Een onverdeeld Duitsland, waarin men vrij kan leven fct Begrafenis van generaal Spoor Hij rust temidden van ziin mannen Engelsen deden het povertjes Draait het op beslissings wedstrijden om nat. titel uit? I Wel een controle-raad, doch zonder veto-recht 8 Westers voorstel te Parijs: BERLIJN IN NOOD: Propvolle wagons wachten hun beurt af Marxistisch onderwijs, leeggeplunderde kloosters - R. K. Jongerendag in Utreeht Volgende maand naar Denemarken en Finland De Verkenners bede vaart naar O. L. V. v. d. Polder Enkele buien Er was overweldigende j voe gouverneurhvfn imè belangstelling Republikeinse leiders: Dit is de laatste kans op verzoening Bondselftal-Middlesex Wanderers 3-2 Terlouw weer eens de grote man Vermoeid B.V.V. verloor met 2-1 Van Schijndel schitterde bij S.V.V. Zeeuws Zaterdagelftal verloor Harting in Ned. ploeg voor Londen dameskampioen VIJFDE JAARGANG No. 1393 Uitgave: N.V. 'Uitgevers My. Neerlantöa. Verschjjnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A.J.J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 30 MEI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Telefoon 2347) ot 1st let \ENE) het 1 (te ge in de :orging ..The liten de 260-O »w. 7-0 of op ZIJN. AREN 266-0 NOG jok :2-o TJEGONNEN VRIJDAG de Ministers in Parijs voor het eerst te- kenen van ongeduld te vertonen, omdat Rusland wel met voorstellen kwam doch weigerde deze nader concreet toe te lichten, terwijl de andere drie geen enkel voorstel ter tafel had den gebracht, Zaterdag werd de atmosfeer plotseling geheel an ders. Daarmee is nog niet gezegd „beter", want al hebben de V.S. met de twee partners aan Vysjinsky wat je noemt een „voorstel op poten" overhandigd, diens eerste beoordeling was nogal af wijzend. Hier staat dan weer tegenover, dat de Ministers na af loop van de Conferentie gezellig samen een glas champagne zijn gaan drinken, waarna aldus de berichten de Sovjet-afge vaardigde „opgewekt" naar zijn ambassade terugkeerde. Wat hiervan de juiste oorzaak is, zullen we in dit stadium maar in het midden laten. GEVOELENS VAN ONBEHAGEN YTRUDAG dus liep de zaak, zoals gezegd, op een dood spoor. Het Westen wilde niet terug naar Pots dam, Rusland wilde een controleraad over Duitsland, welke bij eenstemmig heid zou hebben te beslissen (het fa tale veto-recht dus) en beide partijen waren van mening, dat er nog altijd geen basis voor samenspreking was gevonden. De heren waren zo lang bezig elkaar „te verkennen", dat de waarnemers en de Ministers zelf een gevoel van onbehagen niet meer of nauwelijks konden onderdrukken. In die zin werd dus het voorstel, dat de Westelijke Drie Zaterdag in dienden een ware verademing. Men had weer het gevoel: er is in elk ge val een nieuw stadium, een verande ring ten goede of ten kwade, maar er gebeurt iets! Het voorstel werd gezamenlijk ingediend, waardoor Rusland bet gevoel kreeg in een hoek te wor den gedreven, doch niettemin be loofde Vysjinsky het nauwkeurig te zullen bestuderen. Zo op het eerste gezicht vond hij het voorgestelde overigens tamelijk hopeloos, want eenzijdig. De Westerse voorstellen bestonden uit vijf hoofdpunten: 1. Unificatie van Duitsland in over eenstemming met de constitutie van Bonn, waarbij de Sovjet-zone in staat DE UNCI kost ons land vanaf 27 Oc tober 1947 tot aan het einde van dat jaar f 171.930.19. Dit blijkt uit een aanvullende begroting, ingediend bij de Tweede Kamer. KINDERMISHANDELING komt de laatste tijd in Engeland in ergerlijke mate aan het licht. Er wordt sterke drang op de Regering uitgeoefend, hiertegen afdoende maatregelen te ne men. DE NEDERLANDSE journalisten hiel den in Utrecht een buitengewoon con gres met als onderwerp „De journa listieke verantwoordelijkheid." Er is een commissie ingesteld, die het be treffende wetsontwerp in studie zal nemen. DE INTERPELLATIE ROOSJEN over de onderwijzerssalrissen komt-1 Juni a.s. in de Tweede Kamer aan de orde EEN ALGEMENE STAKING dreigt Italië binnen enkele dagen weer pre cies zoveel nadelen te bezorgen als het in enkele maanden moeizaam wer ken aan voordelen had weten te boe ken. IMMIGRANTEN in Z.