Militaire hulp voor is onontbeerlijk W. Europa V.S.V. trof Saris in wonderbare vorm Een sterke Schulte werd Ronde-winnaar Na Vrijdag kon niemand hem nog bedreigen Brabant en Zeeland speelden grote rol Eén milliard 300 millioen dollar tot Juli 1950 Legervliegtuig stort op Java neer Het Ministerie van Buitenlandse Zaken van de V.S. Henri Hermans ter aarde besteld Weinig verandering Laatste O.V.W-bataljon vertrok uit Java De Van Roijen-Rum- verklaringen Strijd om de troon van David W erkkledingbonnen langer geldig Pater Wesseling bezorgde 921 paartjes een huis Om de nationale voetbal-titel Enthousiasme kon N.O.A.D. niet redden Brandstoffen blijven practisch even duur Heerenveen won overtuigd Op laag peil Wim van Est onze beste man Hoogst onsportief Brits spel HEI Nederlandse Bondselftal. dat in Rotterdam met Tcrlouw. Timmer mans. Clavan en voor de rust tevens met van Bun tegen de Engelse prof club Huddersfield Town uit dc eerste divisie in het veld kwam. heeft wei nig gelegenheid gehad zich te ont plooien door het afbrekende, ruwe spel van de Britse profs. Nederlandse amateurs naar Zweden VIJFDE JAARGANG No. 1382 Vttfmr. NAT, Uitgevers Mi). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Te!.: Redactie 8181. Admini stratie 877a Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J.J.M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt MAANDAG 16 MEI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). 'Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wórdt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende^ rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. JJET AMERIKAANSE VOLK dient wel te beseffen, dat de Verenigde .Staten niet.hoeven te rekenen op hun West-Europese vrienden als, deA"i-ri- kaanse strategie ze aan hun lot overlaat, met de belofte, ze later te. komen bevrijden", zo wordt verzekerd in een brochure die door het ministerie van Buitenlandse Zaken in het licht is gegeven, Nog voor het program voor mi litaire hulp aan de Atlantische Pactstatcn en ,,aan de andere vrije landen" bij het Congres werd ingediend. nog na verzekerd te hebben, dat het militaire hulpprogram slechts in ge ringe mate, en dan nog tijdelijk, de hulpmiddelen en de financiën van de Verenigde Staten aanspreekt, dat dit program de prijs is, die de Ver. Sta ten, in de huidige conjunctuur voor de vrede en de veiligheid moeten beta den". EEN UITNODIGING TOT AGRESSIE. ,,HPHANS zijn de onvoldoende verde digingsstelsels in West-Europa een ware uitnodiging tot militaire agressie" zo luidt het verder „en de groeiende welvaart maakt West-Euro pa tot een verleidelijke prooi. De Ver. Staten moeten dus al hun macht in zetten in een gemeenschappelijk ver dedigingsfront". In' een enkel program zijn al de bij zondere militaire hulpprograms sa mengebracht en wordt een globale credietverlening voorzien. Deze zal voor het dienstjaar per 30 Juni 1950 één milliard 130 millioen dollar be dragen wat betreft de Noord-Atlan tische Pactlanden en ongeveer 320 mil lioen dollar voor Griekenland, Turkije en sommife landen wier vei ligheid onontbeerlijk is voor de Ver. Staten. De president van de Ver. Sta ten zal bekleed worden met ruime volmachten voor de aanwending van de credieten waar en wanneer hij zulks nodig zal achten". Nadat er op gewezen is dat de Ame rikaanse militaire hulp zal steunen op de samenstelling en de getalsterkte van de Europese strijdkrachten en dat het doel moet zijn hun uitrusting te mooei niseren en te unificeren ver klaart het document nader, welke drie vormen die militaire hulp tijdens het belastingjaar 1949—1950 zal aannemen. Vooreerst een beperkte hulp in dol lars. die de West-Europese landen in de mogelijkheid moet stellen, hun pro gram voor de fabricage van militair materiaal uit te breiden. De