foego=Slavie oefenterrein voor de volgende wereldoorlog? in Spanje bijna geheel katholiek, niet slechts in naam Capucijnen een halve eeuw Sluiskil TITO SPREEKT ZES WOORDEN NEDERLANDS Premiers van Bulgarije en Albanië gingen instructies in Moskou halen F r Wat een Wonderlijke Wereld EEN VOLKDAT HARD WERKT Kerk werkt mee aan oplossing van sociale problemen LIJFDE JAARGANG No. 1362 2e BLAD VRIJDAG 22 APRIL 1949 Hoe klooster en kerk ontstonden LITURGISCHE KALENDER J)E ideële opzet van het bovenge noemde Consejo Superior de In vestigaciones Cientificas blijkt uit het embleem, dat men er herhaaldelijk aantreft: de boom der wetenschap, ge worteld in de godgeleerdheid en de wijsbegeerte. De belangstelling voo* het wetenschappelijk en cultureel le ven blijkt niet alleen uit dit insti tuut en uit de universiteitsstad te Ma drid, maar ook uit de bloei van de Pauselijke Universiteit te Salamanca, waar de bisschop Mgr Barbado Viejo zich enthousiast toonde voor de cul turele samenwerking tussen Spanje en Latijns-Amerika. Zeer veel studenten te Salamanca zijn dan ook afkomstig van Zuid- en Centraal Amerika. Aan DE sociale wetgeving is vooruit strevend. Speciaal aan 't grote ge zin wordt gedacht. Op 19 Maart reik te Franco in het paleis El Prado de prijzen uit voor de grootste gezinnen. De eerste prijs verwierf een familie met negentien kinderen. De oplossing van de economische moeilijkheden wordt gezocht in uitbreiding van de productie, niet in geboortebeperking. De kerk werkt mee aan de oplossing van de sociale problemen. De bisschop van Cordova is bekend door de uit voering van zijn groots opgezette wo- liingbouwplannen voor de arbeiders. Kaderopleiding vrij willige brandweer fa t nieisje dat V> haar ifaeder ijJeeA RADUDj (Van onze correspondent) I1TO IS NOG NIMMER IN NEDERLAND GEWEEST, doch wel las hü en kele uit het Nederlands vertaalde roman». Hij spreekt zelfs zes woorden m onze schone taal, want tijdens zijn Parijse periode, waar hij in de der ier jaren de infiltratie van vrijwiligers naar Spanje verzorgde, kwam hij regeld in aanraking met Nederlanders. Of deze vrienden hem overigens »n juist beeld van ons vaderland hebben voorgetekend, staat te bezien, unnen we echter onze zegsman geloven, die in onmiddellijk contact staat et de maarschalk en grote zeggingschap uitoefent op zijn buitenlandse po- iiek dan heeft Tito grote bewondering voor het Nederlandse verzet tij- ins de bezetting en zou hij zeker gaarne een Nederlands journalist ontvan- in. Op charmante wijze wordt ons echter afgeraden te pogen een persoon- 'k onderhoud te krijgen met de maarschalk, want het zou minstens veertien igen duren alvorens hierop kon worden beslistEn aangezien veertien agen ook in Belgrado twee volle weken zijn, moesten we genoegen nemen iet wat gekeuvel met mindere grootheden. N het door Duitse bombardementen VTeselijk geteisterde Belgrado kunt s de nerveuze sfeer snijden. Ze is reral. Op straat, waar militaire ansporten bijdragen tot een soort obilisatiestemming. in de restau- ints en café's waar de strategen van koude grond het Balkanoorlogje ijecteren en beslissen, in de kerken, lar vrouwen en meisjes bidden om t naderende onheil af te wenden en uw hotelkamer, waar achtereen- Igens de directeur, enige obers lus knap kamermeisje u komen vra- n of Tito militaire steun van het asten zal ontvangen. Trouwens, niet «en het hotelpersoneel, doch ook jrnalisten, regeringsambtenaren, (oplieden, kunstenaars, kortom allen st wie ge in het Belgrado van v-n- ag in aanraking komt, stellen u de- vraag. Iedere gcdachtenwisseling, iere theorie, iedere veldtocht op pa- er vindt steeds een ontijdig einde dit vraagteken, VERDEDIGINGSLINIES UWEL in gesprekken met autoritei ten, als met huis-tuin-en-keuken rgers verbaast ge u aanvankelijk er het verbluffende besef van eigen acht, totdat ge ervaart hoe modern wapend en uitstekend getraind het jer wel is, hoe alle grenzen zwaar n bewaakt, hoe men verdedigings- lies heeft aangelegd o.a. bij Pla-.a Jbanese grens), Biteljah, Mirovce Bosovah (Griekse grens) voor en iter de Morava (Bulgaarse grens), or en langs de Dopau (Roemenië), hter de Drau en de Save (Hon- arse-Oostenrijkse