Overdracht H.Y.K. te Batavia Pastoor Binck veertig jaar priester Acheson wil vrije verkiezingen in geheel Berlijn Dr. Beel naar Nederland vertrokken BEEL„Ik betreur 't nu reeds afscheid te moeten nemen" LOVINK: „Ik beloof aan de nieuwe rechtsorde mee te werken Een onmogelijke weg Goede stand der gewassen Papieren strijd tussen Tito en Moskou Een vruchtbaar pastoraat vrijdag 3 ju n i 1949 Bewolkt Stakers blijven Prijsverhoging minerale terpentijn „neen" zeggen Zeep en verkiezingen Benelux-ministers in Brussel bijeen Het vraagstuk van de Schelde-Rijn- verbinding Steeds meer stakingen in Italië Alphen geraakt in feeststemming WAT MEN VAN BEPAALDE ZIJDE ook zeggen, schrijven of doen zal om dit wetsontwerp te torpederen, het zal zaak zijn steeds voor ogen te houden, dat het gevaar van „het niet goede boek" blijkens statistieken en ervaring na de oorlog dermate groot en drei gend is geworden, dat een straffe voor ziening nog het enige middel lijkt om een werkelijke catastrofe te voorkomen. We behoeven niet eens zo heel ver over onze grenzen te gaan ziei* om te weten wat de funeste invloed van het ge schreven woord teweeg kan brengen ten nadele van de geestelijke volksge zondheid. Het is goed dit van tijd tot tijd weer eens in de herinnering te roepen. Jonge vrouw vermoord in Arnhem VIJFDE JAARGANG No. 1397 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerland?». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURcTN^wstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 45. Telefoon 2347) JN HET BIJZIJN VAN VELE AUTORITEITEN heeft dr. Beel gisteren zijn bevoegdheden en verplichtingen als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aan zijn opvolger, de heer Lovink, die even tevoren in Batavia was gearriveerd, overgedragen. Dr. Beel is daarna per vliegtuig naar Nederland vertrokken. In een korte toespraak verklaarde hij, dat hij zijn ambt had neer gelegd, omdat hij de voorwaarden van de kortelings tot stand gekomen Nederlands-Republikeinse overeenkomst over het herstel van de repu blikeinse regering te Djokjakarta als „onaanvaardbaar" beschouwde. Hij wees op de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden en wens te zijn opvolger goed succes. In een dagorder aan de strijdkrachten gaf hij uiting aan zijn grote bewondering en waardering voor hetgeen is verricht. OP HET ministerie van Buitenlandse Zaken is bericht ontvangen, dat in Bolivia de Nederlanders in het ge bied van Oruro, waar. zoals men weet, ernstige onlusten zijn uitgebro ken, in veiligheid verkeren. TWEE ex-SS-ers en een ex-lid van de Feldgendarmerie hebben totnutoe kans gezien in Amsterdam onder te duiken. Eindelijk zijn zij thans ge grepen. Een hunner was in België bij verstek veroordeeld. DRAMATISCH is het vermoorden van een sergeant-oorlogsvrijwilliger bij Malang. Hij kreeg bericht, dat zijn vrouw en 2 kinderen over enige da gen in Indonesië zouden arriveren en wilde zijn huis nu wat netjes maken. Op weg naar zijn huis trof hem ech ter een verraderlijke kogel. KONING LEOPOLD van België, zijn gemalin en dochter Josephine Char lotte bevinden zich thans te St. Cloud waar de Koning gaat deelnemen aan het internationaal golfkampioenschap. KRENTENBROOD is niet langer aan prijsbepalingen gebonden. TVJERKWAARDIG is de brief die de Amsterdamse politie kreeg De inhoud was 280 gulden en het adres „aan de melkboer". Waar de politie nu eenmaal geen melkboer is, ging men peinzen wat dit al lemaal te betekenen had. Er al ras bleek dat een paar dagen gele den een melkboer