Dr. H. Struycken Ere=doctor Leidse Universiteit anteis antels anteis antels /lantels Vlantels Mantels Mantels Vlantels Vlantels Mantels Landbouw en Benelux Lang en vruchtbaar leven als specialist Het gaat nog niet van een leien dakje in Berlijn De Gouden Koets gaat door Nederland varen uw adres iERNEUZEN Smokkelbende bij Frankfort gepakt Onze jongens in Indonesië De afgebroken luchtbrug Proef met Portugese oesters MMA (DAG bhat in de Ira Madre trs: IOT kleuren 4 9478 Hoge wetenschappelijke onderscheiding voor Bredanaar Zijn promotorprof. dr. van Gilse noem de hem de van Leeu wenhoek van onze tijd Er komen weer bananen Droog weer Antwerpens protest nota naar Spaak Rode vlag prijkt nog in volle glorie Zij vielen voor het vaderland Entrée's zijn voor Koningin Julianafonds Stichting Reclame Middenstand gart - Walter "*uston Fiett in: lemende, realistische hart van elke man lüen Warner-Bros-film Toegang 18 jaar lindvoorstelling: Pre lum vang Zondagvoor- ■0 uur en 8 uur. 593-0 golfplaten, afmeting |.250, TAUTO MET AAN- [500, JEEP MET AAN- bOO, JANGWAGENS, laacl- f 750,— 630-o RZE SORTERING ben wij voorradig. Hiteit corset hebt U lor (6 punten) in grote maten, (hemden rten leuke modellen turen en Mode- 669-0 48 50 pasvorm te VIS V. VAN DER STEEN is en daarom zal hij z'ln ske (in de kruik ver hor klaar gemaakt televisie- eens gaan gebruiken. VIJFDE JAARGANG No. 1381 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J II. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 273841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 14 MEI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75 Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-VIaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Ni^wstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 234, TN WETENSCHAPPELIJK, zo goed als in practisch opzicht heeft de keel-, neus- en oorheelkunde uitermate veel te danken aan de zeer bijzondere persoonlijkheid van dr. H. J. L. Struycken. Hij verenigt in zijn persoon alle kenmerken, die grote onderzoekers kenmerken, en zo ik de jeugd een voor beeld zou willen stellen van energieke, onvermoeide arbeid, dan zou .ik haar deze Anthony Leeuwenhoek van onze tijd voor ogen willen houden. Deze woorden weerklonken Vrijdagmiddag in de geheel met belangstel lenden gevulde grote gehoorzaal van de Leidse Universiteit waar de 80-jarige dr. Struycken uit Breda uit handen van zijn promotor, prof. dr. P. H. van Gilse, het ere-doctoraat van onze oudste universiteit mocht ontvangen als blijk van hoge wetenschappelijke waardering voor diens arbeid gedurende tientallen jaren de mensheid en de wetenschap bewezen. DE BELANGSTELLING. TAE VERLENING van een ere-docto- raat behoort in ons land veel meer dan bijv. in een jong land als Ame rika tot de zeldzaamheden. Wie hier van enige universiteit deze eer ont vangt. moet een man zijn van uit zonderlijke kwaliteiten. Het was dan ook geen wonder, dat de grote gehoorzaal van de Leidse Universiteit tot de laatste plaats met belangstellenden gevuld was toen het ogenblik van deze plechtigheid na derde en onder al die belangstellen den waren uiteraard vele Bredanaars en Brabantse bewonderaars van de promovendus. Bewonderaars waren er overigens uit alle delen van het land, want dr. Struycken heeft in zijn lang en vruchtbaar leven als specia list en als wetenschapsman een be kendheid verworven, die ver 'miten de grenzen van het Gewest en zelfs van het land reikte. Noemen wij intussen in de eerste plaats mevr. Struycken en de drie zoons van de promoVendus dr. J. en dr. H. Struycken uit Breda en Voor burg, die beiden de voetsporen van hun vader hebben gedrukt en mr. A. Struycken wethouder van Breda. Voorts burgemeester mr. Cl. Prinsen, uit