Broer en zus Soeng op pad Gouden Koets start 25 Mei in Middelburg .tot! Sjanghai steeds meer bedreigd Incident om „communist nr één Zesde lustrum van de Bossche W er kgeversver eniging Brits elftal wil zijn gezicht op het Continent redden 8S.il) ESI PM ï'4 3 ZEER SNELLE COMMUNISTISCHE OPMARS IN CHINA500 K.M. IN 20 DAGEN Hankow gevallen Velen willen weg uit Djokja Dimitrof door eigen partij veroordeeld Areaalheffing pootaardappelen Betere sfeer tussen H. Stoel en Joego-Slavie Weinig verandering Polen protesteert Huisvestingsproblemen voor kippen en varkens Mgr. Mutsaerts richtte zich- tot de „bankiers van O. L. Heer Vrije prijzen voor rijwielen Begroting werd vastgesteld Engels team extra-versterkt voor de strijd tegen Nederland WEER EEN RONDE DOOR NEDERLAND De „Mawa" uit Bergen op Zoom uitverkoren voor de varende tentoonstelling Na Roosendaal thans Visé 3 |!emingtöTi een- sen- It op haar I i in Neder» leskundiga Ie leiding lemington Ir, die met lies te ma len verras- Ina torma. line biedt Jilen en ge- leze. Vraagt |vrijblijvend of het uit- ngton-pro- ^emington ■Spuistraat Amsterdam jr geheel |land. N. OF KLEVEN MAAK EVEN GOESs 51-55 - TEHF.Z4M ten: en mannen en sokken slijten SOKKEN katoenen fant. SOKKEN ;e f 2.37 PORTKOUSEN .92, in effen wol 2.51. EEL GEVR. d net dienstmeisje Estandig kunnende levrouw de Meuri- ieuwstraat. Hulst. teisje gevraagd als auishouding. waar veel in de zaak vVordt in de kring tn opgenomen. ving van Utrecht, ïr no. 4258. 3P AANGEB. Ie hennen te koop, V. de Buck, B 40, VERSEN ik aan God en O.L. lecken, voor verkre- erhoring door bid- •achtdadige noveen begroeten. 957 S DER STEEN *eg te duiken, .iij met kruik, lo- kelderlrappen af. lies terecht komt wel. VIJFDE JAARGANG No. 1383 Uitgave; N,V„ Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Kelgerrtraat'16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A J. J. M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per weck (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postreki no. 278841. Prijzen van buitenlandse jbonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaand eren: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. DINSDAG 17 MEI 19 4 9 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. TÊijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestra^l66LTelefoon 2347) jyjEVROUW TSJANG KAI TSJEK vertoeft nog steeds in de Ver. Sta ten om meer hulp voor haar land los te krijgen. Alhoewel men veel sympathie heeft voor het dappere vrouwtje is men in de Ver. Staten van de andere kant tè zakelijk aangelegd om via mevrouw Tsjang en haar generaal de dollars in de bodemloze Chinese put te laten verdwij nen. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek heeft nu echter hulp gekregen van haar broer, de vroegere Chinese premier Soeng, die als een financieel expert in zijn land geldt. Hij is naar Europa gevlogen en vertoeft thans te Parijs. Waarom? Om een medische behandeling te ondergaan, zei hij aan journalisten. Maar geen der journalisten hecht daaraan geloof, veel eer denken zij, dat het Soeng te doen is om geldleningen af te sluiten. Want China heeft veel nodig. Vooral wapens. En voor wapens zijn dol lars nodig. IIULP AAN CHINA wordt overigens wel zeer urgent, want Sjanghai wordt steeds meer door de commu nistische troepen, bedreigd. Zij heb- be nu al spoorwegstations op een afstand van minder dan 32 km. ten Westen van de stad bezet en rukken thans in drie verschillende richtin gen verder op om Sjanghai „in te klemmen". Gisterenmiddag om circa 5 uur, plaatselijke tijd is Hankou gevallen. Dit heeft tot gevolg, dat de inwoners van Kanton, het grootste