„Toont mijn vertrouwen in U waardig te zijn" Parool en Trouw in conflict met Telegraaf Bouw van Amer-centrale met Marshallhulp Witte Donderdag Klachten bleken geruchten, veel was schromelijk overdreven Benesj geen natuurlijke dood gestorven Vijfde eeuwfeest H. Sacrament van Niervaart Federalisten komen op voor regionale mens" Mogelijkheid van opening in 1952 komt nu weer in 't zicht Alg, vergadering VN. plaatst Indonesië op haar agenda DAGORDER VAN GENERAAL SPOOR Klachten hl eken Geruchten veel was H Textieldistributie blijft Donderdag begint de Conferentie te Batavia Technisch personeel Was bezorgd Voor de toekomst HEÏ ONAFHANKELIJK blad, II Tempo, dat te Rome uitkomt, heeft een dezer dagen het verhaal gepubliceerd van een Tsjechisch stu dent, die erin was geslaagd uit een concentratiekamp in Tsjecho-Slowa- kije te ontvluchten. De 24-jarige stu dent, Franz Lexa, werd op 25 Febr. 1948 met nog anderen gearresteerd en overgebracht naar een concentratie kamp, dichtbij Most, in Tsjecho-Slo- wakjje. Vrachtauto op mijn gereden Zij vielen voor het vaderland Distributieniew.es Weer sinaasappelen Massa-vaccinatie tegen kinkhoest Belgische Kamer verwelkomt Prinses Josephine Italië, Sicilië, Denemarken en...- Nederland (Geertruidenberg) Vlissingen en de Marine VIJFDE JAARGANG No. 1355 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandi». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. WOENSDAG 13 APRIL 1949 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 102 - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axelsestraat 166 Telefoon 2347) IjE ASSEMBLEE had gisteren eerst L* te beslissen over het al of niet opnemen in de agenda van het voor stel van Bolivia en Australië om de processen van Budapest en Sofia een schending te verklaren van de gods dienstvrijheid en van de rechten van de mens, zoals dat was neergelegd in de vredesverdragen. Het voorstel is aangenomen met 30 stemmen voor, 7 tegen en 20 onthoudingen. Daarna begon de discussie ovtr In donesië. De Nederlandse afgevaardig de Snouck Ilurgronje wees er met klem op, dat het voorstel om de In donesische Kwestie op de agenda te plaatsen Nederland onaangena; had verrast. Gevreesd werd voor een na delige invloed op de besprekingen, die Donderdag te Batavia zullen be- ginnen. Men moet zich terdege af vragen, zo zei hij, of men nog een overeenkomst wil bevorderen, dan wel nieuwe verwarring stichten. Met 41 tegen 3 stemmen b(j 12 ont houdingen werd tenslotte het besluit genomen de kwestie Indonesië op de agenda van de algemene vergadering der V. N. te plaatsen. Een voorstel een bespreking van de kwestie uit te stellen, werd ver worpen, J)E BERICHTEN OVER WREEDHEDEN, die door de Nederlandse troe pen in Indonesië sinds het begin van de Actie zouden zijn begaan, keerden de laatste tijd vooral in de linkse bladen steeds hardnekkiger terug. Op een enkele uitzondering na werd daarin echter nimmer mel ding gemaakt van tijd en plaats, terwijl het noemen van namen even eens achterwege bleef. De Regering heeft bereids toegezegd iedere klacht ernstig te zullen onderzoeken. Hoe de bevelen zijn voor de troe pen blijkt nog eens te duidelijker uit een legerorder d.d. 24 Maart 1949 van generaal Spoor, die we hieronder in zijn geheel afdrukken, ALS EEN GOED SOLDAAT BETAAMT. jQE MINISTER heeft aan „Demotex" telegrafisch meegedeeld, dat hij geen termen aanwezig acht voor de afschaffing van de textieldistributie. Dit bericht krijgt enig relief, wan neer we daaraan vastkoppelen het slot van de rede van prof. Wisselink, gisteren gehouden op de tweede dag van het Tcxtielcongres 1949: .Onze textielindustrie