Drie Duitse zones worden één Pater Vergeest, de predikant in korte sarong Gealliëerden benoemen ieder Hoge Commissaris Opheffing van de Blokkade reeds voorbereid? Leopold ziet af van besluit op 15 Mei terug te keren Regionalisme Wordt Mgr. Beran gearresteerd? Beechcraft van R.L.S. neergestort De herbewapening van W.-Europa w el-begrepen regionalisme ziet Als Bezettingsstatuut van kracht wordt: Zachter Zij vielen voor het vaderland Jessup: „De zaken zien er hoopvol uit" Vrij vervoer van suiker De Belgische Koningskwestie Vlees en vetten komende herfst van de bon Vijf inzittenden gedood EEN PRACHTIGE ZOON VAN BRABANT Als hij nog eens in Beers mocht zijn De schouders van de pater zijn ge sierd met een balk en een ster (makkelijk vanwege de centen)zijn arbeid is die van een man, die dage lijks naar de jongens trekt, de rimboe in. Niet alleen om hen geestelijk voed sel te brengen, ook voor andere din gen. Een voorbeeld? VIJFDE JAARGANG No. 1366 Uitgave N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Belgerstraat 10. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. fy. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 27 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axeisestraat Kb. I'M' m -o47) JTjNGELAND, DE V. S. EN FRANKRIJK hebben het ontwerp gepubli ceerd voor het trizonaal bestuur van West-Duitsland, wanneer het Bezettingsstatuut, waar de Westelijke geallieerden en de Duitse verte genwoordigers overeenstemming over hebben bereikt, van kracht wordt. Dc drie mogendhedenovereenkomst over Duitsland, die 8 April te Was hington gesloten werd, doch eerst gisteren gepubliceerd, voorziet in de fusie van de Franse zone met de Engels-Amerikaanse zone en instelling van dricmogendhedenbestuur. STEMRECHT EN BEROEl» JJET HOOGSTE geallieerde bestuurs lichaam van lVcst-Duitsland zal bestaan uit een geallieerde dricmo- gendhedcncommissie wailnccr de nieu we Westduitsc regering, over de Grondwet waarvan de Westelijke ge allieerden en de Duitse leiders over eenstemming bereikten, in werking treedt. Dit is vastgelegd in de op 8 April door Bevin, Acheson en Schuman ge tekende overenkomst. De overeen komst voorziet eveneens in de fusie eieren hebben consumptie-ei op als kostprijs: een vermeerderingsbe- drijven 11.3 cent, op gewone pluim veebedrijven 10.2 cent. Voor een broedei ligt dit 5.9 cent hoger. HET RIJKSCOMMISSARIAAT hield er tijdens de bezetting een uitgebreid archief op na. Dr. Cohen en drs. de Jong hebben dit geheel intact bij Münster aangetroffen. Ook vonden zij nieuwe gegevens over het England- spiel. DE AMERIKAANSE Minister voor Marine, Sullivan, is afgetreden uit protest tegen het stopzetten van de bouw van het vliegtuigmoederschip United States", metende 65.000 ton. DB. MALAN, de Minister-president van. Z.-Afrika, wordt Donderdagmor gen op Schiphol verwacht voor een kort bezoek aan ons land. ..TWEE NEGERPOPJES", het boeken geschenk 1949, werd geschreven door Clara Lennart. Er waren 23.326 in zenders, waarvan 8.765 de juiste naam wisten. Bij loting werden 3 prijzen van f 100 toegekend. MOH. HATTA zal vandaag een nieuw onderhoud met dr. van Roijen hebben. Hij zei, dat „naar een nienwe forma. Ie gezocht wordt", die het mogelijk maakt met de besprekingen te Bata via voort te gaan. Maar eerst moet het republikeins bestuur over Djokja hersteld worden, zo voegde hij daar. aan toe. DE FRUITTEELT in ons land heeft volgens deskundigen behoefte aan 230.000 bijenvolken. Er zijn er slechts 150 tot 180 duizend. ..ten ONRECHTE GEDETINEER den" heet de organisatie, die eerher stel en schadevergoeding wil be werken voor allen, die na de bevrij ding onschuldig van hun vrijheid wer den beroofd. EEN H.B.S.