Vysjinsky bepleitte ,|terug naar Potsdam" politiek s Heren Hemelvaart Westelijke politie neemt de Berlijnse stations over Generaal Spoor ernstig ziek Volledige coördinatie is niet nodig, zegt Minister Stikker Westelijke mogendheden voelen er niets voor het bereikte prijs te geven Benelux wil geraad pleegd worden Eisler, de Gladde Zij Te weinig overleg met de arbeiders Gewijzigd ontwerp DE CONFERENTIE IN HET PALAIS ROSE Vrij ij koud Geen onnodig bloedvergieten.... Antwerpse liberalen kiezen partij Cadetten met militaire eer begraven Binnenkort weer spijsolie Weer. vrije prijzen Toestand zorgwekkend gaven hun leven in Indonesië Indonesië in de Eerste Kamer. Sociale politiek in Benelux-landen Pantserauto bij Djokja verongelukt Verlaging van de Marshall-hulp? Centrum voor staat kundige vorming VIJFDE JAARGANG No. 1390 Uitgave: N.V. Uitgevers Mi). Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 WOENSDAG 25 MEI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen, af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon -347) Voor God, Koningin en Vaderland A LS EEN dokter een patiënt onder behandeling heeft met vier verlamde ledematen en hij heeft met grote moeite drie van de vier ledematen weer genezen, dan gaat hij toch zeker niet proberen het vierde weer beter te maken door de andere drie weer lam te maken, zo ongeveer karakteriseerde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son het voorstel, dat Vysjinsky gisteren in het Palais Rose ter tafel bracht. TV IT VOORSTEL wilde de klok te-' rugzetten en Duitslahd weer in de zelfde situatie brengen, als waarin het was ten tijde van de overeenkomst van Potsdam. Vysjinsky stelde nL voor een her leving van de controleraad der vier mogendheden, die bekleed zou moe ten worden met het hoogste gezag in Duitsland. Voor Berlijn zou weer de intergeallicerde Kommandantura in werking dienen te treden, die zou moeten worden belast met het co- ordineren van alle maatregelen, die voor het bestuur van de stad nodig zijn. Voorts bepleitte de Russische mi nister het stichten van een Raad van State voor geheel Duitsland op basis van de reeds in de Oostelijke en Wes telijke zones van Duitsland bestaande economische organen. Deze raad zclu in Berlijn moeten zetelen en het wederom instellen van een centraal stadsbestuur voor geheel Berlijn en wilde het vraagstuk van het uit schrijven van verkiezingen voor een gemeentebestuur voor geheel Berlijn aan de intergeallieerde Kommandan tura voorleggen. HET RUHRGEBIED. rpENSLOTTE deed Vysjinsky voor- stellen ten aanzien van het Ruhr- gebied. Hij wilde dit gebied onder internationale controle geplaatst zien; daartoe zou een lichaam in het leven PRINS BERNHARD opende gisteren het nieuwe hoofdkantoor van de K. L.M. aan de Raamweg te Den Haag in aanwezigheid van talrijke autori teiten door het leggen van een sluit steen van hoge ouderdom. PROF. DR. M. SMEETS plv. secr.- gen. bij het ministerie van Financiën is benoemd tot regeringscommissaris bij het Nederlands beheersinstituut om voorstellen tot reorganisatie te doen. DE HEER LOVINK is gisterenmorgen door H. M. de Koningin beëdigd als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. DE ELECTRICITEITSTARIEVEN voor kleinverbruikers mogen met 1 cent per kw. worden verhoogd. Voor grootverbruikers was deze tariefsver hoging reeds eerder toegestaan. IN NOORD- EN ZUID-ITALIE sta ken thans ongeveer 1 millioen land arbeiders. DE HOOFDAFDELING TUINBOUW van de Stichting voor de Landbouw zal eerst in Augustus worden opge richt. SEYFFARDTS ADJUDANT Tuinstra hoorde de doodstraf tegen zich eisen, MARINE-EENHEDEN van de landen der Westerse Unie gaan tussen 30 Juni en 8 Juli a.s. gezamenlijk ma noeuvres houden. HET FRANSE KABINET is gered, dank zij een compromis, dat bereikt werd inzake de benzone-kwestie. BRUGGE is door de culturele com missie van de Raad van Europa ge- hozen tot „cultureel centrum van Europa". Men verwacht, dat er in September I en „universiteit van Euro- Pa" zal worden gesticht. MR. KESPER, Commissaris der Ko ningin in Z.