Seminaries voor valse priesters De weduwe van een getuige vertelt Zandstormen MSINF0RM" MOET CHAOS SCHEPPEN IN HET WESTEN Duizenden over vele landen verspreid Radio Anno Santo Het standpunt der Benelux-partners Het bouwvolume voor Gilze-Rijen en Dongen Ter bevcrcering van groepsvervoer der missionarissen Prof. mr. E. G. J. Gimbrère over leden Haar man wilde niet tekenen en werd langzaam doodgemarteld Nog warm Z, H. de Paus dringt aan op internationa lisatie van Jeruzalem Sovjets verbraken telefoon-verbinding met W. Berlijn De reis van Prinses Josephine Charlotte Bij onze jongens in Indonesië De aanvaring van Lissekerke en „Pulaski" Baron van Voorst tot Voorst stelt opnieuw vragen De Stichting „Raptim' Het proces Mindszenty Morgen wordt Eire republiek t VIJFDE JAARGANG -k-k## No. 1353 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschuilt elke werkdag Bureau: Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. V. Hootegem, A E Langenhorst, Mr. Dr A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J J H A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal per post 4.75. per week «uitsluitend bij niet postbestelling) 030 Losse nummers 8 cent Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 16 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek .,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75 Telefoon 2236 ^ïi/r/Iu^VMr Z»uw.-VI,Md.r«l: HULST. Dubb.lt Protl 7. TeMoon 102 - (B|jbur..u«: OOSTBURG. W.uwstrs.t 2Z. Telefoon 35: TERNEUZEN. Ax.lseslr.lit 166 Telrtooi. 2347) \V7E VINDEN in dit nummer weer een hele pagina gewijd aan Radio Anno Santo. Hoezeer wordt het onderwerp „Een zender van katholiek Nederland" actueel, als we zien met welke demonische middelen het Kremlin probeert het Christendom te ondermijnen. Bijgaand relaas, dat we aantrof* fen in „Katholiek Archief" geeft een uitstekend beeld van de verfijnde Sovjet-methoden. Hun nieuwste uitvinding', „De Des- inform", is waarlijk satanisch van structuur en van doelstel ling. De bijzonderheden, waarvan u hieronder een en ander kunt lezen, zullen terecht het afgrijzen wekken van het gehele Westen. „COMMUNISTISCHE CHRISTENEN". TT ET „Comité International de Dé- fense de la Civilisation chrétien- ne" publiceert in „Clergé-Informati- ons" van 14 Jan. 1949 een waarschu wing tegen een nieuwe vinding van dc Kominform, de „Desinform', ofwel „Bureau International de Desinforma- tion". Het gaat hier om een nieuwe crea tie van de sovjethersenen, met het doel chaos te verwekken in de Wes terse wereld, door middel van het verspreiden van valse berichten over de situatie achter het IJzeren Gor dijn, teneinde daardoor de openbare mening op een dwaalspoor te bren gen. De speciale sectie van de Desin form, die zich bezig houdt met gods dienstige en vooral met katholieke aangelegenheden, is momenteel in vol le actie. Op dit moment gaat het er vooral om. een tegenwicht te schep pen tegen de universele verontwaar diging wegens de arrestatie van Kar dinaal Mindszenty. Twee middelen staan de Desinform vooral ter beschikking. Het ene mid- DE VARIETE-ARTISTE uit Amerika Gracie Fields zal een week lang in Londen optreden tegen een gegaran deerd minimum-salaris van f 65.000. ..GE LEEFT OP TE GROTE VOET", heeft gisteren de finantiële adviseur van Mc Arthur tot het Japanse volk gezegd. 