Bevredigende blokkade-besprekingen Uittocht uit Shanghai Goed geslaagd festival te Hulst Ko Fremouw is een man van doorzetten Transformatie van diverse West-Brabantse stations Het gordijn achter de toren in Berlijn Overeenstemming tussen Jessup, Cadogan en Chauvel Viermogendheden-conferentie op 15 Mei of op 15 Juni In memoriam A. Fiévez Schuman hoopvol Minder zonnig De stad zal tot het uiterste Verdedigd worden Enorme belangstelling voor buitenlandse gasten 5 Meiom 13 uur vrij Massale bedevaart naar O. L. Vrouw- ter Eecken Hij begon als loopjongen 45 jaar bij de firma Bronswijk ELECTRISCHE TREim STELLEN HUN EISEN Breda krijgt binnen een jaar zijn stations tunnel, een gedeeltelijke overkapping eneen versterkte spoorbrug Verongelukte vliege niers ten grave gedragen Petroleumtoestel brandend achtergelaten VIJFDE JAARGANG No. 1371 Uitgave N.V, Uitgeven UU. Neerlandia, Verschijn» elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 877a Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. 3. M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3SO per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij nlet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor Go3, Koningin et» Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 1* per m/m. (Ingezonden Mededelingen f d.W per m/m). Voor advertenties van plaatselijk* aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuw»* editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort ~7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) QISTERENAVOND was er nog geen uitsluitsel over de datum van het opheffen der Berlijnse blokkade. Wel is meegedeeld, dat Jessup en Malik doende zijn met het opstellen van een communiqué over de door hen gevoerde besprekingen aangaande het opheffen der blokkade en het houden van een viermogendheden-bijeenkomst. Over de tekst van dit communique heeft Jessup gisterenavond een conferentie van 1.5 uur gehad met de vertegenwoordigers der Britse en Franse regeringen. Vol gens een naderhand uitgegeven officiële verklaring heeft deze blok kade-bespreking" een bevredigend verloop gehad. Jessup, Cadogan en Chauvel hebben overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijke Brits-Frans-Amerikaanse nota, die aan Malik zal worden overhandigd. De drie Westerse mogendheden hebben de Sovjet-Unie voorgesteld de blokkade van Berlijn op 10 Mei op te heffen. TJEVREDIGEND, dat is ook de in druk, die men in de Franse hoofd stad opdoet over het verloop van het hernieuwde contact met de Sovjets. Schuman heeft losgelaten, dat de Sov jets aan alle voorwaarden der Wes telijke mogendheden hebben voldaan en hij toonde zich dan ook zeer hoop vol. Het enige geschilpunt zou zijn de datum waarop een viermogendhe- denconferentie over Duitsland moet plaats vinden. De Westelijke geal lieerden willen de zaken zo vlug mogelijk aan kant hebben en schij nen vast te houden aan 15 Mei, de Sovjets daarentegen voelen meer voor een verschuiving naar 15 Juni. Ook wordt gesproken over een voor stel der Westelijke mogendheden om 23 Mei een bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Za ken te houden. mensen zonder glimlach INTUSSEN ontvingen wij van een speciale medewerker, die vorige week Berlijn bezocht, een beschou wing, die in verband met de nieuwe ontwikkeling, interessante aspecten heeft. Hij schrijft: Sinds Juni 1948, toen de proefballon- vaarders de fcoude-oorlog-stratos- feer bereikten, is er aanhoudend ach ter de schermen verder onderhandeld en over wat informeel besproken is, werd de wereld nooit ingelicht- Ze bleef letterlijk en figuurlijk koud van nieuws. Eén categorie van lieden was wel speciaal geïnteresseerd in de zaken- stand, omdat