-Holland heeft de leiding op zich genomen van het uitvoerend comité kopei»n bruilofsviering Ko ninklijk Paar. Z. H. DE PAUS is gisteren tegen pok ken gevaccineerd in verband met een lichte pok) f '.epidemie in Rome. DE HERVERKAVELING van Wal cheren, intrekking besluit renpaarden 1945 en wijziging van de Postwet zijn de onderwerpen, waarover de Tweede Kamer zich Dinsdag 31 Mei gaat be raden. TWEEHONDERDDUIZEND toeristen, nog uitgezonderd Belgisch dagbezoek, verteerden in 1948 f 27.500.000 aan „witte deviezen". geldig tot Weersverwachting, vanavond: Wisselend bewolkt met nog en kele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Tamelijk koud voor de tijd van het jaar. Heden: zon onder 20.41 uur. Maan onder 18.17 uur. Morgen: zon op 4.32 nur. Maan op 3.35 uur Zon onder 20.42 uur. Maan onder 19.33 uur. Vrijdag: zon op 4.31 uur Maan op 3.52 uur. de Duitse eenheid, die waren-bereikt, ongedaan zouden worden gemaakt. Na bijna drie uur discussiëren de atmosfeer werd geschetst als kalm en op geen enkel punt vijandig werd de zitting tot vanmiddag ver daagd. geroepen dienen te worden waarin vertegenwoordigers van de vier gro te mogendheden zitting 'zouden heb ben. In dit lichaam zouden de aan Duitsland grenzende landen slechts met adviserende stem zitting kunnen nemen. Ook vertegenwoordigers van de Duitse economische lichamen zou den er in vertegenwoordigd dienen te zijn. Zoals gezegd, minister Acheson ver wierp deze voorstellen, die hij als „terug naar Potsdam" politiek be schreef. Door de Britse, Franse en Amerikaanse bezettingszones samen te voegen waren vorderingen gemaakt in de richting van de eenwording van Duitsland. Het zou gewaardeerd wor den als ook de Russische zone met de andere zou kunnen worden verenigd. Acheson verklaarde, dat de Weste lijke mogendheden vastbesloten wa ren de gedane stappen om de Duit sers meer verantwoordelijkheid te geven niet ongedaan te maken. Ook Schuman en Bevin, die de voorzitters hamer gisteren hanteerde, verklaar den, dat de Russische voorstellen be tekenden, dat alle vorderingen naar r\E AMBASSADEURS van de Bene- luxlanden te Parijs hebben een gezamenlijke nota gericht tot de Britse, Amerikaanse en Franse dele gaties bij de Parijse besprekingen, waarin gevraagd wordt op de hoogte te worden gehouden van de loop der besprekingen en waarin de hoop wordt uitgedrukt, dat de Benelux zal worden geraadpleegd alvorens bin dende beslissingen worden genomen, en wel op grond van het feit, dat de Benelux zo nauw betrokken is bij de toekomst van Duitsland. Reuters diplomatieke medewerker tekent bij dit verzoek aan, dat het inhoudt, dat de Benelux-landen er aanspraak op doen gelden gehoord te worden alvorens er enige bindende be slissingen omtrent het vraagstuk be treffende het Ruhr-gebied wordt geno men. De Beneluxlanden zijn tesamen met Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten toegetreden tot de in ternationale zes-mogendheden-overeen- komst, die tot taak heeft een interna tionaal controle-orgaan voor het Ruhr- gebied te