handelcen- trum in Zuid-China in allerijl begon nen zijn hun stad te verlaten. De opmars der communistische troe pen gaat opvallend snel. In de afgelo pen 20 dagen zijn zij door vijf pro vincies. over een afstand van onge- i eer 500 kilometer voortgerukt. waar bij 102 grotere en kleinere steden zijn bezet, terwijl aan de regeringstroe pen bijna 2Ö0.000 man verliezen aan doden zijn toegebracht. Volgens radio- Leipzig zijn acht legers en drie divi sies der regeringstroepen vernietigd. ALARM-TOESTAND gese kolonie Macao te kunnen ver- trekkeji, in de belegerde stad zijn ge strand. FELLE GEVECHTEN. ■MU ER sprake is van de terugkeer der republikeinse regering naar Djokja, blijken talrijke personen uit en rond deze stad te willen evacueren. Het aantal wordt geschat op 20.000 tot 30.000. Het regelen van de afvoer en het vinden van onderdak voor de ze mensenmassa van Indonesische, Chinese en Nederlandse landaard schept een aantal problemen van de eerste orde. - JUATIONALISTISCHE troepen heb ben gisteren onverwachts de drie Jangtse-rivierhavens Hanjou, Woets- jang en Hanjang prijs gegeven. Zij richtten een nieuwe verdedigingsli nie in. die op een afstand van ver scheidene honderden mijlen in Zuid westelijke richting is gelegen. Felle gevechten zijn nu aan de gang bij Woesoeng. waar de communisti sche troepen gisteren aanzienlijke versterkingen in de strijd hebben ge worpen. /TEKENEND voor de alarmtoestand in Sjanghai is, dat Britse militai re vliegtuigen en toestellen van En gelse burger-luchtvaartmaatschappijen gisteren Britse onderdanen en an dere buitenl. ingezetenen van Sjang hai naar Hongkong hebben overge bracht. De meesten der geëvacueer- den zijn vrouwen. Alle buitenlandse luchtvaartmaat schappijen zullen, met ingang van he den hun geregelde diensten op Sjang hai stop zetten. De buitenlandse scheepvaartmaat schappijen hebben eveneens besloten hun diensten op Sjanghai stop te zet ten. Men meent, dat zich thans geen buitenlandse schepen meer in de ha ven van Sjanghai bevinden. Het stop zetten der scheepvaart diensten, op Sjanghai heeft tot ge volg, dat 400 Portugese onderdanen, die hun huizen en andere bezittingen hebben verkocht, in de verwachting Woensdag a.s. met het Nederlandse s.s. „Tjibadak" naar de in de nabij heid van Hongkong gelegen Portu TIET met Britse licentie in Berlijn verschijnende blad ,,Montags Echo" bericht, dat de communistische Bulgaarse president, de beruchte Ge- orgi Dimitrof te Moskou voor een. hoge rechtbank van de communisti sche partij heeft terecht gestaan en ter dood of tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Aanhangers van Dimitrof die pas uit Sofia zijn gevlucht hebben dit nieuws wereldkundig gemaakt. T\ E AKKERBOUWCOMMISSIE is in haar jongste vergadering" tot de overtuiging gekomen, dat het wen selijk zou zijn. dat het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed de veror dening nopens de areaalheffing voor pootaardappelen alsnog zou wijzigen in deze geest, dat voor de eerste HA een heffing wordt opgelegd van f 25 en dat bij afkeuring 50 pet. van de heffing wordt gerestitueerd. Na maandenlage besprekingen in de PootgoedcommisSie en in de Ak kerbouwcommissie is thans overeen stemming bereikt over een compro mis-voorstel, hetwelk ten doel heeft bij een overschot de prijs van het pootgoed op een redelijk peil te sta biliseren en een zeker inkomen aan de telers benevens een zekere devie zen-opbrengst voor ons land te ga randeren. Het pootgoed wordt door de gezamenlijke telers via, een Telers. Pootgoed-Organisatie of Verkoop- Centrale aan de handel onder be paalde voorwaarden beschikbaar ge steld. Dit voorstel zal thans door