Zij heeft hart voor Haar volk, voor Haar kinderen Noad en Heerenveen gaan zich bekeren Vandaag opheffing van de Blokkade? De veertigste verjaardag van Koningin Juliana Drie hoogtepunten: Soestdijk, Amster dam en Den Haag BW deed het puik bij Oud-minister Fiévez overleden OM DE NATIONALE VOETBAL-TITEL Vïermogendheden-conferentie zou 15 Mei a.s. beginnen Wie wint de pot Een tekenwedstrijd te Goes Droog weer Middelburgs Lange viel e in feestverlichting Breda eerde de Nassau's Te Bergen op Zoom zongen 4500 kinderen Stormschool ingehaald te Roosendaal Geeostumeerd voetbal te Waalwijk De kerkvervolging in Polen Abe in internationale vorm Saris niet te passeren Anderlecht leidt nog VLJFPE JAARGANG No.1370 Cït(svc N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia* VerechUnt elke werkdag. Bureau: Breda. Belgerstraat116, Tel: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aemoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A.J.J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnements prijs bü vooruitbetaling 1 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- pastbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. MAANDAG 2 MEI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 025 per rnlm. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintjewordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon^2347) rvE VIERING VAN DE VEERTIGSTE VERJAARDAG van H. M. de Koningin Juliana vond in ons land eigenlijk drie hoogtepunten, waarvan men kan ■/.eggen, dat ze „op natuurlijke wijze" zijn ontstaan: de viering in Soestdijk. in Amsterdam en in Den Haag'. Zonder tekort te doen aan welke andere stad in ons land dan ook, moet het zijn gezegd, dat Soestdijk Zaterdag als vanzelfsprekend een centrum werd voor even spontane als waardige uitingen van vaderlandsliefde en trouw aan de Vorstin. De bloemenhulde van de kinderen uit Baarn en Soestdijk aan H. M. vormde op zichzelf een typisch beeld van ..Hoe ziet men do Koningin op de allereerste plaats in de naaste omgeving?": de Moeder, die natuurnood zakelijk van haar kinderen het meeste houdt. Zo tekende naast Haar grote verdienste als regerend Vorstin in onze benauwende tijden, ook dr. Drees haar voluit in zijn officiële voor de radio uitgesproken rede. en zo wordt het ook begrijpelijk, dat „het evenement" van de viering in onze hoofdstad een spel was v an en voor grote en keline kinderen: ..Wie wint de pot?" ZESTIGDUIZEND Nederlanders heb- ben in het Stadion genoten van deze door Carel Briels meesterlijk in elkaar gezette sprookjes-realiteit en ze zijn naar huis gegaan in de over tuiging, dat onze Koningin „hart heeft voor Haar volk, .voor Haar kinde ven". Tenslotte moet vermeld wor den, dat Den Haag weer getuige was van de traditionele grootse parade, bijna deftig en zeker vol waardig heid, maar daarom niet minder ge tuigend van genegenheid en trouw, van vreugde en dankbaarheid. Zoals in het gehele land was ook daar de stemming zeker zo feestelijk als an dere jaren op 31 Augustus, doch de temperatuur was oorzaak, dat er iets minder „temperatuur" bij de viering was te bespeuren. Voor zover we in eigen omgeving daarvan getuige wa ren. kan men echter rustig beweren, die van buiten ontbrekende warmte, zat veilig en onvervreemdbaar van binnen bij ieder oprechte vaderlander en wie wil daar in het Nederland van vandaag niet gaarne toe worden gerekend? pEN BUITENGEWOON gevarieerd program is er ditmaal te Goes niet afgewerkt, buiten het muzikale ge deelte om. In de morgen was het