met Nederland vergroot 70 vierkante km Grenscorrecties in namen en cijfers Levens beschouwing en Politiek Vanmorgen om 6 uur zijn grenscorrecties ingegaan Wij zullen doorvechten tot het bittere einde GEEN UITTOCHT VAN DUITSE GEZINNEN, INTEGENDEELIN HET ZELFKANT-GEBIED HEBBEN ZICH MEER BEWONERS KOMEN VESTIGEN DistributieniewjCs \r PROCLAMATIE Eén jaar E.E.S. Prins-Regent Karei naar zijn bróer Een Koninklijk Besluit ER HING gisteren in de grensdor pen van de „zelfkant" een ffeer, zoals men die aan de vooravond van grote gebeurtenissen kan verwachten Men zag overal groepjes mensen bij een, die kennelijk stonden te discus sieren over de wijze waarop de ge biedsoverdracht zal plaats hebben en over de gevolgen ervan. Van een nerveuze stemming was evenwel geen sprake. Het enige vertoon, dat op de naderende overdracht duidde, was de verhuizing van de Duitse doua nekantoren en van de families der grensbeambten. Meer vetspek op de bon Terreuracties in Indonesië duren voort Chinese nationale regering besluit: Hevige partijstrijd in West-Duitsland Het probleem der waterwegen Zij gaven hun leven in Indonesië Protesten tegen verhoging benzineprijs VIJFDE JAARGANG No. 1363 Uitgave; N.V. Uitgevers Mi). Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A J. J- M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, oer post 4-75, per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt ZATERDAG 23 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: MS per m/m. (Ingezonden Mededelingen rM» per m/m). Voor advertenties van plaaUelijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. VANMORGEN OM 6 UUR zijn Nederlandse waterstaatsamb tenaren vergezeld van Britse begeleiders op twintig punten de Duitse grens overgestoken. Op de meeste plaatsen hielden ze al heel gauw weer halt. Maar in de gebieden ten Z.-O. van Zevenaar en ten O. van Sittard marcheerden ze enige kilo meters diep het land in. Dit alles betekende, dat het Koninkrijk der Nederlanden officieel bezit nam van het in een protocol van 22 Maart toegewezen Duitse gebied. Het is een protocol, getekend door de vertegenwoordigers van Amerika, België, Frankrijk, Engeland, Luxemburg en Nederland. Het was vrucht van lange en moeizame onderhandelingen en het was in zijn uitvoering nog bijna gestrand door een votum van de Eerste Kamer. Later op de dag, omstreeks 12 uur, zijn in de twee grootste gebieden, dat waarin het dorp Elten ligt, en dat waarin de dorpen Tüddern, Milten, Havert, Isenbruch, Schalbruch, Höngen, Wehr, Süsterseel en Htllensberg liggen, ook nog de twee landdrosten binnengestapt, resp. de heren Blauboer en Dassen, om het burgerlijk bestuur over te nemen. In de krui melgebiedjes, die verder nog zijn toegevoegd, kregerf de burge meesters van de aangrenzende gemeenten automatisch het bestuur in handen. Te weten de burgemeesters van Beerta, Bellingwolde, Vlagtwedde, Denekamp, Losser, Eibergen, Dinx- perlo, Millingen Ubbergen, Ottersum, Bergen, Arcen en Vel den, Ubach over Worms, Eygelshoven, Kerkrade en Vaals. De twee grotere gebieden worden geacht nieuwe Nederlandse gemeenten te vormen. Zij dragen de officiële naam van drostambt Elten en drostambt Tüddern. TVTET DIT overnemen van grondge- bied doemen natuurlijk tal van moeilijke bestuurlijke en rechtskun dige kwesties op. Een interdeparte mentale commissie, onder leiding van Dr. Prinsen, de secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, heeft er veertien dagen lang over zitten dok teren en zo is er een Koninklijk Be sluit tot stand gekomen, dat gisteren in het