Breda en de secretaris dezer ge meente, mr. v. Woensel, voorts oud- burgemeester v. Slobbe, dr. Chr. Mol uit Etten, voorzitter van het Wit-Gele Kruis en lid der Tweede ISmer, voorts verschillende vooraanstaande per soonlijkheden uit de wereld van de oor-, neus-, en keelheelkunde en le den van de Kon. Academie van We tenschappen. ONOVERTROFFEN PRESTATIES TJET WAS ruim vier uur toen de promovendus, dr. Struycken in de gehoorzaal had plaats genomen en het college van curatorium met zijn secretaris, gevolgd door het indruk wekkende college van professoren de zaal betrad. De besturen der studen tenvereniging: van de Kath. Studen tenver. van het Leidse studenten corps. van de V.V. S. L. en van de diverse faculteiten sloten er zich bij aan. Het was prof. dr. C- C. van den Berg. die de plechtige zitting opende om dan onmiddellijk het woordt te geven aan de promotor, prof. dr. P. H. v. Gilse. Het was een treffende rede, welke deze hield en waarin hij allereerst er aan herinnerde hoe de Senaat op 12 April jl. besloot het ere doctoraat aan dr. Struycken te ver lenen. Hem thans toe te spreken, is voor mij geen gemakkelijke taak, al dus spreker. Het ware beter geweest als een Lorenz of een Zwaardemaker het had kunnen doen. Want wat dr. Struycken heeft gepresteerd voor de keel-, neus- en oorkunde, zowel in wetenschappelijk als in practisch opzicht, is zonder meer uitzonder lijk te noemen. In tientallen van jaren werd zijn practische arbeid niet geëvenaard en nooit ook maar overtroffen. BELANGRIJKE ONDERZOE KINGEN. eigen kliniek begon. Bijzonder sym pathiek was het ook te horen hoe prof. v. Gilse de arbeid van Mevr. Struy cken vermeldde. Werkt dr Struycken in Breda in een eigen specialistische kliniek, het is zijn echtgenote, die er reeds 25 jaar de leiding voert over de verpleging. Als ik uw echtgenoot gelukwens, da» doet ik het ook U met het feit, dat hij een Nederlandse doctorstitel krijgt want wel verwierf hij er lang geleden een in Freiburg in Zwitser land, een Nederlandse bezat hij nog niet, zo zei spr. tot mevr. Struycken. BRILJANTE PUBLICATIES. pROF v. GILSE schetste de persoon van dr. Struycken vervolgens uit publicistisch oogpunt. Van zijn hand verschenen niet minder dan 175 pu blicaties. die niet zelden door bekende persoonlijkheden als briljant werden geschetst. Tenslotte memoreerde de promotor hoe dr. Struycken zijn be stuurlijke talenten disponibel stelde in onderscheidene vak- en wetenschap pelijke organisaties. Toen was het plechtig ogenblik aan gebroken waarop de promotor het in het latijn gestelde diploma van dit doctoraat honoris causa aan het pro movendus overhandigde- Klein van gestalte stond daar de gevierde doctor en onder de indruk van het gebeuren, trok een vluchtig rood over zijn gelaat. Dan hernam de promotor zijn plaats om tot slot een woord te wijden aan een andere erfnnente keel-, neus- en oorarts, ook er^-doctor van de Gro ningse Universiteit. Het is een droe vig samentreffen, aldus spreker, want terwijl gij thans hier geëerd wordt, stierf te Amsterdam Prof. de Kleyn enkele dagen geleden. GERIDDERD. DE DOUANEBEHANDELING aan de Nederlands-Belgische grens op het traject Visé-Maastricht zal m-i.v. 15 Mei a.s. te Visé worden geconcen treerd. ..IK MOET KATTENBROOD", zei 'n 2.5 jarig meisje uit Voorschoten, wan neer het tijd was om te gaan eten. De directie van de fabriek voor kat tenbrood deelde aan de ouders mee. dat er wel geen schadelijke bestand delen in het product verwerkt waren, maai' dat normaal kindervoedsel toch de voorkeur verdient.... HET VLIEGRECORD Londen-Parijs werd gisteren door de Engelse piloot Trevor S. Wade gebracht op 27 mi nuten 38 seconden. Hij gebruikte de nieuwste Britse straaljager „Hawker P 1052". m£e V' Sm,' .C gZ 5 li van de promovendus. Tussen de is Francis Matthews, een advocaat u bedrijven door vertelde hij over de Omaha. j persoon Van dr. Struycken. hoe hij vat sf taraKSRONNFN OA en OCi als plattelandsdokter in het begin der VALSE TABAKSBONNEN HA en «O negentiger jaren in steenbergen be- 903, die dezer dagen in omloop zpn gon< om vervolgens naar Breda te gebracht, zijn iets donkerder dan dc j gaan waar hij na 'n tussenstadium 'n echte cn de kleur helt iets over naar j bruin. 