Opleiding van priesters tot moderne apostelen West Borneo, het land van de stilte Geschenk van Bisdom Rome aan Z.H. de Paus Opgewonden demonstraties ten gunste van Koning Leopold Eindles aan de landbouwschool te Schoondijke Tien millioen voor openbare werken Maar voor de toekomst wacht er ontzaglijk veel werk De Commissie NIEUW INSTITUUT TE ROME: De nood der tijden eist aparte i voorbereiding Prinses Josephine Charlotte in Brussel Krachtige wind Distributienieuws Nieuwe rantsoen bonnen textiel Sultan van Djokja onverwacht naar Batavia 12 jaar geëist tegen ex-journalist van Megchelen I 23 leerlingen ontvingen het diploma Premier Arnold wil de grenscorrecties afruilen Rotterdams haven in October hersteld FEDERATIEF DUITSLAND DEELSTAAT IN WORDING Antwerpse school jongens in Zeeland VIJFDE JAARGANG No. 1354 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. 3. v. Hootegem, A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Voor God, Koninflin en Vaderland DINSDAG 12 AP RIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: S 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bjjbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) O ET GESCHENK van de Paus aan Zijn Bisdom Rome bestaat uit een nieuw instituut voor jonge priesters, als een intermediair tussen het seminarie en het gewone parochiewerk. Zoals het K.N.P. reeds eerder heeft bericht, is deze nieuwe stichting het „Pauselijke Instituut van St. Eugenius", gelegen in de nieuwe paro chie van St. Eugenius, die ter gelegenheid van het 50-jarig priesterjubi leum van de H. Vader bij Motu Propfio „Quandoquidem" werd opge richt. In dit Motu Proprio legt Z. H. de Paus tevens grote nadruk op de noodzaak van een overgangsopleiding voor de jonge priesters, in het bijzonder in die vormen van apostolaat, die onze tijd nodig heeft. pen voor Onze zeer geliefde geeste lijkheid van Rome". TJIERONDER geven wij in grote trekken de inhoud van het Motu Proprio. Verwijzend naar de kerk, die zal worden toegewijd aan de H. Euge nius. zegt de H. Vader: „Het is Onze hoop en Onze wens, dat hier een parochie zal worden op gericht, die bestuurd wordt als de an dere parochies en eveneens dezelfde rechten geniet. Verder ligt het in On ze bedoeling in deze gebouwen een nieuw werk te vestigen, dat naar Wij vertrouwen, grote vrucht zal afwer- ,Er zijn inderdaad noden, die van zulk een belang zijn voor de Katho lieke Kerk dat daaraan zo snel mo gelijk moet worden tegemoetgeko men in het belang van de groei en het werk van de Kerk. Een van deze noden is een goede opleiding en vor ming van jonge priesters." „Dit werd reeds op hoogst effectie ve wijze verricht" zo vervolgt Z. H. de Paus, na het Concilie van Trente, door de vestiging in ieder bisdom van seminaries, waar uitgelezen jonge mannen, door God voor het priester, schap geroepen, op de hun passende wijze worden onderwezen. Wanneer evenwel deze jonge priesters van de seminaries afkomen om hun taak te gaan vervullen, dan zijn zij zonder twijfel door hun heilige studies en door hun brandende ijver bekwaam' ,Toch is het mogelijk, dat zij dan nog vreemd staan tegenover de geest van onze tijden, en wanner zij mid den in de moeilijkheden en gevaren van deze eeuw komen te staan, dan voelen zij zich dikwijls niet voldoen de opgewassen om tegemoet te ko men aan de groeiende noden van de mensen". SNEL EN GOED. PN' SOMWIJLEN zien zij zich dan ondanks hun overmatige per soonlijke inspanningen, aangevallen door de vijanden van de Christelijke leer en dc Christelijke deugden". „Het is daarom noodzakelijk, dat de pas gewijde priesters in de gelegenheid worden gesteld een dusdanige oplei ding te ontvangen, die hen geschikt maakt om snel en goed en met ijver de nieuwe vormen van apostolaat te gebruiken, die in deze moderne tüd nodig zijn geworden". „Iedereen begrijpt direct, dat de eerste jaren van het priesterschap, wanneer de priesters