4* THERESE NEUMANN van Konners- reuth bloedde gisteren weer uit de stigmata, gelijk volgens waarnemers reeds 26 jaar lang iedere Goede Vry- dag het geval is. DE WAARNEMERS DER V. N. in Palestina trekken, nu de overeenkom sten zijn gesloten, weer naar huis. Alleen „de romp" van de staf blijft nog. HET DUURRECORD VLIEGEN stond op naam van Carroll en Schleiper (V.S.). met 726 uur. De Amerikanen Riedel en Harris hebben het reeds gebroken en zijn van plan 1000 uren in de lucht te blijven. DE SOEDAN DROOGT UIT. Meer dan 100.000 nomaden worden met de hongerdood bedreigd. Het vee sterft op de velden. Men gelooft, dat zelfs een spoedige regenval de situatie nau welijks meer kan redden. DE STATEN VAN SURINAME heb ben geen voorzitter meer. J. de Mi randa nam ontslag, omdat zijn nota riaat wegens fraude, een tekort van i"uim f 1 millioen aanwees. DE MILITAIRE UITGAVEN voor België zijn voor de periode 1 Juli 1949 tot 1 Juli 1950 tengevolge van het Atlantisch Pact verhoogd met een milliard francs. DE HUISVUILBELT van Boxtel her bergde behalve vuil ook enkele z.g. bandmijnen. Twee spelende kinderen namen er vier mee naar huis en be werkten die met klomp en spijker. Door de ontploffing werden de kin deren van Liempt. oud 9 en 13 jaar zwaar gewond. De politie heeft de zaak in onderzoek. .,DE STEM VAN AMERIKA" kost aan exploitatie evenveel (9 millioen dollar) als de 18 storingzenders, waar mee de Sovjets de Amerikaanse zen der proberen te „verdrinken". Hoe veel zullen de Sovjets dan wel niet uitgeven om Radio Vaticana te sto ren? JUFFROUW VRAZ organiseerde lief dadige acties voor een Amerikaanse organisatie in Tsjecho-Slowakije. Zij is plotseling gearresteerd, waarna de Amerikaanse ambassade te Praag of ficieel heeft geprotesteerd. DE R.K. OPTICIENS krijgen 22 April een eigen Bond. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Vanochtend vrieg hier en daar mist Overdag, zonnig en droog weer met ongev. dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke later matige wind uit Oostelijke richtingen. Vandaag: zon onder 19.38 uur. Morgen: zon op 5.40 uur. Maan op 0.56 uur. Zon onder 19.40 uur. Maan onder 7.36 uur. Maandag: zon op 5.38 uur. Maan op 2.05 u. zon onder 19.42 uur. Maan onder 8.29 uur. Dinsdag: zon op 5.36 u. Maan op 2.56 uur. Maan onder 9.36 uur. del bestaat uit het optreden van de z.g. „christelijke communisten" of „communistische christenen", die nog altijd niet zien of niet willen zien hoe de zaken er eigenlijk voorstaan en die zoveel mogelijk trachten tiet terroristische optreden in Oost-Euro pa te vergoelijken. s Het tweede middel bestaat uit het zenden van speciale agenten over heel de wereld, valse „deserteurs", valse „politieke vluchtelingen", valse ..pries ters" of zelfs afgevallen priesters, die na in de Westelijke landen geïnfil treerd te zijn, onder het mom van verdedigers van de Kerk in werke lijkheid propaganda maken voor Sov jet-Rusland en die, aanvankelijk in het verborgen en vervolgens meer openlijk, propaganda maken voor de communistische politiek. Deze agenten, die door de Komin form van overvloedig documentatie materiaal worden voorzien, doorkrui sen met hun mededelingen de dik wijls onvolledige informaties van de echte vluchtelingen en stichten op deze wijze alom verwarring. VALSE PRIESTERS. QM DEZE agenten en vooral de vajse „priesters" te vormen, zijn een aantal „Seminaria" opgericht waar de leerlingen een speciaal kerkelijk tintje krijgen, waardoor het hun mo gelijk wordt, kerkelijke diensten te celebreren en. voorzien van valse pa pieren. hun voorgewende kerkelijke titulatuur te bewijzen. Zij worden zelfs getraind in het houden van dis cussies over godsdienstige onderwer pen. De vorming is aangepast aan de verschillende landen, waar de toe komstige agenten hun werk zullen moeten doen. Zij. die bestemd zijn voor Nederland, Engeland, West- Duitsland en de Scandinavische lan den, ontvangen hun opleiding in een school, die gevestigd is in het kas teel van Sigulda (Letland)'. Dit kas teel geldt officiëel als rustoord voor Sovjetkunstenaars. De toekomstige agenten voor de La tijnse landen (Frankrijk, Italië, Span je en Zuid-Amerika) genieten hun opleiding in de Krim (te Theodosia). waar zij gevestigd zijn in een hotel dat aan de „Dynamo-club" toebehoort. Tenslotte is er nog een derde oplei dingsschool gevestigd te Zwieningrad in de buitenwijken van Moskou, be stemd voor toekomstige werkers in de V. S. en Canada. Twee andere leerscholen, bestemd voor de landen in het Verre Oosten, bevinden zich te Chita en Barnaoul in Siberië, terwijl een speciaal cen trum, geïnstalleerd in de omgeving van Constanza in Roemenië, de agen ten voor Palestina instrueert. Het be treft hier officieren van de Steun groep. 