West-Duitsland wordt federale republiek Drees valt defaitisten in zijn partij aan - Australië en India blijven Nederland achtervolgen West-Europa vraagt V. S. om militaire steun Geallieerden blijven door vetorecht bepaalde bevoegdheden behouden U en wij op z'n Paasbest? AchesonBevin en Schuman zijn het eens D' Jongens uit Zeeland in Indonesië GOEDE WEEK Opheffing militair bestuur Economisch niet-socialistisch beleid geeft voldoening Spoedige opheffing Van de textieldistributie is mogeU Zij gaven hun leven in Indonesië Zaak tegen Jehova getuigen wordt princi pieel bekeken Indonesië weer agendapunt der V. N. Documenten brengen merkwaardige dingen aan het licht Herbewapeningsnota s met Washington Formele toezegging, waarin ook betrokken Noorwegen, Denemarken en Italië Ook hulp aan Grieken land en Turkjje Koude ochtend Billy Butlins vermaaksfabriek Belgisch parlement wordt ontbonden Onderzoek door parlementaire enquêtecommissie VIJFDE JAARGANG No. 1352' ZATERDAG 9 APRIL 1949 Uitgave: N.V, Uitgevers Mij. Neerlandi». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J- v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A.J.J. M. Mcs,Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Goê, Koningen en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m'ml. Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.23 per m'm). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN. Axelsestraat 166. Telefoon 2347) PRINSES WILHELMINA heeft de wens te kennen gegeven, op eerste Paasdag voor de microfoon van het IKOR een Paasboodschap uit te spre ken voor de oecumenische raad van kerken. Deze zal worden uitgezonden om 1145 uur over Hilversum 2 en de zender van de Nederlandse Wereld omroep. ZEVEN MANNEN en een vrouw zijn te Berlijn gearresteerd voor het schen den van 350 graven, waaruit zij gou den tanden en platina kunstgebitten hebben gestolen. KRAVCHENKO wordt niet in Zwit serland toegelaten, om daar politieke lezingen te hóuden, zulks op grond der neutraliteitswetten. OP GOEDE VRIJDAG zullen alle rijksdiensten gesloten zijn. Op de Za terdag tussen Goede Vrijdag en I'asen 7.il desgewenst worden vrijgegeven, mits de verloren diensttijd wordt in gehaald. 1200 PASSAGIERS, onder wie een groot aantal vrouwen en 500 kinderen maken in het kader van de gezinsher- tniging, met de Johan van Oldenbarne- reldt de reis naar Indonesië. Het schip is gisteren uit Amsterdam vertrokken. POSITIES DER TROEPENECHEPEN Tabinta 7-4 te Quessant. Kota Inten 7-4 van Suez. De Waterman wordt in de nacht van Zondag op Maandag in Rotterdam verwacht. De ontscheping zal Maandagmorgen om 9 uur begin nen. DE SOVJET-UNIE heeft Vrijdag het veto-recht gebruikt om toelating van Zuid-Korea tot de V. N. te verhinde- rnen. JVA1NTSTER-PRESIDENT DREES, die een deel van de discussies op het Congres van de Partij van de \rbeid in Amsterdam heeft bijge woond, heeft commentaar geleverd op wat hij zei een wei wat defai tistische opinie van congressisten over het regeringsbeleid. Hij maak te duidelijk, dat ai zitten er ook socialistische ministers in het huidi ge gemengde kabinet, „bepaalde machtsverhoudingen" niet uit het oog moeien worden verloren. De grenscorrecties noemde minister rees volkomen verantwoord; dit in erband met de tweërlei stromingen (i de P. v. d. A. Ten aanzien van het economisch be id. waarover hij tijdens het congres lanken van ongerustheid had ge- loord. zei dr. Drees, dat dit wel geen oclalistisch beleid, doch niettemin reden tot voldoening geeft, als men erugblikt op de desolate toestand van kortgeleden. Hij ging in op verschillende punten van het regeringsbeleid en roerde ook ae „geleide economie" aan. „De drang zal wel komen, zo zei hij in mid denstand en industrie voor een zeker roort overheidsleiding". De gevolgde en Prijspolitiek noemde hij rede lijk en wijs. Wel vestigde hij