Suggesties om behandeling wetsontwerp te schorsen Stoffelijk overschot wordt op Bouvigne van Mgr. Frencken ter ruste gelegd Dollard-Eems-kwestie weer in 't geding Strijd tegen kerk in Hongarije neemt dagelijks toe Zullen teleurgestelde onderwijzers in staking gaan Ontspanning in blokkade van Berlijn te wachten 7 Algemeen onderzoek Arnold voelt zich teleurgesteld Weer sinaasappelen maar minder vlees GRENSCORRECTIES IN DE EERSTE KAMER Wat zal de minister zeggen Enige regen Staatsbemoeiing met benoeming en opleiding van priesters Nieuvoe. bonnen Toestand bij L.O. en M.O. nog geenszins bevredigend Leraren wenden zich tot minister Moskou tast naar een oplossing In 1952 bestaat Breda 700 jaar Kath. tuinders krijgen landelijke bond VIJFDE JAARGANG No. 1361 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerlandi» Verschynt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor DONDERDAG 21 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra.' Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort ~7. Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) Voor God, Konittflin en Vaderland "MADAT DE TWEEDE KAMER op 6 April met 54 tegen 24 stemmen 't wetsontwerp betreffende 't nemen van wetsontwerp betreffende 't nemen van voorlopige voorzieningen in verband met de grenscorrecties heeft aangenomen, is de Eerste Kamer gisteren met de bespreking van hetzelfde ontwerp van Wet begonnen. Diverse Kamerleden hebben het hunne erover gezegd. En vandaag zal de Minister dat doen. De belangstelling voor een en ander is de laatste dagen nog toegenomen door het besluit van Belgi'ë en Luxemburg om af te zien van de grenscorrecties en door het bezoek van de Duitse minister Arnold. Feit is in ieder geval, dat de Eerste Kamer voor een moeilijke beslissing staat. DELANGRIJK is de rede van Pater Beaufort (KVP) geweest. H(j verklaarde de vrees te begrijpen van hen, die menen dat deze grens correcties een schadeloosstelling vor men. Dit zijn ze echter niet. Wijzend op het voorlopig karakter der voorzieningen merkte hij op. dat als de vredesconferentie ons de be trokken gebieden weer zou ontnemen, deze tijdelijke toevoeging eer na- dan voordeel zou betekenen. Van een ge wijzigde Duitse mentaliteit blijkt he laas bitter weinig, zei hij, met een verwijzing naar het misbaar dat over de correcties is gemaakt. Duitsland en het Duitse volk heb ben 'n zware historische schuld op zich geladen. Zijn de Duitse leiders zich niet bewust hoezeer hun optre den verbittering wekt en hoe zij daar door onze plicht tot vergeving ver zwaren en bemoeilijken? In verband met de beslissing van België en Luxemburg deed hij na mens al zijn politieke vrienden een suggestie. De fractie zal in meerderheid haar steun niet aan het wetsontwerp ont houden. Hij vroeg echter of het geen aan beveling verdient de verdere behan deling van het ontwerp te schorsen. Alle aspecten kunnen dan opnieuw worden bezien en de grenzen zou den dan zo getrokken kunnen wor den. dat niet gebieden met agglo meraties, doch slechts met versprei de inwoners aan ons land worden toegevoegd. „GEPRUTS AAN DE GEN'ZEN' fractiegenoot R u y s de Beerenbrouck verenigde zich wel met het, program zijner par tij, dat eventueel voor schadevergoe ding een strook Duitse grond bij ons gebied gevoegd zou kunnen worden, doch bleek weinig enthousiast over de correcties. Z.i. zou er nog best wat gewacht kunnen worden met de grensverbeteringen. Met de conclave B.-Hertog heeft men ook nog niets ondernomen, zei hij. Beter vindt hij het, dat gepruts aan de grenzen achterwege blijft en dat we onze rechten reserveren om bij vredesverdragen tot een definitieve regeling te komen, welke constitutio neel en volkenrechtelijk geoorloofd is NIET BANG VOOR GROTE MOND. TJE HEER Bronge-fsmaCP. v. d. A.) zei de Dollard-Eems-kwes- tie door de KVP-er Maenen in de Tweede Kamer ook reeds aangesne den belangrijker te vinden dan de voorgestelde luttele grenscorrectie. Naief vond hij het te veronderstel len, dat onze verhouding met Duits land geschaad zou kunnen worden door het wetsontwerp. Zijn persoon lijk oordeel is, dat de machtiging aan de regering moet worden verleend. Van P. v. d. A.