met haar rond 153.000 werknemers, haar omzet die over 1948 de twee milliard nabij kwam, een industrie die in dat jaar een bijdrage leverde in de export- drive van de Regering van omstreeks 350 millioen gulden (ongeveer 15 pro cent van onze totale goederen-export) een industrie waarin omstreeks een milliard nationaal vermogen is geïn vesteerd is een der belangrijkste ver mogens-objecten en welvaartsbronnen van ons volk". QNLANGS de door mij herhaalde lijk in woord en geschrift ge geven waarschuwingen en zeer per tinent gestelde opdrachten, dat elk militair van het leger in Indonesië zich onder alle omstandigheden heeft te gedragen als een goed soldaat be taamt in zijn behandeling van gevan genen en in zijn optreden tegen ver zetslieden in zijn omgang met de be volking en ten opzichte van de eigen dommen van anderen, bereiken mij toch nog telkenmale vermeende klach ten over door militairen gepleegde misdragingen. Ik wens hier al dadelijk aan toe te voegen, dat vele van deze klachten bij nader onderzoek blijken te be rusten op „geruchten" en vaak slechts een kern van waarheid bevatten doch schromelijk overdreven zijn, dan wel geheel uit de lucht gegrepen. Bovendien is het duidelijk, dat in verschillende gevallen de aanbrengers van deze klachten niet gedreven werden door het prijzenswaardige streven om recht te zoeken waar ver meend werd, dat onrecht was gedaan doch bedoelde klachten met politie ke bedoelingen wereldkundig maak ten. In stede van zich tot de bevoeg de autoriteiten te wenden, werd hier door de Nederlandse zaak en de naam van het leger in binnen- en buitenland vaak ernstige schade be rokkend. TOCH ZIJN ER GEVALLEN. Dr. D F. MALAN, minister-president van de Unie van Zuid-Afrika zal een (niet-officieel) bezoek aan Nederland brengen. KRENTENBROOD en rozijnenbrood onverschillig onder welke bena ming, zoals paasbrood, paasstollen e. cl. dit verkocht wordt mag f 1.per 800 gram kosten. DE EERSTE KAMER maakte giste ren een begin met do behandeling van de Begroting van Justitie. Ruys de Beerenbrouck <^KVP> brak een lans voor de Nederlandse vrouwen, die voor de oorlog reeds met Duitsers gehuwd >zijn. EEN COMPAGNIE luchtdoelgeschut, van Engeland wordt volledig uitge rust, in Mei op bezoek verwacht in ons land. Doel: eventuele samenwer king op het gebied van luchtafweer. PRESIDENT TRUMAN heeft het Aoord-Atlantisch Pact ter ratificatie aan de Senaat voox-gelegd. DE GRIEKSE PREMIER heeft Ko ning Paul het ontslag van het hele Kabinet aangeboden. De Koning ver zocht hem een nieuw Kabinet samen te stellen. 'E STAKING van de Engelse boot- erkers heeft zich uitgebreid tot i m 14.000 man. In Regeringskrin gen heerst ernstige ongerustheid. BANKIERS IN SJANGHAI hebben oaoO.OOO pond sterling geboden, als oe communisten deze stad niet bezet ten. Het aanbod zou reeds zijn aan vaard. PASPOORTEN zijn een doorn in het "og van het Benelux-Comité. Weer werd aan de Minister gevraagd de goedkopere bewijzen van Nederlander schap te willen invoeren. In Den t*:;ag acht men dit voorlopig ondoen- DE BEVRIJDING VAN WENEN door de rode legers zal niet meer officieel a's nationale feestdag worden ge vierd in Oostenrijk. DE GENEESKUNDIGE TROEPEN, nerdenken hun 80-jarig bestaan met plechtige bijeenkomsten te Utrecht. In de kazerne is een steen onthuld met de naam van de door de Duitsers gefusilleerde majoor Blokhuizen. Mr. L. A. G. SCHLICHTING. iijde- Uk verblijvende te Ottawa, is be noemd tot Gewoon Hoogleraar bij de - K. Universiteit met leeropdracht voor Nationale en Internationale Po litieke Richtingen en Strevingen. Prof. Schlichting zal zijn colleges o.m. ge- een aan