1 t l>ROF. v. GILSE releveerde vervol- gens hoe dr. Struycken buiten de universitaire centra in eigen bijzonder doeltreffend ingerichte werkplaats, met een uiterst geperfectioneerd en door hem zelf geconstrueerd instru mentarium, zijn zeer belangrijke on derzoekingen heeft gedaan op het ge bied der geluidsleer en der spraak. Hij gaf eigen methodes aan voor het onderzoek van reactie van het evenwichtsorgaan enz. enz. Talrijke instrumenten dienstig voor de prac- tijk van de keel-, neus- en corarts wist hij te construeren of fe per- perfectioneren AP HET OGENBLIK is men bezig met de aanvoer van 1800 ton ba nanen van dë Canarische eilanden. De lopende bonnen zullen gehono reerd worden. Over de verdeling van het restant wordt beraadslaagd. Met inbegrip van dit kwantum bedroeg de aanvoer van bananen voor ons land na'.de (oorlog ongeveer 6000 ton. Onze cacao en koffie ging naar Zwitserland TAE RIJKSPOLITIE en de Rijksre- cherche-te. Amsterdam, hebben in samenwerking met Amerikaanse poli- tie-beambten bij Frankort een bende smokkelaars -overvallen, toen deze be zig was 'een partij van 15 ton cacao en koffie, afkomstig uit Nederland en bestemd voor Zwitserland op te slaan Reeds lang bestond het vermoeden, dat een bende smokkelaars bestaande uit Nederlanders, Duitsers en Polen grote vrachten cacao en koffie van Nederland via Duitsland naar Zwit serland smokkelde. Drie dagen gele den vertrok weer zo'n transport per vrachtwagen. Een aantal rijksrecher cheurs hebben het gevolgd. In Frank fort zou het overgeladen worden in een loods. De politiemannen slaagden erin zich in deze loods verdekt op te stellen, en-toen de bende, bestaande uit elf smokkelaars, met de goederen arriveerde werd zij „met open armen ontvangen". Een der smokkelaars trachtte te ontvluchten; er werd op de man geschoten, waardoor hij een schampschot aan het hoofd opliep. Het gehele complot is gearresteerd. DVEN stond toen de nieuwe doctor honoris causa diep onder de in druk. naast de katheder van zijn pro motor, maar ondanks het plechtig ogenblik en zijn 80 jaren blonk dra zijn vitaliteit door in de woorden, welke hij tot dank sprak. Het waren enige vluchtige herinneringen aan lang vervlogen tijden, maar ook en kele wetenschappelijke snufjes, wel ke getuigden van zijn onverwoestbare belangstelling voor. wetenschap en practische arbeid. In een ultra druk bezochte receptie werd de nieuwe ere-doctor tenslotte door ontelbaren gefeliciteerd. Tenslotte? Neen, toen dr. Struycken later in intieme kring een aantal vrienden om zich heen verzameld had, kwam burgemeester Prinsen met de ver rassende, in aangename vorm ge klede mededeling, dat het Hare Ma jesteit behaagd had dr. Struycken te benoemen tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Dr. Struycken, die reeds ereburger is van de stad Breda om zijn verdien sten voor de stad en Officier in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn verdiensten eertijds als voorzitter van de Gezondheidscommissie verzameld. Deze nieuwe onderscheiding was een Koninklijke geste en een groots slot van een grootse dag in het leven van den doctor in honoris causa. TEGEN HUURVERHOGING is een c'en comité opgericht, gevestigd: Huygensstr. 