Wilde schermutselingen om Berlijnse stations Voor de vruchten der aarde ..AGOW-defensie trok met succes aan de noodrem Amerikaanse voldoening over Van Royen-Rhum-verklaring Dewey bezocht Roosendaal Verschillende stakers werden bij schietpartijen gewond Bondsploeg kwam er niet aan te pas 14. IS EN EN Zn. SPOORWEGPERSONEEL WIL WESTELIJKE MARKEN... S-Bahn ligt stil 'S LANDS KAMPIOENSCHAP Twee kampioenself tallen slaagden er niet in 'de bril van eikaars neuzen te wippen Drie ministers hielden voorbespreking Veel bewolking Plan-Cochran van de baan Bestrijding j coloradokever DistributienieuWs Rantsoenen van brandstoffen Forrestal pleegde zelfmoord Repatriërende militairen Plannen vliegfeest Etten-Leur „Koningin" Fanny Nieuw record kogelstoten jongens Het harde werken van NO AD niet beloond i Broers Lenstra zorgen voor de doelpunten )GST brima lonen, lia en 20-o 'Tel. 2 |EN. 3 I 63 ibb o VIJFDE JAARGANG No. 1388 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlan<flk Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A J. J. M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnemen.s- prys bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. MAANDAG 23 MEI 1949 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Ï\E STAKING van het treinpersoneel te Berlijn, dat zijn loon in Westelijke marken wenst uitbetaald te krijgen, heeft zich tijdens het week-einde uitgebreid en geleid tot verschil lende schermutselingen met Russische officieren of door Sovjets gecontroleerde Duitse politie. ZATERDAGMIDDAG lag de S-bahn, de bovengrondse spoorweg door geheel Berlijn, reeds volkomen stil. Zaterdagochtend werden door politie beambten uit West-Berlijn tijdens her haalde incidenten 22 personen gearres teerd. Tc Charlottenburg hadden wan ordelijkheden op grote schaal plaats. Als gevolg hiervan werden 31 uit de Oostelijke Berlijnse sector afkomstige politie-beambten in „beschermende hechtenis genomen. De Russische generaal Kwasjnin hoofd van de afdeling vervoer van het militaire Sovjet-bestuur, werd door de stakers omringd, toen hij spoorweginstallaties in de Ameri kaanse sector wilde inspecteren. Politie uit West-Berlijn redde hem van een „wilde menigte" en bege leidde hem in zijn auto naar de grens van de Sovjet-sector. Waarschijnlijk zal hij ook wel de generaal zijn geweest, die de stakers bemoedigend toeriep: „Eerst werken, daarna Westmarken". waarop hij ten antwoord kreeg: „Eerst West-marken daarna zullen we gaan werken". MET KNUPPELS EN PISTOLEN. Zondagmiddag was de onder Sov jet-Russische controle staande politie in het bezit van de meeste stations van de bovengrondse spoorweg. Maar eer het zover was hadden er 36 uur van onafgebroken schermutselingen met de stakers plaats gehad, waarbij met knuppels en schietwapens wei\i gewerkt. Zondag-middag: werd het station Charlottenburg door met geweren ge wapende politic heroverd, nadat een menigte van ongeveer 2000 stakers met hun aanhangers arm in arm de 150 man spoorwegpolitie, die het sta tion bezet had, langs de rails in de richting van de Sovjet-sector had te ruggedreven. - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. —^Bijbureaux^OOSTBUR&^Nieuwsti^^ Zondagochtend reed een trein uit de Sovjet-sector langs een der voor naamste spoorlijnen West-Berlijn bin nen. Op elk station werd ongeveer 30 man spoorwegpolitie afgezet, die de strijd tegen de stakers begonnen. Óp het station Neurenkölln losten de inzittenden