Mishandeling in kampen wekt diep afgrijzen Schooltandverzorging in W. Z. Vlaanderen een feit Goede Vrijdag Maar schuldigen zijn niet meer aan te wijzen Moh. Rum heeft de mislukking al aangekondigd Grensincident bij Vaals Ook Waalwijk heeft een Eifeltoren Geen electr licht voor Scherbier „St. Willebrord" kan gaan bouwen DE EERSTE KAMER BEHANDELDE JUSTITIE Prinses Beatrix waterpadvindster Vandaag Conferentie te Batavia Wisselend bewolkt Het Telegraaf- conflict Scandinavische Tolunie op komst DistributienieuiVs Bonnen 088 en 096 voor sinaasappelen Het Westen heeft de primeur in Zeeland De Stop van Ternaaien nog altijd in studie Scherpe reductie op ontmanteling Duitse fabrieken V redesonderhande lingen in China begonnen Raad van Vlissingen Er komt een springtoren op het strand VIJFDE JAARGANG No. 1356 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A, F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A E Langenhorst, Mr. Dr A. 3. J. M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 14 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. TBiibureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoonjï347) TTE GEMOEDEREN VAN VELE NEDERLANDERS zijn al lange tijd verontrust over beweerde mishandelingen, die zouden hebben plaats gevonden in de kampen voor politieke delinquenten. Het is tenslotte uit gelopen op een officieel rapport en de Eerste Kamer heeft daarover een en ander gezegd. De Minister van Justitie, Wijers, heeft zijn afgrij zen over dit alles voorzover het bewezen feiten betrof gesproken. Hij moest daar helaas aan toevoegen, dat de schuldigen wel nimmer hun gerechte straf zullen krijgen. DIERENWET IN STUDIE. TN DE zitting van gisterenmiddag stelde dhr. de wilde (AR) o.m. de vraag wie in ons land in hoogste in stantie verantwoordelijk is voor or de en rust: de Minister van Binnen landse Zaken of van Justitie. De sprekers beantwoordend kondigt de Minister aan, dat het Beheersin stituut spoedig gereorganiseerd zal worden en zegt toe, dat de kwestie van paspoorten aan ex-politieke ge vangenen zal worden bekeken: wan neer de straf ondergaan is, kan men hen niet langer als paria's behande len. IN DE SERIE „Test uw warenken nis" brachten wij onlangs een be schouwing over vloerbedekking. Van deskundige zijde maakt men er ons opmerkzaam op, dat de prijs van Vilt- zeil Krommenie niet is f 2.55 per strekkende Meter, doch f 2.60. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Kota Inten pas. 11-4 Kaap Bonn, Zui derkruis %2-5 te Sabang, Ruys 13-4 van Durban te Port Elisabeth. ISRAEL LID VAN DE V.N.? Met 47 tegen 7 stemmen en 2 onthoudingen heeft de Assemblée besloten deze vraag op de agenda te plaatsen. MEVROUW ABDUL KADXR is op Schiphol aangekomen. Door het hou den van redevoeringen zal zij meer begrip trachten te wekken voor de noden van sommige delen van Indo nesië. DE RODE KRUIS CONVENTIES zul len worden herzien op een diploma tieke conferentie te Genève. De Ne- derl. delegatie staat onder leiding van mr. J. J. B. Bosch, ridder van Rosenthal, gezant te Bern. DE TIENDUIZEND van de Staatslo terij viel op nr. 2 1 3 8 4. MAXIMUMPRIJZEN zijn niet bin dend inzoverre het volstrekt geoor loofd is goederen beneden de offi cieel vastgestelde maximumprijzen te verkopen. DE NATURELLEN van Z.-Afrika krij gen bij Johannesburg een eigen stad van 60.000 huizen. Het bouwen kost 300 millioen pond. Er is huisvesting in de nieuwe stad voor 300.000 inwo ners. SYNTHETISCHE BENZINE en syn thetische rubber mogen in Duitsland niet meer worden vervaardigd op be vel van de geallieerden. BELGISCHE OUD-STRIJDERS ten getale van 200. komen op 23 en 24 April op bezoek in Den Haag. Gast vrouw is „Ons Leger". DE OPVOLGER van Dr. Valentine 'Per 1 Juli a.s.) als hoofd van de E. C.A.