Staatsblad verscheen en dat alle mogelijke voorzieningen treft. We zullen er hier niet al te diep in gi'aven. doch slechts het allervoor naamste mededelen. De personen van Duitse nationali teit die' normaal woonplaats hadden in het bij het rijk gevoegde gebied vóór 23 Februari 1948, kunnen de Nederlandse nationaliteit verkrijgen. In afwachting van een nadere (wet telijke) regeling, is in het besluit be paald, dat de Duitsers de staat van Nederlander niet verkrijgen, doch be handeld worden als waren zij Neder landers- Uitgewezen kunnen worden perso nen, die tengevolge van het denazifi- catieprogramma of wegens het be gaan van een oorlogsmisdrijf veroor deeld of uit een functie verwijderd zijn, of die als smokkelaar bekend staan .of die tevoren uit Nederland uitgewezen zijn. De landdrosten zullen althans ge durende de eerste tijd, de functies van de raad, van burgemeester en wet houders en van de burgemeester in zich verenigen. Voor de kleinere ge deelten zullen de burgemeesters der aangrenzende gemeenten als land drost fungeren. De ambtenaren, die in het toege voegde gebied blijven, worden even geschorst, doch de landdrosten zullen spoedig" Ttagaali," wie weer in func tie wil en kan treden, 't Onderwijs zal voorlopig als van ouds functioneren. De definitieve afbakening der grens zal geschieden door gemengde com missies. De ordehandhaving in de drostamb ten zal voorlopig door de maréchaus- sée geschieden. Van Nederland uit kan men het toegevoegde gebied voorlopig niet vrijelijk betreden. Een grenspas of 'n bewijs van de landdrost is nog nódig. RUSTIGE SFEER. BEÜRSSLUITING is er op 5 Mei (Be vrijdingsdag.) VOOR HET EERST SINDS 1938 wordt te 's Gravenhage op 30 April ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana, een parade gehou den door onderdelen van de Neder landse strijdkrachten. MR. VAN KLEFFENS is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als ver tegenwoordiger van Nederland in de zittingen van de Veiligheidsraad, waar in het vraagstuk Indonesië wordt be handeld. EXTRA-VERLICHTING is er be halve op Koninginnedag toegestaan op 5 Mei (Bevrijdingdag.) EEN ONDERGRONDSE H. MIS zal waarschijnlijk op Zondag 4 December, fees; van Sint Barbara, patrenes van do katholieke mijnwerkers, voor het eerst worden opgedragen in de 325 m.- verdieping van Staatsmijn' Emma te Hoensbroek. WEGENS EEN OVERVAL op een taxi-chauffeur te Zaandam, hebben een Eindhovense meubelmaker en 'n Utrechtse filmoperateur resp. 5 en 4 jaar gevangenis gekregen. FINAAL AFGEBRAND is eenn kapi tale boerderij te Hoofddorp. Alle ko ren, landbouwmachines, 3 paarden en 1 koe ging mee in de vlammen op. AAN DUIZENDEN op BONKAARTEN wist een Amsterdamse kruidenier te komen en deze door middel van handlangers te verkopen. Het gezel schap verdiende er 50.000 gld. aan, maar ook een serie gevangenisstraf fen. De kruidenier kreeg een jaar. Iets warmer Weersverwachting, tot Zaterdag avond. Meest matige wind tussen West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met in het Noorden van het land hier en daar enige lichte regen. Overigens droog weer en iets ho gere temperatuur dan gisteren. Heden zon onder 19.50 u. Zondag zon op 5.26 u., onder 1952 u.; maan op 4.34 u.; onder 15.45 u.: Maandag w>n op 5,23 u.; maan op 4.44 u. en onder 16.55 u. ruststellende verzekeringen gegeven. Aan de Duitse administratie, die uiteraard op wachtgeld zal worden gesteld, is medegedeeld, dat er geen enkele grond is voor de verwachting, dat de vluchtelingenfamilies die in de grensstreek een onderkomen heb ben gevonden, zouden