naar schatting 300 schoten op de stakers, die het station bezet hadden. De trein reed weg. toen alle munitie verschoten was. In totaal zouden sinds Zaterdag nacht naar schatting 14 personen ge wond zijn en er zouden er 17 door de Westelijke politie gearresteerd ztfn. Het aantal stakers, dat door de spoorwegpolitie naar de Sovjet sector is overgebracht, is niet bekend. De toestand is uitermate verward. De meest tegenstrijdige berichten ko men binnen van de zijde van het stakingshoofdkwartier, spoorwegfunc tionarissen en het hoofdkwartier der Westelijke politie. Mede tengevolge daarvan is het moeilijk de juiste om vang der persoonlijke ongevallen vast te stellen. ALGEMENE STAKING? pRNST SCHARNOWSKI, voorzitter van de anti-communistische vak verenigingen Ugo heeft de gebeurte nissen van gisteren een poging der communisten genoemd om een burger oorlog te ontketenen. Zo nodig zou de Ugo, aldus verklaarde hij, in ge heel Berlijn, de Sovjet-sector incluis, een algemene staking uitroepen. Van officiële zijde is Zaterdagavond bekend gemaakt, dat het ontladen van de goederen op de drie Berlijnse luchthavens door de staking niet zal worden beinvloed. Het officiële Russische blad dc „Tagliche Rundschau" maakte bekend dat de directie der spoorwegen die onder Russische controle staat voor nemens is met ingang van 1 Juni het loon in Westelijke marken uit te be talen. Om die i rken te krijgen zou den dan dc ritten in de Westelijke sectoren in Westmarken betaald moe ten worden, een voorlopig oplossing die slechts zou gelden, totdat het muntvraagstuk definitief zou zijn op gelost. Vandaag komen „de vier" bijeen TAE MINISTERS van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendhe den komen vanmiddag om 4 uur te Parijs in eerste bespreking bijeen. Te Parijs meent men. dat behalve het Duitse vraagstuk en de proble men, die verband houden met de si tuatie in Berlijn en met het Berlijnse muntvraagstuk ook inleidende bespre kingen over het met Oostenrijk te sluiten vredesverdrag op de agenda staan. De ministers van Engeland, Frank rijk en Amerika hielden gisteren reeds een voorbespreking over de co- ordinering van hun beleid bij de ope- ningszitting. Hedenochtend zouden de drie ministers opnieuw bijeenkomen. Wysjinsky is gisteren met zijn de legatie op het vliegveld Orly te Pa rijs aangekomen. AAN TANNER, Finlands premier in de oorlog, die in 1945 was gevan gen gezet, omdat hij het land in de oorlog had gestort, is door president Paasikivi gratie verleend. MINISTER-PRESIDENT DREES heeft gisterenavond in een radiorede de ko mende inzameling van het Roode Kruis warm aanbevolen. GOTTWALD, president van Tsjecho- Slowakije, heeft gratie verleend aan twee Amerikaanse soldaten, die tot gevangenisstraf waren veroordeeld op beschuldiging van spionnage. AMERIKA heeft aan Engeland een officiëel verzoek tot uitlevering van de communistische leider Eisler ge richt, omdat hij wegens strafbare fei ten terecht moet staan, niet om po litieke overwegingen. WILLY SLUITER, de bekende Haagse schilder, is op 76-jarige leeftyd over leden. NEDERLAND EN POLEN hebben een handelsovereenkomst gesloten, die voorziet in goederenleveranties ter waarde van ongeveer 50 millioen gul den. OOK DE RADIO, electrische verlich ting en televisie zijn door Russen uit gevonden, beweert het persbureau Tass. BURGEMEESTER KOLFSCHOTEN van Eindhoven komt voor benoeming tot lid der Eerste Kamer in aanmer king, nu baron van