voornaamste evenement het uitreiken der prijzen aan de winnaars(sters) van de teken wedstrijd voor scholieren, wat door de heer v. Faassen geschiedde. Van de Ambachtsschool, die de fraaiste TIEN KOEIEN van de 80 stuks, die door Sovjet-dienaren uit een boer derij waren gehaald (de boerderij stond gedeeltelijk in de Britse sector) kwamen uit eigen beweging terug- wandelen. Instinct is toch een eigen aardig ding! DE INTERNATIONALE DAG van verzet tegen dictatuur en oorlog is Zaterdag te Parijs uitnemend verlo pen. Mevr. Eleanore Roosevelt zei in een boodschap o.m.: „Wij geloven, dat een vrijheid waarbij ieder zich houdt aan discipline nodig is om een oorlog te vermijden". DE PREMIER VAN CANADA heeft officieel medegedeeld, dat op 27 Juni a.s. algemene verkiezingen zullen wor den gehouden. TOERISTEN, die Engeland bezoeken, mogen bij het binnenkomen niet meer dan 5 pond bij zich hebben. Wel reischèques en vreemde valuta, tot ieder bedrag. PAX ROMANA" heeft besloten haar volgende bijeenkomst in 1950 in Ne derland te houden. Voorzitter is de heer C. A. Pompe. DE ELECTRIFICATIE naar Limburg van Eindhoven tot aan Maastricht wordt 12 Mei een feit. Een specia le trein met autoriteiten zal dan een „zegetocht" houden. JEHUDI MENUHIN heeft een „bood schap" de wereld ingezonden, waarin hjj zegt „De wereld is een orkest", waarvan de leden (de landen) moe ten leren allemaal hetzelfde wijsje te spelen, anders komt er niets van terecht". POSITIE VAN TROEPENSCHEPEN: Waterman op 29-4 van Vigo, de Zui derkruis op 29-4 van Aden. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. In de Noordelijke provincies zwakke tot matige wind tussen Noord en West. In de rest van het land meest matige Noord-Oostelyke wind. Koude ochtend, in de na middag temperaturen oplopend tot 0 a 11 gr. in de kustreken en in 't binnenland tot 11 a 14 graden. Vandaag: zon onder 20.05 u. Mor een: zon op 5.08 uur. Maan op ?.51 uur. Maan onder 1.20 uur. collectie had ingezonden, waren de eerste prijswinnaars Jac. Tramper, Vestveer, H. Heringa, C. Joosse en D. Bruggeman. Van de kath. Ulo school ging Mina v. d. Dries met de eerste prijs strijken; van de kath. meisjesschool Liesje v. Hove, Joke Buysrogge, Conni Somers en Paula Rijk en van de St. Jozefschool H. Wouters, L. van Osch, G. de Witte, R. Verbeek en K. Kooien. De schoolkinderen werden verder onthaald op een vertoning van de Oranjefilm in het Grand Theater. De middag was gevuld met de „Ron de van Goes" welke voor de eerste maal werd verreden. De Oranje-tentoonstelling, die 's avond werd gesloten heeft plm 2500 be zoekers gehad, waaronder over de duizend betalende volwassenen. De opbrengst voor het Kankerfonds is ruim f 300. epE MIDDELBURG trok het muziek korps Crescendo reeds om 8 uur door vele straten der stad met opge wekte marsmuziek. Om half elf werd dit herhaald door het tamboers- en pijperskorps, maar nu voorop en ge volgd door een grote jongensschare. In Schuttershof werd voor kinde ren van de buurtverenigingen een jeugdvoorstelling gegeven met goo chelen en poppenkast, waarvoor uiter aard veel belangstelling bestond. Het muziekkorps van Middelburg concer teerde van 4-5 uur op de Markt, waar voor een met vlaggen versierd po dium was opgesteld. In. de avonduren, van 8 tot 10 uur was het weer de beurt voor het Mid delburgs muziekkorps, terwijl een fakkeloptocht met Crescendo voorop de feestdag besloot. De gehele dag. vooral de middag en avond waren er ondanks het gure weer veel mensen op de been. Vooral brachten de men sen