-missic in Nederland is de heer Clarence E. Hunter. BOMBARDEMENTEN met atoom bommen vanuit Engelse bases worden voor de toekomst mogelijk gemaakt door technische faciliteiten in Enge land voor de Amerikaanse luchtmacht DE BELGISCHE VERKIEZINGEN zullen waarschijnlijk niet op 19 Juni doch op 26 Juni worden gehouden. DE HAVENSTAKING in Londen zal vandaag weer tot het verleden beho ren. Uit protest zullen echter de trans portarbeiders geen stukwerk en geen overwerk verrichten. DE NIEUWE Griekse regering is ge lijk aan de oude op Markezinis na van de z.g. Nieuwe Partij. Dit is het zesde Kabinet Sofoelis. DE GROTE BEER is met 1150 mili tairen naar Indonesië vertrokken. Aan ooord bevinden zich ook alle leden van het gezelschap Bouber, die een toneeltournee van 4 maanden door In donesië zullen maken. AUTOMOBILISTEN, leert ook de Belgische verkeersregels uit uw hoofd er worden de laatste tijd veel pro cessen-verbaal in België opgemaakt tegen Nederlandse chauffeurs. De Minister gelooft, dat er momen teel omstreeks 65 notarissen zijn bo ven de 70-jarige leeftijd. Hij is "oor stander van een met pensioen gaan voor notarissen, die 70 jaar zijn. Daar na gaat hij in op het in 't leven roe pen van een eventuele Dierenwet: de dierenbescherming heeft velerlei as pecten, die nog in studie zijn. Ver volgens deelt spr. mee, dat de com missie Langemeyer tot bestudering van het politievraagstuk voor zes maanden verlenging van werktermijn heeft gekregen. De berichten over mishandelingen in sommige kampen wekken diep af grijzen. Vele dezer gevallen zijn voor gekomen onder ..Militair Gezag" en niet meer te achterhalen. Deze ge vallen zijn niet te verontschuldigen, maar wel te verklaren door de toen heersende toestand van opwinding. Er is, nadat de kampen onder bijzonde re rechtspleging kwamen zeer streng opgetreden, maar men heeft niet alle gevallen kunnen v.oorkomen. Het rapport van der Vaart Smit bevat naast juiste punten, ook on juiste. Een systematisch onderzoek zou thans de schuldigen niet meer naar voren kunnen brengen. Afzonderlijke gevallen zullen wor den onderzocht. Ten aanzien van de politieke delin quenten deelt de Minister mede, dat in Maart nog slechts 285 personen, die door een tribunaal zijn veroordeeld, geinterneerd waren. Nadat de Minister nog heeft ge zegd, dat de Minister van Justitie de enige is, die verantwoordelijk is voor de handhaving van orde en rust, wordt de Begroting z.h.st. aangeno men. Volgende week Woensdag zal de Eerste Kamer de grenscorrecties behandelen. QP HET Paleis Soestdijk is gisteren middag Prinses Beatrix geïnstal leerd als lid van een klein waterven del van het Nederlandse Padvinders- gilde, dat zijn kamphuis zal krijgen op het landgoed „Gooilust" bij 's- Graveland xthans in beheer bij Na tuurmonumenten en waarvan slechts een £6-tal meisjes uit Hilver sum en omgeving deel uitmaakt. De oprichting van dit nieuwe waterven del is geschied, omdat Prinses Bea trix. die thans van kabouter „over vliegt" naar padvindster haar keuze liet vallen op de waterpadvinderij. De leiding van dit vendel er was tot nu toe geen watergroep in deze omgeving berust voorlopig bij twee leidsters uit Zaandam, waar reeds langere tijd een watergroep der pad- vindsters bestaat. De meisjes zullen zich o.a. met kano's en andere vaar tuigen op de plassen van Loosdrecht en omgeving vermaken. yAN GEZAGHEBBENDE zijde wordt te Batavia vernomen, dat de Nederlandse delegatie naar de pre liminaire Conferentie als volgt zal zijn samengesteld: Voorzitter: dr. van Roijen, leden; de heren Blom, St. Jacob, van der Velde, Koets, van Hoogstraten, Gie- ben, Elink Schuurman en waarschijn lijk kolonel Thomson. De republikeinse delegatie staat onder leiding van Moh. Rum, terwijl ook Sutan Sjahrir is toegevoegd. Over de vooruitzichten, van de preliminai re besprekingen kan men in dit sta dium nog maar weinig zeggen. Het is echter tekenend voor de verhou ding der partijen, dat dr. van Roijen zich reeds met woorden als „hoop vol gestemd" heeft uitgelaten en dat Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met over wegend droog weer en op enkele plaatsen ochtendnevel of mist. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. In het binnenland iets hogere temperatuur en in de kuststroken ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 19.35 uur. Maan op 21.59 uur. Morgen: zon °P 5.45 uur. Maan onder 6.30 uur. Officiéél door Ned. Regering betreurd T?EN GROEPJE jongelui uit Vaals hadden Dinsdagavond de nieuwe Nederlandse turnkampioen gehuldigd Het was op het feestje wat laat ge worden en in al te grote uitgelaten heid betrad men gezamenlijk, waar schijnlijk onbewust, Duits gebied. En kele douane-beambten bemerkten dit en ze wilden de jongelui gaan waar schuwen en terughalen. Onbegrijpelijkerwijs begingen de ze beambten de domheid zich bij het groepje aan te sluiten, zodat zij één groep vormden, toe men bij een Duit se boer aankwam. Met de knechten, die zich gereed maakten om te gaan melken, werd vrolijk er» tamelijk luidruchtig wat gepraat, totdat de boer naar buiten kwam. Deze boer was nogal kort-aangebonden en er ont stond een woordenwisseling. Dit liep zo hoog, dat de boer ten slotte „de Hollanders" met een gaf fel te lijf ging, hetgeen verzet uit lokte oftewel: er ontstond een wer kelijke kloppartij. Na te zijn gekal meerd ging ieder zijns weegs. De Vaalsenaren werden aan de grens door maréchaussée's aangehouden, maar het zou vermoedelijk niet al te ernstig zijn afgelopen, wanneer van Duitse zijde niet een klacht was in gediend tegen de Nederlandse ind -in- gers. Het gevolg is allereerst, dat het hele incident pijnlijk nauwkeurig zal worden uitgezocht en dit zal vooral voor de betrokken ambtenaren wel licht een minder prettig gevolg heb ben. Inmiddels vernamen we, dat op de Duitse klacht door de Nederlandse Regering reeds is geantwoord. Het in cident wordt tenzeerste betreurd en de belofte is gegeven, dat de douane ambtenaren hun straf niet zullen ont gaan. TJE DIRECTIES der dagbladen „Pa rool" en „Trouw" hebben een tele gram gezonden aan de Eerste Kamer waarin medegedeeld wordt, dat deze dagbladen door sabotage-actie in het bedrijf van de „Telegraaf" gisteren onmogelijk gemaakt werd en de nieuwsvoorlichting voor ruim 300.000 gezinnen was weggevallen. Tevens wordt gezegd, dat het voortbestaan de zer dagbladen in groot gevaar is en het Beheersinstituut en de eigenaren van de „Telegraaf" in gebreke en voor de schade aansprakelijk worden gesteld. Rum heeft beweerd, dat zijn erva ringen met de Nederlanders van die aard zijn, dat hij weinig vertrouwen op overeenstemming heeft. Vóór de conferentie is begonnen, wees Rum reeds in de richting van de Veiligheidsraad, waar volgens hem de Indonesische Kwestie over 'n paar weken wel weer zal zijn terecht ge komen. Hij sprak over herstel van de Re publikeinse Regering in Djokja als eerste en noodzakelijke voorwaarde om verder te praten en deeldë bij voorbaat mee, dat de Sultan van Djokja bereid is in ieder opzicht aan het herstel (en het eerherstel) van de Republiek mede tef werken. Ten slotte beweerde hij, dat de guerilla- leiders in het contact tussen de par tijen betrokken dienden te worden en dat de Republiek Zo nodig kans zag om binnen 24 uur haar vroegere politiemacht te herstellen. Alles bij een is dit geen