Gelderse IJssel, de Rijn en de Po Na negen jaar heroverde de fiets de weg 3000 motoren raasden door het land naar Middelburg Abe was maar een schaduw van zijn grootheid Eerste brief van Mgr. Pessers Limburger Lambrichs won Ronde van Steenbergen Spanje verdedigingsbasis van het continent K.A.B. eert haar gevallenen Invasie van auto s en motoren op Zuid Beveland Verdedigingslinie West-Europa Dimitrof vervangen door Kolarof Om het nationale kampioenschap Geeft ook Luxemburg uitstel „O. L. H. zorgt best voor alles Koeler Aad de Haas verwijdert zijn kruisweg Eire is een zelfstandige repukliek Wagtmans eerste bij (le amateurs en Braspennings bij de nieuwelingen Voorjaarsreunie der K.N.M.V. PASEN 1949 ZAG NEDERLAND OP STRAAT Boomgaarden de magneet W armte-record gesneuveld AT H LET 1 EK Harting won Paaswed- Ioop te Vlissingen VIJFDE JAARGANG No. 1359 Oitpre; N.V. Uitgevers Mij. NeerUndia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat'16. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) JTR ZIJN ZEKER prettiger Paasberichten te bedenken dan een relaas u over de gebeurlijkheden die West-Europa staan te wachten ingeval van oorlog. Overwegende echter, dat een gewaarschuwd man nog altijd voor twee telt en dat het bovendien nooit kwaad kan op alles voorbereid te zijn terwijl men natuurlijk geen seconde minder optimistisch denkt of handelt menen we er goed aan te doen onderstaande prognose af te drukken. Vooraf zij echter met de meeste nadruk verklaard, dat de auteur daarvan nergens spreekt over een oorlog, die eventueel in het nabije verschiet zou liggen. Hij ziet de verdediging van West-Europa alleen vanuit een gezonde werkelijkheidszin, die eerder een toekomstige vre de, dan een toekomstige oorlog tot basis heeft. In dit verband zij mee gedeeld, dat een bijzondere ambassadeur, generaal Malinin, naar Was hington onderweg heet te zijn met een speciale missie en vervolgens, dat juist tijdens de Paasdagen herdnekkige geruchten zijn gaan lopen, over „vredesvoorstellen" van de Sovjets aan de V. S., waarover het Witte Huis aan het Kremlin nadere gegevens heeft verzocht. Hier volgt dan het relaas: Schuman zou er op gestaan hebben, dat de plannen zouden voorzien in de verdediging van de Po-linie in Noord- Italië maar stelde de eis. dat de positie aan niet-Italiaanse troepen moest wor den toevertrouwd. NOORD-AFRIKA HET BELANGRIJK TN een bericht uit Parijs van haar correspondent Henry Wales schrijft 6e .Chicago Tribune" dat de voorlo pige verdedigingslinie van West-Euro pa tegen een eventuele aanval van 't Sovjet-Russische leger gevormd zal worden door de Gelderse IJssel, de Rtjn en de Po. Noor'd-Afrika zou ech ter het voornaamste verdedigingsbol werk zijn. Volgens het blad werd dit besluit genomen ..door de ministers van Bui tenlandse Zaken en Amerikaanse auto riteiten in de geheime vergaderingen die na de ondertekening van h"t N. Atlantisch Pact in Washington werden gehouden, toen de Europese vertegen woordigers de lijst van wapens en uit rusting, die zij van de V. S. wensen, op leen- en pachtbasis overlegden". In het bericht wordt verder gezegd, dat het Iberisch schiereiland als con tinentale verdedigingsbasis zal worden ingericht, indien de V. S. bereid zijn het herstel van de Spaanse hoofd verkeerswegen, spoorwegen en ha- \ens voor de ravitaillering en het vervoer van troepen te financieren. Het blad zegt een schets van de ..ontworpen militaire operaties" van leden van de Franse missie, die de minister van Buitenlandse Zaken. Ro bert Schuman, naar de conferentie te