Moskou wilgeen Duitse eenheid Echternach's basiliek wordt hersteld Heel Sumatra is verenigd federatief verband in Onze Jongeren Parijs meent echter, dat het „njet" van Visjmsky nog zal veranderen Pessimisten krijgen gelijk in Parijs „Er is slechts vrijheid in het Oosten Weinig wind De H. Stoel en het nieuwe Duitsland In 1958 ieder gezin een woning Donderdag installatie H.V.K. Lovink Dr. Beel deze week naar huis De „Blijvertjes" namen afscheid in Djokja Aan appelen en peren geen gebrek Oesters naar Zuid Afrika Bedrijfspensioenfonds voor landbouw verplicht Stakingen in Engelant breiden zich uit Geestelijke band tussen Luxemburg en Nederland Uitkering tot 2 proc. van jaarloon Wijding van het kerkje in de Zandstraat VIJFDE JAARGANG No. 1394 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 31 MEI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje'' wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Pcort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Telefoonj^^j F~VE PESSIMISTEN in Parijs hebben gelijk gekregen. Zij voorspelden immers, dat het antwoord van Visjinsky op het Westelijke voorstel tot een onverdeeld Duitsland ontkennend zou zijn. De vier ministers van Buitenlandse Zaken zijn gister drie en een half uur bijeen geweest in het „Rose Paleis" en tijdens deze conferentie heeft Visjinsky inderdaad het plan voor een Duitse federale republiek geheel en in principe van de hand gewezen. Het Marble Rose Paleis te Parijs, waar de Grote Vier confereren, is dag en nacht door journalisten en persfotografen omringd. Geen stap en han deling buiten het conferentie-oord ontgaat de internationale pers. Links op de foto minister Bevin verlaat het Marble Rose Paleis, midden Vys- jinsky in gesprek met de Russische ambassadeur in Parijs Alexandrev Bogomolov, rechts Dean Acheson en zijn echtgenote op de stoep van het voor de pers hermetisch gesloten gebouw. TVE BELANGSTELLING ging er na tuurlijk ook naar uit of het ant woord van de Rus zekere modificaties zou bevatten, die het mogelijk maken ondanks onverminderde principiële tegenstellingen tot een beperkt ac- coord te komen. Om door een derge lijke overeenkomst, die de economi sche banden tussen Oost- en West- Duitsland zou herstellen, tenminste enig reëel nut uit de Parijse confe rentie te halen- Het is bekend, dat Schuman een dergelijk „modus vivendi" erg op prijs stelt. En waar de wens de va der van de gedachte is gaf men gis terenavond in kringen binnen de Fran se delegatie te kennen, dat Vysjins ky's critiek vandaag constructiever 7.al zijn. Men geloofde niet. dat de Rus zijn „njet" (nee) als definitief zal beschouwen. In deze kringen blijft men denken, dat de vier mo gendheden tenslotte tot een compromis zullen komen, waarbij de kloof tus sen Oost cn West zal worden over brugd. WANTROUWEN. yYSJINSKY verklaarde, dat de voorstellen der Westelijken „in TYARDINAAL SUIIARD, aartsbis schop van Parijs, is in zijn paleis in de leeftijd van 75 jaar, overleden. SMYRNA-WOL evenals handbreiga ren en tapijtwol blijft gewaardeerd op drie punten, per 100 gram en Smyr na-gaas op vijf punten per vierkante meter. T»»1'— 11 rewprarar- DOOR DE HONGER gedreven, heb ben twee Tsjechische politieke vluch telingen, oom en neef die bij Nieu we Schans Nederland waren binnen gekomen, zich bij de vreemdelingen politie te Amsterdam aangemeld. AAN mr. W. Visser is ontslag ver leend uit zijn functie van Burgemees ter van den Haag. PE FUNGERENDE Chinese presi dent, Li Tsoeng Jen, heeft het ontslag van het Kabinet van Hoy Ying Tsjin aanvaard. Hij heeft generaal Tsjoe Tsjen tot minister-president benoemd. HET troepentransportschip „Volen- dam" wordt in de nacht van Dinsdag 31-5 op Woensdag 1-6 in Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich circa 700 militairen (geen gesloten on derdeel), die om bijzondere redenen worden gerepatrieerd. De ontscheping zal beginnen op Woensdagmorgen 1 Juni te 9 uur. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Kota Inten passeerde 29-5 Point de Gade, 3-6 te Belawan verwacht; Willem Ruys 29-5 van Singapore, Johan van Oldenbarneveldt passeerde 29-5 Suez Grote Beer passeerde 29-5 Rode Zee. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen en plaatse lijke opklaringen. Later op de dag enkele verspreide buien. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering van temperatuur. Heden: zon onder 20.48 uur. Woensdag: zon op 4.26 uur. Maan °P 8.13 uur. Onder 0-43 uur. strijd zijn met de overeenkomsten van Potsdam en Jalta en met de wensen en belangen van het Duitse volk, dat een vredesverdrag en het eind van de bezetting wil". Hij wees iedere onderwerping van de Sovjetzone aan de grondwet van Bonn met de meeste nadruk v: n de hand, daar „deze constitutie is ge baseerd op een schending van de democratische beginselen". Het West-Duitse volk heeft volgens Vysjinsky geen enkel aandeel gehad in de opstelling van de grondwet, die het resultaat was geweest van open lijke druk van de Westelijke mogend heden. Hij zei, dat de werkelijke ver langens van het Duitse volk vertegen woordigd zijn in de grondwet, die door het Oost-Duitse volkscongres is ont worpen. In de Oostelijk^ zone bestaat vrij heid voor allen, behalve voor fas cisten, zei Vysjinsky met pathos. Hij schreef aan de Westelijke voor stellen de bedoeling toe om de Duit se economie via de bezettingsautori teiten geheel te penetreren door En gels en Amerikaans monopolistisch kapitaal. En geloofde niet, dat de Westelijke mogendheden verlangend zijn een overeenkomst met de Sovjet- Unie te bereiken. ACHESON VERBLUFT DEVIN stelde hierop Vysjinsky de vraag: „Is u tegen hgt denkbeeld van 'n Duitse regering?" Deze beant woordde de vraag niet direct, doch merkte op, dat er grote verschillen bestaan tussen Oost en West, „niet slechts wat betreft datgene, wat van daag, doch evenzeer bij hetgeen ik morgen wil zeggen". De verschillen betreffen niet alleen de détails, doch de voornaamste principes. Te voren had Bevin verklaard, te hopen, dat Vysjinsky de Westerse voor stellen niet onherroepelijk zou ver werpen, doch ze punt voor punt op nieuw zou nagaan in een eerlijke po ging om tot overeenstemming te ko men. Acheson was „verbluft" door de re denen, die Vysjinsky had gegeven. Wat hij echter in Vysjinsky's verkla ring belangrijk achtte, waren echter niet deze redenen, doch de conclusie en deze was verwerping van het voor stel der Westelijke mogendheden. Het Sovjet-Russische voorstel, zo zeide Acheson, voorziet -niet in een Duitse regering, doch slechts in een bestuurslichaam onder de geallieerde controleraad. Indien er Duitsers wa ren die dit verlangen, dan is dit mij nooit opgevallen, zo verklaarde hij Vysjinsky kan zelfs niet voorwen den, dat het onder Russisch eigen dom blijven van een derde van Oost- Duitslands industrie overeenkomstig de wil van het Duitse volk is, voegde hij er aan toe. Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, noemde Vysjins ky's opmerkingen „zeer pertinent". Ook hij verwierp iedere aantijging, dat de West-Duitse grondwet op andere dan zuivere democratische wijze tot stand gekomen was. TL QUOTIDIANO", Romeins dagblad van de Italiaanse Katholieke Actie, bepaalt in een artikel als antwoordt op een soortgelijk artikel van het Parijse blad ,,Le Monde", de verhouding van de H. Stoel tegenover de nieu we staat van West-Duitsland en schrijft: „dat de H. Stoel de Duitsers heeft aangespoord hun geestelijke rechten te verdedigen, maar het Vaticaan is nooit tussenbeide ge