-zijde kon men ook een ander geluid horen, namelijk van de heer Woudenberg. Voor zijn gevoel worden de correcties annexa ties, omdat ze eenzijdig worden vast gesteld. Het is hem moeilijk machti ging te verlenen, omdat hij dan prin cipieel aanvaardt, dat van de mach- ting gebruik zal worden gemaakt voor wat hij als annexatie ziet. In de internationale rechtsorde, welke wij moeten voorstaan, past an nexatie niet. zei hij. Zijn bezwaren tegen het wetsontwerp zijn niet, Om dat hij bang is voor de grote mond, die men in West-Duitsland opzet. Vaststelling der grenzen door een scheidsgerecht zou z.i. een betere op lossing zijn geweest. Hij stélde de vraag welke de moeilijkheden voor de 2'egering zijn als de Kamer het ontwerp niet aanvaardt. Voorts "vraagt hij welke de consequenties daarvan zouden zijn. Hij zou gaarne zien, dat de regering de suggestie van de heer Beaufort in overweging nam. FRECHHEIT. Arnold" aan den Haag. Hij roerde ook de Dollard-Eems-kwestie aan, die door Duitse onwil nooit is geregeld. In een motie verlangde hij een onverwijld aan de orde stellen de zer kwestie. Hij bleek overigens een voorstander van de suggestie-Beaufort om de be raadslagingen te schorsen. Ook de heer W endelaar (VV D) ging met deze suggestie mee. Hij wees er overigens op, dat hij t e g e n het ontwerp zal stemmen, waarbij hij gezelschap kreeg van de CPN. In de CH gelederen bleken de meningen verdeeld. Duitsland wil wel wat doen 1~YR. ARNOLD, minister-president van Noordrijn-Westfalen. heeft verklaard, dat hij teleurgesteld was over zijn bezoek aan Nederland. Wat zijn onderhoud met minister Stikker betreft, zeide hij de indruk te heb ben. dat zijn tegenvoorstellen in de kwestie der grenscorrecties de Neder landse regering niet ver genoeg gin gen. De Duitse autoriteiten hebben zich. aldus dr. Arnold, ook niet de finitief neergelegd bij het verlies van het Saargebied. Dit is een zaak voor de vredesconferentie. De minister-president verklaarde, dat de Duitse bevolking diep bewo gen zou zijn, indien de grenscorrec ties in ongewijzigde vorm ten uitvoer zouden worden gelegd. Hij zou de bevolking van het gebied in kwestie aanmanen haar discipline te bewaren. Aan de N.R.C. deelde hij nog mee, dat zi.in inziens de oplossing van ver schillende grensproblemen zeer wel te bereiken ware door onderling over leg tussen Nederlandse en Duitse des kundigen. en wel zonder enige an nexatie. In dit verband gewaagde hij o.m. van de aanleg op Duitse kosten van een extra-territoriale corridor, verder van het sluiten, van overeenkomsten betreffende waterafloop, terwijl hij bovendien desgevraagd verklaarde, dat men tegen indijking door Neder land in het gebied van Eems en Dol- lard geen enkel bezwaar had. HET STAAT VRIJWEL VAST. dat Prinses Margaret van Engeland bij haar bezoek aan Italië door de Paus ontvangen zal worden. ADMIRAAL KIRK, ambassadeur der Ver. Staten te Brussel, is benoemd tot ambassadeur der Ver. St. te Mos kou, als opvolger van generaal Be dell Smith. NA OVERLEG met de vergadering van delegatie-ltiders is de eerstvol gende plenaire vergadering van de B.F.O. te Batavia, die aanvankelijk was vastgesteld op gisteren, tot na der order uitgesteld. IN WEST-BERLIJN kwamen in Maart 768 vluchtelingen uit door de Sov jets bezette gebieden aan. VOOR HET VIERDE achtereenvol gende jaar heeft een meesjes-paar zijn naast gebouwd in de brievenbuis van een huis in de Busken Huetlaan te Bloemendaal. De bewoners hadden dit jaar tijdig een nestkastje naast de brievenbus gehangen, doch de meesjes vertikten het om daarin te bouwen. KALKINJECTIES zijn een goed mid del bij eiwitvergiftiging