zij er middellijk en on middellijk zo nauw bij betrokken was n.l. de groep Duitsers, die in de dooi de Westelijke geallieerden bestuurde bezettingszones leven. Het Berüjnss Herrenvolk heeft di rect na de verovering van de voorma lige hoofdstad des rijks aan zich he: noodlot van de overwonnenen zien en voelen voltrekken. In die eerste dagen x'eeds hebben Duitsers, die vol doende vrij van Goebbeliaanse smet ten waren om nog redelijk en objec tief te kunnen waarnemen, al begre pen wat een bezetting door de grote Vier uiteindelijk moest gaan beteke nen: afsplitsing, ideologisch en econo- nisch, tussen West en Oost. De wijze van optreden van elk der bezettende mogendheden, zo als geheel, als blij kens de individuele handelingen van elk harer soldaten, was aanstonds een vingerwijzing voor de toekomstige ver houdingen, die zich in de duur dei- occupatie zouden ontwikkelen. Het is natuui-lijk kinderachtig en betweterig om, nakaartende, te gaan zeggen: „I told you so, Russen zijn vreemde snuiters en Engelsen zijn héren." Maar wanneer de Duitsers, die, zij het in passieve zin, hebben méégekaax-t, u vertellen van hun er varingen onder de ene en onder de andere hiel, wordt dat klai-e grote mensentaal en bewijst het gedrag van Russen en Engelsen in de practijk de onvermijdelijkheid van de scherpe sfeer-verdeling, die in blockaded Bcr lin nu aan het licht treedt. herinneringen PLECHTIG HERDACHT, worden Woensdag 4 Mei in den Helder de ge vallenen der Kon. Marine in de laatste wereldoorlog. MONTGOMERY komt dezer dagen als voorzitter der commissie van opper bevelhebbers der Westelijke Unie, naar ons land. Hij is nu in Parijs. VRIJSTELLING van dienstplicht voor hen die gewetensbezwaren hebben, zal bij wijziging van de dienstweige- ringswet van 1923 worden bekeken, heeft minister Schokking meege deeld. PER HELICOPTERE zullen ook dit jaar proeven genomen worden ter be strijding van insecten en planten ziekten. STUCADOORS gaan in Amsterdam, «otterdam, den Haag, Leiden, Utrecht on Harderwijk in staking. De E.V.C. wrijft daarover in zijn handen! POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Zuiderkruis passeerde 1-5 Port Soe dan, Willem Ruys passeerde 2-5 0ues- sant. Waterman passeerde 1-5 Gi braltar. ier herdenking van de in de ver zetsstrijd tegen de Duitsers gevalle nen zal door de Ncd. Spoorwegen pp 4 Mei twee minuten stilte in acht w orden genomen Alle treinen en ran- geerdelen zullen van 20—20.02 stil staan. ARCHITECT WIELDERS. de beken de Limburgse kerkenbouwer en me deoprichter van „Roeping", is op 65- jarjge leeftijd in Sittard overleden. MAUTHAUSEN, het vroegere concen tratiekamp in Oostenrijk, is* in een nationaal museum herschapen. TOT DE GROND toe zijn bij Ommen twee boerderijen afgebrand. Daardoor omstond een schade van meer dan MINISTER STIKKER is te Londen aangekomen, waar hij in een bijeen komst van de 10 ministers van Bui tenlandse Zaken het Handvest voor de Raad van Europa mede zal onder tekenen. UIT 150 SOLLICITANTEN heeft het bestuur der Stichting „Katholieke t ilm-Centrale" in de vacature Mr. B. ter Veer benoemd tot directeur der K.F.C. de heer drs. J. Peters te Breu- kelen, geboren te Venlo. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Droog weer met van de Noord zee binnendrijvende wolkenvel den. