Het geheel is meer dan de som der delen Nóg geen resultaat Dit jaar 6400 Woningen extra Zijn Londenaars met Pinksteren thuis? Na het Kamerdebat Kath. Kerk in Tsjecho- Slowakije krijgt genadeslag n Minister v. d. Brink over Benelux-samenwerking: Stijging Belgische uitvoer naar Neder land alleen mogelijk bij grotere invoer uit Nederland Granaat ontploft te Sas van Gent Strijd om huiselijkheid is de inzet 5/4 bouw S" Waar staat ons land na vier jaar Wisselend bewolkt Nu zeiden de Westelijken „neen" Oud-strijders uit Indonesië naar Nieuw-Zeeland Activisten in Djokja gearresteerd Afscheidsreceptie dr. Beel Prijsverlaging van gas- en stookolie Zweeds sportvliegtuig in zee gestort Burgemeester en schepenen van Antwerpen in Zeeland Scherpe brief van Primaat Beran aan president Gottwald In Zeeland 300, in Noord-Brabant 900 Zij gaven hun leven in Indonesië Britse spoorwegarbeiders dreigen met algemene staking Haagse Brieüen Steek eens op EEN ARGELOZE sigarenfabrikant, die per auto naar Amsterdam ge- komeh was om 10 a 12 duizend siga ren af te leveren, kon de verleiding niet weerstaan op het Leidseplein een kop koffie te drinken. Hij parkeerde en sloot zijn auto, maar kwam een half uur later tot de ontdekking, dat deze verdwenen was. en i macht lereld. iDAM iSjuren jwen en euwen s.f ra'» is van ona le ctie* HEWE6 gen n met U STAN iun rol als leeftijd). ER STEEN Maar zoals ;en gemeen- ng, nu krij- nderling ru- VIJFDE JAARGANG No. 1395 Uitgave: N.V. Uitgevers MIJ. Neerland?». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A- J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 1 JUNI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. TTITERMATE INTERESSANT en belangwekkend is de rede die minister prof. dr. J. R. M. van den Brink gisteren in Brussel heeft gehouden ter gelegenheid van een lunch, georganiseerd door de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor België en Luxemburg. De minister sprak over de toestand, problemen en perspectieven van de Nederlandse economie in het kader van de Benelux. Zijn rede beschouwen wij in zekere zin als een reactie op de critiek die de laatste tijd door Belgische kringen is geuit op de „te grote ambtelijkheid en te grote zakelijkheid van den Haag" bij het bespreken der Benelux-problemen, reden waarom deze Belgische kringen echt pessimistisch zijn geraakt. Minister van den Brink erkende nu, dat nog vele problemen moeten worden opgelost, doch dat dit alleen kan geschieden in een geest van wederzijds begrip, waarbij de samenwerkenden ervan overtuigd moeten zijn, dat het ge meenschappelijke doel de inspanning en de offers, die het vergt, waard is. JjE MINISTER belichtte allereerst, dat de Nederlandse economische politiek van beperking en regeling gedurende afgelopen jaren niet is voortgevloeid uit een theoretische voorkeur voor een bepaald economisch stelsel, maar harde noodzaak was en de consequente erkenning van een uiterst ongunstige economische rea liteit. En waar staat Nederland thans, na vier jaren van wederopbouw? zo vroeg hij. De industriële productie, die aan het einde van 1945 nog nauwelijks de helft van het voor-oorlogse peil had bereikt, bedroeg in 1948 gemid deld 113 procent daarvan, terwijl 't gemiddelde van het afgelopen half jaar reeds op ongeveer 120 procent stond. De landbouwproductie is nog beneden de 100 pet. gelegen, doch maakt goede voortgang. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Grote Beer 31-5 te Port Said, Johan v. Oldenbarneveldt 30-5 van Port Said, Volendam 30-5 te Ouessant, Willem Ruy.s 3i-.5-..s»bang; Volendam 1-6 om 3 uur te Hoek van Holland. DE EXPEDITIE naar de berg van Ararat om daar te zoeken naar de Ark van Noach, kan niet doorgaan, daar Turkije geen toestemming daar toe verleent. EEN DELEGATIE van het Britse par lement zal worden uitgenodigd door de regering in September een bezoek aan ons land te brengen. DE TARIEVEN voor het herenkap persbedrijf zullen zeer binnenkort, waarschijnlijk in Augustus, worden vrijgegeven. HET TOTALE CIJFER van hen die uit Djokjakarta willen evacueren blijft zich bewegen rond de reeds eerder vermelde 45.000 personen. DE FRANSE RAAD van de republiek heeft met 169 tegen 135 stemmen het door zijn financiële commissie gea mendeerde wetsontwerp betreffende de verhoging der benzine-prijzen ver worpen. TEGEN DE Haagse kooplieden van Dam en van Weezei is de doodstraf geëist. Zi.i stonden in dienst van de Duitse politie en hebben de dood van 33 verzetsstrijders op hun geweten. 1000 GULDEN BOETE of 2 maanden hechtenis is uitgesproken tegen de voorzitter van de E.V-C. wegens over treding van het deviezenbesluit. De E.V.C. hield een geldinzameling voor de Franse stakers en stelde 400.000 frs. beschikbaar, zonder vergunning van de Ned. Bank. DISTRIBUTIE is opgeheven van alle loofhoutsoorten, met uitzondering van iepen-, essen, populairen- en wilgèn- hout, pokhout, palmhout, hickory, per- simon, cornel, Amerikaans mahonie, peroba de campos en moulmainteak. MET INGANG van 1 Juni zullen de beperkende bepalingen ten aanzien van de reclameverlichting worden op geheven. In de winter zal echter we derom een verbod van reclameverlich ting worden ingevoerd. EISLER, Amerika's communist nr. één, wiens uitlevering aan de Ver. Staten door de Londense magistraat is geweigerd, is per vliegtuig te Praag aangekomen. MET INGANG van 8 Juni worden de prijzen van toerwagenritten en van ongeregeld personenvervoer met auto bussen vrijgelaten. OP HET MINISTERIE van Buiten landse Zaken is wederom een partij diamanten aan de Nederlandse rege ring teruggegeven, die gedurende de bezetting uit Nederland zijn geroofd. Ditmaal betrof het een partij van 336.24 karaat, welke teruggevonden is in Spanje. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind, meest uit Zuidelijke richtingen- Weinig verandering van temperatuur. Heden: zon onder 20.49 uur en maan onder 0.43 uur. Donderdag: son op 4.25 uur en maan op 9.40 uur. De uitvoer is, naar de waarde ge meten, in 1948 gestegen tot 2.5 maal het voor-oorlogse bedrag. In 1948 was hij 55 pet. hoger dan in 1947. Het dek kingspercentage van de invoer door uitvoer steeg van 43 pet. in 1947 tot 54 pet. in 1948, terwijl het gedurende de eerste vier maanden van dit jaar 62 pet. bedroeg. De koopvaardijvloot is welhaast op voor-oorlogse capaci teit Voor 1949 wordt met een verdere opvoering van de productie en de export gerekend. De cijfers van het eerste kwartaal bevestigen deze ver wachting. In dit verband constateerde minis ter van den Brink met voldoening, dat de omvang van het handelsver keer tussen Nederland en België in de jaren 1946 tot en met 1948 in be langrijke mate is gestegen. EXPORT EN IMPORT STEGEN TAE INVOER in Nederland uit Bel- gië steeg van 300 milliioen gulden in 1946 tot 730 millioen in 1948. De export uit Nederland naar België, steeg van 170 millioen gulden in 1946 tot 420 millioen in 1948- In totaal be droeg van 1946—1948 de Belgische ex port naar Nederland ruim 1.5 mil liard gulden, de Nederlandse export naar België 880 millioen gulden. Deze meerdere Belgisch export is enerzijds mogelijk gemaakt door de credieten, welke door de Belgische regering aan Nederland zijn verleend, anderzijds als gevolg van betaling door Neder land van 300.000.000 gulden in sterke deviezen. Verdere stijging van de_ Belgische uitvoer naar Nederland is" behal ve door credieten alleen mogelijk indien een grotere invoermogelijk- heid van Nederlandse producten in België wordt geschapen. De minister vertrouwde, dat de al- De Parijse conferentie TAE kans, dat Visjinsky gister meer bezadigd uit de hoek zou komen, is direct de bodem ingeslagen toen hij andermaal het plan van de Westelij ke mogendheden tot het vormen van een federale Duitse republiek ver wierp. Visjinsky heeft daarna een