-er van 19 jaar wil in Zaandam voor de Raadsverkiezingen aan actie voeren om de Groep Wel- ta', Comité Handhaving Rijkseenheid de Middenstandspartij en de Onafh. Nationale Partij met een gecombi neerde lijst te laten uitkomen. DE BIJEENKOMST Federaal Over ig heeft voor de besprekingen te Batavia een delegatie aangewezen: 2 afgevaardigden uit Sumatra, twee uit Java, een uit Kalimantan en .een uit Oost-lndonesië. het CANADESE PARLEMENT, zal einde deze week worden ontbonden. z<> spoedig mogelijk zullen algemene verkiezingen worden gehouden. de moordenaar van de Rotter damse taxi-chauffeur Ciobus werd gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zijn 17-jarige broer kreeg 4 jaar met aftrek wegens me deplichtigheid. SJANGHAI is gevallen werd gisteren bericht. Nog geen uur later werd dit tegengesproken, terwijl tenslotte alle berichten int China, dat de communis tische activiteit opvallend is verslapt. ?E RIJKSBEGROTING van het Landbouwegalisatiefonds vertoonde 'n nadelig slot van f 359.333.000. Thans is een gewijzigd ontwerp aan de Ka mer aangeboden, waarop dit tekort is verminderd met f 132.583.000. MEER DAN DUIZEND UUR bleven ae Amerikaanse vliegers Dick Riedel en Bill Harris in de lucht. Daarmee verbeterden ze het 10 jaar oude re cord dat op 759 uren stond. ^WEERSVERWACHTING, geldig tot vanavond: 'n de loop van de dag toenemende bewolking maar overwegend droog wcer. Matige, later vrij krachtige Westelijke wind. Iets verder oplo- j*ndc temperaturen. Vandaag zon onder 19.57 uur, ?iaan onder 19.17 uur. M°egen zon 5.H uur. op 5.17 uur, maan van de Britse. Amerikaanse en Fran se bezettingszones, voordat het ..Be zettingsstatuut" van kracht wordt, dat bepaalt, welke bevoegdheden de geallieerden behouden, wanneer de nieuwe Duitse federale regering de macht overneemt. Besluiten van de Hoge Commissie over amendementen op de Duitse fc derale grondwet moeten met algeme ne stemmen worden genomen. In be paalde gevallen, die betrekking heb ben op besluiten van het Bezettings statuut. die de noodzakelijkheid met zich meebrengen van extra hulp uit Amerikaanse fondsen zal 'n speciale stemprocedure worden toegepast waar bij de stemsterkte van de vertegen woordigers der bezettingsautoriteiten evenredig zal zijn aan de door hun regeringen verstrekte gelden. Voor besluiten over alle andere aan gelegenheden is meerderheid van stemmen vereist. Iedere Hoge Com missaris, die het niet eens is met een met meerderheid van stemmen geno men besluit over bepaalde punten van het Bezettingsstatuut, waarover tus sen de regeringen overeenstemming was bereikt, kan een beroep doen op zijn regering. Een dergelijk beroep dient tot uitstel van het van kracht worden van het besluit, totdat de drie regeringen het eens zijn geworden. Ook in andere gevallen is voorzien in de mogelijkheid van beroep. In elke staat zal de geallieerde Ho ge Commissaris worden vertegen woordigd door een enkele geweste lijke commissaris, die als enige ver antwoordelijk zal zijn voor alle drie- mogendhedenaangelegenheden en die een onderdaan moet zijn van de ge allieerde mogendheid, in welke zone de staat is gelegen. De trizonale fusie-overeenkomst zal van kracht blijven, totdat zij door een besluit