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Heden zon onder 20.07 uur. Woensdag zon op 5.06 uur. Maan op 9.02 uUr en onder 2.06 uur. TJezer dagen hoorde ik in gespx-ekken met Duitsers èn met Engelsen bij. zonderheden over het optreden van de Russische soldaten in de zomer maanden van 1945, waarvan het na vertellen de „Waarheid" beslist zou prikkelen. De lezer zal ze zich overi gens wel kunnen indenken. Die eer ste kennismaking van nabij met de Oostelijke bezetter is beslissend ge weest voor de traccrig der ideologi sche scheidingslijn, die thans zicht baar dwars door Berlijn, èn dwar: door de millioenen Duitsers heenloopt Vanaf het ogenblik, waarop de Brit ten, hun aandeel in de bezettingstroe pen van de Westexzone gingen leve ren, is van de zijde der legerleiding aandacht besteed aan de uitwerking in de toekomst van de invloed, die de houding van de Engelse soldaat als individu op de rondom hem heen le vende Berlijners zou gaan oefenen. Bevelvoerende officieren en educa tion-officers hebben de gewone Engel se jongen duidelijk gemaakt, dat net gedrag van hemzelf en elk zijner ka meraden consequenties voor nü en stréks in zich houdt. Op twee kernen in het Britse volkskarakter is een wissel getrokken: op de „common sense" en op „style". Levensinzicht en levenshouding, door de miliair naar buiten uitgedragen, bepalen de waar dering voor de mens die in unifonn is. contact se burger gelegd. Verschillende Britse families houden wekelijks huiselijke samenkomsten met Duitse gezinnen: Men spreekt over en weer over el- kaars inzichten, tracht elkaar te be naderen als mens tegenover mede mens. Evenzeer geschiedt dit door de minderen, die met Duitse meisjes om gaan en in de Duitse familiekring de aansluiting zoeken die hun het ge mis aan eigen home gedeeltelijk kan vergoeden. Mèt zijn fraülein komt de soldaat in zijn NAAFT-clubs om te dansen, bridgen of biljarten, mèt zeilt hij op de Spree en bezoekt nij bioscoop of schouwburg. En ook met haar ouders is hij „friendly", gewoon, huiselijk. Niét de bezètter, maar de geallieerde verkoper van democrati sche goodwill. Buitengewoon wordt gewaardeerd, dat luchtbrugtoestellen, die leeg van uit Berlijn naar de Westelijke bases zouden terugvliegen, plaatsruimte be schikbaar hebben voor het vervoer van ondervoede kinderen, zieken en ouden van dagen, die voor „Erholung 1 naar West-Duitsland kunnen worden overgevlogen. Een lange wachtlijst van gegadigden js door de Duitse au toriteiten samengesteld en w>rdt re gelmatig afgewerkt. Ook is, in be langrijke gevallen, overtocht naar het Westen mogelijk voor zaken- of zie kenbezoek, twee heelden Twee beelden zijn mij sterk bijge bleven van mijn bezoek vorige week aan de Duitse hoofdstad. In de Engelse zone zag ik op Zater dagmiddag honderden Duitsers hoofdzakelijk vrouwen, de verhou ding man-vrouw is als 1:5 over de Kurfürstendamm kuieren. Mèt en tus sen hen in, als normaal in het stads beeld passend. Engelsen in uniform. Beide nationsl.ceiten opgewekt, met elkaar keuvelend, hier en daar de Madei gearmd met de Tommies, of een biertje pakkende in een der wei nig talrijke straatcafé's. Van één tersluikse, vluchtige blik achter het gordijn, in de Russische sector blijft de indruk bij van hoofd zakelijk mannen op straat, zónder glimlach, met iets gejaagds, schrik achtigs in de ogen. En niét blij met het gezelschap van een Russisch mi litair. Bij de Brandenburgertor loopt niet alleen de idelogische scheidingslijn tussen communisme en democratie. Zij loopt al veel langer door de har ten en hoo'den der West-Duitsers, die een nationalisme opbouwen. Als dit nationalisme straks in zijn uitwerking overslaat naar een permanent-demo cratische levenshouding, danken ze dat aan de Britse „gentleman". En, al was dat zeker de bedoeling niet, óók aan doen en laten, maar vooral dóen van de Russische gewo- ne-man-in-uniform. IJet door de muziekvereniging Vlijt en Volharding georagniseerde fes tival is in alle opzichten geslaagd. Reeds vroeg was het druk in het oude stadje tussen de wall enen toen 's mid dags het Meizonnetje