komen in de politieke problemen van het toekomstig Duitsland. Voor de H. Stoel vormt geheel Duits land tot nu toe juridisch één ver enigde staat en voor het Vaticaan zal dit zo blijven, totdat interna tionale overeenkomsten en vredes verdragen een nieuwe realiteit zullen hebben geschapen. Dan al leen zal de H, Stoel b.v. het be palen van de territoriale grenzen van de kerkelijke jurisdictie in overweging nemen. Wat de poli tieke zijde van het Duitse vraag stuk betreft, bemoeit de H. Stoel zich hiermede niet en zal dit ook in de naaste toekomst niet doen Onder het motto „Dit is leven" werd Zondag in de Beatrix-hal van de Jaarbeursgebouwen te Utrecht een grote Rooms Katholieke Jongeren- demonstratie gehouden. Op de foto het moment, dat Pater Henri de Greeve de jongeren toespreekt. TN EEN fiEDE, die de minister van WedXopbouw en Volkshuisves ting te Assen hield, deelde hij o.a. mee, dat men in 1958 zo ver denkt te zijn, dat ieder gezin de beschik king over een eigen woning heeft. Dit zal bereikt kunnen worden door de bouw van duplex-woningen, vdie bij de toewijzing door de regering voor één woning gerekend zullen worden, aldus de minister. ^FGEVAARDIGDEN van Sumatra hebben na uitvoerige discussies een besluit genomen, waarbij de gebieden van Sumatra zich dadelijk verenigen in een voorlopig federa tief verband. Op de bijeenkomst zijn er bezwa ren naar voren gekomen tegen de v. Roijen-Rum-overeenkomst. Men stel de zich op het standpunt, dat de fe deralisten van Sumatra niet voldoen de gekend zijn en was bovendien van oordeel, dat aan de republiek Djokja een machtspositie wordt toegekend, welke verre uitgaat boven die van andere deelgebieden. ,.Men ontkomt niet aan de indruk zo zei voorzitter Abdul Malik van Sumatra's Oostkust dat de kracht en de invloed van de federalisten op Sumatra niet op de juiste waarde zijn geschat en dat men daardoor geneigd is geweest de belangen van federaal Sumatra op te offeren aan het berei- kén van een overeenkomst". Besloten werd de bezwaren tegen de overeenkomst bij de Nederlandse delegatie als bij de Commissie der V. N. nader uiteen te zetten, met het gelijktijdige verzoek bij de uitvoering van het bereikte accoord volledig te worden ingeschakeld. Er werd een uit drie leden be staand federatief directorium geko zen en besloten werd tot de op richting van een federatief college voor Sumatra. De conferentie sprak als haar oordeel uit, dat een federa tie van Sumatra, in het raam van de Verenigde Staten van Indonesië, de meest geëigende staatsvorm is. De voorlopige federatie zal in be ginsel alle gebieden kunnen omvat ten, welke geografisch tot Sumatra behoren. Medan werd als zetel van 't secretariaat aangewezen. Als leden van het directorium werden gekozen dr. Mansur, Abdul Malik en mr. Ab bas. H. V. K. LOVINK GELOOFT Een foto van de nieuwe H. V- K., de heer A. H. J. Lovink en zijn echtgenote even voor zijn vertrek naar Indonesië. TJONDERDAGMORGEN om 11 uur zal in het Gedong Indonesia Se- rikat (voormalig Volksraadsgebouw), te Batavia de plechtige overdracht plaats hebben van het ambt van Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon. De heer Lovink wordt enige uren daarvóór te Batavia verwacht. Dr. Beel zal Donderdagavond naar Nederland vertrekken. De heer Lovink is gisterenmorgen klokslag 8 uur van Schiphol naar Ba tavia afgereisd. Aan journalisten ver klaarde hij o.m.: ..Ik heb geloof in de toekomst van Indonesië en van Ne derland. Ik heb dus geloof in de stich ting van een nieuwe rechtsorde in Indonesië, in de stichting van een Ver enigde Staten van Indonesië en in de samenwerking tussen beide landen in Unie-verband. Dat houdt tevens in, dat ik geloof hecht aan de richtlijnen zoals door de regering thans zijn uitgestippeld