bijzonder hoopgevend begin voor de conferentie van van daag, zeker niet, nu het besluit van de Assemblée als verwarringwekken de achtergrond dienst doet. *pE ANNECY in Frankrijk, waar thans internationale handels- en tariefbesprekingen worden gehouden, hebben Denemarken, Noorwegen en Zweden bekend gemaakt, dat zij de vorming van een Scandinavische tol unie met een uniform tarieven-sys teem overwegen. In een uitgegeven aanvullende ver klaring werd meegedeeld, dat de unie „mogelijk ook IJsland zal omvatten". De BONNEN 088 en 096 Algemeen moeten door het publiek uiterlijk 16 April bij een handelaar in groen ten en-of fruit worden ingeleverd. Bon 088 Algemeen, voorkomende op de A en B-kaarten, geeft recht op 300 gram, bon 096 Algemeen, voorko mende op de D-kaarten op 1 kilo gram sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter verkrij ging van sinaasappelen tot de rayon leiders wenden. Wegens het verminkt doorkomen van het Telex-bericht werd deze me dedeling gisteren onvolledig in ons blad geplaatst. 18 jarige bouwde hem van lucifers JN DE ANTONIUSSTRAAT no. 53 te Waalwijk, woont een handige jongen. Het is de 18-jarig Harry de Ruyter, die in zijn gewone doen op de vakschool voor schoenmakers zich bekwaamt in het schoenmakersvak. Maar daarnaast is hjj in zijn vrije tijd knutselaar. Niet zomaar een huis- en-tuin knutselaartje. Neen, hij maakt dingen, waar je even, als je bij hem op bezoek gaat, van staat te kijken. Zo presteerde hij het een imitatie- Eifeltoren te bouwen, met behulp van lucifers. De kleine knutselaar had voor deze bouw een tijd nodig van 6 tot 7 maan den en men kan zich dat voorstellen. Want in die Eifeltoren. die 75 cm. hoog is, zijn maar eventjes circa 2500 lucifers verwerkt, allemaal netjes aan elkaar gelijmd en gepast. Men ziet het resultaat op de hierbij afgedrukte foto. „In dat lijmen zit eigenlijk de tijd, die voor het bouwen nodig was" verklapt ons de kleine architect, want stukje voor stukje moest worden gelijmd en dan moest ik weer wach ten tot het gevalletje droog was. Het is een hels werk geweest, maar nu de toren af is ben ik er trots op". En als we vragen, hoe hij eigenlijk tot dit idee gekomen is, dan horen we, adat Harry zich niet door een Amerikaan op de kop wou laten zit ten. Hij had ni. gelezen, dat een Ame rikaan het klaar gespeeld had een imitatie-Eifeltoren te bouwen met be hulp van.... tandenstokers. „En zo kwam ik op het idee, om er een te bouwen van lucifers", lachtte hij. „Ik ben van plan er nog een te bouwen maar dan groter nog". We spraken af, wanneer de nieuwe toren klaar is. nog eens te komen kijken, en we namen afscheid, na hem een goed succes te hebben toegewenst. r\AT schooltandverzorging ran het allergrootste belang is, zal wel niemand durven betwijfelen. Het is een gelukkig verschijnsel, dat men hoe langer hoe meer aandacht gaat schenken aan de verzorging van de volkshygiëne en het stemt tot tevre denheid, dat men in dit verband ook aandacht besteedt aan de tandver- zorging. Vooral in Zeeland, waar het kli maat van grote invloed kan zijn op het gebit in het algemeen, heeft men moeten ervaren, dat de verzorging van het gebit veel te wensen overlaat. Jong geleerd is oud gedaan en in de laatste tijd ziet men dat overal pogin gen in het werk gesteld worden om te komen tot schooltandverzorging, waar door men de zekerheid heeft dat reeds van jongsaf aan bij de kinderen het begrip wordt ingeprent, dat de ver zorging van het grootste belang is, In W. Z.