Voorst tot Voorst lid is geworden van de Raad van State. MINISTER LIEFTINCK heeft zich opnieuw bereid verklaard aandacht te schenken aan het toerisme naar de partnerlanden in de Beneluxt waarbij speciaal voor het jeugdtourisme het nodige zal worden gedaan. AAN KONING LEOPOLD wordt door het bestuur van de Belgische socia listische partij het recht betwist een persactie stop te zetten, die de vier socialistische bladen tegen hem voe ren. COMMUNISTEN kunnen geen lid meer zijn van de Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Veel bewolking met plaatselijk enige regen voorname lijk in het Zuiden van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Heden zon onder 20.38 uur. Maan onder 15.52 uur. Morgen: zon op 4.34 uur. Maan op 3.II uur J-Ji; van Royen-Rura verklaringen hebben in Amerikaanse regerings kringen grote voldoening gewekt, al dus meldt Aneta's diplomatieke cor respondent in Washington, en wor den beschouwd als een overeenkomst, die tot stand is gebracht door ver trouwen aan beide zijden. Men twijfelt er niet aan of 'beide partijen zullen het uiterste doen om de overeenkomst uit te voeren, al zul len nog de nodige moeilijkheden, in het bijzonder betreffende communisti sche elementen in de Republiek, over wonnen moeten worden. Amerikaanse autoriteiten gaven uiting aan hun vertrouwen, dat de hui dige overeenkomst zou kunnen leiden tot een sterke Nederlands-Indonesische Unie, gebaseerd op vrijwillige samen werking, die volgens deze autoriteiten meer dan ooit dient te worden gerea liseerd. Er bestaat geen enkele neiging om het plan—Cochran te doen herleven als leidraad voor de toekomstige onder handelingen. Integendeel, Amerikaanse regerings kringen zijn van mening, dat de be ginselen en de programma's voor het houden van verkiezingen, de vorming van staatkundige eenheden, het ont werpen van een constitutie en een Uniestaat bij voorkeur dienen te wor den uitgewerkt door Nederlanders, Re publikeinen en federalisten in geza menlijk overleg en dat de Unci zich hierbij zoveel mogelijk op de achter grond dient te houden, al kan ze na tuurlijk suggesties naar voren brengen op punten, waarover geen overeen stemming kan worden bereikt. In dat geval zou het plan-Cochran, evenals overigens elk ander voorstel, van nut kunnen zijn. Afgezien echter van deze mogelijkheid verwacht niemand in Washington dat de oude voorstellen van Cochran opnieuw een element zullen vormen van de Nederlandse-republi keinse besprekingen. EVACUATIE VAN DJOCJA BEGONNEN. Uet eerste grote transport van dui- zend evacués vertrok Zaterdag uit Djocja. Over enige dagen zullen dage lijks drieduizend personen worden af gevoerd, dat betekent, 't aantal evacués voorzichtig op 40.000 ramend, dat de evacuatie ongeveer twee weken in be slag zal nemen. Het merendeel dei evacués zijn Chinezen. Van Nederlandse zijde zal er op worden aangedrongen, dat het ereveld met een tachtigtal graven en enkele andere in de residentie Djocja ver spreid liggende graven, voorlopig ondgr bescherming van de Unci zullen woiJ den gesteld. De Republikeinse delega tie heeft hiertegen geen bezwaren. pi$P ATHLETIEK TE BREDA. Links: gespannen tot het uiterste vliegt Ad. Haagh op de 200 m. finish af, echter mei een paar horstlengten werd hü nog gesiagen door dc Belg v. Vlicrberghe. Rechts: De Bredanaar Breugel- mans in typisch zwevende houding tijdens het verspringen: Langs de bak kijkt iedereen nieuwsgierig naar de