grens)De geruch- n over deze verdedigingslinie pas uitstekend in de sfeer van he- n, doch men schijnt er in bevoegde ngen hoge verwachtingen van te bben. Onze linies zijn voldoende houd- ar en voldoende bemand om een In- I van welke zijde ook weken te ver. gen. In drie a vier weken tijd kan t aantal weerbare mannen, dat pst doet in het leger, worden op- iroerd tot bijna een millioen. lis Rusland van Joego-SIavië wil ik«n, wat de Duitsers en Italianen Spanje maakten in de dertiger ■en. n.I. een oefenterrein voor een Igende wereldoorlog dan zal het vendien nog rekening te honden bben met onze bergen Ook de Duit. rs slaagden er niet in Tito uit zijn rgen te verdrijven. Op dit ogenblik irdcn onze grenzen bewaakt door er dan 300.000 geoefende soldaten, reeds eerder de vuurdoop hebben dergaan. Jnie regering heeft alle mogelijke (atregelen genomen en is er zelfs voorbereid dat men zal pogen van inenuit de dictatuur van het Krem- fi opnieuw te vestigen". WAT WIL MOSKOU? IE [ELOOFT gij, dat Moskou inderdaad een actie zal ondernemen om Tito n val te brengen en daarvoor des- lods bereid is de wapens ter hand nemen? ijNeen! Wij vrezen geen m'litaire :tie van Moskou. Doch dat met het Jemhn achter de schermen Honga Ie, Roemenië, Bulgarije en de op- olger van Markos. de Macedoniër Jhanmdes, een poging zullen doen n, hetzij door aanspraken op Joego- lavisch gebied, hetzij door de ve ti ng van een volksrepubliek Macedo- 1e. hetzij door het uitlokken van een Jstand in Joego-SIavië Tito ten val i brengen en, profiterend van de his- irische verdeeldheid van Serven, roaten. Bosniërs, Montcnegrjjnen bz. een rederaal Joego-SIavië ^e ves- ïen met een stropop van Moskou in het hoofd, is voor ons boven alle 'ijfel verheven". Deze veelzeggende woorden werden ■proken door een der naaste mede erkers van Tito, die er echter onder .en voorwaarde zijn naam aan wilde ■rbinden, omdat op persoonlijke in- iedere buitenlander aan voor com mentaar cn objectief nieuws, want, structie van Tito alles moet worden nagelaten wat de beer in het Krem lin zou kunnen prikkelen. Vandaar waarschijnlijk, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Alles Bebler zich dezer dagen haastte om te ontken nen, dat hij hetgeen Associated Press beweerde gezegd zou hebben, dat de Kominformdruk van uur tot uur toenam. WAARHEID IN HET GEDRANG TNTUSSEN behoeft ge slechts een bezoek te brengen aan Belgrado om te constateren, dat de man in de straat niet, zoals Tito alles nalaat wat op provocatie zou kunnen wijzen. Men debateert er lustig op los. Men klampt evenzeer als men doordrongen is van de gedachte, dat de actie tegen Tito nog slechts een kwestie van dagen, misschien weken is, evenzeer is men er vast van overtuigd, dat alle juiste berichten van buitenlandse dagbladen en persbureaux door het officiële agentschap Tanjug niet worden over genomen. liever nog worden tegenge sproken, omdat Tito onder geen voor waarde het proces wil verhaasten, wanthij is nog niet helemaal klaar. Daarom wordt de waarheid gedementeerd tot leugen en de leu gen als waarheid bestempeld. Op het moment, toen Dimltrof al in zün particuliere vliegtuig zat, n gezelschap van zijn Albanese confra ter Hodscha, op weg naar Moskou, om blijkbaar de laatste instructies te gaan ontvangen voor Tifo's liquidatie, werd doodgemoedereerd ontkend, dat zij voornemens waren naar Moskou te gaan Vijf uren nadat op 24 Maart JI. een nieuw handelsaceoord met Ame rika werd ondertekend, dementeerde bet officiële agentschap zelfs het be. staan der onderhandelingen. En terwijl de troepen in Belgrado aan en af rijden, de verdedigingslinies op oorlogssterkte zijn gebracht en voor enkele onderdelen de verloven zijn ingetrokken, terwijl in allerijl in het hart van Joego-SIavië vier nieu we hoofdkwartieren worden ingericht, die de bevoegdheid hebben in tijden van nood geheel zelfstandig comman do's uit te voeren, komt Tanjug be weren, dat alles koek en ei is. Doch deze jongste dementi is alleen voor buitenlands gebruik bestemd. Alle di plomatieke waarnemers en alle cor respondenten van buitenlandse dag bladen en persbureaux zijn het over één ding eens, nl. dat de Tito-affaire in onheilspellend tempo haar crisis te gemoet snelt.... medeleving der dorpenaren. Bij hen vonden de kloosterlingen een welkom onderkomen. Een week nadien sloeg men opnieuw de hand aan de ploeg en 12 dagen later beschikte Sluiskil weer over een noodkerk. Ook met de herbouw, nu met een uitbreiding van 100 zitplaatsen werd dra begonnen. 