zijn tas met ca 300 gld. was ontstolen. De enige conclusie is dus, dat de dief be rouw heeft gekregen. Moeten wij nog zeggen, dat de melkboer in z'n nopjes was? DE KAJOTTERSBEWEGING organi seert in Juli en Augustus vijftien zo merkampen. De kampen liggen in Holland, Gelderland, Overijssel, Bra bant en Limburg. POSITIES DER TROOEPENSCHEPEN Joh. van Oldenbarneveldt passeerde 2-6 Malta, Kota Inten ging 1-6 van Belawan; Willem Ruys 2-6 te Co lombo. IN EEN ADRES aan de ministerraad hebben de leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs dringend verzocht om een herziening van hun bezoldiging. OP DE TE ROTTERDAM gehouden vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn als le den van het bestuur herkozen mr. P J. Oud, burgemeester van Rotterdam mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van 's-Hertogenbosch, de heer W. van Elk burgemeester' van Bemmel, en de heer A. H. S. Stemerding, burgemeester van Oost- en West-Souburg. EEN HELE CONSTERNATIE heeft een vleermuis in Amsterdam teweeg gebracht. Het beestje kwam in aan raking des nachts met een alarmin stallatie in een grote zaak. Denkend dat er inbrekers hun slag wilden slaan in de zaak werd de politie ge waarschuwd, die halsoverkop opruk te naar het gebouw.... MAARSCHALK YEN HSI-SJAN. voormalig gouverneur van de provin cie Sjans en plaatsvervangend com mandant in Noord-China heeft de be noeming tot minister-president in de nationalistische regering aanvaard als opvolger van Ho Ying Tsjin, die met zijn kabinet ontslag heeft ingediend PLUIMVEEHOUDERS moeten ten behoeve van de export voor de pe riode van 5 Juni tot en met 2 Juli zeven eieren per kip leveren- In het voorfagaande tijdperk moesten acht eieren worden geleverd. 21 JUNI zullen de drie Westelijke zones van Duitsland voor bezoekers worden opengesteld. De toeristen zul len speciale distributiekaarten ont vangen (3055 cal. Der dag). Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: In de loop der ochtend van het Zuidwesten uit toenemende be wolking met tegen de middag enige regen. Matige wind uit Zui- delyke richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Heden: zon onder 20.52 uur. Maan onder 1,18 uur. Zaterdag: zon op 4.24 uur en maan op 12.33 uur. JN ZIJN toespraak liet dr. Beel zich openhartig als volgt uit: „Ik betreur nu reeds afscheid te moeten nemen zonder datgene te hebben kunnen volbrengen, dat van mij verwacht werd en dat ik mijzelf had voorgesteld: de voltooiing van de overgang naar de nieuwe rechts orde. welke de bekroning gevon den zou hebben in de vorming van de souvereine en onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië. Fac toren buiten mijn wil hebben het helaas onmogelijk gemaakt, daar toe de weg te bewandelen, zoals deze na de succesvolle beëindiging van het overleg in den Haag met de federalisten zo duidelijk voor ons scheen te liggen". CONSEQUENTIES, J?N in het verdere verloop van zijn rede, waarin hij de beste wensen uitte jegens zijn opvolger, zei hij o.m.: ,De inwerkingtreding van hei BI O.