doorbrak, gaf dit aan het geheel een aardig cachet. Tal van Z. Vlaamse muziekverenigin gen gaven acte de presence, maar een buitengewone indruk maakte de Kon. R. K. Stedelijke Harmonie van Loke ren, die in keurige khaki uniformen gestoken door de stad trok en ieders aandacht vroeg. Speciaal bij de op tocht, die 's middags plaats vond had ze veel bekijks. Het was trouwens een buitengewoon aardig gezicht al die vrolijke muziekgezelschappen om stuwd door honderden mensen te zien rondtrekken en de nieuwe harmonie heeft getoond over goede organisato ren te kunnen beschikken. Na de rondgang werd door de Belgische be zoekers een serenade aan de jubile- i-ende directeur, de heer A. Eeckhout gebracht, waarbij zeer waarderende door de voorzitter van Lokeren sche pen Ongena gesproken werden, ter wijl bloemen werden aangeboden. Ook mevrouw Eeckhout werd in de huldi ging betrokken. De concerten, die ge geven werden waren van goede kwali teit en de gezelschappen wedijverden met elkaar, om een zo goede mogelij ke indruk te maken. feeste'ijeenkomst Wan den beginne af is contact tus sen Engelse militaire en burger lijke bezetters èn de gemiddelde Duit- ■VTAARMATE de communistische troepen dichter bij Sjanghai ko men, vluchten er meer Chinezen uit deze bedreigde stad. Een beeld daarvan geeft de radio- telegrafisch overgebrachte foto, geno men toen twee vrouwen boven op een handkar met huisraad de vlucht namen. Aan een 250 Britten en 600 Ameri kanen in het district van het consu laat te Kanton, waaronder de provin cies Kwangtoeng en Kwangsi ressor teren, is aangeraden China 1e verlaten, liever dan in het reeds overbevolkte Kanton of Hongkong te blijven. Inmiddels is Hangtsjow, 160 kilome ter ten Zuidoosten van Sjanghai dooi de nationalistische troepen verlaten. Hangtsjow vormde een belangrijk punt in de nationalistische verdedi gingslinie van Ningpo dat aan de kust is gelegen, naar Nantsjang een vijf honderd kilometer landinwaarts. Te Sjanghai is een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard, dat de communistische legers in Tsjang- soe, een 80 k.m. ten Noordwesten van Sjanghai, „nog steeds versterkt wor den." Generaal Tsjen Tai-Hsiang, woord voerder van het nationalistische hoofd kwartier voor Sjanghai en Woosoeng, heeft met nadruk verklaard, dat de nationalisten vastbesloten zijn Sjanghai te verdedigen. Volgens deze generaal zullen de nationalistische troepen bin nenkort het initiatief hernemen en „beslissende klappen uitdelen" aan de communisten, wanneer zij „het zouden wagen Sjanghai aan te vallen". De verbindingslijnen van de communisten, die de Jangtse zijn overgestoken, wer den volgens de generaal „op een ge vaarlijke manier uitgerekt." JJET COLLEGE van Rijksbcmidde- laars heeft een richtlijn vastge steld met betrekking tot de arbeids tijd in het particuliere bedrijfsleven op de nationale feestdag. Hierin wordt vergunning verleend om op de ze dag om één uur des namiddags vrijaf te geven, zonder dat deze vrije middag in mindering zal komen op de jaarlijkse vacantie of snipperda gen. In een bijeenkomst, waarbij de bestu ren der verschillende verenigin gen bijeen waren, sprak de voorzitter der jubilerende vreeniging, de heer A. Vcnneerssen, een welkomstwoord, waarbij hij tot uiting bracht de ge voelens van waardering en dankbaar heid t.o.v. de Belgische vrienden, die in het teken der Benelux een bezoek aan Hulst brachten. Namens de har monie van Heikant sprak de heer de Rechter, namens de oKninklijke Har monie uit Hulst de heer Ivens. die wees. op de goede samenwerking, die er tussen de, beide plaatselijke vereni gingen bestaat en de hoop uitsprak, dat het zo zou mogen blijven. De heer Blommaert uit