recht- st't ek). levering van wapens en mate riaal zal de versterking van hun de fensief potentieel verhaasten. Ki W "ACH GOED UITGERUST ^TENSLOTTE zullen zij nog gehol- pen worden door Amerikaanse mi litaire technici en opleiders. Met de tenuitvoerlegging van dat program zal oen gecentraliseerd bestuur wor den belast. „Kleine doch goed uitgeruste le gers", zo wordt betoogd „kunnen doelmatig blijken voor het behoud van de vrede en kunnen geenszins beschouwd worden als bestemd voor agressieve doeleinden". Het ministerie van Buitenlandse Za ken verklaart, dat de militaire pro grams der West - Europese landen geenszins hun economiscn nerstel mo gen belemmeren en het geeft de ver zekering dat die landen ongetwijfeld in de nodige opofferingen zullen toe stemmen, om, zonder tot inflatie over te gaan, de financiële middelen bijeen te brengen die voor de uitgebreide militaire programs zijn vereist. yATERDAG is op het St. Barbara- kerkhof te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het oud-Tweede Kamerlid, de heer Henri Hermans, die een der voorman nen is geweest van de K. A. B. en van de R. K. Drankbestrijding. Te half elf is in de kerk van St. Willebrordus aan de Assendelftstraat een plechtige H. Mis van requiem op gedragen. Onder de priesters die het stoffelijk overschot aan de ingang der kerk afhaalden, was de bisschop van Roermond, Mgr. Dr. G. Lemmens. De H. Mis werd gecelebreerd door de zoon van de overledene pater P. Hermans MSC, als diaken fungeerde prof. Castermans cn als sub-diaken pater H. Hermans MSC. De baar was omgeven door vlag gen van de K. A. B. en ook de bonds- vlag had een plaats voorin het kerk gebouw gevonden. De uitvaart-plec'h- tigheid werd door velen uit de ar beidersbeweging en het politieke le ven bijgewoond. O.m. zagen we het Eerste Kamerjid A. C. de Bruijn. voorzitter der K. A. B. en het oud-hoofdbestuurslid C. J. Kuiper. De heer Th. Koersen verte genwoordigde de katholieke Tweede- Kamer-fractie. Op het R. K. Kerkhof sloten zich bij de rouwstoet o.a. nog aan mr. L. Kortenhorst. minister mr. J. van Schaik, Schout-bij-nacht H. Moorman EEN MANDFLES Y-WATER gaat bij gelegenheid van het eeuwfeest van het Am. Dep. van Binnenlandse Za ken naar Amerika. Met water uit havens van zeer veel bevriende lan den wordt dit Y-water gestort in het meer van ..Lake Estes", een symbo lische handeling van wederzijde good will. DE MAXIMUM BOUWPRIJZEN voor woningbouw gaan in verband met de verbeterde houtpositie per kubie ke meter als volgt omlaag: laagbouw f 1.drie verdiepingen f 1.50, vier verdiepingen en meer f 2.50. DE FEESTDAG van de H. Jeanne de Lastonnac. die gisteren door Z. H. Paus Pius XII plechtig heilig werd verklaard, is vastgesteld op 2 Febr. Zij stichtte de Orde van de Dochters van Maria. PREMIER DE GASPERI heeft de Ita lianen ernstig gewaarschuwd tegen het „reële gevaar" van communisme cn fascisme. Alle massa-demonstra ties zijn in Italië verboden. DE AMERIKAAN CULBERTSON heeft een plan opgesteld voor een in ternationale politiemacht voor het At lantisch Pact en voor „alle niqt-com- munistische landen van de wereld". MET PAKISTAN zijn de besprekin gen, die ten doel hebben de KLM in staat te stellen de oude vliegroute naar Batavia weer in gebruik te ne men, in een vergevorderd stadium. HET „BEZETTINGSSTATUUT" voor Berlijn werd Zaterdag door de mili taire autoriteiten van W.