Eerste Kamer wijkt voor kabinetscrisis Zal Gallische Haan in Rotterdam victorie kraaien? Den Haag accoord met herste! van de republiek Dat niet! Arnold slaat zich op de borst Eert millioen MorgenNederland-Frankrijk MET WETSONTWERP GRENSCORRECTIES GING HET NIET VAN HARTE Regering wil besprekingen niet schorsen en drijft grenscorrecties met 25 tegen 17 stemmen door Arnold schond gastvrijheid Luxemburg ziet niet af van alle grenscorrecties in een maand Trekken Sovjettroepen uit Oost-Duitsland Staatsonderwijs alleen als aanvulling r VLAGGEMAG Distributienimi Nieuwe bonnen voor werkkleding DE CONFERENTIE TE BATAVIA Voorwaarden blijven echter: staking guerilla- strijd en overeenstemming over R.T.C. Kouder ORANJE KAN ZICH REDDEN DOOR SNELHEID EN SCHOTVAARDIGHEID IN 1936 won Nederland in Parijs met 61 van het Franse nationale voetbalteam. Dat is de laatste overwinning op de Gallische Haan ge weest. Want in 1937 werd Nederland op eigen bodem met 32 geklopt en in 1947 zagen wij de Oranjehemden met niet minder dan 40 verlie zen in een stoffig en arm Parijs. En wat zal het Zaterdagmiddag om 4 uur worden in het Feyenoord-stadion? Het is moeilijk op deze vraag antwoord te geven, vooral ook omdat het voetbalcontact met Frankrijk spijtig genoeg nu nie' direct zo groot is geweest. Gezien echter de kwa liteiten van het huidige Nederlandse spel en de berichten die uit Frank rijk overwaaien, geloven wij, niet te optimistisch te mogen zijn. Met een reis naar Schotland voor de boeg zullen de Fransen er overigens alles opzetten om de eer aan zich te houden. Geen intimidatie Het 'plan is, geloven we, nu juist niet, wat het Zuiden wenst. Dat staat al enige jaren op de bres voor een eigen instelling van Ho ger Technisch Onderwijs. Maar dan ook een volwaardige instel ling: een waar technisch weten schappelijk centrum, dat door zijn onderzoekingen en zijn werken de industrialisatie dient en dat omge keerd bevrucht wordt door de prac- tische ervaring, opgedaan in de bedrijven. Indonesië én de C. H. VIJFDE JAARGANG No. 1362 Uitgave N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. 3. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A J. J- M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bü vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent, Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. VRIJDAG 22 APRIL 1949 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 015 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoonj347) COMPLEET VERRASSEND is het gister in de Eerste Kamer geweest, dat de Regering bij monde van de minister van Buitenlandse Zaken, Stikker, het aftreden van het kabinet in zicht heeft gesteld, indien de Kamer het wetsontwerp betreffende grenscorrecties zou ver werpen. De Kamer is hierdoor voor een fait accompli komen te staan en heeft het wetsonwerp goedgekeurd, omdat men het aftreden van het kabinet niet wenselijk vond in verband met de internationale problemen. Dat die goedkeuring niet van harte is gegaan, blijkt wel hieruit, dat er 25 voor- en 17 tegenstemmers zijn geweest, terwijl 1 lid (de heer Ruys de Beerenbrouck - K.V.P.) zich van stemming heeft onthouden. De 17 leden, die hebben tegen gestemd, zijn de Wilde, Woltjer, Tjalma, Anema, Schipper, Algra en Rip, allen A.R., Pollema en Reyers, beiden C.H., Beaufort en Barge, beiden K.V.P.J. Kramer en Wouden berg, beiden Partij van de Arbeid, van Santen, Branden burg, Schalker en Schoonenberg, allen C.P.N. Vóór het bijeenkomen van de Kamer-vergadering heeft het kabinet vergaderd om overleg te plegen over het in te nemen standpunt. Dit standpunt is hevig becritiseerd. Er is zelfs gesproken over een Dies Ater (een zwarte dag) voor de Kamer. MINISTER STIKKER, die direct bij het begin der Kamerzitting het woord nam, heeft er allereerst op gewezen, dat er een onoverbrugbare