-Vlaanderen heeft men dit begrepen en na verschillende voorbe reidende besprekingen is ln het ge meentehuis te Oostburg een vergade ring gehouden. De gemeenten werden vertegenwoor digd door burgemeester M. Hoekzema van Oostburg. Van de ziekenfondsen waren er de heren Kolijn en Weterings en namens de schoolbesturen zagen we de heren Adriaansen en van Zuilen. Voor de oudercommissies trad de heer de Nood op, voor de Wit-Gele en Groene Kruisverenigingen de heer I. Boidin. Verder waren er dr. Kesteloo en tandarts Fijn van Draat. Op de bijeenkomst werd de acte van oprichting van de Stichting Schooltand verzorging in W. Z.-Vlaanderen gepas seerd. Uit de afgevaardigden die het be stuur vormen, werd een dagelijks be stuur gekozen, dat als volgt is samen gesteld: Voorzitter: Mr. Hoekzema, Oostburg secretaris: C. van Zuilen; penning- TN het antwoord van de Belgische minister van Openbare Werken op een schriftelijke vraag van een Kamerlid wordt gezegd, dat met de werken aan de Stop van Ternaaien nog steeds geen aanvang is gemaakt. Het hiertoe uitgetrokken crediet van fr. 1 millioen zal niet worden besteed aan de werken zelf. doch zal worden gebruikt voor voorbereidende studies De minister verklaart verder, dat op de begroting van 1949 geen andere credieten voorzien zijn en dat het bedrag, dat met de uitvoering der werken op Belgisch grondgebied ge moeid is, op 250 millioen frs. wordt geraamd. TPNGELAND. de V. S. en Frankrijk hebben Woensdag een scherpe reductie van het aantal fabrieken aan gekondigd, dat ontmanteld en als her stelbetaling uit West-Duitsland zou worden verwijderd. Door deze beper king, die gemaakt is met het oog op de behoeften van het Europees Her stelprogram, wordt de uitrusting van 159 fabrieken geheel of gedeeltelijk van de oorspronkelijke lijst van her stelbetalingen in de vorm van indus triële installaties geschrapt. Het be treft hier de uitrusting van 32 staal- 88 metaal-, 32 chemische en 7 non ferrometaalfabrieken. De Duitse pro ductie van ruw staal blijft beperkt tot 11.100.000 ton per jaar. TG A 12 DAGEN van officieuze be sprekingen zijn gisteren de offi ciële vredesonderhandelingen tussen de Chinese regering en de communis ten begonnen op basis van de acht voorwaarden van de leider der com munisten, Mao Tse Toeng. meester J. Kolijn; lid; P. Fijn van Draat. Men besloot maatregelen te nemen, opdat de werkzaamheden van de schooltandarts 1 Sept. 1949 zullen kun nen aanvangen. W. Z.-VLAANDEREN BEET DE SPITS AF. /~vp de bijeenkomst werden woorden van dank gesproken tot de voorzat ter in verband met de door hem ver richtte voorbereidende werkzaamheden die tot dit resultaat geleid hebben, waardoor W. Z.-Vlaanderen voor Zee land de spits heeft afgebeten. Moge de dienst zijn nut in de toekomst be wijzen en mogen andere delen van onze provincie niet alleen het initiatief maar ook de daad nemen. Raad van Oostburg Een nieuwe klinkerweg QNDER de ingekomen stukken, was de verheugende mededeling* van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat het basisplan voor de wederopbouw der gemeente is vastgesteld. Het raadsbesluit inzake ontbinding pachtovereenkomst met Bruijnooge is door G.S. goedgekeurd, alsook van het raadsbesluit inzake ver lenging erfpacht perceel grond t.b.v, wed. Datthijn. De begroting der inkomsten en uit gaven voor 1948 werd gewijzigd. Van de Stichting Hulpactie Scheldemsnden werd een gift ontvangen groot 3000, welk bedrag moet worden besteed aan het sportterrein. Van de. PZEM was bericht ontvan gen, dat de electrificatie van wijk Scherbier niet doorgaat vanwege het terugtrekken van een paar bewoners. Een verzoek van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk tot toewijzing van een stuk grond ter compensatie van een ont eigend deel. wordt goedgekeurd. Aan de aannemersfirma N.V. Panagro te War mond werd na enig wikken en wegen een terrein beschikbaar gesteld voor