stichten, waartoe thans een bijeenkomst in Londen wordt gehou den. Het bestaan van deze overeen komst houdt in, dat de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken, die thans te Parijs vergaderen, wettelijk niet in staat zijn enige vei*andering in het Ruhr-statuut aan te brengen zon der de goedkeuring van de regeringen der Beneluxlanden. QEWAPENDE West-Berlijnse politie is gisterenmiddag begonnen met het overnemen van alle bovengrond se stations, die geheel of gedeeltelijk in handen van de Oost-Duitse spoor wegpolitie zijn. De Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal Howley, die ook voor zitter is van de Westelijke Komman dantura heeft tesamen met zijn Britse collega, generaal majoor Bourne, de Russische generaal Petrof schrif telijk verzocht onmiddellijk alle Sov jet-Russische troepeneenheden, die naar de Amerikaanse en Britse secto ren zijn gezonden, en daar eigendom men van de Duitse spoorwegen bezet houden, terug te trekken. Beide Wes telijke generaals achten het duidelijk, dat de gewapende spoorwegpolitie on der verantwoordelijkheid van de Sov jet-autoriteiten gemengd is in een soort stakingsbreking, die tot onnodig bloedvergieten heeft geléid en die tot nog meer geweld zal leiden, als ze niet onmiddellijk wordt stopgezet. Van het verdere talrijke stakings- nieuws vermelden we, dat de Oost- Duitse spoorwegpolitie de stations Westkreuz en Grunewald zonder te genstand door de Westberlijnse politie liet bezetten en dat de Franse gendar me het station Tegel definitief onder controle kreeg en een communistische bende, die de Franse zone binnendrong om sabotagedaden te verrichten, ver joeg. Franse militaire politie en Duitse politie hebben 60 „pro-communistische spoormannen" in hechtenis genomen, die het station van Schulzendorf In de Franse sector hadden bezet, zo deelt het hoofdkwartier van de West- Berlijnse politie mede. Van andere star tions in de Westelijke sectoren van de stad worden geen incidenten gemeld. Al deze stations worden thans door Duitse politie uit West-Berlijn overge nomen. WEER GEARMD Als tegenhanger van dit ernstige nieuws dit kleine brokje roman tiek: het verbod voor de Engelse sol daten om in openbaar in uniform ge armd met dames of „met de arm om hen heen" te lopen is opgeheven. Ze mogen weer gearmd lopenmits zij zich gedragen op een wijze, die een soldaat betaamt en mits ze hun meer deren groeten. Vóór terugkeer van de koning TYE AFDELING ANTWERPEN van de Belgische liberale partij heeft in haar verkiezingsmanifest beloofd ertoe te zullen bijdragen, dat de wet van Juli 1945, die de terugkeer van de Koning onmogelijk maakt, zal wor den afgeschaft en dat Koning Leo pold opnieuw op de troon wordt ge bracht. Men wijst er in- politieke kringen op, dat de te Antwerpen genomen be slissing geenszins kenmerkend is voor de houding van de liberale partij in haar geheel. De tekst van de antwoordbrief van de regering aan Koning Leopold zal Vrijdag a.s. in de Kabinetsraad wor den besproken. piEN DRIETAL CADETTEN van de K.M.A. te Breda en een adelborst die tijdens de oorlog door de Duit sers nabij Dyon werden gefusilleerd en na een plechtigheid op het kerk hof te Dyon, waar ze met vijf ande ren werden begraven dezer dagen naar Nederland werden overgebracht, hebben gisteren in Nederlandse bo dem een definitieve rustplaats gevon den. In Amsterdam werd het stoffe lijk overschot van Willy Olland met militaire eer, o.a. een deputatie van vijf cadetten van de K.M.A. in voor oorlogs uniform ten grave gedragen. In Worth-Reden werd het stoffelijk