„Niets kan meer van Duitse melk afgeroomd11 Groei van de K. A. B. in 1948 Laatste oud-NSB-organisatie door Rijkspolitie opgerold Overeenstemming over Djokja bijna bereikt Doelman van Raalte zorgde voor een paar doelpunten S. U. slokt de basis-industrieën op ONBEMANDE BALLON LOSGESLAGEN Generaal Spoor ACHESON IN PARIJS: Tijdelijk droog ocooooooooooooooo<xxx>ooo Zij hielpen ontsnapte gevangenen Z.H. de Paus procla meert het H. Jaar Dr. H. J. A. Hermens Katholieken blijven DE strijden Eerste punt: wapenstilstand De begrafenis van generaal Spoor Bondselftal-Middlesex Wanderers 3-3 Kopen van een huis geeft nog geen recht op bewoning Zal Tsjang Kai Sjek de val van Kanton keren? Bekercompetitie vordert Het vastenmandement op de ontwikkelings- avonden. - Uitbreiding sociale scholen Spoorwegverkeer naar Berlijn sterk verminderd Joden in volle zee over boord gezet VIJFDE JAARGANG No. 1391 VRIJDAG 27 MEI 1949 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) TAE CONFERENTIE VAN PARIJS gaat gestadig voort. Tot verwondering en lichte vreugde van ingewijden is men erin geslaagd vrijwel onmid dellijk alle „formule-moeilijkheden" te overwinnen en door te dringen tot de kern van de zaak: de verhouding tussen Oost en West, zoals deze yich weerspiegelt in de feitelijke toestanden in Duitsland, waarbij dan de gevolgde economische politiek een voorname rol speelt. Woensdag hield Acheson een lange rede ten bewijze van de welvaart in het Westen tengevolge van het gevoerde beleid, gisteren besteedde Vys- jinsky een belangrijk deel van de ruim drie uur durende bijeenkomst aan het bewijzen van het tegendeel daarvan. Na afloop maakte Foster Dulles o.m. de volgende opmerking: „Ons werd een beeld gegeven van het paradijs in het Oosten en van de hel, die de situatie in het Westen is. Merkwaardig is, dat een groot aantal Duitsers aan de hel de voorkeur schijnt te geven boven het paradijs". HERSTELBETALING MOGELIJK. ON BELANGRIJKER dan wat gisteren werd behandeld, lijkt ons een korte samenvatting van wat Woens dag werd besproken. Dean Acheson drong regelrecht door tot wat hier wordt beschouwd als de kern van alle moeilijkheden: de economische politiek door de Sov jet-bezetting in haar gebied gevoerd. De Westelijke mogendheden waren aldus de strekking van Achesons be toog niet bereid op de Russische eenheidsvoorstellen in te gaan, zo- lang zij vrezen moesten, dat de Sov jet-zone door de Russische herstel aanspraken een duurzame verliespost op de Duitse balans zou blijven vor men. Acheson gaf een uitvoerig over zicht van de wijze waarop West- Duitsland „ten koste van vele mil- lioenen dollars" op de been is ge bracht, terwijl de Westerse mogend heden zonder volledige gegevens zijn gelaten omtrent de economi sche toestand in de Sovjet-zone. Wat men ervan wist wees uit, dat een-derde van de totale productie capaciteit der zone in handen is van Sovjet-maatschappijen, die in som mige basis-industrieën zelfs negen tig tot 100 procent van de capaci teit opslokten. OUD ZEER. TLTET deze opmerkingen van Ache son was de Conferentie meteen terug bij het oud zeer, dat in het verleden een overeenkomst onmoge lijk heeft gemaakt. Over kwesties als deze moest volgens Acheson wor den beslist vooraleer er sprake kon zijn van de instelling van een Duitse Staatsraad. De Russische herstelpoli- tiek werd door Acheson opnieuw de grondoorzaak genoemd van de geschil len, die de ontwikkeling in de rich ting van de Duitse eenheid in de weg staan. In dit verband heeft Acheson woorden gebruikt, die de Duitse eco nomen na hun langdurig verzet te gen herstelbetalingen als muziek in de oren moeten hebben geklonken. Wat Duitsland nodig had voor het on derhoud van zijn 66 millioen mensen, voor het herstel van zijn exportpro ductie en voor het herstel van de