N.S. halen Zeeland uit zijn isolement De dag der herdenking van de gevallenen Bevrijding Na vijftien Mei elf treinen, waarvan drie Diesels Sovjets zijn bereid tot vergaande concessies Koningskwestie mag geen inzet van de kiesstrijd worden Vlissingen-Rotterdam een uur 23 minuten sneller Aan de vooravond van de 5 e Mei Volgend jaar Diesel-uurdienst Nog lang niet één bladzijde Familietwist te Hulst Zonnig weer Zij gaven hun leven in Indonesië Chinese luchtmacht in actie De nationale herden king te Vlissingen Geen West-Duitse staat Koning Leopold aan zijn broer; Papieren regen in Belgische Kamer Secretaris J. Ph. Koene gefeliciteerd Aan ons de zorg, dat het drama van 1940-1945 tot één opvoering beperkt blijft Het wordt tijd, dat we dit requi sitoir nu maar sluiten. Er is ook wel iets anders en iets vriende- lijkers te zeggen van de bevrijdings jaren en van de huidige wereld. Wilt U daar morgen naar luisteren? VIJFDE JAARGANG No. 1372 UUltave: N.V, Uitgevers MijNeerlandia Yenehjjst elke werkdag. Bureau: Breda, Belgerstraat 16, TeL: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur. J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek! no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 4 MEI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTÉURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axehestraat 166. Telefo n QP HET BERGEN OP ZOOMSE perron stond Dinsdagmorgen 'n klein groepje mensen. Met de Zeeuwse Commissaris dei- Koningin, jhr. de Casembroot en de griffier der Staten keken 3 journalisten uit naar de officiële Diesel, voorloper van dit soort tractie, dat met ingang van 15 Mei a.s. voor het eerst wordt in gezet op de Zeeuwse lijn. Om 11,20 sidderden de rails zachtjes en even later gleed bijna geruisloos, glanzend en sierlijk het treinstel binnen. De president-directeur der N.S., ir. F. den Hol lander en zijn mede-directeur, de heer Giersbergen, stapten uit om hun nieuwe gasten te verwelkomen en nauwelijks was dit geschiedt of er kwam 'n surprise. liet was de Bergen op Zoomse sta tionschef, die zijn hoogste supe rieuren een pakketje aanbood met verse asperges, de delicatesse waar het Markiezaat om vermaard is. Na twee minuten stoven we met een 100 k.m.-vaartje de richting van Zee land in en werden door de perschef, de heer Aghina ingelicht over de din gen die komen gaan. TIJDBESPARENDE TOEGIFT. TAe drie Diesel-electrische expres ses, welke Zeeland iedere werk dag behalve Zaterdag krijgt, zijn bedoeld als toegiften op de bestaan de dienstregeling, die onverzwakt op acht treinen v.v. wordt gehandhaafd. Ze zijn speciaal bedoeld voor Zeeu wen die de lange afstanden bereizen. Daarom stoppen zij, behalve op de Zeeuwse hoofdstations, wel te Bergen op Zoom, om de Tholenaars te gerie ven, doch niet te Roosendaal of Dordt. Ze stuiven rechtstreeks naai- Rot terdam en natuurlijk omgekeerd waar zij aansluiten op de electrische treinen van en naar Amsterdam. De tijdsbesparing is zeer groot. Zo wordt de afstand Vlissingen Amsterdam, die 217 kilometer be draagt drie uur en 19 minuten, terwijl men er zonder Diesel 4 uur 34 minuten over deed. Over VlissingenRotterdam deed men 3 uur en 8 min. thans wordt dit 1 uur 45 min. De heer Aghina, perschef van de N.S., deelde nog mee, dat voortaan de, stoomtreinen ook meer vaart gaan zetten op de Zeeuwse lijn, wat de rij tijd Vlissingen-Rotterdam met 19 min. verkort. Men gaat, voor wat de Diesels be treft, rijden met drie wagendelen, welke 56 plaatsen 2e klasse en 112 plaatsen 3e klasse hebben. Omdat de Diesels bedoeld zijn voor het ver keer op de lange afstand, zullen rei zigers op de korte afstand zoveel mo gelijk worden geweerd. DIESELEN NAAK NIJMEGEN Jndien volgend jaar de lijn Dordt— Roosendaal is geëlectrificeerd, stappen de Zeeuwen, die naar Hol land reizen, te Roosendaal uit en snelt de Diesel via