het opslaan van bouwmaterialen voor de prijs van 10 cent per M2. Het ter rein is gelegen aan de Kroonwijksin- gel en Bestevaerstraat. Aan de heren De Oude uit Biervliet, werd de uitvoering opgedragen van de riolering en bestratingen met bijko mende werken in de gemeente, plan Rijksweg—Tragel voor de som van 210.000— Met de Rijkswaterstaat zal een over eenkomst worden aangegaan betreffen de het leggen van een nieuwe klinker weg in het gedeelte Rijksweg, dat aan Oostburg behoort. B. en W. wordt machtiging verleend tot aankoop van een zuiveringsinstallatie bij Pegeman te Helaand voor f 25.395. SPORTTERREIN GEGUND. Aan de aanleg van een sportterrein met tennisbanen zal thans spoedig worden begonnen. De verschillende on derdelen zijn voor de volgende sommen aangenomen: de tennisbanen voor f 4300.de afrastering is gegund aan de heer Luteijn voor de som van ƒ1370, terwijl de heer Cambier uit Breskens het voetbalterrein voor zijn rekening neemt voor de som van 13180.Ook zal er nog een kleedlokaal worden ge plaatst. Ook werd besloeen om voor onder houd van het terrein en de beplantin gen een werkman aan te stellen. Verder werd besloten om voor onder houd van het terrein en de beplantin gen een werkman aan te stellen. Binnen zeer korte tijd zullen weer 40 woningwetwoningen aan de Kroon- wijk worden opgeleverd. Bij de rondvraag merkte de heer Leenhout op. dat de bewoners van de Kroonwijk nog steeds niet weten, waar de scheiding van hun tuintje ligt. De heer Schippers vraagt of iets kan worden gedaan voor het geval Wage, daar deze nog met twee gezinnen in een kleine woning samenwoont. Beslo ten werd hem een noodwoning aan te wijzen. J^AAR DE RAAD een bruidegom in zijn midden had, begon de zitting met een felicitatie welke de burgemeester tot de heer Schil- lemans. de persoon in kwestie, richtte. Bij de ingekomen stukken vestigde de heer de Wit dé aandacht op het feit, dat het zwemschip van de zwemclub Vlissingen in jammerlijke staat verkeert en volgend jaar mis schien niet meer gebruikt kan wor den. Spreker vroeg de aandacht van B. en W. daarvoor. De voorzitter ant woordde. dat het initiatief van de zwemclub uit moet gaan. Een bedrag van f 213 werd be schikbaar gesteld voor het geschenk der Zeeuwse gemeenten voor het Mid delburgse stadhuis. Besloten werd deel te nemen in het stichtingskapitaal der Stichting voor Zeeuwse Visserij-belangen tot een bedrag van f 10. Aangenomen werd het voorstel be treffende de sluiting der sigaren winkels. Het voorstel om 6273 M2 grond te verkopen aan de Woningbouwver. „St. Willibrord" voor f 66.098 werd aanvaard. Enige stukjes grond werden aan diverse gegadigden verkocht en een perceeltje, groot 79 M2 werd voor f 1185 gekocht van de heer C An- driessen. Goedgekeurd werd vervolgens de wijziging der verordening op de wet houders-pensioenen. Goedgunstig beschikte de raad op het verzoek van het Kath. School bestuur tot herstellingswerk aan de Meisjesschool. Aangenomen werd het voorstel tot verhuring van 24 Oostenrijkse wonin gen, doch niet dan na een heel de bat over de kwestie of sommig onder houdswerk al dan niet voor rekening der huurders komt en zo ja. hoe men verhaal heeft op huurders die 'e woning verlaten. In dit verband opperde men de mogelijkheid 'n waarborgsom te vra gen. B. en W. werden gemachtigd om de huurovereenkomst in die zin te wijzigen, zo ze het nodig vinden. B. en W. kregen hierna het ge vraagde crediet van f 4400 voor het aanbrengen van een springtoren op het strand. Na enige discussie, stemde, de raad ook toe in het crediet van f 1850 voor het plaatsen van een urinoir bi i de Leeuwentrap, waartoe dan et wachthuisje van de Stoomtram Wal cheren omgebouwd zal worden. Tot