oorlogsschade stelde zodanige eisen aan zijn productie-capaciteiten, dat er geen surplus beschikbaar was, waar uit voor herstelaanspraken geput zou kunnen worden. Niets kon verder van de Duitse melk worden afgeroomd zonder scha de te berokkenen aan hetgeen in W. Duitsland tot dusverre bereikt was. Schuman en Bevin ondersteepten dit standpunt. Vysjinsky zeide dat de uiteenzettin gen van zijn Westerse collega's bij hem de vrees hadden doen opkomen, dat de Westelijke mogendheden Duits land wensten te controleren zonder de Sovjet-Unie en dat zij zeker geen controle met de Sovjet-Unie wensten. „Als dat waar is" zo zeide hij, „waar voor zijn wij dan hier? Want het is dan vergeefs om over Duitslands een heid te spreken". DR. DE KAT ANGELINO zal de H. V. K., de heer Lovink, op diens ver' zoek bijstaan als adviseur. DE MARSHALL-HULP zal niet met 15 pet. worden verminderd d.w.z. het verminderde bedrag zal over een kor ter tijdsbestek worden uitgegeven. HET TOERISME naar de Britse zone van Duitsland zal einde volgende maand worden opengesteld. Hotels zullen dan gasten op normale wijze kunnen ontvangen. DE BRUG VAN BROOKLYN naar Stateneiland zal zo hoog worden, dat de mast van de „Queen Mary" (65 meter) eronder door kan. Dit kost enkele millioenen dollars. De mast te verlagen zou slechts een paar dui zend dollars hebben gekost. OVER DE VRIJLATING van Mgr. Stepinac gaan de besprekingen tus sen het Vaticaan en Joegoslavië steeds voort. Uit Rome wordt gemeld, dat reeds goede vorderingen zijn gemaakt OVERSTE J. J. FENS te Breda, is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Hij volgt oud-minis ter Fiévez op als militair deskundige voor de K.V.P. DE REGERING is voornemens gede legeerden van de Kroon te benoemen die de H. V. K. zullen bijstaan. Voor die functie worden genoemd mr. H. L. 's Jacob en dr. F. baron van As- beck DE HEER H. HERMANS heeft Woens dag zijn ambt van lector in de Dag bladwetenschap aan de R. K. Uni versiteit aanvaard met een openbare les over „Overheidsvoorlichting en democratie". BINNEN TIEN JAAR zal vliegen met toestellen, voortbewogen door atoom energie. mogelijk zijn, Dat betekent, dat iedere afstand zonder tussenlan ding kan worden afgelegd. Aldus de heer Plesman. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk droog weer met enkele opklaringen. Later weer toenemende bewolking en, begin nende in het Westen van het land tegen de avond enige regen. Meest matige Westelijke wind, ge leidelijk krimpend naar Zuid- West Tijdelijk een iets hogere temperatuur. Vandaag: zon onder 20.43 uur. Maan onder 19.33 uur. Morgen: zon op 4.30 uur. Maan op 4.17 uur. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO GISTERENMIDDAG om 16.15 uur is de luchtballon „Henry Dunant" van de Haagse ballonclub. welke tij dens het luchtvaartfeest in het Gof- fertstadion te Nijmegen zou opstijgen plotseling los geslagen en de lucht in geschoten. De ballon verdween ogenblikkelijk onbestuurd in Noorde lijke richting op een hoogte van on geveer 1000 meter en was weldra bo ven de wolken verdwenen. De windsnelheid bedroeg aan de grond 40 km. en in de lucht 50 km. per uur. Het schijnt in de geschie denis van de Nederlandse ballonvaart nog niet eerder voorgekomen te zijn, dat een onbemande ballon lossloeg. De oorzaak van het ongeval ligt ver moedelijk hieraan dat de zandzakken niet op gelijke hoogte aan het net waren opgehangen. De talrijke ver kenners onder leiding van de heer Dijkstra uit den Haag bleken niet in staat de ballon te houden. Het net scheurde, de wind schoot onder de ballon en voerde het gevaarte met grote snelheid de lucht in. Ogenblik kelijk is Schiphol opgebeld om maat regelen te treffen om verkeersvlieg tuigen te waarschuwen. De ballon commandant, de heer Boesman, ver gezeld van zijn vrouw en de heer de Vos Klootwijk, die samen in de ballon zouden opstijgen hebben ogen blikkelijk de nodige maatregelen ge troffen om de ballon van de grond af per auto te trachten te volgen. Indien de ballon verloren gaat zou dit een schadepost betekenen van on geveer f 10.000. Tegen middernacht kwam het be richt binnen, dat in de omgeving van Ootmarsum op een weiland een zeer grote oranje ballon is neergekomen. QPN1EUW heeft de Rijkspolitie, ge west Amsterdam, een einde we ten te maken aan pogingen om een vereniging van oud-N.S.B.