speech van meer dan twee en een half uur gehouden, waarin het kernpunt was, dat hij voorstelde om een delegatie van het onder communistische lei ding staande Oost-Duitse Volks congres" de conferentie te laten bij wonen om te praten over de toe komst van Duitsland. Dit „Volkscongres" heeft een zeer uitgebreid „manifest" opgesteld en de vier militaire gouverneurs in Berlijn verzocht dit manifest aan de minister conferentie te Parijs door te sturen. Het verzoek van Visjinsky is door de drie Westelijke ministers eenparig verworpen, waarbij zij terecht aan voerden, dat de delegatie het Duitse volk niet vertegenwoordigt. Van gezaghebbende Westerse zijde is gisteravond verklaard, dat de Wes telijke ministers thans de bespreking van het vraagstuk der Duitse eenheid als geëindigd beschouwen enzon der resultaat. Vermoedelijk zal de raad van minis ters vandaag beginnen met het vraag stuk Berlijn en de muntkwestie, tenzij Visjinsky om meer tijd zou verzoeken voor de bespreking van de Duitse eenheid. STAKERS HOUDEN VOL sluiting van het nieuwe verdrag van de voor-unie door het geleidelijk op heffen van de thans nog bestaande restricties een belangrijke verruiming van het verkeer tussen de beide part ners tengevolge zal hebben. INDUSTRIALISEREN. TAE spoorweg-autoriteiten uit de Sov jet-Russische zone van Berlijn hebben gisteravond, na een voorstel van de burgemeester van West-Berlijn te hebben verworpen, dat inhield, de thans tien dagen oude spoorwegsta king door middel van onderhandelin gen te beëindigen, een rechtstreeks beroep op de stakers gedaan om het werk te hervatten. De stakers wordt het voorstel ge daan, dat 60 procent van hun lonen in ..Westmarken" zullen worden uit- 1 taald, terwijl „geen represaille-maat regelen" zullen worden genomen. De stakers zullen het werk echter niet hervatten, voordat hun eisen de betaling van hun GEHELE loon in „Westmarken", erkenning van de in West-Berlijn in het leven geroepen vakvereniging van spoorwegarbeiders en het niet nemen van represaille maatregelen tegen de stakers zijn ingewilligd. TN 't jaar 1948 heeft de monetaire toe- stand in Nederland zich dusdanig ontwikkeld, dat het gedetailleerde in grijpen op het gebied van productie, distributie en prijsvorming in belang rijke mate kon worden verminderd en in de loop van het jaar of kort daar na zal kunnen worden opgeheven. Daarnaast is een belangrijke ver betering in budgetair opzicht inge treden door vermeerdering van in komsten, o.m. als gevolg van het her stel van het economisch leven, en door vermindering van de uitgaven. Reeds geruime tijd bestaat nage noeg evenwicht tussen de geld- en goederencirculatie. Dit komt tot uit drukking in de dalende prijsbeweging die zich in enkele sectoren van het economische leven voltrekt. Het hoofdaandeel in het tot even wicht brengen van het handels- en betalingsverkeer zal door Nederlands' voornaamste bron van bestaan, de in dustrie, moeten worden geleverd. Wil Nederland zijn bevolking blij ven voeden, dan zal het een nieuw industrialisatieproces moeten door maken, zowel door uitbreiding der bestaande nijverheden als door aan trekking van nieuwe. Dat dit proces zich in Benelux- verband zal moeten voltrekken, acht de minister, waar een gezonde wedijver de krachtigste waarborg is voor een efficiënte ontwikkeling, een heilzame omstandigheid. MEER DAN DE SOM. TAIEPER ingaande op de samenwer- king in Benelux-verband, merkte de minister op, dat ook in economisch opzicht het geheel meer is dan de som der delen. Hij zou deze stelling als devies willen stellen voor de Bene lux-samenwerking en voor de gehele West-Europese samenwerking, waarin de Benelux zo, een belangrijke rol, als voorbeeld en als krachtbron speelt Men stelt het wel eens voor alsof de economische stelsels van de Bel gisch-Luxemburgse economische Unie enerzijds en Nederland anderzijds zo danig uiteenlopen en de wederzijdse