Washington vergezelde, gekregen te hebben. BIJ MOGELIJKE TERUGTOCHT QE conferentie, aldus het bericht, „liet de theoretische linie van Bre men naar Basel, langs de Weser en Rijn. varen, daar deze onmogelijk te verdedigen geacht werd tegen pant serdivisies. slechts enkele kilometers ten O. van de Elbe geconcentreerd". De conferentie besteedde de n.eeste tijd aan de bestudering van het pro bleem van ..een mogelijke terugtocht uit West-Europa voor het geval de Russen er in slaagden een overv rldi- gende doorbraak aan de Rijn te for ceren". De Amerikanen gaven de voorkeur aan de Pyreneëen als verdedigingsli nie, doch de West-Europeanen hadden hiertegen bezwaar met het oog op ..Spanje's verouderde spoorwegen, zijn gebrek aan faciliteiten in zijn ha vens en zijn slechte wegen". Zij gaven echter toe. dat Spanje als een voor- uitgeschoven basis zon kunnen wor- het grootste deel der aanspraken den gebruikt, indien de V. S. Spanje's Duits grondgebied te volgen. spoorwegen, wegen en havens zoUden verbeteren en moderniseren, aldus 't artikel. Tenslotte wordt verklaard, dat ba ses in Noord-Afrika. ..het bombarde ren van West-Rusland, met vliegtui gen, die via de Noordpool naar Alas ka. vice versa, vliegen" mogelijk ma ken. tTET aantal adviseurs, bestuurders en leden van KAB. dat geduren de de jaren 1940'45 is gesneuveld, bedraagt ruim elfhonderd. Velen daarvan vonden de dood op het slachtveld, in de concentratiekam pen, in de illegaliteit of tengevolge van de arbeidsinzet. Ter eerbiedige en blijvende nage dachtenis aan deze gevallen kamera den zal op 5 Mei in het Huis van den Arbeid een bronzen gedenkteken wor den onthuld, vervaardigd door de beeldhouwer Piet Jungblut. Het zal een geschenk zyn van alle plaatselijke afdelingen en als zodanig de posthume hulde verzinnebeelden van de hele KAB aan deze slachtoffers in eigen kring van de tweede wereld oorlog. De grenscorrecties TAAT het niet gemakkelijk is om in een van de Sovjet-satellietstaten minister-president te zijn, mag bekend worden verondersteld. Er behoeft niet zo erg veel te gebeuren, of het is uit met de „politieke betrouwbaarheid". Nu heet het, dat ook de Bulgaarse pre mier Dimitrof, in ongenade is geval len. Dimitrof heeft ziekte-verlof en ver blijft in Rusland, waar hij, volgens de berichten, een medische behandeling ondergaat. Tijdelijk wordt zijn func tie waargenomen door Kolarof, de vi ce-president van de ministerraad. Algemeen verwacht men, dat het tijdelijke van dit waarnemen zeker geen betrekking kan hebben op Di mitrof, die naar de geruchten wil len waarschijnlijk niet meer op zijn post zal terugkeren. CAISSONS BIJ WALCHEREN WORDEN WEGGEHAALD Onder grote belangstelling werd de eerste caisson voor de kust bij Westkapelle weggeleept. Deze cais sons waren na het dichten van de dijken op Walcheren voor de kust bij Westkapelle gelegd, teneinde de golfslag te breken. Na verloop van tijd is er echter onder de caissons een geul ontstaan, die gevaarlijk dreigde te worden. De sleepboten Achilles en Siberi waren uitgevaren orn het gevaarte weg te slepen. Het bleek echter dat met een sleepboot volstaan kon worden. Nog een cais son zal worden weggehaald. De an dere twee zullen door springstof vernietigd worden, daar zij te diep liggen. HEERENVEEN A.G.O.V.V. 1 "yOLGENS Karl Arnold, minister- president van N. Rijnland-West- falen, treft de regering van Luxem burg voorbereidingen het besluit van België, tijdelijk afstand te doen van op AP 9 December 1946 kwam het ont- stellende bericht binnen, dat Mgr Pessers en Pater Bruns in Je