voor de eerste maal de beschutting van het semina rie verlaten om in het openbaar te gaan werken en toe te passen, wat zij hebben geleerd, van groot belang zijn en soms niet zonder gevaar". „Van deze jaren hangt zo dikwijls hun gehele verdere toekomst en de ontwikkeling van hun priesterlijk werk en leven af. Het is daarom ge makkelijk te begrijpen, hoe belang rijk en noodzakelijk het voor hen is om gidsen en leermeesters te bezit ten, die hun niet alleen een voorbeeld kunnen geven van wat zij hebben ge leerd, maar hun ook de weg kunnen wijzen voor een practisch en toch wezenlijk priesterlijk leven". POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: <lc Volmdam vertrok 9-4 van Aden, de Zuiderkruis passeerde 10-4 Pt. dc Galle, dc Kota Inten vertrok 8-4 van Port Said en de Waterman arriveerde gisteren in Rotterdam. ISRAEL heeft de uitnodiging tot het bijwonen van ..meningsuitwisseling" met dc Arabische staten in Europa, waarschijnlijk op 1 Mei te Lausanne, aanvaard. DE KOTA INTEN zal op 19 April met ongeveer 600 militairen aan boord, te Rotterdam aankomen. IN NEURENBERG werden door een Amerikaans Tribunaal ongev. 20 ge. wezen Duitse diplomaten schuldig be. vonden aan „voorbereiding tè hebben getroffen voor een agressie-oorlog". HET JOEGO-SLAVISCH Volksfront nam een resolutie aan, waarin wordt opgeroepen tot een meedogenloze strijd tegen „elke poging om onze Staat te splitsen". HET RODE KRUIS in Indonesië heeft scherp geprotesteerd tegen een groei ende actie, welke het Rode Kruis in de kern van zijn arbeid tracht aan te tasten. INDIA heeft geprotesteerd tegen „de moord" op drie Indische handelaars, welke zou zijn gepleegd door solda ten van de Ned. strijdkrachten in In donesië. PRINS ASCHWIN vertrok per K.L.M. naar Amerika voor studiedoeleinden. Hij werd uitgeleid door H.M. Konin gin Juliana cn door Z. K. H. Prins Bernhard, HO YIN TSIN, minister-president van China, is van plan af te treden in verband met moeilijkheden ten aan zien van de vredesonderhandelingen met de communisten. KATHY FISCUS, het 3-jarig meisje dat te San Marino in een 40 meter diepe wel viel, bleek reeds Vrijdag te zijn overleden. Dit werd vastgesteld door een arts, die aanwezig was, toen de redders Maandagmorgen het lijk je wisten te bevrijden. GOEDERENWAGONS bezit ons land meer dan in 1938. Nu zijn er onge veer 34.000 tegen 28.000 voor de oor- Jog- In 1945 bezat Nederland slechts 7000 wagons. WrST U, dat er begin 1949 over de gehele wereld 761 millioen stuks hoornvee waren? Dit getal groeit nog steeds aan in alle werelddelen, be halve in N.-Amerika en Afrika. DE HONDERDDUIZEND viel giste ren op nummer 9 9 5 6. EEN NEDERLANDSE TELEVISIE- tiitzending werd Zaterdagavond door een Antwerpse radiohandelaar opge vangen met een toestel, dat 81 km. van de uitzendpost verwijderd was opgesteld. DE GROTE BEER vertrekt Woensdag naar Indonesië. Post voor Port Said moet uiterlijk 14 April op de bus. LES LETTRES FRANeAISES", te genstander van Kravchenko, tekende hoger beroep aan tegen de drie op 4 April uitgesproken vonnissen. EXTRA VERLICHTING zal zjjn toe gestaan op 30 April a.s. i.v.m. de vie ring van de verjaardag van H. M. de Koningin. pRINSES JOSEPHINE Charlotte van België arriveerde Zaterdag in Luxemburg, waar ze de gast was van de Groot-Hertogin. Gisteren is de prinses, voor het eerst sinds 5 jaar, doorgereisd naar Brussel voor een be zoek van enkele dagen aan Haar Grootmoeder Koningin Elisabeth. Men heeft aan dit on-officiële be zoek van de Prinses in Belgische po litieke kringen meer dan gewone be tekenis gehecht in verband met de naderende verkiezingen. Gelijk ver wacht werd is reeds de aankomst van de Prinses gepaard gegaan met een demonstratie. Ongeveer een uur voordat de Prin ses arriveerde, verbrak een menigte, toen iemand uitriep: „Daar komt ze" het politiecordon voor het Kasteel. Vrouwen gilden en vele mensen wer den onder de voet gelopen. Kinderen werden tegen de hekken van het kasteel platgedrukt. Toen de Prinses in haar auto arriveerde was de orde nog niet geheel hersteld en moest de politie 20 minuten lang vechten om een weg voor haar te banen naar de toegang tot het kasteel. De menigte drong op achter de auto en ongeveer 500 personen wisten de binnenplaats te bereiken tot aan de trappen van het paleis. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overdrijvende wolkenvelden met overwegend droog weer. Meest krachtige. Westelijke wind. De zelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren Vandaag: zon onder 19.31 uur. Maan op 18.51 uur. Morgen: zon op 5.49 uur. Maan onder 5.55 uur. Velen wierpen bloemen naar de auto op haar tocht van Luxemburg naar het kasteel Laeken. Royalisti sche gezinden verzamelden zich aan de grens en riepen om de terugkeer van de Koning. Er werden vlugschriften verspreid met de uitnodiging Prinses Josephine Charlotte een vorstelijke ontvangst te bereiden. Gisterenavond woonde de Prinses in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel een" uitvoering bij van de Mattheaus-Passion. Toen men ver nam, dat de Prinses bij de voorstel ling aanwezig zou zijn, werden de lo ketten voor de plaatskaarten bestormd en was de zaal binnen een uur uit verkocht. "^"AAR WIJ van het Centraal Distri- butiekantoor vernemen zijn giste ren nieuwe rantsoenbonnen voor tex tiel in gebruik genomen. Deze nieu we bonnen dragen het kenmerk „G 81", de oude bonnen met de opdruk ,E 81" blijven tot nader order geldig. Deze laatste foto van Prinses Eli zabeth van Enge land met haar zoontje Charles werd in het bou doir van de Prin ses in Bucking ham Paleis te Londen opgeno men. Prinses Eli zabeth wordt 21 April a.s. 23 jaar. Donderdag beginnen de besprekingen TAE SULTAN van Djokjakarta is gis terenmiddag met het vliegtuig van de Unci te Batavia aangekomen, naar hij zeide voor een verblijf van enkele dagen vooi een oriëntatie, die geen verband houdt met de voorbe sprekingen voor de a.s. Conferentie. Met hetzelfde vliegtuig arriveerden enkele republikeinen, die wel voor de voorbesprekingen kwamen. Ver nomen wordt, dat Moh. Rum, de voor zitter van de republikeinse delegatie, vandaag in verband met de bespre kingen te Batavia zal aankomen. In republikeinse kringen is men van mening, dat de sultan van Djokja zijn denkbeelden ten aanzien van de te rugkeer van de republikeinse leiders naar Djokja zal uiteenzetten. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de voorbereidende bespre kingen Donderdag a.s. zullen begin nen. p. J. v. MEGCHELEN, 59 jaar, was tijdens de bezetting hoofdredac teur van het A.N.P. Gisteren stond hij deswege voor de rechter in Den Haag en hij hoorde aan het slot van de zitting tegen zich eisen: 12 jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht om ambten te bekleden. Beklaagde werd ervan beschuldigd tijdens de bezetting medewerkers, cor respondenten of redacteuren te heb ben ontslagen, omdat zij naar zijn inzicht niet voldoende anti-Engels of pro-Duits waren in hun berichtge ving. Bovendien beeft hij mede-op gericht de ij F' van voorlichting voor de Pers en het Verbond van Ne derlandse Journalisten, waarvan hij tot aan de capitulatie voorzitter is ge weest. De procureur-fiscaal was van oor deel, dat een hoofdredacteur van het A.N.P. geacht kan worden een motor voor de Duitse propaganda te zijn ge weest. Ernstig werd hem aangerekend dat hij vele journalisten brodeloos maakte door hen te schrappen van de beroepslijst, omdat zij „geen begrip toonden voor de nieuwe orde". De uit spraak is op 25 April a.s. DE C.C.D. heeft te Groesbeek, in samenwerking met de Sierteelt centrale. de landbouwer P. en zijn zoon gearres teerd. In de schuur van P., werden 50 zakken met in totaal 60 duizend bloem bollen aangetrof fen. Men ver moedt dat van hieruit ongeveer 20.000 bollen als smokkelwaar over