voor haar beleid inzake Indonesië en zoals die recent door minister van Maarse- veen in de Tweede en Eerste Kamer nader zijn toegelicht". JN HET afgelopen weekeinde is een convooi met evacué's dat van Djokja op weg was naar Malang be schoten. Er is niemand gedood of ge wond. De drie ong aanwezige compagnieën van 1-15 R.I. en het bataljon oorlogs vrijwilligers dat de bijnaam „De Blij vertjes" heeft gekregen, hebben Zon dag op het ereveld te Djokja afscheid genomen van hun doden. De drie compagnieën zullen binnenkort naar Semarang vertrekken om na vol brachte diensttijd in Nederland te de mobiliseren Strop voor aardbeientelers QVER HET ALGEMEEN staan de groententeelt-gewassen onder glas er goed, die in de voile grond er vrij goed tot goed voor. De oogst- verwachtingen, luiden, hoewel iets minder gunstig dan het vorige jaar, bevredigend. Tengevolge van de droogte en de soms scherpe tegenstellingen in de temperatuur is de ontwikkeling van de volle-grondsgewassen thans ten achter bij die van het vorige jaar Hoewel bij andijvie en sla uitvallers voorkomen, is de stand goed, De stand van de bloemkool is zeer ongelijk. Vroege rode kool ontwikkelt zich gunstig, evenals groene kool. Als ge volg van windschade moest peen hier en daar worden overgezaaid. De stand is goed, hoewel plaatselijk vaak te dun. Aardbeien hebben plaatselijke gele den van nachtvorsten. In de centra Breda en Zundert hebben de aardbeienplanten boven dien veel last van beschadigingen door keverlarven. Naar schatting zijn tengevolge hiervan ca. 60 HA aardbeiden uitge vallen. Vroege aardappelen hebben van nachtvorsten geleden. De verwachtingen voor de ko mende fruitoogst luiden zeer gun stig. Van appelen en peren wordt een zeer goede, van pruimen, ker sen en kleinfruit een goede oogst verwacht. Bessen (vooral zwarte bessen) heb ben plaatselijk nogal van nachtvor sten te lijden gehad. Een interessante proef f)NLANGS heef dr. Kornnga 'c Bergen op Zoom een kleine hoe- veelheid jonge Zeeuwse oesters, naar een bekend visserijbedrijf in Zuid- Afrika gezonden om op geschikte grond uit te zetten. De verzending geschiedde per K.L.M. tot aan Johan nesburg en verder ook per vliegtuig tot dicht bij de kust. Een auto met de heer Van Dort uit Bergen op Zoom. die werkzaam is op bovengenoemd bedrijf, stond daar klaar, om de oesters direct naar de percelen te vervoeren. Op die manier waren de oesters slechts van Woensdag tot Vrijdag uit het water, dus zeer vlug ter plaatse. De proefneming is tot heden zeer goed geslaagd en het is niet buitengesloten, dat deze proef tot verdere afname van Zeeuwse oes ters zal leiden. In dit verband worden verdere proeven genomen met het be waren in een koelhuis om te weten hoelang Zeeuwse oesters op een be paalde temperatuur zich goed houden m.a.w, of ze per schip naar verre streken kunnen worden verzonden. Ook in andere landen is vraag naar onze Zeeuwse oesters, bovenal omdat ze tot op zekere hoogte vorstvrij zijn, dit in tegenstelling met de Franse zaai- oesters. Mocht vraag naar het z.g. bakkegoed komen, dan is dit voor de Yedsekse pannenleggers niet onaan trekkelijk. De afzet van oesters naar verre landen is tengevolge van de snelle verzending in de koelhuistech niek tot onbegrensde mogelijkheden gekomen. pEVOLG GEVEND aan het desbe- treffend verzoek van de Stichting voor de Landbouw heeft de minister van Sociale Zaken te rekenen van 1 Mei af de deelneming in het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw ver plicht gesteld voor de arbeiders in de land- en tuinbouw en enige andere agrarische bedrijfstakken. Te rekenen van 1 Mei af zijn dus alle arbeiders en werkgevers wette lijk verplicht de statuten en regle menten van het fonds na te leven. Voor wat de werkgevers