-besluit en de vorming van een fe derale interim-regering zouden de overgangsperiode inluiden, waarin de eigen Indonesische regering de nodi ge ervaring zou kunnen opdoen en het bouwwerk zou kunnen worden voltooid, dat straks als de Ver Sta ten van Indonesië zijn intrede in de rij der volkeren zou kunnen doen Het falen van de besprekingen met de re publikeinse leiders, de toenemende terreur in de federale gebieden en de hieruit noodzakelijkerwijs voortvloei ende tweede politiële actie, de daar op volgende periode van politieke on zekerheid en verwarring, alsmede de misvattingen, welke omtrent de doel stellingen en de beweegredenen van het Nederlandse beleid in de interna tionale wereld bleven bestaan, maak ten deze weg onbegaanbaar Het plan Geen ernstige ziekten JAE UITZONDERLIJK zachte win- ter deed de wintergewassen zeer goed ontwikkelen. Ernstige ziekten en beschadigingen kwamen niet voor. De wintertarwe heeft zich goed ontwikkeld. In Zeeland wordt melding gemaakt van plaatselijke aantasting van tar we door valse meeldauw. Overigens staat het gewas er in het gehele land gezond bij. Ook de r o g g e heeft zich zeer goed ontwikkeld. Talrijke percelen vertonen een zo zware stand, dat le gering wordt gevreesd of reeds een feit is. In het algemeen is het droge .schra le weer van de laatste weken gunstig geweest voor de ontwikkeling der wintergranen, omdat de groei hier door is geremd en veel legering is voorkomen. De wintergerst vertoont, evenals de andere wintergranen, een goede stand. Wegens een provinciale verordening mag er in Zeeland we gens het gevaar voor verbreiding van de roest, geen wintergerst worden verbouwd, zodat dit gebied voor dit gewas is uitgesloten. De stand van het koolzaad is goed. Het vroeg gezaaide gewas staat voor bij 't later gezaaide, omdat als gevolg van de zachte winter de groei stilstand minder scherp was. Ook de stand van de k a r w ij is goed. De gevreesde karwijmot heeft tot op heden weinig schade aange richt. De stand der zomergewas sen laat zich voorlopig niet slecht aanzien. Schade door nachtvorsten schijnt niet omvangrijk te zijn. Schade door de winter is bij g r a s land niet ondervonden. In de klei streken is ruim voldoende gras voor het vee. Voorts wordt veel gras in gekuild of gedroogd. Op de zandgronden is de stand van het hooigras minder goed door ge brekkige ontwikkeling van onder grassen. Ook de late toediening van stikstof werkt remmend. Schade door emelten wordt uit verschillende streken gemeld. Tengevolge van het schrale weer herstelt de grasmat zich moei lijk van deze schade. Derodeenwitteklave en ook de lucerne hebben een goede stand. Schade door klaveraal tje en klaverkanker is van weinig betekenis. van 'n vervroegde souvereiniteitsover- dracht, hetwelk het doorbreken van de ontstane impasse beoogde, onder vond dezelfde moeilijkheden Met de aanvaarding van de ver klaringen van dr van Roijen en Moh Rum d.d. 7 Mei bepaalde de Nederlandse regering een nieuwe beleidslijn, welke voor mij conse quenties meebracht, welke ik ge meend heb te moeten aanvaarden". ALLEEN SAMENWERKING. r»E HEER LOVINK. de rede van dr. Beel beantwoordend, deed de be lofte als afgezant van Neder ld aan de totstandkoming van de nieuwe echtsorde in Indonesië en van de V. S I. te zullen meewerken. In de toekomst, zei hij, zullen Ho ge Commissarissen van Nederland in Indonesië en van Indonesië in Ne derland voor een belangrijk gedeel te het symbool en de belichaming zijn van de bijzondere vorm van samenwerking, welke beide landen in vrij overleg zullen hebben afge bakend! De heer Lovink betoogde, dat alleen samenwerking tussen allen dit kan doen bereiken, gepaard aan onderling vertrouwen. Hij onderscheidde twee opvattingen, nl. die, waarbij alleen met woorden getuigd wordt van in stemming met het nieuwe, terwijl in het diépst van het hart de gebeurte nissen van de laatste jaren niet an ders gezien worden dan als sympto men van ontbinding, en dié. wanneer in de gebeurtenissen van de laatste jaren slechts een