overschot van cadet-vaandrig Gustaaf Joekes eveneens door vijf cadetten gevolgd. De cadet-vaandrig Jacob van Assenbergh werd in Haarlem, en de sergeant-adelborst L. van Leeuwen in Sassenheim met militaire eer ter aar de besteld. /COMMUNIST No. 1 Gerhard Eisler. die aan boord van een Pools schip uit Amerika (waar hij onder politie toezicht stond) ontsnapte en nu in Engeland, waar men hem van het schip haalde, gevangen zit, verklaar- de: „Hoe ik ontsnapte? Ik kocht op de Manhattan-pier nr. 88 een bezoe- kerskaartje van 25 ct. voor het schip Batory. Ik ging aan boord en toen het schip ver genoeg in zee was, meldde ik me bij de purser en betaalde ik de hele reis. Ik heb wel een ana*» levensdoel dan steeds maar onder toezicht te staan van de Amerikaan se federale politie!" Een aardig verhaaltje van deze gladde vogel. Alleen maar moeilijk te geloven, wanneer men weet, dat de heren van de Batory geheide com munisten zijn en er dus met hun „blinde passagier" wel niet ingelopen zullen zijn. Enfin, de „echte waar heid" lezen we nog wel eens in De Waarheid. Intussen is Eisler gisteren voor de tweede maal voor de rechter in Lon den verschenen. Er werd bepaald, dat hij tot 27 Mei in hechtenis zal worden gehouden. Wederom werd geweigerd hem onder borgtocht vrij te laten. Niét:op aparte bonnen, maar op de boterbon yOOR SPIJSOLIE zullen geen af- zonderlijke bonnen meer worden aangewezen in verband met het als redelijk te beschouwen rantsoen voor voedingsvetten. Met ingang van 15 Juli a.s. zal men spijsolie kunnen be trekken op de bonnen voor voedings vetten. Het publiek kan dus naar keuze zijn. bonnen besteden voor 250 gram boter of margarine of vet of 240 gram spijsolie per rantsoen. Voor huishoudelijke artikelen en meubelen TYE PRIJZEN voor borstelwerk, kwasten en penselen en houten huishoudelijke artikelen zijn vrijge laten in verband met het feit, dat de voorziening met dergelijke artikelen thans ruim voldoende is. Ook de meubelprijzën zijn vanaf heden vrij, niet alleen die van hou ten meubelen, maar ook die van sta len. Voor schoolmeubelen blijft de prijsvaststelling nog bestaan. Duitse studenten als .Sandwich-men" in de straten van Frankfort. Door de geldsanering zijn zij in financiële moeilijkheden geraakt en dit is een manier om aan studiegeld te komen. r<ENERAAL S. H. SPOOR, opperbe- velhebber der Nederlandse strijd krachten in Indonesië, is Maandag morgen na enkele uren gewerkt te hebben plotseling ernstig ziek gewor den, aldus is van officiële militaire zijde te Batavia bekend gemaakt. De ziekte liet zich dadelijk ernstig aanzien, terwijl in de loop van de dag weinig verandering optrad, zodat de toestand nog steeds zorgwerkend is. Volstrekte rust is geboden. Naar het Franse perbureau AFP uit gezaghebbende bron vernam, heeft gen. Spoor een hartaanval ge had. Mevrouw Spoor, die zich op het moment in Nederland bevindt, is met spoed naar Batavia ontboden, waar ze Vrijdag wordt verwacht. Dr. L. Beel heeft gisterenmorgen aan luitenant-generaal Spoor mede gedeeld, dat hij bij K. B. van 23 Mei is bevorderd tot generaal. Daar het uitgesloten is, dat gen. Spoor de eerste tijd zijn werkzaam heden kan hervatten en ook bij gun stig verloop van de ziekte een lang durige rustperiode vereist zal zijn, gen.