Breda en den Bosch naar Nijmegen. BLOEMETJES. Jnnjiddels waren op de verschillende stations nog meer gasten ingela den, o.m. de burgemeester van Goes °n de leden van G.S., de heren v. d Weel, Hamelink en Schout. Vóór men het wist, was men te Vlissingen, ®aar burgemeester Kolff op het per ron ter begroeting stond en de twee- VJUE ZAGEN het nieuwe spoor boekje. De president-directeur der Spoorwegen bood het nl. te Goes de Commissaris der Konin gin in Zeeland aan. Het is nog ver verwijderd van het ideaal, dat o.m. onlangs werd voorgehouden, nl. het boekje met één bladzijde. Welgeteld heeft het een om vang van 192 paginas en door deze dikte moest de prijs worden ver hoogd tot twee kwartjes. Volgend jaar beter! jarige Joan Hupkens, gekleed als Zeeuws boerinnetje, ir. den Hollander bloemen offreerde en daarna door haar grootvader, ir. van Damme, directeur van Werkspoor, op de arm werd genomen, wat allemaal klokspijs voor üc fotografen was. NIEUW STATION VLISSINGEN. TE Qok de journalisten boften, want toen burgemeester Kolff op het Sta tionsplein erover klaagde, dat over het gewijzigde project voor de stati- onsbouw, niet was geconfereerd met het Vlissingse gemeentebestuur, hoor den zij hoe zakelijk ir. den Hollander besloot terstond dit verzuim te her stellen en hoe hij zich de nieuwbouw dacht. Wel is besloten tot een kleiner plan, maar dit is zo, dat bjj terug keer van de Zeeland, uitbouw tot een maritiem station gemakkelijk is en de meer bescheiden omvang maakt het mogelijk, dat in Mei 1950 het nieuwe stationsgebouw gereed zal zjjn. De suggestie van burgemeester Kolff om wat meer ruimte voor het Stationsplein uit te sparen voor het op de veerboten gerichte verkeer zal nog bezien worden. SPEECHES MET BELOFTEN. Ma de maaltijd, welke de gasten in de Korenbeurs te Goes werd opge diend, heeft ir. den Hollander e beloftenrijke speech gehouden. Ir. den Hollander herinnerde aan zijn toezegging van 3 jaar terug, dat hij Zeeland niet zou vergeten. Ten dele wordt die belofte thans ingelost, maar daar blijft het niet bij. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten, zal in Mei 1950 de Zeeuwse lijn een regelmatige diesel-electrische bediening krijgen, welke het dichter bij Holland brengt en Holland ook dichter bij deze praóhtige provincie. De president-directeur hoopte dat dit zakelijk beloond zou worden met een drukker verkeer op de Zeeuwse lijn. (Van 'n andere spoorwegautoriteit vernamen we nog, dat indien deze reorganisatie doorgaat er waarschijn lijk een uur-dienst komt). DE VERTREKTIJDEN TAe heer Posthumus Meyer vertelde daarop hoe de nieuwe Diesel- dienst wordt geregeld. De eerste Dieseltrein vertrekt des morgens om 6,53 uit Utrecht over Rotterdam naar Vlissingen. waar hij 9.39 arriveert. Reeds om 9.46 wordt teruggereden naar Utrecht. Ook daar wordt vrij vlug rechtsomkeer gemaakt zodat de tweede Diesel om 13.39 in Vlissingen binnenrijdt. Daar blijft hij dan staan voor de tweede rit naar Holland welke om 17.46 aanvangt ter wijl de laatste rit uit de Schelde-stad op 21.07 is gezet. DE COMMISSARIS DANKT Jn een hartelijke en geestige toe spraak heeft Jhr. de Casembroot daarna de directie der Spoorwegen bedankt voor het wame hart dat zij Zeeland toedraagt en voor de goede zorgen, waarmee zij het gewest om ringt. Zoon gaat zijn stiefvader met een mes te lijf rpE HULST heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag een familie twist plaats gehad in het gezin van de melkboer van D. aan de Kool straat. Sedert geruime tijd is de ver houding daar erg gespannen. Van D. welke met de weduwe A. gehuwd is, lag voortdurend overhoop met zijn stiefzoon en er liepen verschillende civiele procedures, waarvan de uit spraak nog niet gevallen is. Een dér zoons genaamd Peter, kwam in de nacht van Zaterdag op Zondag omstr. 