eni ge leden van de Pootgoed-commissie en van de Akkerbouwcommissie in détails worden uitgewerkt, opdat het nog deze maand aan het Bedrijfschap kan worden voorgelegd. DIJ de Pauselijke Nuntiatuur in Joe- goslavië is tot Nuntiatuursraad Mgr P. Sigismondi benoemd. Gezien het feit, dat Mgr Sigismondi van Ita liaanse nationaliteit is en als een der voornaamste leden van het personeel geldt, dat de Pauselijke Staats-secre- taris ter beschikking staat ter uitzen ding naar de verschillende Nuntiatu ren, is deze benoeming volgens KNP een aanduiding, dat in de betrekkin gen tussen de H. Stoel en de commu nistische republiek Joegoslavië een zekere verbetering is ingetreden. Na de instelling van het communistische regiem van Tito is de post van Pau selijke Nuntius te Belgrado vacant ge bleven en wordt deze functie waar genomen door Z. H. Exc. Mgr Joseph Hurley, bisschop van Saint Augustine in de Verenigde Staten van Amerika in de hoedanigheid van Regent, bij gestaan door twee Eerwaarde Secre tarissen. eveneens Amerikanen. Zou deze benoeming van Mgr Sigismondi inderdaad in de toekomst leiden tot zijn promotie tot Nuntius te Belgra do, dan zullen de betrekkingen tussen de H. Stoel en Joegoslavië weder nor maal zijn. JJ EEN 19-JARIGE JONGEN leidde een dievenbende van 73 man te Frankfort He bende die de laatste 3 jaar suiker, koffie en steenkool uit goederenwa gons heeft gestolen, is opgerold. HET BEZOEK van de Koningin en Prins Bernhard op 18 Mei aan Rot terdam zal worden uitgezonden van 12.15 tot 12.30 uur over Hilversum 2 en van 20.05 tot 20.15 over Hilversum 1 WEER is de doodstraf geëist tegen de Duitser Berg, die onder-commandant van het kamp te Amersfoort was en verschillende gevangenen eigenhandig neerschoot. ZATERDAG 21 Mei zullen voor lopige besprekingen tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Engeland en Amerika in Parus beginnen. OUD-MINISTER SASSEN heeft, zo als wij verwacht hebben, zijn benoe ming tot lid der Tweede Kamer niet aanvaard. Thans is de beurt aan de heer van Lieshout, die bij niet-aan- vaarding overste Fens te Breda de kans biedt als militair deskundige de 2de Kamer te betreden. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Vo- lendam 16-5 te Aden verwacht, Grote Peer 15-5 te Batavia, Johan van Ol- donbarneveldt 14-5 van Batavia ver dokken, Oranje passeerde 14-5 So- ^da, Kota Inten passeerde 15-5 Kaap Armi. Waterman passeerde 15-5 point de Galle. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele re genbuien, hier en daar met on- weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Heden: zon onder 20.29 uur. oensdag zon op 4.42 uur. Maan °P 1.57 uur en onder 9.49 uur. TAETECTIVE3 van Scotland Yard hebben Gerhard Eisler. de in Duitsland geboren „communist num mer 1 van Amerika" bij Southampton van het Poolse schip ..Bathory" ge haald, waarbij hij zich hevig verzet te. De Amerikaanse autoriteiten had den om zijn uitlevering verzocht, daar hij beschuldigd is van daden, waar in de V. S. gevangenisstraf op staat. Eisler verzette zich in Southampton zodanig, dat de politiemannen hem aan armen en benen van de boot moesten slepen. Eisler is intussen voor de rechter verschenen die besloten heeft hem tot 24 Mei in hechtenis te houden, in afwachting van zijn uitlevering aan de Amerikaanse autoriteiten. De advocaat van Eisler heeft ver klaard. dat zijn cliënt van plan was door de Verenigde Staten naar Mexi co te trekken, waar hem door de president een onderkomen was aan geboden. Van officiële zijde te Warschau is verklaard, dat de Poolse regering het plan heeft handelend op te treden te gen de arrestatie. Het Britse optreden was een geval