van de regeringen wordt gewijzigd. VOLKSSTEMMING BADEN- WURTEMBERG. gebied Wiirtemberg-Baden, dat thans gedeeltelijk bij dc Amerikaanse en gedeeltelijk bij de Franse bezettings zone van Duitsland behoort om uit te maken of dit tot één staat zal worden samengevoegd. De volksstemming zal thans nog niet worden gehouden, teneinde te voorkomen, dat er vertraging zou op treden bij het instellen van een Duit se federale regering. De Franse controle over de tegen over Straatsburg gelegen Rijnhaven Kehl zal worden gehandhaafd tot de instelling van een Duitse federale regering en totdat tussen de Franse en Duitse autoriteiten overeenstem ming is bereikt over het instellen van een gezamenlijk bestuur over Kehl. In het met Duitsland te sluiten vre desverdrag zal ..uiteindelijk over de staatkundige positie van Kehl worden beslist. TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen In Indonesië zijn gerapporteerd: Zeventien leden van de Kon. Landmacht: Sold. J. II. Maas uit Maarheeze (N.B(). Sold. E. Smits uit Arn hem. Sold. Ie kl. J. Pinster uit Rotterdam. Sold. J. W. C. van der Worp, uit Amsterdam (W). Sold. Ie kl. A. Blaauwendraad, uit West broek. Majoor F. H. M. Hazelzet uit Breda. Korp. A. Koopmans, uit Leeuwarden. Sold. S. C. San ders uit Amsterdam (C). Sold. J. Breedveld, uit Bolnes. Sold. A. J. Busschers uit Hengelo (O.). Sold. A. J. Krikken, uit Vriezenveen. Sold. J. G. Swalen uit Vessem (N. Br.). Sold. H. A. Mars uit Dalfsen Sold. A. Meeusc uit Amsterdam (W.). Sold. D. C. Mekking, uit 's- Gravenhage. Korp. P. G. L. Ver biest uit Amsterdam (W.). /AOK IS de tekst van een overeen- komst gepubliceerd,, waarbij over eenstemming is bereikt over het hou den van een volksstemming in het £)E SOVJET-NIEUWSDIENST Tass heeft onverwacht gisteren een einde gemaakt aan de reeds lang lopende geruchten over besprekingen tussen Amerika en Rusland over opheffing van de Berlijnse Blok kade door daarover besliste mede delingen te doen. Zo beslist zelfs dat uit Berlijn van wat ge noemd wordt „bevoegde Sovjet kringen" het bericht komt, dat het Kremlin opdracht heeft gegeven, „on middellijk de technische voorberei dingen te treffen, nodig voor even tuele opheffing van de Blokkade". Deze onverwachte situatie heeft na tuurlijk een voorgeschiedenis. Op 15 Februari van dit jaar zijn tussen Jes sup en Malik de informatieve bespre kingen reeds begonnen. Resultaat was o.a., dat Malik op 21 Maart j.l. aan Jessup meeddeelde, dat indien een datum voor een bijeenkomst van de Raad der Ministers van Buitenland se Zaken van de Grote Vier zou kun nen worden vastgesteld, de blokkade reeds eerder zou kunnen worden op. geheven. Dit bericht van Tass is gisteren door het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken bevestigd. Tegen het trekken van definitieve conclu sies werd echter met kracht ge waarschuwd. Daaraan werd toege voegd, dat de drie Westerse mogendheden wel een gemeen schappelijk standpunt hebben be paald: 1. wederkerige en gelijktijdige opheffing van Blokkade en tegen- blokkade en 2. het vaststellen van een datum voor de bijeenkomst van de Raad van Ministers. Verdere besprekingen volgden. Al Uitgezonderd grensstrook van 5% K.M. VTAN 9 MEI a.s. af behoeft het ver- voor hier te lande van suiker bij hoeveelheden van meer dan 3 kg. nog slechts te zijn gedekt door een geldig document binnen een strook van ten hoogste 5.5 km. breedte van de Ne derlandse landgrens af. Van deze datum af behoeft