Voorzichtig optimisme de ingewijden Jan Saliegeest door Potgieter al bestreden Republiek waarschijnlijk begin Juni in Djokja Na twee jaar tropen-dienst vrije overtocht gezin „Bent u democraat? Neem dan een bus!' Er kon geen glimlach af hij Acheson W -Duitse grondwet afgekondigd Het Koninklijke huwelijksjubileum Burgemeester van Den Haag nam ontslag Gewijzigd ontwerp PARIJSE CONFERENTIE VAN GROTE VIER BEGONNEN Veel bewolking Vier Zondagen autorijden 6000 woningei extra Geen Amerikaanse journalisten naar de Oost Voor officieren en onderofficieren: DE ONRUST IN BERLIJN Maar emigratie is geen ondernemen zonder zich ernstig te beraden ER VALT, vooral onder de jongeren, de laatste tijd een gezonde trek naar emigratie te constateren. Men wil en durft er op uit om zich in 'n vreemd land te veroveren, wat het eigen land niet in uitzicht stelt. Dit is niets nieuws. De Nederlanders zijn vanouds als pioniers bekend. VIJFDE JAARGANG No. 1389 DINSDAG 24 MEI 1949 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij met- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vader land Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Pport 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) 'j~\E GROTE RAAD van de Vier kwam gisteren om 15.55 uur (Ned. tijd) bijeen en werd twaalf minuten later officieël door Schuman geopend. Om half zeven klonk de laatste slag- van de voorzittershamer en daarmee was een einde gekomen aan de eerste bijeenkomst van een Conferentie, die de gehele wereld enige tijd in grote spanning zal houden. Ingewijden tonen een „voorzichtig optimisme" over de mogelijke resul taten, terwijl zij geen schijn van twijfel laten inzake, de ernst van de gevolgen ener mogelijke mislukking. Vanmiddag om half vier is de tweede zitting, waarover evenals aangaande de eerste waarschijnlijk slechts een hand-vol nieuws aan de pers zal worden verstrekt. Wat er zakelijk over te melden is, volgt hieronder. DRIE MINUTEN VOOR FOTO'S. JTPIENTALLEN politie-agenten in uni form en in burger deden dienst. Slechts een paar honderd Parijzenaars hadden zich buiten het rose marme ren paleis dat in het Westelijk deel van Parijs is gelegen, verzameld om de ministers te zien aankomen. Zij werden door de politie verspreid. Een niet glimlachende Dean Ache son (V. S.) kwam als eerste per auto aan en stapte met zijn voor naamste adviseur, dr. Philip Jessup snel het paleis binnen. Ernest Bevin (Engeland) arriveerde met zijn vrouw en vier minuten later kwam Andrei Wisjinsky (Sovjet- Unie). Robert Schuman (Frankrijk) was reeds in het gebouw aanwezig, voordat de ministers kwamen- De auto's van de ministers werden geflankeerd door motorpolitie- Na koortsachtige activiteit, gedurende 3 minuten van de persfotografen en filmoperateurs werden de journalis ten de conferentie-zaal uitgeleid, de vergulde deuren werden gesloten en de eerste vergadering van de Pa rij se Conferentie begon- Deze conferentie is de eerste be langrijke poging sedert December '47 om op grondslag van een Viermo- genhedenaccoord een oplossing voor het Duitse vraagstuk te bereiken. De conferentie zal wellicht een van de meest "beslissende zittingen van de Raad van Ministers zijn. DE AGENDA. die ook de vorige bijeenkomsten van de Raad bijwoonden. Een cavallerie-sectie van de repu blikeinse garde in rode en blauwe uni formen was aan beide zijden van de hoofdingang en de trap van bet pa leis opgesteld, toen de ministers bin nentraden. Het voorzitterschap van de Raad zal waarschijnlijk elke dag wisselen. Minister Schuman was gisteren voor zitter. De Westelijke mogendheden zullen de volgende agenda voor de confe rentie voorstellen: 1- Politieke en economische kwes ties die geheel Duitsland betreffen. 2. Berlijn en het muntprobleem. 