3000 leerlingen studeren thans aan deze scholen, terwijl tallozen reeds in het buitenland werkzaam zijn. Een nieuwe Encycliek JN DE ENCYCLIEK „Redemptoris nostri", gericht aan het Episco paat. dringt de Paus aan op interna tionalisatie van Jeruzalem en de be scherming der rechten van pelgrims naar de heilige plaatsen in Palestina In de encycliek wordt een interna tionaal bestuur voor de stad en haar omgeving, bescherming der heilige plaatsen in Palestina en vrije toegang voor alle pelgrims verzocht, alsmede vrijheid voor alle R. K. culturele in stellingen in het land en bescher ming van de daar door de katholie ken verworven rechten. De Paus drukte zijn tevredenheid uit over dc gesloten wapenstilstand, in Palestina, maar verklaarde, dat er nog geen werkelijke vrede was. Het geweeklaag van ontelbare vluchtelingen bleef hem bereiken, evenals verzoeken om hulp en pro testen tegen godsdienstige instellin gen en kerken, alsmede aan andere culturele plaatsen aangebrachte scha de. TAE SOVJET-RUSSISCHE autoritei ten hebben de afgelopen 48 uur de 89 telefoonkabels die de Berlijnse telefooncentrale met de Oostelijke zone verbinden, afgesloten. De telefooncentrale bevindt zich in de Amerikaanse sector. Twaalf April deelden de Sovjets mee, dat in de Sovjet-sector een centrale was inge steld voor de telefonische verbinding met de omringende Sovjet-zone. Ver zoeken om gesprekken tussen Berlijn en de Sovjet-zone moesten aan de nieuwe centrale gericht worden. Het Berlijnse telefoonnet is thans defi nitief in tweeën verdeeld. TT IER ter plaatse moeten we er toch ook iets over zeg gen. Om U aan te sporen de eerste pagina van het tweede blad te raadplegen. Daar staat weer van alles in over de actie voor Radio Anno Santo. Die kan worden „het sterke verhaal" van het katholieke Nederlandse volk. Een sterk verhaal, dat de hele wereld met zeer veel belangstelling zal lezen en waarover de Heilige Vader zal monkel-lachen. Zo in een maand tijds een millioen bij elkaar Een maand geleden zouden allicht tallozen bezorgd gekeken hebben bij zulk een gedurfde gedachte. Thans kan men met groot vertrouwen zeggen: het komt in orde! Wat U ervoor moet doen, leest U óok op de eerste blad zijde van het tweede blad. Radio Anno Santo In deze Paastijd zal dit als een triomfkreet opstijgen uit Katholiek Nederland! Wij geven aan de Paus het apparaat, dat zijn woord uit zendt tot aan de uiteinden der aarde! De grenscorrecties AAN DE M. v. A. inzake de jjr.ens- correcties ontlenen we het vol gende: Uit de verspreide opmerkingen blijkt o.a., dat de wens is geuit, dat de Regering de Kamer zou inlichten over de zienswijze van Nederland's Benelux-partners nopens de grenscor recties. Naar aanleiding hiervan mo ge dienen, dat, nadat oorspronkelijk de Belgische en Luxemburgse Rege ringen de Parijse aanbevelingen in hun geheel hadden aanvaard, de Lu xemburgse Regering op gronden van technische en grondwettelijke- aard thans heeft besloten de correcties te beperken tot gebieden zonder inwo ners. De Belgische Regering heeft beslo ten enkele correcties vooralsnog niet ten uitvoer te leggen. Wel zijn door België andere gebie den aanvaard waar Duitsers wonen. De Belgische en Luxemburgse rege ringen handhaven inmiddels haar recht op de betrokken gebieden. De regering is de mening toegedaan dat zij, door de thans geboden