bij par ticulieren het in voorraad hebben van suiker nog slechts te zijn gedekt bin nen vorenbedoelde strook, indien per ziel of lid van het gezin meer dan 3 kg. suiker voorhanden is. werd nog geen volkomen overeen stemming bereikt, toch kon dr. Jes sup, die gisteren een onderhoud met Truman had, verklaren: ,,De zaken zien er hoopvol uit". Dit sluit dan in, dat er op geen enkele wijze vertraging zal optreden in de vorming van de West-duitse staat, daar de Westerse Mogendheden dat onder geen beding zullen aanvaarden. OOK BEZETTINGSSTATUUT VOOR W.-BERLIJN. T\E BERLIJN is door een driemo- gendhedeneommissie een ont- werp-bezettingsstatuut voor de Weste lijke sectoren van Berlijn opgesteld, dat een parallel zal zijn van het Be zettingsstatuut voor West-Duitsland. Alle wetgevende rechten, die aan de Westduitse „Leander" zijn toege kend, zullen te Berlijn aan het stads bestuur komen. Valuta, in- en uitvoer en de distributie van door de lucht brug aangevoerde goederen zullen on der geallieerde controle blijven. Het ontwerp zal Donderdag a.s. ter goedkeuring aan de drie Westelijke stadscommandanten worden voorge legd. pRINS-REGENT KAREL van België en minister-president Spaak zijn gisteren na besprekingen met Koning Leopold uit Bern vertrokken. Naar „Le Peuple" van particuliere zijde te Bern verneemt, zou Koning Leopold op aandringen van zijn naas te medewerkers oorspronkelijk van plan zijn geweest 15 Mei a.s. naar Bel gië terug te keren. Reacties in de linkse pers zouden de Vorst evenwel van zijn voornemen hebben afge bracht. Ook het onderhoud tussen de Ko ning en premier Spaak zou. volgens het blad. geenszins de wending heb ben genomen, die de Vorst had ver wacht. Hoewel de Koning zijn voor nemen. tegen de wil van het Parle ment in naar België terug te keren, dus blijkbaar heeft laten varen, roept het socialistische blad zijn lezers op waakzaam te blijven. Iedere ..coup de force" van de zijde der konings- gezinden zou. aldus Le Peuple, een heftige reactie van het linkse volks deel verwekken. Er zouden algemene stakingen wor den uitgeroepen, die het gehele eco nomische leven in België zullen ver lammen. De Belgische socialisten zijn bereid een strijd aan te binden, die zij als de meest gerechtvaardigde be schouwen, welke zij ooit hebben ge streden, zo besluit het blad. Met betrekking tot de algemene staking, waarmee dc socialisten en communisten dreigen schrijft ..De Nieuwe Gids": ..Wij zijn niet meer in 1945. De socialisten hebben lang ge noeg het spel der communisten ge speeld en indien ze het deze keer ^"AAR het blad ..Irish Catholic" be richt, verwacht Mgr. Beran, aarts bisschop van Praag, ieder ogenblik te worden gearresteerd. ..Men zegt van mij", aldus verklaarde de aartsbis schop. „dat ik een vijand ben van de arbeiders en dat ik geen oog heb voor hun noden". „Ik stel er evenwel prijs op", aldus de aartsbisschop, „te verklaren, dat ik geen vijand ben der arbeiders en dat ik altijd groot belang heb gesteld in hun lot. Het is mij bekend", zo ver volgde Mgr. Beran „dat men het plan koestert mij op korte termijn te ar resteren". „Ook wordt de Kerk in Tsjecho- Slowakije beschuldigd dat zij in geen enkel opzicht iets doet om de noden der arbeiders te verlichten. Het is evenwel een feit, dat in de tegenwoor dige omstandigheden het aan de Kerk onmogelijk wordt gemaakt om zich buiten het terrein van het zuiver godsdienstige te begeven". Mgr. Be ran verklaarde verder: „Ik kom uit een