moeten ver trekken. Iedereen, die sedert Februari 1948 in de dorpen woonachtig is, zal als inheems worden beschouwd. De voornaamste nieuwe Duitse grenskantoren worden ingericht in de dorpen Halder en Gangelt. Het grenskantoor te Tüddern. op de weg naar Sittard, was reeds ge heel ontruimd. Slechts de leiders van de Duitse kantoren zullen achterblij ven om deze aan de Nederlandse autoriteiten over te dragen. Volgens geruchten cn persberich ten, die in Duitsland in omloop zijn. zou men het in de afgelopen dagen druk hebben gehad met afschrijving van inwoners, die het gebied zouden willen verlaten, teneinde niet onder Nederlands bestuur te komen. Aan dergelijke geruchten ont- -breekt elke grond. In het gebied „zelfkant" is zelfs het tegendeel van een uittocht te bemerken ge weest. Hier hebben zich in de laat ste tijd. meer dan 20 nieuwe ge zinnen gevestigd, die blijkbaar voor een overgang naar Nederland voe len. De afschrijvingen uit het be volkingsregister betreffen vrijwel uitsluitend de gezinnen der grensbe ambten. die hun nieuwe kwartie ren moeten gaan betrekken. Aan landdrost Dassen, zijn door 'n Duitse autoriteit over de 5000 inwo ners van zijn gebied de meest ge- A ANGEZIEN gebleken is, dat onder de tegenwoordige omstandighe den spek en vet varkensvlees moei lijk zijn af te zetten, waardoor aan zienlijke voorraden onverkoopbaar dreigen te worden, zal met ingang van Maandag a.s. tijdelijk een wijzi ging worden gebrachi? in de rantsoen- waardering van het vetspek en van een aantal vleeswaren, artikelen waar in voor een belangrijk deel spek is verwerkt. Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102, 103 vlees, de vleesbonnen van de toeslagkaavt en voor bijzondere arbeid, enz. gemerkt met de letter L. en de rantsoenbonnen voor vlees zal het publiek in de eerstvolgen de weken voor elke 100 gram vlees, waarop deze bonnen recht geven 125 gram vetspek (waaronder tevens te verstaan kinnebaklappen en vette lappen) kunnen verkrijgen. Doorre gen lappen en magere lappen daar entegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rantsoen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen, voor rolpens en gerookt vetspek op 150 gram per rantsoen. De ze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbonnen die heden hun gel digheid verliezen. Alle leverworstsoorten en lever kaas mogen thans zonder inlevering v^n bonnen worden verkocht, even als bloedworst en tongenworst, waar in, in tegenstelling met voorheen, spek mag worden verwerkt. De prijzen waarvoor bloedworst en tongenworst met spek aan het publiek mogen worden verkocht bedragen ten hoogste, resp. 19 ct. en 25 ct. per 100 gram. De Minister van Landbouw. Visse rij en Voedselvoorziening zal deze maatregel slechts handhaven zolang het in verband met de voorraden spek mogelijk is. TTRACHTENS overeenkomst, tussen de regeringen van de Verenigde Staten van Ame rika, Frankrijk, het Verenijd Koninkrijk, België, Luxemburg en Nederland is het gebied tot aan de nieuw uitgezette grens voorlopig toegevoegd aan Ne derland. In en over dit gebied heeft de Duitse overheid geen be voegdheid meer. Het gezag wordt' door het Nederlandse bestuur uitgeoefend. In beginsel is het Nederland se recht van toepassing. Het plaatselijke bestuur berust bij de landdrost. Bescherming van persoon en goederen wordt volgens de Ne derlandse wetten gewaarborgd. Het maatschappelijk verkeer vindt normaal voortgang. Dit is de proclamatie, die vandaag in het aan Nederland toegevoegde Duit- se gebied in het Nederlands en in bet Duits is aangeplakt. Eveneens