studenten in de Politieke en Sociale Wetenschappen en de Journa listiek. TAOCH dit alles neemt niet weg, dat ik mij niet kan losmaken van de gedachte, dat er toch gevallen zijn, waarin door enkelingen somtijds wordt opgetreden op een wijze, welke ontoelaatbaar moet worden genoemd. Ik heb u steeds voorgehouden dat de militair zich onder alle omstandig heden heeft te gedragen naar de ere-code, welke den soldaat siert: Behandel uw gevangenen streng, doch menselijk en rechtvaardig. Bezorg de bevolking geen over last, waar dit kan worden verme den. Ontzie andermans eigendommen te allen tijde, tenzij de gevechtsactie J te dien aanzien onvermijdelijke maat regelen vereist. Speel nimmer eigen rechter, dat is niet uw taak, noch uw bevoegd heid. Ik wil hier in dit verband nog maals aanhalen hetgeen ik in mijn laatste dagorder van 18 December '48 tot u zeide: „Beseft, dat gij geen krijgsvolk zijt, doch brengers van recht en veilig heid aan eon bevolking, die reeds te lang zuchtte onder terreur en onder drukking. Verlicht haar noden, ver meerdert deze niet. Onthoudt u van elke daad, die niet de toets van een scherpe critiek zou kunnen door- Weinig verandering Weersverwachting, geldig tot vanavond: Over liet algemeen veel bewol king met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuidwest. Weinig verandering van temperatuur. Vandaag: zon onder 19.33 uur. Maan op 20.24 uur. Morgen: zou op 5.47 uur. Maan onder 6.11 uur. staan. Zijt beslist doch tevens mens lievend en ontziet andermans eigen dom". GEEN SMET. /"JIJ HEBT in de afgelopen maanden getoond uw taak uitnemend te begrijpen en gij hebt deze op bewon derenswaardige wijze uitgevoerd. Zorgt dat op uw prestaties geen smet wordt geworpen als hiervoor bedoeld en die den soldaat onwaardig zijn. Gij weet. dat elk geval, dat mij ter ore komt, grondig wordt onderzocht en dat eventuele schuldigen nimmer hun gerechte straf ontlopen. Zorgt er voor dat dergelijke onderzoeken over bodig zijn en dat aantijgingen steeds kunnen worden teruggewezen naar het rijk der fabelen of naar kwaad sprekerij. Ik eindigde mijn dagorder van 18 De cember 1948 met de woorden: „Ik stel mijn volle vertrouwen in uw hou ding". Ik wens deze woorden heden herhalen en met de meeste nadruk te herhalen. Het is aan u te tonen, dit vertrouwen in elk opzicht waardig te zijn". OPENING SUMATRA-CONFERF.NTIE. Tengku dr. Mansur (links), de wali-negara van Oost-Sumatra die het initiatief nam tot het bijeen roepen van de Sumatra-confcrcntie te Mcdan, tijdens liet uitspreken van de openingsrede. Rechts: de delegatie van Oost-Sumatra. T\E HEER COCHRAN, voorzitter van de week van de commissie van de V. N. voor Indonesië, zal de ope ningszitting van de besprekingen tus sen de Nederlandse delegatie en de Republikeinse delegatie presideren. De opening zal plaats hebben op Don derdag des voormiddags half elf, plaatselijke tijd. Bovenstaande werd medegedeeld in een communiqué van de UNCI. Als voorzitters van de delegaties zullen optreden dr. van Roijen en Moham mad Rum. Ontvlucht Tsjechisch student vertelt: Hij vertelde, dat in dit kamp min stens 28 priesters gevangen zitten, terwijl de totale bevolking ervan on geveer 15.000 bedraagt. Het kamp wordt bewaakt door 1500 gewapende wachten. De priesters, aldus Lcxo werden in de omliggende landen gear resteerd. Een van hen. de 77-jarige Pater Herbert, werd bij zijn arresta tie blind geslagen. De priesters zijn ondergebracht in een vies gebouwtje, zonder vensters of verwarming. Franz Lexa slaagde er in op 27 Ja nuari van dit jaar naar Italië te ont komen. Hij verblijft thans in Rome. waar hij onderdak heeft gevonden