betreft, heeft dit voornamelijk betrekking op de plicht tot premiebetaling. Van de arbeiders, die zich nog niet vrijwil lig hebben aangemeld, wordt ver wacht dat zij hiertoe thans aanstonds overgaan. Ingevolge het reglement moeten zij, die op 1 Mei in een der hierboven genoemde bedrijfstakken werkten, zich uiterlijk 1 Juni aanmel den. Zij, die op een later tijdstip gin gen of gaan werken, moeten zich bin nen een maand nadien aanmelden. De aanmelding moet geschieden bij de plaatselijke sociale verzekering-com missies. DE K.L.M. heeft haar dienst op Canada geopend met de „Batavia" missaris van de KLM maakte Prins Bernhard deze eerste vlucht mee; Als Com- ook de directeur van de KLM, dr. A. Plesman. behoorde tot de passagiers. H. M. de Koningin en de beide oudste prinsesjes hebben Prins Bernhard op Schiphol uitgeleide gedaan. Wij zien hier Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix en Irene even voor het vertrek in gesprek met de Prins en de heer Plesman Gisteren is de „Batavia" te Montreal aangekomen. De laatste 75 kilometer werd het vliegtuig geëscorteerd door een escadrille jagers met straalaandrij ving. Bij de begroeting op het vliegveld waren behalve generaal Foulkes. de generaals Morton en Walford aanwezig, welke laatste de prins een brief van de gouverneur-generaal overhandigde. Nadat de volksliederen geklonken hadden, inspecteerde de prins de ere wacht. terwijl 21 saluutschoten weerklonken. Vertegenwoordigers der Canade se Regering en van het gemeentebestuur werden aan de prins voorgesteld. Alvorens zich naar zijn hotel te begeven gaf Prins Bernhard voor de Cana dese radio in het Engels en het Frans uiting aan zijn diepgevoelde dank voor de ontvangst in Canada, waarvoor Koningin Juliana en het Nederlandse volk zo veel sympathie hebben. Tn één slag hebben de katholieke jon- geren Zondag alle pessimistische ideeën, als zouden zij nergens meer voor warm te porren zijn, onderste bo ven gekegeld. Betogen als ,.Ze lopen alleen naar voetbalwedstrijden en bi oscopen en voor de rest.... ho maar" leken plots nogal bloedeloos. Utrecht heeft aangetoond, dat, al mag het op 't eerste gezicht anders schijnen, diep in de harten van tienduizenden jonge mensen een verlangen leeft naar een goed en schoon leven en een even gro te afkeer van al het lauwe en half zachte, dat zo kenmerkend is voor de ze tijd. Het heeft ook aangetoond, dat al die jonge mensen geladen zijn met een brok idealisme en goede wil en dat die beide belangrijke dingen naar voren treden als maar de juiste toon wordt aangeslagen. Dat idealisme is Zondag op wel heel duidelijke wijze gemanifesteerd. Al was het alleen maar door het feit, dat vijftigduizend jonge ren uit alle windstreken naar Utrecht trokken hiet om een voetbalcrack of een fietsheld te aanschouwen en toe te juichen, maar om een paar doodge wone paters te aanhoren, die dingen vertelden, die ze in de grond allemaal wisten, maar die in een vorm werden verteld, die het jonge hart aansprak en in lichte laaie zette. Die namelijk het Christendom preekten als een radicale, mannelijke godsdienst en niet als een zoet en weeig geval en die wisten, dat ook de jongeren van deze tijd tot veel, tot alles bereid zijn, als het doel hen maar trekt. YXTe weten het: de waarde van een dergelijke manifestatie op zich is beperkt, al moet men de betekenis van het met velen bij elkaar zijn en het zich warmen aan elkanders idealen nu ook weer niet onderschatten; maar laat die waarde bepaikt zijn, dan blijft nog altijd het feit van de manifestatie zelf en dat alleen is reeds een hoopgevend en voor katholiek Nederland belangrijk iets. Er blijkt door 't feit alleen van de komst van zovele tienduizenden, das in hen een verlangen leeft naar iets schoons