er de •lïïi jP' dat de Productie moet oenemendaar ons land anders straks net meer zal kunnen kopen in het buitenland en dan aan werkloosheid met te ontkomen zal zijn. ZWARE VERANTWOOR DELIJKHEID. inister Droes verklaarde voorts, dat ■v.de roering rapporten hebben be- eiKt, waarin melding wordt gemaakt vermeende wreedheden van Neder- IndonesI"'Uta'ren °p bevolking in .Het spreekt vanzelf" zei hij. „dat mer een zware verantwoordelijkheid ugt voor Nederland om te zorgen, dat dergelijke beschuldigingen ernstig wor den onderzocht en dat er, als zij waar blijken, streng wordt ingegrepen. Het is wenselijk, dat thans in Ne derland verblijf houdende militairen, die in Indonesië hetzij betrokken, hetzij getuige van ongeoorloofd op treden van Nederlandse troepen zijn geweest, in Nederland worden ge hoord. Wij moeten bij deze kwestie echter nle' u't het oog verliezen, zei dhr. Drees met klem, dat aan de andere kant daden van hoogst ernstige aard zijn bedreven door Indonesiërs en dat uit een stroom van enthousiaste brie ven, juist van soldaten die onbevoor oordeeld naar Indonesië zijn gegaan, telkens opnieuw blijkt, welk een uit nemende verstandhouding is ontstaan tussen de Nederlandse militairen en de Indonesische bevolking. De voor beelden zijn legio van Nederlandse sol daten, die zeer veel hebben gedaan om hulp te verlenen aan Indonesiërs. Aangenomen wordt, dat de Duitse federale republiek over 'n afzonder lijke bi-laterale E.C.A.-overeenkomst zal onderhandelen met de Verenigde Staten en als een volledig lid zou deel nemen aan de organisatie voor Euro pese economische samenwerking, waardoor zij een verantwoordelijke partner in het Europees herstelpro gram zou worden. BURGER-COMMISSARISSEN. IN iE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben in Washington een overeenkomst getekend, waarbij zij een bezettingsstatuut voor West-Duitsland hebben goedgekeurd. Dit statuut bepaalt de bevoegdheden van de bezettingsautoriteiten na de instel ling van een Duitse republiek. OVEREENSTEMMING is bereikt in- zake de grondbeginselen van de uitoefening der geall. bevoegdhe den en verantwoordelijkheid en de richtlijnen voor het gezamenlijke con trole-orgaan van de drie bezettings- mogendheden. De ministers van Buitenlandse Za ken hebben bevestigd en goedgekeurd de overeenkomsten inzake de ontman teling van fabrieken, de verboden en beperkte industrieën en de instelling van een internationaal orgaan voor 't Ruhrgebied over welke punten on langs te Londen onderhandeld is. Met de instelling van een Duitse federale republiek het militair be stuur als zodanig zal ophouden te bestaan en de functies van het ge allieerde gezag voornamelijk van toeziende aard zullen worden. T\E DUITSE REGERING zal de be- voegdheid hebben bestuurs- en wetgevende handelingen te verrich ten. die evenwel aan geallieerd veto onderworpen zullen zijn, en dat, be halve in zaken, die de veiligheid be treffen, de uitoefening van directe bevoegdheden door de geallieerden in vele instanties wordt beschouwd als zich zelf liquiderend. EEN COMMUNIQUE wordt ver- klaard, dat het bezettingsstatuut de bevoegdheden zal definiëren, die de bezettingsautoriteiten na de instel ling van een Duitse federale republiek zullen behouden en de grond-proce dure zal vastleggen voor de uitoefe ning van de geallieerde supervisie. Nadat het bezettingsstatuut een jaar in werking is geweest, kan het wor den herzien. Drie geallieerde hoge commissa rissen, die buiten de bezettende troepenmachten staan, zullen teza men een geallieerde hoge commis sie vormen, die het hoogste geal lieerde controle-orgaan zal zjjn. LAGERE BEZETTINGSKOSTEN nnENEINDE de Duitse federale re publiek in staat te stellen om gro tere verantwoordelijkheid voor bin nenlandse zaken te dragen en om de bezettingskosten te verminderen, zal het geallieerde stafpersoneel