is er een Bekendmaking (Bekanntmaclumgl verspreid. Het is een merkwaardig gezicht, zulke in liet Duits en Nederlands gestelde biljetten. Ze wekken wel herinne ringen! TEISTEREN was er feest in de Ridder- zaal op het Binnenhof te Den Haag. Palmen, tapijten en bloemstuk ken waren aangedragen om 'n le ver jaardag te vieren, de verjaardag van de overeenkomst tot Europese Econ. Sa menwerking. Er was daartoe een uit gelezen gezelschap samengestroomd. Niet minder dan zes ministers (Van Schaik. Götzen, Joekes, Mansholt, Spitzen en StSikker). waren aanwezig: verder verscheidene ambassadeurs en andere diplomaten, de E.C.A.-missie met Dr. Valentine aan het hoofd, de secretarissen-generaal en tal van an dere figuren uit het ambtelijk en maatschappelijk leven. De Raad van Advies voor het E.H.P. fungeerde als gastheer. De voorzitter Dr. Hirschfeld, sprak het welkomstwoord cn ook nog een lange speech met een historisch overzicht en goede wenken. De heer Kupers belichtte de rol der bonafide vakbeweging. Alles werd In het Engels gezegd. Aan het slot sprak alleen de Franse ambassadeur nog een woordje in zijn eigen taal. Een geanimeerde receptie besloot de pi*'-:-, gheid. TTIT BATAVIA wordt weer melding gemaakt van verschillende over vallen op treinen in Midden- en West Java. De ochtendtrein van Purbolinggo en Purwonegoro is voorbij Bandjarsari aangehouden. Toen politieversterking ter plaatse kwam bleken twee ma chinisten en twee stokers te zijn ont voerd. De beschieting had geen slacht offers gemaakt. Aan de spoorbaan tussen Mage- lang en Ambarawa is tweemaal sa botage gepleegd door het weghalen van railstaven enz. De eerste personentrein tussen Pe- les en Gandimarch is nabij Tjibatu (West-Java) beschoten. Van de bewa king werd een politie-agent gedood en twee gejond. Uit Bandung wordt gemeld dat een bende van 50 man nabij Tjibadak 'n onderneming heeft aangevallen, waar bij 18 woningen in brand werden ge stoken. De bende leed enige verlie zen. Ercene Swartelie, Tivoli 3, te IJzen- dijke, vervult reeds bijna twee jaar zijn dienstplicht als Marinier le klasse te Soerabaja. Ook korporaal Hemelsoet uit West- dorpe dient het vaderland in de Oost. Hij ziet er gelukkig beter uit dan het paardje, dat de jongens te Maos- pati hebben buit gemaakt. <XX><XXXz«><>0<><>0<X><XX><><>00000<XX>0<X>00<>00<XXX><x>C><K><X>< UET AL dan niet slagen van de opzet, om tot de stichting van een West-Duitse federale staat te komen, is thans geheel afhankelijk van de oplossing van het vraagstuk, of de Duitse partijen erin zullen slagen 'n basis te vinden voor overeenstemming nadat zich in de afgelopen dagen een hevige partijstrijd over de te ontwer pen grondwet heeft ontwikkeld. Uit Bonn ontvangen berichten wij zen erop. dat er aanwijzingen bestaan voor het zich ontwikkelen van de eerste nieuwe poging om tot ernsti ge onderhandelingen te komen, on danks de heftige wijze, waarop de partijen elkander nog steeds aan vallen- Van geallieerde zijde is een memo randum uitgegeven, waarin wordt uiteengezet, dat de geallieerden een grondwet zullen goedkeuren waarin zowel aan de federale regering, als aan de regeringen der deelstaten vol doende bevoegdheden worden gela ten. TN DE LOOP van de volgende week zal Prins-regent Karei zyn broer Koning Leopold in Zwitserland ont moeten. Waarschijnlijk heeft het onderhoud plaats op de Belgische legatie te Bern. Tijdens de laatste Kabinetsraad is besloten, dat de eerste minister cn minister van Justitie, tijdens dit on derhoud aanwezig zullen zijn. Rode troepen gaan „moedig voorwaarts' 