en iets goeds, dat er in hen een hunkering is om van hun le ven iets meer te maken en dat ze be wust zoeken naar een vaste richting temidden van de vele onzekerheden, die hen overal omringen Tiet verheugende van de Utrechtse dag was ook, dat hier de jongeren uit alle klassen en standen en uit alle mogelijke organisaties bijeen gekomen waren en dat deze dag „zo maar" als fris initiatief van enkele jongeren kon georganiseerd worden. Dat ze nu eens niet bijeen waren als jonge middenstanders, of jonge arbei ders, of wat dan ook, maar dat ze bijeen waren als katholieken zonder meer en dat op die wijze een „door braak" kon worden voorbereid, die ho- penlijk ook in de toekomst zal blijven doorwerken, die n.l. fan uit een ze kere verstarring, waarin ons feilloos wekkende en opgebouwde organisatie leven is terecht gekomen naar 'n fris en idealistisch elan, dat mede door „on georganiseerde" bijeenkomsten als deze kan worden bevorderd. Het gaat immers om de geest van een levend christendom, die ons hele katholieke leven weer moet doortinte len en die moet uitgaan van de men sen individueel. Als alle jongeren zoals ze in Utrecht bijeen waren, geladen met die geest, de organisaties waarin ze werken, gaan bezielen met die geest en er voor waken niet weer 'n nieu we organisatie te gaan opbouwen uit een zekere ontevredenheid met het bestaande en zich hoeden voor een gevaarlijke zelfgenoegzaamheid dan kan het enthousiasme en het idealisme dat in Utrecht is losgeslagen, rijke vruchten dragen. TAE HAVEN- en spoorwegstakingen in Engeland hebben zich weer uit gebreid, doordat het locomotiefper' soneel van Birmingham en Grimsby bij stemming besloten heeft zich Dij de „Zondagsstakers" van het Noord Oosten aan te sluiten. De staking van havenarbeiders te Liverpool is in omvang verdubbeld. 2700 arbeiders zijn nu in staking. In de haven van Londen is nog al les normaal. George Isaacs, de Britse minister van Arbeid, weigerde in het parle ment te bemiddelen in de spoorweg staking. (Van onze bijzondere medewerker) J^ERSTMIS 1944 WAS EEN DROEVE DAG voor het volk van Echternach. Toen werd de prachtige basiliek, monument uit 1016, door het Von Rund- stedt-offensief bijna geheel verwoest. Maar gelukkig bleef het graf van Sint Willibrord gespaard. Na de bevrijding werd eenparig besloten tot herbouw van deze kerk: ruines werden opgeruimd, plannen werden ontworpen en op 29 Mei 1949 werd de eerste steen voor het nieuwe bouwwerk gelegd. A.s. Zon dag wordt de reeds begonnen wederopbouw meer officieel ter hand genomen en zal op plechtige wijze, ook in tegenwoordigheid van verschillende Neder landers, de restauratie worden gevierd. „ICK DIEN!" TAIT is de wapenspreuk van het ka- tholieke volk van Luxemburg. Het moet ook de leuze van Sint Willibrord zijn geweest, toen hij zijn kerkgebouw stichtte om het volk van dienst te kunnen zijn en dan zelf uittrok naar de lage landen, om er het geloof te gaan verkondigen. Sindsdien is de levenspractijk van de Luxemburgers weinig veranderd. Ook nu nog staan ze in dienst van Kerk en vaderland. Ze zijn trouw aan beiden, en daarom weinig toeschiete lijk voor opdringende wereldhervor mers. Men mene echter niet, dat het volk van Luxemburg afwijzend staat te genover eigentijdse denkbeelden. Wie namelijk de gelegenheid zoekt, kennis te maken met het volk van den lan de, ontdekt spoedig een drang naar weten, zo mogelijk waardering. Maar steeds heeft de bevolking zich ver weerd tegen indringing ook op gees telijk terrein; zij legde een morele dam tegen geweld en vreemde heer schappij. GELOOF EN VADER LAND CTRAHS staat Echternach, bekend om zijn diep-godsdienstige spring processie, in het middelpunt van een grote belangstelling uit het katholie ke buitenland. Sint