Voorlopig accoord getroffen De Meersmanszege was een verrassing Den Haag staat er a priori niet afwijzend tegenover Hongk ong, Monty enthousiast begroet in Eindhoven Onze jongens in Indonesië De besprekingen in Batavia Nationale week Jubileum stichting Vrederust Betere wegen in de Zak van Z B Beperkt republikeins gebied Gibraltar Verre Oosten Prins Bernhard op Brusselse Jaarbeurs Duitse ontwerp-grond- wet goedgekeurd „To see this nice people again Een Middelburgse soldaat die bofte Vrij veel bewolking In het oefenlokaal Van de propaganda Voor de gemeenteraadsverkiezingen Ministeriële waardering voor gezinsverzorgsters Met de „Ronde"-renners over de Afsluitdijk We mogen dik tevreden zijn EN wij besluiten deze week met een Moederdag, zoals wij haar ook aanvingen. Gold het op 30 April de jonge moeder van ons volk, a.s. Zondag eren en verwen nen wij alle Moeders, 'eert en ver went ieder zijn eigen Moeder, of denkt aan haar in eerbiedige, dank bare nagedachtenis. Zonder papieren naar de „zelfkant" VIJFDE JAARGANG No. 1375 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd, redacteur: J. J H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor dT Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen Z A T E R D AG 7 MEI 194 9 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. -hulst' Dubbele Poort T^foSTiÖiT-^Biibureaux: OOSTBÜiq Ni^wstraat 2rTeIefoon 35; 'firörëÜzËïTAxeUcstraat 166. Telefoon 2347) Voor God, Koningin en Vaderland WAT GISTEREN nog enigermate voorzichtig kon gezegd worden over de voorlopige besprekingen te Batavia tussen de Nederlandse en Republikeinse delegatie, kan nu meer geconcretiseerd worden: er is tussen de delegaties overeenstemming bereikt op verschillende punten. En het hangt er nu maar van af, of Den Haag en (1e Republikeinse leiders op Banka met het bereikte tevreden zijn. De teksten van het voorlopige accoord zijn reeds in Den Haag ontvangen. Een complete zitting van de ministerraad heeft echter nog niet plaats gevonden. De eerste indruk, die het compromis gemaakt heeft is volgens de N.R.C. van gemengde aard, doch zeker niet a priori afwijzend. J)E OVEREENSTEMMING betreft de volgende punten: 1. Herstel van de republikeinse regering met als territorium het sultanaat Djokjakarta. 2. De sultan zal minister zonder portefeuille in het republikeinse Ka binet zijn. 3. De leden van de republikeinse delegatie zouden als individuele personen na het herstel van de re publikeinse regering aandringen op een bevel tot staken van het vuren en eveneens op bijwoning van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag. XIONGKONG is het Gibraltar van het Verre Oosten en wij moeten dit behouden. Zo is de officiële opinie in Engeland. En men voegt eraan toe: ..Een aanval op Hongkong is een aan- valsdaad, welke de daaruit voortvloei ende gevolgen zou veroorzaken". Om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn is reeds een eskader Spit fires van de R.A.F. van Malakka naar Hongkong overgebracht om de verde diging der stad te versterken. Een krui ser is ook al op weg en zo nodig ver trekt ook nog een vliegdekschip naar Hongkong. In een officieel bericht uit Sjanghai wordt gemeld, dat de toestand te Kas- jing ernstig is. Drie communistische colonnes rukken vanuit het Noorden, het Westen en het Zuiden naar de stad op. In dc nabijheid van Taitsjong is een 5000 man sterke communistische troe penmacht vernietigd. pRINS BERNHARD en minister van den Brink hebben met verschil lende andere Nederlandse autoriteiten gisteren