„Boerenbedrog volgens Moskous recept De Bloemenbuurt te T emeuzen r kleedt! LA'S Gewezen communistisch propagandist vertelt van zijn ervaringen onder de Canadese boeren Het zaaiplan op de eilanden lijdelijk p.powt Wat een Wonderlijke Wereld Vereniging tot verbetering van rundvee in Zeeland RADIO ie1d JRAAK city lexico "UREN HOOD lOLPHIN :et \ak. VIJFDE JAARGANG No. 1351 2e BLAD VRIJDAG 8 APRIL 1949 Communisten zoeken hun prooi onder emigranten Men bouwt 2l/-> woning per week Goede jaarmarkt te Koewacht Nationale tentoonstelling in Den Bosch De nieuwe C.A.O. in de Zeeuwse landbouw Ihrift van Irgd: 'light Sun- lldaad lilight 1 houd S 77-07» ■in: attigheldEN U lacht U ktlgheldl). leeftijden, elllng: 7, 9,15 dagvoorstellln- |9,15 uur. 457-0 7ILL FYFFE fge vrouw ver- Lwist. 11 IS jaar. I retelling 8 uur. I voorstellingen 458-0 |iLD in; INTWAAKT) li door Mark |g 8 uur, zater- I 9 uur, 18 jaar, uur GENE 459-0 Jen songs van Alle leeftijden. technicolor film |JN en OLIVIA SOBIN HOOD fen en am altijd Lur en Zondag- |14 jaar, uur. 460-O het sterke en Pn Maandag 8 li 9 uur, Zondag Ijaar. 461-0 prstelling 8 uur. j/enaarde sor- Imodellen. 1 een fraaie lantel, al uw kijken. IODETINTEN VOSSEN mogen tonen IREDA, linastraat 7, EL. 8357 N DER STEEN NAAR UnBtK ENSUS T Ali-ben-5AIAM DE DIA Gi SC HE OOG' EHl'JN LCL'JKE een plotseling eugdekreten van die haar hebben gen zijn over het •zien. ,L]EN BEHOEFTE WAARIN EVENEENS dient te worden voor- J zien is het aanwijzen van priesters en andere geschoolde sociale werkers die katholieke emigranten, wanneer zij aanko men, verstandige raad en leiding moeten geven en andere be langrijke diensten moeten bewijzen aan die hulpeloze vreemde lingen in een vreemd land. Dit is uitstekend werk en, wanneer het wordt uitgevoerd op een zakelijk verantwoorde wijze, dan zal het menige katholieke emigrant redden van mislukking of hem ervan weerhouden de rangen van de communisten of andere destructieve groepen te versterken". nE HIER GECITEERDE zinnen vindt men in de toelichting bij een maandintentie van het Apostolaat des Gebeds in Canada: „De geestelijke verzorging van emigranten". Het geven van deze intentie had goede gronden. Immers men bespeu-t in Canada de sterke werkzaamheid van communisten onder de pas aan gekomen emigranten die meestal hun materiele bezit in het vaderland moesten achterlaten en, beginnend onder meestal vrij armoedige om standigheden, de geëigende prooi vormen voor de wroeters van Moskou. John HIadun, een gewezen commu nistisch propagandist, heeft in „The Canadian Messenger" onlangs =en hoekje open gedaan van de ajtiviteit der communistische partij onder de landbouwende bevolking. Hij was lid van de districts-executieve en kon als zodanig kennis nemen van de ver trouwelijke informatie die de par tij in Canada van tijd tot tijd van uit Moskou ontving. HET BEGIN Xlet was omstreeks 1930 toen de re- gering te Moskou de collectivi sering op grote school van de boe renbedrijven in de Sovjet-Republie ken beval. In de vertrouwelijke in lichtingen werd vaag aangeduid dat er nogal stevig tegenstand tegen de collectivisatie werd geboden, speciaal in de Ukraine, waar de bevolking 'n behoorlijk cultureel peil had bereikt. De inlichtingen, die ons van uit Mos kou bereikten waren niet enkel ern louter vaststellen van feiten. Eerder bevatten ze aanwijzingen aan partij werkers onder de Canadese boeren om te voorkomen dat de publicatie van moeilijkheden bij de Sovjet-col lectivisatie in de kapitalistische pers enige uitwerking zou hebben. "Wij vernamen, dat de weerstand tegen de collectivisatie in Rusland zowel sterk als uitgebreid was. Naar verschillen de districten werden strafexpedit s uitgezonden om de boeren tot onder worpenheid te dwingen. De schuld van de weerstand werd door de com munistische partij geworpen op de overblijfselen van het burgerlijk na tionalisme en op de koelakken en men zeide, dat met deze