kloof bestaat tussen de regering en de communisten, wier inzichten diame traal tegenover elkaar staan. In West- Europa is alles openbaar, in het Oos ten is dat niet het geval, zei hij. De internationaal vastgesteld ter mijn voor de correcties is naar zijn oordeel aan de lange kant geweest. Wat de Benelux-partners betreft, deze bevonden zich met de toegeken de correcties in een gunstiger positie, omdat er minder inwoners in de be trokken gebieden zijn. Alle grenscorrecties brengen voor de bevolking bepaalde gevolgen mede; de bewoners der betrokken gebieden zullen als Nederlanders behandeld worden en dus meer rechten genie ten, dan hun voorheen zijn toege kend. Hij ontkende, dat de correcties zouden ingaan tegen de bepalingen van het Atlantisch Handvest. En hij herinnerde in dit verband aan de wijzigingen van de Duitse Oost grens en aan de kwestie van het Saargebied. Met recht kwam hij er tegen op, dat met de Duitsers niet zou zijn overlegd. De Amerikanen en Engel sen zijn bij jje onderhandelingen al? onpartijdige 'scheidsrechters opgetre den. ONWIL VAN DUITSLAND. los te maken van de grensvraagstuk ken. De grensproblemen zijn daarna in een impasse geraakt. Aan de Nederlandse compensatie verlangens wilden de bezettingsauto riteiten niet tegemoet komen, maar wel wilden zij ingaan op technische correcties. Het scheen de regering niet juist de kans op technische wijzigingen voor bij te laten gaan, omdat anders wel licht gewacht zou moeten worden op de vredesconferentie, welke misschien nog in een ver verschiet zou liggen, De Benelux-partners hebben dui delijk willen maken, dat deze correc- ties niet prejudiciëren op vergoedin gen. De thans ondervonden bestrijding is voor de regering een onverwachte teleurstelling, zo gaf de heer Stikker te kennen. Wat de omvang der correcties aan gaat herhaalde hij, dat de regering niet van verdere compensaties afziet. Speciaal geldt dit ook ten aanzien van de Dollard. CR1TIEK OP ARNOLD 3. De regering ervan overtuigd is, dat er geen blijvende schade voor de betrekkingen met Duitsland is te vrezen. 4. De Benelux-partners geen prin cipieel afwijzend standpunt hebben ingenomen. 7 CORRECTIES VOOR BELGIE. rpEN AANZIEN van de Benelux- partners merkte hij verder op, dat dr. Arnold te kennen heeft gegeven, dat België bepaalde eisen zou laten vallen. Dat is weer eens een voor beeld ervan hoe Duitsland niet moet optreden. Het is uitermate moeilijk, aldus te onderhandelen, zei de mi nister. En benadrukte voorts, dat de zaak voor België en Luxemburg an ders ligt, b.v. al omdat van nature on ze grens langer is. Van de acht aan België toegestane correcties worden er Zaterdag zeven tot uitvoering gebracht. België ziet wegens technische pro blemen voorlopig van één correctie af. Men wil de nieuwe Duitse rege ring straks niet belasten met de kwestie van de grenscorrecties. (Vervolg op pag. 2) TTIT LUXEMBURG wordt in een officiëel communiqué verklaard dat de Luxemburgse regering op 12 April aan de regeringen van Groot- Britannië, Frankrijk en de Ver. Sta ten heeft medegedeeld, dat zij, we gens het feit, dat de administratieve voorbereidingen voor de overneming van de Duitse gemeente Rot niet tij dig konden beëindigd worden, beslo ten heeft de in bezit neming van de gemeente Rot voorlopig uit te stellen onder het uitdrukkelijke voorbehoud van haar rechten, die .voortspruiten uit de Parijse overeenkomst. Het Kammerveldwoud, zal echter door de Luxemburgse regering wor den overgenomen, waaruit dus blijkt dats ook Luxemburg niet afziet van alle grenscorrecties, juist zoals België J"JE MINISTER ging de geschiedenis der behandeling van deze grens correcties na. Reeds tijdens de oorlog zijn deze ter sprake geweest. De Ne derlandse regering verbond haar eis ten aanzien van de correcties aan die nopens schadevergoeding. Na de be