hoofd der openbare kleuter school in het Havendorp werd na overleg met gesloten deuren, be noemd mej. P. Timmerman, hoofd der fröbelschool te Hansweert. SPEELTUINEN gij het voorstel van B. en W. hun een crediet te geven van f 1450 voor de afrastering van de speeltuin aan de Bloemenlaan vroeg de heer Marijs hoe het met andere speeltui nen staat. Wethouder van Oorschot antwoord de dat het initiatief voor dergelijke zaken van een wijk of van een buurtvereniging zelf moet uitgaan. B. en W. zijn dan altijd bereid hulp en advies te geven. Gewijzigd werd het reglement Oudheidkundige verzameling en tot vaststelling van een nieuwe verorde ning regelende de werkkring f r commissie voor deze verzameling in he stedelijk museum. Nog werd goedgekeurd het voor stel om een subsidie van f 250 te verlenen aan de Vlissingse orkestver eniging. Tenslotte werd f 65.subsidie gegeven aan de Z.L.M. voor de lagere landbouwschool te Middelburg, ter wijl voor elke Vlissingse leerling dier school f 10- zal worden gegeven. Hierna begon men met de be schouwingen over de gemeente-be groting 1949. DE BEGROTINGSDEDATTEN IJ et einde van de agenda vormde te vens het begin van de debatten over de bgroting 1949, welke aan het einde van de avondzitting z.h.s. werd aangenomen. De heer Corveleijn K.V.P. bracht hulde aan B. en W. voor de uitmun tende samenstelling van begroting ab wel de Mr v. A. Sprekende over de door het Rijk te vergoeden oorlogsschade, waarbij de bewuste 90 pCt, bijdrage in 't herstel van z.g. publiekrechtelijke lichamen, blijkens de M. v. A.. allesbehalve zeker moeten worden geacht, meende hij. dat een krachtig protest tegen derge lijke handelwijze op z'n plaats is. Op deze manier kunnen we wel ophouden me' 't maken van begrotingen. Verder wenste hij veel succes toe i.z. het initiatief van de Mij. Zeeland wat betreft de toeristendienst. Tenslotte oefende hij aandrang uit opdat er weer woningen voor de gro tere gezinnen zouden worden ge bouwd. De heer Knoop (V.V.D.) stelde eer stens vast, dat men positief moet zijn in z'n handelen. Alle partijen dienden samen te werken, volgens een gericht streven, in 't bijzonder voor deze ge meente wat betreft de wederopbouw. In z'n antwoord meende de voorzit ter inderdaad, dat enkel het grote „Schelde'-bedrijf als enige industrie complex in Vlissingen. deze stad eco nomisch een eenzijdig karakter geeft. Naar aanleiding van berichten in de dagbladen verklaarde spreker er op grond van verschillende uitlatin gen vast op te rekenen, dat althans de marine-opleiding hier terug komt. Wat de toeristendienst van de re- land aangaat, deze moet niet als een proefneming worden beschouwd voor een eventueel terugkomen van een ge regelde dagdienst. Vervolgens was 't woord aan de heer P. J. van Oorschot, weth. v. Soc. Zaken, die verklaarde zich nochthans te hebben willen neerleggen bij de mening van de overige leden van 't college, betreffende 't uitstellen van de oprichting resp. van de Huisvlijt- Industrieschool voor meisjes en de Kleuterschool. De heer Poppe, wethouder van On derwijs en financiën, voegde hier la ter nog aan toe, dat bij Vijze van compromis, wel met de bouw en inrich ting zal worden begonnen, maar dal gezien de financiële consequenties, men de al dan niet opening pas vol gend jaar wilde bezien. Op volle toerei eenmaal draaiend komt dit object de gemeente op een iaarlijkse last van 15.000 tot f 20.000. Particulier initia- t is daarbij evenwel zeer belangrijk f EEN TAAL zal ooit bij machte zijn, de geweldige tragiek te beschrijven van de dag, waarop Christus Zijn leven gaf voor de mensen. We staan voor twee uiter sten, twee afgronden, waarvan we de diepten niet peilen kunnen: de