doelstellingen principiëel dermate ver schillen, dat een hechte en duurza me samenwerking zal worden belem merd. Bij de vergelijking der economische stelsels heeft men echter, aldus de minister, meestentijds uit het oog ver loren, dat een oordeel omtrent het meest doelmatige economische stelsel, slechts kan worden gegeven, uitgaan de van de concrete economische toe stand waarin de volkshuishouding zich bevindt. Gedurende de eerste jaren na de bevrijding was het phase-verschil in de economische ontwikkeling van Bel gië en Nederland aanzienlijk. De economische stelsels zijn thans echter aanmerkelijk dichter bij elkan der gekomen. DOELMATIGHEIDSGEDACHTE, toezien, dat de schommelingen van het economisch leven crisis en werk loosheid teweeg brengen als in de dertiger jaren het geval was. TAE NEDERLANDSE regering heeft via haar gezantschap te Welling ton, aan de Nieuw-Zeelandse regering gevraagd, of een aantal leden van de Nederlandse strijdkrachten in Indone sië na hun demobilisatie, zich als landarbeiders in Nieuw-Zeeland kan vestigen, Waarschijnlijk zal de rege ring te Wellington zich bereid ver klaren op deze basis 1000 oud-strijders toe te laten. Australië heeft zich reeds bereid verklaard, 5000 Nederlandse oud-strij ders uit Indonesië in haar land toe te laten. NT EDERLANDSE militairen hebben in het gebouwencomplex Tepati- han te Djokja (dat gebruikt wordt voor de voorberiding van de terug keer der republikeinse ministeries) documenten en naamlijsten van amb tenaren in beslag genomen en perso nen door de I.V.G. (inlichtingen Vei- ligheidsgroep) gearresteerd. De sultan van Djokja heeft daarfegen gepro testeerd. Van Nederlandse zijde is meege deeld, dat men tot dit optreden is moeten overgaan, omdat in Tepatihan zich personen bevonden, die zich schuldig maakten aan subversieve ac tiviteit en dat leden van guerilla- strijdkrachten zich kwamen aanmel den, van wie de aanwezigheid in de stad gevaarlijk geacht werd voor de handhaving van orde en veiligheid. DE Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, heeft Dinsdag avond in het paleis Koningsplein te Batavia een afscheidsreceptie gehou den. Vele honderden wachtten in een lange rij voor en op de trappen, die naar de galerij van het paleis leiden, om de hand van de scheidende H. V. K. te drukken. Onder de talloze bezoekers bevonden zich o.a. de spé ciaal voor deze gelegenheid overge komen president van Oost-Indonesië, Sukawati, vele vooraanstaande fede rale leiders, leden der voorlopige fe derale regering, de voorzitter der B. F.O., Sultan Hamid, de apostolische delegaat Mgr. de Jonghe d'Ardoye, leden van de commissie der Ver. Na ties en tal van hooggeplaatste civiele, militaire en kerkelijke autoriteiten, van wie 'n aantal in verband met het afscheid van dr. Beel naar Batavia waren gekomen. ("AP DE ZANDSTRAAT te Sas van W Gent heeft zich Maandagmiddag omstreeks 12 uur een ernstig ongeval voorgedaan. Op dat uur hoorde men plotseling een geweldige ontploffing na bij het opslagterrein van de heer J. Verbint. Toen men ging kijken vond men hem zwaar gewond op het terrein liggen. De politie was onmiddellijk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het 40-jarige slachtoffer werd vervoerd naar het R. K. Ziekenhuis te Sluiskil, waar zijn rechterhand geamputeerd werd. Voorts bekwam hij zware verwon dingen aan de rechterzijde en zal hij beide ogen moeten missen. Zijn toe stand is zeer ernstig. Omtrent de toedracht van het onge val vernamen we het volgende: Ver moedelijk is de loop van een kanon ontploft, waarin zich een huls bevond, die nog niet gedemonteerd was. De opruimingsdienst uit Biervliet was al eerder op het terrein geweest en had ernstig gewaarschuwd het kanon niet aan te raken. Daar het niet ter plaatse gedemonteerd kon worden, zou het wor den overgebracht naar Cadrand. Hoe het nu ontijdig tot ontploffing is geko men, is niet bekend. 