-maj. D. C. Buurman-v. Vreeden, chef van de generale staf. belast met de waarneming van de functie van legercommandant in Indonesië. MEDELEVEN VAN KONINGIN. TZONINGIN JULIANA heeft telegra- fisch haar grote medeleven betuigd met de ziekte en generaal Spoor de beste wensen doen toekomen voor zijn herstel. De Koningin legde er in het telegram de nadruk op. met hoe veel genoegen zij het besluit tot zijn bevordering had ondertekend. P)E regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd Kon. Landmocht: sold. M. Luns hof uit Voorburg; huzaar le kl. G. A. Hamel uit Rotterdam; hu zaar le kl. J. C. van Heilsbergen, uit De Bilt; sold. II. J. Hunnego, uit Delft; sold, le kl. H. Mannes uit Apeldoorn; sold. S. J. Laven uit Kerkrade; serg. J. M. J. Nieu- wenhuis, uit 's Gravenhage; sold. J. W. Scheffer uit Leiden: sold. P. M. H. Schmitz uit Roermond: sold, le kl. C. M. A. Witjes uit Nijme gen: sold J. H. Wieringa, uit En schedé; Kon. Ned. Ind. leger: sergt. maj. instr. cav. A. Horrocks, uit Indo nesië: sold. 2e kl. L. J. Kasek, uit Indonesië: serg. inf. G. A. H. van Hutten, uit Arnhem. Klacht van de Christelijke vakorganisaties der Benelux-landen TN HET HUIS van de Arbeid te Utrecht, kwamen onder leiding van de heer A. C. de Bruyn, voorzit ter van de K. A. B.. vertegenwoordi gers bijeen van de Christelijke vakor ganisaties in de Beneluxlanden, nL het algemeen Christelijk vakverbond van België, Nederlandse K. A. B. en het Christelijk Nederlands Vakver bond. De congressisten kwamen tot de conclusie, dat als en voor zover de levensstandaard in de landen verschil lend is en aanpassing noodzakelijk maakt, deze dient te worden nage deel, dat van de zijde der autoritei ten met de vertegenwoordigers der arbeiders tot dusvéï weinig overleg is gepleegd. Elk der nationale vakcen trales zal zich beijveren dit overleg in eigen hand te verkrijgen. Tenslotte werd besloten een perma nent comité uit de drie genoemde vak centrales te vormen, dat zich in het bjjzonder met de zich voordoende vraagstukken zal bezig houden. TN DE Eerste Kamer voerden giste ren een aantal sprekers het woord bij de behandeling van de begroting van Overzeese gebiedsdelen. De heer J o n k m a n (P. v. d. A.) noemde de van Roijen-Rum-verklaringen een eerste stap op de weg, die de goe de is. De heer Kropman (KVP) be pleitte een snelle opbouw van Suri name en de heer d e D r e u (P. v. d, A.) nam het op voor de onze! ere po sitie van de ambtenaren in Indonesië. De heer Molenaar (WD- be sprak het vraagstuk van de Indische Nederlanders, die niet in de steek gelaten mogen worden. De heer Ker st e n s (KVP) sprak zijn vreugde uit over de koersverandering van de regering. De heer d e Z w a a n (CH) geeft te kennen vertrouwen in de re gering te hebben maar wenste wel, dat ze in verschillende punten zich duidelijker uitsprak met name over de komende Unie. De heer B i e r e- m a (WD) stelde vragen t.a.v. de zelfstandigheid van Aruba en Cura cao. Vanmorgen worden de bespre kingen voortgezet. BELGISCHE MIJNENVEGERS NAAR NEDERLAD Vier mijnenvegers van de Belgi sche zeemacht zullen deze week naar Rotterdam vertrekken, ten einde aldaar gedemagnetiseerd te worden. De schepen zullen Don derdag langs Terneuzen naar Rot- streefd in de richting van het hoogste I terdam varen en op 28 Juni naar niveau. De vergadering was van oor-België terugkeren. Trekbom eiste negen doden ^ONDAGMORGEN is even ten Noor den van Djokja een pantserauto op een trekbom van 250 kg. gelopen. Van de negen inzittenden werden acht gedood en een gewond. Een achter de pantserauto rijdende brenncarrier werd beschoten, waarbij een militair werd gedubd. Onder de 9 doden is 'n kapitein, een sergeant-majoor, twee korporaals en vijf soldaten. De be grafenis heeft Maandag op het ere- veld te Semarang plaats gehad. JJET IS geenszins