-Afrika: in 1948 zijn 35.631 personen geimmigreerd, waarvan 2753 uit Nederland. CANADA-NEDERLAND is de nieuw ste KLM-verbinding. Gisteren startte de eerste Constellation, de „Batavia" met aan boord o.m. Z. K. H. Prins Bernhard, die uitgeleide werd gedaan door H. M. de Koningin en de Prin sesjes Beatrix en Irene. MGR. BONIFACIUS SAUER, de 74- jarige bisschop van Kanko, is met elf Duitse priesters door de communisten in Noord-Korea gevangen genomen. DE BOTERPRIJSVERLAGING van 15 cent zal opnieuwe worden bezien. In de broodmélange zal rogge worden opgenomen. Dit zijn twee mededelin gen van Minister Mansholt, gedaan op een landbouwvergadering te Assen. KROONPRINS ASFAOE OEOSSAN, oudste zoon van keizer Haile Selassie ontsnapte gisteren ternauwernood aan een op zijn leven beraamde aanslag. Hiermee ging gepaard een opstand. Waarvan de haard lag tussen Addis Abeba en Dessie. De keizerlijke troe pen dreven de opstandelingen met zware verliezen uiteen. HET WETSONTWERP inzake leesbi bliotheken werd door de KVP in stu die gegeven aan een commissie onder presidium van mr. Cals. De meerder heid van de commissie acht het ont werp blijkens een rapport niet in strijd met de grondwet. wordt gesteld zich ahn te sluiten. 2. Persoonlijke vrijheid, w.o. vrije beweging, vrijdom van willekeurige arrestatie cn hechtenis, vrijheid van meningsuiting, van pers en radio voor alle democratische partijen en vrije verkiezingen. 3. Een bezettingsstatuut op vier zijdige basis, welke ook voor de sta ten van de Oostelijke zone geldt. „Krachtens dit statuut zou de beëin diging van het militaire bestuur vol tooid moeten worden", aldus het plan. 4. Voorbehouden bevoegdheden aan de geallieerden, o.a. mét betrekking tot het beperken of verbieden van zekere industrieën en de leverantie van kapitaalgoederen als herstelbe taling. Er zullen geen herstelbetalingen uit de lopende productie of aanwezige voorraden verlangd worden. 5. Vierzijdige controle uit te oefe nen door een Hoge Commissie, die gewoonlijk haar besluiten bij meer derheid zal nemen, behalve in uit zonderlijke gevallen, die in onderling overleg geregeld moeten worden. DE KNUPPEL IN HET HOEN DERHOK. ÏIET merkwaardige en bijna opzien barende van de houding van dhr. Vysjinsky is nu, dat hij in één adem het voorstel heeft geprezen en ver worpen, m.a.w.. dat hij zich nog im mer gedraagt als een nuchtere zaken man, die in elk geval wil zien, waar, hoe en wanneer hij een voordeeltje kan behalen en die eventueel- bereid schijnt genoegen te nemen met een half ei, als er gevaar bestaat, dat hij anders met een lege dop naar huis moet. Zolang de Sovjet-man deze houding handhaaft, is er dus met hem te pra ten en dat is iets. wat men op bij eenkomsten van de Vier tot nu toe niet kon beweren of bevroeden. Over het algemeen is men in Pa rijs van mening, dat de tweede Con ferentie-week met enige bezorgdheid tegemoet moet worden gezien, c ok al. omdat de strubbelinge nin Berlijn die eerder slechter dan beter worden, 'n onaangename indruk maken. Het wachten is er nu maar op en dat in een zekere spanning wel ke afgevaardigde het eerst dit punt zal aansnijden: wordt het geen tijd de „wapenstilstand" in de koude oor log, naartoe te Washington werd be sloten, eens nader onder