3. Het vredesverdrag voor Duits land. 4. Het vredesverdrag voor Oosten rijk. Men verwacht, dat na alle voltallige bijeenkomsten korte samenvattingen zullen worden gegeven door persver tegenwoordigers en dat er geen nieuws zal worden verstrekt over de bijeen komsten van de ministers zelf. OOK JAPAN TEE SPRAKE. OEVIN nam tegenover Acheson aan de tafel plaats. De Sovjet-delegatie zit naast de Amerikaanse afgevaar digden. De Sovjet-delegatie telde veel nieuwe gezichten voor waarnemers, TORNADO'S en stormen woedden het laatste weekeinde in vijf Amerikaan se staten. Er kwamen 45 mensen om het leven. 219 personen werden ge wond en 900 huizen werden vernield POSITIES TROEPENSCHEPEN: Kota Inten pass. 22-5 Perim, Waterman vertrok 21-5 van Batavia naar Sura- baja. DE NIEUWBENOEMDE H. V. van de Kroon, de heer A. H. J. Lovink, zal op 30 Mei a.s, naar Indonesië vertrekken. Hij zal op zijn reis worden vergezeld door jhr. H. A. Feixeira de Mattos, tweede gezantschapsecretaris. DE MARSHALL-HULP, zal, als de betreffende commissie haar zin krijgt in Washington, met 1 Juli a.s. met 15 procent worden verlaagd. RECHTSHERSTEL is nu ook moge lijk voor vermogensbestanddelen ter waarde van meer dan 1000 Reichsmark in de drie Westelijke sectoren van Berlijn. KIESGERECHTIGDE MILITAIREN kunnen gelegenheid krijgen hun stem uit te brengen bij de gemeenteraads verkiezingen in de gemeente, w^ar ze in het bevolkingsregister zijnopge nomen. DE N.V. KON. PETROLEUM MIJ be taalt over 1948 negen procent divi dend uit. De winst was 476 millioen gulden. DUITSLAND ROOFDE voor 660 mil lioen dollar aan goud uit de bezette gebieden, waarvan 160 millioen uit ons land. Zwitserland, dat het meeste goud daarvan kocht, vergoedde na de oorlog ongeveer tien procent. DE GRAANOOGST blijft dit jaar in België tengevolge van droogte 30 pro cent beneden normaal In ons land ver wacht men bijna 100 procent. OOK VOOR HET STOMEN van zand aardappelen zal een subsidie worden verstrekt van een gulden per honderd kilogram. Deze regeling geldt Aot 20 Juni. Ook de subsidie voor klei-aard- appelen zal tot deze datum Worden verlengd. BIJ DE PLECHTIGHEDEN, waarme de het H. Jaar zal worden gevierd, zal ook een Geheim Consistorie wor den gehouden en wel omstreeks het a.s. Kerstfeest. Tijdens dit consistorie zal Z. H. de Paus ook enige nieuwe Kardinalen benoemen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veel bewolking met in de raid dag enkele verspreide buien. Zwakke tot matige wind tursen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. Vandaag: zon onder 20.39 uur. Maan onder 17.03 uur. Morgen: zon op 4.33 uur. Maan op 3.22 uur De Russische minister van Buiten landse Zaken. Vysjinsky, bracht een bezoek, dat slechts vijf minuten duur de, aan de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman. Vysjinsky. vooraan, verlaat met de Russische ambassadeur in Parijs, A. Bogomolov, liet Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Een Franse woordvoerder verklaar de, dat de atmosfeer „zeer gunstig" was en alle gedelegeerden in goede stemming. Toen Bevin het paleis Rose verliet, vroeg een verslaggever hem: „Ging het goed", waarop Bevin repliceerde: „Ik maak het erg goed". ■yYSJINSKY stemde in met de door Schuman voorgestelde agenda, doch hij behield zich het recht voor de muntkwestie van geheel Duitsland te bespreken. Een kleine schermutseling, zij het ook een goed gehumeurde, deed zich voor. toen Vysjinsky het vanzelfspre kend zeide te achten, dat ieder van de partijen er naar streefde overeenkomst op elk punt van de agenda met in begrip van de Duitse kwestie te be reiken. Waarop Bevin zeide: „Dat hangt voor een groot deel van u af" en Vysjinsky: „In een bijeenkomst van vier mogendheden hangt driemaal zo vel af van drie partijen als van een". Tot verrassing van de overigen, bracht Vysjinsky