een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Brussel, waarop ook Ne derland in ruime mate is vertegen woordigd. Tijdens een lunch op de Ne derlandse ambassade heeft de prins in een rede, die hij gedeeltelijk in het Nederlands en Frans uitsprak, zijn vol doening erover uitgesproken, dat Ne derland zo waardig op de Brusselse beurs vertegenwoordigd is. Hij con cludeerde, dat de Utrechtse en Brus selse jaarbeurzen een juiste weerspie geling vormen van de nauwe economi sche betrekkingen, die zich in Bene- lux-verband ontwikkelen. Hij wees er op. dat België, Luxemburg en Neder land zich voor het tot stand brengen van de Economische Unie offers zul len moeten getroosten. De prins bracht een heildronk uit op het Belgische vorstenhuis en reik te na dc maaltijd verschillende hoge onderscheidingen uit. Na de prins voerde minister van den Brink het "woord. RUM OPTIMISTISCH. TV/JOH. RUM, die naar Banka is ge- vlogen om de bereikte resultaten voor te leggen aan de republikeinse leiders, is intussen weer in Batavia teruggekeerd. Hij zei, dat men aan republikeinse zijde het optimisme, over het bereiken van een definitief resultaat deelt. Daaruit kan men op maken. dat het stadium der informele besprekingen ten einde is en dat he den of Zondag de eind-besprekingen zullen plaats vinden, onder auspiciën van de Unci. HAMID VOORZITTER B.F.O. OULTAN HAMID II is in de verga- dering van de B.F.O. met alge mene stemmen wederom tot voorzit ter van dit orgaan gekozen. Na de hervorming van de B.F.O. was een nieuwe verkiezing van een voorzitter en een vice-voorzitter noodzakelijk geworden. Op alle ingeleverde candi- datenlijsten (10) was Sultan Hamid voorgesteld als voorzitter. TAE te Bonn vergaderende West-Duit- se grondwetgevende vergadering heeft de ontwerp-grondwet in tweede lezing met 74 tegen twee (communis tische) stemmen goedgekeurd 15 leden onthielden zich van stemming'. 18 van de meest vooraanstaande leden uit haar midden zijn aangewe zen om een „interim-commissie" te vormen. Er zijn geen communistische leden aangewezen. Deze commissie heeft tot taak het werk van de toe komstige federale West-Duitse rege ring voor te bereiden en om tijdens de komende Viermogendheden-confe- rentie als woordvoerster van de West- Duitse bevolking op te treden. GEETALEERDE goederen moeten van prijsaanduiding voorzien blijven, ook nu van verschillende artikelen de prij zen „vrij" zijn, MAETERLINCK de Belgische literator die in 1913 de Nobelprijs won is op 87-jarige leeftijd in Nice overleden. MEER DAN 1 MILLIOEN francs boe te en 10 maanden gevangenis kregen tezamen 2 Haagse kooplieden in Brug ge, die betrapt waren met het smok kelen van diamanten en horloges naar Engeland. WEGENS VERSPREIDING van ver boden lectuur onder militairen heeft de Krijgsraad te velde-Zuid tegen 2 soldaten ieder 1 jaar gevangenis ge ëist. ZEVEN PERSONEN zijn gedood bij het verongelukken van een Brits transportvliegtuig boven het Kanaal. DE VERENIGING tot samenstelling van Nederlandse bedevaarten organi seert van 28 Juli tot 6 Aug. haar 49e bedevaart naar Lourdes. Dc reis zal geschieden per extra-trein en per K. L.M. Degenen, die per trein gaan, kunnen hun aanmeldingskaart sturen aan postbox 204 te Breda. Zij, die per vliegtuig wensen te gaan, kunnen zich richten tot pastoor H. Eras, Taai straat 51, te Vught. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Wil lem Ruys passeerde 5-5 Malta, Oranje 5-5 in Golf van Biscaye, Zuiderkruis passeerde 6-5 Malta. (Speciale correspondentie). TTE'S A JOLLY GOOD FELLOW" zongen de duizenden kinderen die zich langs de Eindhovense stra ten hadden opgesteld, toen gisteren de opperbevelhebber van het West- Europese leger, veldmaarschalk Montgomery, langzaam voorbijreed. ..He's a jolly good fellow" en dui zenden Britse en Nederlandse vlag getjes zwaaiden boven de hoofden, totdat de populaire generaal uit de wagen stapte en te voet enige tijd verder liep om beter nog de enthou siaste hulde in ontvangt te kunnen nemen. Klokslag 12 uur arriveerde Monty met zijn eigen Dakota een geschenk van de Engelse Koning op het vlieg veld Welschap, waar burgemeester Kolfschoten hem welkom heette in de stad waar eertijds zijn hoofdkwartier gevestigd was. Daarna kwam de Britse Mil. attaché Col. Bingley en de Ned. stafofficier, toegevoegd aan de staf van Montgomery, Kolonel v. d. Wall Bake, hem begroeten, terwijl de stafkapel van de L. S. K. een vrolijke mars deed ho ren. Dan een kort commando, het mi litair saluut en de plechtige tonen van het Britse Volkslied galmen over het veld. Nauwelijks zijn de laatste klan ken verdwenen of de kleine figuur van Montgomery is weer een en al bewe ging. Een kort gesprek met de journalis ten over de voetbalclub van Ports mouth en dan een flinke pluim op de hoed van de Nederlandse strijdkrach ten. Vooral de Irene-Brigade, die met hem in Normandië vocht, kreeg heel wat lof toegezwaaid, waar omtrent de reden van zijn vijfdaags bezoek aan ons land zei hij joviaal: „To see this nice people again!" Met burgemeester Kolfschoten inspecteert dan de gene raal de ere-compagnie van de L. S. K. die staat opgesteld en dan begint de zegetocht door de feestelijk-vlaggende stad. In Hotel ,Het Silveren Seepaerd" aan gekomen. waar een beperkte receptie wordt gehouden, blijkt, dat de bevol king niet eerder huiswaarts wenst te keren, voor de generaal, op het balcon is verschenen. „IK DRINK NIET". Philips-iaboratorium, waar Montgome ry een televisie-uitzending bijwoonde en zich o.m. door Dr. Casimir liet voor lichten omtrent projectie-systeem en televisie. Dan nadert het bezoek van Monty zijn einde weer. Nog een korte rit door de stad met weer juichende en zingende mensen. Terug naar het vliegveld, waar de staf kapel der L. S. K. nog eens een lustig wijsje blaast, een korte groet, een vaarwel? Nee. een tot weerziens, want tijdens de lunch beloofde de veldmaarschalk, dit jaar de bevrij ding van Eindhoven, 18 September, persoonlijk in deze gemeente te zul len meemaken. MONTGOMERY-TULPEN. (TEGEN 5 UUR is de veldmaarschalk in den Haag aangekomen. Op dc zonden Britse ambassade is hij verwelkomd I Kon. onderscheidingen rooi' leden van het personeel JANDER GROTE belangstelling vooral uit Zeeland waren velen aanwezig heeft de stichting „Vre derust" te Bergen op Zoom Vrijdag de dag herdacht, dat zij 40 jaar geleden haar poorten opende. Op een feest- vergadering in de kerk van de stich ting, wierp Ds. J. de Vries uit Goes, voorzitter der vereniging, een terug blik op de achterliggende jaren, waar bij hij in het kort het verdienstelijk werk memoreerde, dat gedurende de afgelopen 40 jaar werd verricht. In verband hiermede noemde hij met name de stichters Ds. J. Donner en Ds. N. de Ligt, alsmede de oud minister en oud-\ oorzitter. Dr. J. v. Dijk en de huidige geneesheer-direc teur, Dr. W. Dikland. Voorts toonde spr. zich zeer dankbaar voor de be langrijke steun, welke van Katholieke zijde, in het bijzonder van Pastoor Schets, gedurende de bezetting werd ondervonden. O.a. hebben hierna het jubilerende bestuur lof toegezwaaid: Jhr. Mr. A. de Casembroot, Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Mr. Vossius, namens de prov. Z.