van melk koeien. Deze vergiftiging treedt nogal eeni op als de beesten in April in de verse wei komen. BEGRAFENIS VAN GROOTMOE DER" is een gebruikelijke uitvlucht van Amerikaanse politieke spijbe laars. Gisteren heeft zich in het Huis van Afgevaardigden te Ohio het ge val voorgedaan, dat maar liefst 29 af gevaardigden telegrafeerden, dat zij de vergadering niet konden bijwonen ..wegens een begrafenis van groot moeder". Er was een grote voetbal wedstrijd GEEN OORLOGSMISDADIGER zijn de Duitse generaals von Rundstedt en Mannstein hebben de Britten uitge maakt en daarom zijn de gevangenis deuren voor hen geopend. 50 DOODEN en 100 gewonden zijn het gevolg van een aardbeving in Chili, waarbij ook een gevangenis in stortte. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Johan van Oldenbarneveldt passeerde 19-1 The Brothers, de Volendam was 19-4 te Sabang, de Zuiderkruis 19-4 van Batavia. J?EN ZEKERE „Frechheit" noemde de heer A 1 g r a (AR) het mis baar in Duitsland over de correcties en het bezoek van „een zekere heer Kortere diensttijd voor zeemiliciens-marinier jyten streeft er bij de Koninklijke Marine naar om de zeemiliciens- marinier. die in het voorjaar van 1947 zijn opgekomen en die thans in Ne derland dienen na een diensttijd van ongeveer 29 maanden in het genot van groot verlof te stellen. Een klein ge deelte van deze zeemiliciens-marinier, dat een zeer dringende reden heeft om vroeger te worden gedemobiliseerd, zal na een diensttijd van ongeveer 27 maanden huiswaarts worden gezonden Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: In de loop van de dag toenemen de bewolking en tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke richtingen, later ruimend naar Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Heden zon onder 19.47 uur. Vrijdag: maan op 4.11 uur en on der 13.22 uur. en zon op 5.30 uur. •yOLGENS inlichtingen, die het K.N. P. uit betrouwbare bron in Boeda- past bereiken, neemt de strijd tegen de Kerk in Hongarije nog dagelijks in hevigheid toe. De meest op de voor grond tredende bestrijder van de Kerk is thans Josef Revai die een geheel nieuw plan heeft uitgewerkt betref fende de positie van de Kerk in dit land. Het aantal bisschoppen zou volgens dit plan .moeten worden teruggebracht tot zes. Tevens zou een groot aantal parochiegeestelijken als „onnuttig en overbodig" worden uitgeschakeld. Al leen de Staat zal de geestelijken kun nen benoemen of in het allergunstig ste geval de benoeming moeten be krachtigen. Zonder dat zal iedere be noeming onwettig zijn. De opleiding van jonge priesters zal eveneens aan de Staats-zorgen worden toevertrouwd; er zal te dien einde één centraal se minarie worden ingericht, dat uiter aard volledig onder toezicht van het ministerie zal komen te staan. Ieder contact van de gelovigen met hun priesters zal onmogelijk worden gemaakt, voor zover het buiten het kerkgebouw plaats' heeft. De priesters mogen geen lid zijn van welke vereni ging ook Ieder spoor van Katholieke Actie zal gelijk staan met hoogverraad, hetgeen eveneens geldt voor ieder con tact met de „vreemde mogendheid: het Vaticaan". „IJZEREN GORDIJN" ROND KARDINAAL. Detreffende het lot van Kardinaal Mindszenty kan worden gezegd, dat er met uiterste zorg door de Hon gaarse regering een „ijzeren gordijn" is neergelaten rond zijn persoon Niemand weet of hij zich nog in Boe dapest bevindt of reeds in Vacs. Ook omtrent zijn gezondheidstoestand ver keert men volledig in het onzekere. Het uitspreken vanzijn naam staat gelijk met arrestatie! Momenteel bevinden zich 322 pries ters in gevangenissen en concentratie kampen. Ontelbaar echter zijn de priesters, die eenvoudig verdwenen zijn. In tal van dorpen en kleinere plaatsen zijn de kerken gesloten, daar de priesters en parochiegeestelijken werden weggehaald. Engeland heeft zich in de vergade ring van de tweede politieke commissie