grens correcties te aanvaarden een realisti sche politiek voert. Deze politiek is opgezet en uitgevoerd in het kader van de Westelijke Unie en valt bin nen de bevoegdheden, die ieder der betrokken mogendheden in het ka der van het Handvest der V. N. toe komen. De Belgische Regering heeft een officiëel communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat per 23 April België slechts 'n grenscorrectie zal toe passen van 20 vierkante km. met een bevolking van 500 zielen. Voor de overige correcties behoudt de Rege ring zich het recht voor. de gebie den op elk gewenst moment onder Belgisch bestuur te plaatsen. Uit Duitsland wordt vernomen, dat de heren Adenauer en dr. Arnold vol lof zijn over de Belgische houding. Daaraan wordt het bericht vastge knoopt. dat reeds vandaag in Mon- schau grote demonstraties zullen wor den gehouden teneinde op gepaste wijze aan de vreugde uiting te ge ven! Een en ander zal. dunkt ons. de ge ringe neiging die bij de leden van de Eerste Kamer toch al bestond om on ze Regering op 't stuk van de grens correcties haar zin te geven geens zins aanwakkeren. Om het eens po pulair te zeggen: de Minister zal een ..harde dobber hebben" om het voor stel aangenomen te krijgen. pRINSES Josephine-Charlotte van België heeft' gisteren een auto tocht gemaakt door de arbeiderswijk van Brussel. Vandaag zal zij per auto naar Zwitserland vertrekken. De Prinses bracht een bezoek aan 'n kindertehus in de arbeiderswijk Duizenden mannen en vrouwen zon gen het Belgische volkslied en dron gen tenslotte op* de Prinses aan. toen het politiecordon verbroken werd. De menigte raakte geheel buiten richzelve en riep: ..Leopold. Leopold!" toen zij op het balkon verscheen. Zij kwam achtmaal terug. De soldaat Marcel Barra. Noordwal 20 te Oostburg. vervult zijn militaire plichten in Medan. Uitspraak van de Scheepvaartraad 0P 25 JANUARI kwam hst 7233 b.t. metende ss „Ussekerk". cp weg van Antwerp, u naar Rotterdam op de Westerschelde nabij c'.e lichtboei 27 te Hanöweert in aanvaring met h l tegemoet varende Poolse S.S. „Pu laski". groot. 7083 brt. Bei 'e schepen werden zwaar beschadigd, d" „Puls- ka" zodanig nat van dit schip "en m.n werd gedood, twee anderen zwaar en nog eens twee licht werden gewond. Beide boten hadden en loods aa:i boord. De raad voor de scheepvaart sprak als zijn oordeel uit. dat de „Pulaski", die het Zuidergat in moest, iets te lang haar koers is blijven varer en zodoende te ver voor de „Lissekerk" is overgelopen, waardoor aan boord van dit schip on zekerheid is ontstaan' over de koers welke de Pool zou gaan varen. De raad verwijt de ''apitein van de „Lisse kerke" niet, dat hij toen de loods over bakboord draaide niet heeft in gegrepen aldus luidde Donderdag jl. de uitspraak van de raad voor de scheepvaart te Amsterdam. ITET LID der Eerste Kamer baron dat er, ingeval gezinnen van beroeps- van Voorst tot Voorst KVP)1 militairen verhuizen naar een andere heeft aan de Minister van Oorlog, gemeente, woningen of woninggedeel- van Marine a.i. en van Wederopbouw (en in de gemeente van herkomst ter enkele vragen f en Volkshuisvesting gesteld o.m. luidende: Is het de Regering bekend, dat aan de gemeenten Gilze-Rijen en Dongen een extra bouwvolume is toegekend om daaruit in elk dier beide gemeen ten dit jaar vijf woningen te bou wen .uitsluitend bestemd voor per soneel van de vliegbasis Gilze-Rijen? Is de regering niet van mening, dat het toekennen van een dergelijk zeer bescheiden extra bouwvolume vol strekt onvoldoende is om aan de be staande hoogst ongewenste toestand een einde te maken, daar het toch van het grootste belang is: a. de doeltreffendheid van het zeer gecompliceerde en kostbare bedrijf te verzekeren; b. de gezinsbelangen te waarbor gen; c. de groL kosten, verbonden het toekennen van