-Holland Jhr. Mr. W. Sand- berg tot Essenburg, burgemeester van Middelburg; ir. H. Witte, burgemees ter van Bergen op Zoom; Jhr. J. Quar- les van Ufford, oud-Commissaris dei- Koningin in Zeeland en oud-voorzit ter Dr. J. van Dijk. Er werden tal van schriftelijke ge lukwensen en bloemen ontvangen, o.a. van de gemeenten Rotterdam en Hal steren. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft op deze bijeenkomst aan vier leden van het personeel een Kon. onderscheiding uitgereikt: aan de hoofdverplegers F. Boon en A. Versteeg dc gouden ere-medaillc voor 40 jaar trouwe dienst: aan de verple ger C. Pcttinga de zilveren medaille voor 40 j. trouwe dienst en aan P. Michael, laboratoriumbediende even eens voor 40 j. trouwe dienst. De ju bilarissen mochten uit handen van de voorzitter een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. Het jubilerende bestuur ontving van het personeel ten geschenke twee kunstvol vervaardigde lampen voor het hek aan de ingang van de oprij laan. Cyriel dc Vriend, Beekmanstraat 11 te Aardenburg, op zijn trouwe dienst als M. P. te Djokjakarta. Hij hoopt binnenkort na vier jaar tro- pendienst weer in Nederland terug te komen. Kreeg een spaarbankboekje van f 250 •"TOEN enige maanden geleden plan tages van de Belgische Tolen Sa- toe exploitatiemaatschappij op Suma tra door terroristen met verwoesting werden bedreigd, heef£ een peleton van ons leger, bestaande uit 32 man. door doeltreffend en vastberaden op treden de twee ondernemingen Tolan en Perlaban gered Voor elk van deze manschappen heeft thans de onderne ming een spaarbankboekje in Neder- lang genomen met 250.— ei op en dit via de Rotterdamse Bank aan hun naaste verwanten in ons land toege- Geen haartje minder controle over de bal als Abe Lenstra! Zou Johan Hop mans, Dorpstraat D 208 te Hooger- heide. dat niet gedacht hebben, zo te zien aan dit aardige plaatje? En wat nog meer is: Johan is ook een uitstekend man in de Verbindings troepen van het KNIL te Djokjakarta Jan Joore, Nieuwelaan 9, te Made, wilde ons beslist laten zien, wat een aardig kereltje zijn vriendje uit Se- marang wel is. Cor Willemsen, Stationstraat A 77 te Baarle-Nassau heeft de dikste boom van Cheribon opgezocht om als ach tergrond te gebruiken: des te beter kunnen we zien, hoe goed hy het v *.-#m stelt in dc Oost. L i J <x>oo<><><><><><x>o<><><x><><>^^ OOOOOOOOOOOOOOOOOOO met een bouquet Montgomery-tulpen Deze tulp is tijdens de oorlog door een kweker te Lisse gekweekt en na de oorlog kreeg hij van Monty toe stemming diens naam eraan te v .rbin- den. De Montgomery-tulp heeft een witte kroon met een rode rand. geldig tot Weersverwachting, Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met in het Noordwesten en later ook in het Zuidoosten van het land plaat selijk enige regen. Meest mattgc wind tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in tempera tuur. Heden: zon onder 20.14 uur. Zon dag zon op 4.58 uur en onder 20.15 uur. Maan op 14.50 uur en onder 3.36 uur. Maandag: zon op 4.57 uur en maan onder 3.48 uur. (TIJDENS de receptie wordt door Ir. Mohre van de Philipsglasfabriek 'n fraaie glazen bokaal met inscriptie aan geboden die de laconieke Engelse gast de opmerking doet maken: „Thank you I don't drink, Sir" en onder de daar op volgende intieme luncht biedt Ir. Philips de hoge gast een draagbaar ra diotoestel aan. En dan maar weer de stad door. Een kort bezoek aan de glasfabriek en het Onder de gelukkigen