1 uur thuis en ontmoetten zijn stief vader op de trap. Er ontstond een woordenwisseling waarbij klappen vie len. De stiefzoon liep daarbij naar de keuken en haalde een broodmes, waar mee hij op een slaapkamer van D. te lijf ging. die zodanig werd toegeta keld, dat hij een twintigtal messte ken aan hoofd en handen opliep; van een zijner vingers werd een pees doorgesneden, terwijl ook een der ernstig geraakt werd. 'n Andere zoon welke tussenbeiden wilde komen, kreeg een steek in zijn hand. Van D. zag kans te vluchten en liep naar de naastbijzijnde maréchausséekazerne. alwaar hij hulp inriep. De rijkspoli- INBRAKEN hebben twee jeugdige nbrekers in den Haag op hun naam «aan. Zij zijn nu op heterdaad betrapt °'J het „bezoeken" van een matras- senfabriek. WATER EN VRUCHTENSAP en tnee zonder suiker of melk, dat is c utn!ge ^at oud-gouverneur van oucntelen sinds Zaterdag gebruikt hij in hongerstaking is gegaan m afwachting van een oplossing in net Indonesische probleem. POSTPAPIER EN ENVELOPPEN •zijn bonden 3311 vas^ostelde prijzen ge- mneïwlDER<.E? zi->n gisteren met hun nesia "t1 de.„Oranje" naar Indo- rier c,JS£°kke.n: dit in het kader der gezinshereniging. boyer zou de rol van filmTntf ^?an sPelen biJ de ver filming van „Ik verkoos de Vrijheid" ?ra1CS stuJ.en aan stakende beideis in Frankrijk is overtreding der deviezen bepalingen heeft de Of- ti sdde bij de econ. poli- erechter te Amsterdam uitgemaakt. F^r^?ar01? beeft'hij de voorzitter der t-.v.c. gedagvaard. (De EVC organi seerde een geldinzameling vóór d- siaKers). POSITIES DER TROEPENSCHEPEN- Willem Ruys passeerde 2-5 Finisterre. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Zonnig en ^varm weer behalve nabij de Wadden-eilanden. Heden: zon onder 20.09 uur. Donderdag zon op 5.04 unr. Maan °P 10-25 uur cn onder 2.40 uur. TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sergt. A. Trentelman uit Schaesberg (L.). Sold. J. Poppe uit Zwollerkerspel. Sold. M. van de Laar uit Haelen. Huzaar G. Dek ker, uit Wieringen. Sold. G. Poort man, uit Rijssen. Sold. J. Bom, uit Ooltgensplaat. Sold. P. Peters uit Maasbree (L.). Sold. W. Soete- man, uit Beverwijk. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. Mewenkang. Sold. Mijo- jo. Sold. Soselila. Sold. Sapri. Sold. Kartam. Sold. Temon. Sold. Takahindangeng. Sold. M. Pfaff, allen uit Indonesië. tie werd ingeschakeld en arresteerde de dader. Dokter van Lierop ver leende geneeskundige hulp en liet v. D. overbrengen naar het ziekenhuis. Het onderzoek is zo goed als beëin digd en de dader wordt vandaag, Woensdag', aan de Officier van Justi tie te Middelburg voorgeleid. JJE HOOFDMACHT van de Chinese regeringstroepen blijft gecon centreerd op Sjanghai, vanwaar zij aanvallen op communistische legers doet. Meer dan 10.000 manschappen en 500 riviervaartuigen hebben de communistische troepen hierdoor al verloren. De Chinese luchtmacht heeft bovendien zes oorlogsschepen, die de communisten op de regeringstroepen hadden veroverd, in de Jangtse tot zinken gebracht. Communistische voorhoeden heb ben ortgeveer Hangtsjou bereikt, de door de regeringtroepen verlaten stad op 160 km. ten Z.W. van Sjang hai. Mgr. Huibers laat zich vertegenwoordigen TAE hoogeerw. Deken van Goes, R. Nieveen van Dijkum, kreeg van mgr. Huibers, de bisschop van Haar lem. gisteren de opdracht- hem te ver tegenwoordigen bij c» Nationale her denkingsplechtigheid, welke hedenmor gen om 11 uur op de algemene Be graafplaats te Vlissingen zal worden gehouden, ter ere van de gevallen strijders. In verband met de electrificatie van verschillende spoorlijnen, dan wei de vervanging of aanvulling der stoom- door dieseltractie, is perronver hoging op verschillende stations nodig geworden. Hoe er aan gewerkt wordt, ziet men op bovenstaand voorbeeld, het station van Breda, dat een verhoging van 37 cm ondergaat. Van welke betekenis dat is, ziet