elementen meedogenloos zou worden afgerekend door ..de voorhoede van het proleta riaat: de Communistische Partij" Ook werd de schuld geworpen op bui- landse inmenging. Wij werden aan-, gespoord „de landelijke bevolking van Canada met de ware aard van de on rust op de hoogte te brengen." Om een of andere onverklaarba re reden publiceerde de „kapitalis tische" pers van Canada niets van de massale weerstand tegen de col lectivisatie in de Sovjet-republie ken en dit ontnam ons de last het land met tegenpropaganda rond te reizen. En het gaf ons enige adem pauze voor organisatorische ar beid in plaitelar.üs.gemcenschappen. Ik bezocht verscheidene dorpen en had goede ergaderingeu. op welke ook tegenstanders aan het woord kwamen. Maar tegenstand veront rustte ons niet omdat we wisten dat hij versnipperd en ongeorganiseerd was. Het was de soort van tegen stand die overwonnen kon worden met veel woorden. We keken met minachting op de boeren neer. De landbouwkundige af deling van -:nze ["istricts-executieve duidden we aan met namen als b.v. „de Graszaad-Sovjet". MINDERHEIDS-TACTIEK. JYp een plattelandsvergadering ten noorden van Calgary kreeg ik te maken met een stevige weerstand, die de bijeenkomst bijna deed mislukken. De communistische tactiek is er geen van gevep en nemen (dus van het ko men tot'een vergelijk), maar alleen maar van nemen. Alles moet volgens communistische regels gebeuren. Daarom probeerde ik op allerlei ma nieren mijn argumenten aanvaard baar te maken: door er in onder te duiken, door ze dooreen te vlech ten en door allerlei uitweidingen. Het was een prachtige Zondagmid dag. De plaatselijke kern van de com munistische partij van het betreffen de dorp had een openbare bijeen komst voor de boeren georganiseerd om er iets te doen horen over „de communistische partij en de boeren". De vergadering werd gehouden in het plaatselijk verenigingsgebouw. Om twee. uur zou ze beginnen, maar het werd pas drie uur voor we konden openen. We' namen de boeren nauw keurig op toen ze binnen kwamen en we vingen brokstukken van hun Ge sprekken op. De plaatselijke kamera den waarschuwden mij. dat een meerderheid van „ongewenste ele menten" was, d.w.z. teveel niet-com- munisten; daarom moest ik voorzich tig zijn in mijn toespraak en in het bijzonder vermijden, de godsdienst ter sprake te brengen. Ik nam de waarschuwing ter harte en richtte et zo in, dat ik de vijandige stemming zou ontwapenen door groot vertoon van vrije meningsuiting naar alle kanten. Ook vroeg ik de voorzitter, de klemtoon te leggen op „fair play". De voorzitter opende de bijeenkomst uitstekend. Hij was zo joviaal en bemin nelijk, dat men in hem de verpersoon lijking van de goedheid kon zien. Daar op volgde mijn toespraak. Ik begon met 't brandmerken van de kapitalistische uitbuiting. Ik hing het schilderij op van een grote, dikke kapitalist e zijn hele leven lang geen nuttig werk deed en zijn millioenen vergaarde uit hot hard zwoegen van vermoeide arbeiders en boeren. Ik vertelde hun, dat ik zelf een boer was en wist wat het beteken de. 's morgens om vier op te staan, de hele dag hard te werken en 's avonds om tien uur in bed te kruipen. Zo'n systeem van ongelijkheid kon veran derd worden vertelde ik hun, wanneer de arbeiders en boeren zich tot één macht verenigden. Dan zou de weelde gelijkelijk worden verdeeld en er zou een einde worden gemaakt aan e'ke uitbuiting van de ene mens door de ander. Ik toonde hun cijfers van de hoge winsten, welke in de industrie werden gemaakt en zeide dat. "s Ie arbeiders en de boeren de macht in handen hadden, deza winster, tot her. zouden terugkeren en niet tot hen. die er nooit voor gewerkt hadden. Toen maakte ik hen voc zichtig bekend met het Sovjet-systeem. Ik wees er op dat er in Rusland geen klassen waren, geen uitbuiting, geen profiteurs, maar gelijke moge lijkheden in de opvoeding en vrijheid voor iedereen en alles. De Russische boeren