moeizame worste ling gezien wordt van millioenen In donesiërs om zich te onttrekken aan de ban, waarin de Westerse bescha ving en de Westerse techniek het Oosten generaties lang zou hebben gevangen gehouden. ..Tussen beide uiterste opvattingen ligt een einde loze variatie van klanken en stem mingen. waarin de mens conflicten met zichzelf en zijn omgeving moet overwinnen". De heer Lovink, wees er voorts op, dat „reeds vele malen het ideaal van onze gezamenlijke en gemeenschap pelijke samenwerking binnen ons be reik lag om dan weer te vervagen en te ontsnappen". Wij allen, zei hij met nadruk moeten al onze krach ten geven om ditmaal te slagen. Daar toe is nodig een onwrikbaar geloof in de mogelijkheid van samenwer king, de vaste hoop op een betere toekomst, een diepe liefde voor Ne derland en Indonesië en bovenal Gods zegen. De KLM-Constellation „Batavia", die Zondag van Schiphol vertrok voor de openingsvlucht van de nieuwe KLM-lijn naar Curacao via Montreal en Havanna. is op Schiphol teruggekeerd. Aan boord bevonden zich be halve Prins Bernhard en de overige gasten, die deze eerste vlucht mee maakten, oek de Canadese generaal Moiton en echtgenote, een wethouder van Montreal en zijn echtgenote, die een geschenk van de burgemeester van Montreal voor de burgemeester van Amsterdam medebracht. Boven dien kwamen zes vooraanstaande Cubanen als gasten van de KLM mede. Op de foto het moment, dat Prins Bernhard het vliegtuig verlaat. CLECHTS anderhalf uur heeft gis- ter de conferentie der vier minis ters geduurd, liet was de kortste ver gadering tot dusver gehouden. De vergadering werd verdaagd om de Sovjet-Russische delegatie in staat te stellen tot het bestuderen van een do cument over Berlijn, dat de Amerikaan se minister, Acheson, had overgelegd. De minsters zullen morgen In gehei me zitting bijeenkomen. Het door Acheson overgelegde docu ment bevat enige voorstellen, o.a, be treffende het houden van vrije verkie zingen in geheel Berlijn, die onder con trole zullen staan van vertegenwoordi gers der vier mogendheden. Een ander voorstel is het wijzigen der vier-mo- gendheden-Kommandantura. Voorts stelde Acheson voor de bezettingskosten tot een minimum terug te brengen. Acheson karakteriseerde zijn voorstel als een document van procedure, be doeld om de weg te^jpepen naar prac- tische besprekingen. Functionarissen ter conferentie zijn van mening, dat het veel ruimte laat voor overeenstem ming, mits de wens daartoe werkelijk bestaat. HARDNEKKIGE STAKERS. LJet gisteren uit Berlijn geseinde, dat de treinen weer zouden gaan rij den, blijkt thans toch wel voorbarig te zijn geweest. Want gister hebben de stakende spoorwegarbeiders in Berlijn besloten de staking voort te zetten tot aan hun eisen door de onder Sovjet- Russische controle staande spoorweg directie is voldaan: uitbetaling der lo nen in Westmarken en erkenning der niet-communistische vakvereniging. CHINA AAN DE ORDE? IJet Is niet onwaarschijnlijk, dat te Parijs ook de toekomstige diploma tieke status van de oorlogvoerende par tijen in China in beschouwing zal wor den genomen. Men concludeert dit uit de aankomst of verwachte aankomst Amsterdam zucht van blijdschap, want Vrijdag zijn de uitreikingsloka len van de distributiedienst, waar de Amsterdammers gedurende ruim 10 jaren hun distributiebescheiden kon den afhalen, gesloten. De man voor de deur is niet de laatste bezoeker, maar de chef van het uitreikiokaal. Hij sluit de deur voor goed. Het zal niet meer lang duren of datzelfde is ook in onze streek te