eenvoudige onderwijzersfamilie, en al mijn voorouders waren arbei ders. Ik kan niets anders dan mij verheugen over iedere vooruitgang der arbeiders". Stelsel der zuivel-heffingen wordt vereenvoudigd yOOR KAAS, VLEES (vleeswa ren), spijsvetten en koffie wordt krachtig naar opheffing van de distributie gestreefd. Voor vïees en vetten wordt als tijdstip gedacht aan het begin van de a.s. herfst. Zoals vanzelf spreekt is het moment, waarop de distri butie van deze producten kan wor den beëindigd, ten zeerste afhan kelijk van de ontwikkeling van de vleesproductie in eigen land. Door de snelle toeneming van het aan tal varkens laat deze zich niet on gunstig aanzien. Aldus de Minister van Landbouw in zijn toelichting op de Rijksbegro ting en de begroting voor het land- bouw-egalisatiefonds. Ook wordt in de toelichting gezegd dat de regering naar een aanmerke lijke vereenvoudiging wil van het stelsel der heffingen en toeslagen voor de melk en de overige zuivelproduc ten. De ingewikkelde maatregelen van het ogenblik oordeelt de minister niet langer verantwoord. Het moet van meer betekenis worden geacht, dat kan worden bereikt, dat de meest ge wenste en doelmatige verwerking van de melk zal worden gestimuleerd. CANADESE MIL. ATTACHE BEZOCHT K.M.A. De militaire attaché bij de Ca nadese ambassade, de kolonel H. E. T. Doucet, bracht gisteren een onofficieel bezoek aan de Konink lijke Militaire Academie te Breda. In de ochtenduren besprak de kolonel, die vergezeld was van een officier van de Nederlandse Gene rale Staf, de officiersopleiding hier te lande, in vergelijking met die in Canada. Na het dejeuner, dat gebruikt werd op de K.M.A., bezocht de at taché verschillende localiteiten, waar de lessen aan Cadetten bij gewoond werden. Omstreeks 16 uur vertrok de at taché naar Den Haag. weer willen wagen, doen zij dit op eigen risico de meerderheid der bevolking heeft het er zeker niet voor over zich op te offeren voor de lui men der socialistische leiders Indien de socialisten betogingen tegen de Koning willen houden, zouden wij dit een slechte tactiek vinden. Het zou evenwel niet moeilijk zijn uit de vier hoeken van het land. al degenen, die de Koning trouw zijn gebleven, bij een te brengen". Het blad besluit aldus: Daar onze vijanden er op staan de Konings kwestie tot een krachtproef te ma ken van de linkse partijen enerzijds en de Koning en de meerderheid der bevolking anderzijds, blijft er niets anders over dan zich aan de ze krachtproef te onderwerpen. Dc terugkeer van de Koning, meer dan wat ook, zal uitmaken, wie de sterkste is". jgVEN VOOR HALF ELF gisteren avond is tussen de Vijhuizerweg en de Ringvaart bij Amsterdam een Beechcraft van de Rijksluchtvaart school naar beneden gestort. Bij dit vliegtuigongeluk zijn vijf doden te betreuren. Het toestel, dat terecht kwam aan de rand van dc Hoofdvaart, langs de Hoofdweg in de Haarlemmermeer, ging geheel in vlam men op. Een uur na het ongeluk wer den de stoffelijke overschotten van drie inzittenden geborgen. De Beechcraft maakte deel uit van een escadrille van 5 lestoestellen dat gisterenavond boven Schiphol aan het oefenen was. Drie kwartier na het ongeluk kon men de vier andere Beechcrafts nog in de lucht boven Schiphol zien cirkelen. Amerika schenkt ruim een milliard voor het eerste jaar DUIM EEN MILLIARD DOLLAR zal Amerika steken in de herbewa pening van de landen van het Atlan tisch Pact. Dit zal gebeuren als schen king en niet