-ers te for meren. Ditmaal was de hoofdzetel in Driebergen bij Utrecht en ging de actie uit van oud-officieren van de Nederlandse Arbeidsdienst. Er be stonden echter nauwe contacten met Frans de Jong, wonende aan de Le liegracht te Amsterdam, in wiens huis destijds de vereniging tot hulp aan politieke delinquenten „Wij moe ten helpen' haar hoofdkwartier had. De organisatoren van deze nieuwe „Sub"-vereniging waren Wim Koel man uit Driebergen en een zekere Pauw uit Maartensdijk. De moeilijke omstandigheden waaronder verschei dene vroegere leden van het kader van de N.A.D. op het ogenblik ver keren, hadden hen er toe gebracht een soort comité te stichten, teneinde gelden in te zamelen en contacten te leggen tussen werknemers en werk- gers. Het optreden van de Rijkspolitie in Februari van dit jaar gooide de eerste plannen in de war. Verscheidene mensen, die aanvankelijk wel mee wilden doen, werden bang en van finantiële bijdragen kwam niet veel. De plannen werden evenwel op een laag vuurtje warm gehouden en juist dezer dagen zou opnieuw tot actie worden overgegaan. Eergisteren nacht is daarom door de Rijkspolitie een inval gedaan zowel bij Koelman in Driebergen, als bij Pauw in Maar tensdijk. Een groot aantal foto's van Hitier, een portret van Mussert en een uitgebreide correspondentie werden in beslag genomen. Ook de kas, in houdende de somma vanfl. 11. viel de politie in handen. Bit be drag, dat wel bewijst dat het succes tot nog toe niet groot is geweest heeft men maar gelaten waar het was. De portretten van „der Fueh rer" en „de leider" heeft de politie echter maar meegenomen. De belangrijkste vondst was even wel een lijst van mensen, die voor hulp in aanmerking kwamen. Ver scheidene van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zij uit een kamp wisten te ontsnappen hetzjj om andere redenen. Doordat de lijst ook hun onderduikadressen bevatte, kon den zij onverwijld ingerekend wor den. Hieruit blijkt opnieuw dat het uiteindelijk doel va nde vereniging \vas, hulp te verlenen aan mensen, die nog bij de Justiti in het krijt staan. Van de zijde van Rijkspolitie deel de men mee, dat met het oprollen van deze vereniging zeer waarschijn lijk definitief een einde is gekomen aan alle pogingen van vroegere NSB- ers om opnieuw enige organisatie in het leven te roepen. rj. H. PAUS PIUS XII heeft gisteren 1950 tot Heilig Jaar uitgeroepen. De proclamatie werd voorgelezen in de Troonzaal van de Paus in bijzijn van de verzamelde Vaticaanse digni tarissen. Het Heilig Jaar zal op 24 December 1949 ingaan én op 24 December 1950 eindigen. In zijn toespraak zei de H. Vader: „Zelfs indien de zonden der mens heid het onmogelijk maken dit jubi leumjaar in te gaan onder omstan digheden van volledige rust en vr:j van alle dreigende onzekerheden, zullen niettemin de gebeden en boe tedoening ivan <je gelovigen genoeg doening schenken aan de Goddelijke Rechter en er toe bijdragen, dat de mensheid die ware vrede verkrijgt, welke alleen God kan geven". In de Pauselijke Bul wordt o.m. ge zegd: „In het Heilig Jaar is het nood zakelijk te bidden, dat overal, en in het bijzonder in Palestina, de vrede zo spoedig mogelijk mag terugkeren. Het is ook noodzakelijk te bidden, dat de rechten van de Kerk tegen