zien. JJE PRIJZEN voor minerale terpen tijn zijn met ingang van 1 Juni verhoogd. Deze bedragen thans bij levering aan afnemers aan wie geen vrijdom van het invoerrecht en het bijzondere invoerrecht is verleend f 26.60 per 100 liter, in leenvaten; f 24.60 per 100 liter per tanklichter, spoorwagon of tankauto; f 31.85 per 100 liter, in leen- blikken. Bij levering aan afnemers, aan wie vrijdom van het invoerrecht en het bijzondere invoerrecht is verleend, be dragen de prijzen voor de twee laatst genoemde leveringen resp. f 14.10 en f 12.10 per 100 liter. van vooraanstaande persoonlijkheden uit het nationalistische China te Pa rijs, terwijl nu melding wordt gemaakt van het arirveren in de Franse hoofd, stad van de Sovjet-Russische ambassa deur bij de Chinese regering, Roschin, hetgeen doet vermoeden dat onderhan delingen, waarover een strikt stilzwij gen zal worden bewaard, te verwach ten zijn. TN NUMANSDORP zijn gemeen- teraadsverkiezingen gehouden en zoals overal elders werden door de vijf mededingende partijen de nodige circulaires verzonden. De WD meende meer te moeten doen en zo werd huis aan huis (onge veer 1200 gezinnen) verpakt in een loonzakje een stukje toilet zeep bezorgd met een circulaire, waarop o.m. voorkwam „veel werd u beloofd, maar de WD begint met de daad. Wast uw han den van alle „politieke" onrein, waarmede u de. laatste weken ge bombardeerd werd, met bijgaand stukje zeep". Maar toen men ter stembus trok had de A.R. partij aanplakbiljetten opgehangen met als opschrift: „Stemt zonder zeep maar met plezier de mannen van lijst 4". De verkiezingshumor is de wereld dus nog niet uit. CAP HET ministerie van Buitenland- se Zaken te Brussel is een aan vang gemaakt met de besprekingen tussen de leden van het ministerieel comité der landen van de Benelux, dat tengevolge van de beslissingen van de in Maart van dit jaar te Den Haag gehouden conferentie werd opge richt. Aan de onderhandelingen ne men van Nederlandse zijde deel de ministers Stikker, Lieftinck en van den Brink. Tijdens deze conferentie is in het bijzonder van gedachten gewisseldi, over de coördinatie der buitenlandse handels- en muntpolitiek, met het oog op de verwezenlijking van de Belg.- Nederlands-Luxemburgse economische unie. In bevoegde kringen wordt er op gewezen, dat het van kracht worden van de voorunie op 1 Juli a.s. niet zulke opvallende wijzigingen met zich mede zal brengen als met de douane unie het geval was, de voorunie zal hoofdzakelijk bestaan in een versnel de toepassing van de voorbereidende maatregelen tot openstelling van de grenzen, zoals het invoeren van de aangiften, die, dienst doen als ver gunning voor de import van Belgi sche goederen in Nederland. Boze nota's over en weer JAE SOVJET-REGERING heeft een Joego-SIavische nota, waarin wordt beweerd, dat genoemde rege ring een „vijandige en discriminatie- ve actie" tegen Joego-Slavië voert, van de hand gewezen. Het Sovjet-Russi sche persbureau. Tass_zegt~dat.de Joe go-SIavische nota, verklaarde dat het optreden van de Sovjet-Unie het Söv- jet-Russisch-Joego-Slavische verdrag tot een „dode letter" maakt. De joegoslaven eisten, dat de Sov jet-Unie verdere activiteit van Joego slavische emigranten in de Sovjet- Unie en de verschijning van het blad Antwerpen richt zich weer tot Spaak ^AAR „Het Laatste Nieuws" be richt. zijn op het Antwerpse stad huis besprekingen gevoerd over het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbin- ding. De gedachtenwisseling ging voor namelijk over de maatregelen, die