vergoeding we gens het gescheiden leven van het gezin en aan het heen en weer reizen voor rijksrekening, te vermijden? Is de Regering niet bovendien van oordeel, dat allengs een min of meer permanente garnizoensindeling en personeelsbezetting tot stand komen, welke het noodzakelijk maken, de daaruit voortvloeiende consequenties principiëel en afdoende onder het o_g te zien? Is de Regering niet van gevoelen, /AP 12 APRIL jl. js gesticht: „Rap- tim" (Romana associatio pro trans- vehendis itinerantibus missionariis") Deze stichting stelt zich ten doel: de reismogelijkheden, speciaal het groepsvervoer van het Missiewerk zo veel mogelijk te bevorderen. De stichting werd opgericht door: mgr. L. Durrieu, alg. Overste van dé orde van de Witte Paters, te Algiers, mgr. Le Hunsec, alg. Overste van de orde van de paters v, d. Heilige Geest te Parijs, mgr Th. Bekkers, nationaal directeur van de Pauselijke Missie actie in Nederland, te Voorschoten, paters Janssens. generaal der Jezuïe ten. te Rome. father Mc. Laughlin. alg. Overste van de Congregatie van Mill Hill, te Londen, pater van de Putte. alg. Overste van de paters van Scheut, te Brussel, pater van Wing, secretaris van het comité der Missie- pversten in België, te Brussel. Het bureau zal worden gevestigd te 's-Gravenhage. Het woord ..Raptim" is ontleend aan het devies van de Missie-Paus Pius.XI.nl, „Raptim transit". Het zal met zijn betekenis „snel speciaal van toepassing zijn op het meer en meer in zwang komende missie-lucht- vervoer. Kardinaal Fumasoni Biondi. die zeer grote belangstelling toonde bij de plannen voor deze stichting, schreef aan de stichters: „In aanmerking ne mende, dat missionarissen steeds meer vertrouwd raken met het reizen per vliegtuig, spreken wij de hoop uit. dat deze stichting de mooie doelein den zal kunnen bereiken, welke zij zich voorstelt". beschikking komen, en dat het aan deze gemeente toegekende bouwvo lume op grond hiervan zou kunnen worden verhinderd? Is de Regering op grond van het vorenstaande bereid te bevorderen, dat aan de gemeenten, waarin garni zoenen zijn gevestigd, en zeer zeker aan gemeenten, waarin ver van wo ningcontra gelegen permanente kam pen e.d. zijn aangelegd, voldoende bouwvolume ter beschikking wordt gesteld, desnoods met vermindering van het bouwvolume, dat ter beschik king staat van die gemeenten, welke de gezinnen van de beroepsmilitai ren, die in die garnizoenen of kam pen vast zijn ingedeeld, door hun verhuizing moeten verlaten? /BISTEREN is in Tilburg, na een lang en smartelijk lijden in de ouderdom van 58 jaar overleden, prof. Emile G. J. Gimbrère, hoogleraar in het burgerlijk- en handelsrecht aan de Economische Hogeschool aldaar. Prof. Gimbrère promoveerde in 1916 aan de Universiteit te Utrecht tot doc tor in de rechtswetenschappen en vestigde zich daarna in Padang (N. O.I.) als advocaat. In 1918 werd hij benoemd tot secretaris van de hoofd directie van de Ned.-Indische Handels bank en werd kort daarop in de di rectie zelf opgenomen. In 1927 repa trieerde hij om te worden benoemd tot hoogleraar te Tilburg, in welke functie hij tot aan zijn dood werk zaam is geweest. Prof. Gimbrère was gedurende de gehele bezetting rector magnificus van de Ec. Hogeschool en heeft veel bijgedragen tot het studentenverzet. Voorts was hij secretaris van de PN EM en voorzitter van het scheidsge recht te Tilburg. Rij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Van de hand van de overledene verschenen verschillende publicaties, o.a. Handelscredieten. Beschouwingen over de financiering van de suiker industrie en suikerhandel op Java. prae-adviezen en artikelen in weten schappelijke tijdschriften. A.s. Dinsdag vindt de begrafenis plaats. JJLISABETH CASTONIER, de Oostenrijkse correspondente van het En gelse Katholieke