prefec tuur Kianchow door de communisten waren vermoord. Later bleek dit be richt slechts ten halve waar te zijn: pater Bruns was doodgemarteld, doch Mgr Pessers was tesamen met pater Ruys en vier religieuzen gevangen ge nomen. Zij kregen medio 1948 de vrij heid terug. Pater Ruys was dermate verzwakt, dat hij tengevolge van de doorstane ellende op 13 Juni 1948 is overleden. Er kwamen echter geen brieven door vanuit Kiangchow. Wel kwamen er zo nu en dan mondelinge berichten door van Chinese christenen, die heen en weer trokken van Peiping naar het binnenland. De postverbinding is eerst sinds kort weer hersteld. Zo kan het gebeuren, dat dezer dagen de eer ste brief van Mgr Pessers werd ont vangen sinds December 1946. In dit schrijven deelt Monseigneur mee. dat zij alles kwijt zijn. ook de kerk: „We bezitten alleen nog het vege EEN 2-JARIG JONGETJE kroop gis-1 lijf- In het begin, toen wij uit de ge- teren al spelende onder een melk- vangenis kwamen, hadden wij letter- auto te Tuindorp-Oostzaan. De niets vermoedende chauffeur startte de auto en het kind werd op slag gedood. DE JASSEN UIT tijdens de vergade ringen: dit was het eerste punt waar over de voorbereidende Conferentie te Batavia volledige overeenstemming be reikt, zo meldt „Keng Po". HONDERDMAAL VUUR geeft een lu- ciïer, die door een Joego-Slavisch in genieur is uitgevonden. Begin Mei komt dit wonder-exemplaar te Bel grado in de handel. HE LANDARBEIDERS van Italië krij gen allemaal een deel van de 1.212.000 ha. grond, die de Gasperi volgens zijn landhervormingsschema aan de groot grondbezitters wil ontnemen. DE KERKKLOKKEN van Apeldoorn rullen voortaan iedere Zaterdagavond plechtig de komende Zondag aankon digen. Alle gezindten werken hieraan mee. EE RECHTERHAND van Lou Bandy zal in gebronsd gipsen afgietsels te koop komen, gedeeltelijk ten bate van het Wilhelminafonds. We vragen ons af. waarom men niet zijn stro-hoed heeft genomen EE ZAAK SCHREIEDER zal 15 Mei as. in Den Haag behandeld worden in cassatie. Beklaagde bevindt zich, uitgewezen, in Duitsland. H.K.H. PRINSES WILHELMINA heeft Eerste Paasdag via de radio een Paas- boodschap uitgesproken in een uit zending van het Interkerkelijk Over leg. DE COMMUNISTEN van Tijnje (Fr.) zijn een beetje weerbarstig: ze komen met de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen met een onafhankelijke lijst uit. HET APOSTOLAAT der Hereniging m Nederland heeft van de Regering toestemming gekregen om een flinke som over te maken naar Palestina ter ondersteuning van de zwaar beproef de katholieke instellingen. Weersverwachting, geldig tot van avond: Droog weer met wisselende be wolking en in de vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Noord. Vooral in het binnenland belang rijk koeler dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.43 uur; Morgen: zon op 5.43 uur; maan op 3.31 uur; maan onder 10.51 uur. lijk niets meer en moesten door de mensen worden onderhouden en ge kleed. Later ontvingen wij als onder steuning 80 pond tarwe per hoofd en per maand. In September kwam er een bevel, dat wij een ziekenhuis moesten openen, waarvoor wij 50 ton tarwe toegewe zen kregen. Daarmede zijn wij medi cijnen gaan kopen. Nu zijn wij op gang gekomen en steunen wij op eigen krachten. Het huis is echter te klein. Er is ons echter een groter beloofd. Instrumenten hebben we natuurlijk TAE kunstschilder Aad de Haas heeft op verzoek van de kerkelijke autoriteiten de door hem geschilder de Kruisweg op Goede Vrijdag weg genomen uit de parochiekerk van Wahlwiller, zulks