoor de twee kommiezen in hun schulp kro pen. Zeer roemde hij de kwaliteiten van zijn cliënt, die niet anders had kunnen doen dan schieten, daar le vensgevaar voor hem bestond. Hij noemde de eis van de Officier niet ontvankelijk en meende, dat verd volkomen vrij uitging. De president vroeg tenslotte verd. of hij nog iets te zeggen had. Verd. antwoordde dat hij niets te zeggen had. dan 'dat hij in zijn recht stond en geen wroeging had. ..Dus geen woord van medegevoel voor je slachtoffer?" Verd. sprak het niet uit. ..Ga dan maar weg", luidde 't kort maar krachtig. Uitspraak 15 Juni. TAE Officier van Justitie zei aanvan kelijk onaangenaam getroffen te zijn geweest, dat getuigen onvolledige verklaringen hadden afgelegd en dc indruk te hebben gekregen, dat men er zoveel mogelijk de mensen buiten liet. Later bleek hem echtei dat boos opzet hierbij niet aanwezig was. Wel beeritiseerde hij de sensatie van de pers; voornamelijk de buitenlandse bladen, sensatie die uitsluitend op fan tasie was gebaseerd. Diep ging hij op dc materie in ver wierp daarna de doodslag maar vond het bewijs voor opzettelijk zware mis handeling geleverd. De Officier verwierp ook het be roep van verd. op noodweer, 't Los knopen van een jas bracht geen ogen blikkelijk levensgevaar voor verd. Misschien had men mogen spre ken van overmacht, indien verd. zich zelf niet in die dwangpositie nad ge- A AN het nieuwe sponveidencomple.s te Oostburg in de z.g. Veemoek wordt hard gewe, kt. Dat werci ons duidelijk, toen wij met de opzichter van de Centrale Dienst, de heer Hoo moed een kijkje gingen nemen. Het nieuwe sportcentrum is ideaal gelegen en omgeven door ruime beplanting. Vooral de tennisbanen, welke worden aangelegd op een vie. Kant terrein, waar v.ceger een boomgaard was en geheel is omgeven door een windscheim van iioog opgaand struikgewas, zociat van een behoorlijk straffe wind bij het spe.en geer. hinder zal women onoez- vcncien. Men was juist doende met ne'. rollen van' de oancn en het plaatsen van de aftasterlngspalen, zodat na het aanbrei geil van de rode toplaag vin nen enkele weken de banen in gebruik genomen kunnen worden. .Ook het nieuwe spoiweld. waarvoor veei gronu meet wo. oen verze, voor het egaliseren begint vormen aan te nemen. De afme tingen zijn .eer ïuim en door ophoging en drainage hoopt men ook met slecht weer het veld bespeelbaar te kunner. houden. OOK EEN 'SIMT.!,BAAS EN EEN SPRINGBAK! f~\p initiatief van de burgemeester van Oostbuvg en m overleg met de school-athletiekcommissie is nagegaan, in hoeverre kan worden overgegaan tot de aanleg van een sintelbaan. Ge- bleken is thans, dat naast het voetbal veld in de lengte een 100 m. sintelbaan kan worden aangelegd van 4 banen breed tussen het veld en de af lastering yoor het pub.ick Tevens kan in de hoek van het veld naast de tennisba nen een springbak worden aangebracht» met een sintelpad ais aanloop van 25 meter voor het verspringen en' pols stokhoogspringer! en aan de zijkant sinteiverharding en aanloop voor hoog springen. Getracht wordt een en an der gereed te krijgen voor de school- athletiek-wedstrijden oo 16 Juli a.s. Hierdoor zal uiteindelijk Oostburg in Zeeland de spits afbijten al is dit dan nog niet met e :n. volledige 400 m. baan zoals deze elders al jarenlang werden geprojecteerd en aangekondigd, doch nergens werden uitgevoerd. Ongetwij feld zal dit Oostburg zijn plaats als centrumgemeente nog eens verstevigen, daar deze baan de enige in Zeeland voorlopig zal ;ijn. waarop de athleten met internationale reputatie bereid zullen zijn te starten ALS HET gemeenteprogram der K.V.P. het heeft over de taak der gemeenten, dan spreekt het zich allereerst uit over datgene wat de Rijks wetgever moet doen, om hier zuivere verhoudingen te scheppen. Het grote kwaad, dat overal en altijd loert, is de te ver gaande cen tralisatie. En om dat gevaar te keren, al thans af te dammen, zijn zeer be slist