Clinge zeide graag naar Hulst te komen, maar ook graag bevriende gezelschappen in zijn ge meente te zien. Dc heer Hulster uit Westdorpe hoopte het nog eens te mo gen beleven, dat in Hulst beide gezel schappen tot een fusie zouden mogen komen hetgeen de gehele_ streek ten goede zal'komen. Vrome "wensen wor- deti' echter niét altijd Vervuld, temeer daar kleine verschillen in geaardheid dikwijls oorzaak zijn, dat practische moeilijkheden niet 'kunnen worden op gelost. De heer Eeckhout, die ook met zijn jubileum gefeteerd werd, spx-ak de hoop uit, dat er eens een harmonie zou mogen komen, die Hulst tot eer zou strekken. Zich tot de bestuursle den der Koninklijke wendend, zeide hij „Oude liefde roest niet", wel een bewijs, dat er aan beide zijden het nodige vertrouwen bestaat. 's Avonds om 8 uur werd ondanks het koude weer een schitterend con cert op de kiosk gegeven, hetgeen bij de bewoners geweldig insloeg. Alles was muzikaal volkomen verantwoord en de Belgische bezoekers moesten mi nutenlang een applaus in ontvangst nemen. Speciale vermelding verdient de taptoe, die na afloop gegeven werd en die een grootse indruk maakte. Dit muziekfeest was een waardig slot aan de festiviteiten, die door de Nieuwe Harmonie in verband met haar 55-jarigi bestaan georganiseerd werden. Voor de vervolgde jeugd in Oosl-Eur 1 v JTONDERDEN en nog eens honder- den leden van de Jeugdorganisa ties en ook niet-georganiseerden had den gehoor gegeven aan de oproep van de diocesane leiding om voor de vervolgde jeugd in Oost-Europa naar het heiligdom van O. L. Vrouw ter Eecken te Kapellebrug ter bedevaart te trekken. Te voet kwam men uit Hulst, waar de eerste bijeenkomst in de basiliek had plaats gehad met de vlag voorop naar Kapellebrug. Pastoor J. Magnus uit Nieuw-Na- men sprak de pelgrims toe en wees hen op het voorbeeld van Moeder Mal ia, die geleden heeft onder het kruis en met Christus ons verlast heeft. Hij spoorde aan om trouw ce blijven aan het bidden van de drie Weesge- groeten en te bidden voor hen, oie juist- om hun getrouwheid aan het H. geloof gemarteld werden en worden. De echte Maria-devotie is, zei dc gewijde spreker: Maria's voorbeeld navolgen. Daarna celebreerde pastoor J. Preij- ers uit St. Jansteen een openluchtlof De plechtige gezangen bij deze mas sale? bijeenkomst werden door allen meegezongen onder leiding van kape laan H. Fassaert uit Hulst, Nadat nog eens 't machtige ,,Aan U o Koning der Eeuwen" over het terrêin had geklonken, bad Rector Kimmel de Kruiswegoefeningen, waarna allen, rij na rij, 't bedevaart- terrein verlieten. 0P ZEER GEPASTE WIJZE werd Maandag bij de N.V, Boekhandel en Drukkerij v.h. firma Bronswijk te Oostburg het feit herdacht, dat vóór 45 jaar een harer employe's, te we ten Jac. Fremouw, in haar dienst trad Begonnen als loopjongen ontpop te deze zich als een ijverige en nauwgezette kracht, waardoor hij zich al vlug een positie op het kantoor verwierf. Vooral toen het oorlogsgeweld al les wat Bronswijk was verwoestte, en de gehele in Oostburg aanwe zige familie omkwam cn van het hele bedrijf bijna niets overbleef dan wat ■yOORDAT AVE EEN JAAR VERDER ZIJN zullen de emplacementen van een aantal AVest-Brabantse stations een aanmerkelijke gedaan teverwisseling hebben ondergaan. Niet alleen zal men tussen de sporen de masten zien oprijzen, die nodig zijn voor het electrische treinverkeer, maar bovendien worden de perrons hoger, terwijl Breda zijn tunnel krijgt tussen het 1ste en 2de perron. Een deel van de stationsoverkap ping, die in Tilburg vrijkomt, zal gebruikt worden om de wachtende reizigers op perron no. 2 een dak boven het hoofd te geven TVIT IS in het kort wat we van de zijde der