Wat de Westerse Unie van ons land eist srgroten, Mgr. Frenckens overschot rust op stoffelijk Bouvigne De roep om de Moeder ten Repatriërende militairen zullen nog zes weken herscholing krijgen Werving semi-beroepspersoneel Onze jongens in Indonesië :ex volken Hood bin Hood DED De nieuwe Staats secretarissen Vier jaar geleden: voedselregen Toezicht bereid. A <V Minister Schokking: Nederland is vrijwel weerloos" Koel weer Zij vielen voor het vaderland Een verfje voor de Admiraal Toekomstige lichtings sterkte: 50.000 man Frans voorstel: afvoeren van agenda? Kosters vergaderden in Bergen op Zoom Hij was een unieke zoon van het Bisdom ER is in deze jaren een satani sche macht over ons heenge gaan, die alles dreigde te vernie tigen, wat ons heilig en dierbaar was. Ontelbare kerken werden in de waanzinnge vuurbrand van de oorlog tot troosteloze puinhopen en vele heiligdommen, die niet van stoffelijke stenen waren opgebouwd vielen in puin. Hoe rammelde de vijand aan het heiligdom van het huwelijk, hoe werden families ver strooid, hoe gingen reinheid en eerbaarheid ten gronde waar men sen in woningnood en armoe za ten opeengepakt, hoe braveerde de vader van de leugen niet over ve len, die als leiders van de Kerk wa ren aangesteld, werden katholieke streken van de Kerk vervreemd door bruut geweld en met dui velse geslepenheid en huichelarij. En weer zien we aan de horizon de sombere dreiging, die opkomt als een benauwende dag, de waanzin nige mogelijkheid van een nieuwe oorlog, de dreiging van werkeloos heid en gebrek; we voelen onze onbekwaamheid om in jaren te her stellen, was soms in enkele uren werd verwoest; jonge mensen, die verlangend tegenover het leven staan, kunnen de bergen van moei lijkheden soms niet overzien, die voor hen liggen. Jrijf, wil wegens uit- Jbben over ongeveer Izetten. dit blad. [rning verdwijnt door PRIL om 8 uur >m 5'/, en 8 uur om 8 uur een Italiaanse GIACINTO g en simpel ge- n vol levensblij- nde comedie in bliek enthousiast 3 MEI om 8 uur lermooie natuur- eest avontuurlijke meesterwerk van 123-o Aanvang 8 uurt ieders hart ver eer dan 2000 me- ruige rover werd. in het onrecht! wen, herleeft op- emaakt. ur. Toeg. b. 14 j. ivang 8 uur: De Eenhoorn in igheid en U lacht ijn liedjes en zijn ng alle leeftijden. anvang 8 uur: lumor van de bes prima boksmatch ng boven 18 jaar. i Mei. aanv. 7.30 u. zielestrijd van een ik, die alle schand- tE's van Shakespeare's werk en de schit- deze film tot een m werd bijgewoond Coningin van Groot 30 uur en verzoeken ig te willen zijn. gang boven 14 jaar. ïvang 8 uur: - Dennis Price in: nuzikale en Czardas Zigeunermeisje, dat dat doet op haar 2 en 4.30 uur. gang boven 18 jaar. ur en Zondag 1 Mei, layer film in tech- eome home). lierenliefde, dat laat voor een dier. ang 8 uur, GREER I". :r Garson en Walter Vie van films houdt film, naar het be- missen. Heviger dan OP: In verband met lag 4 Mei, deze week lt verwacht; BAMBI, DISNEY. 85-0 V. VAN DER STEEN men!Het ndleis", mi vh'efC rwt naar A binnen! ?n er gaten in, vooral Ik er zijn klospoten op toch vliegen ze, zo goed ad als 't gaat. VIJFDE JAARGANG No. 1369 Uitgave: N.V. Uitgevers Ml). Neerland!» Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H A. Bruna. Abonnements prijs bjj vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. -+ Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 30 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuw8trMt^22^Telefoon^35^TERNEUZEN^AxelsestraaM6fi^Telefoon^2347) pvE BEZORGDHEID door vele leden geuit, aldus de Minister van Oorlog'in de M. van A. aan de Eerste Kamer, dat Nederland, ondanks de bij voortdurend ernstig blijvende inter nationale toestand, in Europa vrijwel weerloos is, wordt door de Minister ten volle gedeeld en hij ziet het als zijn voornaam ste taak om aan deze verontrustende toestand zo snel mogelijk een einde te maken. In aansluiting op deze woorden, somber op het eerste gezicht, doch bij nader inzien getuigend van een diep besef van de werkelijkheid en de daar mee gepaard gaande verantwoordelijkheid, zegt de Minister, dat het hem wenslijk voorkomt, dat de defensie-aangelegenheden in één hand blijven. Het departemend van Oorlog en van Marine moet naar zijn mening weer worden omgezet in een departement van Landsverdediging. In dit verband deelt de Minister tenslotte mee, dat zal wordeningesteld een directoraat voor de Western Union defensie-aangelegenheden, ter verzekering van de nodige coördinatie op dit terrein. Dit brengt voor ons land zeer belangrijke gevolgen met zich mee. EEN DEPARTEMENT: LANDS VERDEDIGING. T\E MILITAIRE bijdrage van Neder- land in W.-Europa zal te land en in de lucht in hoofdzaak het volgende moeten omvatten: a. Landmacht: 1. Een bescheiden veldleger, be staande uit enkele divisies, met de nodige korpstroepen en reserves. 2. Territoriale troepen voor inwen dige veiligheid, territoriale verdedi ging en bescherming tegen overval len uit de lucht. 3. Luchtdoelartillerie en luchtdoel zoeklicht voor de luchtverdediging van het binnenland. 4. Troepen voor de aan- en afvoer. b. Luchtmacht: 1. Een aantal squadrons dagjagers en nachtjagers, zomede enige squa- DE LUCHTBRUG kostte aan Ameri ka tot nu toe alleen aan vliegkosten reeds 194.664.2z0 dollar. PETROLEUM kan ook gewonnen wor den uit alle soorten afval, beweert de Franse dr. Lagrait. Hij nam proe ven, o.m. met vleesresten, dode bla deren, sinaasappelschillen, slijk enz. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Grote Beer pass. 28-4 Socotra. Wa terman pass. 28-4 Quessant. Zuider kruis 29-4 te Aden aangekomen. HALVE GULDENS, halve stuivers en halve centen kunnen en nu voor het laatst nog worden ingewisseld tot en met 15 Juni 1949. BELGISCHE DIAMANT had bij de Duitsers aftrek: zij namen tijdens de oorlog 50.000 karaats bewerkte en 'n millioen karaats ruwe diamant mee. De Amerikanen weigeren nu om dit terug te geven „omdat België het wettig eigendomsbewijs niet kan le veren". HENRI HERMANS, oud-lid van de Tweede Kamer, is voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Zijn toestand is zorgwekkend. DE STRENGE WINTER 1946—1947 maakte herstel van vele haven- en kadewerken nodig. Dit kostte de Wa terstaat naar schatting een millioen. HET VARKEN van die boer uit Bor- nebreek weet wel, hoe het met ons vleesrantsoen staat: zij wierp gisteren 21 welgeschapen biggetjes. Een uni cum in de historie van de varkens- fokkerijl DE BERLIJNSE SLUIZEN vormen vandaag onderwerp van bespreking op een samenkomst van Britse en Sovjet-autoriteiten. BOTERKLEURSTOF bevordert kan ker, zegt professor Adolf Butenandt, die de Nobelprijs voor scheikunde ver wierf. AMERIKA ZOU ERBIJ WINNEN, wanneer de 33 Nederl. boeren, die 'n bezoek aan Amerikaanse landbouw centra brengen, besloten hier te blij ven werken op de wijze, zoals ze dat thuis doen. Dit is de mening van een vooraanstaand Amerikaans blad. AARDAPPELS STOMEN komt, gelijk bekend, in aanmerking voor Rijks subsidie, De termijn van „voor 1 Mei moet dan een bepaalde hoeveelheid gestoomd zijn" is nu verlengd tot 1 Juni 1949. DR. VALENTINE heeft symbolisch de kaasmarkt van