een bezoek aan de Langeviele, die behalve haar vlaggentooi ook nog over de gehele lengte een feestver lichting had ontstoken. OREDA heeft een zeer lijvig feest- programma afgewerkt. De dag werd begonnen met een reveille op de Grote Markt door de Politie-har- monie. Om tien uur was er een in drukwekkend militair défilé voor het stadhuis en daarna begaf de burge meester met een aantal burgerlijke en militaire autoriteiten zich naar de Grote Kerk' om daar een krans te leggen op het graf van Graaf Engel- brecht van Nassau. Een warm sym bolisch gebaar, dat nog geaccentueerd werd 'door de woorden, die de bur gemeester eraan gepaard deed gaan. In de middaguren paradeerde de jeugd langs het stadhuis, een bonte stoet van rood-wit-blauw en oranje en van kinderlijke ongedwongenheid. Als beloning was er voor de kleuters een tractatie op het Chassé-terrein, waar zij ook hun hart op konden ha len aan kinderspelen en aan een Ja pans vuurwerk. Een taptoe van de kapel der lucht vaarttroepen leidde de avond in, die werd volgemaakt met een dansje op de Grote Markt en met een feestelijke drukte in de café's die 't plein flan keren. Concerten op verschillende tijd stippen van de dag zorgden voor het ontbreken van lege momenten.... PEN BELANGRIJK onderdeel van het Koninginnefeest in Bergen op Zoom werd gevormd door de kinder aubade op de Grote Markt door 4500 schoolkinderen, onder leiding van de heer Frits de Groot. Muzikale mede werking werd verleend door de har monie Concordia van Nieuw-Borg- vliet. Achtereenvolgens voerden op het bordes van het stadhuis het woord, de heer Jac. Becht, voorzitter van het C.O.C. en burgemeester ir. H. Witte. De burgemeester schetste daar bij de liefde van het Nederlandse volk voor het Huis van Oranje. Aan de zanghulde, was om 8 uur een reveille van Concordia en een vlaggenparade voorafgegaan. Verder klonk gedurende een groot deel van de dag muziek van rondtrekkende muziekgezelschappen en des middags brachten een wielerwedstrijd voor niet gelicentieerde renners en een motor- behendigheidswedstrijd op de Markt heel wat mensen op de been. Het feest werd besloten met een taptoe van EMM. De Markt met haar oranje-lampjes bood des avonds een feeërieke aanblik. Voor de wielerwedstrijd vertrokken een zestigtal renners, waarvan er 12 o.w. de 62-jarige F. Denissen uit Hal steren. de course uitreden. J. Sebregts en A. van Loon kwa men hand aan hand tegelijk binnen, doch dit werd niet goedgevonden. Bij een extra ronde won Sebregts de sprint. 2e van Loon. 3 J. Buuron. 4 P. Eist. 5 de' Brouwer. 6 v. d. Zande. 7 Suijkerbuijk. 8 Weijs. 9 Rommers. 10 Denissen. lyTET vlag en wimpel heeft Roosen daal letterlijk en figuurlijk de Stormschool ingehaald. Vrolijk wap perde overal de driekleur, met de Oranje-wimpel toen voor elf uur, drie compagnieën, ónder commando van majoor Gualthérie van Weezel. voor afgegaan door dc harmonie de Gilde- zonen opmarcheerden naar de Markt. Hier defileerde eerst de hele troep voor B. en W.. burgerlijke- geeste lijke- en militaire autoriteiten. Daar na presenteerde de commandant de school die de militaire eerbewijzen bracht met het geweer in de arm. Roosendaals burgemeester kon geen woorden genoeg vinden om uitdruk king te geven aan de hartewens van zijn illustere voorganger, mr dr Cl. Prinsen, die onvermoeid ijverde voor een garnizoen in Roosendaal, dat eind 1938 het 2e bataljon van het 3 R.I. kon begroeten. Thans was het aan burgemeester Freijters gegund de kroon op dit werk te zetten met de verwelkoming van de