arglis tige aanvallen, bedrog en vervolging mogen worden verdedigd". In de Bul wordt er tenslotte op aan gedrongen in 't Heilig Jaar in groten getale naar Rome te komen. Ty OENSDAG behaalde onder grote belangstelling dr. H. J. A. Her mens uit Utrecht, directeur van onze uitgevers-maatschappij, in de aula van de Amsterdamse Universiteit zijn doctorsgraad in de economische we tenschappen op het proefschrift „de bedrijfseconomische betekenis van de reclame". Prof. Limperg belichtte in een hartelijk speechje het bijzondere karakter van deze plechtigheid. Doctorandi in de economie plegen het veelal zo druk te hebben in hun zakelijke werkkringen, dat het beha len van de doctorstitel niet al te veel voudig voorkomt. De studie van dr. Hermens moet dan ook als een bij zondere prestatie gezien worden, te meer omdat in dit geval bedrijfs-eco- nomische aspecten niet alleen uit the- oretisch-analytische gezichtshoek wer den bekeken maar ook uit die van de practijk. Na een hartelijke gelukwens na mens de Senaat, volgde een druk be zochte receptie. Belgisch Koningskwestie VOORZITTER van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers Frans van Cauwelaert, heeft tij dens een vergaderi-g van de Katho lieke Volkspartij verklaard, dat het katholieke volksgedeelte van België door het behalen van de volstrekte meerderheid tijdens de aanstaande verkiezingen de terugkeer van Koning Leopold naar België zal weten te be werkstelligen. Dc Katholieke Volkspartij, zo zei de hij. zal onverpoosd blijven strijden voor de afschaffing van de wet van 1945 op grond waarvan verklaard wordt, dat het onmogelijk is, dat de Koning het land regeert. T)E COMMISSIE der V N. voor In donesië heeft de tekst van drie rapporten vrijgegeven overt 1. poli tieke veiligheid. 2. Technische diensten 3. Finantiële en economische vraag stukken. Hierin staat o.m.: De datum van overdracht van het gezag aan de republikeinse regering hangt af van de tijdsduur voor a. eva cuatie der burgers; b. evacuatie der Nederlandse troepen, die daarna zal plaats hebben. De leden van de sub commissie hopen, dat de terugkeer van de republikeinse regering zal kunnen plaats vinden omstreeks mid- den-Juni. Beide partijen zullen aan alle ge wapende strijdkrachten in de resi dentie Djokja de order uitvaardigen om alle wapencontacten te vermij den. Later zal de wapenstilstand for meel worden afgekondigd. De republikeinen zullen in staat worden gesteld de residentie snel te bezetten. Aan alle Nederlandse en republi keinse commandanten wordt strikt verboden op enigerlei wijze in direct contact met elkaar te treden. De KLM zal het vliegveld van Djok ja opnemen in haar diensten indien de veiligheid van de passagiers zal zijn gewaarborgd. Overeenkomst is voorts bereikt over verscheidene post-faciliteiten. Volle dige overeenkomst is bereikt over de voorziening met olie. benzine, textiel, gezouten vis en zeep. Verdere bespre kingen zullen nog gehouden worden over voorziening met rijst, suiker en andere goederen. nE BEGRAFENIS van generaal Spoor is vastgesteld op Zaterdag ochtend 10 uur op het ereveld Men- teng Pulo te Batavia. Het tijdstip is echter nog afhankelijk van de aan komst van mevrouw Spoor, die mor gen per KLM-toestel te Batavia ver wacht wordt. nE WEDSTRIJD op het modderige VUC-veld in den Haag tussen een Bondselftal en de Middlesex Wande rers is in een gelijk-spel (3-3) geëin digd. Het spelpeil stond op behoor lijk niveau. De Bondsploeg was als volgt sa mengesteld: Doel: Van Raalte (Blauw-Wit). Achter: Boonkamp (Blauw-Wit) en de Jong (ADO-. Midden: v. d. Engel (DHC), Altink (Blauw-Wit) en Schwencke (HBS). Voor: de Jager (DFC), Meyer (Spar taan). van Geen (Scheveningen). Wes ters (Spartaan) en B. de Harder (VUC) Het bondsteam was direct iets in de meerderheid, doch