Alkmaar geopend. REISDEVIEZEN voor Frankrijk tot een maximum van f 300 per persoon worden eenmaal per jaar van nu af zonder loting toegewezen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Meest matige Noordwestelijke wind, Koude ochtend, later tem peratuur oplopend tot 8 a 12 gra den. Vandaag: zon onder 20.02 uur. Maan onder 23.05 uur. Zondag: zon op 5.11 uur. Maan op 6.15 uur. Zon onder 20.04 uur. Maan onder 00.00. Maandag: zon op 5.10 uur. Maan op 6.55 uur. drons tactische luchtmacht ter on dersteuning van het veldleger. 2. De bij vorenbedoelde squadrons behorende vliegbases. 3. De nodige radarstations als on derdeel van een gecoördineerd West- Europees systeem voor alarmering. 4. De Luchtwachtdienst. 5. De nodige magazijnen en werk plaatsen. Rekening houdende met de perso neelsbehoeften van de Kon. Marine, de Luchtstrijdkrachten, de Luchtdoel bestrijding en hetgeen voorshands voor Indonesië nodig zal blijven, zul len per jaar omstreeks 2/3 divisie en de nodige korps- en luchtverdedigings troepen kunnen worden gevormd. Ook dan zal de verwezenlijking van dit plan een zo volledig moge lijk gebruik van de jaarlichting dienstplichtigen noodzakelijk maken, waarbij voor de territoriale troepen in de toekomst de oudere lichtingen zullen worden bestemd, doch voors hands zal moeten worden gebruik ge maakt van de Nationale Reserve. In dien de aanmelding onvoldoende zou blijken, zou moeten worden overwo gen terug te grijpen op een deel der Lichtingen 1941 t.m. 1944. Het-benod'gde aantal lichtingen zal gelijk zijn aan dat voor 1940, nl. 15, als volgt verdeeld: 1 in opleiding, 2 tot en met 7 voor het veldleger. 8 tot en met 13 voor de territoriale troe pen, 14 en 15 bestemd voor de depots. Zo lang uit nieuwe lichtingen nog geen voldoende aantal divisies is ge vormd. zal de plaats daarvan zo spoe dig mogelijk moeten worden ingeno men door uit Indonesië repatriëren de troepen. Het zal daartoe onver mijdelijk zijn hen enige tijd na te rugkeer door middel van herhalings oefeningen te herscholen voor de Europese gevechtstaak, die zo geheel afwijkt van de politiële taak, die door hen in Indonesië werd verricht. De Minister staat daarbij aanvankelijk een duur dier herhalingsoefeningen van zes weken voor ogen. Het behoeft geen betoog, dat de mi nister er zich van bewust is, dat het tijdstip van opkomst zodanig moet worden gekozen, dat daarbij ten vol le rekening wordt gehouden met het belang der gerepatriëerden om, in verband met de gezondheids-, stu die-, beroeps- en gezinsbelangen dit tijdstip zo laat mogelijk bepaald te zien. BEZOLDIGING LIJK HOGER. AANZIEN- JJE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in In donesië 17 leden zijn gesneuveld van de Kon. Landmacht: Sold. Ie kl. C. Rietveld uit l'jjs- wjjk (Z.H.). Sold. J. A. Vermaas uit Oud-Beijerland. Korp. A. F. Hilgerink uit Almelo. Huzaar J. F. A. M. de Beer uit Nistelrode. (N.Br.). 2e It. K. J. M. Bloemen uit Venlo. Sold. Ie kl. N. J. D. Theuns uit Hilversum. Sold. J. C. van Erp uit Waspik. (N.Br.). Sold. C. F. M. van Kleef uit Boxtel. Sold. J. H. M. Nederveen uit Hel mond. Sold. P. J. Lennertz, uit Maastricht. Sold. D. Mejjerhof uit Groningen. Sold. J. H. W. Dekker uit Kampen. Serg.