hadden besloten, dat volgens collectieve methoden de bebouwing van de grond het beste kon geschie den. En daarom ook besloten ze hun boerderijen en werktuigen in één ge meenschap samen ie voegen. Nu werkten ze maar acht uren per dag en kregen meer voor hun arbeid dan wanneer ze twaalf tot zestien uren per dag zwoegde 1. Natuurlijk vertelde ik ook dat er ze kere duistere elementen in Rusland waren, die „ich tegen collectivisatie verzetten. Dit waren de uitbuiters van vóór de revolutie: de koelakken. Tk bleef er de nadruk op leggen dat on der het Sovjet-regime de boer veel meer ontving dan onder het kapita listisch stelsel. Daarom riep de com munistische partij van Canada de ar beiders en boeren op om zich te orga niseren om 't kapitalistisch systeem om ver te werpen en een Sovjet-Canada te grondvesten. De boeren moesten zich tot eenheden verenigen en sa menwerken met de arbeiders in 'n ge zamenlijke strijd tegen het kapitalis me. LASTIGE VRAGEN. Zó ziet New-York er bij avond uit. Het merkwaardig ste van deze mil- lioenenstad is, dat er landslieden uit alle wereld- en landstreken wo nen en die toch hun eigen taal en zeden behielden. De meest merk waardige wijk van New-York is wel Harlem", waar 310.000 negers wo nen en dat heus geen wijk is van alleen maar ach terbuurten, zoals wel eens veronder steld wordt. In Harlem wonen ook ongeveer 100.00' Spanjaarden. Tk had de wind van voren verwacht, maar die bleef uit. Misschien had den de boeren medelijden met de jon ge spreker. De voorzitter kondigde de ondvraag aan. „Wat is de houding van uw partij ten opzichte van de Kerk?" Ik antwoordde, dat de partij v >r- standster was van godsdienstvrijheid en dat in Rusland vrijheid van godsdienst bestond. Een andere vragensteller toonde een partij-circulaire, waarin de kerken en de godsdienst werden veroordeeld als opium voor het volk en als een ideolo gische bovenbouw van het kapitalis tische systeem, die moest worden weg gevaagd. Een ogenblik voelde ik mij schaak mat. Maar gelukkig droeg de circulaire de naam van de samensteller. Dit schonk mij de kans te beweren, dat de partij in haar geleden mensen .an verschillende denkrichting had en hun de vrijheid liet, die tot uitdrukking .te brengen; dergelijke meningen behoef den echter niet als de officiële worden opgevat. Een andere vraag was ook nogal ad rem: „Als u meent, dat het Sovjet- Russische systeem zo goed is, waarom gaat u dan niet in Rusland wonen?" Ik verklaarde, dat het niet eerlijk zou zijn, daarheen te gaan en de vruchten te plukken, die het Russische volk door harde strijd voor zichzelf gewonnen had. Inplaats van te paia- siteren op de profijten van Rusland moesten we er naar streven, gelijke profijten voor onszelf te verkrijgen. Toen vroeg er iemand: „Hoe weet u, dat de Russen zich zo gelukkig voelen onder het Sovjet-regime?" Ik verklaarde, dat wij kranten en tijdschriften ontvingen die ons alles omtrent het leven in de Sovjet-Repu blieken vertelden. Voorts zei ik dat het begrijpelijk is dat het leven daar meer overvloed schenkt, waar geen uitbuiting is. „Waarom nodigt u niet een delega tie van eenvoudige Russische boeren uit, hierheen te komen en ons wat te vertellen over hun manier van re ven? Waarom staat de Russische re geerders de mensen niet toe, zich buiten de grenzen te begeven?" Ik vertelde dat de kwestie, Russi sche delegaties naar Canada t laten komen, op het ogenblik in behande ling was, ze zouden komen zo spoedig e voorbereidselen voltooid waren. Wat toeristen van uit Rusland betreft, zei de ik, dat ze veel nuttiger werk in Rusland zelf te doen hadden, dan reizen in het buitenland te maken, maar voegde er aan toe, dat wel spoedig Russische toeristen verwacht konden worden. Ik wist echter dat er nooit Russische toeristen de grenzen van hun land zouden overschrijden. Daarna bewogen zich de vragen op zuiver economisch gebied. „Wat zou den wij winnen door collectivisering