Stormschool. Majoor Gualthérie van Weezel was kennelijk verrast door zoveel sympa thie en medeleven. In zijn kort en kernachtig dankwoord sprak hij dan ook alle vertrouwen uit voor de toe komst. die hem alleen zorgen baren zou in zoverre zijn ondergeschikten verstoken zouden blijven van een ge schikte woongelegenheid. Met klem vroeg de majoor in de ze voor zijn mannen en dit meer speciaal voor hen die contant aan de school verbonden zijn de meest mo gelijke medewerking. Nadat de militairen afgemarcheerd waren, werden de officieren ten stad- huize ontvangen. Des middags was het op de Markt weer de jeugd die aan een Oranje demonstratie deelnam. Honderden Oranje ballonnetjes hingen als licht- kogels boven de Markt waar de Oos tenwind vele weldra in zijn zucht mee naar het Westen nam. De overige indeling van de dag was als van ouds gewijd aan een stem mingsvolle herdenking. Het begon al om acht uur met het luiden der klok ken. waarna om half tien de kinderen een aubade brachten. Van 5 tot 6.30 uur 's middags concerteerden de zang koren. Tenslotte was er om 7 uur een muzikale rondwandeling gevolgd door een reünie van de harmonieën op de Markt. Zondag gaven de harmonieën Era to" en „Vlijt en Volharding" tussen 11.30 en 13 uur een concert op de Markt. 'JbE Waalwijk werd in de kerk van St. Jan een H. Mis opgedragen, terwijl in de Nederlands Hcrv. kerk gisteren een dankdienst werd gehou den, De schoolkinderen van geheel Waalwijk kwamen tegen de middag op het Raadhuisplein bijeen. waar burgemeester Lambooy de kinderen toespraak en op kernachtige wijze de betekenis van de Nederlandse Drie kleur uiteenzette. Treffend was het moment, toen op voorstel van de bur- ge;nees*vi aan de gevallen jongens in Indië een groet werd gebracht met de vlag onder doodse stilte. Geza menlijk werd daarop het Wilhelmus Op het paleis Soestdjjk werd door de bevolking van Baarn en Soestdijk een grote bloemenhulde gebracht aan II. M. dc Koningin. Na de bloe menhulde werden door»plm. 3400 schoolkinderen ballonnen opgelaten, waaraan ook werd deelgenomen door H.H.K.K.H.H. Prinses Beatrix en Irene, Gewapend met hun ballon wachten zij staande tussen moeder en vader het sein af om ze los te laten. gezongen. De tractatie, die toen. volg de, viel natuurlijk bijzonder in de smaak. Zowel in het Centrum, als in Besoyen en Baardwijk hadden in de namiddag kinderspelen en step- en wielerwedstrijden voor kinderen plaats. Bepaald druk was het op het RKC-terrein toen daar Ajacus tegen Fijr.emoord in het ve'd kwam. De reporter André Hamers die dit vak be hoorlijk bleek te verstaan, gaf op interessante wijze een verslag van de gecostumeerde voetbalwedstrijd die met een gelijk spel 2—2 eindigde. De grote attractie was wel de jeugdronde van Waalwijk. Het tra ject, dat op gewone fietsen moest worden gereden, was niet klein. Dc belangstelling voor de ronde was zeer groot. Van de jongens van 13 en 14 jaar, die het traject eenmaal te rij den hadden, werd winnaar de Peffer met een tijd van circa 20 minuten, terwijl van de tweede groep (15—17 jaar! winnaar werd Wiesman, die voor het traject, dat nu tweemaal moest worden gereden, circa 35 minu ten nodig had. In de avonduren maakte St. Crispijn een muzikale wandeling door de ge meente en bracht hierbij een serena de aan de burgemeester, waarna op het Raadhuisplein een welverzorgd concert werd gegeven. In Besoyen concerteerde de Christelijke Zang vereniging „Hallelujah", terwijl in 't patronaatsgebouw te Baardwijk een filmvoorsteling met muzikale