11 ZULLEN de strijd tegen de eommunisten doorzetten tot het bittere einde, teneinde de vrij heid van het volk cp, de onafhan kelijkheid van het land te waar borgen. Dat is de inhoud van een officiële verklaring der Chinese nationalisti sche regering. Deze verklaring is te Nanking uit gegeven, nadat de waarnemend mi nister-president Li Tsoeng Jen per vliegtuig een bezoek had gebracht aan gen. Tsjang Kai Tsjek. Bitter is en wordt de strijd der re geringstroepen in ieder geval. Want de communistische legers hebben be vel gekregen „moedig voorwaarts te gaan". En dit voorwaarts gaan schijnt hen inderdaad wee» te lukken. Zij ontplooien steeds grotere activiteit en zijn er al in geslaagd een 30.000 man over de gele brede rivier de Jangtse te krijgen via verschillende gevormde bruggêhoofden. Zij worden tegelijker tijd geholpen dooi- guerillabenden. die de nationale regering grote moeilijk heden bezorgen. Communistische troe pen staan thans op een afstand van 15 km. van de spoorlijn Nanking- Sjanghai en verwacht wordt, dat zij deze zeer belangrijke lijn ieder ogen blik kunnen afsnijden. Zowel bij Tsjinkiang, ten Oosten van Nanking, ais bij Woehoe, ten Westen van de hoofdstad, staan de communisten op 100 km. afstand van Nanking op de Zuidelijke rivieroever. Zij proberen de stad te nemen door een ..tangbeweging". NANKING WORDT VERLATEN. JN KANTON is de noodtoestand af gekondigd. De nationale regering zal van Nanking naar deze stad ver huizen. Buitenlandse diplomaten is aange raden Nanking, waar het geratel der machinegeweren reeds te horen is. eveneens te verlaten en naar Kanton of Sjanghai te verhuizen. De diplo matieke vertegenwoordigers der W.- Europesc mogendheden. Britse domi nions en Ver. Staten wensen echter op hun post te blijven. HOOFDKWARTIER NAAR SJANGHAI. TN SJANGHAI is men begonnen met de'werkzaamheden om daar een tijdelijk hoofdkwartier van het Chine se nationalistische leger te vestigen. Het oorspronkelijke hoofdkwartier heeft men moeten ontruimen. In Sjanghai is nu de staat van beleg af gekondigd. VOALS BEKEND, is tijdens de laat ste Benelux-conferentie te Den Haag besloten een Nederlands-Belgi sche commissie in te stellen voor de bestudering van het probleem dei- waterwegen. Naar het blad ..Le Soir" verneemt, heeft de Belgische regering de vol gende personen verzocht in deze com missie zitting te nemen: de president van de Belgische Kamer. Frans van Cauwelaert, de ere-secretaris-generaal Delmer en de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken baron de Grubovr. T\E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Serg. vliegtuig telegtarfist D. Berkhout uit Rotterdam. Mar. A. Buys, uit Koewacht (Z.). Kon. Landmacht: Sold. H. Pape uit Ouderkerk a. d. Amstel. Sold. A. van Houten, uit Amsterdam. Sold. D. de Vries uit Gorssel. Sold. J. den Das uit Anna Paulowna. Serg. C. Edens, uit Groningen. Sold. H. v. Hoog dalen uit Schiedam. Korp. E. Win- sink uit Amersfoort, le Lt. Jhr. C. van Nispen tot Pannerden uit Renkum. Majoor F. Venema uit Westerlee. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. Hinonaung, Sold. Amir Bin Dahari. Korp. Naiksan Sold. Raden Pandji Bin Raden Endjong. Sold. Boejoeng Hari. Sold. Adipariro. Allen uit Indonesië. JJIER EEN van officiële zijde verstrekt overzicht (van Noord naar Zuid): van de bij de grenscorrecties betrokken gebieden: Een onbewoonde gebiedsstrook van 0.56 KM2 tussen Nieuwe Statenzijl en Nieuweschans waardoor verbetering van de Westerwoldsche Aa mogelijk wordt Onbewoonde strookjes met 'n totaal oppervlak van 0.30 KM2 tussen Nieuw- schans en Ter Apel. strekkende tot verbetering van de Moersloot en kering van het veldwater uit het Boertanger Moor. Onbewoonde strookjes ter weerszijden van het kanaal Almelo Nordhorn ter grootte van 0.03 KM2 waardoor een waterstaatkun dige verbetering van de Rammelbeek en een vergemakkelijking van het douanetoezicht op de grensweg mogelijk wordt. Grensstrook ten Noordoosten van Losser ter grootte van 1.00 KM2 met een totaal bevolking van 10 personen, strekkende tot verbetering van de Dinkel. Grensweggetje bij Rekken ten Zuiden van Haaksbergen. Onbewoonde strook bij Rekken (Slemphütte) ter grootte van 0.09 KM2, strekkende tot verbetering van de stroomloop van de Ramsbeek. De door ongeveer 350 personen bewoonde Duitse bebouwing, aangrenzend aan Dinxperlo, ter grootte van 0.64 KM2. De grensinham bij Elten ter grootte van 19.54 KM2. met een totaal aantal inwoners van ongeveer 3500. waardoor aanzienlijke waterstaatkundige, verkeers- en douane-technische verbeteringen mogelijk worden. Grensweggetje bij Millingen. Een door ongeveer 40 personen bewoonde strook tussen Beek en Wylerberg, waardoor het douanetoezicht wordt verbeterd. Grensweggetje bij Mook. Onbewoond strookje bij Ottersum ter grootte van 0.05 KM2 van douanetechnisch belang. Grensweggetje bij Siebengewald. Twee strookjes ten NoordeYi en ten Zuiden van Arcen resp. groot 0.40 cn 0.41 KM2 met een totaal van 60 inwoners, strekkende tot verbetering van het douanetoezicht. De hals van Sittard ter grootte van 41.34 TCM2 bewoond door ongeveer 5000 personen, waardoor belangrijke verbeteringen van verkeerstechnisch belang mogelijk worden. Grensweggetje bij Ubaeh. Gebiedsstrook bij Rimburg en Kerkrade ter grootte van 0.L KM2 bewoond door 130 personen, waardoor waterstaatkundige verbeteringen aan het riviertje de Worm en vergemakkelijking van het douanetoezicht mogelijk worden. Opheffing van enkele douanetechnischp anomalieën in Kerkrade Gebiedsstrook -bij Vaals ter grootte van 0.11 KM2 bewoond door 110 personen, strekkende tot verbetering van het douanetoezicht. In totaal beslaan de bij de grenscorrecties aan Nederland komende gebieden een totaal oppervlak van ongeveer 70 KM2 Het totaal aantal inwoners bedraagt 9000 a 10.000. /Anlangs ontmoette ik een jonge ka- thoiieke intellectueel, lid van de Partij van de Arbeid, wien ik vroeg: „Wat is nu de voornaamste reden, dat je lid van de P.v.d.A. bent geworden?" En hij antwoordde: „Omdat ik een vooruitstrevende. sociale politiek voorsta en noodzakelijk en rechtvaar dig acht; daarom kan ik geen T zijn van de K.V.P., waartoe ook behoren de liberale, kapitalistische werkgevers uit het Zuiden. Ik voel me in hun ge zelschap gelukkig niet thuis." Waarop ik hem dc vraag stelde: „En voel jij je wel thuis bij atheïsti sche en godsdienstbestrijdende perso nen. die mee deel uitmaken van jouw partij?" Zonder zjjn antwoord af te wach ten, vroeg ik hem vervolgens: „Weet je wel, dat het de katholieke werk gevers uit het Zuiden geweest zijn, die een sociaal fonds vormden om daaruit de nood van de grotere ge zinnen te lenigen, door middel van een kinderbijslagregeling, die de te korten van de onvoldoende wettelijke regeling aanvult? En weet je ook, dat het vooral de P.v.d.A. is, die een pro gressieve kinderbijslag in de weg staat? Waarom? Omdat zij als parti.i de betekenis van het gezin onvol doende erkent, evenals de haar na staande Vara doet in haar voorlich ting op Vrijdagavond. Die zelfs nog verder gaat en een gezonde gezins vorming op schandelijke wijze onder mijnt." Tn deze vragen ligt als kern 't pro- bleem: Levensbeschouwing en Poli tiek. De afgelopen weken hebben we ons met de neus op het vraagstuk gedrukt; daarvoor zorgden de congressen van de P.v.d.A.. van de V.V.D. en van het Humanistisch Verbond. Het P.v.d.A.