boosheid van de zonde en de groot heid van Gods liefde. En deze twee voeren een verschrikkelijke twee strijd, waarbij Gods Zoon schijn baar ten onder gaat, maar door Zijn dood overwint en alle gevalle nen verlost. De dag van dit adem benemende samentreffen noe men we de Goede Vrijdag, omdat ons toen zulk een goedheid Gods ten deel viel en in de genadekus van Gods ontfermende liefde alles goedgemaakt werd wat misdreven was. En zo is deze dag dan ook vervuld van deze twee gedachten en gaat de rouw om het sterven van Gods Zoon samen met dank bare gevoelens om da verlossing, O, gelukkige schuld van de zonde, die zulk een grote en goede Ver losser verdiende te hebben, zo zingt de Kerk op Paas-Zaterdag. Qoede Vrijdag is een dag van rouw, een dag van treurnis om de grote Dode. Nu kan iemand menen, te hebben afgerekend met wat de Kerk leert en voorschrijft, maar op Goede Vrijdag zal het hem toch zwaar vallen, niet te denken aan de kruisberg. Nu wor den we onweerstaanbaar getrok ken naar die kale rots, waarop verheven boven de aarde, de krui sen staan opgericht. En tegen de duistere hemel, die zijn lijkwade meende te moeten leggen rond de stervende leden van de Christus, staat het kruis als een lichtend teken, als een mijlpaal langs de weg der wereldgeschiedenis. De gloeiende robijnen van Christus' Goddelijk bloed zijn het zegelmerk van een nieuw Verbond, dat God met de mensen sloot en waarbij deze inplaats van de verbannen slaaf het kind werd in het Vader huis. Op Goede Vrijdag gaan de gedachten van velen niet zozeer naar deze vreugde van de Passie week uit alswel naar de smartvolle weg, die moest worden afgelegd om ze te verwerven. En dat is goed voor ons mensen, die vaak zo gauw vergeten, wat er gedaan moest worden voor onze redding en bevrijding. Nu op Goede Vrijdag blikken we 'op naar het Kruis en zien duidelijker dan op andere dagen de uitgerekte armen van de Heiland, aanschouwen de purperen rozen van zijn doornenhoed, horen de klachten en gebeden van Zijn stervende lippen en denken dieper na over die beschamende zeker heid, dat Hij onze zonden droeg, heid, dat Hij onze zonden droeg en onze lasten op zich nam en dat wij door Zijne striemen werden genezen. De Goede Vrijdag met zijn stem mige ingekeerdheid zal velen voor een ogenblik deze waarheid in het bewustzijn terugroepen, maar gaat het er niet mee, als met een enkele minuut stilte in de opeenvolging van minuten en uren vol werelds rumoer? Het halt, dat wij aan onze gedachten toeroepen is maar een zucht in de lange uren van Godsvergetenheid van velen onder ons. We stellen de kruisen op langs de wegen en hebben lich tende kruisen staan op kerktorens, als vlammende tekens tegen de donkere achtergrond van de mo derne tijd, maar dagelijks vermeer dert het aantal dergenen, die reeds St. Paulus noemde vijanden van het kruis van Christus, omdat hun ganse gedachten en verlangens ge richt zijn naar de aarde en haar vaak zondige genoegens. Tegen dezen moge de Goede Vrij dag een ernstige herinnering voor ons zijn. dat wij door het kruis ver lost zijn en dat het diep gedrukt staat in ons voorhoofd, omdat we toegewijd zijn aan Hem, die door dit heilzaam teken ons tot Zijn eigendom gemaakt heeft. En dat we daarom tot taak hebben, het te doen zegevieren in ons en om ons heen en ervan bewust moeten zijn, dat er in geen ander teken heil of redding voor ons wordt ge vonden. Goede Vrijdag, dag van stille ingekeerdheid om Christus' dood; dag van herinnering aan de hoge zegepraal van het overwinnend kruis. De paltrokmolen „de Eenhoorn" aan het buiten Spaarne te Haarlem, een eigendom van de vereniging „De Hol- landse Molen" wordt gerestaureerd.

de Stem | 1949 | | pagina 1