ook de Japanse kwestie op het tapijt door te informe ren, wanneer de grote vier met China als vijfde een ontwerp-vredesverdrag voor Japan wilden bespreken. Acheson verklaarde zich bereid Vysjinsky's vraag op een later tijd stip te bespreken. oooo<x>ooooooo<><><>o<><><><x><><> ,AM TEGEMOET te komen aan vele verzoeken zal de Minister van Verkeer gedurende enige Zondagen ontheffing verlenen van het Zondags rijverbod: 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Aug. 1949. Op de overige Zondagen zal een afdoende controle op naleving van het Zondagsrijverbod dienen te worden gehandhaafd. ooooooooooooo<xxx>ooooooo Voor bouwprogramma 1949 TAE MINISTER van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal binnen kort ter verdeling ove? het gehele land nog zoveel bouwvolume beschik baar stellen als nodig is voor de bouw van 6000 woningen, aldus verneemt de Maasbode. Dit extra-volume zal voor de helft in traditionele bouw en voor de andere helft in montagebouw moeten worden uitgevoerd. Omtrent de wijze van verdeling heeft de minister advies gevraagd aan de daartoe ingestelde commissie. Wij brengen in herinnering, dat voor de verdeling van het woningbouwvo lume 1949 de adviescommissie heeft voorgesteld aan de 11 provinciën en de drie grote steden een bepaald volu me beschikbaar te stellen, welk ad vies de minister heeft gevolgd. In dien de commissie spoedig een aan vaardbaar advies zou geven, kunnen de Ged. Staten van de elf provinciën weldra aan bepaalde gemeenten nog een aanvullend bouwvolume voor wo ningen beschikbaar stellen. /AVER en rondom Indojnesië is weer veel „nieuws" te vermelden. Om te beginnen kan Vorden meegedeeld, dat een groep journalisten uit Ame rika op kosten van de Nederlandse Re gering een trip naar de Oost gaat maken teneinde zich te oriënteren in zake de werkelijke toestanden. De tweede week vanMuni vertrekt het gezelschap, een 15 man, uit New-York per vliegtuig, doet dan even Den Haag aan en vliegt door naar Batavia. Het is te hopen, dat het deze heren beter zal vergaan als de convooien evacues uit Djokja. die op hun weg naar veiliger gebieden trekbommen. beschietingen en overvallen ontmoe ten. Van deze regelmatig nog voor komende onregelmatigheden werd de UNCI op de hoogte gesteld, wat dan misschien enige verbetering zal kun nen brengen voor de 30000 liefhebbers voor evacuatie, die op hun beurt nog ongeduldig afwachten. Het ontworpen schema is erop gericht om ongeveer 3000 mensen per dag te vervoeren en onder dak te brengen, voorlopig in Semarang, vanwaar ze groepsgewijs verder zullen worden getranspor teerd. Dit tempo op papier vastgesteld zal men uiteindelijk moeten trach ten te handhaven, wil men tenminste de kans hebben gereed te komen vóór de Republikeinse regering in Djokja zal zyn hersteld. De republikeinse woordvoerder, ir. Djuanda, heeft im mers verklaard, dat de terugkeer ver- moedelijk zal vallen tussen 3 en 5 Juni a.s. En dat is kort dag. Deze mededeling deed hij voor het overige gepaard gaan met de medede ling, dat hij vreesde voor de Oroei- ende invloed van de communisten en met name Tan Malakka en zijn aan hang. Hij vermeldde niet, hoe de ge zondheidstoestand van deze commu nistische bendeleider, die nu reeds driemaal heet te zijn „vermoord" mo menteel is. Ook vergat hij wereldkundig te ma ken, dat er scherpe tegenstellingen zijn ontstaan tussen de republikeinen op Banka en de republikeinse Nood- regering. Waarschijnlijk vond hij het raadzamer daarover te zwijgen, de wijl beide groepen alle of minstens de meeste macht aan zich wensen te trekken. Dit nu is op een tijdstip, waarop iedereen verwacht, dat de Republiek haar deugdelijkheid zal gaan bewij zen, inderdaad van die zijde een be grijpelijk standpunt. Dit is in kaart o.a het. gebied, waar reeds enkele