vrijding vond de gedachte aan annexa tie in ruime kring weerklank. Reeds vroeger is getracht plaatselijke mis standen op te heffen. Maar steeds stootte men op on wil van Duitse zijde. Nimmer is aan Duitse zijde enige tegemoetkomend heid betoond. Het duidelijkste bewijs van onwil werd wel geleverd ten aanzien van de Doiiard-kwestie. In het Oosten heeft de Sovjet-Unie de Duitse grenzen eenzijdig bekrach tigd. Het Duitse vraagstuk was niet ■T^ROUWENS dr. Arnold kreeg een stevige critiek te slikken, toen de minister meedeelde, dat met dr. Ar nold was afgesproken dat niets ge publiceerd zou worden over het be sprokene dan het sobere communiqué doch dat de heer Arnold zich daar aan niet gehouden heeft. Integendeel hij heeft met verschei dene journalisten en enige Kamerle den gesproken. Dit is een vreemd gebruik van verleende gastvrijheid als een Duit se autoriteit aldus in ons land agi tatie voert tegen de Nederlandse regering, beklemtoonde de,minister VREEMDE POSITIE TAE REGERING zal in een vreemde positie geraken als de correcties worden verworpen en zij zal moe ten gaan onderhandelen op een ni veau waarop zij dat niet wenst, ver duidelijkte de heer Stikker. De regering heeft dan ook ern stig bezwaar tegen schorsing van de behandeling van het ontwerp, zoals door Pater Beaufort en an dere Kamerleden gevraagd. Voorts verklaarde hjj, dat het Kabinet voor verwerping van het ontwerp de ver antwoordelijkheid niet kan dragen. De minister vatte samen dat: 1. De correcties van bescheiden aard zijn, maar uit technisch oogpunt niet als bagatel mogen worden beschouwd 2. Uit de houding der Duitse poli tici is gebleken, dat op geen andere wijze afdoende verbetering is te ver krijgen. „fEEFT nog eens de helft van L* heigeen ge al gegeven hebt.' is het motto van de Anno- Santo-actie. Om tot 't resultaat te komen van „Een millioen binnen een maand" kunnen we niet beter doen dan de wegen aan te geven, waarop de over making van de giften zal kun nen gschieden: 1. Door storting op giro 533000 van Radio Anno Santo te Amsterdam. 2. Per postwissel, met vermel ding Radio Anno Santo,, Am sterdam. 3. Door een bedrag aan post zegels bendeden f 1.te plakken aan de adreszijde van een briefkaart en deze te zenden aan Radio Anno Santo te Amsterdam. 4. Door ovemaking aan Theo- door Gillisen's Bank, Doelen straat, Amsterdam. Voor hen, die het bezwaarlijk vinden een van deze wegen te begaan,, is nog de mogelijkheid open om het geld in een ge sloten envelop te bezorgen bij de pastorie of bij een door de Pastoor aan te wijzen persoon. Het is de bedoeling, dat deze actie'per 1 Mei a.s. zal zijn ge sloten. Dan heeft katholiek Ne derland een daad gesteld, die zijn weerga in de wereld niet vindt. Hij verlangt betere toon van Duitse pers r\R ARNOLD heeft gister aan de Duitse pers in een persconferentie verslag uitgebracht van zijn reis naar Nederland en gezegd, dat zijn voor naamste indruk van het bezoek was, dat de oorlog in de mentaliteit van Nederland grote veranderingen heeft gebracht, die het voor Duitsers moei lijk maken zich gehoor te verschaffen. Het was volgens Arnold de taak der Duitsers, te trachten deze reminiscen ties voor een meer positieve instelling tegenover Duitsland te doen plaats maken. Arnold riep in dit verband de Duit se pers op er voor zorg te dragen, in beschouwingen over de Duitse ver houding tot Nederland „de juiste toon aan te slaan." Hij zeide dat zeer vaak de Nederlandse openbare mening aanstoot heeft genomen aan „niet tactvol gekozen opmerkingen van Duitse zijde". Hij verklaarde het noodzakelijk te achten, ook wanneer het Nederlandse parlement zijn goedkeuring aan de correcties zou geven het contact met Nederland over de kwestie aan te houden. IJ ET Duitse nieuwsbureau Dena (Amerikaanse licentie) maakt mel ding van berichten als zou het „zeer wel