-Berlijn goed gekeurd. De gemeenteraad zal zoveel mogelijk uitvoerende en wetgevende macht krijgen. DJOKJA schijnen velen een riskante plaats te gaan vinden om er te wo nen. Uit Indonesië komen berichten dat een groot aantal mensen (de op gave variëert van 16 tot 40 duizend) zich hebben opgegeven voor evacua tie naar federaal gebied. Onder hen zouden zich de echtgenoten van Su karno en Hatta bevinden. PARAGUAY telt op elke acht vrou welijke inwoners slechts één man. Het land maakte in de tijd van elf maan den zeven revoluties mee. DE NOODTOESTAND is afgekondigd in Tripolis. Samenscholingen en schiet partijen zijn aan de orde van de dag in verband met de plannen, die men heeft met de voormalige Italiaanse koloniën. POSTPAKKETTEN kunnen per 1 Juni a.s. weer per expresse worden besteld, echter nog niet op verzoek van geadresseerde. Tenslotte verklaart het Ministerie en mr. P. J. M. Aalberse jr. De acht inzittenden kwamen om het leven J^EN Nederlands militair, vliegtuig op weg van Djokja naar Batavia, is Zaterdagmiddag nabij Kroja (Mid- den-Java) neergestort. De acht inzit tenden, allen militairen, kwamen om het leven. De lichamen konden worden geborgen. Het toestel was een B-25 van de Luchtmacht. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. Men weet alleen, dat het weer zeer slecht was. De inzittenden keerden terug van een opdracht te Djokja, waarvan de uitvoering enkele dagen in beslag nam. De namen van zes slachtoffers, dié behoorden tot het KNIL, zijn: eerste luitenant-vlieger W. J. van der Plaats, bestuurder. Luitenant-kolonel R. E. Jesserun, ridder M.W.O. vierda klas se, staf-officier technische zaken bij de miltiaire luchtvaart Luitenant-ko lonel J. W. Gerharz, staf-officier luchtvaartzaken bij de militaire lucht vaart. Sergeant-majoor radio-telegra fist H. F. van der Heide, Sergeant boordmccano H. C. Bartelings cn sol daat leerling-vliegtuig monteur G. E Durand. Vanmiddag worden de slachtoffers met militaire eer begraven op het ere- veld Tjililitan. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met voor namelijk in het Oosten en Noor den van het land plaatselijk enige regen en in de kustprovincies in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen Noord en West. Weinig verandering in tempera tuur. Vandaag: zon onder 20.28 uur. Morgen: zon op 4.44 uur. Maan °P 1.29 uur. Maan onder 8.31 uur. yRIJDAGMORGEN is het laatste OVW-bataljon uit Oost-Java ver trokken, nl. 2-10 R.I., dat zich van Pasuruan naar Surabaja begaf voor inscheping op de „Van Oudshoorn", voor de reis naar Nederland. Grote teleurstellng op Sumatra QP SUMATRA hebben de Van Roij- en-Rum-verklaring grote teleur stelling verwekt bij al degenen, die daar bezig waren afzonderlijke deel staten te vormen. Volgens genoemde verklaringen moet het vormen van zulke staten voorlopig worden stop gezet. In een telegram aan de Unci. Minis ter van Maarseveen en de Tweede Kamer hebben deSumatraanse dele gaties daarover nu hevig geklaagd. Ze waren niet eens gekend. Inmiddels heeft de Ned.-Ind. Regering wel een comité tot vaststelling van een status voor Tapanuli erkend als voorlopige vertegenwoordiging der bevolking. Een definitieve beslissing is echter opge schort. OINNENKORT zal te Jeruzalem een proces worden/gevoerd voor een Joods gerechtshof tussen een employé van het Joodse Nationale Fonds en een tandarts' te Jerusalem. Beiden beweren rechtstreekse afstammelin gen te zijn van Koning David. De tandarts heeft zelfs al een .Konings partij" gesticht, waarvan 150 leden van het Israëlische leger en drie krijgsgevangen Arabieren lid zouden zijn. Bovendien heeft hij zich tot prins-regent van zijn achtjarige zoon „Michael I, Koning der Joden" uit geroepen. Zijn concurrent zou daarentegen ver klaard hebben, dat, wanneer hij het proces zou verliezen, hij de tandarts voor een „Godsoordeel door het zwaard", dus voor een duel zou uit dagen. TN VERBAND met moeilijkheden bij aflevering van bepaalde soorten werkkleding blijven de werkkleding- bonnen H 10. H 11. H 12. L 10. L 11 en L 12 in afwijking van hetgeen eer der werd gepubliceerd geldig tot en met 9 Juli a.s. De bonnen H 1 t.m. 9 en L 1 t.m. 9 zijn evenwel sinds 14 Mei niet