bevindt zich ook een Middelburgse jongen, n.l. A. H. van Kempen, Spanjaardstraat 46 en zijn ouders hebben dit bijzondere blijk van grote erkentelijkheid zolang voor hem in bezit genomen. Belangrijke beslissing van Nisser raad JAE ZAK van Zuid Beveland is lang berucht geweest om zijn slechte wegen. De laatste jaren is, dank zij de offers, welke gemeenten als 's Heeren- hcek. Ovezande en Hoedekenskerke brachten, en dank zij ook de steun dei- provincie. veel verbetering daarin ge komen. Tussen Ovezande en 's Graven polder is het echter nog treurig gesteld en vormen de Kromme Zandweg en Schoorkenszandweg de wanhoop dei- weggebruikers Onlangs bestond er een goede kans, dat deze wegen onderhanden zouden worden genomen, maar op het beslis sende moment stemde de raad van Nisse met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van B. en W„ om de op haar domein liggende Kromme Zandweg te verbeteren af, waarmee alles weer op losse schceven stond. Het lid van G.S., de heer Philipse, die zich de wegen zeer aantrekt, heeft toen alles in het werk gesteld om de weerspannige raad milder te stemmen. Gisteravond kwam daarop de raad van Nisse opnieuw bijeen en heeft toen het betreffende voorstel met al gemene stemmen aanvaard. Daar 's Gravenpolder bereid is om Schoorkenszandweg voor zijn rekening te nemen, zal het wegennet in de Zak weer belangrijk verbeterd worden. IJ E CENTRALE RAAD voor gezins verzorging is voor de eerste maal in zijn definitieve samenstelling bijeen gekomen (nadat hij twee jaar in voor lopige samenstelling had gewerkt), bij welke gelegenheid de minister van So ciale Zaken in een rede van zijn grote waardering en belangstelling voor het werk der gezinsverzorgsters blijk heeft gegeven. Minister Joekes zei in zijn rede, dat hij de samenwerking tussen de ver schillende groepen, die de gezinsver zorging ter hand hebben genomen, op hoge prijs stelde. Immers de gezinsverzorgsters doen belangrijk werk ten bate van het ge zin. de kern van de maatschappij. Hij bracht het vraagstuk van de op leiding tot gezinsverzorgsters ter spra ke. waaromtrent de minister zei met grote aandacht en belangstelling ken nis te zullen nemen van de adviezen van de centrale raad. Hij vroeg deze adviezen zo te richten, dat een samen werking voor alle organisaties die op dit terrein werkzaam zijn mogelijk blijft. De minister eindigde zijn rede met volledige belangstelling en voor zover mogelijk, medewerking toe te zeggen. (Van onze bijzondere correspondent). LEEUWARDEN, 6 Mei. TAE GRONDSLAG van de Belgische overwinning werd gelegd in Bols- ward, waar de eerste en enige be voorrading was en toen er 140 van de 192 km. achter de rug waren. Maar het schoonste moment uit deze eerste étappe waarvan de zege dit maal in handen van De Meersman kwam we hadden bijna Vande- meerschaut geschreven, die vorig jaar immers zegevierde dat mooie ogen blik schonk ons Theo Middelkamp, die op een kleine zes kilometer vóór Leeuwarden op zijn eentje uit een grote groep, die ongeveer drie mi nuten achterstand had op de zeven leiders, in de rit wegsprong en het presteerde om dat zevental nog vóór de finish in te halen De sprong was de oud-wereldkampioen volkomen waardig en dat hij er niet in slaagde om de bloemen voor de neus van de snelle de Meersman weg te graaien was niet zo heel erg verwonderlijk, na die geweldige krachtsinspanning. De grondslag voor die Belgische ze ge, wc zeiden het reeds, werd na de ravitaillering te Bolsward gelegd. Een peloton van wel veertig renners was daar bijeen aan de