de loupe te nemen. En dat staat ongeveer gelijk met de befaamde knuppel in het hoenderhok gRITSE en Amerikaanse Luchtbrug vliegtuigen streken Zondag in Ber lijn neer in een tempo van meer dan 30 togstollen per uur, ondanks de Russische waarschuwing, dat een van de luchtcorriddrs in verband met Rus sische manoeuvres onveilig zou zijn. Nog 34 treinen met 18.000 ton steen kool en 4000 ton aardappelen bebin den zich „ergens in de Sovjet-zone". De Berlijnse emplacementen zijn propvol "geladen wagons. Aan be derf onderhevige goederen zijn ge lost. Generaal-majoor Bourne, de Britse commandant te Berlijn, hoeft Zater dagmiddag in een officiële verklaring gezegd, dat de beperkingen die de Sovjets het verkeer naar en van Ber lijn opleggen, een terugkeer tot het normale leven in de stad verhinderen Bourne verklaarde verder, dat slechts drie goederentreinen sinds 24 Mei in de Westelijke sectoren van de stad waren aangekomen. In Tsjechoslowakije: JO scherp als nimmer tevoren heeft de Tsjechoslowaakse minister van Voorlichting, Kopeck^, de R.K. Bis schoppen beschuldigd van déloyaliteit en van pogingen"- om „sehadeberok:-- kenende politieke activiteit" te organi seren. Kopecky uitte zijn beschuldi gingen in een rede op het negende congres van de communistische par tij. Hij ontkende het recht van het Vaticaan op enige jurisdictie in Tsj choslowakije, zelfs in godsdienstige aangelegenheden, in kwesties van ker kelijk bezit en van bestraffing van priesters, die „schuldig zijn bevonden aan activiteit tegen de staat". Hij verklaarde verder dat er alge- hele godsdienstvrijheid bestond. ,,Alle geloofsovertuigingen eerbiedi gend, zeide hij, kennen wij de staat het recht toe de kinderen op te voe den, de leiding te voeren van alle scholen en de opvoeding van onze kinderen te leiden in de geest van Marxisme en Leninisme". De onderhandelingen tussen Kerk en Staat in Tsjechoslowakije zullen niet hervat worden. In een rede zeide Dzenek Nejedly, dat het doel is ,,de overblijfselen van de burgerlijke en farizese moraal uit te roeien en een waarlijk nieuw, waar lijk communistisch mens te vormen". Het ministerie zou „de hand leggen op de rijkdommen van kloosterbiblio theken en zelfs op de historische en cultuurschatten van voormalige pa triciërs om een geünificeerd systeem van biblotheken te stichten". F\E Jaarbeurshallen van Utrecht wa ren gisteren te klein om alle ka tholieke Jongeren te bevatten, die gehoor hadden gegeven aan de oproep van Pater Piet Wesseling: duizenden kwamen horen, wat de organisator van deze massa-bijeenkomst en pater Henri de Greeve hadden te zeggen. Henri de Greeve wist zijn toehoor ders als steeds te begeesteren. Hij ha merde op het aambeeld „Christus is alles, wat God ons te vertellen heeft en dat is belangrijker en spannender dat wat ter wereld ook". Pater Piet Wesseling drong aan op het zoeken van onderling contact, op dat de goede wil* van de enkeling het Geloof te willen verdiepen cn te wil len beleven, sterker tot gelding kan komen. .Onthoudt dit: geloofsverdieping en het komt aan op d 0 e n!" Tenslotte werd het woord gevoerd door Hans Velu over „De christelijke daad", waarna de sprekers naar de St. Augustinuskerk gingen om de ruim duizend Jongeren, die in de Jaarbeurshallen geen plaats hadden kunnen bemachtigen, mee te delen, van hun bezieling. Het geheel stond onder leiding van Pater Jelsma. 