de Neder lands - Duitse grens zijn ver dwenen. DURGEMEESTER Verbrug'ge van Waterlandkerkje opende, als voor zitter der commissie van toezicht, deze druk bezochte bijeenkomst. Hij heette allen hartelijk welkom en wees op het zeer grote nut dezer school voor ge heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Door ziekte van de directeur, de heer van Dijk, had de leraar A. de Roo zijn taak overgenomen. Hij begon met zijn leerlingen te ondervragen over plantenzieken, dierlijke bescha diging en boekhouden. Uit de antwoor den bleek dat de jongens niet nutte loos de school hadden bezocht en al deze onderwerpen flink onder de knie hadden. Hierna wisselde leraar Loo- mans met zijn leerlingen van gedach ten over de bedrijfsleer. Hierna brak de pauze aan waarbij verversingen werden aangeboden. Na de pauze zette dierenarts H. van TAE LANDDAG van het land Noord- rijn-Westfalen heeft zijn goedkeu ring gehecht aan een nieuwe verkla ring van minister-president Arnold over de grenscorrecties, waarin ge- biedsafseheidingen nogmaals worden afgewezen als onverenigbaar met het volkenrecht en met de Europese ge dachte. Minister Arnold heeft in deze verklaring bepaalde concrete voorstel len gedaan, „teneinde aan bepaalde verlangens der Westelijke landen te voldoen zonder tot eenzijdige opge legde gebiedsafstand over te gaan". Zo stelde hjj voor Duitse hulp te verlenen voor de uitvoering van de IJssolmecrwerken en een autoweg aan te leggen door Duits gebied ter ver binding van de Limburgse mijnstreek met Noord-Nederland. Ook het recht tot exploitatie van koleniagen zou volgens hem bü verdrag aan Neder land kunnen worden gegeven. Aan de Belgische Regering bood Arnold aan op Duitse kosten een spoorweg op Belgisch gebied te leg gen, waardoor de verkeersmoeilijkhe den in het gebied van Monschau zon der grenscorrecties zouden kunnen worden opgelost. HISTORISCHE DATUM. Het algehele herstel, van Rotterdams haven, aldus deelde burgemees ter Oud, mee zal in Octo ber van dit jaar een feit zijn. De mate van herstel van het havenverkeer laat zich aflezen uit de volgende cijfers: het ha venverkeer omvatte in 1946: 4500 schepen, in '47 6000 in 1948: 8500 en dit jaar hoopt men de 10.000 te halen. "yOLGENS de Haagse correspondent van Reuter zullen de wijzigingen 23 April worden uitgevoerd. Dinsdag zouden tussen Engelse en Nederlandse autoriteiten te Arnhem de laatste besprekingen hierover ge voerd worden. In dc „zak" bij Sittard waar de bevolking ongev. 6000 zie len telt, zou ongeveer 70 man maré chaussee de plaats van de wegtrek kende Duitse functionarissen en poli tie onmiddellijk innemen. De maré chaussee zou vergezeld worden van 80 douane-beambten. Men verwacht, dat met de inschrijving van de be- j- ners ongeveer twee dagen gemoeid zullen zijn. Het Nederlandse bestuurs apparaat aldaar zal naar schatting on geveer 250 man bedragen. Het Duits zal de voertaal blijven op de negen schooltjes in dit gebied, doch er zal een pmbulant onderwijzer benoemd worden om in het Nederlands les te geven. Woensdag zal een officieel communiqué worden uit gegeven van de West- Duitse parlementaire com missie, die het Bezettings statuut moet behandelen. Donderdag beginnen dan de besprekingen met de ge allieerde militaire gouver neurs. Alle West-Duitse Minister-presidenten ko men vandaag naar Bonn om met dr Adenauer be sprekingen te voeren. Hoe Federatief Duitsland eruit ziet, toont u bovenstaande kaart. Voor provincie, gemeenten en polders AAN DE PROV. ZEELAND is voor dit jaar tien millioen toe gewezen voor het uitvoeren van weg- en waterbouwkundige werken Dit geld zal worden verdeeld over de provincie zelf, over de gemeen ten en over de polders en water schappen. Het ligt thans in de bedoeling van Ged. Staten om een provinciaal ad vies, orgaan in het leven te roepen, dat de urgentie der verschillende werken te beoordelen, heeft. Behalve enkele leden