afloop, want bij vèrspringen gaat het heel dikwijls om centimeters. t Grootscheepse actie in Frankrijk ITET INTERNATIONALE comité ter bestrijding van de coloradokever heeft dit jaar een grote actie van de monstratief karakter op touw gezet in Noord-Frankrijk van Strassbourg in het Oosten tot Cherbourg in het Westen. Een met aardappels beteelde oppervlakte van ruim 50.000 HA. zal in dit gebied worden bewerkt. Het hoogtepunt van de actie zal in de streek rond Caen vallen. Van 25 Mei tot cn met 5 Juni zul len hier aardappelakkers met een to tal e oppervlakte van circa 30.000 HA worden bespoten en bestoven met ge concentreerde oplossingen van DDT door middel van helicoptères en pi- percubs. Op deze wijze verwacht men de co loradokevers ook in Frankrijk doel treffend te kunnen bestrijden, wat het besmettngsgevaar in hel algemeen zeer zal verminderen en voor Neder land het invasiegevaar zal verkleinen yAN 20 MEI af zullen de rantsoen bonnen (brandstoffen een eerheid 19481949) wederom in omloop wor den gebracht voor het gebruik in het stüokseizoen 19491950. Schippers zullen de bon 06 (nu zes) der brand- stoffenkaart kunnen ruilen tegen bo vengenoemde rantsoenbonnen. (Van onze speciale verslaggever) Liet Engelse Middlesex, een ploegje gelegenheidsvoetballers, heeft ons Zaterdagmiddag in het Goffert Sta dion te Nijmegen het eerste proefje laten zien. Met 5—2 moest onze Bonds ploeg het onderspit delven en dat is een uitslaf, die voor ons geflatteerd mag worden genoemd. We kunnen ten minste van geluk spreken, dat deze amateurs het vaak al te mooi wilden doen, wanneer zij goede schietkansen hadden in het doelgebied en dat doel man van de Bijl veel kon leren, zij het vaak met kunst en vliegwerk. Reeds na vijf minuten schoof de linkebinnen Kelleher door onze verde diging een bal naar Stannard, hard en zuiver geplaatst zodat deze maar voor het inleggen had. Het eigenlijke offen sief kwam echter in de tweede helft. Kort voor de rust bracht v. d. Weert (Wageningen) de partijen op gelijke voet. en daarna zijn we er zo goed als niet meer aan te pas gekomen. De Engelsen speelden niet tegen maar met de Bondsploeg, die steeds in het nauw weid gedreven, werd en de regel, maat waarmede de doelpunten werden gemaakt niet kon voorkomen. Kel leher en Stannard maakten kort na elkaar een doelpunt en eerst nadat Reilly er 14 van had gemaakt, kon Adang een foutje afstraffen (24>. In het laatste kwartier had Middlesex nog wel vier doelpunten kunnen ma ken, doch er kwam er maar een. Ad vocaat (DFC) kopte een schot van rechtsbuiten Stroud zelf in het doel 2—5. Het was een wedstrijd, waarin de vele tekortkomingen van de Bonds ploeg sterk naar voren kwamen. HET ELFTAL VOOR ZATERDAG TAMES FORRESTAL, die in Maart van dit jaar aftrad als minister van Defensie der Verenigde Staten, heeft zelfmoord gepleegd. Hij sprong gisterenochtend uit het raam van het Marine-ziekenhuis te Bethesda bij Washington, waar hij reeds verscheidene weken ^wegens zwaarmoedigheid werd verpleegd. In 1940 werd Forrestal onder wij len president Roosevelt onderminister van Marine. Hij was de stuwende kracht achter de bewapening der V. S. Inv 1947 werd hij minister van De fensie en hoofd van de verenigde strijdkrachten. Twee schepen vertrokken TAE ,Johan van Oldenbarneveldt" is op 14 Mei uit Tandjong Priok ver trokken met o.m. een groep repatri ërende militairen aan boord Op 16 Mei vertrok de „Grote Beer" eveneens met militairen. De