26 te den Haag. Doel: zo gering mogelijke huurverhoging te verkrijgen en vaststelling van be palingen voor het onderhoud van huizen- TSJANG KAI SJEK zou worden over stroomd met verzoeken naar Kanton te komen „om de leiding van 't land" op zich te nemen. AKKERBOUWGEWASSEN werden geteeld op 939.000 H.A. in 1948. Voor 1949 is de oppervlakte naar raming teruggelopen voor aardappelen (van 17.5 tot 10 perc.) en uitgebreid voor koolzaad (met 100 perc.) en voor sui kerbieten (met 47.5 perc.). ..DUVELSGAT" willen de studenten van de T.H.S. van Delft de nieuwe barakkenwijk noemen. Burgemeester van Walsum heeft de heren duidelijk gemaakt, dat het gemeentebestuur nog wel bij machte is zelf een naam te kiezen DE GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN in Engeland brachten als voor lopige uitslag voor de Conservatieven een winst van 812 zetels (op een to taal van 1820) en voor de Labour 'n verlies van 777 zetels (op een totaal van 1660). Dc communisten behaal den in totaal 11 zetels. geldig tot Weersverwachting, vanavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist, overdag geleidelijk wat toenemende bewolking, maar nog droog weer en iets hogere tem peraturen dan gisteren In de kuststreken tijdelijk koele zee wind, overigens weinig wind. Vandaag: zon onder 20.25 uur. Maan op 23.45 uur. Morgen: zon op 4.47 uur. Maan onder 614 uur. Zon onder 20.66 uur. Maandag: zon op 4.45 uur. Maan op 0.46 uur. Maan onder 7.17 uur. Schelde-Rijn TAE VOORZITTER van de Antwerpse Scheepvaartyereniging heeft een schrijven tot minister Spaak gericht waarin hij er op wijst, dat waar Ne derland reeds verscheidene weken geleden zijn afgevaardigden heeft be noemd in de Belgisch-Nederlandse commissie ter bestudering van de ha ven- en rivierkwesties, dit in België nog steeds niet is gebeurd. Aan het slot van het betreffende schrijven heet het: „Wij achten het onze plicht eens te meer te protesteren tegen de negatieve houding der Regering ten overstaan van de levenskwestie Schel de-Rijn. De Regering zal de gehele verantwoordelijkheid moeten dragen voor de rampzalige gevolgen harer aarzelingen". TAE FRANSE en Britse vlaggen zijn van de overwinningszuil in de Britse sector van Berlijn, na bijna 4 jaar, verwijderd „als gebaar van wel willendheid tegenover Berlijn". De rode vlag prijkt nog in volle glorie! Dit is echter ondanks de opheffing van de Blokkade lang niet de enige tegenstelling, waardoor Berlijn on rustig wordt gehouden. Er is nog ver schil van mening tussen Oost en West over het aantal treinen, dat per dag mag rijden en er is nog hevig gekra keel over het al dan niet herstellen van de (vroeger) normale handel tus sen beide sectoren. Daarover is zelfs een viermogend- hedenbespreking gaande, waarover echter nog geen bijzonderheden be kend zijn. Feit is alleen, dat reeds meerdere vrachtauto's door de Sov jets zijn teruggestuurd naar het Oos ten, toen ze export-artilcelen naar het Westen wilden brengen. De 73-jarige Duitse schrijver Thomas Mann, die gisteren ere-doctor werd van Oxofrd heeft zo maar voor niets gezegd, dat hij (voor een kort bezoek) met .ge mengde gevoelens" naar zijn land te rugging. Inmiddels zijn door de premiers van het Westen voorbereidingen getrof fen voor een federale Regering. Men wil de nieuwe Grondwet zo mogelijk ratificeren op 23 Mei de dag, waarop de Raad van Ministers van Buiten landse Zaken te Parijs bijeenkomt. In deze stad is inmiddels als afgezant van Amerika dr. Jessup reeds aangeko men. Hij verklaarde, dat de berich ten over het z.g. Amerikaanse plan om alle bezettingstroepen naar dc havensteden terug te trekken ..onjuist en zeer misleidend" waren. Dat we ten we dan dus alweer, waarmee we bedoelen te zeggen, dat we het dus niet meer weten, hetgeen de normale toestand schijnt te