meer geldig. JYE ACTIE van Pater Piet Wesseling om jonge mensen aan een woning te helpen begon zes maanden geleden. Sinds de start konden tot nu toe niet minder dan 921 jonge echtparen een woning betrekken, waarvan er 712 katholiek zijn. Onder de niet-katho- lieke paartjes bevonden zich ook en kele communisten, die inmiddels de partij hebben verlaten. Maar Pater Piet Wesseling is nog lang niet „tevreden". Dan moet eerst zijn lijst van nog tienduizenden ge gadigden zijn afgewerkt. Behalve sympathie en meeleven heeft hij daarvoor ook finantiële steun nodig. Derhalve NOAD-HEERENVEEN 0-3. Abe (geheel rechts) scoort. De Turck doet nog een wanhopige poging om de bal te vangen. Maar het schot van Lenstra was zo verrassend en fel, dat de Tilburgse doelman misgTeep. B.V.V. 3 U)it was de wedstrijd der V.S.V. 0 gemiste kansen, zowel van de zijde der bezoekers als van die der rood-zwarten, wier voorhoeden 90 min. lang hebben gesjouwd om doel punten te maken. Het was voor de Vel- zenaren niet prettig Saris in een vorm te ontmoeten, die wonderbaarlijk was. Twee schoten, waarom al gejuicht werd wist hij nog te stoppen, om niet te spreken van de vele plukmanoeuvres, welke hij zeer knap demonstreerde. Dit elfde mag niet getuigd worden van zijn collega aan de andere zijde. Niet dat hij schuldig was aan de drie doel punten, maar zijn gehele houding ver ried nervositeit en onzekerheid. De wedstrijd was uitermate span nend. BW had Huybrechts na zijn langdurige genezingsproces (midden voetbeentje gebroken), weer als achter speler en hij kwam er pas in de tweede helft in. Van den Dungen viel na 20 min. uit om te worden vervan gen door Schrover, die rechtsbinnen ging spelen, terwijl Vos naar de links buitenplaats verdween. In de eerste helft gebeurde er feite lijk niets noemenswaard. De verdedi gers waren de aanvallers steeds de baas, hoezeer van Onselen aan de ene en van Overbeek aan de andere kant probeerden door te breken. De tweede helft was voor de BW- maunen veel fortuinlijker. Reeds na 4 min. benutte Donhuyzen een opge legde kans (10); na 30 min. scoorde Vos in een positie, die sterk naar bui tenspel rook en 2 min. voor het einde was de doodaf-gebeukte defensie van QISTERENAVOND bereikte de fa milie van kapitein-vlieger A. F. M. J. Smeets. Reigerstraat 10a, Breda, het ontstellende bericht, dat hij bij het hiernaast beschreven vliegongeval noodlottig om het leven is gekomen. Kapitein-vlieger Smeets was com mandant van het vliegveld bij Djokja en zou binnen niet al te lange tijd naar Nederland terugkeren. Het heeft niet zo mogen zijn. Mogen we dit sobere bericht besluiten met de wens, dat de weduwe en het dochtertje van wijlen kapitein-vlieger Smeets kracht mogen vinden in het woord, dat de zer dagen werd toepasselijk gen.aakt op oud-minister Fiévez: „Jong ster ven zij, die door God worden be mind". Dat hij ruste in vrede. LAP GROND van een onderzoek door het Economisch Instituut voor de Middenstand is het noodzakelijk ge bleken de kleinhandel-marges voor bepaalde soorten kolen per 16 Mei a.s., enigermate te verhogen. De prij zen voor eierkolen en cokes blijven gelijk. In de vijf grote steden worden de anthracietprijzen voor r.ootjes I, II. III met tien cent per mud ver hoogd, de nootjes IV met vijftien cent In de rest van het land gaat alleen de prijs van nootjes IV met vijf cent omhoog. Ook de prijzen van industrie kolen bij dé levering door détaillisten ondergaan geringe wijzigingen. DVV heeft vriend en vijand weer eens verbaasd door zich op een fraaie manier plotseling' bovenaan de kampioenslijst te plaatsen. En dat door een opvallend mooie over winning op VSV. Door deze over winning heeft BW weer de beste kansen op de nationale titel ge kregen. De Bosschenaren konden ook op de eerste plaats komen door een