men op een détailfoto elders op deze pagina. JJE EERSTE bespreking tussen de vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie over het opheffen van de blokkade te Berlijn (10 Mei) en het houden van een vier-mogendhe- denconferentie over Duitsland (rond 23 Mei) heeft gisterenavond in New- York op het kantoor van Jessup plaats gehad. Insiders menen, dat het opheffen der blokkade geleidelijk-aan zal die nen te geschieden, daar een opheffing ineens technisch te grote moeilijkhe den zou opleveren. Men meent, dat de Sovjets onmiddellijk herstel der Duitse eenheid en terugtrekking van alle bezettingstroepen wensen door te voeren. De Westerse mogendheden verlan gen als voorwaarde voor een vere nigd Duitsland onder meer: het hou den van vrije verkiezingen, de instel ling van een vrije pers en de afwe zigheid van een geheime politie in O.-Duitsland. Gaat de Sovjet-Unie niet op deze voorstellen in, dan zouden de Westelijke/geallieerden bereid zijn .een „brug" tussen Oost en West te vormen door middel van een ver bindingscommissie in Berlijn, waarin slechts Duitsers zitting zouden heb ben. Volgens het met Amerikaanse ver- De perrons van Breda worden met het oog op de a^. electrificatie der spoorwegen verhoogd. Van welke betekenis die verhoging is, ziet men hierboven uitgebeeld. JN VERBAND met de te Bern met Koning Leopold gevoerde bespre kingen is ook gepubliceerd, dat de Koning zich met een manifest tot hei, Belgische volk zou richten. De secre taris van de Koning, prof. Pirenne, heeft thans aan het Kabinet van de Prins-Regent een brief van de Ko ning aan zijn broer Prins Kar^l af gegeven. In deze brief schrijft Koning Leo pold dat de „onmogelijkheid om te re geren door toedoen van de vijand" niet meer bestaat, aangezien er geen vijand meer is en hij verzoekt terug j te keren tot -de constitutionele toe stand. Hij verklaart, dat het land op nieuw de wegen der legaliteit moet bewandelen en de tegenwoordige toe stand niet kan voortduren. „De Regering en het parlement zullen hun verantwoordelijkheden dienen op te nemen. Wat mij be treft. ik zal de mijne opnemen en mij daarbij uitsluitend laten leiden door de hogere belangen van het vaderland, waaraan onze dynastie onherroepelijk haar beste diensten heeft gewijd", aldus de Koning. Thans leeft het land in afwach ting van de eerstkomende parle mentsverkiezingen. De nationale en internationale toestand doet zeer ern stige problemen rijzen, die geen ver band houden met de Koningskwestie, en die de aandacht van de kiezers kunnen opeisen. Eens te meer stel ik er prijs op te verzekeren, dat de Ko ning boven de partijen staat en geens zins de inzet van de kiesstrijd mag worden, zo zegt Koning Leopold in de brief. iJUJDENS de gisterenmiddag in de Belgische Kamer gehouden de batten over de goedkeuring van het Noord-Atlantische Pact hebben com munistische manifestanten tijdens een uiteenzetting van eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken Spaak vanaf de publieke tribune een regen van strooibiljetten op de hoof den der volksvertegenwoordigers doen neerdalen. Spaak, die de com munisten fel had aangevallen, moest zijn uiteenzetting als gevolg van deze bombardementen en de. talrijke inter rupties herhaaldelijk onderbreken. De rust werd pas weer geheel hersteld, toen de voorzitter der Kamer van Cauwelaert de publieke tribune had laten ontruimen. gunning verschijnende blad „Der Abend" streeft Visjinsky naar de vorming van een federale Duitse re publiek met centrale, in Berlijn ge vestigde staassecretariaten. Vereiste hiervoor zou zijn de wederzijdse er kenning van de door de Russen ge steunde „Volksraad" en de parlemen taire raad te Bonn. De Sovjets zijn zelfs bereid zover te gaan met con cessies, dat de V.S. ertoe zullen wor den gebracht iedere gedachte aan de vorming van een Westduitse staat op te