noodzakelijk, dat de sociale politiek in de drie Be nelux-landen volledig worde geco ördineerd als men wil overgaan tot de vorming van een economische Unie aldus verklaart de minister van Bui tenlandse Zaken in zijn memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over zijn begro ting voor dit jaar. Hij deelt daarin tevens mede dat een rapport over de resultaten van het recente overleg tussen de drie regeringen te 's-Gra- venhage binnenkort aan het parle ment zal worden aangeboden. Voor uitbreiding van het verdrag van Brussel tot andere mogendheden voelt de minister vooralsnog weinig. Het contact ;V£t de te vormen West- Duitse regering zal voorlopig wor den onderhouden door een diplomatiek ambtenaar, die rechtstreeks onderge schikt zal zijn aan het hoofd der mis sie te Berlijn. Een opneming van Duitsland in de Westelijke Unie, in het bijzonder waar dit militaire im plicaties zou betreffen, wordt niet TYE KERKELIJKE FEESTEN, die wij gedurende deze tijd vieren, zijn van een grote vreugde vervuld, en een stralend licht gaat ervan uit. Op Paasdag zagen we de verrezen Heiland vol glorie uit zijn graf te voorschijn treden en verblinden de stralenbundels. Zijner verheerlijkte mensheid de onnozele wachters voor de gesloten tombe; met Pinksteren zal in de vuurgloed der brandende tongen de H. Geest neerdalen over de biddende Apostelen; nu met Hemel vaart stijgt Christus door eigen macht ten hemel op en is het alsof de licht glans, die naar buiten valt uit de he melse ruimten niet alleen de Aposte len maar de gehele H. Kerk door trekt. In grote tegenstelling staat deze dag tegenover de Kerstnacht, toen Hij als hulpeloos Kindje naar onze aar de kwam om Zijn grote werk der Verlossing te beginnen. Toen zag Bethlehem zijn schamele windsels, waarin Hij temidden van armoe Zijn grootse zending begon; nu zag de Olijfberg Hem in macht en majesteit heengaan van de wereld, waar H:j al les volbracht had wat de Vader had bepaald; toen opende Hij zijn mond in hulpeloos schreien, nu sprak Hij zijn goddelijke woorden; „Mij is alle macht gegeven in de hemel en op de aarde, gaat dan en onderwijst alle volkeren en doopt hen in de naam van de Va der, de Zoon en de H. Geest en ziet Ik ben met u tot aan de voleinding van de eeuwen". TTEMELVAART is het feest van de volbrenging, van de voleinding der grote taak; andermaal zou Chris tus kunnen zeggen: Het is volbracht, maar nu niet in smarten als op het Kruis op Goede Vrijdag, maar in vreugde van onsterfelijkheid en on lijdelijkheid. Nu houden ook alle kleine menselijke overwegingen van de Apostelen op; natuurlijker wijze zouden we kunnen zeggen, dat droef heid hun deel zou zijn geweest, nu de Meester voor goed van hen heen ging in Zijn Mensheid, maar we lezen, dat ze vol vreugde de Olijfberg verlie ten. Waren ze reeds bevangen door de brede vergezichten, die Christus hun geopend had als brengers van de blijde boodschap voor geheel de we reld, als volbrengers van een taak, die de eeuwen zou overspannen en van de aarde zou reiken tot in de hemel? De Apostelen, die op dit moment 's Heren Hemelvaart aanschouwden, wa ren ook deelgenoot van de genaden van dit verheven gebeuren. Zo sterk was de gedachte aan de hemel op dit moment levend in hen, dat ze alle andere overwegingen overschaduwde en hun hart en leven geheel door trok. Wel is de vrees voor de Joden nog niet geweken, maar als ze zich afzonderen in de Avondmaalzaal is alle twijfel geweken van hun ge moed en leeft reeds hun geest in het verlangen naar de H. Geest om de apostolische taak te