bij een Italiaanse vriend, die hij tij dens zijn gevangenschap in Duits land had Ieren kennen. De student verklaarde, dat de grote meerderheid van het Tsjechische volk niets van liet Communisme wil weten, maar dat het zich er aan onderwerpt om uit de handen van de politie te blijven. De jonge Tsjech verklaarde even eens, dat een „bekende autoriteit uit de onmiddellijke omgeving van Be nesj, die niet gevangen zit, hem heeft verteld, dat president Benesj geen natuurlijke dood gestorven is, maar tengevolge van een injectie met een langzaam werkend vergif. TIET DAGBLAD ..Telegraaf' had in oorlogstijd H. Holderl jr. als di recteur. Deze was bovendien SS-er en beide omstandigheden hadden na de bevrijding o.m. tot gevolg, dat een kwart van de Telegraaf-aandelen ver beurd werd verklaard. De overige drie-kwart bleef bezit van de fami lie Holdert. Inmiddels huurden sinds 1945 „De Volkskrant". „Trouw" en ..Het Pa rool" gebouwen en uitrusting van De Telegraaf en De Courant. Dit leverde weinig moeilijkheden op tot op de dag, toen door een uitspraak in hoger beroep de Telegraaf het recht kreeg weer te verschijnen. De Regering stelde de heer Reinalda aan als ver tegenwoordiger. die met de drie gast dagbladen en de gastheren een over eenkomst zou moeten sluiten. Daarna zouden Telegraaf en Courant weer normaal gaan verschijnen. Nu 7.ijn er ernstige moeilijkheden gekomen. Het technische personeel is volgens de verklaringen van een woordvoerder ongerust geworden over de toekomst en wel in het bijzonder over de rechtspositie, voornamelijk ten aanzien van de pensioenen. Dit personeel is van mening, dat zijn be staanszekerheid in handen ligt van de Telegraaf en afhankelijk is van een spoedige herverschijning. Deze herverschijning zou opzette lijk worden tegengewerkt door de drie gasten. Vandaar werd besloten met ingang van gisteren niet méér te presteren „dan de limiet van de C.A. O." Gevolg was. dat Trouw en Parool j ernstig in nood kwamen en gisteren met een nooduitgave verschenen. Dit zal zo lang het nodig is worden voort gezet dank zij de hulp van twee Am sterdamse dagbladen. In een persconferentie zette de heer Norden directeur van het Parool, gis teren de situatie uiteen. Hij vertelde o.a. dat het technisch personeel aan de directies van de gast-bladen drie vragen had voorgelegd: 1. Gaan deze bladen accoord met gelijke verdeling van ruimte en technische capaciteit tussen de vijf bladen (de drie gasten en de twee gastheren). 2. Verklaren de directies zich bereid niets te on dernemen. dat de herverschijning van Telegraaf en Courant per i Juli 1949 onmogelijk zou maken. 3. Zijn de directies van Trouw en Het Pa rool bereid de gevraagde lokalen uiterlijk per 30 April 1949 ter be schikking te stellen Alleen de Volks krant heeft op deze vragen bevesti gend geantwoord Verder deelde de heer Norden mee: Trouw en Parool zijn doende een ruimteverdeling, zowel voor het ad ministratieve als het technische ge deelte van het Telegraafgebouw voor te bereiden om het duurzaam ver vaardigen van 5 bladen de drie gastbladen en de weer te verschij nen Telegraaf en het Nieuws vgn de Dag jnogelijk te maken. Nu door de houding van het per soneel het vervaardigen van Trouw en Parool in het gebouw niet moge lijk is gebleken hebben de directies van deze bladen besloten uit liet ge bouw te trekken totdat „richtige ver vaardiging opnieuw verzekerd is". De directies hebben bij deurwaar- ders-exploit de verantwoordelijke per sonen in gebreke gesteld. De direc ties hebben zich voorts tot de I'ars- raad gewend met het verzoek voor zieningen in deze te treffen. Intussen komen de bladen uit met