tot een minimum beperkt worden. Overeengekomen werd ook, dat het een der voornaamste doelstellingen van de drie geallieerde regeringen zou zijn om de nauwste integratie van het Duitse volk onder een democra tische federale staat tot wederzijds voordeel binnen het kader van een Europees verband aan te moedigen en te vergemakkelijken. In het communiqué wordt niet ge zegd, dat het militaire bestuur van Duitsland zal beëindigd worden zo gauw als een Duitse federale repu bliek zal zijn ingesteld. Het verklaarde, dat het militaire bestuur als zodanig zal worden opge heven, ofschoon de bezettingsstrijd krachten onder leiding van militaire commandanten zullen blijven. WAT DOEN DE SOVJETS? UET RUHRGEBIED zal een interna tionaal controle-orgaan krijgen. Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de overeenkomst, ruimte genoeg laat voor de Sovjets om er zich accoord mee te verklaren. gTEEDS MEER STEMMEN stijgen er op om de distributie van textiel op te heffen. Gisteren heeft over deze kwestie het bestuur van de vakgroep detailhandel vergaderd en daarbij is gebleken, dat opheffing van de textiel distributie zeer wel mogelijk wordt geacht* zonder dat de volksbelangen ge schaad worden. Dit is in een telegram aan de minister van Economische Zaken kenbaar gemaakt Alle geledingen van dg détailhandel zijn het er voorts over eens, dat het dringend gewenst is om vóór Pasen vijftig textielpunten toe te wijzen, „ten einde de bevolking oudergewoonte in de gelegenheid te stellen zich voor Pasen nieuwe kleren aan te schaffen". Ook hierop is in het telegram aan de minister aangedrongen. Waarbij er met nadruk op gewezen is, dat de bij de handel aanwezige voorraden deze aanschaffing toelaten. Wij hopen met U, dat het telegram succes zal hebben, want ongetwijfeld wenst U met ons, er weer eens echt op z'n Paasbest uit te zien! J-JE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen, de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. M. Linneman (Almelo). Sold. W. van den Berg (Velp). Sold. II. Lovink (Zelhera), le lt. F. Mol (Amstelveen). Korp. J. United (Groningen). Sold. W. de Maat ('s-Gravenhagel. Sold. P. Smulders (Leende N.B.). Sold. K. Aartsma (Engwierum). Kon. Ned. Ind. Leger: Sold. Kosadi. Sold. Marjani. Sold. Soebandi. Korp. Maelensun. Sold. Moa. Sold. Leatemia. Sold. Malelak Sold. Marsidi. Sold. Boegel. Sold. Go Kiem Lan. Sold, Elias, al len uit Indonesië en Sold. M. van Nispen uit Breda. pjE getuigen van Jehova moesten Vrijdag jl. voor de kantonrechter te Breda verschijnen om zich te ver antwoorden voor het venten, met de Wachttoren in de stad Breda. Dit is namelijk bij politieverordening v-r- boden, zodat, toen deze lieden op ze kere dag met vijftig tegelijk de stad inzwermden om met hun orgaan te leuren, de politie hen naar het bu reau bracht, waar hun proces verbaal werd aangeboden. Alle oproepingen waren echter, -1- dus bleek op de zitting, ingetrokken, omdat de ambtenaar van het O. M. de verdachten wilde dagvaarden, ten einde tot eenprincipiële uitspraak te kunnen komen. Eén oproeping was echter per ver gissing niet ingetrokken en zo moest de zaak tegcr. de Jehova-getuige, me juffrouw W. Sm. wil ;'".iandeld wor den. De zaak werd aangehouden tot 29 April. Herman Baart uit de Zandstraat in M'estdorpe stond aan het strand in Padang, toen een vriend hem met zijn camera overrompelde. Amandus V. d. Bunder uit Middelburg had zin in bananen. En die zijn in Krawang beter te krijgen dan hier Vandaar dat we soldaat v. d. Bunder hier met bananen en al op de foto kunnen zien. -J-.-.-.-.".-.---.---.-.-.-.-.-------.---.