mogelijk" zijn, dat de Sovjet-Unie bereid is spoedig haar troepen uit Duitsland terug té trekken. Eerder hebben Wij gemeld, dat Duitse politici in de Oostelijke zone van de Sovjets opdracht hebben ontvangen voor één Juni de plannen voor instel ling van een Oost-Duitse regering te voltooien. Het met Britse licentie verschijnende Duitse blad „Sozialdemokrat" bericht, dat de Sovjetrassische autoriteiten leidende functionarissen van het spoor wegwezen in de Sovjet-zone opgedra gen hebben, voorbereidingen te treffen voor de opheffing van de „blokkade" en hervatting wjn het interzonale spoorwegverkeer'tegen 30 April. Prof. Dr. Gielen f\VER ..de onderwijstoestanden ui V-/ Nederland" heeft de Nederlandse oud-minister van O. K. en W. prof. dr. Jos. Gielen in de Mechelse Normaal school een belangwekkende uiteenzet ting gegeven, waarvoor hij een harte lijk dankwoord van Z. Em. Kardinaal van Roey in ontvangst had te nemen. Hij werd door de vele aanwezigen warm toegejuicht. Prof. dr. Gielen zette uit een, dat de strijd voor de vrije school in Nederland dagtekent van 1848. Het goede recht van de Vrije School aldus oud-minister Dr. Gielen vloeit voort uit een natuurrecht. In Nederland heeft het jaren geduurd, voor aleer men de tegenstanders daar van heeft kunnen overtuigen en 't is eerst na 1920 dat de gelijkstelling tus sen vrij en officiëel onderwijs werd verwezenlijkt. De Kerk heeft ontegensprekelijk het recht voor de opvoeding te zorgen; de Staat bezit dit recht echter niet. Door het uitvaardigen van de leerplicht werden de ouders verplicht hun kinderen naar niet Christelijke, neu trale scholen te zenden, vandaar het verzet tegen de leerplicht. Het récht op een vrije school steunt op de principes van de democratie. Als beste oplossing stelt hij voor het: bijzonder- of vrij onderwijs weze de algemene regel, het Staatsonderwijs komt enkel als aanvulling daar waar het vrij onderwijs tekort schiet. OP 24 April a.s. is het DE DAG VAN DE NAASTENLIEFDE. Gaarne zag Pater de Greeve, dat, evenals dit ter gelegenheid van Koninginnedag, Arbeidsdag. Be vrijdingsdag e.a. gebeurt, alle me dewerkers van de Bond ook op die dag DE VLAG zouden UITSTE KEN. De vlag dus uit! Blijft niet ach ter! Dank U. BOND ZONDER NAAM. JA F. BONNEN 13 en L 13 voor werkkleding H zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkle ding. Op de bonnen H 13 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een labo ratorium jas of 'n mouwschort. En op de bonnen L 13: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Eng. leer, Manchester of pilov, een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. De bonnen H 1 t.m. 12 en L 1 t.m i 12 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. CAVALCADE TE ZELZATE Zondag 24 April zal te Zelzate voor de elfde maal de prachtige cavalcade en reclamestoet zijn omgang doen. Niet minder dan 20 muziekkorpsen zijn van de partij, terwijl ook praalwagens niet zullen ontbreken. De stoet wordt om half drie geformeerd in de Groenstraat. TN DE BIJEENKOMST, die de Ne- derlandse en Republikeinse dele gaties gisteren te Batavia, onder aus piciën van de Unci heeft gehouden, heeft dr. van Roijen verklaard: De Nederlandse Regering is be reid in te stemmen met de terug keer van de republikeinse regering naar Djokja, mits een bindende ver; klaring verkregen wordt over bei de andere onderwerpen, namelijk, dat de republikeinse regering de gewapende aanhangers zal bevelen de guerilla te staken en samen te werken bij het herstel van de Vre de en de handhaving van orde en rust en ten tweede, dat overeen stemming bereikt wordt betreffen de de tijd en de voorwaarden voor de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag. Moh. Rum zei. dat zijn delegatie de Nederlandse gezichtspunten, die door de Nederlandse delegatie waren in gediend, in beschouwing