als lening. Dat geldt dan voor het eerste jaar, hetgeen over eenkomt met 'n vijfde tot een tiende gedeelte van het totale herbewape ningsprogramma. Er moet een „gemeenschapsleger" (zoals in Zwitserland) komen, wat weer het instellen van dienstplicht en het vormen van een actieve reserve noodzakelijk maakt. De toevoer van wapenen, schepen en vliegtuigen kan voor ieder land afzonderlijk door Amerika worden stop gezet en aan de leveranties zullen voorwaarden, (hoofdzakelijk voor wat het gebruik betreft) worden verbonden. Doel van dit alles is drieledig: 1. de Sovjet-Unie af te schrikken van agressie. 2. De Sovjet-Unie af te schrikken om een oorlog tegen wie dan ook te beginnen en ..ergens" op het vasteland een tweede front open te houden, zodat bij een aan val de strijdmacht van het Westen onmiddellijk kan landen. 3. ..Over een reeks van jaren" West-Europa en N.-Amerika zo sterk te maken, dat iedere gewapende aanval kan worden afgeslagen voor West-Euro pa bezet wordt. Volgens deskundige waarnemers zou Frankrijk het grootste deel in de Amerikaanse hulp krijgen, vervolgens Engeland en daarna Italië. Overigens worden alle hierop betrekking heb bende cijfers zorgvuldig geheim ge houden, zelfs voor de Jeden van het Congres. Men wenst alle voorzorgen te nemen een „lek" te voorkomen. (Van onze eigen verslaggever) JgNNE HERMAN, geef die twaalf ukkels morrevroeg krentebolle, dood- gewone krentebolle met stroop. Laat ze achter in de keuken en niet voor, want ze breken de hele boel af. Denk om mijn cente Herman". Dat waren de laatste woorden van een telefoongesprek, dat ik juist op ving, toen ik in Soerabaja binnenstapte bij de bekende aalmoezenier Pater A. E. Vergeest O. M. Cap, Hij was met zijn chauffeur wat een weelde! aan het praten over de behandeling van de misdienaars na de plechtigheden op Paasmorgen. Pater Vergeest uit Beers, majoor-aalmoezenier bij het KNIL, een prach tige priester uit het Brabantse land. Zoon van een moeder, die zeven kinderen aan de kerk heeft afgestaan. Zes'lezen er iedere dag een H. Mis: één in West- Indië, twee op Sumatra en waar de anderen mogen zijn. Eén dochter is non- neke. Even trok de pater zijn kneveltje (dat heeft ie tegenwoordig) bij, voor hij begon te vertellen voor de krant. Qol: Paters vertellen het liefste over de mooiste tijd van hun leven. Voor priesters is het daar, waar zij het beste gevoeld hebben, dat zij priester zijn. Zo liggen voor Pater Vergeest de schoonste herinneringen aan de dodenspoorweg van Birma, die onder regie van de Jappen tot stand moest komen, maar nimmer is voltooid. Na in 1942 korte tijd als krijgsgevan gene te hebben rondgezworven op Su matra belandde de pater in Birma. Op een handige manier werd hij tot troepencommandant gebombardeerd, ofschoon hij net zoveel verstand had van 'n pistool als velen van U. Maar de hoofdzaak, bij z'n soldaten te kunnen blijven was bereikt. Nog handiger kwam hij in Birma aan een miskoffertje, zodat de werkers aan de spoorweg „naar de kerk" konden gaan. Kerk! De gevangenen hadden niet eens een dakje boven het hoofd. Zij sliepen onder de sterrenhemel of von den zelden een oud varkenshok. Kerk! De pater preekte in de vrije natuur over God, die in Zijn Voorzienigheid besliste over het leven en de dood van al deze mensen.; samengestouwd in onmogelijke omstandigheden van wer ken en geen eten. Wat kon een pries ter heerlijk zijn taak uitoefenen on der deze mensen. Veel beter dan in de dorpskerk