van G. S. en vertegen woordigers van gemeenten en pol ders, zullen in dit orgaan zitting heb ben, ir. Glerum van de Wederop bouw; ir. Swaters van de Prov. Wa terstaat en de heer Oorver, directeur van het Gew. arbeidsbureau. Dit Adviesorgaan zal aan de hand van concrete gegevens aan Ged. Staten moeten adviseren, wat tot uitvoering dient te komen. Het zal de bevoegdheid bezitten om, in dien dit nodig mocht zijn, gelden voor de éne categorie over te heve len naar de andere. Voorlopig zal hiervan zeker geen sprake zijn, maar het is niet ondenkbaar, dat op het laatst van het jaar, wanneer het éne „potje" jeeg is en dringend hulp nodig is, uit het andere „potje", dat nog een zichtbare bodem heeft, wat zal worden overgeheveld. In 't algemeen moeten de plannen, die de f 15.000.te boven gaan, niet alleen door de provincie worden be keken, maar ook door Den Haag. de Vijver de ondervragingen voort over Veeteelt en Veeziekten. Op geestige wijze wist hij 'de leerlingen en aan wezigen voor zijn vragen te interesse ren. Als laatste ondervrager trad op de heer P. Klaasen met als onderwerp de fruitteelt. Hierna waren we aan het voornaamste punt van het programma gekomen, n-1. de uitreiking der diplo ma's, Wegens ziekte van de directeur reikte diens echtgenote, mevr. van Dijk, de door dr Huizinga, als oud inspecteur der Rijkslandbouwscholen geschonken medaille voor de beste leerling, die een gemiddelde boven de 8 gehaald had, uit. De gelukkige leerling was de heer W. Maljaars uit Oostkapelle, welke in de 22 vakken 184 punten had behaald, voorzeker een pracht-prestatie. Mevrouw van Dijk merkte nog op dat de 2e klas buiten gewoon goed was geweest. Er waren drie leerlingen met een gemiddelde van meer dan 8. Dit waren o.m. P. Drees uit Hoofdplaat en Jan van Driel uit Groede, Welke belden een nuttig geschenk ontvingen in de vorm van een boek Hierna deelde de heer De Roo de diploma's uit, welke werden be haald door: Hil van Rie, Aardenburg, J. Flik- weert, Breskens; Iz. Risseeuw, Cad- zand: J. van Driel, V. Govaert en J. Risseeuw, Groede; A. Neijt. Hoek; F. Dees, M. Scheele, Ant. Timmermans en Jac. Verplanke. Hoofdplaat; W. Maljaars. Oostkapelle; Com. Scheele, Overslag; G. Dierikx en C. de Putter, Schoondijke; J. de Badts, F. Ceule- naere en A. Dhoore, Sluis; J. de Bruij- ne. H. Haak en Jac. de Putter, Water landkerkje; P. Dekker en A. Kunst, Zuidzanöe. FELICITATIES. JJierna nam de voorzitter het woord, hij feliciteerde dc gediplomeerden en hun ouders en hij gaf de jongens tevens een waarschuwing mee om niet te realistisch te zijn en steeds een open oog te hebben voor de moeilijk heden van hun evenmens. Mevr. van Dijk feliciteerde de leer lingen namens haar man met het be haalde succes. Uit de aanwezigen nam de heer de Bruijne het woord en dankte namens de ouders de leraren voor het gegeven onderwijs. Vervolgens hield burgemeester Van Rosevelt van Schoondijke een toe spraak, waarna hij een tekening liet zien van de nieuw te bouwen school. Hij hoopte dat de volgende uitreiking in dit gebouw zal mogen geschieden. Verschillende gemeenten hebben reeds een bijdrage in de kosten toegezegd. Nadat nog het woord was gevoerd door de heer De Clerck dankte de leer ling A. Kunst uit Zuidzande namens zijn klasgenoten op vlotte wijze, allen die er toe hebbij bijgedragen om het hen mogelijk te maken dit diploma te behalen. (Speciale reportage) TTALIMANTAN BARAT is 4 maal Nederland, maar het lijkt groter. Bij rei zen door dit gebied raakt men onder dc induk van de eenzaamheid der dorpen, de gelijkvormigheid van het landschap schept een sfeer van uiterste verlatenheid, de rivieren stromen eindeloos cn eender door het lage land. In een dergelijk gebied lijken de moeilijkheden groter, dc mogelijkheden gigantischer. OP HET DEK. TAAGEN was ik op de Kapuas. Op het dek van de rivierboot zaten de mensen, stil en onbewegelijk bijna, te kijken naar het