leiding, toen na terugkeer op de hoofdverbindingsweg Gerrit Schulte. Cor Bakker. Schellin- gerhoudt en Harm Smits uit het Ne derlandse kamp, de Meersman. Ke- teleers. Bogaerts en van der Stayen van Belgische zijde hun plan trok ken. Zij hadden een gelukkige greep gedaan want in de volgende groep nam men het blijkbaar niet al tc ern- stip op. althans er werd geen jacht naar de tweemaal vier vluchtelingen ingezet, die er een tempo uitpersten van ver over de veertig kilometer per uur. Zij namen honderd meter, tweehonderd meter en voortdurend zag men de ruimte tussen de leiders en het hoofdpeloton groter worden. Weldra stond het vast. dat de slag was gevallen. En meteen hadden we daarmede een slot in het vooruitzicht met een sprint tussen de snelsten, die zeer fel zou worden. gerrit favoriet. JJE CAPACITEITEN der acht leiders werden getoest en een groot deel van de volgers durfde Gerrit Schulte als winnaar aanwijzen. Dit inzicht veranderde natuurlijk weer, toen Mid delkamp zich bij de leiders had ge voegd en Cor Bakker wegens ban- denpech uit de kopgroep was wegge vallen ongeveer tezelfder tijd als Theophil zijn indrukwekkende sprong ging doen. Onze Belgische collega's bleven echter Schulte de beste papie ren toekennen en het was dan c >k 'n uitermate grote verrassing toen de Meersman, merkwaardig fris en met betrekkelijk groot gemak zowel Harm Smits als Schellingerhoudt klopte. Middelkamp naar de vijfde pla ts te rugwees en Gerrit Schulte als num mer laatst van deze kopgroep achter zich liet. Zo was het besluit van deze 200 km.-race, waarin zeer hard gefiest is. maar die tot Bolsward toe eigen lijk niet zo bar aantrekkelijk was geweest, niet minder dan daverend en qua ontwikkeling van verrassend goede kwaliteit; kwaliteit, die voor deze tweede ronde goede verwachtin gen schenkt en een strijd doet ver onderstellen in de komende dagen die sportief Nederland in gespannen belangstelling zal weten te houden. Het begin van dit grote sportgebeu ren was practisch hetzelfde als vorig jaar. De karavaan vertrok van de Dam in de hoofdstad, nadat burge meester d'Ailly, omhangen met de te kenen zijner ambtelijke waardigheid met een ferm pistoolschot de 79 ren ners een Fransman ontbrak op het appèl en de talloze volgauto's op pad had gestuurd. Weer stonden tienduizenden in Am sterdams straten en weer was in de Zaanstreek geen arbeider en geen schoolkind binnen gebleven. Weer opende de rijkspolitie met auto's en motorrijwielen de stoet en weer scheen de zon. wat niemand daags te voren had durven hopen. Alleen ston den de bomen reeds met meer groen en zag men meer jong leven in de malse weiden. Maar op de Afsluitdijk dreven weer donkere wolken langs het firmament rn het was daar even fris als in 1948. Doch np bleef het droog tot in Leeuwarden toe. Voor vervolg zie pag. 3. HAAGSE BRIEVEN QP de laatste dag van Grasmaand, had ik het voorrecht te reizen door een zeer groot deel van ons land, met den Haag uitgangspunt en punt van terugkomst, den Haag: de hoofdstad der Oranjes. Het was echt vaderlands lente weer; onder de beschuttende kap van de auto was het een lust ste den, dorpen en landouwen aan 't oog te doen voorbijtrekken; stra lende zonneschijn wisselde af met felle regenvlagen; de straffe wind die bijwijlen rukte aan struiken en bomen, verzinnebeeldde de hopelo ze strijd van de scheidende, kwaad aardige winter. De natuur toonde reeds openlijk de komende zomer weelde. Het was Koninginnedag; overal waaiden en klapperden de vlag gen in Holland, in Brabant, in Lim burg en