geven. Raad van Middelburg Nog le veel taalboekjes in onze spelling WA DE OPENING van deze korte raadszitting werd de secretaris, de heer J. Koene door de burgemeester gefeliciteerd met zijn 25-jarige amb' vervulling'. Spreker meende dit nog eens openlijk in de raadsvergadering- te moeten doen en koppelde er de wens aan, dat men nog vele jaren van zijn vruchtbare capaciteiten zal mogen ge bruik maken. Naar aanleiding' van het jaarverslag pleitte de heer Breel voor een goede schoolbibliotheek aan het gymnasium Vervolgens werd eervol ontslag ver leend aan de heer L. J. Bol, onderwij zer aan de O.L. school i.v.m. zijn be noeming als directeur van het museum te Dordrecht. Subsidie zal worden verleend i.z. het aanschaffen van leermiddelen door de vereniging tot het verstrekken van LO op Gereformeerde grondslag, dat no dig was geworden tengevolge van het stijgen van het aantal leerlingen en tevens aan de scholen aan de Nieuwe Haven en de Gravenstraat. Medewer king' zal worden verstrekt aan de school aan de Zuidsingel bij het aan schaffen van banken en boeken. In antwoord op een opmerking van de heer Schuitema (P.v.d.A.), dat cr nog zoveel Nederlandse taalboekjes in de oude spelling worden gebezigd, verze kerde wethouder Kögeler, dat er bij voortduring gestreefd wordt naar een geleidelijke vernieuwing. Financieel ge zien kan dit niet sneller. De ontwerp-rekening-courant-over- eenkomst met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten werd goedge keurd, waarbij het maximum debet saldo op 250.000 wordt gebracht, zo dat overschrijdingen van dit saldo ten gevolge van betalingen in het vervolg uitgesloten kunnen worden geacht. Aan de Dwarskade komt, zoals men weet, een ULO-school voor meisjes. De vergunning tot de bouw werd kort ge leden ontvangen, zodat daarmede een aanvang kan worden gemaakt. Thans werd besloten tot het doen aanleggen van een centrale verwarmingsinstalla- tie. Ook een raming van de kosten voor de aanleg' van gas- en waterleiding werd z.h.st. aangenomen, in totaal een crediet van 21.400. TN HET HART VAN KENNEMERLAND, op de driesprong, waar de grote weg van Alkmaar ai zich splitst in een tak naar Amsterdam en een tak naar Haarlem, staat een kruis. Fel wappert en slaat op deze winderige hoek de halfstok gehesen driekleur aan de mast, die achter dit kruis is opgericht. Op de sokkel van het kruis staat een opschrift: „Hier vielen voor het Duitse executiepeloton" en dan volgen twee data: één van November 1944 en één van Januari 1945 met twee rijen van namen. TAE DATA voeren ons terug naar de hongerwinter 1944-1945. in het nog bezette, dichtbevolkte Holland. Eindeloze stoeten bakfietsen, hand karren. fietsen Op massieve banden, geduwd door uitgemergelde, somber voor zich uitstarende mannen vrouwen en kinderen, trekken in de grauwe, druilerige winterdag langs deze wegen naar het Noorden, naar de polders in de hoop nog wat aardappelen, pe nen, wat ponden graan machtig te worden. Ongeduldig met veel getoe ter. rakelings voorbijschietend baant zich door deze stoet een vrachtauto een weg. Op het kruispunt maakt hij halt. Welgedane Grüne Polizei stapt uit; de wagen wordt van achteren geopend en een stel gevangenen uit geladen. Daar staan deze mensen in het Hollandse winterlandschap. Weken en maanden zijn zij reeds opgeslo ten geweest in de gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam. Door een spleet in de getraliede matgla zen vensters hadden ze dag in. dag uit getuurd naar het stukje hemel, waar de grote vogels met hun bom- menlast voorbijdreunden. effectief, maar voor hen misschien niet meer tijdig genoeg. In de nachten dachten ze aan hun ouders, hun vrouwen en kinderen, van wie ze niets anders wisten, dan dat deze ook aan hen dachten in een machteloos, zwijgend en verterend heimwee. In een vertwijfeld maken de monotonie volgden de