'pENGEVOLGE van een voortgezet- te daling van de noteringen voor gasolie, en stookolie op de wereld markt. worden de prijzen van olie en zware stookolie met in gang van 1 Juni verlaagd. Deze ver lagingen bedragen voor: Gasolie f 0-45 per 100 liter, stook olie f 1.25 per 1000 liter, middelzware stookolie f 1.75 per 1000 kg. zware stookolie f 1.90 per 1000 kg. rpER HOOGTE van Ouddorp (op Goeree Overflakkee) is een Zweeds Sportvliegtuig gisterenavond in zee gestort. De beide inzittenden bleven behouden, zij zijn op de vleu-1 gels van 't toestel geklommen en heb ben zo de aandacht van de vaste wal getrokken. Een reddingsboot is uitgevaren en heeft de vliegers ge red. Het vliegtuig kon men niet meer bergen. Bezoek aan Wemeldinge en Goes TAE STAD Antwerpen heeft onlangs twee tjalken aangekocht en die laten inrichten voor drijvende jeugd herbergen of eigenlijk varende, want het eigenlijke doel is, dat de jeugdige gasten met deze tjalken, onder des kundig geleide, er op uit trekken en zodoende meer vertrouwd raken met de wereld der schippers en die van de zeevaarders. Maandagmorgen zijn de burgemeester van Antwerpen, de heer Craebeckx en zijn schepenen, alsmede enkele reders en kopstukken uit de watersport, zelf aan boord gestapt van een der tjalken om er de Schelde mee op te varen en het kanaal door Zuid Beveland. Te Wemeldinge debarkeer- den, zij, namen alles goed op en ver trokken toen naar Goes, waar zij te gen twee uur arriveerden en een diner gebruikten in hotel de Korenbeurs. Ook de Belgische consul, de heer de Graaff, nam aan de maaltijd deel. Om 5 uur werd de terugreis naar Wemel dinge ondernomen en vandaar koerste men weder op de Sinjorenstad aan. TLTGR. JOSEF BERAN, Aartsbis- schop van Praag en Rooms-Ka- tholiek Primaat van Tsjecho-Slo- wakije, heeft in een brief aan de geestelijkheid, verklaard, dat ver dere pogingen om met de commu nisten te onderhandelen „hopeloos en tevergeefs" zijn. Mgr. Beran breidde zijn onlangs geuite bedreiging van ex-communica tie uit tot alle katholieken, die anti kerkelijke maatregelen aanmoedigen Te voren was medewerking aan de „beperking van de rcehten en vrijhe den der kerk" een reden voor ex-com municatie. De Aartsbisschop verbood de ver koop van onder communistisch toe zicht uitgegeven bladen in of voor de kerken. De brief, die op Zondag jongstleden gedateerd was, was gedeeltelijk een antwoord op de Zaterdag ondernomen XJET komt mij voor, zei prof. van den Brink, dat naarmate de eco nomische situatie in de drie landen meer overeenstemming gaat vertonen, ook de inzichten omtrent de hoofdlij nen van het te voeren beleid meer parallel zullen gaan lopen. Theoteritsche debatten over 't meest geëigende economische stelstel acht hij vruchteloos. Gestreefd moet worden naar een doelmatig economisch stelsel, waar van vorm en inhoud slechts kunnen worden bepaald aan de hand van de feitelijke economische situatie. Deze doelmatigheidsgedachte, moet naar het oordeel van minister van den Brink, met terzijdestelling van vooropgezette meningen, ook voor Benelux leidinggevend zijn. De beginselen van deze politiek houden in, dat op even gepaste als krachtige wijze een actieven conjunc- tuurpolitiek geleid in de bedding der internationale samenwerking, dient te worden gevoerd. Zij kan niet lijdelijk TAE MINISTER VAN WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING heeft besloten het woningbouwprogramma voor 1949 te verhogen met 6400 woningen. Deze woningen zullen als volgt over de provincies en de drie grootste steden worden verdeeld: Groningen 425, Friesland 350, Drenthe 500, Overijssel 550, Gelderland 600, Utrecht 300, Noord-Holland 1000, Zuid-Holland 825, Zeeland 300, Noord- Brabant 900. Limburg 500, Amsterdam 100. (100 woningen moeten nog ver deeld worden). Volgens het woningbouwprogramma 1949 zouden oorspronkelijk in dit jaar circa 31.000 woningen in uitvoering