doelpuntloos spel in de wedstrijd AGOWSW. Noad deed wat de meesten van de Til- burgers verwachtten, namelijk ver liezen van Heerenveen. En weer maakte de Tilburgse voorhoede geen doelpunt. Dat is uit zes wed strijden pas 2 goals De stand is thans: BW 6 3 2 1 8 10—6 AGOW 7 3 2 2 8 10—6 VSV 8 4 0 4 8 14—i-12 SW 6 2 3 1 7 11—10 Heerenveen 7 3 I 3 7 1715 Noad 6 0 2 4 2 2—15 Velzen niet in staat om Vos te houden, die met een rustig schot de verdiende misschien wat flatteuze victorie 'dei- Zuiderlingen veilig stelde. De hoge temperatuur vergde zeer veel van'de beide elftallen, aan wier slordig trappen tegen het einde men duidelijk kon waarnemen, dat zij het al lang goed vonden. BW bleek de langste adem te hebben en het waren vooral de jonge spelers onder hen, die fris en monter bleven. Opnieuw bleek de erenaam voor BW, als hebbende de sterkste de fensie, gehandhaafd. Vooral van der Sluys, Krijgh. Sluiter en Remmers en Saris vooral waren niet te pas seren en zonden de Velzenaren teleur gesteld naar huis. hetgeen het beste gedemonstreerd werd door de stem ming der supporters met hun rood witte petjes, van wier luidruchtigheid met toeters en bellen men maar heel weinig mocht vernemen. NOAD 0 1MOAD begon en- HEERENVEEN 3 thousiast en mede doordat Lenstra c.s. zich op het buitenspelvalletje doodliepen, kon Noad meerdere aanvallen ondernemen. De aanvallen der tweemans-voorhoede waren echter te zwak voor de stevige verdediging der Noorderlingen, In de eerste minuten kreeg Lenstra een kans maar zijn schot ging tegen de lat. Bij de snelle Noad-uitvallen werd noch aan Vriens of van Heeswijk een kans gegeven te schieten. Steeds is het v. d. Laan of Jan Lenstra, die op het juiste moment een schot weten te voorkomen. In de 40e minuut, ais een naar voren geplaatste bal bij Jonkman terecht komt, omspeelt deze Wagemakers, geeft door aan Brands- ma, die op zijn beurt naar Lenstra plaatst, waar-na de bal met een vinnig hoog schot in het doel van de Turck verdwijnt (01). De tweede helft was sensationeel. Noad zit onmiddellijk voor het doel van Heerenveen. Broers krijgt een niet te missen kans, maarhij faalt. Lenstra neemt de bal mee, geeft een pass aan Hofman, die in vooruitge schoven positie staat en opnieuw ligt de bal in het Tilburgse doel (0—2). Hierna heeft Noad zich hardnekkig verdedigd. Wagemakers ging meer mee in de voorhoede, maar er was voor de Tilburgse kampioenen geen doorkomen aan. Steeds was het v, d. Laan of Jan Lenstra, die de Til'curgers de voe. dwars zette. Dit ging dikwijls gepaard ten koste van een hoekschop. Tegen het eind van de strijd kwam Noad nog herhaaldelijk voor het Hee- renveen-doel. Lenstra liet zich in deze periode van zijn beste zijde kennen. Tegen 2 soms 3 Tilburgers kwam hij zegevierend uit de strijd en kreeg van het publiek een applausje. Inmiddels is de tijd bijna verstreken en komt Heerenveen nog even aan het woord. Jonkman is er doorheen, maar v. d. Sanden brengt hem ten val en de scheidsrechter wijst naar de witte plek. Jonkman voltrekt zelf het von nis (30>. AGOW 0 TAeze kampioenswedstrijd SW 0 moge ten aanzien van sensatie en spanning aan de toeschou wers het volle pond hebben gegeven, kwalitatief stond de ontmoeting op een zeer laag peil. Wie niet beter wist. zou hebben kunnen aannemen, dat hier een degradatiecandidaat. verkerend in grote benauwenia moest trachten pun ten te vergaren tegen een ploeg, die geen enkel belaijg meer had bij de uitslag. Die degradatie-candidaat zou dan zijn AGOW. dat waarlijk alle mogelijke middelen in het werk stelde, om van de Schiedammers te winnen. De Apeldoorners werkten hard, kwa men zelden tot voetbal van behoorlijk gehalte, maar vergoedden door vin nigheid, wat hun spel aan doelmatig heid miste. Hun voornaamste wapen was de lange pass. waarvan