omlijs ting werd gegeven. In de Antonius parochie werd giste ren nog een kinderoptocht gehouden met versierde fietsen en autopeds etc., waarbij St. Chrispijn medewerking verleende. y/ATERDAGM11)DAG te 1 uur, is in het ziekenhuis Westeinde te 's- Gravenhage in de leeftijd van 46 iaar overleden de oud-minister van Oor log, A. H. J. L. Fiévez. Oud-Minister Fiévez werd 22 Juni 1902 te Zutphen geboren waar hij de HBS bezocht. Na zijn militaire stu dies in 1922 te Breda te hebben vol tooid. werd hij benoemd tot 2de lui tenant bij het 17e regt. Infanterie te Venlo. Van 19261931 was hij leraar aan de gasschool te Utrecht, waarna school bezocht. In 1926 was hij tot le lt. bevorderd. Hij werd in 1935 toe gevoegd aan de commandant van het veldleger. Gedurende de mobilisatie tot het uitbreken van de oorlog in 1940, was hij hoofd van het Bureau organisatiën van het hoofdkwartier van het Veld leger. In krijgsgevangenschap ver toefde hij te Neurenberg, Stanislau en Neu-Brandenburg. waar hij hoofd was van de geheime berichtendienst (radio) der krijgsgevangen Neder landse officieren. Na terugkeer in Nederland in Juni 1945 werd hij geplaatst bij het Mi nisterie van Oorlog bij de afdeling Generale Staf. later bij het militair kabinet van de Minister. In het Kabinet Beei, dat optrad in 1946 vervulde overste Fiévez de func tie van Minister van Oorlog. In Aug. 1948 werd hij tot kolonel bevorderd. Kolonel Giévez was jarenlang lid van het hoofdbestuur van de R. K. Officierenvereniging. Van zijn hand verschenen tal van bijdragen in de militaire vakpers ais ook in de dag en weekbladen. Hij was vice-voorzitter van de K. V.P.-fractie en had als militair des kundige zitting in de Tweede Kamer Hij was Ridder in de orde van de Ned. Leeuw en groot-officier in de Kroonorde van België. De begrafenis van oud-Minister Fiéfez is vastgesteld op Woensdag a.s. op het R. K. kerkhof aan de Kerk hoflaan te Den Haag omstreeks 12 u. De uitvaartdienst wordt om 10 uur gehouden in de H. Paschaliskerk aan de Neuhuyskade. J)E GEHEIME POLITIE te War schau heeft in de afgelopen week een overval gedaan op de Allerheili genkerk te Warschau en de 55-jarige pater Zygmunt Kaczynski gearres teerd. De overval werd in alle vroeg te uitgevoerd. Pater Kaczynski was een vertrouweling van de Poolse Pri maat, Stefan Wyszynski, en minister van Onderwijs in de Poolse regering te Londen. Reeds in Augustus werd de pater gedurende veertien dagen in ar rest gehouden. Naar men gelooft be hoort pater Kaczynski tot een groep die de Primaat adviseren een meer on bevreesde houding tegen de pogingen der Regering ter verzwakking van het katholieke gezag aan te nemen. NOAD 1 De tweede thuiswed- AGOW 1 strijd van Noad had 'n overwinning kunnen worden wanneer haar aanvallen krachtiger waren geweest. De twee vooruitgeschoven binnenspelers met teruggetroken vleugels waren niet in staat de AGOVV-verdediging met Jonker aan het hoofd, te passeren. In het eerste kwartier leek het erop, dat de bezoekers op het NOAD-systeem geen vat konden krijgen en toen daar bij haar rechtsback enkele fouten maakte was de hoop op een NOAD- zege aanwezig. NOAD maakte toen echter de fout die zwakke plek niet uit te buiten en dat heeft haar de overwinning gekost. Toen Jonker eenmaal de gevaarlijke, man, van Heeswijk in dc gaten had. was het gedaan. Toch is het NOAD geweest, dat de meeste aanvallen op zette. Maar kwam het tot een schot, dan was dit zo slecht gericht, dat 't naast ging ofwel in de veilige han den van Veenhuizen terecht