2JOALS bekend speelt het Nede2*- landse elftal op Zondag 12 Ju ni a.s. te Kopenhagen tegen Dene marken cn op Donderdag 16 Juni te Helsinki tegen Finland. Naar wij vernemen zijn voor de ze Scandinavische tournee de vol gende 17 spelers aangewezen: Doel: De Munck (Sitt. Boys) en Saris (BW), Achter; van Bun MW), Schijvenaar (EDO) en Everse (Neptunus). Midden: van Schijndel (SVV), Terlouw (DCV), de Vroet (Feyenoord) en Stoffe- len (Ajax); Voor: Wilkes (Xex- xes), Brandes (Feyenoord), Tim mermans (ADO), Clavan (ADO), Beun (Xerxes), Schaap ('t Gooi), v. d. Tuyn H. DVS), en Abe Len stra (Heerenveen) Lustrumtocht op 30 cn 31 Juli IN EEN ONDERHOUD, dat wij met kapelaan de Groot te Middelburg hadden, deelde deze ons mede, dat de jaarlijkse Verkennersbedevaart naar O. L. Vrouw van de Polder, uitgeschre ven is cp 30 Juli en 31 Juli a.s. Hier mede zal deze bedevaart meteen haar eerste lustrum vieren. De intentie voor dit jaar is voor vervolgden en vervolgers, opdat door Maria's voor spraak, gerechtigheid, liefde en vrede over de wereld komen. Heel wat leidende figuren zullen ook aan de bedevaart deelnemen. Be halve de hoofdaalmoezenier der Ver kenners uit den Haag. de zeereerw. heer Verhoeven, komt ook de hoofd commissaris baron van Voorst tot Voorst, de districtscommissaris Bon- gaerts en de diocesaan commissaris uit Breda. De mogelijkheid bestaat ook, dat er dit jaar buitenlandse deelname zal zijn. 'n Vaste vorm hebben deze plannen echter nog niet aangenomen. Traditie-getrouw zal het kamp vuur weer op het Middelburgse Mo lenwater worden gehouden. Voor het kamvuurverhaal is contact gezocht met enkele katholieke literatoren, terwijl door Marius Monnikendam een speciaal feestlied werd gecompo neerd. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk uit rich tingen tussen Zuid en West. De zelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.47 uur. Morgen: zon op 4.27 uur. Maan op 6.53 uur. Maan onder 0.05 uur. ZANDER overweldigende belangstel- stelling werd Zaterdagmorgen het stoffelijk overschot van generaal S. H. Spoor in Batavia de laatste eer bewezen. Vooraf ging de M. P. met vier compagnieën ten geleide, 'r mu ziekcorps van het KNIL en generaal- maj. Engles. Een weaponcarrier trok het affuit, warop de kist stond, ge dekt met onze driekleur, een helm, de decoraties en een bloemstuk van Mevrouw Spoor. Achter de ccrcmoniarii volgden Mevrouw Spoor, dr. Beel, Sultan Ha- mid II en tal van burgerlijke cn mi litaire autoriteiten. Aan het graf voer den meerdere sprekers het woord, w. o. dr. Beel en vice-admiraal Pinke. Generaal Spoor rust thans temidden van zijn soldaten op het ereveld Men- teng Pulo aan de rand van Batavia onder een eenvoudig houten kruis, genummerd 46. Op het ereveld lagen ongeveer 300 bloemstukken, waaronder van H. M. de Koningin, Mevrouw Spoor, dr. Beel en de afzonderlijke leden van de UNCI. Aan de toespraken en de vele aan Mevrouw Spoor gezonden telegrammen ontlenen we tenslotte het volgende: Dr. Beel: herinnerde aan het ver trouwen en de bezieling die van de ontslapen generaal uitging, een gene; raai die veel kon eisen, „omdat gij TAE LEIDER van de Masjumi, dr. Sukiman, en de leider van de T. N.I., dr. Sujono Hadinoto, hebben op een persconferentie een gezamenlijke verklaring afgelegd, waarin gezegd werd, dat de van Roijen-Rum-vcrkla- ringen, hoewel niet ten volle bevre digend, beschouwd kunnen worden als een stap naar de uiteindelijke vreed zame regeling van het Republikeins- Nederlandse geschil. Dit is de derde maal, dat het pad der verzoening werd geplaveid. Wanneer de aanwijzingen voor een werkelijke veranderde ge zindheid bij de Nederlandse Regering zouden blijken onwaar te zijn, dan zou de weg naar een vreedzame re geling onherroepelijk gesloten zijn en de Nederlanders zullen dan niet al leen millioenen Indonesiërs verbitte ren, maar ook het gehele Oosten". In hem hebben we niet een oorlogsheer ge zien. doch een brenger van orde en vrede en de uitdrager