1 Februari 1901 kon de kerk wederom in gebruik worden genomen en enige maanden nadien werd ook het klooster opgeleverd. Tot heden staan klooster en kerk tot sieraad ln Sluiskils dorp- ongehavend doorstond het de critie- ke oorlogsdagen. Moge God dit kloos ter van verdere rampen vrijwaren. DE VRUCHTEN LIET Zeeuwsch-VIaamse dorp Sluis kil zal eind dezer week in het middelpunt der belangstelling staan. Op 24 April immens worrit het feit herdacht, dat de Paters Capucijnen zich vestigden te Sluiskil. In tegenstelling met de Oostelijke kanaaloever, waar we van een tweetal grote industrieën de schoorstenen, ge bouwen en diverse ijzer constructies als reuzenkolossen uit de grond zien rijven, ontwaart men aan de Westzijde een kerktorentje. Daarnaast een kloos ter waar de kloosterlingen werken en bidden voor het heil van de aan hun toevertrouwde zielen. Het kerkje en klooster is eenvoudig. Geen pronk of praal van marmer, maar een getuige nis van de Franciscaanse eenvoud. In het gedicht: „Klein kloosterke van Sluiskil", geschreven door een der parochianen troffen we deze woorden: „Ik zou Je niet willen ruilen Voor geen paleis met gouden zuilen Omdat ik jouw niet missen wil O kleine kloosterke van Sluiskil". De Capucijnen hebben in Zeeland twee kloosters, n.I. in Rilland en Sluiskil. EEN STUKJE GESCHIEDENIS Dond 1890 was er in Sluiskil een grote behoefte aan een kerk. Wat was hier het geval.? De ruim 370 katholie ken moesten hun Zondagsplichten vervullen in parochies die op 1 tot 1 Viz uur gaans van Sluiskil verwijderd lagen Het stichten van een eigen zelfstandige parochie heeft schijnbaar op vele moei lijkheden gestuit. De naburige geeste lijken waren van mening, dat een klooster met openbare kerk hier uit komst kon bieden. Het was de Z.E.H. Kerstens. toentertijd pastoor van de gemeente Terneuzen, die in een schrij ven van 10 Febr. 1892 de eerste stoot gaf. Aan een pater Capucijn zette hij de situatie uiteen en vroeg om de mogelijkheden te overwegen om een klooster te Sluiskil te stichten. De kerk moest echter een bijkerk worden van de parochie Terneuzen. Bij het stichten van een klooster spelen vele factoren een rol. Wij den ken nog maar aan de financiële offers Het Is dan ook best te begrijpen, dat hierop niet direct een afdoend ant woord kon worden gegeven. Beide par tijen zaten niet stil. In een schrijven van 15 October 1897 werd vanuit Rome door Pater Bernardus van Andermatt, generaal der orde, vergunning ontvan gen om tot stichting van een klooster te Sluiskil over te gaan. 23 April 1898 stak men de eerste spade in de grond. Als bouwmeester en voorlopig overste van het klooster werd benoemd Pater Philippus. Als hulp bracht hij mee Broeder Lucianus en de Een van de hoogstgeplaatste Capu cijnen is een zoon van Slu ski!, nl. de Hoogeerw. Pater Gondulfus, ex-definitor-gcneraal hoogleraar te Lublin (Polen). architect van het klooster Broeder Felix. Hun eerste werk was werkhui zen te bouwen waarin de H. Mis kon worden gelezen, waardoor alvast de grootste nood gelenigd was. 16 Octo ber 1898 naderde het klooster zijn voltooiing. Nu kregen refter en keuken de bestemming als noodkerk, terwijl ook vergunning werd verleend voor het geven van katechismusonderricht en toediening der H. Sacramenten. De kerk. bevattende ongeveer 300 zit plaatsen, werd door de Z.E. H. Th. Hessels, deken van Hulst, begin 1899 ingezegend, in de St. Jozefsmaand d.a.v. werd het klooster canoniek op gericht. Het hoogfestijn viel op 16 Juli 1899. De kerk werd die dag geconsacreerd d. Z. H. Exc. Mgr. A. Leyten bisschop van Breda. Hierbij waren vele geeste lijken uit de dekenaten Hulst, Honte- nisse en Aardenburg tegenwoordig. Wat een feest en vreugde voor de pa rochianen, doch hoe spoedig kwam hieraan een eind. EEN ZWARE BRAND A cht maanden nadien, ln de nacht van 1314 Maart. 