landschap. De kinderen maken geen geluid. Er waren wat Pakistanners aan boord, die met grote gebaren hun gebed deden naar het Oosten. Over dit alles komt, on merkbaar bijna, de avond. De passa giers rollen hun matjes uit en slapen, dicht op elkaar gepakt. Soms stopt zo'n boot om wat vracht af te zetten in de minuscule dorpjes „aan de ri vier". Koelies dragen de ruim honderd kilo zware zakken, zwijgend in de duisternis en de regen. Dan begint weer het stampen van de motor en het ruisend breken van het water aan de lx>eg. De eenzame boot op het brede watervlak, voorbij de bossen, de eeuwig-groene muur langs de oever, en de golvende heuvels aan de horizon, uur na uur. Deze stille wereld staat ook gebogen rond de kleine plaatsen. Sanggau bij voorbeeld. Er wonen met Europeanen, veel Chinezen, een schaarse Dajak. De politiemannen groeten er stram aan hun Australisch-gekrulde hoeden. In de pasanggrahan verschijnt af cn toe een tournerend ambtenaar, een controlerend officier, een koopman. Een enkele rammelende auto komt voorbij, 's avonds stampt in de stilte de motor van de electriciteitscentrale, prauwen varen sierlijk onder de grote hangende brag de Sungai Sekajam op. Het leven is erg stil. Meer plaatsen zijn zo te noemen. Sintang, aan de splitsing van de Kapuas en de Sungai Melawi. Een reusachtig huis van de assistent-resi dent, wat missionarissen, een tangsi en de verspreide huizen. Neem de plaat sen ten noorden van Pontianak. Sam bas, Singkawang, Pemangkat. Neem de Da jak-kampongs, het „rumah pand- jang". het ene grote huis" waarin de hele kampong samenwoont. Zij liggen stil in de zon of de regen; dë uren verdwijnen geruisloos achter rubberbo men of klappertuinen. Zowel de uitgestrektheid als de stilte van dit land maken een diepe indruk. Zij geven veel tijd tot denken. En luis teren. VRAGEN. „J^andwegen zijn er weinig en zij zijn niet zo best. Waterwegen zijn af hankelijk van de moessons." West-Borneo heeft bijna geen ver binding met de rest van Borneo. Grote schepen uit andere delen van de Ar chipel kunnen de haven niet binnen, omdat de monding van de Kapuas is verzand. De KM kan niet genoeg vlieg tuigen inzetten, omdat er weinig wa tervliegtuigen voorradig zijn." „Dit jaar was er een begrotingste kort van 14 millioen. Vorig jaar was het 8 millioen. Verwacht wordt, dat Batavia de tekorten het volgende Jaar niet meer kan aanzuiveren. Zal er dan nog genoeg geld zijn om de projecten uit te voeren, die zijn opgemaakt voor het inlopen van de achterstand?" „Hoe krijgen we hier genoeg men sen, hoe komen we aan goede Indone sische bestuursambtenaren?" Het zijn vragen, zinnen uit gesprek ken. Dingen om te overdenken in de stilte. In vergelijking met de andere deelstaten staat West-Borneo er nu -'et zo slecht voor. Voor de ont wikkeling in de toekomst moeten we afwachten en werken. Werk. voor de employé van de KPM, Nico Engels uit Pontianac, waar de aankomst van een „nieuw meisje uit Holland", „the talk of the town" is, voor de Roosendaalse korporaal, die in Pontianak de telefo nie onder zijn hoede heeft, de assis tent-resident Stuttersheim uit Sang gau, de planter Joachim, aan de rand van de Kapuas, de missionaris en de zendeling, de mensen op de kantoren en de landerijen, de vissers en de kooplui, voor al deze mensen in dit uitgestrekte gebied, waar iedere 8 mensen één vierkante kilometer tot htm beschikking hebben. Veel werk, voor de toekomst van West-Borneo, het land van de stilte. IJET wil nog niet erg vlotten met de samenstelling van de ge mengde commissie, die de kwestie van de havens en waterwegen moet onderzoeken. Op de Benelux - conferentie in Den Haag wisten de Nederlanders dadelijk drie leden aan te wijzen, twee hoge ambte naren en de heer Brautigam. Van Belgische zijde treuzelt men ech ter nog. En dat schijnt hem te- zitten in de aanwijzing van de heer Brautigam. We hebben onze me ning reeds gezegd