zou nemen en in de volgende bijeenkomst zou antwoorden. Donderdagochtend arriveerden 14 spelers, waaruit de Franse ploeg zal worden samengesteld, met de president en de secretaris van de Franse Voetbalbond, op Schiphol. De volgende zitting zal niet voor de volgende week worden gehouden. WAT DOET DE REPUBLIEK? TJOLGENS een gezaghebbende .re publikeinse bron blijft de repu blikeinse regering van mening, dat haar terugkeer naar Djokja onvoor waardelijk moet geschieden. Onder streept wordt, dat de republikeinen categorisch weigeren verbintenissen, welke dan ook te ondertekenen, alvorens de republikeinse regering weer te Djokja bijeen kan komen. Dit is, naar men meent, hetgeen Moh. Rum in de volgende vergadering zal meedelen. Volgens een andere bron zouden de Nederlanders bereid zijn op de voor waarden, die uiteengezet zijn door dr. van Roijen, de stad Djokja en een gebied van 8 km. om deze stad heen terug te geven aan de republiek, ter wijl de republikeinen tenminste het bestuur over de gehele provincie Djokjakarta zouden eisen. De Neder landers zouden bovendien bevestigd hebben, dat zij beslist bézwaar heb ben tegen geleidelijke terugtrekking van hun troepen uit de vroegere re publikeinse gebieden. TERREURACTIES. IN DE LAATSTE aflevering van het Katholiek Cultureel Tijd schrift Streven geeft prof. dr. A. Michels zijn visie op de reorgani satie van het Technisch onder wijs. Hij bepleit daarbij het vesti gen van Hoger Onderwijsinrichtin gen in de omstreken van Heerlen. Eindhoven en in het Oosten van het land. Deze inrichtingen zou den een beperkt programma heb ben, beperkt n.l. in de keuze van hun onderwerpen en zouden ster ker dan Delft ingesteld dienen te zijn op de praktijk. Na drie of vier jaar zouden de leerlingen een uni versitair erkend diploma kunnen behalen. Diegenen, die blijk geven over meerdere geestelijke capaci teiten te beschikken, moeten vol gens dit plan in de gelegenheid worden gesteld om hun opleiding te vervolgen aan een van onze uni versiteiten, die daarvoor een spe ciale technische faculteit zou moe ten oprichten. Het voordeel van dit laatste zou zijn. dat de technische studenten een bredere algemene kijk krijgen al was het alleen al door de omgang met studenten van andere faculteiten waardoor ze geschik ter zijn b.v. de algemene leiding i de Nederlandse industrie op z'ch te nemen. Het voordeel van j het eerste deel van het plan een beperkte technische vorming op instituten in de randgewesten is dat een nauwere aansluiting bij de praktijk verkregen kan wor den en dat door weglating van het niet-noodzakeiijke het leerpro- i gramma aanzienlijk kan worden bekort. Delft immers, aldus het I betoog van prof. Michels biedt wel een vorming, die die tot weten schappelijk specialist het meest benadert, maar het schiet tekort waar het erom gaat ingenieurs voor de prakijk te leveren: n.l. of wel vakspecialisten ofwel technici met een bredere algemene blik. Prof. Michels heeft bij het op stellen van dit plan het oog ge richt op Amerika, waar het groot ste deel der technici na een verblijf van 3 tot 4 jaar op de universiteit, voldoende om de engineer-titel te halen, de praktijk ingaat. Hun universitaire opleiding heeft hen voldoende kennis bijgebracht om leiding te hebben op afdelingen van laboratoria en fabrieken. Ze staan wat wetenschappelijke vor ming betreft wellicht niet zo heel ver boven de Nederlandse MTS- ers, maar het verblijf op de uni versiteit heeft hen meer geschikt gemaakt om zich als eningieer te doen gelden, dan de studenten van Nederlandse Middelbare Techni sche scholen. JPR VIELEN negen doden, toen een fouragewagen voor militairen en politie nabij Pekalongan in een hin derlaag reed en van drie zijden met automatisch vuur werd beschoten. On der de doden waren 6 Indonesiërs, 1 militair en 2 politie-agenten en vijf