weekblad „Catholic Herald", vertelt de geschiedenis van een Hongaarse, wier man, G. T., door de Hongaarse geheime politie op misdadige wijze werd gemarteld met het doel hem enige belastende ver klaringen af te dwingen tegen Kardinaal Mindszenty. Het betreft hier een bekende Hongaarse intellectueel en anti-commu nist, wiens tragische dood thans aan het licht wordt gebracht. Ofschoon de echtgenote van de vermoorde thans betrekkelijk veilig is in Oostenrijk, gevoelt zij zich nog niet veilig genoeg om niet bang te zijn. dat zij zal wor den vermoord of ontvoerd. Zij wilde daarom niet, dat haar naam zou wor den genoemd. Hieronder volgt haar geschiedenis: „HIER IS UW ECHTGENOOT". >«.MORGENS om half zeven werd aan de deur van ons huis te Budapest gebeld. Mijn man ging open doen, maar kwam even later lijk bleek terug en vertelde mij, dat hij ontboden was op de Andrassy Ut, waar zij hem moesten „spreken". Twee rechercheurs, die hem waren komen halen stonden naast hem. Hij mocht zelfs niet even alleen naar de badkamer". „Myn man kwam die dag niet te rug, zoals de rechercheurs my hadden beloofd. Ik wachtte drie dagen en drie nachten. Toen ik op het politie bureau ging informeren, gaf men mij min of meer vriendelyk te ken nen. dat ik maar rustig af moest wachten. De vierde morgen kwam mijn man geholpen door twee recher cheurs, weer terug. Op bevelende toon zei een van de beide begeleiders: „Hier is Uw echtgenoot. Hij is on derweg niet goed geworden, maar Dit was een bevel! „Mijn man was half bewusteloos en ik probeerde hem wat koffie met brandewijn te drinken te geven. Hij leed ontzettend veel pijn. Toen het mij 's middags voorkwam, dat zijn toestand snel slechter werd, riep ik een dokter. Twee dokters weigerden te komen, toen ik enige bijzonderhe den had verteld. De derde dokter wist mij alleen te vertellen, dat ik geen hoop meer kon koesteren. Te gen de namiddag knapte mijn man iets op en kan hij mij vertellen wat met hem was gebeur<J nadat hij op het hoofdbureau van de ge heime politie aan de Andrassy Ut was aangekomen". VIER EN TWINTIG UUR IN IJSKOUD WATER. RONDER dat hem werd medege- deeld, waarvoor hij was geroe pen, dwong men hem in een basin te gaan staan. Het basin was zo nauw dat hij er ternauwernood in kon staan "\7"AN ZONDAG a.s. tot middernacht af za1 Zuid-Ierland een republiek zijn. In Dublin zal een salvo van 31 kanonschoten worden afgevuurd om waarin „deze schuld" bestond, maar j e geboorte van de nieuwe republiek taal verkleumd. Een ambtenaar van de geheime politie verzocht hem een belangrijk document te tekenen, waar in hij de schuld van Kardinaal Mind szenty en andere belangrijke persoon lijkheden moest bevestigen. De po- litie-ambtenaar vertelde hem niet mijn-man behoefde alleen mgar op de aangewezen plaats te tekenen Mijn man weigerde" „Daarop werd hij in een met stoot kussens beklede cel gebracht, waar een man met bokshandschoenen aan tegen zijn maag begon te stompen. Weer verzocht men mijn man te te kenen en weer weigerde hij. Toen werd hem een pil toegediend, waar op hij zijn bewustzijn verloor Hij kwam niet eerder bij dan op het mo ment, dat hij weer voor zijn eigen huis stond Tegen de avond liep de temperatuur van mijn man zeer op en om zeven uur stierf hij. De volgende morgen om acht uur kwam een dokter, ofschoon ik deze helemaal niet had ontboden. Hij had reeds een geschreven bewijs van overlijden bij rich. Toen later twee mannen mijn man kwamen wegha len. heb ik hun de waarheid toege schreeuwd. Ik moest echter mijn mond houden anders.... 