Willibrord ligt er nu al meer dan 1500 jaar begraven en duizenden komen jaarlijks zijn laatste rustplaats bezoeken. De devotie gaat ook uit tot Maria, troosteres van de bedroefden, patrones van stad en land. Voor haar is in de kathedraal van de hoofdstad Luxemburg als het ware een natiohaal monument opge richt. Op Pinkster-drie volgt weer die merkwaardige processie en de lands- bevolking viert het jaarlijks octaaf van Gods moeder. Er zijn meer bewijzen voor de gods dienstige aard en het katholieke erf goed. Vooral in de dorpskerken tussen de schilderachtige heuvels van het toeristisch zo aantrekkelijke land bloeit de religieuze ziel hoog op en vindt menigmaal uitweg in primitie ve volksfeesten, met ernstig en lan delijk karakter tegelijk. Godsdienst-ondermijnende elementen vonden in Luxemburg tegenover zich gevulde kerken met belijdende chris tenen. En daarbuiten hoorden zij spoe dig de laatste strofe uitzingen van het nationale lied, waarin de Allerhoog ste wordt gevraagd om bescherming tegen „fremden Joch und Leid". Dit volk werkt oprecht in het Koninkrijk Christi en laat zich generlei aanhan kelijkheid buiten zijn ideeënwereld aanleunen. Als men de godsdienstige en morele crisis van onze dagen bit ter betreurt, staat men daarbij mede lijdend tegenover een voortschrijden de aantasting van de huwelijksmoraal en andere aangroeiende noden van de tijd. In nieuw krachtsinspanning be strijdt men de gevaren. Niet slechts bouwt men kerken bij maar het ka. tholieke verenigingsleven versterkt zich en de eharitas dingt dieper door. Men streeft naar verinnerlijking en verdieping. Dat een eerlijke pers daar. bij de bevolking voorlicht stemt ver. heugend. Met name speelt een lei dende rol het katholieke dagblad „Luxemburger Wort", dat door negen tig procent van de bevolking wordt gelezen en verleden jaar op zulk een spontane wijze het eeuwfeest kon vieren. NU GAAT MEN FEESTVIEREN Ts het wonder dat het Luxemburgse volk met zijn diep religieuse ziel thans energiek zich heeft voorbereid op de feesten. Sint Willibrord ter ere? Xn Echternach, het schone stedeke aan de Süre, dat' op 7 Februari 1945 door Amerikaanse infanterie werd be vrijd, gaat men nu een nieuwe basi liek bouwen boven de crypte met de gespaarde graftombe van Sint Wil librord. Nederlands katholieken, in ver schillend opzicht met de Luxembur. gers verbonden, delen met hen het godsdienstig- en het cultuurwerk van de wederzijdse volksheilige. TTET COLLEGE van rijksbemidde laars heeft, evenals het vorige jaar, bepaald, dat het geoorloofd is, zonder voorafgaande afzonderlijke toe stemming van het college, in de loop van 1949 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2 procent van het jaarloon van de betrokken werknemer. Deze uitkering kan ineens of in gedeelten plaats vinden bij gelegen heden als Kerstmis, vacantie, einde boekjaar enz. en mag niet in de ver koopsprijzen worden doorberekend. Nieuwe klokken te Sas van Gent AM ongeveer 10 uur arriveerde gis- terenmorgen Mgr. Jos. Baeten, bisschop-coadjutor van Breda, op de wijk Zandstraat, om er te half elf onder grote belangstelling het nieuwe kerkje in te wijden, in tegenwoordig heid van geestelijke en wereldlijke genodigden. Bij aankomst begroetten hem enkele reeds aanwezige genodigden, waarna Mgr. het interieur van het kerkje be zichtigde. Na de wijding droeg Z. H. Exc. een H. Mis op, waarbij de gelovi gen tot buiten het kerkgebouw ston den en waaronder de bisschop-coad jutor een toespraak hield. Na deze dienst reed Z.H. Exc. naai de gemeente Sas van Gent, waar hij met enige genodigden de lunch ge bruikte, om daarna onder het oog van honderden toeschouwers de plechtige wijding van de pas gearriveerde klok ken te verrichten.

de Stem | 1949 | | pagina 1