over het kabaal, dat tegen dit lid is aangeheven op grond van een rapport, dat hij had uitgebracht ten behoeve van de Partij van de Arbeid. Een rapport, dat geheel los van zijn benoeming stond, dat daaraan zelfs vooraf ging, maar dat wereldkundig werd door welke oorzaak dan ook op een psychologisch zeer onge schikt ogenblik. Doch ook afgezien daarvan ziet men in bepaalde Belgische kringen in de heer Brau tigam een exponent van specifiek Rotterdamse belangen en daarom acht men hem minder geschikt voor zulk een commissie, die het vraagstuk in breed Benelux-ver- band zou moeten bekijken. J^u geloven wij, dat die redene ring niet helemaal klopt. Rot terdam is maar niet een onderge schikt stadje, welks wel en wee voor het grote geheel niet zo erg belangrijk zou zijn. Wij Nederlan ders zien in de wederopbloei van het zwaar gewonde en geschonden Rotterdam wel degelijk een be langrijk brok nationaal belang. En in het Benelux-geheel zal voor Rotterdam toch ook altijd een grote taak zijn weggelegd. Als wij opkomen voor datgene wat we zien als de rechtmatige belangen van Rotterdam, hebben we daar toe evenveel recht als wanneer de Belgen zich inspannen om voor de grote Scheldestad een toekomst van bloei en welvaart te verzeke ren. Men kan dan ook moeilijk vol houden, geloven we. dat met de aanwijzing van de heer Brautigam een particularistisch of een streek- belang voorop zou zijn gesteld door Nederland. foch was en is het ook onze me ning, dat er iets eenzijdigs zit in de aanwijzing van de heer Brau tigam alleen naast de twee Haagse heren. We hebben onmiddellijk het pleit gevoerd voor het mede- opnemen van een vertegenwoor diger uit het Brabants-Zeeuwse ge bied in de commissie. Het argu ment dat daartegen uit Den Haag schijnt te zijn aangevoerd, is van percies dezelfde aard als dat wat de Belgen tegen Brautigam oppe ren: „We moeten geen expo nenten van specifieke streekbe- langen in deze commissie hebben Maar, mijne heren, is het U nog niet bekend, dat de streek tussen de twee grootste havensteden in het Benelux-gebied van enorme nationale en internationale bete kenis zal moeten worden, als men van een harmonische uitgroei dei- Economische Unie verzekerd wil zijn? En als men deze overweging tot het Nederlands-nationale plan wil beperken, staat het dan niet vast, dat met het dienen van de toekomst van dit gewest, ook een groot nationaal belang wordt ge diend? We willen daarom, ook in het Nederlands-nationale kader met beslistheid nog eens het pleit op nemen voor een uitbreiding dei- Nederlandse vertegenwoordiging met een nationale figuur, afkom stig uit het Zuiden. Dat zal het vertrouwen in de Commissie versterken en wellicht ook onze Belgische vrienden over hun treuzelingen heenhelpen. Namen noemen willen we niet. Als men ons maar niet aan boord komt met de bewering, dat een nationale figuur alleen maar ten Noorden van de grote rivieren ge vonden kan worden. Acht dagen het water op £)EZE WEEK vertoeven 48 Antwerp se schooljongens in Zeeland. Za terdag zijn ze uit de Vlaamse haven stad in twee tjalken vertrokken. De beide boten zijn geheel omgebouwd voor de jeugd. Oorspronkelijk waren het zeilschepen, maar nu zijn ze voor zien van een sterke motor, terwijl ook ruime wandkooien zijn aange bracht. Op het dek werden banken geplaatst, waar de jongelui bij mooi weer van kunnen genieten. Voorts kregen de tjalken een laagje verf, zodat ze reeds van verre een frisse indruk maken. DE OPVARENDEN. Aan boord bevinden zich 48 jongens met hun begeleiders. De knapen zijn allen van 14—16 jaar oud. Hun trip naar Zeeland zal acht dagen du ren. De bedoeling is het de eilanden te bezoeken en bezienswaardigheden te Weineldinge, Vlissingen. Middelburg Tholen. Zierikzee, e.a. te bekijken. Tijdens de reis zal hun kennis tevens verrijkt worden met de eerste beginse len der navigatie, het zeilen en het waterleven.

de Stem | 1949 | | pagina 1