noodedities. die bij het Algemeen Han delsblad en het Vrije Volk worden gedrukt. De heer Reinalda. zo besloot de heer van Norden, heeft medege deeld dat hij alle onderhandelingen opschort tot het drukken van de bei de bladen weer normaal geschiedt. gisterenmiddag is op het strand bij Oost-Kapelle een vrachtauto met materiaal voor de zeeweringen op een mijn gereden. De wagen werd totaal vernield. Van de twee inzittenden werd de chauffeur P. Verhagen uit West-Kapelle zwaar gewond en de chauffeur J. Hubrechtse, eveneens uit West-Kapelle lichter gekwetst. Beiden werden naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. T^E REGERING maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de periode van 17 Maart tot en met 9 April 1949 zijn gesneuveld 15 leden van de Kon. Landmacht en 1 lid van de Kon. Marine. Kon. Marine: Overleden t.g.v. oorlogsvervvon- ding op 9 April 1949: Mar. W. G. Govers uit Haarlem. Kon. Landmacht: Sold. W. J. Bink uit Gilze-Rijen. Sold. H. G. Schansert uit Almelo. Huzaar C. Slabbekoorn uit Hei enoord (Z.H.). Korp. J. H. M. Wulms, uit Odiliënberg, (L.)., Huzaar le kl. J. G. Bloemsma uit Hilversum. Sold, le kl. P. H. Peu len uit Belfeld (L.). Sold, le kl. J. Seekles uit Breskens. Majoor H. J. Balfoort uit Haarlem. Sold. P. Dijkhuizen uit 's-Gravenhage. Sold, le kl. H. Hulst uit Staphorst Sold. L. A. van den Oord uit Kerkdriel (gem Driel) Sold. G. B. Schurink uit Losser (O.) Sold. A. van der Zeeuw uit Leiden. Sold, le kl. J. D. Posthuma uit Roer mond. Korp. J. van Polanen Petel uit Driebergen-Rijsenburg. Triduum in drie kerken JJET TRIDUUM, dat bij gelegenheid van het vijfde eeuwfeest van het Saft-ament van Niervaart in Breda, wordt gehouden vindt plaats op 6. 7 en 8 Mei. Deze geestelijke oefenin gen zullen niet alleen in de Kathe draal. maar ook in de kerken van de H. Jozef en de Sacramentskerk plaats vinden. In de Kathedraal treedt als predikant op pater Eus. Peters O.E. S.A.. dezelfde die dit jaar de lijdens meditaties voor de radio houdt. In dc H. Sacramentskerk is de leiding van het triduum in handen van pa ter Arts, M.S.C. Op 8 Mei wordt het triduum beslo ten met een grote bidstoet langs de zelfde straten, ais waal-langs de stille omgang uittrekt. Toch zal het karak ter geheel anders zijn dan dat-van de jaarlijkse omgang. Niet alleen, wat de tijd betreft: om 3 uur in de namid dag maar ook wat het aanzien daar van aangaat. Alle verenigingen uit West-Brabant zullen, naar men hoopt, eraan deelnemen en zullen in vereni gingsverband optrekken, de vlaggen en vaandels voorop. Ook een grote groep geestelijken en koorknapen zal aan de bidstoet deelnemen. Men hoopt het bidden niet te beperken tot een stil gebed alleen, maar wil trachten te komen tot een gezamenlijk bidden hardop. Na afloop van de bidstoet vindt op het kerkplein van de Kathedraal een plechtig Lof in de openlucht plaats, gecelebreerd door mgr. J. Baeten. Dc deelnemers aan de bidstoet zullen daartoe worden opgesteld op de Prin senkade en de Haven. VOORTZETTING van de aanvoer van sinaasappelen uit Spanje, maakt het mogelijk een zesde bon in dit seizoen aan te wijzen. Het publiek dient uiterlijk 16 April de bonnen 033 en 096 Algemeen bij een handelaar in groenten en-of fruit in te leveren. Bon 088 Algemeen, voorkomende op de D-kaartcn geeft recht op 1 ki logram sinaasappelen. Instellingen kunnen zich ter ver krijging van sinaasappelen tot de ray onleiders wenden. Dr- J. Schroeder vertegenwoor digde Brabant Tj^EN eigenaardig internationaal ge zelschap kwam het verschenen weekeinde te Parijs bijeen: vertegen woordigers van gewesten en landstre ken in verschillende