-maj. H. W. Bos uit Wassenaar. Huzaar le kl. A. Bosman uit Aalsmeer. Sold. J. H. Dolman nit Apeldoorn. Sold, le kl. F. Jonkers nit Zntphen. Sold, le kl. J. M. van der Erve uit Am sterdam. Sold. J. J. Tegelaar uit Leiden. JTET SPREEKT wel vanzelf, dat de opleiding van een sterkere lich ting gedurende een langere tijd en voor een technisch meer omvattende taak dan thans het geval is, zomede de noodzaak rekening te houden met oplegging, beheer en onderhoud van omvangrijke mobilisatievoorraden, maatregelen nodig maakt. Dit omvat in hoofdzaak het volgende: a. Aanwerving van de nodige in structeurs, door opleiding van nieu we beroeps-officieren en aanneming in beroepsdienst van reserve-officie ren i welke maatregelen reeds in uit voering zijn), en door aanwerving van semi-beroepspersoneel voor het onderofficierskader. Bij dit laatste is gedacht aan vrij willigers, die zich voor een zestal jaren verbinden. Na afloop van de ze zes jaren komen zij in aanmer king voor overgang in beroeps dienst. Indien zij om een of andere reden voor deze overgang in be roepsdienst niet in aanmerking kun nen komen hebben zij recht op plaatsing in een burger overheids- functie, indien zulks mogelijk is, dan wel op een geldelijke premie. b. Opleiding c.q. voortgezette op leiding van het vorenbedoelde perso neel teneinde ben geschikt te maken voor de taak van instructeur. c. Oplegging van de voor vredes- en mobilisatiegebruik nodige kleding en uitrusting. d. Aanbouw van magazijnruimte, nodig ter oplegging van vorenbedoel de kleding en uitrusting, van muni tie en van het in hoofdzaak uit het buitenland te verwachten omvang rijke materiëel. e. Uitbreiding van de thans be schikbare legeringsruimte. f. Het treffen van de strategische voorzieningen, welke het de troepen te land in geval van oorlog mogelijk zullen maken hun taak met kans op succes te volbrengen. De tegenwoordiger bezoldigingen der militairen zijn in veel gevallen te laag, doch zullen binnenkort met terugwerkende kracht aanzienlijk worden verhoogd en hierdoor op een peil komen, dat niet lager is dan het salarispeil van burgerlijk rijksperso neel in overeenkomstige betrekkingen Er bestaat een krachtig streven om voor de munitie-aanmaak zo spoedig mogelijk onafhankelijk te zijn van het buitenland. Ontstemming van P. v. d. A. in Eerste Kamer tot uiting /AVER ENIGE TIJD komen in de Eerste Kamer de begrotingen van Oorlog en Marine aan de orde. Alge meen wordt verwacht, dat dan van de zijde der P. v. d. A. de benoeming van de twee nieuwe Staatssecretaris sen aan de orde zal worden gesteld. De ontstemming in P. v. d. A.-kringen is groot. Men had aangedrongen op de benoeming van twee partijgeno ten, omdat, naar men meende, anders de verhoudingen in het Kabinet scheef zouden worden getrokken. En nu zijn dan toch een katholiek en een libe raal benoemd! Het is hier echter een stuk Kabinetsbeleid, waarvoor ook de socialistische ministers verantwoor delijk zijn. Michiel Adriaanszoon de Ruyter staat niet langer op de Boulevard te Vlissingen te verroesten. Deze week is zijn ijzeren standbeeld in de steigers gezet en het kreeg reeds een nieuw kleed van rode menie. Over enkele dagen zal een fris geverfde de Ruyter op zijn stadgenoten neerzien. rpOT het vervullen van de eerste oefening zijn van de lichtin gen 1945, 1946. 1947 en 1948 in werkelijke dienst geroepen: Lichting 1945: Landmacht 37.850 Luchtvaarttroepen 1.453. Marine 125. 1946: Landmacht 31.497. Lucht vaarttroepen 2.434. Marine 3.500. 1947: Landmacht 34.153. Lucht vaarttroepen 732. Marine 5.300. 1948: Landmacht 31.852. Lucht vaarttroepen 3.715. Marine 6.890. Totaal 1945: 39.428. 1946: 37.431. 1947 40.185. 1948: 42.457. Tot het vervullen van de eerste oefening van oudere lichtingen dan de Lichting 1945 zijn in wer kelijke dienst geroepen: Lichting 1941: Landmacht 290. Luchtvaarttroepen 3. Zeemacht 8. 1942: Landmacht: 213. Lucht vaarttroepen 2. Zeemacht 7. 