minuten el kaar op, de uren en de dagen, de onzekerheid, de twijfel, de angst op stouwend tot de steilte van een on beklimbare Mount Everest. /AP EEN OCHTEND openen zich de kerkerdeuren. Hun namen wor den afgeroepen, het bevel klinkt om zich gereed te maken. Zou het toch waar zijn? Zou de dag van hun vrij heid aangebroken zijn. Zouden ze te rugkeren naar huis, naar hun dier baren. Zouden ze door een onver wachte thuiskomst de ijzeren mantel van leed van hen kunnen doen af vallen. Zou Nederland, zou Amster dam bevrijd zijn? Ze worden opgeladen in 'n vracht auto. Dan begint de tocht. Een uur van afwachten van hoop en angst ver strijkt, rhythmisch begeleid door het regelmatige gezoem van de motor en het geruis van het bereden weg dek. Dan staat de wagen stil en opent zich de deur. Daar staan zij temidden van het vlakke Noord-Hollandse landschap; aan de horizont de typische boerde rijen met haar pyramide-daker. Zij ademen weer buitenluchtzij zien weer het wijde landsciisu in- plaats van de enge celmuren. Zij zien de trekkers, ondanks de bezetting. toch vrije mensen. Maar 'lange tijd om hierover na te denken wordt hun niet gegeven. De grauwe uniformen sluiten hen in. Zij worden opgesteld aan de kant van de weg en voordat zij goed en wel kunnen beseffen, wat het afscheid van het leven voor hen betekent, liggen zij neergeveld. Zo vielen zij; zo vielen er duizen den in de gevangenissen, in de con centratiekampen. in hun woningen op de hoeken van straten en pleinen, zelf onschuldig aan de sabotage- of andere daden, waarvoor de wraak op hen neerkwam. Met hen vielen honderd duizenden in de geallieerde legers, die de wapens moesten opnemen, te gen de usurpator, de machtswellus teling, die de volken slaaf wilde ma ken van hem en een kliek. Bij stromen heeft onschuldig bloed gevloeid. In nog groter stromen heb ben de tranen gevloeid van de na bestaanden, die machteloos het lij den en het ondergane onrecht van hun dierbaren moesten aanzien, d;e dikwijls maanden en jaren in onze kerheid verkeerden over hun lot. TO VIELEN, maar Nederland staat en doet recht aan de misdadigers cn aan hen, die met hen heulden. De plichten van christelijke barmhartig heid mogen wij niet uit 't oog ver liezen, maar groter is onze plicht van liefde tegenover onze volksgenoten en onze nakomelingen om mede door een rechtvaardige straf rechtpleging te voorkomen, dat nogmaals het onschuldige slachtoffer zouden worden van een dergelijke tyrannie. Wie dit uit het oog ver liest, is niet barmhartig, maar onbe wust een beul van onschuldigen in de toekomst. Die plicht hot onrecht te wreken en herhaling ervan in de toekomst te voorkomen hebben wij ook tegen over hen die gevallen zijn. In het hart van Kennemerland staa een kruis met de namen van hen. die sneuvelden voor het executiepeloton van de ryran. Op veel plaatsen in Nederland en daarbuiten staan kruisen en andere ge denktekenen, die bij de omwoners en de voorbijgangers de herinnering levendig houden aan het leed cn het onrecht, dat op deze plaatsen aan ons volk cn meestal zijn nobelste verte genwoordigers werd aangedaan. Naar deze strijders in de onzicht bare en de zichtbare legers gaan onze gedachten op de vooravond vah de herdenkingsdag van onze bevrijding. Dat zij thans de rust en de vrede ge vonden mogen hebben in de plaats, waar geen vijandschap meer is en geen strijd, maar slechts Licht en Ge luk. Aan ons de taak om door onze orde in het maatschappelijk en het staatsbestel, onze paraatheid en onze samenwerking met de vredelievende volken ervoor te zorgen dat het dra ma van 1940-1945 tot één opvoering beperkt blijft. DR. A. HOLLENBERG. i. TAE EERSTE DAGEN van Mei overstelpen ons steeds met herin neringen. We denken aan het begin van de oorlog, die fatale tiende Mei. We denken aan de algehele bevrijding, die vreugdevolle vijfde Mei. We