genomen dienen te worden als gevolg van het uitblijven van de benoeming der leden van de Belgische afvaardi ging in de gemengde Nederlands-Bel gische commissie ter bestudering van het probleem der havens en rivieren. De vergadering heeft er haar leed wezen over uitgedrukt, dat zolang geaarzeld wordt om de Belgische on derhandelaars aan te wijzen en bena drukte dat de Nederlandse regering hiermede reeds lang gereed is. Besloten werd nogmaals een schrij ven aan minister Spaak te richten, waarin opnieuw zal worden aange drongen deze aangelegenheid te be spoedigen. In Antwerpse havenkringen is men verder van oordeel, dat het nuttig is de betrokken ministeriële kringen be ter voor te lichten en heeft daarom besloten een commissie in te stellen, die belast zal worden met het voor bereiden van de maatregelen, die men van plan is te nemen. dat zij in Moskou uitgeven, zou ver bieden. In het Sovjet-antwoord worden de beweringen in de Joego-SIavische nota „grove laster" genoemd. In de Sovjet-nota wordt gezegd, dat Joego-Slavië zich van het recht, een vriendschappelijke houding van de Sovjet-Unie' le verwachten heeft beroofd. En wel omdat 't een anti-communis tisch, anti-democratisch en terroris tisch regiem had ingesteld. Door zijn vijandigheid tegenover de Sovjet-Unie „in het kamp van de vij anden der Sovjet-Unie was terecht gekomen" en had toegestaan, dat de Joego-SIavische pers „de spreekbuis voor ongebreidelde anti-Sovjet-Russi- sche agitatie" is geworden. De Sovjet-Unie zal voortgaan gast vrijheid te verlenen aan anti-Tito- gezlnde emigranten, omdat zij die Joegoslaven vertegenwoordigen, die voorstanders zijn van de onafhanke lijke ontwikkeling van hun land, zo zegt de nota. Italië gaat steeds meer onder het staking-wee lijden JAE STAKING van anderhalf mil- lioen landarbeiders gaat thans reeds de derde week in zonder dat er tekenen zijn die op een kentering van de toestand wijzen. De employé's van het ministerie van Financiën begonnen gisteren een staking van 24 uur om kracht aan hun eisen tot loonsverhoging bij te zetten, terwijl 500.000 bouwvakarbei ders een staking van vier uur hiel den omdat de werkgevers weigerden met hen over het loon te onderhan delen. Over enkele dagen worden bespre kingen tussen werkgevers en werk nemers in de petroleum- en textiel industrie verwacht. Mislukken deze besprekingen, dan zullen stakingen georganiseerd worden. En tot slot... de studenten van Napels hebben giste ren een staking uitgeroepen uit pro test tegen de verhoging van het col legegeld. rpWEEDE PINKSTERDAG a.s. zal in Alphen (N.Br.) de alom be kende pastoor Binck op feestelijke wijze de dag herdenken, dat hij vóór 40 jaar de H. Priesterwijding ontving uit handen van Mgr. Melis sen, bisschop van Suriname, Willem, Johannes, Cornelis Binck, werd geboren op 10 Augustus 1882 te Etten en Leur, en na de beide bis schoppelijke Seminaries te hebben doorlopen, werd hij op 5 Juni 1909 priester gewijd. Op 7 April 1910 volg de zijn benoeming tot kaplaan te Oostburg. Na 3 jaar hier werkzaam te zijn geweest, werd de huidige jubila ris per 30 Mei 1913 benoemd tot ka pelaan te Breda (O. L. Vr. ten Hemel opneming). In deze stad vooral kwam zijn sociale activiteit tot ontplooiing en hier werd hij dra wijd en zijd bekend als de voetbalkapelaan. Enorm veel heeft hij gedaan om de voetballende jeugd katholiek te organiseren en te leiden en veel goeds is vandaar uit in de omgeving overgenomen. Dertien jaar lang was hij in Breda werkzaam. In 1926 werd zijn kapelaansbestaan vervangen