zijn geworden in zake de na-oorlogse grote proble men. TYE REGERING maakt tot haar leedwezen bekend, dat in ~n- doncsië zijn gesneuveld tien 1 trien van de Kon. Landmacht en negen manschappen van het K N.I.L. Kon. Landmacht: Sold. H. Vallinga uit Uitgeest. Huzaar le kl. D. Peters uit Hoorn. Sold, le kl. G. C. Visser, uit Rot terdam. Korp. B. van Eek, uit Rot terdam. Sold. A. J. van de Lan de, uit Sprundel. Sold, le kl. L. M. Hoogenkamp, uit Rotterdam. Sold. A. Uyttenboogaart uit Am sterdam (O). Sold. J. Bakker uit Stadskanaal. Sold. A. Hoos uit Leerdam. Sold. J. E. Kremers uit Mill. K. N. I. L.: Amb. sergt- C. P. Laturiuw. Amb. sold. 2e kl. B. J. A. Loppies. Tim. sold. 2e kl. Liat. Man. korp. P. R. Mandagie. Man. sold. 2e kl. J. D. Mottoh. Jav. sold, le kl. Soetidjo. Amb. sold. 2e kl. J. J. Paais. Amb. sold. 2e kl. J. Rahangear. Sold. 2e kl. P. A. Philipp, allen uit Indo nesië. Hieronder ziet u tegen een „achtergrond van rimboe" de soldaat le klasse te Padang: Harry v. d. Bergh, Molenstraat 24, Ossendrecht Op deze foto ziet u Jan Fran ken, Spadestraat 28, Breda met zijn allerliefste vriendin netje te Batavia. Toen Jan later naar Surabaja werd over geplaatst, scheen er aan het verdriet van het kleine meisje geen einde te zullen komen.' Hiernaast: Korp. Jan Vermue uit Kwadendamme van het K. N. 1. L. is goede maatjes met het aapje van de planter. Momenteel is Jan op de luchtbasis Koepang, waar hij het uitstekend maakt. Dit driemanschap André Peeters, Raadhuisstraat 9, Gilze (rechts), Antoon v. d. Dun gen, Burg. Poppel straal (links), en Kees Bijsterveld Versterstraat, bei den eveneens uit Gilze, vieren hun ontmoeting. „Houd goede moed. Wij doen het", schreven zij op het bord en zo is er geen twijfel over, of zij me nen het hartgron dig. TT. M. DE KONINGIN heeft toestem- bant. Limburg en Gelderland naar ming gegeven om de Gouden j Overijssel. In Drenthe kan Koets in een varende tentoonstelling op te nemen. Op 25 Mei zal deze ex positie te Middelburg officiëel wor den geopend, waarna de tocht begint. Een hoge „Kempenaar", een bin nenschip. dat door de particuliere Rijnvaartcentrale beschikbaar is ge steld, zal tot half Augustus de kost bare last tesamen met de crème ca lèche, citrines met harnassementen. uniformen en andere bijzonderheden van „Prinsjesdag" over de Nederland se binnenwateren dragen. Een sleepboot zal de tentoonstelling van plaats tot plaats brengen. In vele plaatsen des lands, die aan voldoende breed vaarwater liggen, zal men een of enige dagen de gelegenheid heb ben de koetsen en alles wat erbij be hoort te bewonderen. Deze varende tentoonstelling heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats wordt hiermee een wens vervuld van vele tienduizenden, die tot dusver niet in de gelegenheid waren de gouden koets te zien. Voorts hoopt men er een belangrijk sociaal doel mee te dienen, de entrée's komen ten goe de aan het nationale Koningin Julia- fonds ter bevordering van maatschap pelijk werk. Ook de baten en de ver koop van een geïllustreerde beschrij ving van de Koets worden in deze in stelling gestort. Dit fonds steunt maat schappelijke instellingen, die in tij delijke finantiële moeilijkheden ver keren. De „Kempenaar" met zijn gouden passagier begint op 25 Mei dus zijn vaart in Middelburg. Via Zeeuwsch- Vlaanderen gaat de tocht door Bra- „Niet, dat ik wantrouwend ben, maar ik zou deze dingetjes toch maar in de buurt houden". schijnlijk alleen Meppel worden aan gedaan. Friesland en Groningen wor den doorkruist, waarna via Den Hel der de reis met ligplaatsen in enige Noord-Hollandse plaatsen zal worden beëindigd. De organisatoren van deze tocht zullen geregeld bekend maken waar en wanneer de Gouden Koets zal ko men binnenvaren. TAE