van ons aller ideaal: Telegram Koningin Juliana: Generaal Spoor vervulde zijn taak met algehele overgave van hart en verstand, vol toewijding, offerbereid heid en plichtsbetrachting. Hij heeft zijn taak niet kunnen voleindigen en is weggeroepen op het ogenblik, dat bij het moeizaam streven naar ons gemeenschappelijk doel, de vrij heid en zelfstandigheid van Indone- nesië in orde' en rechtszekerheid, 'n nieuwe phase was ingetreden. H. Prins Bern- Telegram van Z. K. hard: Als inspecteur-generaal van de Landmacht kreeg ik uit gesprekken en briefwisseling de overtuiging dat zijn toewijding niet alleen de uit te voe ren operaties van het leger zelf gold, doch zeker niet minder uitging naar alles wat eep soldaat te velde, moei lijke en gevaarlijke opdrachten uit voerende, toekomt. HOLLANDSE TULPEN BLOEIEN IN CANADESE HOOFDSTAD. Als dank voor het aandeel, dat de Canadese troepen in de bevryding van Holland hadden, heeft de Nederlandse regering ongeveer 400.000 tulpen bollen naar Ottawa gestuurd, die daar nu in parken en plantsoenen in bloei staan. Caroline en Hinke Tuinman, dochtertjes vatn de Nederlandse landbouwkundige attaché in Ottawa, die in Volendams costuum zijn ge kleed, vertellen een agent van de Canadese bereden politie bijzonder heden over de tulpen. IN het Olympisch Stadion te Am sterdam heeft de Engelse ama- teurploeg Middlesex, die verleden week in Nijmegen op een zwak bonds- elftal een 5-2-zege behaalde en op Hemelvaartsdag in Den Haag tegen een sterkere combinatie 3-3 speelde, nu een 3-2-nederIaag geleden tegen een derde bondsploeg, die op papier vrij sterker leek, maar er met uit zondering van de eerste 20 minuten weinig van terecht bracht. Toch zal niemand kunnen zeggen, dat de overwinning van onzie landge noten niet verdiend was, want daar voor speelden ook de Engelsen te po vertjes. Als excuus voor het slechte spel mag zeker het spiegelgladde veld worden genoemd. De Nederlanders pas ten zich nog het beste bij deze moei lijke omstandigheden aan en met name Staffelen speelde een goede partij. De grote figuur van deze wedstrijd was stopperspil Terlouw. die niet alleen midvoor Stannard volkomen in be dwang hield, maar bovendien bijna iedere Engelse aanval tot staan bracht. In de achterhoede stelde hij Everse en ae DHC-er Kraus ver in de schaduw. De twee kanthalfs deden het goed, Staffelen zelfs met zoveel zelfvertrou wen, dat hij de bal te lang bij zich ging houden. Aan de andere kant stond voor de rust van den Engel (DHC), die aanvankelijk open doekjes kreeg voor handige technische snufjes, maar die helaas na de rust vervangen werd door de HBS-er Schwencke. Deze laatste bracht er letterlijk niets van terecht. Zo kopte hij een keer een voorzet van de Engelse linksbuiten rakelings langs de paal van.het eigen doel dan. Hij volhardde in het koppen, maar steeds in de richting van het eigen doel. De voorhoede met van rechts naar links Beun (Xerxes), Schaap ('t Gooii, Meyer (Spartaan), v. d. Tuyn (HDVS) en de Harder combineerde eerst bij zonder goed, maar plotseling leek al het kruit verschoten te zijn en na de rust was de wedstrijd het aankijken niet meer waard. De Munck liet zich kort na de rust door van Raalte ver vangen. De partijen hielden elkaar' vrijwel voortdurend in evenwicht. Het eerste doelpunt kwam na 20 minuten, toen Schaap een schot loste, dat keeper Carr tegen de paal werkte, de bal stuitte terug in het veld en v. d. Tuyn was er als de kippen bij (10>. De gelijkma ker kwam een kwartier later, toen Kelleher de bal in buitenspel-positie ontving en met een diagonaal schot de Munck passeerde (.11 Vlak voor de rust schampte een schot van rechts buiten Beun de lat. waardoor