van ons land?" Hiér voelde ik mij veilig. Ik wist dat het de bedoeling van de commu nistische partij was. de bevolking haar land te ontnemen en de boeren terug te brengen tot de status van het pro letariaat. Onder hun socialisme moest er geen klasse-onderscheid zijn. Ieder een moest proletariër worden; nie mand mocht iets bezitten. Ik wist dat, wanneer ik dat op deze bijeenkomst vertelde, mij hardhandig de mening van mijn toehoorder zou worden ken baar gemaakt. Dus zei ik alleen maar dat wij in Canada niet noodzakelijk 't Sovjet-voorbeeld behoefden te volgen en dat het een zaak van de boeren zelf was, of ze wilden komen tot collecti visatie of niet. „Heeft u enige authentieke data om aan te tonen wat de Russische boeren voor hun producten ontvangen en wat ze moeten betalen voor gefabriceerde goederen?" Ik had geen getallen en ik wist dat er geen bestonden. Maar de vraag diende beantwoord te worden omdat het voor oen communist noodlottig is onwetendheid te tonen dus moet hij zijn antwoord kennen of er een uit vinden. Ik paste demagogie toe. Ik verklaarde eenvoudig dat ik de getal len niet bij mij had, maar dat het toch zo helder als kristal was dat, waar geen winsten waren toegestaan, nie mand een hoger prijs voor iets be taalde dan de kosten van vervaardi ging en distributie. Er waren nog meer vragen, die even ter zake waren, maar ik hield voet aan de grond. Als ik er nu aan terug denk, zie ik het als zuivere demago gie. Ik was er in getraind. Al kwamen de boeren ook met goede vragen, ze wisten maar weinig van de eerste be ginselen van het debat en ze konden me nergens mee vangen. Over die debatmethodenvan de com munistische propagandisten onder de boeren zullen we HIadun een volgend maal nogmaals aan het woord laten. A over tent te IM it 4 iMrkt VONK WINTERZON KRISTAL BIRD'S EYE VITA Min-dcr uien en aardappelen /OALS te voorzien was, na de grote tegenvallers met de prijzen van aardappelen en uien. is aan deze twee producten een heel wat geringere plaats in het zaaiplan voor 1949 inge ruimd dan in dat van 1943. Deskun digen schatten dat de vermindering on- geveer 15 procent bedraagt, zodat, ook i bij een even gunstige oogst als vorig jaar, de overproductie heel wat ge ringer zal zijn. De vrij komende „ruimte" is hoofd zakelijk benut voor een omvangrij ker uitzaai van suikerbieten en gerst. Het tarwe-areaal is minder toegeno men omdat de tarwe reeds in het na jaar wordt gezaaid en toen nog niet bekend was, dat het radicaal misliep met aardappelen en uien. De verbouw van erwten en bonen geschiedt ook iets meer dan de laatste jaren, terwijl vlas eveneens zijn aan trekkingskracht blijft uitoefenen n de Zeeuwse boeren. Over het algemeen kan worden ge zegd. dat de structuur van de grond in geïnundeerd geweest zijnde gebie den verbeterd is, mits men zich gere geld gehouden heeft en nog houdt aan de adviezen van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst. Niet te diep be werken van de grond is nog steeds het parool, want de ondergrond is nog steeds slecht. Het //feisje dat (p haar Illc Edtr ..Mijn familieleden! Wie beweren tot te zijn? Ik zie hier één persoon lie zich verscheiden jaren voordeed a's mijn tante ..Voordeed, Winnie!", protesteerde -Uis Craik huilerig. .«Ja zeker, voordeed. Ik durf er een «a op doen dat u mijn .tante niet •jent. Verschillende dingen die ik mij nennner vormen daar het bewijs van. Waarom hebt u nooit over mijn re der en moeder willen spreken? Wat foor kwaad heb ik ook maar één ster- rehng gedaan, dat u. van het ogen- ouk af dat u in de aanslag op Lord Ronald Tower verwikkeld werd. mij behandelde alsof ik een misdadigster een gevaarlijke krankzinnige ben "niets onbeproefd laat om mij weg te halen, van de man die niets liever *h dan mij helpen of beschermen0" ..Tut, tut meisje." kwam Veles' range stem weer: „je weet niet wat Jb zeg.. Je doet je tante vreselijk pijn met je oneerbiedige taal. Ze is je tan