van „schandelijk ge weld", zo zegt men in Warschau. TAE MOEILIJKHEDEN van de we deropbouw werpen niet alleen haar schaduwen op de volkshuisvesting, maar ook op de bouw van bedrijfsge bouwen in de landbouw. Gemeente lijke autoriteiten schijnen haar me dewerking te ontzeggen bij de aan vrage om een bouwvergunning voor gierkelders. terwijl dc bouw van var kens- en kippenhokken al evenzeer onder het tekort aan materialen ge bukt gaat: Dit alles heeft de stichting voor de landbouw geinspireercF om zich met een klacht tot de minster van Wederopbouw te wenden. Deze heeft thans verteld, dat voor dit soort werken een aparte sec tor in het bouwplan is opgenomen, nl, ..overige agraische gebouwen". Dit vo lume is voor 1949 vastgesteld op f millioen. De minister zal thans het schrijven van de Stichting voorleggen aan de hoofdingenieurs-directeur in de pro vincie met het verzoek zoveel moge lijk te bevorderen, dat speciaal de genoemde werken uit de sector „ove rige agrarische gebouwen" kunnen worden uitgevoerd. Dit betekent in tussen niet dat aan alle aanvragen voldaan kan worden, aangezien uit de post van f 6 millioen allerlei wer ken gebouwd moeten worden. Zwaar gekraakt zijn gisterenmorgen om 10 uur twee auto's op tie Rijks weg te Ridderkerk. Door het onbeheerste rijden van een militaire auto moest een auto. bestuurd door de heer Slaats uit Asten (N.Br.) geheel naar rechts uitwijken, waardoor deze auto opbotste tegen een militaire auto, waarin gezeten overste Schumacher uit Amsterdam met zijn chauf feur. Zowel de heer Slaats, als de overste en zijn chauffeur werden zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Dc twee mi litairen verkeerden gisterenavond nog in levensgevaar. 1VTET INGANG van 24 Mei zullen de prijzen voor in het binnenland vervaardigde toerrijwielen worden vrijgelaten. Teneinde er van verzekerd te zijn, dat het publiek te allen tijde in staat zal zijn zich 'n eenvoudig en goed rij wiel tegen een redelijke prijs aan te schaffen, is met de fabrikanten de af spraak gemaakt, dat zij steeds bij voorrang. uiterlijk binnen veertien dagen na bestelling, indien niet voor radig rijwielen in voorgeschreven standaarduitvoering via de normale handel zullen leveren tegen de na volgende publiekprijzen. f 107.50 zwart gelakt herenrijwiel; f 110.zwart gelakt damesrijwiel; f 117.50 vernikkeld herenrijwiel; f 120.vernikkeld damesrijwiel. „DANKIERS van Onze Lieve Heer" zo noemde Mgr Mutsaerts gis teren op de vergadering bij gelegen heid van het zesde lustrum van de Katholieke Werkgeversvereniging in het bisdom den Bosch de werkgevers, omdat zij, die milder met aardse goe deren zijn bedeeld een tussenpersoon moeten zijn tussen Onze Lieve Heer en de arbeiders. En twee typische „patroonsdeugden" drukte dc Bossche Bisschop zijn werkgevers op het hart: de beoefening van de arbeidzaamheid en dc soberheid. En hij beklemtoogde nog eens hoe het er in deze grootse tijd om gaat, dat we volbloed Christenen z(jn. Dit thema, het beleven van het Christendom in alle uitingen van het leven, had de voorzi er van dc jubi lerende vereniging, de heer L. Jans- sens, ook al in zijn openingswoord aangestipt toen hij er op wees hoe het als vrucht mede van dertig ja ren organisatieleven, nu tot alle ka tholieke werkgevers is doorgedrongen dat ook het economisch leven geba seerd moet zijn op de beginselen van de christelijke zedenleer. Met vreug de stelde hij vast, hoe langzamer hand de beginselen, neergelegd in de sociale encyclieken der Pausen weer klank hadden gevonden en hoe met name de laatste vastenbrief van het Nederlandse episcopaat grote belang stelling had ondervonden van de zijde der