bij een aanval der Engelsen bleek van Raalte niet al te klemvast te zijn, hetgeen zich later in de wedstrijd nog duidelijker demonstreerde. De behoorlijk opgezet te aanvallen van het bondsteam brach ten aanvankelijk geen succes, door dat voor doel het spel te kort werd gehouden en de Engelse backs ruim schoots gelegenheid tot ingrijpen kre gen. De Harder bracht enige aardige combinaties met Westers tot stand en in de verdediging speelde Altink een goede partij als stopperspil. De lood zware, moeilijk te bespelen bal, gaf de Engelsen gelegenheid hun technisch kunnen te demonstreren en vooral de linksbinnen was voortdurend een ge vaar voor de Nederlandse verdediging Deze speler bracht echter wel een haast niet te missen kans uit een voor zet van de midvoor Stannard jam merlijk om zeep door naast te schie ten. Zes minuten voor rust herstelde hij zijn fout door een voorzet van Reilly, die de bal keurig had opge bracht, na slecht wegwerken van de bonds-verdediging, in te schieten 0-1. Van Geen faalde aan de andere zijde hopeloos, door een bal, die de Harder hem als het ware op de voet legde, hoog over te schieten. Direct hierop herstelde hij zich eveneens door een voorzet van Meyer op prachtige wij ze in te schieten (1-1). Na de hervatting bracht enthousi- spel van het bondsteam gevaar voo de Middlesex Wanderers, die groter tegenstand ondervonden, dan bij hun TAE MINISTER van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeente besturen o.m. geschreven: ..Er is mijn aandacht op gevestigd, dat vrijkomende woningen nieuw bouw hieronder niet begrepen te gen exhorbitant hoge prijzen door woningzoekenden worden gekocht, omdat zij dan als eigenaar de voor keur voor bewoning zouden genieten of de gegadigde voor bewoning kun nen aanwijzen. In gevallen, waarin bij gelijke of nagenoeg gelijke belangen van de nieuwe eigenaar en andere dringend woonruimte behoevenden aan de eer ste vorenbedoelde voorkeur wordt ver leend, kan daartegen geen bezwaar worden gemaakt. Het strijd evenwel met het door de Woonruimtewet 1947 beoogde belang, indien zonder meer het feit van eigen dom als doorslaggevend, met voorbij zien van de dringende woningbehoef te van anderen, voor het verlenen van de vergunning tot het in gebruik nemen van de nieuw gekochte woning wordt beschouwd. wedstrijd te Nijmegen, die zij met 5-2 wonnen. Er waren 7 min. in de tweede helft verstreken, toen een goed dooi de Harder genomen corner, door van Geen schitterend werd ingekopt (1-2). Doordat van Raalte niet goed weg werkte werd het 2-2. Aan de andere zijde had Westers geluk met een mooi doch zeer ge lukkig schot van grote afstand in de rechterbovenhoek (3-2). Weer gaf een fout van v. Raalte de Engelse ploeg de gelegenheid te sco ren (3-3).. Even later werd Westers door eigen schuld zodanig aan het been geraakt, dat hij verder nog maar wat mee kon figureren. De nu toch al minder talrijke aan vallen der bondsploeg bleven door deze verzwakking in het laatste deel bijna geheel uit en de Engelse voor hoede kreeg nu volop gelegenheid haar talenten te tonen, zonder dat er echter verder gescoord werd. rij- - «Ch asf Öei oor dif De oorlog in China DR BESTAAT momenteel een Ameri kaans voorstel om met „gelijkgezin de landen" waaronder Nederland, het communistische regiem in China niet te erkennen zonder voorafgaand over leg met de anderen. Binnenkort zal hierover een conferentie worden bij eengeroepen. In China zelf gaat de toestand zich uitermate snel wijzigen in het voor deel van de communisten. Of Tsjang Kai Sjek, die naar men meent te we ten is uitgenodigd onverwijld de func tie van opperbevelhebber weer op zich te nemen, hierin nog enige verbete ring zal vermogen aan te brengen, lijkt vooralsnog wel twijfelachtig. Nadat Sjanghai Is gevallen, is de hinese