1900 brak ln de voornacht, op een tot heden onver klaarbare wijze brand uit. Niets dan zware muren, het restant van het trotse bouwwerk, doemden des mor gens als een troosteloze ruïne uit de nevel op. Wat een ontmoediging, maar tegelijkertijd een bewijs van trouw en IJ et zou ons echter te ver voeren om het vele werk, dat paters hebben verricht uitvoerig te belichten. In het kort geven wij de voornaamste feiten aan. 9 Juli 1902 oprichting van de Fran- ciskaanse Derde Orde. Pater Clemens deed pogingen om zusters naar Sluis kil te krijgen. Het resultaat zien we nog heden ten dage. 11 Mei 1915 werd een klein zieken huis ingezegend, terwijl 2 jaar nadien een school werd geopend, waarin thans tot 220 kinderen een plaats vinden. Ziekenhuis en school werden geëx ploiteerd door de Zusters van het H. Hart van Jezus. Het ziekenhuis heeft reeds diverse uitbreidingen ondergaan. Momenteel breidt men uit tot 130 bed den! Ook het jeugdwerk ondervond bij de paters de grootste aandacht. Steeds stonden de jeugdafdelingen in de voorste gelederen. Sedert 1 Augus tus 1930 worden de kinderen in de el- gen kerk gedoopt en kunnen de doden op een eigen parochiekerkhof begra ven worden. Sinds eind 1947 kunnen de parochianen, wonende in de ge meenten Terneuzen en Westdorpe in de kloosterkerk het H. Sacrament des Huwelijks ontvangen. De parochie is momenteel uitge groeid tot ruim 1500 katholieken. Zij nog vermeld, dat Sluiskil ln deze 50 Jaren het grote voorrecht genoot om 4 harer beste zonen als priester aan Gods kerk te schenken: Een van hen de H. E. P. Fermont werd Capucijn, terwijl de Z. E. heren A. Schelstraete Sr. en Jr. benevens A. Kaas in de orde der Paters van het H. Sacrament traden. GESLAAGDE RETRAITE r\ankbaar zijn de parochianen voor het vele werk door de Capucijnen ln Sluiskil en omgeving verricht. Hun dankbaarheid hebben zij getoond door een geslaagde parochieretraite. Moge de goede God, door de voorspraak van onze hemelse Moeder en de H. Anto- nius van Padua, patroon dier kerk, het werk der Copucijnen blijven zege nen. Zondag 24 April. Wit. Beloken Pasen, 2e gebed H. Fidelis van Sigmaringen. Credo. Pref. van Pasen. Maandag 25. Litanie van Alle Heiligen. Rood. H. Marcus. 2e gebed uit de Mis van de Kruisdagen. Credo. Pref. van de Apostelen. Of: Paars. Boetemis van de Kruisdagen zonder Gloria of Credo. 2e ge bed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Pref. van Pasen. Dinsdag 26. Wit. H. Liduina van Schie dam. 2e gebed H.H. Cletus en Marcellt- nus. Pref. van de Apostelen. V/oensdag 27. Wit. H. Petrus Canisius, Credo. Pref. van Pasen. Donderdag 28. Wit. H. Paulus van het Kruis. 2e gebed H. Vitalis. Pref. van Pa sen. Vrijdag 29. Rood. H. Petrus van Verona Pref. van Pasen. Zaterdag 30. Wit. H. Catharina van Siëna. Pref. van Pasen. rwES Sovjet-Russische huisvrouwen (geen gewone, maar erg hoog geplaatste huisvrouwen hebben een officiéél be zoek aan Londen gebracht Bij hun aankomst wer den ze toegesproken en daarna kregen zij een di ner aangeboden. Allemaal erg gezellig en werkelijk heel ongedwongen. Het ijs was» wat je noemt met één slag gebroken en dit te meer leidde ertoe dat de dames allerlei uitno digingen van particuliere- en niet-particuliere instel lingen welwillend moes ten aanvaarden. Onder die invitaties waren er ook van de Times en van de Londense persclub voor vrouwen. Maar om dat de Russische dames niet zo erg veel tijd had den, konden ze aan deze laatste bezwaarlijk ge hoor geven. Althans niet aan beide tegelijk. Om teleurstel lingen te voorkomen, spraken ze af, dat drie van hen de Times zou den bezoeken, terwijl de anderen een babbeltje met de vrouwelijke jour nalisten zouden gaan ma ken. Tevoren schoot er dan nog een klein uurtje over om de stad in te gaan. Op de afgesproken tijd zat natuurlijk zowel de directie van de Times als de voltallige persclub op het bezoek te wachten. Er verstreken vijf minu ten, er verstreek een kwartiereen half uureen uur, maar wie er kwamen: géén Russi sche huismoeders. Twee uur nadien kregen de wachtenden een briefje: Of zij het de dames niet kwalijk wilden nemen, maar het was werkelijk te laat geworden. De win kels in de stad hadden zozeer hun aandacht ge trokken, dat