de bal bij de Harder belandde. Diens voorzet werd door Beun in de uiterste hoek gekopt (21). Na de rust waren de Engelsen iets sterker. Na een kwartier gaf de Harder de bal goed af aan Meyer. Diens lage schot was onhoudbaar (31). Enkele minuten voor het einde veroorzaakte Terlouw op de rand van het straf schopgebied een vrije trap. De Neder landse spelers stelden zich als een muurtje voor het doel op, maar de Engelse spil Stoker trok zich daar wei nig van aan en met een haarfijn schot juist langs de muur, deponeerde hij de bal buiten het bereik van van Raalte. in de uiterste rechterhoek van het doel (3—2). EISLER VAN VERVOLGING ONTSLAGEN. Het door de Verenigde Staten ingediende verzoek om de Duitse communist Gerhard Eisler uit te leveren, is door de politic-rechtbank in Bowstreet (Londen) afgewe zen. Gerhard Eisler verlaat de rechtbank, weer in volle vrijheid. BV heeft in de competitie om het landskampioenschap in SVV zijn meerdere moeten erkennen, voor wie de doelpunten doorslaggevend zijn. Tegen een op de victorie gebrand Schiedam kwamen Zaterdagmiddag de Bosschenaren in het imposant Fcije- noordstadion te Rotterdam in het krijt. Alle tribunes waren vol, zodat de elftallen in hun spel door 130.000 ogen werden gevolgd. De wedstrijd was meer boeiend dan fraai en meer interessant dan ken merkend voor de betekenis voor het beste wat Nederland op voetbalgebied te bieden heeft. Dat het spel niet meeviel mag voor- ai geweten worden aan de gladheid van het door de regen glibberig ge worden terrein en aan het feit, dat er te veel van de jongens wordt ge vergd. BW speelde zijn derde wed strijd in éér. week. Vóór rust doelpuntte Sehrumf'. na de rust ontstonden uit twee scher mutselingen vo;r de beide doelen even veel doelpunten, waarvan men niet kon uitmaken wie ze scoorde. Bij het tweede doelpunt raakte Gosens van SVV aan het hoofd gewond, wat een ve- vanging nodig maakte. SW speelde zeer vurig en door het agressieve spel was zij gevaarlijker dan de Bossche voorhoede, die tegen de ster van het veld. van Schijndel, moeilijk op kon. Van Overbeek speel de nog steeds op halve kracht en Kerssens, die van den Dungcn ver ving. was te week, hetgeen de zwak ke aanval der Bosschenaren verklaart. Opvallend was, dat SW vooral haar aanvallen van links opzette, waardoor •Krijgh en van der Sluys ontlopen wer den en Huybrechts het volle pond tc verwerken kreeg. Dat was van SW Er was te weinig ploeg- verband LIET Zeeuwse Zaterdagmiddagelftal. dat Zaterdag in de halve finale voor de districtscompetitie in Dor drecht tegen Rotterdam aantrad heeft tegen Amsterdam in een uiters span nende en snelle wedstrijd een neder laag geleden. De gasten waren technisch ster ker, maar de Zeeuwen wierpen zich ook nu weer met zo'n groot enthou siasme in de strijd, dat Amsterdam haar gewone spel niet kon ontplooien De Zeeuwen waren gedurende de ge hele wedstrijd in de meerderheid en de Nooyer kreeg dan ook practisch geen werk. De oorzaak van de neder laag moet dan ook gezocht worden in het feit, dat verschillende spelers m het Zeeuwse elftal zich niet- vol doende wisten aan te passen aan het spel 'van hun medespelers: er was te weinig verband in de ploeg. Marijs was als spil wederom zeer goed. Van Dalen was uitblinker door zijn snel heid en doorzettingsvermogen. La Grand als aanvalsleider opereerde niet genoeg jn vooruitgeschoven po sitie, waardoor de aanvallen niet vol doende konden worden opgebouwd en afgewerkt. Meerman was in de voor hoede een rem door gebrek aan tempo De gasten die in SSS-systeem speel den startten in hoog tempo. De Zeeu wen waren hierdoor in de eerste mi nuten zichtbaar gedeprimeerd. Na 10 minuten