vooral Jonker, de in de verdediging bergen werk verzetlende stopperspil, en Ga briel, die in het middenveld talrijke malen kon profiteren van tussen de SW-linies vallende gapingen, gebruik maakten. Deze lange passes waren lang niet altija zuiver, verre van dat, maar de aarzelende SW-ers boden telkens gcli- genheid aan kwieke aanvallers als Hanskamp en Beumer, hem de bal te ontfutselen, indien het leder aan Schiedammers door Apeldoorners werd toegespeeld. Zo ging het effec: van de slecht gerichte „aangeefballen" vaak toch nog verloren en het was meesial uit /Ulke weifelingen. dat AGOW voor het Schiedamse doel ge varen kon scheppen. Ondoelmatig voet bal zou hier meer dan eens door doel punten zijn bekroond, indien de Apel doorners niet met wilde op-hoop-van- zegen-schoten de geboden kansen had den willen benutten. (Van onze redacteur) JMPONEREND was de slot-apo- theose in het Amsterdamse sta dion, waar om tien minuten over half zes dertigduizend toeschouwers overeind kwamen om Gerrit van Beek toe te juichen, die 't, merk waardig genoeg, opnieuw klaar speelde om de tiende en laatste etappe van de tweede Ronde van Nederland op zijn naam te brengen. En nog indrukwekkender was het gejubel, toen Gerrit Schulte in zijn glimmende Oranjetrui, onder de Ma- rathontribunc uit, als glorieuze over winnaar de baan op kwam stuiven. Maar de intocht in de hoofdstad was lang niet zo indrukwekkend als vorig jaar toen de terugkerende kara vaan verwelkomd werd en toegejuicht door honderdduizenden, zo uitbundig als slechts vorstenkinderen ten deel valt. Dat kwam niet, omdat de Amster dammers nu minder belangsteling hebben gehad voor dit zo schitterend geslaagde 10-daagse wielersportgebeu- ren, het was eenvoudig toe te schrij ven aan de omstandigheid, dat de te volgen route buitenom het centrum was gelegd, via Amstelveen, een stads deel waar betrekkelijk weinig mensen wonen. Of dit een gevolg is geweest van politievoorschriften dan wel uit een oogpunt van financiële belangen konden wij niet te weten komen, maar veel, zeer veel van de te verwach ten glans was er nu af. BETERE ENTOURAGE TN het stadion zelf was de entourage echter veel beter opgezet dan in 1948. Er waren goede voorwedstrijden en het publiek werd prettig en goed op de hoogte gehouden van het ver loop van de laatste etappe. Tal van firma's tastten in hun beurs voor het schenken van premies er was zelfs een ruststoel bij voor de laatst bin nenkomende renner, hetgeen de Frans man Bourlon was zodat de gelukki ge winnaars, onderweg nog naar het eindpunt- en onkundig van die premie vloed, met alle mogelijke geschenken werden overladen toen zij voor de laatste maal in deze Ronde van hun fiets stapten. Gerrit van Beek. die met zijn solo- rit vrijwel een copie leverde van die van vorig jaar, kwam met hooggehe ven armen en als de man die ochtend gymnastiek doet armen omhoog, armen omlaag naar de finish ge stoven. Circa twee en een halve mi nuut later volgde een groepje van drie renners: Savelsberg, Acou en Bernard Franken, waarvan laatstge noemde de snelste bleek en weer een goede minuut daarna stormde een groot peleton, waarbij Schulte, van de Zande, Hopstaken, Braspennincx Buuron, Pellenaars, Wim van Est, Kees Joossen, van Gelderen en van As het als maar juichende stadion binnen. Schulte zette een machtige sprint in maar Gerrit Peters was hem de baas en passeerde vóór blonde Gv- rit de eindstreep. Bijna een uur na de winnaar arriveerde Bourlon, die men eigenlijk al vergeten had Natuurlijk waren er veel speeches cn bloemen èn de lauwerkrans voor de winnaar van de Tour ontbrak even min. De drie eerstgeplaatste ploegen: België A. Ned. A en Ned. C. deden op hun beurt met onbedaarlijk ap plaus vergezelde ereronden en wij vonden het alleen maar jammer, dat niet, zoals