militairen werden zwaar gewond. Een bus van het Malangse stadsnet is even buiten de stad aangehouden door een bende van 12 man. De pas sagiers, die moesten uitstappen, wer den van hun geld en alle kleding, be roofd, waarna de bus in brand werd gestoken. Een Indonesische keurmeester op de Pasar te Sukoredjo in Oost-Java is vermoord, waarna zijn hoofd afgekapt en op de omheining van de Pasar werd gestoken. Voorts is een convooi van Purwo- kerto naar Bmniaju beschoten en aan gevallen, waarbij een aantal doden en gewonden te betreuren was. Uit Medan wordt gemeld, dat 200 personen zijn gearresteerd in verband met een overval op een onderneming nabij Medan, waarbij enige Neder landse planters werden vermoord. DRIE HONDERDJARIGEN zijn er thans in Dordrecht, Wel een unicum dus. Onder het drietal zijn 2 verte genwoordigers van „het zwakke ge slacht". TOTAAL UITGEBRAND is een school in Hedel. Hoe de brand is ontstaan, weet men nog niet. De schoolkinde ren vinden het alleen vervelend, dat het ongeluk juist moest gebeuren nu ze toch vacantie hebben. VAN HEDEN AF worden de dagbla den Parool en Trouw wederom in het gebouw van De Telegraaf gezet en gedrukt. MGR. DR. KUEBEL, die in Neder land verbleef als vertegenwoordiger van het Hongaarse Episcopaat voor de uitzending van Hongaarse kinde ren naar Nederland, is in Nieuwenha- gen (Limburg) overleden. TOT LID VAN HET permanent l)U- reau der Europese gewesten en ge meenschappen is benoemd, op een vergadering te Parijs, dr J. Schroder uit Vught. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind, tussen West en Noordwest. T lou der dan gisteren. Heden zon onder 19.48 uur. Za terdag zon op 5.28 uur. Maan op 4.24 uur en onder 14.35 uur. landers zijn, die daarbij zo'n massa indrukken opdoen, dat zij compleet geïntimideerd worden? Want zelfs 'n arm naoorlogs Parijs heeft grote be koorlijkheden! En is het bovendien geen wonder, dat elf voetbalknapen al voor de wedstrijd onder de indruk komen van dingen die zij voorheen nooit te zien kregen en dat zij zich een beetje „opgelaten" voelen in die sfeer van grootheid? En vandaar dan ook, dat zij geintimideerd aan de start verschijnen. Maar in Rotterdam liggen de zaken totaal anders. Daar kennen zij bij wijze van spreken ieder grassprietje en dat betekent, dat er geen gebrek aan zelf vertrouwen zal zijn. En dat geen ge ring voordeel. TECHNISCH ACHTER ■^EDERLAND staat bij de Fransen in ieder geval achter op technisch gebied. Immers de Fransen zijn profs. Deze profs echter verstaan niet de kunst van het doelpuntenmaken aan de lopende band, precies zoals de Bel gen. Zij spelen echter nog sneller dan de Belgen en ook nog wat harder. Het zal er dus vanaf hangen of het Oranje-team snelheid en adem ge noeg heeft. Zo hard als de Fransen is on^e ploeg in geen geval, zeker niet onze voorhoede, die uit „lichte ca valerie" bestaat. JUU is er natuurlijk een groot ver schil of er in eigen land of op vreemde bodem gespeeld moet wor den. In dit opzicht heeft ons nationa ie team dus wel een voorsprong. Want we herinneren ons nog heel goed hoe zenuwachtig in 1947 de Nederlandse spelers in Parijs deden Wij troffen onze voetba'iers toen bij de Are de reis op het hoofd. Dat was uren voor de wedstrijd. Men bleek bitter weinig zelfvertrouwen te hebben en sprak liever géén woord dan één. Nu ver staan de Fransen prachtig de kunst ideaal gastheer te spelen. Zij weten 't steeds zo klaar te spelen dat zij de buitenlandse gasten overdonderen met allerhande attenties en hen in no ti me diverse bezienswaardigheden van Parijs willen laten zien. En is het Triomphe met bleke.gezichten' en pa- geen wonder, dat er heel wat buiten- DE MUNCK (Sitt. Boys) v. BUN SCHIJVENAAR (MW) (EDO) v. SCHIJNDEL TERLOUW DE VROET (SVV) (DCV) (Fcyen.) ABE LENSTRA WILKES BRANDES TIMMERMANS (Heerenveen) (Xerxes) (Feyen.) (ADO) CLAVAN (ADO) Op het moment, dat wij dit schrijven is de Franse ploeg nog niet samengesteld. De volgende spelers komen naar Rotterdam: Doel: Vignal (RC Paris); Achter; Grillon (Reims) en Salva (RC Paris); Midden: Jonquet (Reims), Mindonnet (Nice), Cuissard (St. Etienne), Hon (Stade Francais) en Prouff (Reims); Voor; Gabet (Racing Paris), Baratte (Rijssel), Favre (Stade Fran cais), Baillot (Metz), Bateux (Reims), Flamion (Reims) en P. Sini- baldi (Reims). Reserve: Darui (doei). JJET radioverslag van de wed strijd begint om 4 uur over Hilversum 1. Het wordt verzorgd door de voetbaldeskundige sport journalist ir A. van Emmenes. De Nederlandse Spoorwegen la ten vanaf Dordrecht extra-treinen lopen naar Rotterdam-stadion. STERKER DAN IN PARIJS WIJ achten het Nederlandse elftal intussen sterker dan dat in 1947 in het Stade de Colombes partij gaf. Toen stonden niet opgesteld Lenstra, Schijvenaar, van Schijndel en Ter louw. Het feit, dat de Fransen tegen de Belgen kort geleden maar een gelijk spel <33) uit het vuur konden sle pen, kan er op wijzen, dat het Ne derlandse elftal toch niet helemaal kansloos is. Zeker niet als er aan on ze kant verrassende passes geprodu ceerd kunnen worden en er een moe dige schotvaardigheid bestaat. Tijdens de wedstrijd ZwaluwenRode Duivels hebben wij gezien, dat dit kan. AfOOR de Franse B-ploeg, die Zon dag 24 April te Bordeaux tegen het Nederlandse B-elftal in het veid komt zijn 14 spelers uitgenodigd. Ook dit elftal zal een dag voor de wed strijd definitief worden samengesteld. Het zijn: Doel: Lorius (Sochaux) Achter: Pascual (Straatsburg), Ab derrahmane (Seste) en Jacowski (Reims); Midden: Guerin (Rennes), Penvern (Reims), Gregoire (Stade Francais) en Heine (Straatsburg). Voor: Walter (Rijssel). Strappe (Rijs sel), van Dooren (Rijssel), Robin (MiarseiUe), Gardien (Sochaux) en Grumelon (Rennes). De opzet van prof. Michels be tekent, dat we een aantal techni sche „scholen" krijgen, die ee.n beperkt programma doceren en tengevolge daarvan juist die ty pisch eenzijdig technische mensen dreigen af te leveren, die het Zui den niet gebruiken kan. Daarte genover stellen we als ideaal een harmonische hogeschool-gemeen schap, die onze toekomstige tech nische leiders nie^ alleen tot des kundigen in hun vak maakt, maar hen tevens vormt tot mensen in den breden zin des woord. De opzet van prof. Michels kom' neer op enige tweede-klas-institu ten in onze gewesten, waarvan de leerlingen willen ze een vol waardige opleiding ontvangen toch nog naar elders moeten; het Zuiden wil een volwaardige oplei dingsmogelijkheid, beantwoordend aan de belangrijkheid van deze gewesten in een komende Economi sche Unie. In een aldus opgezette weten schappelijke opleiding is mogelij kerwijs toch nog een schakering aan te brengen, ais bedoeld in het voorstel van prof. Michels, n.l. in die zin, dat aan de Technische Hogeschool universitaire diploma's behaald zouden kunnen worden van verschillende waarde, maar afgerond wat de studie betreft Dat is echter een kwestie van op zet. Los daarvan staat de wens, dat het Zuiden één technische hogeschool krijgt van hoog weten schappelijk peil. JN DE algemene vergadering der Christelijk-Historische Unie heeft het Indonesische vraagstuk natuur lij]^ druk gespookt. Er was scherpe critiek aan het adres der Regering, maar de heer Tilanus vroeg begrip voor de moeilijke omstandigheden, waaronder zij moet werken. Prof. Gerretson, die in wijlen „Dc Nederlander" zo menigmaal de oppo sitie-bazuin stak, kwam met een voor stel, dat het latente conflict in de Unie weer even te rusten legt. Op zijn aanraden zal men eerst de re sultaten der vóórbesprekingen in Ba tavia afwachten, waarna een buiten gewone algemene vergadering der C. H. U. aan het Indonesische vraagstuk zal worden gewijd.

de Stem | 1949 | | pagina 1