N. S. vernamen, toen we een kijkje gingen nemen bij de werkzaamheden op het station te Breda, die momenteel in volle gang zijn. Op en naast de perrons liggen een aantal gemoedelijke zandhopen, die het emplacement het uiterlijk geven van een woning tijdens de grote schoonmaak. En deze vergelijking gaat ook op voor de gevolgen van het werk. Want zoals de bewoners van een huis zich tijdens de schoon maak aan de situatie moeten aanpas sen, zo moeten de treinen met de ar beid op het emplacement rekening houden. Dit geldt niet alleen voor het Bre dase station, maar ook voor de sta tions van Roosendaal, Zevenbergen, Oudènbosch, Lage-Zwaluwe, Gilze- Rijen en Tilburg, die bij de electrifi- catie betrokken zijn en dus hetzelfde beeld te zien geven. ELECTRIFICATIE EIST RUIMTE IJET FEIT van de electrificatie vraagt hier en daar onmiddellijke veranderingen. Wanneer er voor de masten geen ruimte genoeg is, moet die ruimte er komen. Wat dan bete kent, dat bijvoorbeeld de sporen moe ten worden verlegd. Op dc tweede plaats vraagt het electrische mate- riëel, dat over een jaar in West-Bra bant rijden zal, hogere perrons. De noodzaak van deze veranderin gen heeft de directie der N. S. tevens doen besluiten, waar nodig verbete ringen aan te brengen, die anders om economische- of andere redenen, langer uitgesteld zouden zijn. Geen verbeteringen dus alleen van onmid dellijk belang, maar ook wijzigingen, die op een verwachte 'toekomstige si tuatie zijn afgestemd. Bij het verleg gen dei- sporen bijvoorbeeld worden de bochten zo veel mogelijk recht getrokken. Hoe kleiner de bochten op de emplacementen, hoe groter de doorgangssnelheid van passerende treinen kan zijn! In Breda wordt door het verleggen van enkele sporen aan z.g. „opstal ruimte" verloren. Om dit verlies op te vangen wordt links van het eigen lijke emplacement, achter de Tram singel. een nieuw spoor gelegd. PERRON-VERHOGINGEN. TPLECTRISCHE - TREINEN eisen een perron-hoogte van 70 cm. Op het ogenblik zijn onze perrons 33 cm hoog Dat betekent dus een verhoging van 37 cm. Op het eerste perron te Breda voorzover dit naast het oude stations gebouw ligt, moet met een hoogte van 60 cm. worden volstaan. Zou men het perron hoger maken, dan werd de helling, naar het stationsgebouw toe, te groot, met het gevaar voor een zwembassin op regenachtige- en een ijsbaan op winterse dagen. Aan de verhoging van de perrons dankt het station in Breda zijn toe komstige tunnel. Hij komt in elk ge val klaar vóór volgend jaar 15 Mei en zal de perrons 1 en 2, vlak voor de plaats van de nieuwe uitgang, met elkaar verbinden. De oude stationsuitgang zal waar schijnlijk weer dienst gaan doen als de perrons zijn opgehoogd en in ieder geval tijdens de werkzaamheden aan de tunnel. Op bijna alle stations, die we hier op het oog hebben, is al een begin gemaakt met de oprichting van zil ver-witte masten, die dc electrische leiding moeten schragen. Sommige zijn zelfs al door de bovenbalken met el kaar verbonden. EN DE BRUGGEN T?N NU men toch aan het werk is, krijgen ook de bruggen een beurt De spoorbrug in Breda, die door oor logshandelingen werd vernield, is tij delijk tot hefbrug geworden. Zij zal dat voorlopig ook blijven. Alleen: het bewegelijke brugstuk wordt verplaatst van de smalle, naar de brede door- vaartopening. Verder worden de land- hoofden en pijlers versterkt en nieu we brugstukken opgelegd. De Wes telijke peiler wordt in zijn geheel door een andere vervangen. Zowel het treinverkeer als de scheepvaart zul len deze verbetering ten goede ko men. De brug bij Zevenborgen wordt weer een draaibrug en aan de ver nieuwing van die bij Langeweg wordt a.s. winter begonnen. Het is een prettig beeld, dat