militairen, die met deze sche pen terugkeren, vormen geen geslo ten eenheden doch zijn zg. individue- ele gevallen; militairen, die wegens afkeuring voor tropendienst of ziekte of om andere redenen niet tegelijk met hun onderdeel terugkeren. De „Grote Beer" wordt omstreeks 8 Juni de „Johan van Oldenbarneveldt" om streeks 9 Juni in Nederland ver wacht. J£EN OPVALLEND GROTE PACKARD kwam Zaterdagmiddag om streeks 2 uur Roosendaal binnengereden vanuit de richting Breda. Langzaam reed de wagen bestuurd door een op dat ogenblik blijkbaar even twijfelende chauffeur door het rode stoplicht op het kruispunt BrugstraatMolenstraat. In de Molenstraat stopte de wagen. Aan voor bijgangers werd gevraagd naar een restaurant. Direct wisten vier-vijf personen op de in het Engels gestelde vragen te antwoorden, iets waar over de inzittenden later hun bewondering uitspraken. De „grote slee" kwam voor Hotel Centraal aan het Stationsplein en al gauw werd een der inzittenden herkend. Het was de Amerikaan Mr Dewey, bij de laatstgehouden verkiezingen in Amerika de grote te gen-candidaat van president Truman, thans op terugreis van Den Haag naar België. Dewey was vergezeld van zijn echtgenote en secretaris. Van Mr Dewey lazen wij tijdens zijn verblijf in ons land, dat hij een zeer vriendelijke met een ieder voor zich innemende persoonlijkheid is. We kunnen dit slechts beamen, nu we Mr Dewey zo ongedwongen opmerkten in Hotel Centraal. Bij het uitstappen viel blijkbaar meteen zijn oog op onze motor een nieuw Tsjechisch product die even moest bekeken worden. In het restaurant zelf hadden enkele bevrijdings tegels van Nederland en Maastricht direct zün aandacht en de geste van de hotelhouder om beide tegels als souvenir aan te bieden werd gaarne aanvaard. Mr Dewey was ook zeer belangstellend naar Roosendaal en stelde vele vragen over de grootte van de plaats en de opgelopen oorlogsscha de. Spontaan ook voldeed hij aan het bescheiden verzoek van een paar leden van het hotelpersoneel om het plaatsen van zijn handtekening - Zelfs werd even geposeerd voor een plaatje. Om goed half vier vertrok Ü°r®viugerd' -ver?>eterde de Junior Bak het gezelschap via Nispen naar België. Mr Dewey en zijn secretaris, ieder genietend van een sigaar, afkomstig van de Roosendaalse sigaren fabrieken. J-Jet Bondselftal, dat Zaterdag 2'8 Mei s avonds om 7 uur in het Olym pisch stadion te Amsterdam tegen de Middlesex Wandelaars aantreedt, is als volgt samengesteld: Doel: de Muck (Sitt. Boys); Achter; Everse (Neptunus) en van Bun iMWi Midden: Stoffplen (Ajax), Terlouw iDCV) en de Vroet (Feyenoord), Voor: Beun .Xerxes), Schaap ('t Gooi), Brandes i Feyenoord). Timmermans (ADO) en Clavan (ADO), £Ac plannen, om het feit te herdenken dat op 27 Juni a.s. 40 jaar gele den nabij Etten-Leur het eerste vlieg tuig opsteeg van Nederlandse bodem, beginnen thans vaste vorm aan te ne men. De Ned. Vereniging voor Lucht vaart interesseert zich zeer voor deze aangelegenheid en wil door een verte genwoordiger een krans doen neerleg gen b het monument aan de Rijs- bergseweg, dat het historische feit vereeuwigt. Een vertegenwoordiger van de vereniging zal per helicoptere naar Etten vlieken, waar het toestel boven het monument zal blijven „han gen." De vertegenwoordiger zal via 'n touwladder het toestel verlaten en na het leggen van de krans weer naar de helicoptere terugklimmen, die daarna een landing maakt in de nabijheid. De harmonieën