denken aan wat daartus sen lag en.... wat daarna kwam. En het is zo de gewoonte daarbij een zeer meewarig gezicht te zet ten. Huiselijk uitgedrukt, voelen We ons bekocht met de bevrijdingsjareh. Godfried Bomans heeft in Elsevier zichzelf en vele anderen betrapt op een zeker gevoel van heimwee naai de jaren van onderdrukking en verzet. We leefden tóen intenser, we droomden toen schoner dromen. Met is niet moeilijk een heel requisitoir op te zetten tegen de tijd, waarin we nu leven, tegen de mislukkingen, welke we hebben gedemonstreerd. Natuurlijk, we eten weer slag room en de textiel gaat straks van de bon. In die categorie zijn er lichtpunten bij de vleet. Doch hét gaat hierom, dat de ziel niet meel de grote avonturen beleeft, de gr.j- te verwachtingen koestert, de emo ties van vaderlandsliefde en vrij heidsdrang niet meer zo als warm- makende werkelijkheid ervaart. Er komt weer zo veel sleur in het leven, de dagen repeteren zich, het werk van iedere dag werpt stof wolken op voor het wijder uitzicht over wereld en mensheid. Ja, in de achtertuin van onze gedachten zit wel ergens de angst verscholen, dat het tempeest weer kan losbar sten. Doch bij de dagelijkse be doening kijken we maar niet door het achterraam en zeggen we tegen elkaar, dat de zon weer vrolijk door de voorruit schijnt. Dat opti misme bevredigt echter ook geens zins. We zien zo veel- gepruts om ons heen. Er is niet het machtig belijden van idealen, het zich roe keloos wegschenken voor grote waarden. Kerk en Vaderland. Er wordt een ontstellende mate van egoïsme gedemonstreerd in het hu welijksleven, in het zakenleven, in het maatschappelijk verkeer. Alle vermaningen van kerkelijke en we reldlijke overheden om vrijwillig eikaars lasten te dragen op het terrein van de woningnood, om de zoekende naar onderdak niet van de deur te wijzen, hebben bittei en bitter weinig uitgehaald. Het was waarachtig nietzonder reden dat de Vastenbrief 1949 de dag dieverij brandmerkte als een g'rotc zonde tegen de rechtvaardigheid Voor alle vermaaksoorten is de be langstelling groter dan ooit,doch vraag niet wat tijd en energie te offeren voor het politieke werk. voor de charitas, voor de leiding der jeugd. Telkens en telkens vangt men dan 'weer bot en per slot blijft een veel te zware last op de schouders van enkelingen drukken. De jeugd is over het al gemeen zo cynisch en sceptisch ge stemd. Ze draagt niet de verwach ting van iets geweldigs in zich. Ze heeft in menig geval het geloof in een toekomst voor het oude Europa verloren. Er worden geen groteske dwaasheden vertoond, doch de, koe le ontledingen, de nuchtere con stateringen hebben de overhand. De litteratuur beweegt zich ook lie ver in de glad-betegelde hallen van het psychologisch laboratorium dan in een landschap van bergen en ravijnen. De muziekliefde der massa zweert bij het Angelsaksi sche vermaaksfabriek en de croo nende juffrouwMoeten we nog zeggen, dat het in Indonesië zo moeilijk ligt? Dat de partijver houdingen zich - weer meer toe spitsen? Dat de hydra der ambtena rij nog altijd vele koppen opheft? Dat de zuivering en bijzondere rechtspleging een grote teleurstel ling werden? Dat er nog steeds geen concrete regeling inzake de vergoe ding der materiële oorlogsschade tot stand kwam? Dat er weer veel gekift en getwist is in dag- en week bladen? „GAAT IE EVEN FIJN?" Prins Carl Gustaaf van Zweden is ondanks zijn jeugdige leeftijd een enthousiast auto mobilist. We zien hem hier tijdens een proefrit met zijn nieuwe wagen, welke hfj op zijn derde verjaardag ten geschenke kreeg van zjjn moeder. Prinses Sibylla (weduwe van Prins Gustaaf Adolf, die bjj een vliegtuig ongeluk te Kopenhagen in 1947 om het leven kwam) in de tuin van het kasteel Haga bij Stockholm. Het prinsje is een achterkleinzoon van Koning Gustaaf van Zweden.

de Stem | 1949 | | pagina 1