worden genomen. In het reeds verstreken deel van 1949 zijn echter belangrijk meer woningen gereed ge komen, dan in uitvoering werden genomen. Op 1 October 1948 waren nog 47.000 woningen in uitvoering, thans is dit aantal verminderd tot 37.000. De materiaal- en arbeidspositie laten echter toe, dat een groter aantal wonin gen in uitvoering worden genomen. Bovendien neemt de productie van montagewoningen sneller toe, dan in de aanvang van 't jaar werd verwacht. Daarom acht het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting het verantwoord het woningbouwprogramma 1949 te verhogen met 6400 woningen, nl. 3000 montagewoningen en 3400 traditionele woningen. Deze aanvullende woningtoewijzing zal in de eerste plaats moeten worden gebruikt voor de bevordering van de industriële ontwikkeling van ons land. aanval van de minister van Voor lichting, Kopecky op de Katholieke hiërarchie. Zoals bekend, ontzegde Kopecky het Vaticaan jurisdictie, zelfs in kerkelijke zaken, in Tsjecho-SIo- wakije, en dreigde hij, dat „verra ders" zouden worden gestraft, zelfs indien zij priesterkleren droegen. Mgr. Beran concludeerde in zijn brief, dat de op het communistische partij-congres afgelegde verklaringen het duidelijk hadden gemaakt, dat de jeugd zou worden gedwongen de Staatsscholen te bezoeken, waar slechts een Marxistische ideologie zou wor den onderwezen. Radio-Vaticaan meldt, dat Mgr. Beran president Gottwald een me morandum heeft doen toekomen, waarin hij verklaart onomstotelijke bewijzen te hebben, dat de regering met alle beschikbare middelen de strijd tegen de Rooms-Katholieke kerk heeft aangebonden. Het memorandum dat uit naam van het Tsjecho-Slowaakse Episco paat is gezonden, verklaart, dat de onlangs door de regering genomen maatregelen een voorbereiding zijn voor de genadeslag aan de Katholieke kerk. TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Wachtmeester K. Prins, uit Be- dum (Gr.). Sold. D. Doppen uit Lichtenvoorde- Sold. J. Schen- kenberg uit Amsterdam. Sold. S. Bos, uit Musselkanaal. Sold. W. van Hest, nit gem. Heumen. Hu zaar J. Vendrig uit Montfoort (U) Sold. G. Bennink, uit Zuidwolde (Dr.). - u,- I' (Speciale correspondentie) Londen, 30 Mei 1949. J)RIE ZONDAGEN geleden weigerden de mannen, werkzaam in de locomtiefdepóts aan de Tyne, aan het werk te gaan. Veertig van hen was gevraagd, zich vertrouwd te maken met de routes van op lange af stand verkerende treinen en zich voor te bereiden op een periodieke afwezigheid van huis. Zij zeiden „neen" en voegden er aan toe, dat zij iedere Zondag zoudm staken, tot de „bedreiging" weggenomen was. Bui' het Tyne-dist: iet namen weinigen notitie van de staking. Zon de., voor een week ech' waren er sympathie-stakingen op verschil lende vitale punten van het Britse spoorwegnet: tijdens de afgelopen Zondag lag een nog groter deel van het treinverkeer stil en indien do situatie niet snel verandert zal geheel Engeland met de Pinkster dagen thuis moeten blijven, wan tegen die tijd hebben de Britse spoor wegarbeiders met een algemen- staking gedreigd. Wat is de oorzaak van deze voor de Britse reizigers zo onaangename toestand? UIT LOGEREN hJA WERELDOORLOG NR. 1 gaven alle groepen van het Britse spoor wegpersoneel hun goedkeuring aan het denkbeeld, dat machinisten en stokers bij toerbeurt „uit logeren" zouden gaan. Omstreeks 1920 was dit reeds een gevestigde instelling en grappen over machinisten, die in ieder stadje een ander schatje hadden, waren po pulair. Maar de spoorwegmannen trok ken zich van dit goedbedoelde geplaag weinig aan en hadden er zelf pleizier in hun stalen rossen van het uiterste Zuiden van Engeland naar het Noor den van Schotland en terug te voeren. De laatste oorlog maakte een einde aan de logeerpartijen. Om goed" re denen. Het was niet eerlijk te ver wachten, dat mannen regelmatig af wezig zouden zijn uit hun huizen en steden, die aan