met medewerking van pastoor Mullenders. ,Aad de Haas heeft het boek ,.In Je zus" van pater Mathot CssR, dat de radio-Lijdensmeditaties van vorig jaar bevat, van illustraties voorzien. De tekeningen werden in De Linie zo scherp gecritiseerd. dat het heeft ge leid tot het ontbieden van de gene raal van de Paters Redemptoristen in Rome op de Congregatie van het Of ficie. Daarna is het boek uit de han del genomen, aldus weet de Volks krant te melden. Dit heeft dan weer tot gevolg ge had, dat de kerkelijke autoriteiten op dracht gaven de Kruiswegstaties te Wahlwiller te verwijderen. TpEN juichende menigte was Maan- dagmiddag getuige van de plech tigheden bij de uitroeping van Eire tot republiek. De plechtigheid had plaats op het hoofdpostkantoor van Dublin, het re publikeinse hoofdkwartier tijdens de opstand tegen het Britse bestuur in 1916. Het officiële ogenblik, waarop Eire een republiek werd, was een minuut na middernacht. Te Dublin weerklon ken toen als saluut 21 kanonschoten. Een juichende menigte was in de straten verzameld. De 764 jaar oude banden met de Britse kroon zijn thans verbroken. President O'Kelly heeft vele geluk wensen ontvangen, o.m. van de Ko ning van Engeland. Z. H. dc Paus, Pre sident Truman. Attlee. Einaudi (de president van Italië) en de ministers presidenten van de landen van het Gemenebest. nog zo goed als niet; ze zijn veel te duur. Wij zijn ook tamelijk vrij in het rondlopen. Elke dag lees ik de H. Mis volgens de verleende dispensatie. De omstandigheden in aanmerking ge nomen gaat het ons hier goed. O. L. Heer zorgt best voor alles". Intussen kon Mgr Kramer in Pei ping een nieuwe priester voor Kiang chow wijden. Deze hoopt binnenkort daarheen te vertrekken om voor Mgr Pessers en de Zusters enige der meest noodzakelijke dingen mee te nemen. Daarmee is dan het contact met Mgr Pessers na twee en een half jaar min of meer hersteld. Heerenveen heeft op eigen terrein met dezelfde cij fers van AGOVV verloren als in Apeldoorn, en ook nu kwam de zege de Oostelijke kampioenen toe. afschoon de Heerenveners het ditmaal in een andere opstelling probeerden. Men moest ook ditmaal het middenveld voor de blauwhemden laten, terwijl het plaatsen bij Heerenveen dikwijls zeer te wensen overliet. Brandsma als midvoor is technisch veel te zwak en hij had tegen de schitterend spe lende stopperspil Jonker totaal geen kans om ook maar eenmaal gevaarlijk te worden. Abe was een schaduw van de grote Abe. Bij AGOVV was het verband in de ploeg beter dan bij de gastheren. De verdediging zat uitste kend in elkaar en de halflinie ver stond haar taak zeer goed, terwijl de voorhoede met snelle aanvallen, meest al geleid over de vleugels, zeer ge vaarlijk was. In de achtste minuut gaf de rechtsbuiten Beumer met een vlie gend schot Veenstra het nakijken (01). In de 21e minuut passeerde linksbuiten Loovs Veenstra (02). De thee scheen Heerenveen goed ge daan te hebben. De blauwwitten kwamen in de tweede helft overdon derend opzetten. Jonkmans bracht een zeer fraaie kans om zeep. doch 16 rfiinuten na de hervatting maakte hij zi.ir fout goed door met een keihard schot de achterstand te verkleinen (1—2). Een klein minuut voor het einde scoorde Gabriel nummer drie. TAE nederlaag^, die S.V.V. geleden heeft is de grootste sinds jaren. Daar deze wedstrijd op de eerste Paasdag is gespeeld, wensen wij uit protest geen verslag van deze ontmoe ting te geven. 