DRIE landelijke Middenstands bonden hebben een Stichting Re clame voor de Middenstand in het le ven geroepen. De Raad van Beheer bestaat uit 9 leden, waarvan elk der Bonden er drie aanwijst. Allereerst wil men voorlichtend en steunend optreden ten behoeve van de reclame. Collectieve reclame, welke vooral er toe zal strekken om de typische voor delen van het midden- en kleinbe drijf onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Deze reclame zal in de eerste plaats op economische motieven gericht zijn. Daarnaast 'zal aandacht worden geschonken aan de betekenis van het zelfstandig-onder nemerschap als belangrijke pijler voor onze volkswelvaart. Een kansje voor de fabriek te Arnemuiden TYR. Korringa, de oester-bioloog te Bergen op Zoom, heeft een in teressante proef voorbereid, welke de oesterkweekers Lindetibergh tc Wemel dinge en Mieras te Yerseke op hun, percelen onder Bruinisse willen ne men Portugese oesters, die het mid den schijnen te houden tussen oes ters en mosselen, moeten zich zeer snel ontwikkelen wat de productie kosten heel wat verlicht. Wanneer dit inderdaad het geval blijkt, wil men deze oesters gaan verwerken in de fabriek welke des tijds door Philips-v Houten te Arne muiden werd gebouwd voor het ver vaardigen van vitamine-praepara- tën. De laatste jaren ligt deze fabriek stil. Thans leeft de hoop te Arnemui den weer op, dat ze nogmaals in be drijf zal kunnen komen. HOFFMANN EN HAASE WORDEN BERECHT A.s Woensdag zullen twee Duitse S.SD.-ers door het Bijz. Gerechts hof te Middelburg worden berecht. Het zijn Hoffman en Haase. die destijds hun standplaats hadden te Terneuzen en vandaar uit O.Z. VI. terroriseerden. Vooral Hoff mann heeft een zwaar zonden- register en wordt o.m. beticht van het op zijn bevel laten executeren van vijf Nederlanders. door R. W. Janssen yOALS de lezer zal weten, hebben de regeringen van België, Luxem burg en Nederland thans 1 Juli van het volgend jaar vastgesteld als de dag waarop de Economische Unie tus sen de drie landen een feit moet worden. Over ruim een jaar zou dus de tegenwoordige grens wat het goe derenverkeer betreft moeten verdwij nen en weinig meer betekenis over houden dan de grens tussen Noord- Brabant en Zeeland. Een jaar is 365 volle dagen, en Hercules heeft nog veel grotere dingen gedaan, maar men moet veel optimisme bezitten, om aan te nemen, dat in dertien maanden alle obstakels opgeruimd zullen zijn, die op die ogenblik de weg versper ren naar het schone doel, dat elkeen in beginsel bereiken wil. Wat nu land- en tuinbouw betreft, zijn de verschillen vrij groot, of schoon naar mijn inzicht niet on overkomelijk. In November van ver leden jaar hebben de vertegenwoor digers van land- eh tuinbouw uit de drie landen de vooruitzichten van de economische éénwording te Brussel uitvoerig besproken, natuurlijk in hoofdzaak voor wat land- en tuin bouw betreft. Voor Nederland trad op de Stichting voor de Landbouw. Bij die bespreking is enerzijds gebleken, dat men het eens was over de gebie dende noodzakelijkheid om tot gelijk schakeling te komen, maar anderzijds dat tegen een gelijkschakeling op fo korte termijn in België en Luxemburg grote bezwaren bestaan. TAe hoofdoorzaak van het verschil in inzicht zit in de verschillende structuur van de landbouw hier en ginds. Nederland heeft zich in de laatste vijftig jaren een manier van grondge bruik opgebouwd, waarbij van de ene kant grote massa's ruwe grondstoffen ingevoerd werden van overzee, en van de andere kant de producten voor een zeer groot deel geëxporteerd werden. Na de bezettingsperiode en zelfs gedurende dat tijdvakis deze landbouwpolitiek voortgezet, met het gevolg, dat land- en tuin bouw, die nauwelijks aan het zesde deel van ons volk direct