te. Ik kan het weten, aangezien ie "lijn dochter bent." „Uw dochter!" Een ogenblik kreeg je het gevoel alsof ze zou flauwvallen ueze brute, gewelddadige reus haar vader! De gedachte boezemde haar ajgrijzen in. Ze balde de vuisten on klemde de lippen opeen; ze zou zich niet van haar stuk laten brengen door deze ellendelingen, die tegen geen en kele leugen opzagen om hun doel te bereiken. „Ja." antwoordde hij schamper op haar uitroep, „je bent mijn dochter. Beantwoord ik misschien niet aan je verwachtingen?" Een bewonderenswaardige elfbe- heersing kwam haar te hulp. Prie mend en vlijmend klonken haar woor den. „Als u mijn vader bent, waar is mijn moeder dan?" „Die is gestorven toen je nog heei jong was". „Hebt u haar vermoord, zoals -i trachtte Lord Ronald Tower te ver moorden?" Ze wist zelf niet waar ze de moed vandaan haalde, maar haar ziedende verontwaardiging en walging ontke tende een furie in haar. En de manier waarop Veles reageerde, leverde wel het bewijs, dat het schot raak was! Hij vloekte als een bezetene. „Je bent mijn dochter, zeg ik je' bulderde hij, „en het eerste wat je te leren hebt is gehoorzaamheid. Die mooie baronet van je met zijn gladde poeslieve manieren, heeft je het hoofi oj) hol gebracht, jongedame! Ik zal je wel aan het verstand brengen dat ik niet op deze wijze wens toegespro ken te worden. Neem haar mee naar haar kamer Rachel." Trillend van drift duwde Winifred de hand weg, die haar pseudo-tante op haar schouder legde. „Laat me los!' schreeuwde ze. „Ik denk er niet aan cm met u mee te gaan. En ik geloof geen woord van wat die man daar zegt. En als "en van jullie me nog eens durft aanra ken, zal ik me verdedigen: denk er om!" „Tjonge, tjonge, wat een blazend katje!" hoorde ze Veles zeggen. Toen volgde er een worsteling wat er precies gebeurde wist ze niet. maar na enkele ogenblikken v relde ze zich hulpeloos in de metalen om klemming van zijn machtige armen en zijn meedogenloos-treiterende stem klonk in haar oren: „Kom, kom mijn kleine vlinder sla niet zo wild met je vleugels, ie zou je anders nog bezeren!" Elke verdere tegenstand was onmo gelijk in zijn onweerstaanbare greep gillend maar doelloos protesteren was het enige wat haar overbleef en ze moest gedogen, dat hij haar le trap afdroeg en haar een grote kamer binnenduwde. Rachel Craik volgde haar, met een dreigend gezicht en boze woorden: „Ondankbaar sche"psel! En dat na alles wat ik voor je gedaan heb." „U hebt mij van mijn moeder gesto len". snikte Winifred: „ik ben er van overtuigd! Jullie bent bang dat, nu ik ouder word, dc een of ander me zal herkennen. Die verschrikkelijke r.ian zei Immers dat ik het evenbeeld van mijn moeder ben om die gelijken's moet ik uit het land weg. Jullie zijn bang, dat Is de zaak. maar ik niet, en daarom tart ik jullie. Zelfs lady Carshaw vond, direct toen ze mij zag, dat mijn gezicht haar bekend voor kwam. Ik trek me niet zoveel van jul lie aan en als u denkt dat jullie praat jes me om de tuin kunnen leiden, o mij voorgoed van Reginald verwijderd houden, hebt u het mis. Als u mij TfNKELE WEKEN GELEDEN werd in het complex van 112 woningen, dat in Terneüzen voor de woningbouwvereniging „Werkmansbclang" in aan bouw is, de 50ste woning betrokken. Naar aanleiding van deze voor Ter- neuzen verheugende gebeurtenis zijn wij op het bouwterrein van dit com plex weer eens poolshoogte wezen nemen cn sinds ons laatste bezoek hier aan, bleek er wei iets te zijn veranderd! jyjoesten wij ons vroeger bepalen tot 't vermelden van gegevens, die ons welwillend door de aannemer, de fa. Stout uit Rotterdam, werden ge geven, nu konden wij zonder meer de werkelijkheid in ogenschouw ne men. En, om maar direct te zeggen hoe onze indruk was: Het werk, dat hier in luttele maanden tot stand is gekomen, getuigt van een wij zouden haast zeggen ..Vooroorlogse" werk lust. Rijen reeds bewoonde, of vrij wel afgewerkte huizen, straten en trottoirs, plantsoenen