dagen een nationalisti sche tegenaanval de wijdse benaming heeft gekregen van „de meest sen sationele ontwikkeling" in China. Waar de Wangpoe en de Jangtse sa menstromen spreekt men van een enorm communistisch massagraf. (GISTERENMIDDAG was het rustig op de Berlijnse stations Charlotten- burg en de Tiergarten de twee voornaamste onrusthaarden. Het verkeer via Charlottenburg lag stil. Er wordt wel een dienst onderhou den van de Russische sector naar het station Tiergarten vice versa. Buiten het station opgestelde sta kers verhinderden het publiek het station binnen te gaan cn stelden de vraag: „Bent u een democratisch bur ger van Berlijn? Neemt u dan een bus". Dc drie commandanten van West- Berlijn hebben het verzoek van het gemeentebestuur van West-Berlijn, toe te staan dat stations van de Wes telijke sectoren door de West-Berlijn- se politie worden overgenomen van de politie uit de Sovjet-sector van de hand gewezen. Zij voegden er evenwel aan toe, dat onmiddellijk toestemming zou worden verleend voor interventie door de West-Berlijnse politie indien de orde zou worden verstoord. De Berlijnse staking heeft het goe derenvervoer naar Berlijn zodanig vertraagd, dat slechts 2 goederentrei nen in de afgelopen 24 uur in Berlijn arriveerden. Volgens het hoofdbureau van poli tie in West-Berlijn „verdwenen" 70 stakers die het station Tegel in de Franse sector bezetten, nadat het sta tion door politiemannen uit Oost- Berlijn was overgenomen. Geen nationaal feest T\E MINISTER van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gericht, waarin er de aandacht op gevestigd wordt, dat Koningin Juliana cn Prins Bern- hard er prijs op stellen de viering van hun 12i/,-jarige echtvereniging als een huiselijk feest te beschouwen. Met het oog hierop wil 't mij voor komen, zo schrijft Z.E. dat het geen aanbeveling verdient op dien dag al- lcrwege in den lande feestelijkheden te organiseren. Alle stations in de Franse sector waren nu in handen van de spoor wegpolitie onder Russisch oppertoe zicht. Eén persoon is gedood en verschei dene werden gewond bijbeen treffen tussen een menigte van ?500 staken de spoormannen en sympathiseren- den. die gisterenavond poogden* het station Tiergarten te Berlijn te be stormen, en enkele honderden gewa pende manschappen van de spoorweg politie, die het station bezetten. Later werd gemeld, dat de Spoor wegpolitie zich op verzoek van de Britse en Amerik. autoriteiten heb ben teruggetrokken. TN INDONESIË verblijvende officie- ren en onderofficieren der Kon. Landmacht kunnen aanspraak maken op overkomst van hun gezin voor re kening van het Rijk, nadat zij 2 ja ren zonder onderbreking in de tro pe in werkelijke dienst zijn geweest en hun wordt vergund met ingang van de repatriëringsdatum van liet onder deel waarmede zij zijn uitgezonden, of indien zij niét met „5.» onderdeel zijn uitgezonden van het onderdeel, dat gelijktijdig of ongeveer gelijktij dig met hen naar Indonesië is ver trokken, de diensttijd in de tropen te verlengen met ten minste 2 jaren. „Persoonlijke moeilijkheden" TVTR. W. A. J. VISSER heeft onthef- fing uit zijn functie gevraagd als burgemeester van 's-Gravenhage. Naar wij vernemen vindt deze ontslagaan vrage zijn oorzaak in moeilijkheden, waarin de heer Visser persoonlijk is komen te verkeren en die geen ver band met zijn ambtsvervulling hou den. Als oorzaak van bedoelde moei lijkheden schijnt te moeten worden gezien het beschikken over meer de viezen dan op normale wijze voor reizen naar het buitenland kunnen worden verkregen. Wegens een acute storing in het ze nuwgestel is mr. Visser in een ze nuwinrichting opgenomen. Naar verluidt is de secretaris van burgemeester Visser, drs. W. Bos, door de Justitie gearresteerd. Drs. Bos is referendaris ter gemeente-secreta rie en