zullen het feest op luisteren, terwijl met verschillende vliegtuigentypen demonstraties zullen worden uitgevoerd. AMERIKA heeft met open monden naar Fanny Blankers-Koen zitten kijken toen zij in Los Angelos aan de start kwam. Zij maakte daar zo'n for midabele indruk, dat men haar met een „athletiek-koningin" heeft ge doopt. Fanny deed over de 100 meter 12 seconden en won met maar liefst 9 meter voorsprong. De 80 meter hor den won zij met 11.8 seconden en... met 27 meter voorsprong. En op de 4 x 110 yards estafette haalde zij een achterstand van 13 meter op en liep bovendien nog 7 meter uit. Nu weet u waarom zij wereldkam pioen is, zei de man voor de micro foon tot de juichende massa. Tijdens scholietenwedstrijden, welke te Den Haag door Vlug en Lenig werden en Lenig) het Nederlands re- cord kogelstoten voor jongens. Hij bracht het op 13.37 m. Het oude record stond sedert 25 Juli 1948 op naam van Fik- kert (Sisu) met 13.10 m. BW 0 Met van Overbeek en AGOVV 0 van den Dungen op de tribune streed BW zijn laatste thuiswedstrijd om de eretitel tegen AGOVV, dat a.s. Donderdag de Bos schenaren in Apeldoorn ontvangt, tei- wijl a.s. Zaterdagavond de rood-zwar- ten de kampioenscompetitïe voortzet ten met een ontmoeting tegen SW in het Feijenoord-stadion in Rotterdam. Dan rest nog: NO ADBW tot slot. Het program is overladen, en voor critiek vatbaar, doch dat is niet aan ons. Eerst bekijken wij even de ont moeting van Zondagmiddag op „Heide- lust", die een bril opleverde, welke nochtans beide elftallen niet kon hel pen in het zoeken naar het daverende schot, na de overrompelende aanvallen. BVV's voorhoede, welke toch al niet zo denderend was, kon zich de luxe van twee invallers niet veroorloven, al moet gezegd worden, dat Kerssens op de linksbuitenplaats het aardig deed. Het blijft echter een raadsel, dat Jack son zijn jongens aan tactiek en tech niek zoveel kan bijbrengen. Wat velen verbaast, maar dezen niet dat kan le ren, waarmee men wedstrijden wint. En dat zijn: doelpunten. De rood-zwarten werden keer op keer door hun halflinie en achterhoede ge voed; Saris trapte steeds ver over d« helft en mooie rushes van van Beur den en Kerssens, fabelachtig balgegoo- chel van Donhuyzen en flink doorzet ten van Vos en Schrover, het was allemaal boeiend en spannend, adem benemend of hartklemmend dit naarmate van temperament en zenu wengestel het lukte niet, ook al trok ken de Apeldoorners tot vervelens toe aan de noodrem. De doelman Veen- huyzen sprong er steeds met succes tussen. De cornerverhouding 910 en het feit, dat Saris nagenoeg geen ge vaarlijk werk kreeg te doen, wijst er uiteindelijk op, dat beide defensies af en toe door wat geluk geholpen hun doel schoon konden houden. Zo verteerde het schone spel in zijn eigen vlam en er was geen toeschouwer die zou durven beweren dat er een had 'behoren te winnen. Zelfs nu wij toch de vlam er bij gehaald hebben, mag ook niet gezegd worden, dat het spel als een nachtkaars uitging. Inte gendeel, tot het bittere einde is er ge speeld en gesjouwd om één, één doel punt. Het lukte niet en ondanks de hoge temperatuur bleef het spel vlug, levendig, af en toe knap, af en toe ook onvoldoende, totdat de uitstekendee Twisterling het slotaccoord blies, dat de hoop op een lat-magere victorie neer sloeg. De bril had het gewonnen. NOAD O WOAD speelde ditmaal SVV X geen spel vol tekortko mingen, integendeel, het gaf SW goed partij en wist herhaaldelijk