-— JNDONESIE is weer eens op de agenda voor de algemene ver gadering van de Verenigde Naties geplaatst. Dit besluit is gisteren ge vallen in de bestuurscommissie van de V. N., waarvan de Australiër Evatt voorzitter is. 11 stemmen wa ren er voor, een tegen (Engeland), en 2 onthoudingen. In kringen te Lake Success, die Nederland goedgezind zijn, vreest men zeer terecht, dat debatten op de Alge mene Vergadering over de Indonesi sche kwestie een storend effect zul len hebben op de besprekingen te Bntavia. Dit is ook door de Neder landse vertegenwoordiger bij dc be stuurscommissie met nadruk naar vo- AMERIKAANSE REGERING heeft Vrijdag formeel toegezegd, het Con gres te verzoeken om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vjjf landen der West-Europese Unie. alsmede Noorwegen, Dene marken en Italië. De Amerik. regering deed deze belofte in antwoordnota's op dringende verzoeken om militaire steun van de acht landen. Volgens niet-offiriële schattingen zouden de landen in de eerste 12 maanden 1.250 millioen dollar nodig hebben. JN HET VERZOEK om steun van de landen van het Pact van Brussel (Nederland. België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland) wordt ver klaard, dat de vijf landen van me ning zijn, dat hun defensie-program slechts effectief kan zijn met „de ma teriële steun van de Amerikaanse re gering." Er wordt aan toegevoegd, dat „de militaire kracht van de deel nemende landen ontwikkeld dient te worden zonder dat het economische herstel en het bereiken van economi- Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met nog een enkel buitje. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog krach tige of harde Noordwestelijke wind. Elders meest matige wind tussen Noord en West. Kou de ochtend met in de middag on geveer dezelfde temperatuur als gisteren. Heden: zon onder 19.26 uur. Zon dag: zon op 5.56 uur en onder 19.28 uur. Maan op 15.47 uur en entlcr 5.15 uur. Maandag: zon op 5-54 uur. Maan op 17.19 uur en onder 5.29 uur. sehe levensvatbaarheid, waaraan voor rang verleend moet worden, in ge vaar gebracht worden". De ondertekenaars van het Pact van Brussel hebben er in hun nota's de nadruk op "gelegd, dat de strijd krachten van de deelnemende Euro pese landen over een gecoördineerde organisatie dienen te beschikken op dat zij. in geval van aanval, zouden kunnen optreden volgens een ge meenschappelijk strategisch plan. XJet gemeenschappelijk verdedigings plan van West-Europa is goed gekeurd tijdens de besprekingen der ministers van Oorlog der vijf landen, die Donderdag en Vrijdag in Den Haag zijn bijeengekomen. De minis ters hebben besluiten genomen over de maatregelen, die elk der vijf mo gendheden zal móeten treffen om het plan doeltreffend te maken. Zi.i heb ben zekere gedetailleerde voorstellen besproken en goedgekeurd voor de verdeling der lasten van strijdkrach ten en wapenproductie over de vijf mogendheden. En zij hebben de com missie van staf-chefs en de raad' voor militaire bevoorrading instructies ge geven over de naaste te nemen stap pen voor het bereiken van volledige solidariteit van de verdedigingssyste men der vijf mogendheden. VERLANGLIJST GEVRAAGD. TAOOR de Ver.Staten is aan de acht landen gevraagd een gedetailleer de opgave te geven van hun militai re behoeften. De hulp zal niet alleen geschieden in de vorm van militaire uitrusting, doch aan het Congres zal ook worden verzocht om enige fi nanciële bijstand voor de verhoogde militaire inspanning in de betrokken landen. In een verklaring, die gelijktijdig met de nota's is uitgegeven, drong de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, aan op de voorziening van de landen van het Atlantisch Pact en zekere andere lan den, w.o. Griekenland en Turkije, met wapens en uitrusting. Hij verklaarde dat de veiligheid en vrede van de V. S. noodzakelijkerwijs rust op de vei ligheid en vrede van de gehele de mocratische wereld. DE GEWEZEN DIRECTEUR van het Centraal Distributiekantoor (De Hoo) is door het Bijzonder Hof te Arnhem veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. ren