luchtaanvallen bloot stonden. Bovendien was het aantal non-stop exprestreinen aanzienlijk verminderc. Enige maanden geleden echter besloten de leiders van de ge nationaliseerde spoorwegen, dat het nu langzamerhand tijd werd, naar vooroorlogse toestanden terug te ke ren. Dit deelden zij mede aan de twee in aanmerking komende vakverenigin gen: de „National Union of Railway- men" en de „Associated Society of Lo comotive Engineers and Firemen', in Engeland gemeenlijk „the Associated" genoemd. De depóts aan de Tyne wer den uitgekozen als middelpunt, van waaruit de normalisering zou moeten geschieden. Onmiddellijk was er verzet. Een stakingscomité werd gevormd. Dit gaf de leuze uit van de proteststakingen- op-Zondag en verzocht de andere pe- pöts. die „immers ook aan de beurt zouden komen", zich daarbij aan te sluiten. Aan het verzoek is gehoor ge geven. 50 CT. GEEN OFFER |"")E SPOORWEGOHEFS zijn verrast door deze reactie. Zij zeggen, dat de machinisten en stokers hun moei lijkheden schromelijk overdrijven. Ze ker, er zijn weken, waarin de ploegen misschien drie dagen van huis zullen zijn. Maar daarom zullen maanden volgen, waarvan zij de avonden rustig in de huiselijke kring kunnen door brengen. Gemiddeld zullen de mannen slechts eèn van de zeven dagen uithui zig zijn. Evenmin erkent de leiding van de spoorwegen, dat de nieuwe regeling financiële offers van de mannen zou vragen. Zij kunnen logeren in specia le tehuizen, waar zij voor 50 cent een avondmaal, slaapgelegenheid en een ontbijt krijgen. Deze kosten kunnen gemakkelijk bestreden worden uit de toeslag, welke zij voor ritten op de lange afstand ontvangen. QAAROM GELOVEN de leiders van de spooiv/egen, dat zij te maken hebben met een revolutie tegen iets, dat voor de oorlog goed genoeg was maar niet goed genoeg voor het ogen blik. En deze houding, zo zeggen zij, beperkt zich werkelijk niet slechts tot het spoorwegnersoneel. Er is intussen nog een andere mogelijkheid, maar daarover rept men in Engeland maar liever niet. Een groeiend aantal spoor wegarbeiders is niet tevreden over de wijze, waarop de genationaliseerde spoorwegen „hun" spoorwegen geleid worden. Zij hadden in het bij zonder hogere lonen verwacht, maar die hebben zij niet gekregen. Het is daarom waarschijnlijk, dat zij uit spijt daarover reeds lang besloten wa ren de eerste de beste gelegenheid aan te grijpen om hun ontevredenheid te demonstreren. Hoe dit ook zij, de nieuwe plichten zijn nog niet vervuld. De ploegen, die de lange trajecten moesten leren ken nen zijn rustig thuis gebleven. De ex prestreinen, die reeds veertien dagen geleden zouden gaan rijden, zijn niet vertrokken. Maar evenmin heeft de spoorwegdirectie bakzeil gehaald. Aan haar hoofd staat William P. Allen. Mr. Allen argumenteert, dat men niet kan onderhandelen met lieden die het wapen van de proteststaking hanteren. En hij heeft er bij de vakbondleiders, Jack Batey van de „Associated" en John Figgins van de „N.U R." op aan gedrongen, de stakers te besweren, hun actie met de Pinksterdagen niet te herhalen. Dat is gebeurd, maar naar het zich laat aanzien, zonder enig suc ces. En de slachtoffers zijn de Engelse stedelingen, die er zich op verheugd hadden met Pinksteren eens wat fris se lucht op het platteland te gaan happen. lUadat het Kabinet voor de Tweede Kamer was verschenen om „ver antwoording" af te leggen over de van Royen-Rum overeenkomst, is ook de Eerste Kamer in de gelegenheid geweest zich tijdens de behande ling van de Begroting van Overzeese Gebiedsdelen uit te spreken over de Koerswijziging der regering inza ke het Indonesische beleid. De grote meerderheid der Tweede Kamer heeft het Kabinet in de gelegen heid gesteld verder te arbeiden aan de oplossing van het Indonesische pro bleem op de nieuw ingeslagen weg; de P. v. d. A. met graagte, de K.V.P. in afwachtende houding met het oog op de verdere ontwikkeling. De