's Avonds om ne gen uur zat ik in de trein naar de grens en slaagde erin deze te passe ren zonder verdere moeilijkheden". De correspondentie van de Catholic Herald voegt aan dit trieste relaas het is niet nodig daarvoor een dokter bleef hij daar 24 uur lang staan, tot- te roepen. Binnen een paar uur is dat het water aan zijn kin reikte. Nie- hij weer opgeknapt. Ik geef U de mand keek naar hem om. De volgen- raad hem naar bed te brengen en wat, de dag tegen de middag werd hij naar te laten slapen", J een kamer gebracht, drijfnat en to- Zijn kleren en schoenen en overjas moest hij aanhouden. De ijzeren dou- che boven zijn hoofd was gesloten, nog toe, dat de Hongaarse slechts maar dan begon langzaam ijskoudmet moeite kon worden overreed, water naar beneden te druppelen Zo haar wedervaren bekendheid te geven Zij beefde voortdurend en keek der het vertellen naar de deur. alsof „zij" ieder ogenblik binnen konden komen om haar te arresteren of te doden. Eire aan te kondigen. De gewezen eerste minister. Ëamon dc Valera, zal niet aan de plechtig heden deelnemen. Hij zal zich naar de graven begeven van zijn strijd makkers. die 33 jaar geleden terecht werden gesteld naai' aanleiding van de Paasrevolutie. De Valera die ge durende 16 jaar aan het bewind bleef is tegen de huidige politiek van Ier land gekant. Hij is van oordeel dat de onafhankelijkheid van een staat, die geheel Ierland omvat, het beste gediend zou zijn. wanneer zich aan het hoofd van de staat een Ierse pre sident zou bevinden voor binnenland se aangelegenheden en de Britse Ko ning vdor buitenlandse aangelegen heden ANTON v. d. WAALS komt 11 Mei voor het Bijz. Gerechtshof in Den Haag voor. Zijn zaak wordt dan in cassatie behandeld De eis was dood straf. DE JEUGD WEEK. georganiseerd door het N.J.G.. is dit jaar van 9 tot 14 Mei onder het motto: „Jeugd, heb eer bied voor alles wat leeft en groeit". Wegens het Hoogfeest van Pasen zal ons blad eerst DINSDAG weer verschijnen door R. W. Janssens /-»P MAANDAG 4 APRIL heeft zich over geheel Nederland op de zandgronden het gruwelijk natuur verschijnsel herhaald, dat sinds enkele jaren behoort tot de regelmatig in het vooijaar terugkerende plagen van onze landbouw: de zandstormen. Een jaar of tien geleden meenden we nog de getuigen te zijn van een uitzonder lijk phenomeen, maar thans houdt elke zandboer in het voorjaar rekening er mee. dat zijn grond met de uitge strooide kunstmest, soms zelfs met de jonge kiemp'.antjes door een wilde storm weggevoerd en in de watergan gen geblazen kan worden. En dat dit zo zal blijven tot de landbouwweten schap of de practijk een afdoende verdediging te zijner beschikking stellen... en er weer 'n nieuwe uiting optreedt van de verbolgenheid dei- natuur over haar door de mens ver stoorde evenwicht. ^atuurlijk vraagt zich elkeen af. wat de oorzaken zijn van het plotse ling optreden van dit natuurgebeuren, dat boer eii burger met ontzetting ver vult. Waarom zagen we het vóór 1930 zelden of nooit en waarom keert het thans vrijwel elk wjorjaar terug? Het lijkt me verstandig, daarover niet te gaat fantaseren, en te erkennen, dat dat we de oorzaken niet kennen. Want bewerjen we het omgekeerde, dan heeft de bóer het recht ons te verwijten, dat we hem niet tijdig hebben gewaar schuwd, en dat we thans niet de mid delen aanwijzen, die hij moet gebrui ken om de schrikkelijke schade te voorkomen. Het is heel goed mogelijk dat, zoals populaire volkspredikers thans verkondigen structuurbederf door kunstmestgebruik de oorzaak is. maar waarom dan niet twintig jaar geleden gewaarschuwd? Overigens is dit niets meer dan een bewering, die voor zover mij bekend is. niet door stelselmatige en doeltreffende proeven bevestigd is, en men mag dus met precies zoveel recht het omgekeerde beweren. Evenzo ligt het met de ver klaring. dat het structuurbederf van de bovengrond een gevolg zou zijn van een verwaarlozing van de bemesting met organische stoffen. Want de hoofd bron van de humus, de wortelresten, zal toch wel niet trager vloeien dan vijftig jaar geleden. Juist