was daar uitsluitend werkzaam voor de burgemeester. Hij was reeds enige tijd afwezig, zonder enig be richt en zonder dat zijn verblijfplaats bekend was. Na het ontslag vragen van mr. Vis ser treedt als waarnemend burge meester van de residentie op wethou der ir. L. J. M. Feber. Tot dit verlengd verblijf in de tro pen moeten zij zich schriftelijk heb ben verbonden. De aanspraak op overtocht van het gezin gaat verloren, indien, blijkens de vorenbedoelde verbintenis, moet worden aangenomen, dat het gezin na aankomst in Indonesië ilechts één jaar of korter aldaar zal verblijven. In Nederland verblijvende officie ren cn onderofficieren, die ten min ste twee jaren zonder onderbreking in de tropen in werkelijke dienst zijn geweest en opnieuw naar Indonesië worden uitgezonden, kunnen aan spraak maken op overtocht var hun gezin voor rijksrekening, indien kan worden verwacht, dat het gezinsver band in de tropen tenminste gedu rende een jaar zal bestaan. Nieuw historisch tijdperk ingezet /GISTERENMIDDAG is de Constitu- erende Vergadering van Bonn in plechtige zitting bijeengekomen om de West-Duitse grondwet voor de fe derale Republiek Duitsland af te kon digen. Alle 11 West-Duitse minister-presi denten waren voor deze zitting naar Bonn overgekomen. De burgemees ter van West-Berlijn Ernst Reuter- was temidden van de leden van dt Constituerende Vergadering gezeten. De constitutie werd officieel afge kondigd op hetzelfde ogenblik, dat de Ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier hun conferentie in Parijs openden. Zij treedt onmiddellijk in werking. Dc zitting begon en eindigde met orgelmuziek. De afkondigingsrede werd gehouden door Conrad Adenau er, president van de Constituerende Vergadering. Er werd niet gedebat teerd. De zwart-rood-gouden vlag van de nieuwe West-Duitse Iepubliek woei van de gevels van vele huizen in deze rustige universiteitsstad en geboorteplaats van Beethoven. Adenauer gewaagde in zijn rede van een nieuw tijdperk, dat in de geschiedenis van het Duitse volk aan brak. Hij was van mening, dat „in dien de geallieerde ontmantelingspo litiek uitgevoerd wordt ais thans be sloten is. de politieke opbouw van een nieuwe Duitse democratie ernstig ge vaar zal lopen". Nu de communistische troepen dc Oostelijke oever van de Wangpoe te genover Woesoeng hebben bereikt, is de scheepvaartverbinding van Sjanghai met dc zee afgesloten. Dc communisten zijn ook op andere plaatsen op enige km. afstand van de stad gesignaleerd. Schepen in de Wangpoe liggen geheel verlaten. IEDAAL EN GELOOF YXfanneer werkloosheid zelfs onder de krachtige jeugd dreigend de kop wil opsteken, dan bezinne men zich tijdig cn luistere naar een stem van honderd jaar geleden, naar Pot gieter, die rond 1840 als een rechtge aard Vaderlander meende zijn volk te moeten aanzetten tot het gaan naar de vreemde en in zijn kernachtige, beknopte, zakelijke taal streed tegen de Jan Saliegeest zijner dagen. Deze humane man geloofde aan de kracht tot het goede, de lust tot schoonheid in de mens als deze een weg en doel wordt gewezen; zo slechts Ideaal en Geloof gewekt wordt: daarom wilde hij, dat de jongeren er weer op uit zouden trekken en niet bij moeders pappot verdoezen en versuffen: „Vreemde ogen maken mensen" zeiden onze vaderen en de uitslag bewees, hoe juist zij gezien hadden. Tal van emigratie-gebieden zijn er nog heden ten dage, waar voor ernstig ■willenden toekomst ligt. Op het Ge westelijk Arbeidsbureau kan men daarover inlichtingen inwinnen. We denken aan Zuid-Aafrika, Canada, Brazilië e.d. Daar is het een ruimer arbeidsveld, of voor hun kinderen een betere toekomst. Maar., men denke over emigratie niet te licht. MOPPERAARS GEEN KANS ATen moet zich eerst realiseren, wat men doet, als men zich in een vreemd land vestigt. Vandaar dat emigratie ontraden wordt aan: 1 Mopperaars en in het algemeen mensen, die niet opgewekt van aard zijn. 2 Personen met een sterk ontwik keld familiezwak. In een vreemd land onder vreemde mensen, die zij niet kennen, gevoelen zij zich al heel spoe dig ongelukkig en krijgen spoedig heimwee. 