katholieke werkgevers. Maar daar naast meende spreker ook verslechte ringen in de mentaliteit te moeten signaleren. En hij vroeg de vergade ring of zij zich v/cl voldoende nauw met de eigen parochie verbonden voelde en of de belangstelling voor het katholieke leven wel was, wat ze eigenlijk moest zijn en of er tenslotte uit de kringen der werkgevers vroe ger niet meer priesterroepingen dan nu te bespeuren waren. WAT IS BEREIKT er een reeks van op; tevens is een verbetering in de verhouding tussen ondernemers en arbeiders tot stand gekomen. Op de departementen geeft men zich onvoldoende rekenschap van de vorde ring van die vrijwillige samenwerking neem bijv. het wetsontwerp winkel sluiting, dat een materie wil regelen, die typisch door bedrijfsgenoten ge regeld kan worden. Tenslotte wees spreker er óp, dat bepaalde problemen zijn opgelost in de afgelopen dertig jaren, maar dat anderen nog steeds bestaan: bijv. de vormgeving van de zeggenschap van allen bij het product betrokkenen. De vergadering werd o.a. bijgewoond door prof dr J. E. de Quay, die des morgens de gasten in het Provincie huis had ontvangen en hen daar had gesproken over de noodzaak van de industrialisatie. Speciaal het finan cieringsprobleem had daarbij zijn aan dacht. Een mogelijkheid tot oplossing zag prof de Quay in een verlaging van de ondernemerswinst met de ver plichting het vrijgekomen geld te in vesteren. Raad van Breskens AAEDEGEDEELD WORDT, da' voor de te bouwen zuiveringsinstallatie voor afvoer van water en vuil geen extra personeel nodig is. Voor de aanbestede straten en riole ringen in de Langeweg Boulevard cn Dorpsstraat,'Oranjeplein kan de ge meente nog geen goedkeuringsbonnen krijgen voor het herbouwplan is goed gekeurd. Voor de financiering van de ze werken moet verder na machtiging om de werken uit te voeren nog een kasgeldlening worden aangegaan. De heer de Baare vraagt of in het aanbestedingsbedrag veel verschil was tussen de laagste inschrijver, de fa. de Geus uit Leidsendam, en de plaatse lijke aannemer, de heer Cambier en vindt het jammer, dat het werk naar iemand van buiten de gemeente gaat. De voorzitter antwoordt, dat door een openbare aanbesteding de prijzen wor den gedrukt. Wethouder van Haneghem brengt naar voren, dat de fa. de Geus toch wel werkkrachten uit Breskens zal nemen, daar dit voordeliger is. De gemeenterekening over 1946 wordt voorlopig vastgesteld met de volgende cijfers: Gewone dienst, uit gaven ƒ300.567.97inkomsten ƒ295.729.52 nadelig slot 3838,45; Kapitaaldienst, inkomsten ƒ770.611.74: uitgaven f 769.170,53; batig slot 1441,21. De rekening van het vismijnbedrijf over 1946 wordt voorlopig vastgesteld met de volgende cijfers: Gewone dienst. baten ƒ45.459,32: lasten ƒ32.788,33: batig slot ƒ12.670.99: Kapi taaldienst, ontvangsten ƒ43.688,84, uit gaven ƒ43.688,84. De reserve op 1 Ja nuari 1947 bedroeg 43.688,84. Er wordt een nieuwe verordening vastgesteld tot heffing van gelden voor inlichtingen uit de bevolkingsre gisters. Hierna komt de gemeentebegroting voor 1949 aan de orde. De heer de Baare merkt op. dat voor het gedenkteken op het massa graf geen gelden genoeg beschikbaar zijn. De voorzitter antwoordt, dat de rest bestreden zal worden uit adoptie- gelden. De heer Roest vraagt waarom de schooltandverzorging alleen voor kin deren van de le klasse der lagere scho len is. De voorzitter zegt, dat dit de begin-opzet is. Een verzoek van de heer de Baare om de subsidie aan de muziekvereni ging 200.—) te verhogen wordt ver schoven naar het volgende jaar. De begroting wordt tenslotte vastgesteld met op de gewone dienst een sluitpost onvoorziene uitgaven van 12.405. hiervan moet echter 2750.