van Beers. LANGE PREEK ""Twee, driemaal per dag preekte de pater langs de spoorlijn; of neen, hij voerde eigenlijk de hele dag het woord, als hij tussen zijn makkers met balken liep te dragen. Soms toch streek hij zijn gekortwiekte sarong bij en deed hij het enige kledingstuk, het armzalige lendedoekje wat beter op de plaats. Hij ging recht staan, boven op een kilometerpaal om zijn werk te vervullen, de verkondiging van Gods woord. Magere gezichten zagen hem aan, levende lijken luisterden naar zijn stem, die sprak over de goedheid en liefde van Christus over de glorie van de hemel. Zijn preek moet hij onderbreken. Een man. eigen lijk een stugge kerel van rond de dertig' wordt weggedragen. Meteen volgde de begrafenis. Het priesterlijke leven draaide. Op elke meter van de spoorweg betreurde men een dode vriend. Pater Vergeest was op elke meter van de spoorweg om de gebeden der stervenden te bidden, biecht te horen... Met de weinigen is hij teruggegaan naar Nederlands-Indië. Niet om uit te rusten, maar om zijn werk voort te zetten onder de soldaten op Oost-Java. BALK EN STER Twee maanden zitten jongens op een buitenpost. Zij vertellen de pater eens graag een film te zien op die of die vrije avond. Als er dan nergens in het leger geen filmapparaat meer te vinden is en heel Soerabaja geen cabaretgezelschap bij elkaar kan trommelen, dan is Pater Vergeest de reddende engel, die hier of daar wel wat opduikelt. Ik zeg U, er is op die buitenpost film of toneel. Om al deze dingen is hij een vriend geworden van de soldaten. Van elk bataljon, want hij is de grote man van Madioen tot Madoera. Een schitte rend voorbeeld van werkkracht (h(ij draagt een balk op de schouders, een werkbalkeen prachtige priester uit Brabant (die ster). De provincie heeft hij echter meer dan tien jaren niet gezien. En toch... Pater Vergeest zou graag de H. Mfs opdragen in het kerkje van Beers. Als hij zich dan aan het altaar om draait om „Dominus vobiscum" te zeggen, dan zou hij zijn moeder zien zitten; zijn moeder van twee-en-zeven- tig jaar Ï-ÏET is een merkwaardig congres geweest, dat onlangs in Parijs plaats vond. een congres van regio- nalisten. En het merkwaardigste was nog wel. dat het geschiedde onder auspiciën van een beweging, die streeft naar meer Europese eenheid. Voor de oppervlakkige beschou wer zit daar iets tegenstrijdigs in Regionalisme werkt immers aan de bewustwording van de gewestelijke geaardheid, terwijl daarnaast juist gestreefd wordt naar een opgeven van de volstrekte souvereiniteit der afzonderlijke staten. Kan dat klop pen? De mensen, die zo'n vraag stel len, hebben geen begrip van wat het regionalisme is. Ze hebben ver moedelijk wel eens gehoord hoe vóór de oorlog bepaalde regionalis- tische stromingen in sterk-politiek vaarwater geraakten en slechts een eigen volksleven mogelijk achtten in aparte staten. Ze dragen mis schien ook nog de herinnering in zich, hoe de listige Duitse propa ganda deze vuurtjes trachtte op te porren, niet omdat men zo veel begrip en sympathie had voor dat eigen-gewestelij k leven in andere landen, maar omdat men zo de toe komstige tegenstander hoopte te verzwakken. zijn taak en zijn streven ech ter geheel anders. Het wil hard meewerken aan de versteviging der nationale eenheden en ook aan de bovenstatelijke eenheid in Euro pees verband. Het ziet echter juist zo'n groot struikelblok op de weg naar die eenheid, als centralise rende staten het gewestelijk