zij tijd en afspraak volkomen ver geten waren. Ze moesten nu direct naar het vlieg tuig.... maar werkelijk, volgende keer zouden ze het beter doen! Zwart paard ■pN DIE VRIEND van oom Nico is weer eens een keertje over spannen geweest. Allemaal maar denken, dat hij 'n wit paard had ingeslikt en niemand die hem van dat waandenkbeeld af kon helpen. Eindelijk was hij er toe te bewegen, een dokter te bezoeken. „Een paard ingeslikt?" zei de dokter, „maar man dat is toch niet zo erg. Een klein operatietje en je bent er vanaf". En ter wijl die vriend van oom Nico onder narcose was, haalde de dokter een klein zwart paardje in de kamer en bond dat aan een van de tafelpoten vast „Hier", zei hij, toen zijn patiënt weer bijkwam, „hier heb je je paard. Zie je nou dat het veel min der erg is dan je denkt. Hij is eruit hoor". „Je kunt me nog veel meer vertellen," zei de behandelde. „Dat paard is zo zwart als de kachel en het is een schimmel die ik in mijn maag heb zitten". (Speciale K.N.P.-correspondent) gPANJE IS EEN ACHTERLIJK LAND, beweren velen. En wanneer de trein, die 's morgens om acht uur in Madrid zou moeten arri veren, eerst des middags om drie uur aankomt, omdat onderweg op de lijn een paar brandende goederenwagens de weg versperden, dan is men geneigd om deze bewering te geloven. Een verblijf van enkele weken in Spanje doet de buitenlander evenwel inzien, (Jat er hard wordt ge werkt om de achterstand in te halen. CPANJE is een katholiek land'! 98 procent van de bevolking is katho liek, en niet slechts van naam. Het katholiek voelen leeft in alle lagen der bevolking. En wat de plicht tot mishoren op Zondag betreft: al is de toestand op het platteland in dit op zicht minder rooskleurig, in de steden is het misverzuim op Zondag ook van de mannen, zeer zeldzaam. De missen in de week zijn in de steden goed be zet en het aantal communicanten is groot. Mede tengevolge van de geloofs vervolging in 19361937, die naar een, zeer voorzichtige raming toch mins tens aan 5000 tot 6000 priesters het leven heeft gekost, is er een gebrek aan priesters. Bovendien is het paro chiewerk practisch geheel in handen van de wereldgeestelijkheid. Vele ka tholieken hebben dan ook de wens ge uit, dat ook de religieuzen zouden deelnemen aan het parochiewerk, evenals zij dit doen als missionarissen op de Philippijnen en in Zuid- en Cen traal Amerika. Aan het retraitewerk wordt veel aandacht besteed. Ook door de offi ciële instanties. Zo leidde een dezer weken een pater Jezuit een retraite voor het personeel van het Consejo Superior de Investigaciones Cientifi- cas. een reeks instituten voor weten schappelijk onderzoek. En een Ame rikaans Dominicaan leidde een retrai te voor de leden van de Amerikaan se en Engelse Delegaties te Madrid. Een missie in de grote parochie van de wijk Salamanca te Madrid werd besloten met een kinderprocessie, waarin zelfs praalwagens niet ontbra ken. In de universiteitsgebouwen van moderne en groots opgezette uni versiteitsstad, de Ciudad Universita- ria te Madrid, zijn kapellen, waar het Allerheiligste wordt bewaard en waar de H. Mis dagelijks wordt opgedra gen. WETENSCHAP EN CULTUUR het philosophische congres, dat op 30 Maart te Mendoza in Argentinië werd geopend, namen met pater José To- doli nog vijf Spanjaarden deel. De culturele belangstelling moge tenslotte nog blijken uit de grote be langstelling van Spanjaarden voor de musea, niet slechts voor het beroemde El Prado, maar ook voor het oudheid kundig en het natuurkundig museum te Madrid. Het enthousiasme van de Spanjaar den voor de stierengevechten geeft niet het recht hen als een minder be schaafd volk te beschouwen. Bij de felle voetbalwedstrijd SpanjeItalië (13) op 27 Maart te Madrid ge speeld, kwamen meer persoonlijke on gevallen voor, dan bij het stierenge vecht, dat daags tevoren ter ere van de gasten werd georganiseerd. Stond en staat Spanje hoog op cul tureel, artistiek en wetenschappelijk gebied op het terrein van de techniek tracht men een werkelijke achterstand in te lopen. Er worden bruggen ge bouwd, waterwerken aangelegd, maar een langdurige dfoogte teistert het land. Enige dagen per week liggen tengevolge daarvan