ontstond de eerste fout in de Zeeuwen-verdediging. Prister trap te in eigen doel 10. Even later brak van Dalen handig door aan de andere zijde, maar werd gemangeld. De toegekende vrije schop werd naast geschoten. La Grand kreeg een kans, maar schoot eveneens naast. Na de hervatting begon het nog beter te kloppen in de Zeeuwen-ver dediging en ook in de middenlinie. De gastheren werden in de verdedi; ging gedrongen. Wel kon hun links- buiten de score verhogen 20), maar van Dalen kon op handige wijze een door Lobbezoo genomen vrije schop oppikken en de achterstand verkleinen (21) Uit een schermutseling voor het Zeeuwse doel ontstond het derde Amsterdamse doelpunt (31). Zee land kwam sterk in 't offensief, maar doelpunten bleven uit. knap gezien. Door het rustig keepen van Saris en de onverstoorbaarheid van Remmers en Sluiters, die weer prima waren, zag de aanval van SVV keer op keer haar plannen gedwars boomd. Tenslotte was het zo: de meest am bitieuze en actieve ploeg won. BW bevredigde als show-ploeg meer. Nu komen nog SVVHeerenveen en NOADBW tegenover elkaar. Moch ten Heerenveen en BW winnen, wat in de lijn der verwachtingen ligt, dan staan SW,«BVV cn Heerenveen in punten gelijk, nl. 13. Dat geeft dan een serie beslissingswedstrijden op neutrale terreinen. Ja, het landskampioenschap behaalt men niet op een schoen en een slof. Thans is de stand: SVV 9 5 3 1 13 17—12 Heerenveen 9 5 1 3 11 27—18 BW 9 4 3 2 11 13— 9 AGOVV 9 3 3 3 9 11— 8 VSV 10 4 0 6 8 16—13 NOAD 8 0 2 6 2 4—23 BEKERWEDSTRIJD GOES II—BSC 1 1—2 De partijen gingen vrijwel tegen el kaar op, al was dan ook het spel van RSC beter verzorgd en daarom iets hoger aan te slaan. Wederzijds gingen vele kansen onbenut voorbij. Na een half uur scoorde P. Schrijver voor de gastheren (1-0). Kort voor het ver strijken van de eerste helft maakte RSC in duidelijke buitenspelpositie de gelijkmaker (1-1). Na de hervatting schoot RCS van dichtbij hard tegen de paal, waardoor een fraaie kans veroren ging. Vrijwel voortdurend bleven de gasten in de meederheid. Uit een van deze aan vallen ontstond het tweede en winnen de doelpunt (1-2). AT H LET l EK INE Nederlandse ploeg, welke op 6 Juni (tweede Pinksterdag) in Lon den aan internationale wedstrijden deelneemt en waarvoor ploegen van Nederland, Ver. Staten, Frankrijk, België, Zweden en Groot-Brittannië zijn uitgenodigd, is als volgt samen gesteld 100 yards: J. Klein (Vlug en Lenig) 220 yards: J. Lammers (A.V. '45 te Drachten)440 yardsH. de Kroon (AAC)880 yards: A. Kist (Gooise Athletiek Club); 1 Engelse mijl: W. Slijkhuis (Trekvogels)2 Engelse mijl: II. Harting (De Zeeuwen); 120 yards horden: G. van der Hoeven (Lycirgus) 440 yards horden: J. Ba- kels (AAC)Verspringen: N. Naakt geboren (DFC): Hoogspringen: G. van der Hoeven (Lycurgus). De estafetteploeg zal ter plaatse worden samengesteld. De Zeeuw Harting heeft het huiten kansje tc danken aan zijn puike lopen tijdens de nationale wedstrijden te Amsterdam, waar hij de 3000 meter liep in 8 min, 49,1 sec. Deze wedstrijden hadden dit aparte, dat Fanny BlankersKoen, pas terug uit de Ver. Staten, weer startte en de 100 meter won in 11.9 sec., een uit stekende prestatie. Tijdens deze wed strijden bleven vier lopers op de 800 meter onder de 2 min. Het waren; Kist (GAC), Ribbens 'AAC), Mey- borgh (Siomi) en van Son (PSV), De tijden waren resp. 1 min. 57,1 sec., 1 min. 57,9 sec., 1 min. 59 sec. en 1 min. 59,3 sec, HOCKEY „Amsterdam"- JQOOR een 41 overwinning is het dames-team van Amsterdam na tionaal kampioen geworden. De stand is thans: Amsterdam 6 4 2 0 10 20— 7 EMHC 6 4 1 2 8 15—10 Union 5 1 1 3 3 5—10 Groningen 5' 0 1 4 I 6—19

de Stem | 1949 | | pagina 1