der V.N., evenals de V.S. uitgesproken voor het voorstel, dat de processen te gen de Hongaarse en Bulgaarse kerke lijke leiders zullen worden behandeld in het kader van de vredesverdragen, in plaats van door een speciale com missie van de V.N. Bolivia, dat eerst had voorgesteld de Heilige Stoel, de christelijke kerken (anders dan de Rooms-Kaiholieke) en de staat Israël uit te nodigen, diende later een resolutie in om de kwestie van kardinaal Mindszenty en de Bul gaarse predikanten op de agenda te plaatsen van de vierde zitting van de algemene vergadering in September aanstaande. yOOR HET TIJDVAK van 24 April t.m. 7 Mei geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: VOEDINGSMIDDELEN KAARTEN 905: 101 vlees (A, B, D): 100 gr. vlees. 102 vlees (A, B): 300 gr. vlees. 103 vlees (D): 100 gr. vlees. 105 Algemeen (A, B. D): 250 gr. boter, margarine of vet. 106 Algemeen (A, B):.500 gr. bo ter, margarine of vet. 107 Algemeen (A, B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 108 Algemeen (A, B): 125 gram koffie. 109 Algemeen (A, B): 500 gram sinaasappelen (inleveren uiter lijk 30 April). 112 Algemeen (B): 200 gr. kaas, of 250 gram korstloze kaas. 114 Algemeen (D): 250 gr. boter, margarine of vet. 115 Algemeen (D): 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. 116 Algemeen (D): 1 kg. sinaas appelen (inleveren uiterlijk 30 April). TABAKSKAARTEN 903: 76 Tabak (QA): 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. 78 Tabak (QC): 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. MF, MH 905 (b(jz. ar beid, a.s. moeders, zieken): Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter L. (De letters ach ter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffen de bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 April worden gebruikt. De bonnen 084, 089, 090, 091, 093 097, 088 en 099 Algemeen de.- bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. SCHOONMAAKTIJD Ook zij helpen mee (Van onze redacteur) TELEURSTELLING en geschokt ver trouwen. Dat was wel de indruk, die wy gisteren in het Casino te Den Bosch kregen, waar het Katholiek onderwijzers Verbond in een lande lijke vergadering byeen was. Want ook hier ging het voornamelyk om JS er ontspanning in Duitsland op komst, met name ten aanzien van de blokkade van Berlijn? Deze belangrijke vraag wordt de laatste dagen zeer druk besproken in ver schillende hoofdsteden. Officieel is er nog niets bekend gemaakt, maar er zijn toch verschillende gegevens, die het stellen van de in de aan hef gestelde vraag wettigen. Een feit is het, dat er tijdens de ondertekening van het Atlantisch Pact te Washington een Russisch aanbod aanwezig was. dat volgens de „Daily Express" in de richting ging van een gelijktijdige opheffing van de Ooste lijke en Westelijke blokkade en een bijeenkomst suggereerde van de vier ministers van Buitenlandse /aken ter bespreking van alle Duitse problemen. De Sovjets is inmiddels te verstaan gegeven, dat de Westelijke mogend heden zeer zeker willen praten, doch dat dan eerst Moskou met positieve en aanvaardbare voorstellen voor de dag moet komen. Praten over voor waarden, waarvan de Sovjets in geen geval willen afwijken heeft geen zin. De Westelijke mogendheden hebben in het verleden al meer dan genoeg tol betaald aan hun toegeeflijkheid om met de Sovjets te gaan confereren. Zij staan thans overigens wel zeer sterk, omdat de „luchtbrug" uitzon derlijk goede resultaten heeft afge worpen en de „blokkade" van Berlijn de Sovjets meer na- dan voordelen heeft gebracht. REPARATIES VOLTOOID regelmatig contact tussen Oost en "West-Duitsland onmogelijk maakten. De „Daily Telegraph" weet echter thans te berichten, dat dé reparaties thans voltooid zijn en dat er een iets drukker verkeer plaats vindt. Alweer dus een bewijs ervoor, dat de Sovjets naar een oplossing van het spannende blokkade-probleem tasten. JJET ZAL in 1952 