leven negeren of verstikken. Men moet natuurlijk oog hebben voor de nuchtere feiten, zoals Professor d'Espallier uit Leuven voor het jongste congres van Brabantia Nostra betoogde. Er is een zekere nivellering in „het volkse" gaande. Er hebben vermengingen plaats, zodat men misschien niet meer kan spreken van een zuivere Brabantse (resp. Zeeuwse. Friese, Bretonse. Schotse. Baskische) mens. Doch dit vaagt niet weg het feit. dat er in menig gewest nog pittig eigen leven zit. dat dit eigen leven van ontzaglijke waarde is voor de men sen, die er wonen, voor hun cultu rele besef en hun gemeenschapsle ven. dat het bepaald een verar ming voor een staat en een staten gemeenschap betekent, zo dit cul tureel besef en dit gemeenschaps leven geperst en misvormd zouden worden in een standaard-model van ..de" Nederlander, de „Belg", de „Fransman", enz. Op het Parijse congres heeft men voor tal van gebieden bestudeerd en vastgelegd, hoe het rekening houden met de gewestelijke reali teiten voor de vorming van een nieuw en evenwichtig Europa van het grootste belang is. Zo werd dit ook geconstateerd ten opzichte van de verdeling der Marshall-gelden. Deze verdeling, aldus de Econo mische Resolutie, zal gericht moe ten zijn op het weer op peil bren gen en de behoeftenvoorziening van het totaal der natuurlijke en vrijwillige gemeenschappen, waar onder zeer bepaaldelijk de regio nale. Slechts door aldus te handelen zal vermeden worden, dat zich op Europees niveau de dwalingen ko men herhalen, waarvan de nade lige gevolgen zich in het meren deel der staten maar al te zeer laten gevoelen. Die dwalingen zijn: A. Een centralisatie op het ge bied der politiek, der administratie van het spoorwegverkeer, enz. welke met zich heeft gebracht het ont staan van overbevolkte grote steden, omringd door een verarmd platte land, wat hier en daar steeds meer ontvolkt wordt en beroofd wordt van zijn meest capabele krachten. B. Een onevenredig uitgegroeide industriële concentratie meer be paaldelijk voor wat betreft de grote centra van de mijnbouw en de ijzer industrie. die de ontwikkeling ja hel bestaan vernietigt van goed gesitu eerde industrieën. C. Verzwakking van de gewesten, die, „uitgepompt" als zij worden ten bate van de grote industriële en woon-centra niet de gelegenheid krij gen om een effectitef gebruik te maken van de hun ten dienste staande mogelijkheden van de mo derne technische vooruitgang (elec- triciteit, petroleum-bronnen, gas en bauxiet en straks wellicht de atomi- sche energie). Er zal in het bijzonder tegen ge waakt dienen te worden, dat zieh in een tot eenheid gekomen Europa enkele monsterachtige industriële concentraties gaan vormen, die het resterend deel van dit continent zou den kunnen ruineren en doemen tot een economische woestenij. J)is is, dunkt ons verstandige taal. Het vasthouden aan het eigen- gewestelijke met open oog voor al wat er in het nationale geheel en in de wijde wereld omgaat, zal ons behoeden voor de dodelijke een vormigheid van een grauwe, slechts op het direct-nuttige afgestemde eenheid, die dé persoonlijkheid doodt. DE LANDBOUWTENTOON STELLING EINDHOVEN Koningin Juliana heeft het be schermvrouwschap van de inter nationale landbouwtentoonstelling, die van 23 Augustus tot 2 Septem ber te Eindhoven gehouden wordt, aanvaard. De ministers van land bouw van Nederland en België heb ben zich bereid verklaard, zitting te nemen, in het ere-comité.

de Stem | 1949 | | pagina 1