3. Personen, die menen met weinig arbeid en moeite in de vreemde heel spoedig rijk te zullen worden. Voor de grote massa is nu eenmaal rijk wor den niet weggelegd, evenmin elders als in Nederland. Men mag al tevre den zijn, als men het door hard wer ken zuinig leven en grote volharding tot welstand brengt. Om het in de vreemde tot iets te brengen, moet men veeleer dubbel zo kundig, dubbel zo oppassend en dubbel zo bij de hand zijn als in het eigen land. 4 Personen, die geneigd zijn 'tot misbruik maken van sterke drank. 5 Personen, die geen bepaald vak verstaan (zoals b.v. ongeschoolde ar beiders) en daarom om 'n voorbeeld te noemen b.v. in Zuid-Afrika in mededingen zouden moeten treden met de kleurligen en naturellen, die vanzelfsprekend daar meer thuis zijn en het klappen van de zweep kennen. WIL MEN SUCCES? vyie evenwel van emigratie een suc ces wil maken, moet: 1 Een groot aanpassingsvermogen bezitten. 2 Naast ijver een ijzeren volhar ding aan de dag leggen. Voor iedere emigrant zijn de eerste paar jaren altijd zeer moeilijke jaren. Het staat immers vast, dat menigeen, die na jaren zijn nieuw land nooit meer zou willen verlaten, in de eerste periode van vestiging aldaar gaarne terugge gaan zou zijn, als hij toen gekund had. 3. Eigenwijsheid cn betweterij zijn ongeschikte eigenschappen voor een emigrant. Men dient zich aan te slui ten bij de bevolking, waar men zich vestigde, en trachten zich in de nieu we omgeving te laten opnemen. Eer bied voor zeden en gewoonten, gods dienst en taal van het volk, moet men tonen, wil men niet gevaar lopen bui ten de gewone omgang met zijn dorps of stadgenoten te komen staan. 4 Men mag niet te oud zijn. Op meer gevorderde leeftijd een geheel nieuwe loopbaan te kiezen, moet in het algemeen ontraden worden. 5. Zijn vak uitstekend verstaan. (Dit is trouwens iets, dat overal geldt, niet het minst in ons eigen Nederland en Indonesië). 6. Zich instellen op de taal van het land en de gewoonten. Wat iemand, die emigreren wil, zoal nodig heeft aan papieren, uitzet, e.a. kan men vernemen bij de arbeids- bureaux en ook bij de Stichting Land verhuizing Nederland, die echter alles doet in samenwerking met de Arbeids- bureaux. Het voorgaande heeft ten doel zich bij emigratie te plaatse^ op jde bodem der werkelijkheid en geen onverant woorde stappen te doen. Jonge men sen kunnen hun vleugelen verder uit slaan en tevens ruimer van blik wor den door ontwikkeling en ondervin ding. Ontwikkeling ook! Het voorbeeld der vaderen steune dc jeugd. A. J. A. C. VAN DELFT TAE CRITIEK, die op verschillende punten van het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie, zoals dat op 1 Maart van het vorige jaar bij de Tweede Kamer werd ingediend, is uitgeoefend, heeft ertoe geleid, dat het in verschillende opzichten is herzien en dat nu een gewijzigd - ontwerp van wet is ingediend, dat in niet onbelangrijke mate aan die critiek tegemoet komt. Het voor naamste bezwaar was wel gericht tegen de wijze, waarop volgens het eerste ontwerp de lichamen van het bedrijfsleven, bedrijfsschappen en productschappen, tot stand zouden komen, n.l. bij de wet. Waartoe dit zou leiden heeft de vurige prof. Ver. aart, de pionier van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie in ons land scherp geschetst op de studiedagen van de Katholieke Economische Ho geschool over dit wetsontwerp, toen hij zei: „Als het gaat, zoals het gaan moet, zal het parlement met instel lingswetten worden overstelpt. Be grijpt men