— gereser veerd blijven voor scholenbouw. De kapitaaldienst sluit met een bedrag van 1.035.260.— jn inkomsten en uit gaven. jyiR J. B. van Spaendonck. secre taris van de vereniging hield de feestrede in plaats van prof mr Rom- me, die in verband met de politieke situatie te elfder ure verhinderd was en ging daarbij na, wat in dc afgelo pen dertig jaren is bereikt. Hij wees daarbij speciaal op de in die jaren sterk gegroeide betekenis van het or ganisatieleven, dat tot resultaat heeft gehad het terugdringen van het indi vidualisme: in plaats daarvan kwam het samen-doen, dat ook heeft geleid tot het vinden van bepaalde veran derde organisatievormen. Naarmate de organisatiegedachte groeit, groeit de mogelijkheid om tot maatschappe lijke verbeteringen te komen; die zijn dan ook gekomen en. spreker somde AM 7 UUR Woensdagavond vindt! leden week in Nederland hebben ge- in het Olvmpische Stadion teleden. Amsterdam dc belangwekkende De Britten willen dus hun gezicht voetbalwedstrijd plaats tussen het Nederlandse elftal, dat voor deze gelegenheid Bondsclftal is genoemd en tegen een zeer sterk Engels elf tal. dat Engeland B wordt geheten. Van een Engels B-elftal kan men echter moeilijk spreken. Want slechts vier spelers zijn er overge bleven van het B-elftal, dat Zondag met 4-0 in Finland won. De ande ren zijn cracks uit Eng. A-elftal dat Vrijdag jl. te Stockholm met 3-1 van Zweden verloor. Deze wijziging van de Britse ploeg wijst er dus wel op, dat de Engelsen helemaal niet tevreden zijn over hun prestaties op het Continent. Daar is ook reden voor, want de nederlaag tegen de Zweden steekt de Britten zeer erg, ook de 4-0 overwinning te gen het zwakke Finland vindt men maar minnetjes en bovendien herin nert men zich verdraaid goed de se rie nederlagen die Engelse clubs ver- AAN ONS BERICHT, dat de Ko ningin toestemming heeft ver leend om de „Gouden Koets" in een varende tentoonstelling op te ne men, om zo tal van landgenoten, die anders daartoe nooit in de gelegen heid zouden zijn, nu de beroemde gouden koets te laten zien. kunnen we thans toevoegen, dat voor het inrichten van de varende expositie de keus gevallen is op een z.g. ho ge Kempenaar. Het is een fors bin nenschip van 50 M. lang, 6.60 M. breed en een tonnage van 610. Het is de Mawa uit Bergen op Zoom, een sleepschip, dat in de oorlog door de Duitsers in beslag is genomen en destijds voor invasie-doeleinden is verbouwd. Inmiddels is het schip in zijn oor spronkelijke toestand hersteld. Het ruim is zo hoog. dat de gouden koets met een totale hoogte van 3.60 M. er gemakkelijk in geborgen kan worden. Het biedt voorts nog ruim schoots gelegenheid tot het opstellen van de overige tcntoonstellingsstukken als de calèche, vitrines, uniformen en andere zaken, die bij Prinsjesdag be horen. Uiteraard moesten enige voor zieningen getroffen worden met het oog op de ontvangst der bezoekers. Loopplanken en afscheidingen en een extra electrische verlichting waren voldoende om het schip voor dit wel zeer bijzondere doei geschikt te ma ken. De wanden zijn bekleed met vlaslinnen en door middel van witte dekkleden heeft de Mawa een fleuri ger uiterlijk gekregen., 25 MEI UIT MIDDELBURG. ■y/RTJDAG of Zaterdag dat hangt o.m. af van de weersomstandig heden zal de koets uit de Koninklij ke stallen worden gehaald en inge laden worden. Het schip wordt dan naar Middelburg gesleept, waf de tentoonstelling op 25 Mei officiéél zal worden geopend. Vandaar begint de reis door geheel Nederland. Het ligt in de bedoeling de volgende plaat sen te bezoeken: Na Middelburg Vlis- singen. Breskens. Terneuzen, Zierik- zee, Bergen op