het totaal van het werk aan de spoorwe gen oplevert. Een beeld met een be lofte van belangrijke verbeteringen in een zeer nabije toekomst. Dat onze stations er een paar maanden lang wat-minder ordentelijk uitzien is voor die-verbeteringen geen te hoge prijs. die met het opnieuw zijn puin. was het weer Ko weinige, dat werd gered, plicht vervulde en in een keuken van een pand aan de Langestraat onder de allermoeilijkste omstandigheden de zaak voortzette. Voor dit uitzon derlijk staaltje van trouw en toewij ding ontving hij vorig jaar een ko ninklijke onderscheiding. Hoewel slechts in intieme kring ge vierd, ging dit jubileum toch niet ge heel onopgemerkt voorbij Tegenwoor dig waren burgemeester mr. K. Hoek- zema. een der commissarissen de heer P. Fijnvandraat en diens echtgenote, de nieuwe dii-ecteur j. Zonnevylle cn de tijdel. wnd. directeur p. v. d. Vloed. Ook waren kantoor-, drukke rij- en winkelpersoneel vertegenwoor digd. De heer Fijnvandraat opende dc rij der sprekers en herdacht hoe op 2 Mei 1904 de jubilaris in dienst trad bij zijn schoonvader en prees hem voor zijn vele vei-diensten. Hij onder streepte de ups en downs, waarbij jaren waren voorgekomen met zulke grote moeilijkheden, dat verder wer ken doelloos scheen. Alleen iemand met zo'n grote wilskracht was daar tegen bestand. Namens de commis- salarissen bood hij de jubilaris 'n ge sloten enveloppe aan. De wnd. direc teur herdacht de wens van de oude firmant om in 1951 het 100-jarig be staan van de firma te mogen beleven. Iu 1945 is door de jubilaris de eerste steen gelegd voor de wederopbouw en hij hoopte het volle herstel van het bedrijf nog eens te mogen mee maken. Burgemeester Hoekzema ver geleek Fremouw en Bronswijk met 'n huwelijk, waarbij Fremouw zonder verbintenis getrouwheid, hulp en bij stand steeds had gegeven. Hij felici teerde commissarissen en directie met deze kracht, ook namens het gemeen tebestuur. De heer Zonnevylle kon alleen spreken over hetgeen hij heeft gehoord, maar hoopte nog dikwijls zijn adviezen te mogen inwinnen. Een der kinderen dankte namens haar vader. Het strekt de jubilaris tot eer, dat hij deze dag begon met een groet aan het graf van zijn vroegere direc teur. Na afloop van de huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. TTE STOFFELIJKE resten Van de vlieg-instructeur Bender en de 3 leerlingen verkeersvliegers Draaisma, Ridder en Westerhof, 4 slachtoffers van het vliegtuigongeluk bij Schip hol, zijn gisteren op dc begraafplaats Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld. Onder de zeer talrijke aanwezigen was ook, een deputatie van het vlieg veld Gilze-Rijen. (A'an onze militaire medewerker). IIET ONVERWACHT verscheiden van een goed mens wekt grot* ontroering in wijde kring en zeker bij degenen die hem nabij stonden in zijn werk of door gemeenschap pelijke ideeën. Nu draagt het ovei'lijden van Ko lonel Fiévez zeker niet het stem pel van het onverwachte. Integen deel. Een ernstig lijden deed maan denlang het ergste vrezen. Op 30 April jl. kwam het einde. Toch meen ik, dat bij dit lang voorziene verscheiden de ontroe ring niet minder groot is. De reden hiervan heb ik getracht mij te rea liseren. En dan meen ik, dat wij de oorzaak moeten zoeken in het feit, dat niet alleen een goed, maar ook een groot mens ons verliet. In een tijd als de onze voelen we het verlies van een der groten on der ons als een heftige pijnlijke slag, die ons het besef brengt, dat het getal der onmisbaren weer met een is verminderd en de last der verantwoordelijkheden van die en* over de reeds zwaar beladen schou ders der overgeblevenen moet wor den verdeeld» J£OLONEL F1EVEZ heeft de Jast der verantwoordelijkheid