omgekeerd! De veestapel heeft zich sterk uitge breid en de overgang van heidezoden op graan,stro kan toch ook bezwaarlijk een achteruitgang genoemd worden! ^atuurlijk wil dit niet zeggen, dat we niet van ganser harte het streven steunen van hen, die de zandboeren aansporen tot uitbreiding van groen- bemosting. Want meer humus in de bouwvooy is niet alleen nuttig voor de samenhang van de grond, maar heeft ook zonder dat talloze lichtzijden Voorlopig wordt als vermoedelijke hoofdoorzaak van de hier besproken plaag beschouwd de totale uitbossing van ons platteland, vooral het opruimen van de iaatste rest van ons houtgewas: de staalkanten of houtwallen. Inderdaad zijn de zandgronden in het verleden ruig met kreupelhout be groeid geweest. De kadastrale legger;, geven bij elk perceel ook het gebruik ervan aan: bouwland, weiland, water, weg. En nu verrast het me telkens weer. hoe buitengewoon vaak daar hei woord „hakhout" voorkomt. Voor een goede begrip wete men, dat in héél veel gevallen de „bestemming" van het kadaster niet meer is dan de toe stand rond 1820. dus ruim een eeuw geleden. Het staat dus vast. dat er sinds de opmaking van het kadaster heel wat kreupelhout is opgeruimd. Zie. zeggen de deskundigen, daar ligt de ooreaak. Door hetzelfde wanbeheer zijn de graanvelden van Noord-Afrika, waarmee zich Rome voedde, tot woes tijnen geworden en is het land van molk en honing uit het Oude Testa ment geworden tot de dorre wildernis, die Palestina heet. Dc geologen durven trouwens beweren, dat de vruchtbare lössgronden. die een groot deel van het Mic'deneuropese heuvelland be dekken. door stormen zijn aangevoerd, en dat ook een deel van de bovenlaag der Nederlandse zandgronden ;n niet de minste aan stormen zijn ontstaan heeft te danken. Een be woner van onze zandgronden, die vroe ger tegenover deze wetenschap de schouders ?ou hebben opgehaald, zal thans grif toegeven, dat aanhoudende stormen in een droog klimaat en weinig begroeide grond werkelijk ge weldige gevolgen zullen kunnen hebben Qverat ter wereld is men druk doen de de grensbeolanting der percelen te herstellen: „windsingels aanleggen' heet dat. Do Deense Heidemaatschap pij plant stelselmatig op grote schaal nieuwe heggen aan. en hetzelfde ge schiedt in Rusland en in dc Verenigde Staten. Het geval is grondig bestu deerd. en men weet vrij nauwkeurig, aan welke eisen een windsingel moet voldoen, en ook de lengterichting en de afstand der heggen. Ook in Neder land is de laatste jaren een enorme massa lectuur op dit gebied geprodu ceerd. maar het is mij nog niet be kend. dat er stelselmatig overgegaan is tot aanleg of herstel van windkerenae h3gen. Het is niet mijn bedoeling, daarvan iemand een verwijt te maken. Want ik herhaal wat ik in de aanvang zei: de grondoorzaak van de zandstormen ligt niet open. Ik heb Veluwse gronden met overvloed van bos verschrikkelijk zien stuiven en ik ben er volstrekt niet van overtuigd, dat de opruiming van het kreupelhout juist in de laatste vijf en twintig jaar zulke geweldige afmetingen heeft aangenomen. Maar men heeft indertijd de houtwallen niet laten liggen ter wille van de windke- ring. doch om heel andere redenen. Men wilde er het wild mee keren, zijn eigendom begrenzen, brandhout win nen. eikenschors verkopen, sloten en heiningen uitsparen. Van windkering wordt zelden ge rept. Deze doeleinden van de wind schermen zijn grotendeels waardeloos geworden en de schaduwkanten kwamen daardoor scherp uit: nacht vorst. legeren, insectenschade, grond- verlies. Daarom heeft men de hout wallen opgeruimd. En eerst daarna bleek hun nut als windscherm, als regulateur v#h temperatuur en vochtigheid, za ken. die men niet heeft vermoed, toen men de restanten van het „hakhout" der oude landmeters spaarde.

de Stem | 1949 | | pagina 1