de fabrieken stil, een ramp, die de moed van het Spaan se volk op 'n zware proef stelt. In verschillende delen van het land heerst armoede. Er zijn veel bedelaars maar men moet bedenken, dat het in de Zuidelijke landen geen schande is te bedelen. De bedelaar zal u aanspre ken als ..hermar.o" (broer); hij is vertrouwelijk, maar beleefd. SOCIALE WETGEVING Men tracht de handelsbetrekkingen met het buitenland te verbeteren. Een Nederlandse handelsdelegatie arriveer de op 5 Apil in Madrid. Spanje, dat gekweld wordt door 'n ongekende droogte; dat slechts tien jaar geleden een binnenlandse oorlog beëindigde en dat daarna de gevol gen moest ondervinden van de tweede wereldoorlog, heeft behoefte aan hulp van buiten. Dat het van de Marshall hulp en van het Atlantisch Pact wordt uitgesloten wordt als een onrechtvaar digheid gevoeld. Radio Nacional de Espana gaf bijv. het volgende sarcastische commen taar: „Het zou voor Spanje schijn baar meer waard geweest zijn, als de Spanjaarden de Duitsers door hun ge bied hadden laten trekken, Spanje deed het niet ondanks de Duitse en Italiaanse aandrang en Spanje wordt behandeld als een uitgestoten natie. Als Spanje Hitier Noord-Afrika had laten winnen, zou het thans ongetwij feld even goed behandeld worden als Denemarken" (A.B.C. 20 Maart 1949, pag. 20). DE DICTATUUR 1LTAAR kan men een land als Span- je waar een dictatuur heerst, deel genoot maken van de Marshall-hulp en het Atlantisch Pact? Is het gemis aan vrijheid in Spanje niet te groot om het gelijk te stellen met de „de mocratische" landen? Wanneer men door Spanje reist, krijgt men niet de indruk in een on vrij land te zijn. Zeer vele buitenlan ders passeren dagelijks de Spaanse grens. In de treinen kan men vele ma len critiek horen op de lagere rege ringspersonen, die zich dictatoren wa nen op hun terrein (wat overigens ook in de zgn. democratische landen voorkomt). De vrijheid der dagblad pers kon groter zijn, zonder dat dit schade zou doen aan de regering. Doch dat er nog wel vrijheid van drukpers bestaat, blijkt bijv. uit de felle critiek op de huidige regering, die in het fa- langistische studentenblad „La hora" verscheen. Dat men op 1 April de passen en persoonsbewijzen controleerde van hen die naa- Madrid reisden, waar Fran co ae parade van de overwinning zou afnemen, is te begrijpen. Dat in Gra nada, Madrid en enkele andere plaat sen door traditionalistische heethoof den de inboedel van Protestantse ker ken werd beschadigd, is te betreuren en werd door de Kerk en de regering afgekeurd, ook al had de uitdagende houding van de Adventisten en de Pinkster-gemeente aanleiding gegeven tot dit optreden. Deze losstaande feiten geven echter geen recht op de hevige anti-katho lieke propaganda, die er in de neu trale pers op volgde. In het katholie ke Spanje is de Katholieke de offici ële godsdienst, doch de Protestanten, Joden en Moren mogen er vrij hun godsdienstoefeningen houden en doen dit ook. De Protestantse kerken. 165 in aantal, worden echter hoofdzakelijk door buitenlanders bezocht daar het aantal Spaanse Protestanten gering is. In het door de Oficina Informativa Espanola uitgegeven boek „Twaalf jaar sociale bijstand in Spanje" leest men op pagina 15: „De Spaanse staat is een katholieke staat voor een natie, waarvan de bevolking bijna geheel katholiek is. Omdat zij dit is, en om dat zij dit zijn wil, feitelijk en rech tens, moest zij zich onderwerpen aan een doctrine en aan een moraal, vol gens welke de mens een persoonlijk heid is die eeuwige waarden in zich da-aagt en de staat een dienares van de mens, en niet andersom". In het buitenland hegrst veel wan begrip omtrent Spanje. Bovengenoem de Oficina Informativa Espanola (Spaanse informatiedienst) waarvan 't nieuwe gebouw op 6 April door de wijbisschop van Madrid, Mgr Casimo- ri Morcillo werd ingezegend, kan het hare bijdragen tot een beter begrip van Spanje en de Spaanse toestan den. Want in de strijd voor of tegen God kan het niet aan twijfel onder hevig zijn aan welke zijde het huidige Spanje staat. W. M. TEURLINGS O.P. De rijksinspectie van het Brand weerwezen in Noordbrabant en Zeeland gaat opnieuw cursussen organiseren voor de