Zoom, Breda, 's-Her- togenbosch. Helmond. Maastricht, Ven- lo, Nijmegen, Arnhem, Zutfen, Hen gelo (O), Deventer, Zwolle, Meppel. Kampen. Sneek, Leeuwarden, Gronin gen, Delfzijl, Harlingcn, Den Helder Alkmaar. Omstreeks half Augustus zal het schip in Den Haag terug zijn. Twee leden van het stalpersoneel zullen in uniform de tocht meemaken cn aan boord verblijf houden. Dc Gouden Koets wordt nog eens extra nagezien, voordat de „ronde door Nederland" gaat beginnen. redden. En dat betekent dus, dat de Nederlandse bondsploeg voor een zeer zware opgave komt te staan. Wordt die opgave te zwaar? We vrezen zo'n beetje van wel. want wel won Neder land verrassend van de Franse profs. Maar Britse profs zijn nog van een heel ander kaliber dan hun collega's van de Gallische Haan. Dc zege tegen Frankrijk heeft Ne derland echter zelfvertrouwen ge schonken en ook de wedstrijden tegen de Engelse clubs hebben bewezen, dat men niet met een somber hoofd het veld behoeft te betreden. INTERESSANTE PROEF TNTERESSANT in deze wedstrijd wordt overigens de proef met Lenstra op de midvoorplaats en het weer opstellen van Bertus de Harder, welke laatste men om onbegrijpelijke redenen een tijd links heeft laten liggen. Dat Overbeek op de rechtsbuiten plaats weer een kans gegeven wordt, vinden wij prettig. Zeker, de Bos schenaar is op die plaats geen gewel denaar. maar tegen Frankrijk heeft hij toch ook niet teleurgesteld. O.i krijgt de middenlinie de zwaarste kar wei. En daarom is het opstellen van Stoffelen een gevaarlijk iets, omdat de Ajaxied nogal eens 'n gebrek aan adem gedemonstreerd heeft. Het Olympisch Stadion is totaal uit verkocht. En opvallend is, dat zeer veel plaatsen bezet zullen worden door ..de provincie". De Amsterdam se politie houdt dan ook rekening met een enorm autoverkeer van bui ten Amsterdam. Van de wedstrijd wordt de tweede helft door de .radio uitgezonden. En wel om 20.05 over Hilversum 1. De reportage wordt verzorgd door ir. A. van Emmenes. DE ELFTALLEN. I. N HET voorlopig verslag van hei wetsontwerp "Regelen omtrent on dernemingsraden" wordt het vraag stuk van de wettelijke regeling dei- ondernemingsraden opnieuw onder de loupe genomen in verband met de toekomstige organisatie van het be drijfsleven. Men had dit kunnen ver wachten, nu de regering in afwijking van het rapport-van Rhijn op 19 Sep tember 1947 uitgebracht aan de Mi nister van Sociale Zaken, heeft ge meend de voorkeur te moeien geven aan de indiening van een afzonder lijk wetsontwerp op de ondernemings raden. Het verschil van mening over de vorm der wettelijke regeling: n.l. of een zodanige regeling een onderdeel diende uit te maken van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, dan wel of het vraagstuk bij afzon derlijke wet diende geregeld te wor den, treffen we wederom aan in het bovenvermeld verslag. Terwijl een meerderheid van de commissie-van Rhijn voorstander was van dc eerste oplossing, stond een minderheid regeling bij afzonderlijke wet voor. Het voorlopig verslag vermeldt, dat vele leden met de regering van oor deel waren, „dat deze materie niet moet worden geregeld binnen het ka der van de P.B.O., al wilden zij een zekere samenhang van de onderne mingsraden met de publiekrechtelijke bedrijfsorganen niet ontkennen. Er moet spoedig in zoveel mogelijk on dernemingen een ondernemingsraad worden ingesteld en er dient hiermede niet gewacht te worden op de tot standkoming van de bedrijfsschap- pen." Bovendien meenden deze leden dat de ondernemingsraden een geheel ander karakter hebben dan de publiek rechtelijke bedrijfsorganen en een ge heel eigen taak; zij mogen niet gezien worden als een