nodig: een eigen belastinggebied voor de gemeente; een wezenlijk aandeel van de ge meenten bij de wederopbouw; een gemeente-politie. Maar verder gaan de eisen: Een gewijzigde Bioscoopwet, een gewij zigde Winkelsluitingswet, een nieu we Zondagswet, het aanhangig wetsontwerp op de bad- en zwem inrichtingen, een regeling van de uitleenbibliotheken, de zorg voor de volksgezondheid en veel onder werpen meer behoren in ruime ma te aan de gemeenten de mogelijk heid van zelfbestuur door zelfstan dige aanvulling en regeling en uit voering te behouden en te geven. Hiermede is in een aantal we zenlijke punten het raam aangege ven, waarbinnen de gemeente in onze dagen ook werkelijk een echt stuk bestuursleven in het staatsor ganisme kan vormen. Een eigen ge meentelijk leven is een te waarde vol goed dan dat het verstikt mag worden onder Haagse circulaires. Gemeentebestuurderen moeten eigen bevoegdheden en daaraan beant woordende verantwoordelij kheden dragen. De financiële nood had tal van gemeenten onder Haagse voog dij gebracht èn wat Den Haag een maal vast heeft, laat het niet ge makkelijk los. In het gemeente program der K.V.P. wordt echter met kracht stelling genomen tegen die voogdij-gedachte. MET IS intussen een punt, dat de gemeentebestuurderen, die op het K.V.P.-program gekozen wor den, als zodanig geen zorg behoeft te baren. De gekozenen in het par lement zijn ervoor, om daarover te waken. Wat de gemeentebestuurde ren zich wel dienen aan te trekken, is datgene wat onmiddellijk op de ze punten volgt: De uitvoering van de eigen taak der plaatselijke ge meenschappen moet aangepast wor den aan de eisen van deze tijd. Dit betekent, dat de gemeenten meer nog dan vroeger moeten streven naar samenwerking. Samenwerking met andere gemeenten en publiek rechtelijke lichamen, omdat menig belang door elke gemeente afzon derlijk niet "of onvoldoende doelma tig kan worden behartigd. Dit nu is iets. wat nog lang geen gemeengoed is geworden in krin gen van gemeenteraadsleden en as piranten. Het is een punt. waarop ieder, die met het gemeentelijk le ven te maken heeft, zich nog wel eens goed mag bezinnen. Het leven staat niet stil. Ook het gemeentelijk leven is aan evolutie onderhevig. K.V.P.-gemeentebe stuurderen mogen in hun gedach ten niet stil staan bij het historisch gegroeide, doch hebben tevens te letten oo het groeiende. Er zijn heel wat dingen, die vele gemeenten slechts gebrekkig alleen kunnen doen, doch die in samenwerking doeltreffend kunnen functioneren. Men denke alleen maar eens aan de brandweer. En daarbij is ook een heel belang rijk punt datgene wat het gemeen- teprogram in deze zinsnede vast legt: De gemeente moet zich be wust worden van haar taak en functie in de streek, waartoe zij behoort, en zij moet opkomen voor de behartiging van de streek'oelan- gen. Dat is ook al zo iets, wat wel eens zelfoverwinning kan kosten. Men doet verscheidene dingen zo graag alleen en apart. Doch men boseffe, dat de streek de gemeente, maar ook de gemeente de streek no dig heeft. Dit kan men er zeker van zeggen: het is een goed-overwogen en uit gewogen schets van plaats en taak der gemeenten. Bestuurderen, die dit onderschrij ven. kan men met gerust hart zijn vertrouwen schenken. rpRYGVE LIE. de secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft heden verklaard, dat de door dr. Guer rero. de vice-president van het in ternationale hof van justitie gekozen waarnemers voor het referendum in Pondicherry. niet door de Verenigde Naties noch door het hof van justitie zullen worden gezonden. Dr. Guerre ro heeft op eigen gezag gehandeld, zo zeide Lie. QISTERENAVOND om 10 mi nuten vóór 9 werd Toosje Matthijssen geboren. Zij was de 10.000ste baby, die in „Moe- derheil" het levenslicht aan schouwde. (Zie pag 9 in dit nummer). Toosje is een doch tertje van het echtpaar Mat- thijssen-Verhoeven. wonende Overaseweg 100, Breda.

de Stem | 1949 | | pagina 1