opleiding voor het kader van de vrijwillige brand weer. Voor de kringen Bergen op Zoom en Breda zullen de lessen gegeven worden op de 4e Donder dag van elke maand. DE WEST-EUROPESE UNIE IN ACTIE Daarin vergist u zich toch: ik kan >n nt*'8 'n uw gevoelens verplaat- I ™aar dat neemt niet weg. dat ik aanraad de moed niet te ver ben. Ga eens na: uw wagen heeft nummer en een signalement; een ptorrijder die op onze hand is, zit j achter aan en zells als het hem kt lukt de auto in te halen, kan hij toch betrouwbare inlichtingen ge- over de richting waarin Veles is -gaan. Voorlopig kunnen we niets uders doen dan dat stel hier in het Jtitie-bureau opbergen; alle politie jaren in de omtrek nummer en be drijving van' uw wagen telefoneren J de terugkomst van onze motorrij er afwachten." ..Bent u van plan het drietal te ar- lateren?" ..Zeker." ..Dp grond waarvan?" „Samenspanning tot wederrechtelij- vrijheidsberoving. We weten dat P onder valse voorspiegelingen hier heen gelokt is en, Miss Polly heeft Veles met haar zien vluchten, nadat hij haar eerst verdoofd heeft. De aan wijzingen om die drie hier van mede plichtigheid te verdenken zijn sterk genoeg voor een aanhouding, ook zon der bevel tot inhechtenisneming. Dat neem ik op mijn verantwoording. En ik ben in mijn ziel overtuigd dat on ze vriend Fowle zich als een kroon getuige a charge ontpoppen zal, wan neer hij gelegenheid krijgt de zaak een paar uur in de eenzaamheid van een cel te overdenken." „Bah, die misselijke kwal! Het kan me geen steek schelen, of dat voze zoodje gestraft wordt; het ls me er om te doen Miss Bartlett terug te vin den. Zou het niet veel verstandiger zijn ze op vrije voeten te laten en ze goed in 't oog te houden?" „Ja, bij een gewoon misdrijf mis schien", meende Carshaw. „Maar neem nu eens een type als Rachel Craik, die liever een eindeloos martelaar schap zou riskeren, dan haar mond open doen en een vent zoals Fowle. niets anders dan een blind werktuig, die niets anders weet dan.wat ze nut tig en nodig gevonden hebben hem te vertellen. En ten slotte die sinjeur Greyfoot, die precies doet wat zijn i baas hem zegt. Ik voor mij geloof, dat als ze op vrije voeten blijven, ze ons op een spoor kunnen brengen, doordat ze zullen trachten zich met Veles in verbinding te stellen." „Daar zit iets ln", stemde de Inspec teur op nadenkende toon toe. „Maar dan moeten we zien ze angst aan te jagen. Zorg, dat u uw gezicht en tong in bedwang houdt; Ik wil eens kijken hoever ik met een krijgslist kom." Ze gingen het huis weer binnen, waar Jim in de hall als schildwacht dienst deed. De gevangenen zaten in somber zwijgen voor zich uit te kij ken; alleen liet Greyfoot nu en dan een pijnlijk gekreun horen... het ge vecht had zijn gewonde arm niet be paald goed gedaan. Eerst werd Jim naar de deur ge roepen en kreeg de gefluisterde op dracht naar het politiebureau van Uxbridge te gaan en daar te vragen het signalement van de auto en haar passagiers naar alle posten op de weg naar Londen en naar de autoriteiten in de hoofdstad zelf te telefoneren. Daarop wendde Mr. Winter zich tot het drietal en begon de handboelen die hij Rachel en Fowle had aange daan, los te maken. Er was een min achtende klank in hun stem toen hij hen toesprak. „We zullen jullie niet verder lastig vallen „Dat zult u natuurlijk wel", viel Miss Craik hem schel en brutaal ln de- rede. ,Na uw schandelijk en on wettig optreden Winter liet haar thans niet uit spreken. ..Die hoge toon kunt u beter bewa ren voor mensen, die daar misschien onder de indruk van komen. Op mij heeft die geen uitwerking; u bent er eerlijk gezegd, 'n beetje te laat mee, nu Miss Winifred Marchbanks veilig en wel bij vrienden is en Veles op weg naar de gevangenis. Wat mij persoon lijk betreft, Miss Rachel Bartlett, vind ik het niet noodzakelijk om u voor deze zaak vast te houden, maar het ls niet uitgesloten, dat het open baar ministerie om andere redenen nog eens 'n woordje met u te praten heeft." De ogen van de oudere vrouw glom men 'n moment als die van een ln het nauw gedreven kat. Dat de inspectèur kalmweg Winifred's werkelijke naam gebruikte en ook haar zelf aansprak met de naam die ze sinds vele jaren verloochend had, schokte haar zelf vertrouwen in hoge mate. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 22 APRIL. HILVERSUM II 4.15 m.: 17.45 Omr. Ork. 18.30 De a.s. Gemeenteraadsverkiezingen 18.45 Geestelijke liederen, 19 Nieuws, 19.15 Intern. Economische en Sociale samenwerking, 19.30 Actueel geluid, 19.45 CWV kwartier, 20 Nieuws, 20.05 Progr. proloog, 20.15 Evangelisatie arbeid, 21.30 Trio Fantasia, 21.50 Symphonische muz., 22.30 NCRV-kwartet, 22.45 Avondover- denking, 23 Nieuws, 23.15 Selectie uit selecties. HILVERSUM I 301 m.: 18 Nws, 13.15 Fe licitaties, 18.30 Nederlandse strijdkr.,, 19 Denk om de bocht, 19.15 Accordeola. 19.30 Nederland en zijn gewesten, 19.50 Tien voor acht, 20 Nieuws, 20.05 Annie Woud, alt en Herman Kruyt, piano, 20.30 Jerusalem, 20.55 Zo juist verschenen boeken, 21 Meh vraagt en wij draaien, 21.30 Hoorspel: Emmy, 22 Buitenlands overzicht, 22.15 Swing and Sweet, 22.40 VPRO, 22.45 Avondwijding, 23 Nieuws, 23.15 In huwelijk en gezin, 22.30 Manuel de Falla. BRUSSEL VLAAMS 322 m.: 18.30 Soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Liederen van Poulenc, 19.45 Filmmuziek, 20.15 Revue, 20.30 Omroepsymph. orkest, 22 Nieuws, 22.15 Uit Latijns Amerika, 22.50 Nieuws. ZATERDAG 23 APRIL. HILVERSUM n 415 M.: 7 Nieuws. 7.15 Hoogmis op St.. Jorisdag, 8.15 Vlaggen- parade Purmerend, 8.30 Nieuws, 8.45 Wij gaan naar buiten, 9 Vrouw, 9.05 Strijkkwartet, 9.30 Waterstanden, 9.35 La boutique fantasque, 10 Kleutertje, 10.15 Muziek houdt fit, 11 Zonnebloem, 11.45 Rimsky Korsakof, 12 Angelus, 12.03 Piano 12.30 Land en tuinbouw, 12.33 Om en om, 12.55 Zonnewijzer, 13 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Om en om. 13.50 Film en toneel, 14.10 Gram., 14.20 Engelse be ginners, 14.40 George Formby, 14.50 Boe ken, 15 Bioscooporgel, 15.10 Wonderland der muziek, 15.30 Dubbelmannenkwartet 16 Volkshogeschool Drakenburgh, 16.10 Balalaika, 16.15 Gregoriaans, 16.45 Wig wam, 17.45 Hockey wedstrijd Frankrijk- Nederland, 18 Promenade orkest, 18.30 Journalistiek weekoverzicht, 18.45 Pro menade orkest, 19 Nieuws, 19.15 St. Jo ris kampvuur, 19.30 Gram., 19.45 Kamp vuren langs de evenaar, 20 Nieuws, 20.05 Gewone man. 20.15 Pique Dame, van Suppé, 20.20 Lichtbaken, 20.45 Stem van de week, 21 Negen heit de klok, 21.45 Landskampioenschap in spelregelkennis. 22 Weekend-serenade. 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23 Nieuws, 23.15 Gram., 23.45 De Paasnacht in de Slavisch-By- zantijnse liturgie. HILVERSUM I 301 M.: 7 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Musette klan ken, 8 Nieuws. 8.18 Aimee Barelli en orkest, 9 Londens Philh. ork., 10 Tijde lijk uitgeschakeld, 10.05 Morgenwijding, 10.20 De moordenaar, kort verhaal, 10.35 Arbeiders in continubedrijven, 11.10 De jonge Flierefruiters, 11.35 Gram., 12 Jan Vogel en accordeonorkest, 12.30 Land en tuinbouw. 12.30 Land en tuinbouw, 12.33 Omroeporkest, 13 Nederl. strijdkrachten, 13.30 Omroeporkest, 14 Als een bonte vo gelvlucht, 14.20 Marinierskapel, 14.50 Paul Robinson, 15 Uit 't land van de Graaf van Egmond (Hoekse Waard), 15.30 Ens. Vincentino, 16 Voetbal Neder land-Frankrijk. verslag door Ir Emmenes 18 Nieuws, 18.15 Roemeense dansen, 18.30 Nederlandese strijdkrachten. 19 Artistie ke staalkaart, 19.30 Lezen in de bijbel 19.45 Nederlanders in Duitsland. 20 Nws' 20.05 Dingen van de dag, 20.12 Varia' 20.15 België-Nederland, relais van Vlaams en Franse uitzending, met mede werking van orkest, koor en solisten 21.30 Socialistisch commentaar door Vos kuil, 21.15 België-Nederland, 22 Je moet maar pech hebben, 22.15 België-Neder land. 23 Nieuws, 23.15 Gram. BRUSSEL VLAAMS 322 M.: 8 Nieuws, 8.05 Ochtendconcert. 9 Nieuws, 9.05 Ca sino, 12 Intern, cabaret. 13 Nieuws, 13.15 Verzoek progr., 14 Invloed van Europese letterkunde op Afrikaans, 14.15 Werken van Oscar Strauss, 14.25 Gram., 15.30 Gram., 16 Dubbel vocaal kwartet, 16.50 West Europees commentaar. 17 Gram 17.05 Nieuws, 17.15 Accordeon, 17.55 Eco nomisch overzicht, 18 Jazz, 18.30 Soldaten 19 Nieuws, 19.30 Zang. 20' Piano. 20 15 Omroeporkest, 21 Actualiteiten. 21 Ned -België. 23 Nieuws, 23.05 Jazz, 23.30 Avond concert.

de Stem | 1949 | | pagina 5