de kost ge ven, thans meer dan de helft leveren van onze totale uitvoer 't Spreekt dus vanzelf, dat elke uitbreiding van ons afzetgebied en elke opruiming van handelsbelemmeringen, onze land- en tuinbouw welkom moet zijn. Wel staat daar tegenover enige invoer van fruit en groenten uit België, maar in het grote geheel beschouwd betekent dit heel weinig. In België en Luxemburg echter werken boer en tuinder op de eerste plaats voor de binnenlandse markt. Zij verkeren dus over vrijwel de ge hele lijn in dezelfde toestand als de tarwetelers in Nederland. Hun aan gebied is veilig, en de vrees van de Ned. boer dat men door beschermende maatregelen invoerrechten, contin- genteringen e.d. z'n afzet zal trach ten te beperken kent de boer en tuinder in België en Luxemburg niet of nau welijks. Deze zien dus met enige onge rustheid de Noordelijke grens open gaan. 't Spreekt vanzelf, dat voor die angst alleen reden is, als de Neder landers tegen lagere prijzen kunnen aanbieden, 't Is juist dat, wat ze vre zen. Doordat wij genoodzaakt waren, op allerlei buitenlandse markten te concurreren, hebben land- en tuin bouw hier te lande een perfectie be reikt, die ons in staat stelt, eerste klas-producten tegen redelijke kost prijs af te leveren. Zoals men ziet, is er dus wel reden voor de ongerust heid in Belgisch-Luxemburgse land- bouwkringen. Ze wordt nog vergroot door het lagere loon- en prijspeil in „Holland", maar dat is een vraagstuk van algemeen belang, dat door rege ringsmaatregelen hier en ginds opge lost moet worden. "pWenzo staat 't met 't andere grote bezwaar dat onze partners aan voeren tegen een snelle éénwording. Dat betreft de landbouwpolitiek dei- regeringen. Doordat België cn Luxem burg voor de eigen markt produceer den, althans in hoofdzaak, was het eenvoudig de prijzen der producten op lonend peil te houden, precies als hier voor suikerbieten en tarwe. Het ge weldig diep-ingrijpende systeem, dat Nederland daarvoor nodig oordeelde met zijn biggenmerken, kalverschet- sen, eierzegels, tuchtrechters, contro leurs, enz, enz. kende men daar ginds niet. Nu is dat systeem hier weliswaar momenteel veel vereenvoudigd maai er is heel weinig inzicht voor nodig om in te zien, dat het heel spoedig nodig kan worden om het weer uit te breiden. Zoals de lezer weet. ben ik niet erg gerust op de toekomst van de nieuwe landbouwpolitiek. De Verenig de Staten schijnen thans reeds verder te zijn dan wij ooit gedacht hebben, en voor de gesteunde producten teelt regelingen voor te bereiden! De Bel gen noemen dit ..dirigisme" en zijn er als de dood voor. Tk sprak daar over de nieuwe land bouwpolitiek van ons land. Het belangrijkste uitgangspunt daarvan is de beperking van de invoer van mais. gerst, haver en ander veevoer. Om zeer eenvoudige redenen, want we kunnen dit niet betalen. Het komt n.l. van over de Atlantische Oceaan. De handelsbalans van België en Luxemburg staat er intussen veel gunstiger voor en daar voelt men dus wel voor hervatting en voortzetting van de landbouwpolitiek der voovoorl logse jaren, waaronder de kleine zandboeren goe \koop veevoer van overzee konden omzetten in varkens vlees. eieren en zuivel voor de binnen landse markten. Daar onze dollar moeilijkheden nog wel enkele jaren zullen aanhouden, is dit verschil in nationale regeringspolitiek inderdaad een obstakel, dat lastig op te ruimen zal zijn. Op de duur blijft intussen het eerst- behandelde onderscheid over: werken voor export of voor eigen markt. En als men er in slaagt, op eenzelfde loon- en prijspeil te komen, zal hier wel overheen te komen zijn. Maar dat we over dertien maanden al zo ve. zijn. dat alles losgelaten kan worden, dat moet ik nog zien om het te geloven.

de Stem | 1949 | | pagina 1