Eerste Kamer heeft de begroting van Overzeese Gebiedsdelen aan vaard; ook hier waren de socialisten vol vertrouwen in het gewijzigde be leid, terwijl de heer Kersten van de K.V.P. eveneens grote tevredenheid toonde, maar tevens moest verklaren, dat de leden van zijn fractie langs verschillende wegen tot aanvaarding van de voorlopige overeenkomst in In donesië waren gekomen. Minister van Maarseveen heeft even eens op nadrukkelijk verzoek van de woordvoerder dier Kath. Tweede Kamerfractie, Prof. Romme; toe gezegd, indien enigszins mogelijk de Indonesische Commissie der Tweede Kamer op de hoogte te zullen houden van de ontwikkeling van zaken, opdat een nieuw fait accompli zou worden voorkomen. TAE wekelijkse „Parlementaire Be denkingen" in Vrij-Nederland dra gen deze week als opschrift; „Na de Salto mortale van Beel". Een derge lijke qualificatie van de houding van de nu heengegane Hoge Vertegen- woordiger van die Kroon is zonder meer misleidend. Het is niet Dr. Beel geweest, die de levensgevaarlijke sprong heeft gemaakt; integendeel, hij wenste de verantwoordelijkheid niet te aanvaarden van de koerswijziging die de regering via de van Royen-Rum overeenkomst klaarblijkelijk demon streerde. Waarin is die koerswijziging dan feitelijk gelegen? Op de eerste maar misschien niet de voornaamste plaats is de er kenning van nieuwe negara's, d.w.z. nieuwe delen van de toekomstige Ver enigde Staten van Indonesië voorlopig stopgezet, al mag de voorbereiding er van, in politieke zin, doorgaan binnen de betrokken gebieden. Deze stopzet ting is voor Sumatra van grote bete kenis, waar in verschillende gebieden de vorming van nieuwe negara's ver gevorderd is, hetgeen wil zeggen de verwezenlijking der federale gedachte vrijwel tot werkelijkheid is geworden. Aan deze vorming heeft Dr Beel blijk baar en terecht gaarne meege werkt. Vervolgens brengt de overeenkomst niet met zich mee, dat tevens onmid dellijk maatregelen van republikeinse zijde zijn genomen tot herstel van rust en orde, d.w.z. tot beëindiging der guerilla Want de overeenkomst is maar een voorbereidende; Sukarno en Hatta hebben slechts kunnen toezeggen hun 'best te doen bij de regering der re publiek. Hierdoor valt op de terug keer der Indonesische leiders naar Djokja wel een heel scherp licht. Tenslotte ware er veel onder- stellenderwijze te schrijven over de positie der repubiek. Is haar status inderdaad een andere in deze over gangsperiode dan die der overige „deelstaten"? En zo ja, welke? Indien de voorlopig toe te kennen positie af- ■wijkt van de andere gebieden, dus een hogere is, zal het dan reëel mo gelijk blijken gelijkwaardigheid van alle deelstaten te bereiken in de toe komstige Verenigde Staten van Indo nesië? JN enkele subcommissies worden thans de besprekingen tussen Ne derlanders en Republikeinen voort gezet, met medewerking der UNCI. Van het verloop dezer besprekingen zal veel afhangen. De regering heeft in haar verklaring aan de Kamer mee gedeeld vertrouwen te willen stellen in die n-donesische leiders. Haar nieuwe koers is internationaal uitstekend ont vangen en daarop ten dele zeker ook gericht. Mocht het vertrouwen der regering niet beschaamd worden de inter nationale sfeer zal op de Indonesi ërs zeker ook haar invloed doen gel den dan is een nieuwe mogelijkheid geschapen om een overeenkomst met de Republikeinen te bereiken, waarna dan eindelijk de Ronde Tafel Confe rentie kan worden gehouden Wellicht zullen daarin nieuwe moei lijkheden rijzen die wel eens even groot kunnen blijken als die thans nog niet overwonnen zijn. Zelfs onder in verhouding gun stige omstandigheden, zijn de zorgen van de toekomst, op het terrein van het Indonesische beleid, niet te over zien. De politie vond de auto terug. Maar de sigaren waren verdwenen. De dief kan met een gerust hart tegen zijn kennissen zeggen: Steek eens op!

de Stem | 1949 | | pagina 1