Europese landen. Deze bijeenkomst was belegd door de Franse coördinatie-commissie van de Federalisten. „Brabantia Nostra" was vertegenwoordigd door dr. J. Schroe der. Uit Nederland waren er verder zes vertegenwoordigers van Fries land. Verder waren op deze bijeenkomst aanwezig: uit Frankrijk Provengalen Bretons en Vlamingen, uit België Vla mingen en Walen, uit Duitsland een vrij grote Beierse delegatie, uit Italië vertegenwoordigers van Zuid-Tirol. Val d'Aosta en Friule, uit het Ver enigd Koninkrijk Schotten en afge vaardigden van Wales. Ook waren er een aantal delegaties van uit Oost- Europa geëmigreerden en een aantal uitgeweken Spaanse Basken. Voorzitter was de Nederlander prof. dr. H. Brugmans. Een permanent-comité van de Euro pese Gewesten werd opgericht. Hier in kregen o.a. zitting onze landgeno ten prof. dr. H. Brugmans en dr Bergsma. De eerste taak van dit comité zal zijn het ontwerpen van een statuut voor het gewestelijke leven in Euro pa. In dit statuut, dat aan de Europe se beweging als geheel zal worden voorgelegd, zal in het bijzonder aan dacht moeten worden besteed aan de plaats van het regionale leven ten opzichte van het Europees hoogge rechtshof ter bescherming van de rechten van de mens, waarvan de op richting in voorbereiding is. Voorts werd besloten van het Con gres een permanente organisatie te maken en ieder jaar in een ander gewest in een der Euröpfe^e landen bij een te komen. Voor volgend jaar is een uitnodi ging ontvangen van Merano in Zuid- Tirol (Italië). pEN MASSA-VACCINATIE tegen de vervelende kinderziekte kink hoest is op komst. Totnutoe gebruikt men in ons land wel het vaccin, dat een herstellende werking heeft, doch het vaccin als preventief middel is nog gloednieuw. Dit laatste is een Amerikaanse uitvinding en de ermee bereikte resultaten worden uitstekend genoemd. Ook in ons land zijn er eni ge proeveru mee genomen, vertelde ons dr. Mol uit Etten, waarover de medici tevreden zijn. Daarom wil men dan ook tot een massa-Vaccinatie over gaan. Wanneer dit zal gebeuren is nog niet bekend, omdat er nog niet voldoende vaccin geimporteerd is. pRANS CAUWELAERT. de voorzit ter van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, heeft bij de opening van de vergadering gisteren een wel- komstadres aan Prinses Josephine Charlotte de 21-jarige dochter van Ko ning Leopold, voorgelezen. Alle afgevaardigden behalve 4 socia listen en een communist, stonden op en applaudiseerden. TJE E.C.A. IIEEFT als nieuwe maatregel om het tekort aan electrische ener gie in Europa te verkleinen vier projecten goedgekeurd, waarbij onge veer 19 millioen dollar van de ECA-gelden gemoeid zullen zijn, voor de bouw en modernisering van electrische centrales in Italië, Sicilië, Denemar ken en Nederland. Voor Nederland werd een bedrag van 3.265.000 dollar (hetgeen neerkomt op circa 9 millioen gulden) goedgekeurd voor de aan koop in Amerika van materialen voor gebruik van de te bouwen Amcr- Centrale te Geertruidenberg. DEVIEZEN I-IET is nu ongeveer een jaar gele- den, dat we tegenover Ir. de Voogt zaten te Geertruidenberg en een ge noeglijk praatje maakten over de nieu we Amer-Centrale en wat daarmee zo al samenhing. En we herinneren ons, dat de heer de Voogt zeer bezorgd keek toen we het hadden over het chapiter: deviezen! Het wilde maar niet vlotten met de beschikbaarstelling van devie zen voor de bestellingen, die in het buitenland moesten worden gedaan en die. wilde het werk niet stagneren, niet lang op zich zou mogen laten wachten. Maar minister Lieftinck hield zijn geldkist dicht met het gevolg, dat er een belangrijke stagnatie ontstond en er