1943: Landmacht 348. Lucht vaarttroepen (0). Zeemacht 7. 1944: Landmacht 952. Lucht vaarttroepen 3. Zeemacht 1500. Totaal Lichting 1941: 301. 1942: 222. 1943: 355. 1944: 2455. De berekende overeenkomstige sterkte van de lichting 1949 be draagt: Landmacht 27.184. Luchtvaart- troepen 4418. Marine 6668. Totaal 38.270. Tot het verkrijgen van een juist beeld, merkt de minister op, dat van de Lichtingen 1945, 1946, 1947 en 1948 bovendien als oorlogsvrij williger of.als vrijwilliger met zo genaamde korte verbintenis in werkelijke dienst geweest zijn, dan wel nog zijn. resp.: 1945 ongeveer 10.000. 1945 ongeveer 11.000 1947 ongeveer 7.000 1948 ongeveer 3.600 Ten aanzien van de sterkte van de volgende Lichtingen kan wor den medegedeeld, dat de Rege ring overweegt deze te bepalen op ongeveer 50.000 man. Indonesië in de V. N. TN DE agenda-commissie van de Al- mene Vergadering der V. N". heeft Chili Donderdag een voorstel inge diend, strekkende tot verwijzing van de Indonesische kwestie naar de com missie ad hoe. Dit voorstel beoogt, de bespreking van het Indonesische vraagstuk te bespoedigen door het van de agenda van de politieke com missie, die nog vrij veel te behande len heeft, af te voeren naar de Com missie ad hoe. Gemeld wordt, dat een of meer pro-Nederlandse delegaties, w.o. de Franse overwegen, een voorstel in te dienen om de kwestie Indonesië helemaal uit de agenda der Algemene Vergadering te schrappen. De mogelijkheid bestaat, dat een dergelijk voorstel op de vergadering der algemene commissie van Vrijdag officieel zal worden ingediend. H. Vercauteren uit Sas van Gent diocesaan voorzitter TYE KOSTERS van het Bredase bis- dom hebben hun jaarlijkse alge mene vergadering gehouden. Ditmaal had de afdeling Bergen op Zoom de eer om de talrijke kosters binnen haar muren te verwelkomen. Bergen op Zoom verdient zeker 'n extra pluim, want de kosters zijn er hartelijk ontvangen. Een excursie naar de ijzergieterij van de firma Hubert Beckers viel buitengewoon in de smaak. Daarna begonnen de vergaderingen allereerst die van het bondsbestuur. Hier wachtte al direct een grote ver rassing nl. dat de bondsvoorzitter de heer P. Populier uit Oosterhout zijn functie als zodanig neerlegde en zich niet meer herkiesbaar stelde. De nieuwe voorzitter werd geko zen uit de afdelng Zeeuwsch-Vlaan deren nl. de heer H. Vercauteren uit Sas van Gent. In de algemene verga dering werd deze mededeling met blijdschap ontvangen. De vredeshand in het Westen, de oorlogsvuist in het Oosten Boven: Even samen op de foto, voor we op patrouille gaan, dacht Ber nard van Dongen (geheel links) uit de Zandstraat te Made, die momen teel in Djokja zijn plicht vervult. Hiernaast: Marinier G. Tempelaars. Rommerswaelestraat te Goes, maakt het goed in de tropen. Piet Vermeren. Nuytstraat 51, Breda riet u op bovenstaande foto op be zoek in de dierentuin te Medan. Rechts: Jac. van Overveld van de Vaartkant et Rucphen zit in de buurt van Soerabaja. Hij is marinier He klasse, thans betaalmeester. Hij kan daar met dc jeugd heel goed overweg, getuige dit kiekje. TUIST OP DE DERDE VERJAARDAG van zijn dood is de laatste wens van Mgr. F. B. J. Frencken in vervulling gegaan: zijn stoffelijk overschot is te rusten gelegd op Bouvigne, nabij het mid denpunt, van waaruit zijn E.K.-werk wordt verbreidt. Slechts familie, een aantal intieme vrienden van Mgr. Frencken en de catechisten van de E.K. woonden de overbrenging en de teraardebestelling bij. Am half acht gisterenmorgen was in P. Backx en rector E. Cammaert. Ter de kapel van het E.K.