Regering begonnen met toe- reidselen om ook Kanton, de hui dige hoofdstad, te kunnen ontruimen, zodra de volgende grote veldslag be gint. Men is van oordeel, dat het Ka binet zich dan naar Tsjoengking zal hegeven in het uiterste Westen en dat de wetgevende Joeans (raden) naar Formosa zullen gaan. De politie-commissaris en de bur gemeester van Sjanghai zijn in functie gebleven en de gerespecteerde liberale staatsman en vredesonderhandelaar dr. Yen neemt het bestuur waar in de overgangsperiode. Duizenden soldaten van de natio nalistische troepen bij Sjanghai heb ben hun uniform afgelegd en zich gemengd tussen de massa's vluchte lingen. De winkels in Sjanghai zijn weer geopend en trams en bussen zijn weer gaan rijden. GROTE verrassingen hebben zich gisteren bij de vierde ronde van de competitie om de K.N.V.B.-beker niet voorgedaan, hoewel de 41 over winning van Emma op DWS het ver melden waard is. In de kwartfinales, welke Zondag 29 Mei worden gespeeld, komen de volgende clubs tegen elkaar uit: EmmaHeracles; Quick (N) Sportcl. Emma; Willem 2—Helmon- diaFeyen oordNeptunus. yOOR DE VIJFDE MAAL sinds de bevrijding herbergde het Retraitehuis te Seppe de Centrale Raad van de K.A.B. in het bisdom Breda, ten over staan waarvan het bestuur rekening en verantwoording aflegde over de gang van zaken in 1948. In de korte spanne tijds, die ligt tussen Woensdagavond en Donderdagmiddag is daar een uitgebreide en belangrijke arbeid verricht, ENKELE BELANGRIJKE PUN- terwijl de meisjes de fabrieken be- TEN. volken. Tenslotte wees de voorzitter op een ander belangrijk feit in het afgelo pen jaar: de indiening van het wets ontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, dat ons aan de vooravond brengt van een nieuwe sociale orde. CIJFERS yoorzitter Jan Mertens, die tijdens deze bijeenkomst bij acclamatie tot voorzitter werd herkozen, her dacht in zijn openingswoord het ver scheiden van twee pioniers der ka tholieke standsorganisaties mgr. Poels en Henri Hermans. Hij richtte de aan dacht nog eens op het vastenmande ment van het Nederlands episcopaat, waarvan de inhoud in het komende seizoen de vormingsstof zal uitmaken voor de ontwikkelingsavonden. Met name, aldus Jan Mertens, sterkt dit mandement ons in het standpunt dat we hebben ingenomen ten op zichte van de fabrieksarbeid door vrouwen en meisjes. Nog te sterker gaat dit standpunt spreken nu reeds het beeld opdoemt van mannen, die worden bezig gehouden in kampen, Den jaaroverzicht is niet volledig zonder de nodige cijfers. Hier zijn ze: In 1948 telde de KAB 90 plaatse lijke afdelingen en 16 parochiële sec ties. Het ledental, dat aan het begin van het jaar 18.631 bedroeg steeg met practisch duizend tot 19.600, een groei, die gecontinueerd dient te worden, want het ideaal is 30.000 actieve leden. De 81 Credo-Pugno-clubs hadden in totaal 1142 leden en misschien dat dit jaar, 1949, ons een stap dichter bij de verwezenlijking van de bedrijfs- Credo-Pugno zal brengen, De KAV telt op het moment 31 afdelingen 8 zijn er in oprichting en er zijn 2000 arbeidersvrouwen bij aangeslo ten. KAJ-PROBLEMEN. lAe KAJ heeft een ledental van 3200, verdeeld over 75 afdelingen. De problemen waarmee deze beweging te kampen heeft zijn vele: de overgang van L.O. naar het bedrijfsleven, de katholisering van 't nijverheidsonder wijs, het lerarenprobleem en de ker stening van het leerlingenstelsel zijn er enige van. Er bestaan plannen tot de stichting van een katholiek bu reau voor Vakopleiding. Bij de VKAJ, die 74 afdelingen omvat, zijn 1380 af- beidersmeisjes aangesloten. De grotl opgave is hier contact te krijgen met de meisjes op de fabrieken en Jan Mertens wees hierbij nog eens op de noodzaak van medewerking der ondernemers op dit punt. Uit het cij fermateriaal stippen we