verlengstuk van deze organen." Zeer vele leden betreurden even wel, „dat de instelling van onderne mingsraden niet in het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie is opgeno men. Een afzonderlijke wet moet er toe leiden, dat het nauwe verband, dat tussen de organisatie van het be drijfsleven en de ondernemingsraden dient te bestaan, gevaar loopt te wor den verbroken". Deze leden waren het dan ook eens met de meerderheid van de commissie-van Rhijn en met de zienswijze van de commissie-van der Ven. i Deze leden betwistten, dat de onder- j nemir.gsraden een geheel eigen sfeer* j een specifieke taak en een eigen ter- rein van werkzaamheden hadden. j DELEN de mening, dat het be- I ter is het vraagstuk van de on- I dernemingsraden te regelen binnen I het raam van de P.B.O. Hen kan zich dan ook met zeer vele leden van de Tweede Kamer afvragen, hoe de ge dachte van een afzonderlijke regeling der ondernemingsraden kan worden verdedigd, wanneer in de toelichting op de artikelen 20-25 van het ontwerp van wet wordt gezegd, dat het in de bedoeling der Regering ligt, „dat in de toekomst aan de daarvoor in aan merking komende publiekrechtelijke bedrijfsorganen een belangrijke taak wordt toegewezen met betrekking 'ot een goede functionnering van de on dernemingsraad in de ondernemingen, waarvoor deze lichamen zijn inge steld." Wanneer wij dan ook menen, dat de ondernemingsraden hun plaats die nen te hebben in de komende P.B.O. dan is daarmede niet gezegd, dat ie dere ondernemingsraad zijn plaats daarin zal kunnen krijgen. Prof. Rom- me definieert de onderneming als „het geheel van samenwerking tussen on- dernemer(s) werker(s) en deel nemers (s) (of kapitaal-verschaffers tot de uitoefening van een of meer bedrijven, voor zover het door de Minister niet is uitgezonderd in de bepaling van deze wet, alsmede elk geheel van samenwerking, dat daarmede door de Minister is gelijk gesteld". Als men daarvan uitgaat, wordt het mogelijk het statuut dei- ondernemingsraden toe te passen op de niet-ondernemingsgewijze voort brenging. (1) Daarover in een vol gend artikel meer. Dl'S. G. M. J. VELDKAMP 1) Zie ..De Tijd" 3 Nov. 1948. En hier de opstelling van de teams: Nederland: Doel: De Munck (Sitt. Boys). Achter: Van Bun (MVV) en Schij- venaar (EDO). Midden: van Schijndel (SVV) Ter louw (DCV) aanvoerder en Stoffelen (Ajax). Voor: Overbeek (BW). Wilkes (Xerxes). Lenstra (Heerenveen). Tim mermans (ADO) en de Harder (VUC) Engeland: Doel: Ditchburn (Tottenham Hots pur). Achter: Jones (Liverpool) en West- wood (Manchester City). Midden: Harrison (Leicester City), Leuty (Derby County, aanvoerder), en Cockburn (Manchester United). Voor: Parsons (Westham United), Gibson (Aston Villa). Bentley (Chel sea), Rowley (Manchester United) en Langton (Preston North End). Gecombineerde douane behandeling ff ADAT vorig jaar het grenskanloor Roosendaal was aangewezen voor de gecombineerde Belgisch-Neder landse grenscontrole op de spoorver binding Amsterdam-Brussel, is thans ook een overeenkomst getekend tus sen de Belgische en Nederlandse re-' geringen, waarbij nu Visé als inter nationaal douanekantoor op de lijn Maastricht-Luik werd ingericht. Het gevolg van deze samenvoeging der douane-behandelingen door Bel gië en Nederland zal zijn. dat het grensoponthoud voor de treinen met een half uur bekort zal worden. Reizigers van de doorgaande inter nationale treinen zullen voor de grens controle niet meer behoeven uit te stappen. De officiële opening van het nieu we. in record-tijd opgetrokken grote douanegebouw op het stations-em placement van Visé, is een hele plech tigheid geworden.

de Stem | 1949 | | pagina 1