-huis op de wijl hierna de catechisten het „In Boschstraat te Breda een solemnele! Paradisüm" zongen, werd de kist H Mis opgedragen gecelebreerd door j met het stoffelijk overschot naar de de Vicaris van het bisdom Breda, nieuwe grafkapel gedragen, waar de Mgr Dl- W Koenraadt, die daarbij teraardebestelling plaats vond. Een werd geassisteerd door directeur P.groot aantal vrienden en medewerkers Baekx en rector J. de Beer Tegen half elf arriveerde de lijk stoet aan het kasteel Bouvigne. En kele geestelijken en catechisten had den het stoffelijk overschot, dat stond opgebaard in de kapel van het zie kenhuis te Oosterhout, naar Bouvigne begeleid. Hier wachtte de bisschop coadjutor van Breda, Mgr. Jos. Bae- ten, die mede namens de bisschop. Mgr. P. Hopmans aanwezig was, de stoet op en terwijl de klanken van het kapelklokje wegstierven op de straffe wind, werd het stoffelijk overschot naar de kapel gebracht. Hier was 't rector E. Cammaert van Bouvigne, die 'n gezongen H. Mis van Requiem opdroeg, waarbij de cate chisten de gezangen verzorgden. MGR. BAETEN VERRICHTTE DE ABSOUTE ■yoor de ingang van de kapel ver richtte Mgr. Jos. Baeten de ab- soute, met assistentie van directeur ■yiND JE de herdenkingstegel mooi?" „Nee" zei Jantje en onmiddel lijk daarna bleek hij zielsgeluk kig met de doos, waarin de tegel verpakt had gezeten. „Ik.krijg nog een vulpotlood van pappa", bab belde hij verder en waagde te gelijk een schuin oogje aan de kast, waarin hij wist, dat de koek jes bewaard werden: hij was im mers vier jaar geworden! Zo is het inderdaad. Jantje de Weger, nu een blozende blonde krullebol, uit Den Haag. werd geboren op 29 April 1945, toen het hele Westen van ons land tot tra nen toe bewogen aanschouwde, hoe de geallieerde Luchtmacht voedselpakketten afwierp voor de door hongerdood bedreigde bond genoten. De Engelse journalist H. Geor ge Franks maakte in een vlieg tuig de tocht van de voedselpak ketten mee en gisteren maakte hij die tocht nog eens over. Hij wierp bij deze gelegenheid een speciale herdenkingstegel af voor Jantje Weger. Daar was een feli citatie-brief bij van „Oom Geor ge", waarin o.a. staat: „Vergeet niet, wat je aan dank schuldig bent aan je ouders, je buren, je landgenoten". Maar Jantje beseft gelukkig voor hem nog niet, hoe ernstig de achtergrond van dit alles is. van Mgr. Frencken, die ook de H. Mis hadden bijgewoond, kwamen hem hier nog de laatste eer bewijzen. On der hen zagen we o.a. de burgemees ter van Breda, mr. dr. Cl. Prinsen, namens de St. Paulusabdij te Ooster hout dom W. Widdershoven, plebaan W. v. d. Maden, deken J, v. d. Maden uit Gilze, de kapt.-aalmoezenier A. Stulemeyer en tal van andere gees telijken. die zijn naaste medewerkers waren. Ook enkele afgevaardigden van het Belgische Kruistochtwerk woonden de plechtigheden bij. EEN UNIEKE ZOON Aan de geopende groeve richtte Mgr. Jos. Baeten het woord tot de aanwezigen, ..hoewel", zoals Mgr. het zeide „er weinig gezegd kan wor den, nu de gulden mond van deze grote dode zwijgt". Hij typeerde le ven en werken' van de overledene door te wijzen op zijn instelling, die eucharistisch, Mariaal en hiërar chisch is. Hij haalde de passage aan uit het evangelie, waairn gespro ken wordt van een dode. die wordt uitgedragen en die de enige zoon is van een moeder. Wanneer we hier het bisdom be schouwen als de moeder, zo zeide spreker.dan is Mgr. Frencken wel niet de enige, maar wel een unie ke zoon. En Mgr. Baeten spoorde aan, te bidden om priesters, zoals Mgr. Frencken er een is geweest. Hoewel