een klein overwicht te forceren, waardoor de SW-verdediging danig in het nauw werd gedreven. Het was voor de internationaal van Steenbergen enkele malen zelfs nood zakelijk dat hij de bal over de zijlijn en over de cornerlijn trapte. De op stelling van Wagenmakers als links binnen gaf de Noad-aanval meer kracht; in de duels tussen van Steen bergen en Wagenmakers moest eerst genoemde enkele malen de meerderhed erkennen van de Tiltourgse aanvoerder. Van Schijndel die in de eerste ontmoe ting het middenveld beheerste, had het thans tegen Rombouts soms moeilijk. Noad zat er ditmaal geweldig op en hadden haar voorspelers Vriens en van Heeswijk ook maar een beetje fantasie gehad, zeker zouden zij de opgelegde kansen benut hebben. Maar hun spel was voor Steenbergen en Corvelyen te doorzichtig, zodat zij de aanvallen reeds dadelijk konden onderbreken. Na 25 min. kreeg SW een kans, die bijna niet gemist kon worden, maar de Bruijn, voor den Turck staande, schoot over het doel heen. Onmiddellijk na de hervatting zat Noad voor het SW-doel, maar Op- schoor kon het schot van Wagemakers nog juist corner stompen. Een aan Noad toegekende corner plaatstp Louer goed voor, Wagemakers kopte prachtig in, maar keper Opschoor stond op zijn plaats. 30 min. waren in de tweede helft reeds verstreken eer het doelpunt kwam. Van Kan gaf een goede pass aan Schrumpf, die Engel passeerde en de toestormende Daniels eveneens voor bij liep. om daarna de Turck met een laag schot te laten vissen. (01.) Hevige protesten van Noad-spelers. De scheidsrechter ging naar de grens rechters en na enige discussies kende hij het doelpunt toe. Er werd vinnig Verder gespeeld, zowel Noad als SW gaven geen krimp, gelukkig bleef alles binnen de perken. Noad zat in de laat ste 10 min. gevaarlijk voor het SW- doel, waar van Schijndel de voorhoede spelers terugriep om de nuttige voor sprong te behouden. HEERENVEEN 3 jfn een vooral voor VSV 1 de rust matige wedstrijd is het Heerenveen gelukt VSV met een 31-nederlaag huis waarts te sturen, nadat de tweede helft was ingegaan met een 2O-voorsprong (2xAbe> voor de gastheren. Toen de Velsenaren 5 min na de hervatting de achterstand wisten te verkleinen tot 21 en het veldspel der roodhemden steeds beter werd. kon ieder moment de gelijkmaker worden verwacht, doch de gewijzigde VSV-voorhoede. waarin Balvers en Strikker waren vervangen bleek ook nu weer verre van productief te zijn. Enkele zeer gemakkelijke kan sen werden gemist en zelfs bij het ene tegenpunt was nog een Heeren- veenspeler (Jan Lenstra), die de bezoe kers de behulpzame hand bood. Het psychologische moment in deze ontmoeting kwam 15 min. voor het ein de, toen doelman Snijders, die voor- TEN AANZIEN van Heerenveen en Noad is het precies uitge komen. zoals wij gedacht hebben. De club van Lenstra heeft gewon nen en de Tilburgers hebben ver loren. De tegenstand van Noad is echter zo groot geweest, dat SW, dat met een record aantal suppor ters op stap was gegaan, slechts met ï—o tevreden moest zijn. En wat te zeggen van BW? 00 tegen AGOW. Wij vinden dat voor de Bosschenaren lang geen slechte prestatie, zeker als men weet, dat zij met enige invallers voor de dag moesten komen. Het gevolg van het gelijke spel is echter, dat de Bosschenaren in punten gelijk zijn komen te staan met SW en AGOW, zij het dan, dat BW en SW 7 wedstrijden hebben gespeeld' en AGOW een meer. Hoe weinig de clubs elkaar toe geven blijkt wel