beginnen, leeft in hun gemoed de rotsvaste overtui ging van Christus verzekering: „Ziet, ik ben met u tot aan de voleinding der eeuwen". TJE VIERING van het feest van 's Heren Hemelvaart betekent voor de aardse pelgrim ook een herleving van al deze genaden der Apostelen. Dat ook wij van de berg, waarop we Christus Hemelvaart aanschouwden, terugkeren in het dal van de alle daagsheid met de gedachten, die door de hemel zijn doorstraald; dat we ondanks alle strijd, die ons benauwt, en alle zwakheid, die vaak ons deel is, weten zullen, dat Hij altijd met ons is en dat Hij weerkeerde naar de gouden stad des hemels niet alleen om Zijn glorie te ontplooien, maar ook om ons onvervreemdbaar recht op een plaats in te ruimen in dat ein deloos rijk van het licht. overwogen, doch wel opneming in de raad van Europa. De regering wil haar medewerking verlenen aan het denk beeld van de zending van een parle mentaire commissie naar West-Duits- laud. Tot een de jure-erkenning van Israël zal eerst worden overgegaan als de positie van dit land voldoende is geconsolideerd. HET PROCES-MINDSZENTY. ^"AAR aanleding van de opmerkin gen van enige leden, dat het pro ces tegen Kardinaal Mindszenty slechts betrekking had op de strijd tussen kerk en staat, geeft de minis ter als zijn mening te kennen, dat hier integendeel een vooraanstaande staats burger terecht stond in verband met zün pogingen om de geestelijke vrij heid in zijn land zoveel mogelijk te bewaren in de strijd tegen een gena deloos dictatoriaal regiem. Daar op het stuk van godsdienst en belijdenisvrijheid in Spanje de si tuatie niet zo zorgwekkend meer is als zij zich aanvankelijk liet aanzien, heeft de minister voor het ogenblik van het nemen van stappen afgezien. Hoffman protesteert tegen het voorstel DAUL G. HOFFMAN, administrateur van het Marshall-plan heeft zjjn stem verheven tegen het voorstel van de commissie voor de toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden om het bedrag der Mar shall-hulp voor het tweede jaar met 15 procent te verminderen. Dit zou volgens Hoffman een ern stige vertraging van het Europese her stel betekenen. Zelfs een verlaging met 100 millioen dollars zou een inkomstenverlies voor Europa met 500 millioen dollars kunnen beteke nen, omdat minder grondstoffen zou den kunnen worden aangekocht. De speaker van het Huis van Afge vaardigden, Rayb|rn, zal persoonlijk een beroep doen op het Huis om de voorgestelde verlaging af te wijzen. Rayburn noemde de actie slecht over wogen, omdat ze het prestige van Acheson in Parijs verzwakt. li. TTP verschillende punten is het wetsontwerp inzake de bedrijfs organisatie gewijzigd, maar in een opzicht is het hetzelfde gebleven, nl. wat de taakomschrijving betreft. Daarin week het ontwerp af van wat de commissie-van der Ven voorstelde met als gevolg een uit gebreide discussie over deze kwes tie. De commissie-van der Ven om schreef de taak als „het bevorde ren van het belang van het gehele Nederlandse bedrijfsleven met in achtneming van het algemeen be lang" en stelde daarmee terecht, dat de bedrijfsorganisatie in de eerste plaats gericht was op de be hartiging van de belangen van het bedrijfsleven maar dat die onderge- ordend waren aan de eisen van het algemeen belang. Dat is ook de be doeling van de bedrijfsorganisatie in onze maatschappij-opvatting: 't bedrijfsleven, populair gezegd, zijn eigen boontjes laten doppen, maar onder toezicht van de overheid als hoedster van het algemeen welzijn. Het wetsontwerp formuleerde die taak in wat uitgebreider bewoor