deze plechtigheden, als een herinnering aan het overlijden van Mgr. Frencken, een oude wonde zul len hebben opengehaald in de harten van zijn medewerkers en medewerk sters, van de andere kant zal er vreugde zijn, in de wetenschap, dat het stoffelijk overschot van deze gro te pionier van de eucharistische kruis tocht thans rust temidden van het werk, dat hij stichtte en waaraan zijn gehele leven is gewijd geweest. ^MAARMATE de tijden meer ver vuld zijn van bijzondere noden en de mensheid meer aan lijden is overgeleverd, zal de roep om de moeder sterker worden. Want de moeder is degene, aan wie het won dere geheim is toevertrouwd om alle nood te lenigen; het is haar diepste wezen, zich verbonden te weten met de zwakken en de hul pelozen, met de kleinen en de nietsbeduidenden. Wanneer ze zich over hen neerbuigt, is haar schoon heid het grootst en stijgt tot een onbeschrijfelijke hoogte. Geen schakering van menselijke ellende ontgaat aan het moederlijke hart, zij breekt het brood voor de hon- gerigen en legt haar arm om be droefden heen en zelfs wie schuldig is of werd gestraft durft zich te vleien aan haar borst, omdat de moeder niet vertwijfelt ook al heb ben anderen de zaak reeds als ver loren opgegeven. Onze tijd roept om vele goede moeders en moeder lijke zielen omdat hij vervuld is van diep leed en veel ellende en omdat velen bij de levensstrijd be moediging en leiding niet kunnen ontberen. Maar wie zal zijn leven lang over deze Godsgave kunnen be schikken? Komt er niet voor ieder een tijd, dat hij alleen staat en zijn eigen lasten moet dragen en aan niemand kan zeggen, wat er leeft en verlangt in hem of welke stille, harde strijd er wordt gevoerd in zijn binnenste? En wie dan niet versagen wil, hij zoekt naar iemand die redt en behoudt, en dan zal nie mand hem kunnen begrijpen en helpen, tenzij Degene, die door Christus aan de mensen tot een Moeder gegeven werd in de uren, dat Hij het ergste leed verduren moest. En als we denken aan de nood van onze tijd, dan voelen we het als een dubbele genade, dat de mensen zich zo veelvuldig tot O. L. Vrouw richten en dat de gods vrucht tot Haar in velen bloeiende is als een Meimaand vol bloese- mende bomen, en dat van de an dere kant ook Maria zich allerwe- ge tot de mensen neerbuigt en vaak zichtbaar aan de geringen, onder hen verschijnt om van Haar zor gende moe derliefde te getuigen. \\/IE zal de duivel bedwingen, dan zij alleen, die alle ketterijen in de wereld in staat is te overwin nen? Wie zal de verwoeste heilig dommen der zielen herstellen, dan Zij, Die met Haar onweerstaanbare moederlijke macht en barmhartig heid al het gebrokene opricht en versterkt? En wie zal de hoop weer geven bij bergen van tegenheden, dan Zij alleen, die nimmer wan hoopt, omdat Ze de diepte van Christus' Lijden heeft meegeleden, maar ook deelgenote was van Zün Verrijzenis? En zo moet Zij 't zijn, die in onze tijden vol nood, Haar moederlijke zorg over ons uitstrekt, als 'n paar brede, wijdomvattende moederar men, waarin iedereen zich veiligt voelt, Zij zal het zijn, die redt en behoudt, die aanspoort en bemoe digt, die troost en geneest, die her stelt en vergeeft; Zij, de Moeder, die zich neerbuigt tot ons zwakke en hulpeloze mensen, die nu ein delijk ons eigen onvermogen in zien. Moge de Meimaand, die mor gen geopend wordt, de roep om de Moeder in ons doen weerklinken. Deze foto is genomen, juist op het moment, dat de kist met het stoffelijk orerscboi van Mgr. F. B. J. Frencken in de grafkapel wordt binnen gedragen.

de Stem | 1949 | | pagina 1