gebracht. De mogelijkheid is der halve niet uitgesloten, dat de debat ten worden uitgesteld tot de bespre kingen te Batavia achter de rug zijn. Australië zal daarvoor wel niet bijster veel voelen, omdat dit land zich (met India) weer eens opvallend hard ge haast hebben de Indonesische kwes tie naar voren te brengen. Sympa thieker wordt ons Australië daar door niet. Vooral omdat het juist Australiërs geweest zijn die in de In donesische kwestie nogal eens vreem de figuren zijn geweest. Zo bevat de N.R.C. van gisteren weer een frappant staaltje van Australische activiteit. ZWAAR BELASTEND. TN DJOKJA hebben de Nederlanders namelijk documenten gevonden die zwaar belastend zijn voor de Australiër Timperley, destijds secre- taris en enige tijd zelfs wnd. secreta- ris-ger.eraal van - de Commissie van Goede Diensten. Deze Commissie, men weet het, heeft op z'n zachtst uit gedrukt steeds een sterk gebrek aan objectiviteit getoond. Timperley is zelfs zover gegaan, dat hij gewoonweg ais adviseur en contactman van de republikeinen is opgetreden. Dat is duidelijk geble ken in gevonden brieven van zijn hand aan Moh. Hatta. Timperley heelt Nthioc gepolst over een hulpverlening door India, hij heeft Hatta op dé gedachte gebracht 'n republikeinse noodregering in Del hi te vormen en hij gaf bovendien fi nanciële tljps. De manipulaties van de Australiër zijn wel het duidelijkste bewijs ervan hoe er in de C. v. G. D. is geknoeid. Den Haag en Batavia hadden deze bewijzen reeds eerder. En daaron, deze vraag: Waarom heeft men deze bewijzen niet publiek gemaakt? En nog een vraag: Waarom is het ge knoei in en om de C. v. G. D. niet in de Veiligheidsraad met klem naar voren gebracht? TELEURSTELLING /AFVALLEND is, dat van republikein- se zijde is meegedeeld, dat men in het republikeinse kamp meer reden heeft om teleurgesteld te zijn dan Nederland; omdatNederland voorwaarden heeft gesteld. De repu blikeinen vinden het namelijk alles behalve onvoorwaardelijk, dat Neder land heeft toegestemd in de bespre kingen met de republikeinen en de Unci onder voorbehoud van de Ne derlandse verantwoordelijkheid voor de vrijheid en orde in Indonesië. Dat bewijst, dus Weer eens. dat de republikeinen er nog steeds niet van doordrongen zijn. dat de republiek geen bijzondere status heeft en dat Nederland ook verantwoordelijk is voor de rust in het voormalige repu blikeinse gebied. Zo ongeveer heeft het ook mr. Oud gisteren gezegd op het Congres van de WD te Utrecht. 12 Juni nieuwe verkiezingen J)E BELGISCHE regering heeft be sloten de prins-regent te ver zoeken bet Belgische parlement tegen 15 Mei té ontbinden, teneinde op 12 Juni algemene verkiezingen te kunnen honden. Na het Paasreces zal het parlement stemmen over twee nieuwe kieswet- ontwerpen. Het eerste zal de datum waarop Bel gische vrouwen voor het eerst kunnen deelnemen aan de algemene verkiezin gen vervroegen, zodat zij bij de verkie zingen in Juni aanstaande haar stem kunnen uitbrengen. Het tweede zal het aantal zetels In de Belgische Kamer van Afgevaarddieden 'van 202 op 212 brengen, waardoor de parlementaire vertegenwoordiging wet r in overeen stemming zal word gebracht met de in December 1947, gehouden volkstel ling. VAN OUDSHER Heeft de week voor Pasen een heel bijzondere plaats gehad in de kerkelijke litur gie, Steeds ook heett deze week een diepe indruk gemaakt op het leven der mensen, die zelfs in onze da gen, waarin zovelen vervreemd zijn van God en Kerk, niet is ver dwenen. Hoe zou het ook anders kunnen, of het Lijden en Sterven van de Verlosser van de wereld, waardoor een keerpunt kwam in de geschiedenis, zal steeds mil- lioenen blijven boeien in pieus ge denken. De grote betekenis van deze week komt tot uitdrukking in de vele benamingen, die zij draagt, Goede Week noemt haar het Ne derlandse spraakgebruik en drukt daardoor