32 Hollandse boeren brengen op het ogenblik in het kader van het Europees Herstel Programma een bezoek aan Amerika. Zij zullen daar gedurende zes maanden de Amerikaans landbouwmethoden bestuderen. De administrateur van het Europees Herstel Programma, de heer Paul G. Hoffman, ontvangt te Washington drie afgevaardigden. V.l.n.r.: de leider van de excursie ir. C. W. C. van Beekom uit Kruiningen, Paul G. Hoffman, M. Wolleswinkel uit Ben- nekom en W. D. Jaarsma uit Koudum. JJEt is een kwaad ei, dat SVV te verorberen heeft gekregen, want met niet minder dan 04 moest men op eigen veld verlie zen van VSV. Wel een zeer opval lende uitslag. Heerenveen is op eigen veld er niet in geslaagd een overwinning op AGOVV te beha len, hetgeen toch wel typerend is is voor de zwakte van d'e club van Lenstra. Op het ogenblik is de stand: VSV AGOVV BW SVV Heerenveen NOAD 12—5 6—3 4—3 3—6 7—9 1—7 pvK STEVIGE KNAAP, die VVim van Est heet, voor het eerst tussen de wielen der beroepsreiuiers. heeft het goed gedaan in de op 2e Paasdag ver reden 5de ronde van Steenbergen. Zo goed dat het tneh al warme Wiile- brordse bloed van Valenteijn „de oude" nog sneller ging stromen en hij spon taan 50 pop voor de neus der jury legde als extra-premie voor de presta ties van zijn plaatsgenoot Wim. Maar als wij in de huid van V. Est hadden gezeten, zouden we één ding niet hebben gedaan: ons niet hebben laten verleiden door de enthousias:e aanmoedigingen van het enorme legi oen lieve mensen wat was het druk! om een achterstand in te lopen op twee vluchtelingen. Het was spectacu lair wat hij deed en hij zorgde daar mede voor een flinke dosis aantrekke lijkheid, maar de krachten, die hij er door verspilde had hij ongetwijfeld be ter kunnen gebruiken. Met dat al ver overde hij toch nog een alleszins ver diende tiende plaats en daarmede heeft hij zich meteen geschaard tussen de groten uit de wielerwereld. LEVENDIGE COURSE. Dehalve v. Est waren er ook anderen, die van deze ronde van Steenberg gen een levendige course hebben ge maakt. Het begon al in de 10e ronde van de 80. Het waren Schweitzer. Lam brichs en Braspennings. die op dat mo ment hard van leer trokken. Eerstge noemde viel spoedig „plat", terwijl even later de beide anderen zich weer door het peleton zagen opgeslokt. Ver volgens brachten Evers, van Est, Lam brichs en Savelsberg nieuw leven in de brouwerij. Dit viertal, dat er in slaag de ongeveer 500 meter voorsprong te nemen, kreeg in de 25ste ronde gezel schap van De Hoog, Franken, Bras pennings en Seyen, doch hoofdzakelijk door toedoen van de Korver, Joosen en Lakeman, moesten ook deze acht het Zo zwart als een moor, maar toch was de winnaar van Steenbergen ..haar" vent. hoofd voor het peleton buigen. Lambrichs, Braspennings en V. Est wierpen daarna opnieuw olie op het vuur. Zij zagen kans een grote voor sprong te nemen, doch doordat hij her haaldelijk van rijwiel moest verwisse len. was de Willebrordenaar genood zaakt te lossen. Hoe moedig zijn po gingen ook waren om de beide leiders weer aan ..de haak te slaan", het mocht niet baten, al zag het er aan vankelijk naar uit. dat zijn doorzetten met succes zou worden bekroond. DE BESLISSING. QNGEVEER 3000 motorrijders, waaronder enige honderden Belgen, hebben deelgenomen aan de oriënteringsrit van de K.N.M.V. met als einddoel de Zeeuwse hoofdstad. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging hield daar de voorjaarsreunie ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan, en te ere van de Zeeuwse afdeling, die met Augustus haar 4e lustrum zal gedenken Het was voor de Zeeuwse afdeling Scheldegouwen een eer om in deze als organisator op te treden om deze reünie te doen slagen. Zij werd daarbij bijzonder gesteund door de gemeente en rijkspolitie en de kath. verkenners. Reeds om 8 uur in de morgen waren individuele motorrijders van de noor delijke provincies Groningen. Fries land, Drente. Overijssel, Gelderland', Noord- en Zuid-Holland op de finish gearriveerd. Om 9 uur waren alle provincieletters op het Molenwater op te merken en hadden ruim 200 deel nemers hun route afgelegd en om 11 uur waren er reeds 700 motorrijders aangekomen. Ook uit Belgenland had den er velen aan de uitnodiging gevolg gegeven, vooral in groepsverband en dikwijls hun motoren rijkelijk met bloemen versierd. Voor Middelburg was deze dag een evenment en door de vele straten was geen enkel ogen blik het motorgeronk van de lucht. Scheldegouwen had voor de vele vreemdelingen voor een bijzondere at tractie gezorgd, n.l. de bekende Wal- chcrense Ringrijderij. waaraan een twintigtal van de beste ruiters van alle dorpen van Walcheren deelnamen. De motorrijders konden op een daar toe speciaal ingerichte baan de edele kunst van ringsteken beoefenen, maar niet te paard, maar als motorrijder. DE OFFICIëLE ONTVANGST Qm 11 uur had in Hotel-restaurant du Commerce op de Loskade de of ficiële ontvangst plaats van het hoofd bestuur van de K.N.M.V. en 't bonds- bestuur van de Belgische motorband; door de Commissaris der Koningin in Zeeland en het voltallig college van burgemeester en wethouders van Mid delburg. Zowel de Commissaris dei- Koningin als de burgemeester van Middelburg spraken vriendelijke woor den van welkom. De heer Bruinsma, voorzitter van het hoofdbestuur bracht dank voor de vriendelijke ontvangst in Zeeland en d'e uitstekende organisatie. Hierna sprak de bondsvoorzitter van België, dë heer Stienlet enige woorden van dank voor de vriendelijke ontvangst. VOOR HET DéFILé. Qm 1 uur waren alle motorrijders op het Molenwater bijeen voer de aanvang van het défilé, dat voor de verschillende autoriteiten op de Merkt zou worden gehouden, voor hun door tocht naar Westkapelle. Na het spelen van het Nederlandse- en Belgische Volkslied hielden de Commissaris dei- Koningin en de burgemeester van Mid delburg een korte toespraak tot de deelnemers. De Commissaris toonde daarbij ..het Zeeuwse broodmes", dat de provincie beschikbaar heeft gesteld voor dë club, die als prijswinnaar uit de bus zal komen. Hierna volgde de afrit voor het défilé en de tocht naar Westkapelle voor bezichtiging van de nieuwe dijk. Om goed 5 uur werd na een tocht over Vlissingen de hoofdstad weer be reikt. om op het Molenwater de stoet te ontbinden. In de 64ste ronde werd het peleton door Lambrichs en de Bras gedubbeld met uitzondering van Pellenaars, die er op het kritieke moment als een pijl uit een boog vandoor was gegaan. Maar „ook jou trek ik aan je trui" moet Lambrichs gedacht hebben. Hoe anders zijn leeuwensprongen te verklaren, waarmede hij de Pel achterna zette? Twee andere Limburgers, t.w. Seyen en Savelsberg. roken reeds een Limburgse overwinning in de persoon van Lam brichs en trokken tegelijkertijd hun degen. De Pel pareerde, dat het een lieve lust was, maar tegen drie Lim burgse „keien" moest hij het loodje leg gen. Doch op de eindstreep gaf hij Seyen en Savelsberg een gevoelige af straffing. De uitslag is: 1 Lambrichs, Bunde; 2 Braspennings, Breda; op 1 ronde 3 C. Pellenaers, Breda: 4 Seyen, Bunde: 5 J. Savelsberg, Hoensbroek: 6 Jef Jansen, Elsloo; 7 A. de Korver, Rot terdam: 8 Fr. v. d. Zande, Halsteren; 9 Buuron. Bergen op Zoom; 10 W. van Est, St. Willebrord; 11 Lakeman. Am sterdam; 12 