kwam. Het enige doelpunt van NOAD kwam door een misser van Jonker, die de bal niet onder controle kreeg, waardoor van Heeswijk hem te vlug af was, doorgaf aan Vriens, die on houdbaar scoorde. Over het verloop van de wedstrijd het volgende: Na enkele NOAD-aanvallen. ont stond er voor het NOAD-doel een hachelijke situatie doordat v. d. San- den en keeper de Turck tegelijk naar de bal sprongen. De kans kwam zo onverwachts, dat de AGOW-voor- hoede hierop niet reageerde. Na een kwartier kreeg NOAD de kans van de dag, een verre trap van Rombouts op het doel der bezoekers lokte Veenhuizen uit zijn doel, maar Louer schoot te zacht en via van Heeswijk ging de bal naast. Kort daarop een snelle NOAD-aanval. Vriens staat bijna in het doel, krijgt de bal te pakken en scoort, maar we gens buitenspel wordt dit niet toege kend. Een voorzet van Loois mist Beumer, terwijl aan de andere zijde een goe de kans voor Louer te loor gaat door dat Jonker op ongeoorloofde wijze hem de bal afhandig maakt. De kee per van AGOW krijgt volop gelegen heid zijn talenten te tonen. Een ver rassende uitval van AGOW onder schept den Turck door tijdig uit te lopen. Na de hervatting schiet Walhout hard tegen de lat terwijl aan de over zijde een schot van Harskamp door de Turck gekeerd wordt. In moeilijke positie staande brengt Loois de bal voor doel, maar Gabriel schiet naast. Louer op de linkervleu gel brengt in samenwerking met van Heeswijk de bal voor doel, maar Vriens mist de kans. Eerst na 30 minuten ontfutseld van Heeswijk de bal aan Jonker, geeft juist dooi aan Vriens die onhoudbaar aan NOAD de leiding geeft. 10. Vriens moet daarna wegens bles sure het veld verlaten en wordt door Broers vervangen. Het. succes van NOAD inspireert de bezoekers meer dan de gastheren. Herhaaldelijk worden de aanvallen opgebouwd, maar niet voldoende ge steund. Eerst in de 40e minuut komt suc ces voor de bezoekers. Een open aan val over links brengt de bal hoog voor doel en Beumer is er bij om met een fraaie kopbal de' stand ge lijk te maken. HEERENVEEN 4 Heerenveen en SW 4 SVV hebben na een zeer span nende en uiterst enerverende strijd de punten broederlijk gedeeld. Neutrale toeschouwers zullen toegeven, dat de 44 uitslag de verhouding zeer goed weergeeft. Maar toen de thuisclub vijf minuten voor het einde nog met 4-2 voorstond zullen weinigen aan een gelijk spel hebben gedacht. Het was de beste kampioenswedstrijd, die dit seizoen op het Heerenveenterrein werd gespeeld en de thuisclub deed het heel wat beter dan in de laatste drie TUANNEER DE BERICHTEN uit Berlijn juist zijn, dan is er een zeer grote kans. dat nog vandaag of uiterlijk morgen de Blokkade van Berlijn zal worden opgeheven. In aansluiting daarop wordt uit Parijs gemeld, dat op 15 Mei a.s. een Viermo- gendhedenconferentie over dit onderwerp zal beginnen. Niet van belang ontbloot is ook de suggestie, dat op die conferentie niet slechts over Berlijn, doch eveneens over mogelijke aansluiting van Oost-Duitsland bij het Westen en over alle problemen, die samenhangen met het Verre Oosten zal worden gesproken. KARDINALE VRAAGSTUKKEN OPGELOST. AP EEN bespreking met de hoofd redacteuren van de met Sovjet licentie werkende bladen heeft kolo nel Toelpanof, hoofd van de afdeling voorlichting van het Sovjet-Russi sche bestuur. Zaterdag in het voor uitzicht gesteld, dat de blokkade van Berlijn binnen drie dagen zal A-or den opgeheven. Toelpanof verklaarde, dat de „kar dinale vraagstukken" betreffende de verkeersbeperkingen tussen Berlijn