dingen en aanmerkelijk minder scherp, waardoor de bedoeling er van min of meer werd versluierd: „een het belang van het Nederland se volk dienende werkzaamheid van het bedrijfsleven te bevorde- rsn, alsmede 't belang van 't bedrijfs leven en daartoe behorende perso nen te behartigen", een formulering, waarvan de ondertekenende minis ters ook bij het gewijzigd ontwerp geen afstand wensen te doen. De Memorie van Antwoord licht dit wel toe met te zeggen, dat het hier gaat om het vastleggen van de ver antwoordelijkheid van het bedrijfs leven en dat het niet de bedoeling is het algemeen belang op de voor grond te plaatsen en evenmin de werkzaamheid in het belang van het Nederlandse volk althans niet in die zin, dat de andere taak hieraan volkomen onderge schikt wordt gemaakt, maar dui delijker wordt daarmee de voor keur voor deze formulering boven de veel scherpere van de commis sie-van der Ven niet. VXTEL duidelijk is het wetsontwerp ten aanzien van de toekomst van de organisatie Woltersom: de dwangorgariisatie van het bedrijfs leven. die als een erfenis uit de bezettingstijd is overgebleven en naar welker liquidatie het gehele bedrijfsleven reikhalzend uitziet. Die liquidatie zal nu binnen afzien bare tijd een feit zijn; als „fatale datum" zijn de ministers nl. bereid een termijn van 3 jaar in het wets ontwerp op te nemen. Afzonder lijke groepen van de organisatie- Woltersom kunnen door de minis ter van Economische Zaken wo: den opgeheven en hun bevoegdheden kunnen door hem worden overge dragen aan de sociaal-economische raad, het top-orgaan van het ge organiseerd bedrijfsleven,, tevens advies-orgaan der regering, waar van de ministers een zo spoedig mogelijk functioneren willen be vorderen. Na zijn instelling zou de Haad zo spoedig mogelijk in overleg moe ten treden met die bedrijfstakken, die voor spoedige instelling van 'n bedrijfsschap of productsschap in aanmerking zouden komen. Zo kan worden voorkomen, dat het economische leven, waar in ieder geval een bepaalde mate van ordening bestond, weer uiteenvalt en practisch van de grond af aan begonnen zou moeten worden met de organisatorische opbouw. yAN de verdere talloze wijzigingen willen we nog even aanstippen dat de Sociaal-Economische Raad voorlopig verplicht zal worden om bij de sociale aangelegenheden ad vies te vragen aan de Stichting van de Arbeid en dat het ontwerp- vooruitlopend op de resultaten van de pas ingestelde Staatscommissie betreffende tuchtrecht en admini stratieve rechtspraak bij de bedrijfs organisatie het beginsel van het tuchtrecht al heeft aanvaard even als dat van de administratieve rechtspraak, waarmee voorlopig het Scheidsgerecht voor de voedselvoor ziening zal worden belast. De wijzigingen, die hier werden opgesomd, zijn in het algemeen even zovele verbeteringen. Vooral inzake de kwestie van de instelling van de lichamen is nu een vlotte procedure bereikt, die ongetwijfeld vele bezwaren zal wegnemen. Nu maar afwachten wat de Twee de Kamer ervan denkt en op een snelle afwerking van deze voor het Nederlandse bedrijfsleven zeer be langrijke materie hopen. TTET BESTUUR van het Centrum is als volgt samengesteld: Voorzitter: Prof Mr. A. L. de Block Vice-voorz.: Mag. dr. J. G Stok man OFM Penningm.: mr. dr. Th. W. F. Speet- jens. Leden: drs. J H L Alberts Mr. Ph. Hillen, Mr. H. Mastboom, Mr. A. A M Struycken. Prof Dr. L. G. J Ver- berne Adviserende leden: mevr. M. van Nispen tot Sevenaer-Ruys de Beeren- brouck. Prof. Mr. C. P. M. Romme. Secretaris: drs. J. M Aarden

de Stem | 1949 | | pagina 1