kostbare tijd verloren ging. Men kan zich daarom voorstellen, dat Ir. de Voogt als directeur van het bedrijf in Geertruidenberg, menig feli citatie mocht ontvangen, en verlicht herademde, toen bekend werd, dat 3.265.000 dollar van de ECA-hulp wa ren toegewezen voor de aankoop van materiaal in Amerika. Waren er dan zo dringend deviezen nodig? Zeker wel, want de Amerikan4ri zijn heel welwil lend en zijn zeer 'gaarne bereid de Nederlandse orders uit te voeren, maar er moet geld zijn. Het is begrijpelijk, dat men niet het risico wil lopen zoals meer gebeurd is. dat de orders bij gebrek aan deviezen geannuleerd worden. Kon dan de Nederlandse in dustrie zelf niet voor dit materiaal zor gen? Dit blijkt ofwel onmogelijk, ofwel is in Nederland de levertijd dusdanig lang, dat daarmee vier of vijf kostbare jaren gemoeid zijn. Men was daarom aangewezen op het buitenland. Het vo rig jaar werden in Zwitserland de turbo-generatoren besteld en in Ome-, rika de ketels. Gezien de belangrijk heid van het bedrijf in verband met de economische en industriële groei van Brabant, vertrouwde men op de viezen. maar helaas, het vertrouwen werd beschaamd. Ongeveer een maand geleden kon met Zwitserland tot een gunstig accoord worden gekomen De Zwitserse firma's n.l. openden voor de Nederlandse afnemers een crediet. zo dat hier aan de bestellingen kon wor den begonnen. GRONDWERKZAAMHEDEN REEDS GEREED. J^aar voor de bestellingen in Amerika maar steeds de nodige deviezen uitbleven werd in December van het vorig jaar een aanvrage voor ECA- hulp ingediend en de, er dagen werd deze aanvrage tot grote voldoening in gewilligd. zodat nu ook in Amerika aan de orders wordt gewerkt. Met dat al is echter veel kostbare tijd verloren gegaan. Men heeft niet temin goede hoop de achterstand te kunnen inlopen, daar de tijd van hoog conjuctuur in de betrokken industrieën in het buitenland vrijwel voorbij is en dus kan worden aangenomen, dat reeds in 1951 het merendeel der orders zal zijn uitgevoerd. Op onze vraag of men er werkelijk in zal slagen het bedrijf aan de Amer in 1952 - zoals de opzet was - in ge bruik te stellen, deelde men ons me de, dat thans de mogelijkheid zeer zeker aanwezig is. Er zal echter niets mogen tegen- lopcn. Voor deze zomer staat er belangrijk werk op het programma. De voorbe reidende grondwerkzaamheden zijn voor het grootste gedeelte gereed De dijken, die de toekomstige nieuwe ha ven zullen omsluiten zijn bijna klaar; men is bezig met het storten van de 200 meter lange betonnen kademuur en heel binnenkort zal worden over gegaan tot de doorbraak van de Amer- dijk en het graven van de nieuwe ha ven. bij welke gelegenheid het daar geprojecteerde terrein voor.de centrale zal worden opgespoten. KT ADAT wij op Palmen Zondag' de Lijdensweek zijn binnenge treden, volgen de scènes van dit verbijsterende drama, waarin we het levenseinde van onz.e Verlosser gedenken, in een snelle climax el kander op. Nog klinken in ons na de juichende Hosanna's en liggen de palmtakken nog onopgeborgen, of reeds gaan we met Hem de nacht in der doodsangsten en van de verwerping. Voor Christus zelf waren deze dagen van een over weldigende ernst en van zware be slissingen. Nu klom Hij de berg op van Zijn leven en zou vanaf de kale top van Calvarie Zijn godde lijke zending volbrengen. Christus wist, dat nu de voleinding naderde van hetgeen de eeuwen door de profeten hadden voorspeld: de Man der smarten, dien zij gezien had den, zonder vorm of schoonheid, zou Hij zijn en de ontroerende klachten van Jeremias toen hij zijn liederen dichtte, zouden nu in Christus' mond volle waarheid wor den. Wat de Psalmist