tenslotte nog aan, dat 13 retraites werden gege ven, waaraan 1056 KAB-ers deelna men, dat cr 31 Norbartcomités be staan de Norbartstichting moet de parel worden in de kroon van onze diocesane instellingen, zei Jan Mer tens, en de vergadering toonde het er mee eens te zijn door een collecte voor de stichting met bijna f 70.te gedenken en dat 77 kinderen kon den worden uitgezonden. De voorzitter kondigde tenslotte aan, dat de strijd tegen onjuiste in zichten rond da personeelsverenigin gen zou worden voortgezet en dat ais actiepunten voor de komende tijd wa ren vastgesteld het verbreiden van eenvoudige cursussen en de uit breiding van dc gewestelijke sociale scholen. Dit laatste punt, het oprichten en bevolken van sociale scholen, werd nog eens speciaal beklemtoond door adviseur Mouwen in zijn slotwoord, vooral in verband met de komende medezeggingschap van de arbeiders. Tevens vroeg hij de aandacht voor de bedrijfsorganisatie en voor het aankweken van een juiste gemeen schapsgedachte: er is immers een on juiste groeiende zei hij, daarbij doe lende op de bedrijfsontspanning, de personeelsverenigingen enz. LICHT OVER DE D.U.W. Tntussen was er tussen dit openings- en het slotwoord nogal een en ander gebeurd. Het financieel verslag en de begroting waren goedgekeurd, er was een bestuursverkiezing ge houden, die de heren M. Broos, uit Bergen op Zoom, L. Vonck, Terhole en H. Zopfi, Oosterhout in het be stuur handhaafde, en er werd een zestal voorstellen van de afdelingen behandeld, overeenkomstig de door het bestuur gegeven prae-adviezen. De heer G. v. Unnik, bestuurder van de Katholieke Landarbeiders- bond, bracht licht in de duisternis, die over de DUW en haar werk hangt. Hij maande daarbij tot enige reser ve in het uiten van critiek, omdat zowel EVC-leden als ongeorganiseer den er belang bij hebben zoveel mo gelijk af te kammen. Er was inder daad volgens hem vaak reden tot critiek, maar de huidige lichamen met hun gebreken zijn ver te ver kiezen boven wat we voor de oorlog hadden. Hij ging daarop na de taak van de DUW bij A. B. en C-werken. En uitte enkele bezwaren tegen dc z.g. boerenwerken, n.l. dat het maxi mum-bedrag van het object, f 5000. te laag ligt, dat de tijdsduur van het werk, 2 jaar te lang is en dat niet alle landarbeiders bij deze boerenwerken mogen worden tngeschakeld. Vanuit de vergadering werd met klem aangedrongen op meer aandacht van de zijde van het bondsbestuur desnoods door een speciale man voor de sociale belangen in de DUW. Tenslotte vermelden we nog, dat pater Schoutens. SVD, rector van het Missiehuis in Teteringen, een leer zame lezing hield over „De Paus in het tegenwoordige wereldgebeuren. C ENERAAL SPOOR is overleden, meldden wij Woensdag nog in een gedeelte van onze oplage. Een paar dagen tevoren had hij een ernstige hartaandoening gehad en alhoewel hem alle hulp geboden was, welke menselijkerwijze verleend kon worden, kon zij hem niet meer helpen. IJet bericht, alhoewel gevreesd, kwam tenslotte toch nog als een donder slag 'bij heldere hemel. Even onverwacht als indrukwekkend, want Spoor was in de paar jaren, dat Dij de aanvoer der was der Nederlandse strijdkrach ten in Indonesië, meer geworden voor het Nederlandse volk dan louter een naam. Hij was als het ware de personifi catie geworden van de kracht van ons leger overzee, dat tweemaal voor de taak geplaatst werd om in het uitge strekte gebied van de republiek de orde en rust te gaan herstellen, die er om velerlei redenen teloor waren gegaan. Hoe hij dat deed, ligt nog te vers in ieders geheugen om er lange beschou wingen aan te moeten wijden. In dit opzicht moge de bezetting van het vliegveld van Djocja met parachute troepen een voorbeeld heten, een actie, welke hij tenslotte persoonlijk uit de lucht leidde. De klank van