en de Westelijke zones van Duitsland door de vier grote mogendheden wa ren opgelost. Hij zou gezegd hebben: „de ophef fing, of liever het begin daarvan, kan in de drie komende dagen verwacht worden". Op een vraag, betreffende de „in cidenten" van de afgelopen dagen, toen Sovjet-officieren aken op de West-Berlijnse waterwegen trachtten tegen te houden, zou Toelpanof ge antwoord hebben, dat het hier slechts routine-controle had gegolden waar aan geen consequenties verbonden dienden te worden. Van Britse zijde is officiëel medege deeld, dat op uitnodiging van gene raal Kwasjnin hoofd van de Sovjet afdeling voor vervoer, een bespre king tussen hem en brigade-generaal Benson, is gehouden, waarop Kwasj nin verklaarde, dat de Sovjet-autori teiten in de toekomst niet meer in zouden grijpen in het verkeer van vaartuigen in de wateren van de Britse sector. De bespreking werd in een „bui tengewoon vriendschappelijke sfeer" gevoerd. EINDE „ALLERGEVAARLIJKST" MENINGSVERSCHIL. TJOLGENS betrouwbare bronnen te Parijs, zal waarschijnlijk, na op heffing van de Blokkade van Berlijn op 15 Mei te Parijs een Viermogend- hedenconfeventie beginnen. Nadat een transatlantisch telefoon gesprek met de Franse vertegenwoor diger bij de V.N.. Jean Chauvel, was gehouden, hielden functionarissen van het Franse Departement van Buiten landse Zaken, zich Zaterdagmiddag ervan overtuigd, dat de opheffing van de Blokkade nog slechts een kwestie van dagen was. Naar vernomen wordt is er een ge- dachtenwisseling gaande tussen de Amerikaanse. Britse en Franse rege ringen over de mogelijkheid van aan- sluting van Oost-Duitsland bij de W. Duitse Federatie, ingeval de Sovjets een dergelijke stap bij een eventuele Viermogendhedenconferentie in over weging zouden willen nemen. Herbert Evatt, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de V. N. verklaarde, dat er „alle reden is om het einde te verwachten van het lang durige en allergevaarlijkste menings verschil terzake van Berlijn en spoe dige opheffing van de Blokkade. Een regeling van de Berlijnse kwes tie zal geenszins het geschil tussen de grote mogendheden in zijn geheel omvatten, doch zeker de weg berei den voor een nieuwe poging om tot een duurzame regeling te komen niet alleen met betrekking tot Duitsland, doch ook, wat van even groot belang is en maar al te veel wordt verge ten. met betrekking tot het Verre Oosten. NOAD heeft toch meer tegenstand tegen AGOW geboden dan alge meen verwacht. De Apeldoorners moesten met een gelijk spel te vreden zijn. 'waardoor zij echter toch bovenaan zijn gebleven, ook al door de nederlaag, die BW VSV wist op te leggen, Van de Bosschenaren een zeer mooi re sultaat! Heerenveen deed het bij verrassing goed en wist warempel tegen SVV 4—4 te spelen. De stand is thans: AGOVV BW VSV SVV Heerenveen NOAD 1 7 10— 5 0 6 5—3 3 6 13— 9 1 4 7—10 3 3 11—13 2 2 2—8 wedstrijden. Abe Lenstra was in in ternationale vorm en een voortdurend gevaar voor de roodgroene verdedi ging waarin Steenbergen een zeer nuttige backpartij vertolkte. Wan neer Jonkman enkele opgelegde kan sen niet had verknoeid, zouden de puntjes zeker in het Friese Haagje zijn gebleven. Het combinatiespel der Schiedammers stond ontegenzeggelijk op een hoger peil dan van de gast heren, waar het dikwijls fraaie sa menspel veel te ver werd doorgevoerd zodat men de Heerenvecn-verdediging steeds gelegenheid gaf op het laatste moment in te grijpen. Van schieten hadden de bezoekers weinig kaas ge geten en de eerste twee doelpunten waren