gezien had en wat in brandende beden hem naai de lippen was geslegen, naderde nu zijn vervulling en alle vooraf beeldingen zouden nu worden vol tooid. £JHRISTUS wist dit alles en daar om zeide Hij tegen Zijn apos telen, toen ze tezamen naar Jeru salem zich op weg begaven: Ziet we gaan op naar Jerusalem en al les zal worden vervuld, wat aan gaande de Zoon des mensen is voor speld door de profeten: „Ze zullen Hem overleveren aap de heidenen en Hij zal worden bespuwd en be spot en geslagen en zi.i zullen Hem doden: maar na drie dagen zal Ik verrijzen"'. En terwijl Christus dit alles na- c!eibij zag komen in Zijn gedach ten en het even duidelijk aan schouwde alsof het voor Hem stond, ging Hij met de Zijnen naai de heilige stad om er het Paasmaal te houden en gaf Hij aan de men sen, op de avond voor Zijn lij den, het grootste bewijs van Zijn liefde tot ons: onder broodsgedaan te gaf Hij zich tot spijs, als een onvergankelijke herinnering aan Zijn lijden. Zouden niet de gedachten van vele gelovige katholieken op Witte Donderdag een ogenblik gaan naai de gewijde ruimte der Avondmaal- zaal, waar Christus op deze dag dat onbegrijpelijke mysterie vol trok en ons de Eucharistie gaf. de goede gave van Zijn eigen Vlees en Bloed? Niemand onzer heeft ooit zijn voetstappen kunnen zetten op deze heilige plaats en toch is het alsof we er allen thuis zijn: ze schijnt ons zo bekend, dat een kind ze zich kan voorstellen en toch oefent ze reeds eeuwen lang oo iedere kunstenaar een bezielende invloed uit om ze in beeld te bren gen. Wan wat daar plaats greep in die wondere avond, toen in de duis ternis, die als een zwaar kleed over Jerusalem lag, de trouweloosheid van de leerling en de haat dor volksgenoten zich hadden verenigd in een duivels contract, dat was zo boven alle menselijke begrip en zo uitzinnig van goddelijke liefdes- verdwazing, dat we er nimmer over komen uitgedacht en er steeds weer ir. kunnen terugkeren voor stille, ingetogen meditatie. Zelfs een St. Jar, die een taal schrijft in zijn Evangelie, waarin men de vleugel slag van de adelaar beluistert, voelt de ontoereikendheid zijner woor den. als hij Christus' liefde be schrijft, als gaande tot het uiterste toe. 1LTET het spaarzaam wit der in gehouden blijdschap gedenken we op Witte Donderdag dit groot geheim der instelling van de H. Eucharistie, maar in de harten ju- bele de dankbaarheid om die onverdiende gave. Want dit is het Brood voor onze zwakheid en het geneesmiddel voor onze talrijke wonden, dit is het Manna op de tocht door het leven en de teer spijze bij het beëindigen der verre reis en het onderpand om toegang te verkrijgen tot de nauwe poort, waarlangs men tot het eeuwig le ven ingaat. Wel is ons hart. wanneer het werkelijk met de Kerk meeleeft in deze dagen, vervuld van een stille weemoed om het Lijden van de Verlosser, maar als kostbaarste her innering daaraan, behouden en be waren de H. Communie, het hoog ste geschenk voor Zijn afscheid uit dit aardse leven en de grootste rijk dom van ons heilig geloof. Optimistisch geluid van de gemeenteraad g en W. van Vlissingen hebben thans aan de raad medegedeeld, dat er wel op gerekend kan worden, dat de Marine naar Vlissingen zal terugkeren. Over het tijdstip, waarop deze terugkeer zal geschieden staat echter nog niets vast. Naar wi.i in marinekringen verne men. beschouwt men deze rttëüedeling als zeer optimistisch. De Koninklijke Marine zoekt op het ogenblik naJr wegen om de matrozen- opleiding van Loosdrecht naar de kust te verplaatsen. Daarbij wordt ook aan Vlissingen gedacht, maar er is nog niets vasl- I gesteld.

de Stem | 1949 | | pagina 1