misschien in het Zuiden wel het meest. Welk een verschil vooral daar met de eerste decennia van onze eeuw. Welk een toonbeeld van eensgezinde koningstrouw, welk een klaarblijkelijke verknochtheid aan Oranje, in de persoon van Ju liana, de bloeiende moeder van haar Koninklijk gezin, de moeder van 't Nederlandse volk. In West en Zuid de schallende to nen van het koper der muziekkorp sen, de kinderoptochten met erebo- gen en kronen, met sprookjesfigu ren en staatsierijtuigen, zij het traag voortgezeuld door zware boeren paarden. En in de avond het opspattende vuurwerk, het luid gezongeft .Oran je boven", het langgerekte „oooh"- geroep, als de sterren en ballen van alle kleur fonkelden in de avond hemel met zware, jagende wolken. Nederland was één en vierde de eerste voorjaars-Koninginnedag. yREUGDE en rouw, de juichtoon en de stille inkeer vormen com ponenten, onmisbare componenten van het leven der mensen, maar ook van het leven der volkeren. In eerbied, in eendracht ondanks verscheidenheid, juichte ons volk op 30 April; even sterk gebonden herdacht het met getemperde smart, met dankbaarheid ook, de doden van de oorlog, de gesneuvelden ter zee. te land en in de lucht, de ge vallenen onder de hand van de ver dorven bezetter. De avond van de 4e Mei biedt be zinning en inkeer, versterkte de kracht van het volk door de herin nering aan hen, die voor de toe komst van dit volk het beste gaven, wat ze bezaten, die zich offerden voor de volksgemeenschap, die zich offerden tevens voor het Christen dom, dat in de strijd tegen heiden se leringen dreigde te verzinken Hun offer zij voor ons een prik kel, waarvoor wij gevoelig mogen zijn. lyiAAR op lijden volgt verblijden. Na de dodenherdenking, de Na tionale Feestdag. De viering onzer bevrijding van dc overweldiger, van de onderdrukker, van 't mens onwaardige dictatoriale stolsel.. Dc viering van de vrijheid, die alleen in gebondenheid gedijen kan, dc vrijheid der democratie. De erken ning der menselijke persoonlij k- heid is sedert de bevrijding, als voorheen, gemeengoed geworden onder ons' volk, al was het zijns ondanks aan besmetting gedu rende de oerlog niet ontkomen. En met de vrijheid keerde Oran je weer, de oude Koningin, meer geliefd dan ooit, die thans haar Kroon niet langer draagt. De waar digheid en lasten heeft overgedra gen aan haar Dochter, onze lieve Koningin Juliana, één met het volk als moeder van een eigen krachtig gezin. Zo nationaal en tevens zo per soonlijk als de voorbije hoogtijda gen is ook Moederdag. Want in de blijdschap om Moe der ligt de eerbied en waardering tevens voor het gezin, waarvan zij de bron en de kracht is, ligt het goe de begrip ener gezonde maatschap pij, die aan haar zo heel veel dank verschuldigd is, ligt tenslotte het heldere besef van de betekenis van al die gezinnen gezamenlijk van ons hele Goddank nog krachtige volk. De eer aan Moeder gebracht valt terug op het kind, de eer betoond aan de Moeder in Nederland straalt evenzeer terug op ons volk. Wij beëindigen op een schone wijze onze Nationale week. die ons opnieuw bewust doet zijn van zijn eendracht, van zijn kracht in het verleden en van zijn hoop' in de toekomst. jyjET INGANG van hedenmiddag 12 uur zal aan de belemmeringen, die aan het verkeer naar de geannexeerde gebieden waren opgelegd, een einde komen. Men kan dan de nieuwe ge- bicden vrij betreden en heeft dus geen speciale vergunnine meer nodig Ook de nieuwe Nederlanders" kunnen zich dar vrij door het overige Nederlandse ge bied bewegen.

de Stem | 1949 | | pagina 1