wat dat betekent? In allerlei politieke constellaties; bij sympathie en antipathie met deze gang van zaken, met krachtige druk in de ene of andere richting tot het parlement ermee wordt verstikt en ervan walgt. Willekeurig kan een streep onder de zaak worden gezet; zal het zijn na tien. na twintig of vijftig Instellingswetten? En ons be drijfsleven zal een chaos van geor dend en niet-geordend zijn te zien geven." IJet gewijzigd ontwerp ondervangt dit zwaartillende bezwaar door te bepalen, dat hoofdbedrijf- en bedrijfsschappen de horizontaal georganiseerde lichamen van het be drijfsleven kunnen worden inge steld bij algemene maatregel van bestuur. Maar alleen in die gevallen waarin omtrent de instelling over eenstemming bestaat tussen de Re gering, de sociaal-economische raad en een representatieve vertegen woordiging van de betrokken on dernemers en werknemers. Bestaat deze overeenstemming niet, dan zal de instelling moeten worden onder worpen aan 't oordeel van de Sta- ten-Generaal. Voor de productschappen de verticale lichamen blijft de pro cedure dezelfde. Het bezwaar hier tegen woog ook niet zo zwaar. Het aantal van deze lichamen, die aan zienlijke sectoren van het econo misch leven omvatten, is uit de aard der zaak beperkt, en hun betekenis in het gehefl van het economisch leven is aanzienlijk groter dan die van de bedrijfsschappen of hoofd- bedrijfsschappen. TTeze gewijzigde procedure leidde noodzakelijk nog tot een andere correctie in het wetsontwerp, n.l. die inzake de bevoegdheden, die aan de in te stellen lichamen worden toe gekend. Het eerste wetsontwerp liet zich over die bevoegdheden in afwijking van het voorgestelde door de commissie-van der Ven niet uit, stellende, dat dit telkens bij de instellingswet nader bezien zou worden. Nu de instellingswet is ko men te vervallen, moest het wets ontwerp ook wel de nodige bepalin gen bevatten omtrent de bevoegd heden, die aan bedrijfsschappen, in te stellen bij algemene maatregel van bestuur, ten hoogste kunnen worden toegekend. Ten hoogste, want het is natuurlijk niet persé noodzakelijk, dat die bevoegdheden meteen ook alle in volle omvang aan de in te stellen lichamen worden gegeven. De wet moet er slechts de mogelijkheid toe openen. Vooral in de aanvang zullen de bevoegdheden zo verklaart de memorie van ant woord, speciaal op economisch ter rein zeer beperkt zijn. Slechts die bevoegdheden zullen worden toege kend, waarvoor het betrokken ge bied van het bedrijfsleven rijp is. Het criterium hiervoor vindt het ontwerp in het feit, dat omtrent de onderwerpen, die aan het bedrijfs leven ter regeling zullen worden overgelaten, overeenstemming dient te bestaan tussen de Regering, de Sociaal-economische raad en een re presentatieve vertegenwoordiging van de betrokken ondernemers en de betrokken werknemers. jQe commissie van der Ven had een twaalftal onderwerpen aange geven, waarvan de regeling aan de t ^drijfsgenoten zelf kon worden over gelaten. Ze betreffen de voortbren ging, afzet, verdeling en aanwen ding, de mededinging, de mechani satie en rationalisatie, de normali satie, de administratie, de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Voorts de arbeidsbemiddeling, vakopleiding, voorziening arbeidskrachten, verrui ming werkgelegenheid, de voorzie ning in de gevolgen der werkloos heid en de fondsen in het belang der bedrijfsgenoten. Het nieuwe ontwerp vult deze onderwerpen nog met enige aan: de registratie van de ondernemingen, het verstrekken van gegevens, inzage in boeken en het onderzoek op sociaal, economisch en technisch terrein. Een volgende maal nog iets over dit tweede ontwerp. DE VERKIEZINGEN op Cyprus, de eerste sinds 1946. verliepen nogal woe lig. Er waren 117 arrestaties, 20 ge wonden en 1 dode.

de Stem | 1949 | | pagina 1