door zijn pastoraat dat op 21 April begon in Terneuzen. Ook daar heeft pastoor Binck vruchtbaar apostolaat verricht. Doch de schoonste dag van zijn leven kwam in 1932, toen hij werd benoemd tot pastoor te Alphen, het dorp van zijn dromen. Wat pastoor Binck hier in deze 17 jaar heeft gepresteerd en tot stand ge bracht kan moeilijk in het bestek van dit artikeltje worden verwerkt. Slechts enkele punten stippen we aan En dlan beginnen wij met de grote opvallende draad die z'n Alphens's pas toraat doorloopt: zijn zin voor na sporingen in de oude historiën van Alphen en van heel Brabants heem. en zijn speurtochten door zijn zo rijk aan geschiedenis zijnde Brabantse landouwen. Als vrucht van zijn praehistorische onderzoekingen schreef hij het interes sante boekje: „Omzwervingen door Alphen's praehistorie". De laatste jaren heeft hij vooral baanbrekend werk verricht op het gebied der or ganisatie van de heemkundige bewe ging, hetwelk zijn bekoning vond in zijn voorzitterschap van „Brabants Heem". Wijd en zijd hield hij zijn ge moedelijke praatavonden op praehis- torisch terrein. ZIJN WERK VOOR ONDERDUIKERS. JJEDURENDE de bezetting was pas toor Binck de centrale figuur van een onderduikersorganisatie, en hon derden jongemannen, die zich voor de Mof moesten schuilhouden, vonden door zijn toedoen bij de boeren van Alphen en omgeving een veilig on derkomen. Hij organiseerde geheime samenkomsten, waar soms in een schuur de H. Mis werd opgedragen. Helaas had Alphen bij de bevrijding veel te lijden en een vliegende bom kwam de laatste mokerhand leggen aan de door granatn toch al zwaar be schadigde prachtige kerk, die ten slotte afgebroken moest worden. Maar pastoor Binck zat niet bij de pakken neer en met noest aanpakkings- en doorzettingsvermogen stond er in de kortst mogelijke tijd een pracht van een noodkerk. En nu zal Alphen deze 40-jarige priester gaan huldigen en als het weer op Tweede Pinksterdag mee wil wer ken, zal 't een feest zijn in Alphen. Hieronder volgt in grote lijn het programma. Te 10.30 uur Plechtige H. Mis uit dankbaarheid Onder de H. Mis pre- dicatie door Pater Henricus O. M. Cap. Na de H. Mis huldiging en aanbie ding van de feestcadeau's op het Kerkplein. Hierna te ongeveer half één receptie in de meisjesschool. Te half drie plechtig Lof. Te half acHt: Serenade in de tuin van de pastorie door de harmonie, het kerkelijk zang koor en Alphen's Mannenkoor. Hier na met de harmonie op mars door 't dorp. Woensdag 8 Juni wordt een kinderfeest gehouden. TIET IS ALWEER VIER MAANDEN geleden, dat prof. v. d. Bergh in „Het Vrije Volk" meende te moeten opkomen) voor de geestelijke vrijheid van het Nederlandse volk door een la waaierig artikel te publiceren tegen minister van Maarseveen naar aanlei ding van het ontwerp van wet, inhou dende voorschriften inzake leesbiblio theken. Tezelfdertijd kwam Mr. Don- ner met een gedegen artikel in .Trouw" op juridische gronden zijn .onaanvaardbaar" uitspreken over dit zelfde ontwerp en wij van onze kant meeten er toen goed aan te doen een standpunt in te nemen. Het Centrum voor staatkundige voorlichting van de K.V.P. stelde in middels een commissie in, die het wets ontwerp kreeg te bestuderen, de z.g. Commissie Cals. Aan deze commissie werd verzocht rapport uit te brengen over de volgende vragen: Is het ontwerp van wet in strijd met de Grondwet (n.l. artikel 7). Zo neen, is het ontwerp dan aanvaardbaar, met name voor wat de bevoegdheid betreft, welke in artikel 3, lid 1, wordt toege kend aan B. en W.? Luidt daarop