nooit geschuwd. Als Kapitein van de Generale Staf bezat hij de faam der grote gedachten, die hij met een uitzon derlijk sterk initiatief en een ijze ren energie ook in daden omzette. Als krijgsgevangen Officier nam hij geheel uit eigen beweging de zeer gevaarlijke verantwoordelijk heid op zich een geheime inlichtin gendienst te organiseren; ongetwij feld trok hem het avontuur in de zer:, maar de hoofdgedachte, die aan zijn rusteloos werk ten grond slag lag, was het opbeuren en steu nen van zijn vrienden. Zijn vrien den waren allen. Toen hij in 1946 in het Kabinet Btel de leiding van het Ministerie van Oorlog op zich nam. wist hij. dat een bijna bovenmenselijke ver antwoordelijkheid hem geen ogen blik rust zou gunnen. Met grote durf trad hij de moeilijkheden te gemoet, trotseerde gevestigde me ningen en wist op zijn departement zijn persoonlijk stempel te druk ken. De omstandigheden waren niet met hem. Uit persoonlijke gesprek ken is mij bekend, dat het hem hinderde niet voldoende te kunnen dcon voor de opbouw van het le ger in het Moederland. Indonesië vergde te veel aan effectieve sterk te. Maar ook deze verantwoorde lijkheid aanvaardde hij en ver blufte de geïnteresseerden door de snelle en afdoende versterking on zer troepen overzee. De Minister van Marine meende niet langer de verantwoordelijk heid voor zijn departement te mo gen dragen. Fiévez nam haar over. Dat hij het beheer van dit depar tement niet als een sinecure op vatte, bleek uit de brillante wijze, waarop hij de marinebegroting in de Kamers verdedigde. Politieke vriend en vijand beiden waren één in hun lof. JNTUSSEN maakte de omgeving van de Minister ziclx zorgen over zijn gezondheidstoestand. Kenne lijk eiste hij teveel van zijn krach ten. Enige korte rustperioden moes ten hem voldoende zijn om zich te restaureren. Zijn werklust, zijn plichtsgevoel hielden hem op He been en ik meên, dat ook de grote sympathie der beide Kamers, die hij bij zijn eerste optreden reeds voor zich innam, hem tot grot* steun is geweest. In het Kabinet Drees-van Schaik keerde Fiévez niet terug. De K.V. P. vaardigde, hem af naar de Twee de Kamer als militair deskundige. Niet lang heeft aan de Kamer werkzaamheden mogen deelnemen. De ziekte, die aan dit nog jeugdig leven een einde zou maken, dwong hem al spoedig tot algehele rust. Een" overtuigd Katholiek, een groot en goed mens is heengegaan. Gods heerlijkheid moge zijn deel zijn. Woning te Terneuzen prooi der vlammen A/TAANDAGMORGEN verhuisdede de familie Moes uit de Tholen- straat 71 te Terneuzen naar de nieu we stadswijken. De man was naar zijn werk bij de Wederopbouw te Oostburg. De vrouw was met haar kinderen naar de toekomstige woning Het was rond elf uur 's morgens toen de buren in de Tholenstraat constateerden, dat er rookwolken uit het perceel kwamen. Weldra klonk dan ook de roep „brand"! en vele hel pers schoten toe. Het bleek, dat het petroleumtoestel brandend was achter gelaten. "t Vuur verspreidde zich snei en er had zulk 'n zware rookontwik keling plaats, dat men zo goed als niets uit het bedreigde huis kon redden. rijwel de hele inboedel werd een prooi der vlammen. In. verband daar mee haalde men de aangrenzende huizen zo snel mogelijk leeg. Als eer ste blusser was de heer B. Visser aan wezig, die gen brandblusapparaat uit zijn garage genomen had en aldus probeerde het vuur te beperken. Spoedig daarop verschenen zijn col lega's die met een viertal stralen d* vuurzee bestreden. Dc brand bleef beperkt tot genoemd perceel, terwijl de aangrenzende hui zen alleen wat lichte waterschade op liepen. Het huis brandde van binnen geheel uit. De getroffen familie w»s niet verzekerd.

de Stem | 1949 | | pagina 1