C. Joosen, Made; 13 B. Franken. St. Niklaas; 14 Luyendijk, Sommelsdijk: 15 v. d. Heyden. Wouw: 16 v. Gelderen, Sluiskil: 16 v. Verre (B.); 18 Desmedt (B.); 19 Stuyts, Hoogerheide. DE AMATEURS. gERICHTEN UIT HET GEHELE LAND wijzen er op, dat Nederland samen met België zich gedurende de beide Paasdagen op straat be vonden heeft. De wegen waren overdekt met auto's, reisbussen en wiel rijders. Wij zeggen met wielrijders en daarop leggen wij de nadruk, want Pasen 1949 werd door één verschijnsel gekarakteriseerd. Na 9 jaar bleek het rijwiel de weg weer heroverd te hebben. Ook Brabant en Zeeland kregen een deel van de drukte. Onze Zeeuw se redacteuren vertellen er van. ^ANGELOKT door de pracht der bloeiende boomgaarden of op door reis naar de reünie der motorrijders op Walcheren, hebben gedurende de Paasdagen duizenden automobilisten en motorrijders een bezoek gebracht aan Zuid-Beveland. De Eerste Paasdag was het reeds langs de wegen een gedaver van be lang, maar de Tweede Paasdag leek het wel of al wat in Nederland en Bel gië een motorrijtuig rijk was, naar het mooie Zeeuwse eiland was gekomen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is het een gerij en geros geweest zoals men dat hier nog nimmer had beleefd. Speciaal de Rijksweg Bergen op ZoomMiddelburg zag af en toe zwart van het verkeer en te Goes hadden in de morgenuren zich hon derden toeschouwers opgesteld om dit merkwaardig défilé gade te slaan. De Goese politie had speciale maatrege len getroffen om dit ongewone ver keer in goede banen te leiden, wat haar uitstekend gelukt is. Het was opmerkelijk dat ook reeds vele reisgezelschappen per autobus naar Zeeland waren gekomen, om dan nog maar te zwijgen van de duizen den wielrijders (sters). DOUANE ZWOEGDE /AP Paaszaterdag begon reeds de gro te trek. Veel Belgen waren op doortocht naar Walcheren. Omgekeerd gingen velen van Walcheren en andere gedeelten van Nederland naar België. Eerste Paasdag passeerden zeer veel auto's, motoren en fietsen. De prov. stoombootdiensten hadden zeer veel te verzetten. Op de boot van Perkpol- der zat men zelfs op het bovendek. De bussen in Zeeuwsch-Vlaanderen zaten allen propvol en er werd van de chauffeurs zeer vfcel gevergd.'Spe ciaal de bussen naar Terneuzen, Bres- kens en Perkpolder kenden een onge kende drukte. De busdiensten hebben allen normaal gefunctionneerd. Te Sas van Gent was het zo druk dat niet minder dan 40 douane-be ambten dienst moesten doen. Zij hadden het in hun zware uniformen tijdens hitte en drukte niet ge makkelijk zodat menig zweetdrup peltje moesten laten. Zo ongeveer heel Sas van Gent was naar België getogen,, maar ook heel veel Belgen trokken via Sas van Gent en over de nieuwe weg via Zaam- slag naar Perkpolder. Over Hulst was het verkeer minder druk. Te Eede passeerden heel veel auto's die op weg waren naar de bloembol- lenvelden. De douane deed normaal dienst, doch was versterkt met po litie. Te Kapellebrug verliep alles nor maal. Van bijzondere drukte was hier weinig le bespeuren. BRABANT KREEG ZIJN DEEL. AOK Brabant kreeg zijn deel van de drukte. Breda zag allereerst dui zenden Belgische automobilisten pas seren op weg naar zee en strand in 't Noorden, naar bollenvelden en naar de Zeeuwse boomgaarden. Maar velen hunner bleven ook in Breda en om geving, waar zij van de fraaie natuur genoten. Het waren trouwens niet al leen Belgen, maar ook Fransen, Zwit sers en Scandinaviërs, die op rondreis waren. Overigens zorgden treinen en bussen voor de aan- en doorvoer van ontelbare touristen. Wie al deze ver