uit. dat het goed was voor de gevallen mens hetgeen we nu overwegen: door Christus' lij den en dood immers werden wij verlost, bevrijd van de slaven ketenen van de zonde en weer vrije mensen. In de liturgische boeken van brevier en H. Mis vindt men de benamingen van „Grote Week" en „Heilige Week". Groot zijn de geheimen van ons geloof, die we nu herdenken, grote ge beurtenissen speelden zich in Jeruzalem af. waardoor de zielen geheiligd werden. Is het niet, als of een eerbiedwaardig licht de dagen der Goede Week omgeeft, alsof er een lichtstraal van de open hemelpoort naar buiten valt In de nog soms zo donkere wereld? Ook de Engelse en Franse bena ming van heilige week en stille week lopen parallel met het voor gaande. Van oudsher heeft de Griekse Kerk haar de week van rouw en treurnis genoemd en ook de Duitse benaming van Karwo- che, hetgeen verklaard wordt- als week der klachten, komt hiermee overeen. Toch is het geen week van enkel klachten en rouw. ook ai leest men in de „Donkere Metten" de klaagliederen van Jeremias. Weliswaar overweegt de Kerk het Tijden van Christus en is lijden steeds in staat iemand tot ernst en nadenken te stemmen en ont lokt het vaak diepe klachten, aan het mediterende gemoed, maar toch gaat zelfs door deze dagen een gevoel van dankbare vreugde om de verlossing. Deze vreugde is nochtans getemperd door de paar se sluier van de weemoed om het lijden en de schijnbare mislukking van Christus' leven. W'l openen de Goede Week op Palmzondag met de juichkreet van het Hosanna, ter herinnering aan de plechtige intocht In Jeru salem van de Verlosser. Ook wij dragen de gewijde palm in de hand, roepen Christus een geest driftig welkom toe In het Jerusa lem van de Kerk en van onze zie len. Reeds op deze Zondag begint de priester het Evangelie te lezen van het lijden, hetgeen hij ook op Dinsdag. Woensdag en Vrijdag doen zal. 7< gaat het Lijdensver haal var. alle vier de Evangelisten aan onze aandacht voorbij en wor den de bijzonderheden, van dit schokkend drama in onze herin nering gebracht. Dit lijdensverhaal is een wezenlijk iets van de Goede Week-dit gen en het drukt zijn ernstige stempel ook in zekere mate op het openbare leven, dat volgens oud eerbiedwaardig ge bruik ernstiger is en dat de stilte en teruggetrokkenheid althans ln het eigen innerlijk tracht te be waren. Deze week zij voor ons er een van ingetogenheid en inge keerdheid, waarin we alle uiterlijk vertoon vermijden en overbodige bezoeken achterwege laten. Welis waar is de strenge boetedoening, die vroeger werd betracht, sinds geruime tijd afgeschaft, maar nie mand zal er lichamelijk nadeel van ondervinden, wanneer hij en kele dagen de grootste soberheid hl acht neemt Deze vrijwillige boetedoening zal de overtuiging geven, dat we, toch ook iets ge daan hebben om het lijden -van de Heiland te eren en ze zal voor ons tezamen met het gebed de beste voorbereiding zijn voor de genaden van het Paasfeest. 2° gaan -we de Goede Week be ginnen. met edele gevoelens en goede voornemens. De triomfkreet van Palmzondag blijft naklinken in het hart: Hosanna. Hij die komt in de naam des Heren! Want Zijn komst verbeiden we juist door.het Lijden, dat ons de poorten open stootte van Gods genade. De mishandeling in kampen ■JJET RAPPORT over mishandeling van politieke delinquenten in de interneringskampen (waarover de mi nister van Justitie het blijkens ons artikel van gisteren het in zijn M. v. A. heeft gehad) is onder meer in handen gesteld van de parlementaire enquêtecommissie, die niet alleen de oorlogsjaren, doch ook de periode van het Militair Gezag aan een onderzoek zal onderwerpen. Ongetwijfeld zullen ook de beschuldigingen, zo schrijft Parool, ingebracht tegen bewakers in kampen in dc psriocle Sept. 1944— 31 December 1945 in deze commissie ter sprake komen.

de Stem | 1949 | | pagina 1