zijn naam verspreidde zich na die gelegenheid tot ver over 's rijks grenzen. Yyie hier intussen een aanwijzing in mocht zien. dat generaal Spoor zijn taak als een ooriogstaak zag, ver gist zich deerlijk. Hij had zich die taak juist op een uitstekende wijze ge realiseerd, want terwijl de botsing met ongeregelde en illegale strijdkrachten in het verre Indonesië er bijna natuur lijkerwijze leek heen te leiden, gaf hij bij herhaling -blijk land en volk even lief te hebben als zijn arbeid. Het ging hem niet om oorlog en geweld, het ging hem om vrede en welvaart, om orde en rust, en als het leger hem daarin binnen de grenzen van het uiterst be reikbare volgde, sierde dat behalve het leger in de eerste plaats de aanvoer der, generaal Spoor. Het waren overigens niet de enige verdiensten van de generaal. Uit me nige dagorder, uit menig verhaal over de verhouding tussen aanvoerder en soldaten bleek, dat hij een man was, die behalve door een grote kunde en een sterke plichtsbetrachting gekarak teriseerd werd door een warm hart voor zijn onderhorigen. Ontelbare keren stond hij dienstbe reid voor hen gereed en daar waar het hem onmogelijk was te helpen, vond hij zijn echtgenote altijd klaar om hem ter zijde te staan. Speciaal in de moei lijkste ogenblikken, welke de soldaat kan doormaken, met name als hij gewond of ziek in een hospitaal was opgeno men. overlijden van generaal Spoor heeft diepe indruk gemaakt als die van een man, wiens gaven van geest en hart ver boven het gemiddelde uit gingen. Het viel reeds af te leiden uit de bevordering tot generaal, welke de Koningin hem de laatste dagen van zijn leven deed geworden. Het was ae hoogste rang, welke hij in het Neder landse leger kon behalen. Het valt ook af te leiden uit de dag order van dr. Beel, de H.V.K. in Indo nesië, uit een toespraak van generaal Kruis en uit de herdenking in de Eerste Kamer, waarin minister van Maarseveen uitdrukking gaf aan de ge voelens der regering: „Het vaderland is hem grote dank en eer ver schuldigd", zei deze. „Als een held is hij gevallen in de uitoefe ning van zijn taak. Velen van zijn strijdmakkers zijn hem in de dood voorgegaan. Hij is hen thans gevolgd. Moge God hen allen in zijn eeuwige glorie verenigen." Zo zij het! JN EEN officiële Engelse verklaring worden de Sovjet-autoriteiten er van beschuldigd, dat zij weloverwo gen de te New-York gesloten over eenkomst over de opheffing van de blokkade niet zijn nagekomen. ..Terwijl de Westelijke mogendhe den nauwgezet de overeenkomst over het opheffen van de beperkingen, die sinds 1 Maart 1948 ingevoerd waren, nagekomen zijn, heeft de Sovjet-re gering een politiek van obstructie ge volgd en zelfs nieuwe beperkingen ingevoerd, die een schending bete kenen van de overeenkomst van New- York", aldus de verklaring. Van de zijde van Britse, met ver voersproblemen belaste autoriteiten te Berlijn, is gisterenavond meege deeld dat de Sovjet-Russische auto riteiten de hoeveelheid goederen, die uit West-Duitsland naar Berlijn wordt vervoerd, met twee derden hebben verminderd. TAE ISRAËLISCHE politie stelt ecu onderzoek in naar een incident, dat zich in de Middellandse Zee zou hebben voorgedaan. Volgens een po- litieverklaring zou de kapitein van 'n schoener, die zich op weg naar een Israëlische haven bevond, dertig va ten over boord hebben geworpen en daarop dertig jonge Joodse passagiers met een geweer gedwongen hebben zich uit te kleden en over boord te springen. Hij zeide „geen interesse" meer in de voortzetting van de reis te hebben. De passagiers waren af komstig van een haven aan de Mid dellandse Zee en moesten 1500 pond voor de overtocht betalen. Dc mari tieme politie van Haifa heeft 23 per sonen opgepikt. Men vreest, dat de overigen verdronken zijn. 4

de Stem | 1949 | | pagina 1