voersmogelijkheden versmaadde, koos tenslotte de fiets om er op uit te trek ken en zo druk was dit verkeer, dat voor het eerst sinds het uitbreken van de oorlog weer van een normaal rij- pASEN 1949 zal in de herinnering blijven voortleven om zijn bui tengewoon hoge temperaturen, vooral in Brabant en Limburg, waar records werden gebroken. Zowel Zaterdag als Maandag werd te Maastricht een temperatuur van 30 graden gemeten, terwijl het kwik daar in de laatste 100 jaar in April nooit hoger dan 28 gra den was geweest. Een temperatuur van 30 graden was in deze maand slechts eenmaal eerder in ons land gemeten, n.l. te Vlissingen op 27 April 1916. Merkwaardig zijn ook de grote tegenstellingen in tempe ratuur geweest tussen de kust en Zuid-Limburg. Zondag w.erd het in Den Helder niet warmer dan 14 graden, terwijl op tal van plaat sen in Oost-Brabant en Limburg 29 graden werd gemeten. Maandag was dit verschil minder groot, maar ook toen bedroeg het nog 10 gra den. wielverkeer gesproken kon worden. Vooral het busverkeer bleek daar van de gevolgen te ondervinden. Verder op in West-Brabant vielen dezelfde verschijnselen op te mer ken. In Roosendaal was de drukte van doorgaand verkeer uit België sterk merkbaar en in Putte hadden de ver sterkte douaniers handen vol werk. Bergen op Zoom met zijn fraaie Marktplein profiteerde er van. gij de amateurs waren het vooral Wagtmans en Rijvers, beiden uit Breda, die het meest de toon hebben aangegeven. J. Damen uit Kaatsheuvel liep een hersenschudding op en moest naar het ziekenhuis worden overge bracht. Later is hij naar huis ver voerd. Bouthoorn uit Alphen a. d. Rijn liep een sleutelbeenbreuk op. De uitslag' is: 1 W Wagtmans, Breda (bijna 2 min. voorsprong); 2 A. Ver stralen, Breda; 3 R. v. d. Veeken, St. Willebrord; 4 Verwijmeren. Terheyden 5 v. Elshout, Made: 6 J. de Rooy, S' Willebrord: 7 W. Rijvers. Breda; 8 Koeman, 9 Mangelaars. Hoogerheide: 10 Oosterbosch. Ossendrecht; 11 J. Goossens, Heerle. DE NIEUWELINGEN Uitslag nieuwelingen: 1 A. Braspenning. Zundert; 2 F. Stuyts, Borgvliet3 H. Kardux, Steen bergen; 4 M. v. Beers, St. Willebrord; 5 J. van Vlamings, Steenbergen; 6 C. Konings, Breda: 7 A. v. d. Smisse, Breda; 8 W. Mathijssen, Wouw; 9 J v. Gils, Goirle10 A. v. Issell, Steen bergen. A.V. DE ZEEUWEN te Vlissingen organiseerde een Paasveldloop over de onlangs herstelde Nolledijk te Vlis singen. Het parcours was zeer zwaar. De afstand was voor de juniores 1430 m. en voer de juniores 3625 m. Direct na de start nam bij de junio res Rootsaert de leiding, op de voet gevolgd door de Waart. Rootsaert wist nog iets uit te lopen en bereikte in 12 min. 11.7 sec. de eindstreep. De favoriet bij de seniores was oo* nu weer Harting, die met een fraaie stijl als eerste aankwam, gevolgd door de eomtningman Dobbelaere. De uitslagen luiden: Juniores (1450 m. 1 W. Rootsaert (Gezelle. Aardenburg 4 min. 21 sec.: 2 J. de Waart (Mara thon. Vlissingen) 4 min. 45 sec.; 3 H. van Damme. (Marathon, Vlissingen). 5 min. 34 sec.; 4 Millenaar, (Vlissin gen). 5 Berting (Vlissingen.) Senioren: (3625 m.): 1 H. Harting. 'De Zeeuwen. Vlissingen) 12 min. 11,7 sec.: 2 G. Dobbelaere (Marathon, Vlis singen' 13 min. 32.8 sec.; 3 H. Witte (Marathon, Vlissingen) 13 min 39.2 s 4 R Ballegeer (Gazelle, Aardenburg' 14 min 25.9 sec.; 5 J. Becks, (EMM Middelburg) 14 min. 40.3 sec. Opmerkelijk was de achterstand van verscheidene honderden meters van Dobbelaere. enkele jaren geleden nog nationaal kampioen op de midden-af stand, op de jeugdige Hans Harting.

de Stem | 1949 | | pagina 1