zijn dat Breda haar 700-jarig bestaan gaat herdenken. Maar reeds nu wor den de plannen besproken om tot een feestviering te komen, die alle feesten, welke tot nu toe in Breda gehouden zijn. met stuk ken zal slaan. In een vergadering van Breda Vooruit, welke 27 April a.s. gehouden zal worden, zullen de eerste besprekingen geopend worden. Waar reeds drie jaren van te voren festiviteiten een punt van bespreking gaan uitmaken, mogen we de verwachting koes teren. dat Breda ter gelegenheid van haar 700-jarig bestaan gran dioos voor de dag zal komen. i de salariëring van de onderwijzer en de lange, moeilijke weg, die in deze door het Verbond is bewandeld. Het was de voorzitter, de heer W. Wilschut, die zeer uitvoerig de lij densweg voor verbetering van de po sitie van de onderwijzer, besprak. Deze lijdensweg mag voldoende be kend worden verondersteld. 't Afbreken van de onderhandelingen is een behandeling, die 't onderwij zerscorps niet verdiend heeft. 40.000 mensen zijn diep teleurgesteld. Er is van regeringswege geen goede wil aan wezig. Wanneer het zo blijft, is „de slag van 1946" verloren en dat is heel erg. Het morele vertrouwen is ge schokt. Wanneer van onderwijzers-zijde zou worden gevraagd om het overleg voort te zetten dan zal ongetwijfeld! de deur weer opengaan. Het ANOF dankt echter hierom te vragen. Van de an dere kant wordt niet geëist dat de regering een soort gang naar Canossa zal maken. Op 3 Mei a.s. zal bij de interpellatie Roosjen in de Kamer de slag vallen, zo zei de voorzitter. In dit verband werd door de Twent se afdelingen een motie ingediend, waarin ernstige verontwaardiging werd uitgesproken over het door de verantwoordelijke ministers gevoer de beleid. De onderwijzers zijn vast besloten hun aangetaste rechtsposi tie met alle ten dienste staande mid delen te verdedigen. Het hoofdbe stuur werd opgedragen bij een de finitieve afwijzende houding der re gering de voorgestelde actiemidde len met de grootst mogelijke spoed tot uitvoering te brengen. De motie werd met algemene stem men na enkele wijzigingen aangeno men en ter uitvoering in handen ge legd van het hoofdbestuur. STRAFFE ACTIE - MIDDELEN jyjEN weet, dat de Sovjets aan het „blokkeren" zijn geslagen onder 't motief, dat defecten aan spoorlijnen, bruggen en wegen een behoorlijk en TTE TUINBOUWBONDEN van de L T.B. in het bisdom Haarlem, de N.C.B. in de bisdommen Breda en Den Bosch, de A.B.T.B. in het bis dom Utrecht en de L.L.T.B. in het bisdom Roermond hebben besloten, gezamenlijk een landelijke katholieke tuindersbond op te richten. De con cept-statuten van deze bond zijn reeds gereed. IJET STOFFELIJK OVERSCHOT van de stichter van het E.K.-werk Mgr. F. Frencken, zal Vrijdag 29 April a.s. vanuit Oosterhout worden overgebracht naar de bakermat van het E.K.-werk: Bouvigne. Deze overbrenging zal in alle stilte en eenvoud plaats hebben. Het stof felijk overschot zal worden bijgezet in de grafkapel, die achter de Maria kapel is gebouwd in de tuin, welke van het eigenlijke Bouvigne is ge scheiden door een sloot. De eerste steen voor deze kapel is volgens een inscriptie in zandsteen, verricht door Mejuffrouw A. de Beukelaer op 6 No vember jl. In een hoeksteen staan de volgende woorden gebeiteld: Volgens Gods genade mij geschonken, heb ik als een wijs bouwmeester het funda ment gelegd en een ander bouwt er op. Deze woorden van Paulus sym boliseren het werk van Mgr. F. Fren cken. Het graf, dat zich in de kapel bevindt, zal worden afgedekt met 'n tombe van zandsteen. Niel Steenber gen vervaardigde haar. Het bouwwerk is van de architect W. Bunnik te Breda. Wij plaatsen er hiernaast een foto van. Het valt op door zijn goede verhoudingen en so bere doch sierlijke lijn. Het werd ge bouwd door de firma Gladdines te Breda. Door het stoffelijk overschot van Mgr. Frencken over te brengen naar de Mariaburcht, wordt voldaan a; een grote wens van de overledene, die zo gaarne temidden van zijn werk dat hem zo dierbaar was. wilde rus ten. Aan deze wens wordt 29 April a.s. voldaan. De stichter en leider zal komen te rusten temidden van dege nen. die uit zijn voorbeeld nog steeds de kracht putten om hun moeilijke taak met bezieling te vervuilen. Bij alle droefenis, waarmee de dag dei- overbrenging vervuld zal zijn. zal er toch iets van vreugde heersen om het feit, dat de vader van de E.K.