cadeautjes van de blauw-witte defensie. Was Abe bij Heerenveen weer eens de grote man. bij SW schitterde van Schijndel op de spil- plaats. In de elfde minuut was Jan Lenstra bij een SVV-aanval zo onfortuinlijk 't leder in eigen doel te trappen (0li. De Schiedammers kwamen er hierna geleidelijk iets beter in en Koneman miste van dichtbij een goede kans, terwijl linksbinnen Goossens de paal op de proef stelde. In de 25e minuut kreeg Abe indi rect uit een hoekschop het leder te pakken en met een fraai schot werd Opschoor gepasseerd (11). Een hal ve minuut voor de rust gaf hij een schitterende pass naar Brandsma en moest Opschor opnieuw vissen. (2-1). Twee minuten na de hervatting pik te Bransma een pass van Molenaar op en met een onhoudbaar schot bracht hij de stand op 3—1. Zes minuten la ter wist de SVV rechtsbinnen de Bruin uit een hoekschop in te koppen en Veenstra sloeg grandioos mis. 3-2. De spanning steeg nu ten top. Het werd 4-2 toen Brandsma een aange geven bal van Abe meenam en Op- schoor het nakijken gaf (4-2). Vijf mi nuten voor 't einde kopte Koneman uit een vije trap keurig in (43). En in de laatste minuut ging linksbuiten van Lith er snel vandoor, gaf een voorzet en Goossens schoot onhoud baar in, waardoor de eindstand 44 werd. VSV 0 Groci v.as u, zege me, wcl- BVV I ke BW in Velsen tegen VSV behaalde, maar ver diend was zij wel, want de Bossche naren lieten een spel zien, waar VSV niet tegen op kon. BW, dat een in valler had voor Huybrcchts, beschikte over een uitnemende verdediging en dat gaf de voorhoede een goede steun. Met de van doel tot doel staande wind in de rug waren de bezoekers in c!e eerste helft het meest in de aanval, maar toch waren hun aanvallen in die periode niet zo gevaarlijk ais die van de thuisclub. Van Onselen loste en kele onverwachte schoten, maar spoc- die bleek, dat doelman Saris bijzon der goed op dreef was. Door de wijze, waarop BVV steeds ten aanval trok, werd de strijd langzamerhand boeien der. Donhuijzen was een goede links binnen, die af en toe gevaarlijk door brak en linksbuiten van den Dungen loste enkele venijnige schoten. Hoe wel BVV de toon aangaf, slaagden de voorwaartsen er niet in een doelpunt te maken. De eerste helft verliep zonder doel punten en de enige goal dat na de hervatting ontst-ond en voor BVV de zege opleverde, was niet bijzonder fraai, eerder gelukkig voor de Bossche club. Na zeven minuten raakte van Beurden de bal aan, doelman Snijders die uit doel gelopen was, stompte 't leer in de richting van zijn eigen goal. en langzaam rolde de bal in het net (0—1). De achterstand inspireerde de IJmuidenaren tot het inzetten van een fel offensief. BW was vermoede lijk even onder de indruk. maar Krijgh en van der Sluis hielden stand. Toch losten Stek, Sterk en Balvers enkele malen een goed schot in de richting van het doel, maar Saris was niet te passeren. Zoals BW deze middag speelde, maakt het een goede kans op het kampioenschap. Do uitslagen van de in de ere-di- visie gespeelde wedstrijden zijn: Tilleur—Mechelen 0—0; Racing Mechelen—Beerschot 3—1; Antwerp FC—C Charleroi 2—2; Lyra—La Gan- toise 10; Olympic CharleroiFC Luik 2—1; Berehem Sp.—SC Ander lecht 10: Racing BrusselStandard 21; Boom—Union St. Gilloise 3—1. Ir. weerwil var. de nederlaag tegen Berehem houdt Anderlecht de leiding met 37 punten uit 28 wedstrijden. Berehem Sport volgt op de voet m. 36 punten, eveneens uit 28 weds.ri dei. Daarna komen Charleroi SC en de Racing Mechelen met 34 uit 26.

de Stem | 1949 | | pagina 1