- congres is van zeer bevriende zijde een echt socialistisch congres ge noemd. „De handen gingen het krach tigst op elkaar, als de vensters wer den opengeworpen naar socialistische toekomstmogelijkheden", zo „schreef 't partijblad „Het Vrije Volk". Op het V.V.D.-congres constateerde Oud met vreugde, dat vrijzinnig-de mocraten cn liberalen weer verenigd waren en in elkaar zijn opgegaan, de beide loten van liberale stam. Aan de ene kant socialisme, ander zijds liberalisme, beide onaanvaard baar voor ons, die een Christelijke, dus sociale maatschappij wensen. Het congres van het Humanistisch Verbond heeft een besluit genomen ten opzichte van communisten. Dit besluit houdt in dat communisten niet geweerd zullen worden als lid van het verbond. En dit ondanks de op hetzelfde congres aanvaarde re solutie. dat het humanisme „van zijn beginselen uit aan iedere macht rede lijke eisen stelt, zoals die van ver draagzaamheid, waarachtigheid, vrij heid en gerechtigheid, die zich geens zins beperken tot het persoonlijke le ven. maar evenzeer van kracht zijn op politiek en maatschappelijk ge bied." Hoe rijmt men dit te saam? Hoe kan een Moskou-aanhanger dan lid zijn van het Humanistisch Verbond? TTumanisten zijn in groten getale lid van de Partij van de Arbeid, on der de leden van de V.V.D. zijn zii in niet geringe mate vertegenwoor digd en anderen zijn communisten. Prof. Romme heeft aan deze vreem de situatie in „De Volkskrant" een artikel gewijd. Het humanisme is 'n levensbeschouwing. Vandaar dat hij terecht opmerkt: „Een levensbeschou wing hoe vaag ook in het positieve, moet toch niet alle politieke mogelijk heden kunnen bieden." Op het congres van de P.v.d.A. is ondubbelzinnig gezegd: „Het tafella ken met de communisten is doorge sneden. Geen socialist zal na de ver kiezingen zijn stem geven aan een communistische wethouderszetel." Maar qua levensbeschouwing gevoelen vele leden van oe P.v.d.A. zich met communisten verbonden. Het doet een nuchter mens toch vreemd aan van dit alles kennis te nemen. Vooral als hij zich herinnert, dat het be ginselprogram van de P.v.d.A. 't ver band tussen levensbeschouwing en politiek erkent. JJe politieke organisatie der katho lieken in Nederland heeft zich ge steld op de basis van onwankelbare zedelijke normen. Op grond van die normen acht zij zich verplicht tot een vooruitstrevende politiek, inzonder heid op sociaal-economisch gebied. Dit blijkt uit haar program, dit blijkt uit haar beleid. Temidden der verwarring blijft zij een baken in zee. 'n plechtanker vooi hen. die het Christendom hier èn el ders zien als noodzakelijke voor waarde voor 'n gezonde maatschappij Een katholiek - om op m'n uitgangs punt terug te komen - kan uit ideeële uit apostolische motieven evenzeer, lid zijn van de P.v.d.A., politiek han delt hij bepaald onverantwoord. ■yEGEN de verhoging van de ben zineprijs hebben gister in een ver gadering te Utrecht de weggebruikers geprotesteerd. In een motie is stelling genomen tegen de voorgenomen maat regelen als zijnde nadelig voor de eco nomische ontwikkeling van Nederland Aangedrongen wordt op aanmerkelijke verhoging van de middelen voor weg aanleg en wegverbetering, indien de invoering van het bijzonder invoe - recht op benzine werkelijk onvermij delijk moet worden geacht.

de Stem | 1949 | | pagina 1