-ge- dachte te rusten wordt gelegd in de bakermat van zijn levenswerk. "yOLGENS een vroeger in Utrecht gehouden vergadering van St. Le- buinus in het Aartsbisdom zijn de. ze actie-middelen voorgesteld: Een algemene landelijke eendaagse proteststaking, eventueel een algehe le staking van onbeperkte duur van alle leerkrachten bij het L.O. In Den Haag. Stopzetting van deelneming aan school- en volksfeesten. Weigering om zitting te nemen in examencom missies voor ULO, Middenstandsexa mens enz. Een doeltreffende actie om te bewerken, dat ouders hun kinde ren niet meer naar kweekscholen stu ren, een strikte beperking van de werkzaamheden op school tot de door het lesrooster voorgeschreven uren. MEER BITTERE WOORDEN "VTET alleen, onderwijzers, maar ook de leraren bij het M. O. hebben bittere woorden gebruikt. Dit op een algemene vergadering van kath. le rarenvereniging „St. Bonaventura" te Berg en Dal. De vooi-zitter noemde de toestand bij het M.O. geenszins bevredigend. Er komen steeds meer scholen en meer leerlingen, maar minder docenten. Aan 127 scholen waren in het afge lopen jaar 112 vacatures en 728 on bevoegde leerkrachten. Aan deze scho len werden in 1947 van de 120.000 les uren er 10.000 gegeven door onbe voegde leraren en in 1948 zelfs 14.000 lesuren. De toestand van het middel baar onderwijs is op het ogenblik ca tastrofaal voor de economische en cul turele opbouw van het land. Als oor zaken van de huidige toestand noemde hij de geringe waardering voor het middelbaar onderwijs, waardoor afge studeerden van universiteiten en ho gere onderwijsinstituten liever naar het bedrijfsleven en de industrie gaan, welke hun meer perspectieven bieden, De onvoldoende salariëring van de le raren is mede een der oorzaken van de mindere daadwerkelijke belang stelling. Het lerarenambt moet meer gewaardeerd worden, ook geldelijk. z=i hij. Aar de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen werd een telegram gezonden, waarin de verga dering haar misnoegen en grote te leurstelling uitsprak over ten eerste het uitblijven van de 5 procent zgn. „ontknikking" en ten tweede de ach terstelling ten aanzien van de leraren bij het middelbaar nijverheidsonder wijs. Aangedrongen werd op een spoe dig wegnemen van deze grieven. T'egenover het betoog en de con- clusies van Minister Wijers met betrekking tot de gebeurtenissen in Nederlandse concentratiekampen kan men als sterkste tegenspel dat gene zetten wat A. den Doolaard er in „De Linie" over schreef. We heb ben niet de indruk, dat deze schrij ver het ministeriëel betoog in zijn geheel onder ogen heeft gehad. Hij nam echter wel kennis van een der conclusies, namelijk „geen alge meen onderzoek en daartegen richt hij zich in de krachtigste be woordingen: „Er moet wèl een algemeen onder zoek komen naar de wandaden, be dreven tegenover weerloze politieke delinquenten. Als de regering dit niet wil, dan moet de Kamer haar daar toe dwingen; of de Kamer moet het zelf doen. Tegelijk moet de volks vertegenwoordiging het hele complex der Bijzondere Rechtspleging onder de loupe nemen, liefst totaal afschaf fen, en aandringen op een werkelijke amnestie. Er is niet alleen onrecht be gaan tegenover duizenden, maar de Bijzondere Rechtspleging heeft tevens bij honderdduizenden de eerbied voor het recht verwoest. „Maar u. kiezer of kiezeres, kunt zorgen, dat het niet zo blijft. De he ren en dames, die op het Binnenhof zitten, zijn uw zetbazen en -bazinnen- Ze zitten er door u en voor u, al mer ken ze veel te weinig van u. U zult zeggen, dat u. door de schuld van het kille wiskundige stelsel der evenre dige vertegenwoordiging, niet eens weet, wie uw volksvertegenwoordiger is. Dan schrijft u maar aan de frac tie-voorzitter. Als u hem de hele vol gende week met brieven bekogelt, dan schrijft hij misschien wel in de .Volkskrant" een artikel onder de kop „De Week van het Ontwaken". „Een postzegel kost tien centen. Voor één dubbeltje kunt u democraat worden. En het is de hoogste tijd. dat de volksvertegenwoordiger en de He ren Hoogmogendheden eens eindelijk merken, dat de Nederlandse staats burgers en burgeressen vaker wakkei- kunnen worden dan eens in de vier jaar. Laat de regering, die geen algemeen onderzoek nodig acht, naar het grof ste schandaal naast het Englandspiel, duidelijk merken, dat ge geen stem vee zijt. maar staatsburgers van een ontwaakte democratie! Dan zullen tevens tienduizenden, die eens uw vij anden waren, weten, dat ge hen, vol gens uw evangelische plicht, in de ge vangenis hebt bezocht." Vu dienst men wel in het oog te houden, geloven we, dat A. den Doolaard in de oorlogstijd een der grote mannen van Radio Oranje was. En men kan onmogelijk zeg gen, dat Radio Oranje een doorlo pende cursus gaf in Christelijke vergevingsgezindheid en opwekte tot een strikt-objectieve behande ling van N.S.B.'ers en andere land verraders. De toon van de Lon- dense omroep, ook van het gespro kene door de heer A. den Doolaard, was van een grote verbittering en verbetenheid tegenover deze lieden. Een verbittering en verbetenheid, welke wonderwel evenwijdig liep met de Bijltjesdag-mentaliteit, welke de gesprekken-over-na-de- oorlog hier te lande kenmerkten. Het is die stemming, waarover Mi nister Wijers het ook heeft en die hem een min of meer vergoelijkend woord in de mond gaf. Dit vergoe lijkende woord kunnen we tot op zekere hoogte billijken, doch slechts tot op zekere hoogte. We weten nog goed, hoe in de eerste maanden na de bevrijding elk woord, gesproken of in geschrift, dat maar even duid de op verzachtende omstandigheden ten aanzien van politieke delin quenten, veelal zeer kwalijk werd genomen. De emotie sleepte toen gemakkelijk mee tot onrechtvaar digheid aan de ene kant, terwijl ze nu gemakkelijk doorslaat naar de andere zijde. Als het gaat om een hand, die te hard uitschoot, 'n woord, dat te fel uitviel, een ont lading van een opgekropt gemoed, dat in de jaren van de bezetting tot het uiterste getergd werd, we zou den er ook zand over willen strooien. Waar het hier echter over gaat, dat is over verfijnd sadisme, over in koelen bloede uitgedachte mishandelingen, en dat niet in een opwelling wan een ogenblik, neen, dat volgehouden gedurende dagen en weken. Hieruit spreekt een geestesontaarding, die niet voor die van de Duitse beulen onderdeed. En dat heeft het afgrijzen gewekt, waarover ook de Minister sprak. Dat roept om een gerechte straf. J)c Minister schijnt zich blijkens zijn woorden te gemakkelijk neer te leggen bij het feit, dat de krijgsraden er in de aanvang zo ge ring over dachten, dat de bedrij vers der wandaden zo moeilijk op te sporen zijn. We kunnen het met Den Doolaard eens zijn, dat hier een algemeen onderzoek wel op zijn plaats is. Een algemeen onderzoek, dat ook gebaat kan worden door 't dringende verzoek van de Minister, om gepleegde schanddaden als aanklacht naar voren te bren gen, doch dat hiervan niet afhanke lijk dient te zijn. We hebben iets goed te maken tegenover onszelf en tegenover de goede Nederlandse naam. Wat en kelingen misdeden, zal daarop als schande blijven rusten, zo de histo rie niet kan kronieken, dat er een onverbiddelijk onderzoek werd in gesteld en zonder aanzien des per- soons recht werd gedaan. We hopen ook, dat de volks vertegenwoordiging het er niet op zal laten zitten.

de Stem | 1949 | | pagina 1