het antwoord ontkennend, welke wijzigin gen waren dan aan te brengen ten einde de regeling aanvaardbaar te ma ken? Nu was artikel 3. lid 1, de steen des aanstoots voor meergenoemde profes sor v. d. Bergh, die in zijn geschrijf een gemeente „creëerde" welke hij be leefdheidshalve -Achterste Wildernis" noemde om aan te tonen, dat een- Col lege van Burgemeesters en Wethou ders in een plattelandsgemeente toch eigenlijk maar „domme boertjes" zijn, die geen verstand hebben van en dus ook niet in de melk te brokken hebben over de Inhoud en de uitlening van leesbibliotheken. Het tegendeel daar van staat te lezen in dat art. 3 waarbij aan het oordeel van B. en W. wordt gelaten .welke lectuur schadelijk moet wordeA geacht voor de zedelijke ge zondheid van minderjarigen en welke lectuur aanstotelijk is voor de eerbaar heid. Aan B. en W. wordt dan de be voegdheid toegekend om zulke lectuur te weren door aan eventuele vergun ningen van leesbibliotheken bepaalde verplichtingen op te leggen. Y^ELNU, DE COMMISSIE BBANT- woordde in meerderheid vraag 1 ontkennend. Het ontwerp achten de heren dus niet in strijd met de Grond wet, Dit komt overeen met wat we vier maanden geleden betoogden, dat n.i.Jn.oos maatschappelijk bestel de vrijheid Gode zij lof niet bete kent: bandeloosheid of ongebonden heid. Een weldenkend menl; zal hier geen behoefte hebben aan commen taar! Nu de tweede vraag: de commissie juicht het toe, dat deze materie zoveel mogelijk in de regionale en locale sfeer wordt gehouden. Eigenlijk is ook hier weinig aan toe te voegen. Het zal voor iederen duidelijk zijn, d at in Zeeuwsch Vlaanderen era in Brabant niet dezelf de normen kunnen worden aangelegd als b.v. in Drente of Groningen. Dat er bovendien plaatselijk grote verschillen denkbaar zijn (een landbouw-gemeen- te reageert nu eer|naal in vele zaken geheel anders dan een Industrie-cen trum), is zonder meer duidelijk. Een commissie zou haar werk niet goed doen, wanneer echter niet „zou worden kenbaar gemaakt, dat ook nog andere oplossingen mogelijk zijn". Hierbij denken we dan b.v. aan een regionale centrale, die zich laat denkei i als blijvende instelling van de Lectuuv- voorzieningscentrale. zoals deze als overkoepelend orgaan nog dit jaar voor het gehele land in het leven werd ge roepen, Het is naar onze mening te betreuren, dat de commissie Cals daar aan in het geheel geen aandacht in het rapport besteedde. Rest tenslotte de derde vraag, waar op de commissie antwoordt dat er nog verschillende kwesties niet door het wetsontwerp zijn geregeld. Met name worden genoemd het vastleggen van strafsancties voor overtredingen, het uitbreiden van de opsporingsbevoegd heid b.v. ten aanzien van bepaalde ge meente-ambtenaren of leden van een adviescommissie, het regelen van de verbeurdverklaring van boeken in strijd met de onderhavige voorschriften uit geleend. Vooral wat de strafsancties betreft zouden we zeer in het bijzonder de com missie willen bijvallen. Het heeft im mers weinig of geen zin bevoegdhede uit te delen, waneer niet de zekerhei- wordt geschapen, dat ze ook tot gel ding kunnen worden gebracht. En in het algemeen zij er nog dit van gezegd: JN HET PARK SONSBEEK te Arn hem is gisterenavond om half ze ven een moord gepleegd. Een 30-ja- rige man heeft een 22-jarige jonge vrouw met een pistoolschot gedood De vrouw was op slag dood. De da der werd ter plaatse gearresteerd en daarna in het politiebureau opgeslo ten. De aanleiding tot de moord was een verbroken vérkering.

de Stem | 1949 | | pagina 1