in de Ronde van Frankrijk Op één plaatje de winnaar en de algemene leider van de Ronde. alle in de wedstrijd gebleven ploegen dat mochten doen. dan hadden ten .minste de zeven leden van de Brab. Zeeuwse ploeg, Buuron en Hopstaken ook het hun toekomende deel van de toejuichingen genoten. Dan zou ook Piet van der Horst en zijn enthousiaste chauffeur van de Wilco-ploeg, de heer G. A. Montfroy uit Breda gekregen hebben, wat zij meer dan verdien den voor de onverflauwde ijver en toewijding waarmede zij onze jon gens gedurende de gehele Ronde om- ïingd hebben en die ongetwijfeld zeer tot het belangrijke succes hebben bij gedragen. Het Amsterdamse Politiemuziek- corps speelde volks- en andere lie deren en een lang zullen zij leven klonk op. toen Gerrit Schulte. teza men met de directeur en algemeen lei der van de Ronde Lex Kuckelkorn, een ereronde reed. Vóór de ere-tribune huldigde de voorzitter van. de N.W.U., Jhr van den Bergh van Heemstede de organisato ren. de buitenlandse en eigen ren ners èn het corps motorrijders van de Rijkspolitie, dat een geweldig ap plaus ter. deel viel. Langzaam begon de sportarena toen leeg te lopen en daarmede behoorde van deze tweede Ronde van Nederland die nog beter slaagde dan haar voor gangster. kwalitatief, sportief èn, ge meten naar de belangsteling nóg indruk wekkender was, tot het verleden. Gans het land heeft toen dagen met de ka ravaan meegeleefd. Na vandaag zal het weer wat rustiger zijn aan de te lefoons, aan onze bijkantoren en over al in onze gewesten, tot het kleinste vlek toe waar onze berichtgeving over de Ronde wereldkundig werd ge maakt. DE LAATSTE RIT rpOT besluit dan nog een beknopt verhaal over de tiende rit. die van Schevcningen naar Amsterdam voer de, over een afstand van 144 kilome ter. (Slot op pag. 2) Bondselftal-Huddersfield Town 2-1. Soms ook geneerden de Britten er zich niet voor openlijk hard na" te trappen of Nederlandse spelers op zettelijk tegen de vlakte te lopen, lang nadat de bal gespeeld was. Uit een der vrije schoppen, die na de rust recht voor het doel op de rand van het strofschopgebied werd toegekend, scoorde rechtsbuiten van der Gijp zeer fraai het winnende doelpunt. Tevoren was er 'n doelpunt, waarbij Appel naar rechts was afge zwaaid, met een fraaie omhaal de bal van de doellijn voorzette, die door een zich vooroverbuigende Clavan netjes in het doel werd gekopt, afge- 'keurd wegens buitenspel van Appel, toen deze de bal ontving. Voor de rust was het spel het fraaist De Britten trachtten goed samenspe lend onze verdediging te doorsnijden, maar brachten het nimmer tot een behoorlijk schot. De partijen hielden elkaar toen in evenwicht en het eer ste Nederlandse doelpunt kwam dan ook vrij onverwacht. Van Bun plaats te de bal van de middenlijn af ver maar voren, waar rechtsbinnen Bies-, brouck van RCH zijn voet er onder zette, toe de bal opstuitte en deze over de hoofden van de Engelsen in het Engelse doel deponeerden (1-0). Vijf minuten voor de rust scoorde rechtsbinnen Glazzard met een bij zonder fraaie kopbal uit een hoek schop dè gelijkmaker (1-1). De beste man in de Nederlandse ploeg was ongetwijfeld Terlouw. die ieder duel van de meer ruw dan fraai spelende Britse midvoor Rodgers won. Rodgers zoch tenslotte zijn heil in het opzij maaien van Terlouws benen, wanneer onze spil zich voor kopbal len hoog opspringend in de lucht be vond. Zelden zal Terlouw zo vaak in eigen voordeel voor zich hebben horen fluiten. TAE Nederlandse amateurs Vinken (Geleen), Nolten (Geleen), Vos (Den Bosch) en Verwijmeren (Ter- heyden) zullen eind Mei naar Zweden gaan om daar aan diverse wedstrijden op de weg deel te nemen, waarbij als tegenstanders zullen fungeren Belgi sche. Franse, Deense en Zweedse ama- teurploegen.

de Stem | 1949 | | pagina 1