uit dit standen- lijstje; BW 7 3 3 1 9 10—6 SW 7 3 3 1 9 1210 AGOW 8 3 3 2 9 10—6 Heerenveen 8 4 1 3 9 2016 VSV 9 4 0 5 8 1515 NOAD 7 0 2 5 2 2—16 dien vele fraaie saves had verricht, een zeer tam balletje liet glippen, waardoor de gastheren de score ver hoogden tot 3—1. Alhoewel de tweede helft interessanter was dan de eerste, bereikte het vertoonde spel geen mo ment een grote hoogte. Bij de thuisclub traden de gebroeders Lenstra bijzonder op de voorgrond en vooral Abe heeft de toeschouwers weer eens doen genie ten van vele staaltjes meesterlijk voet bal, waarvan zijn mede-voorwaartsen veel te weinig profijt trokken. Het veldspel der Velsenaren was positief van een beter gehalte en voor al linksaf Stijger deed zowel aanval lend als verdedigend steeds keurig werk. Geen der spelers uit de VSV- voorhoede bleek echter in staat de dik wijls goed opgezette aanvallen met een flink schot af te werken. Van Onselen bleef hierin wel ver beneden de ver wachtingen en de beide vleugelspelers Stek en Sterk durfden bijna geen enkele maal het initiatief tot een schot te. nemen. - J)RIE dagen achtereen trekken in de vroege morgenuren de bid- processies door onze kerken. Want 't zijn de grote biddagen die 's-He- ren Hemelvaart voorafgaan, waar op in de gehele katholieke Kerk door de intehse smeking der Litanie van Alle Heiligen God geweld aan gedaan wordt voor de vruchten der aarde. Tezamen met de feestdag van St. Marcus zijn de Kruisdagen van deze week de vier grote biddagen, die, sinds eeuwen in de Westerse Kerk bewaard zijn gebleven. Feite lijk moest de processie van deze dagen niet binnen het kerkgebouw besloten blijven, neen ze had moe ten uittrekken naar buiten de vel den in. Daar groeit nu het graan, dat straks het voedsel geeft voor ons dagelijks brood, daar vallen de laatste bloesems af en zet zich dc vrucht. Wat een weelde is dat dit jaar ge weest en hoe waren de bomen licht van de bloemen als de grote bruids- bouquetten, waarmee de aarde zich tooide voor het lentefeest van ver nieuwd en verjongd leven. En we voorspellen ons een rijke oogst en overvloed van vruchten, want de aarde"is goed en ze is vervuld van rijke beloften. Maar we weten ook, dat de wasdom van God komt en dat het kiemende graan een lang groeiproces door moet maken, dat hagel en storm de kleine vruchtjes aan de bomen kan schaden of ver nielen; dat het nog lange tijd du ren zal voor de aren zwaar zijn van de gouden korrels, die vermalen moeten worden tot voedzaam brood en dat de zon en regen te rechter tijd vruchtbaarheid moet brengen en hen doen gedijen. En daarbij voelt de denkende mens zich mach teloos te «en de kracht der elemen ten en hij kan met al zijn vernuft geen tarwekorreltje doen gedijen. Voortdurend voelt de mens zijn afnankelijkheid van boven en tege lijkertijd ook heeft hij de verzeke ring, dat de Vader hem geen steen za: geven als hij om brood vraagt. En zo gaat hij biddend en smekend de vroege processiegang en beveelt zich aan bij de heiligen des hemels, dat ze zijn voorsprekers worden in de zorg, die hem drukt en bij de hoop, die hü koestert. Is het niet een amplificatie van de dagelijkse bede: „geef ons heden ons dagelijks brood?" Wij, die door de ervaring der voorbüe jaren be ter hebben leren waarderen, wat dat dagelijks brood een grote goe de gave betekent voor al wat leeft, we zouden door ons gebed het drin gende gebed der Kerk moeten on dersteunen.

de Stem | 1949 | | pagina 1