en reeds aan;. - legde voortuintjes, bleken te voor schijn te zijn getoverd uit de chaos van stapels steen, hopen planken en balken, modderpoelen enz. Het 'smpo waarin hier wordt gebouwd is dan ook hoog n.l. ca. 2 1/2 woning per week! Opvallend is de zeer grote animo, die voor deze huizen bij de Terneu- zense bevolking blijkt te bestaan. Met welke bewoner men ook spreekt, allen zijn even enthousiast over ie hun toegewezen woning en doen. als of ze een lot uit de loterij hebben getrokken! Verklaarbaar 'is dit ove ingedeelde keuken, getuigen van de grote vooruitgang, die op het gebied van arbeiderswoningbouw blijkt te zijr. doorgebroken. Weldadig doet het ook aan. dat het gehele complex zeer ruim is opgezet en er ruimt" is uitgespaard voor plantsoen,aanleg en rijen bomen. Als straks dit alles en bovendien ook nog de bij de huizen behorende voor- en achtertuinen zullen zijn beplant, zal deze Bloemenbuurt haar naam wel eer blijken aan te doen en een arbei derswoonwijk worden, zoals Terneü zen en met haar vele andere ge meenten nog niet hebben gekend! rigens wel. als men weet. dat vele jonggehuwden, die nog geen eigen nestje hebben bezeten zich hier na een meer of minder lange periode %-an inwoning hebben kun.ren neste len. Maar. afgezien hiervan, zijn ook de huizen zelf. die zeer gunstig af steken bij oudere arbeiderswoningen, oorzaak van deze grote animo. Bre de vensters, een douchecel, een mo derne binnenshuis gebouwde W.C.. 'n ruime kelderkast en een practi'sch Grote aanvoer "yyOENSDAG werd te Koewacht weer de jaarlijkse jaarmarkt ge houden welke schitterend is geslaagd. Nog nooit werden zo een groot aan tal dieren aangevoerd als dit jaar. Het aantal parden bedroeg 25 run deren niet minder dan 40. Het aantal aangevoerde dieren be droeg 110. De uitslag was: Grootste aantal paarden le prijs A. Suij; Meest in waarde zijnde merriepaard le prijs J. Kips; Meest in waarde zijnde ruin paard le prijs H. de Waele. Schoon e 3 jarig paard le prijs T. Kips; Schoe- Tn Augustus zullen ver- tegenwoordigers van alle landen, die aange sloten zijn bij de Ver enigde Naties, in Londen gaan confereren over de mogelijkheid om tot een uniforme verkeersrege ling in die landen te ge raken. Engeland is uit- teraard voor de even tuele consequenties van deze vergadering het meest bevreesd. Want de Britten doen het ook op verkeersgebied precies andersom als de andere volken. Alles houdt er links en de mogelijkheid is groot, dat men er na Augustus rechts zal moe ten gaan houden.... Maar veronderstel een moment, dat de andere landen zich naar Enge land gaan voegen. Dat kan natuurlijk. Al was 't alleen maar uit erkente lijkheid voor het feit, dat de conferentie in Londen gehouden mag worden. In dat geval zouden wij allemaal aan links ver keer moeten gaan doen. Allemaal links van de weg en links de bocht om en rechts passeren Goeie genade! We zien onszelf al rijden. Zover mogelijk naar de linker zijde van de weg en maar denken: ik moet links houden, ik moet links houden, ik moet links houden. En als ;ie dan de hele tijd links gehouden hebt zul je in een scherpe bocht tot de ontdekking komen, dat de chauffeur van een vrachtwagen, die ook juist die bocht om komt, het uit vergeetachtigheid op zijn ouderwets aan 't doen is. Een doffe klap, een mensenmassa, enfin Nee. het lijkt ons toch maar het beste, dat de Engelsen hun links ver keer eraan geven en zich naar de rest van de we reld voegen. Service ne spoorwegen in Ame- rika moeten zwaar concurreren met de lucht vaartmaatschappijen. We schreven daar vorige week al over. Maar de ene spoorwegmaatschap pij is de andere nog niet. De Newhaven-company bv. verdient een extra- pluim. Zij stuurt name lijk circulaires rond met de vraag, of sommige rei zigers misschien nog wen sen hebben in verband met de vertrektijden der treinen, of zij meer of minder ventilatie wensen in de coupé's, of de ban ken zacht genoeg zijn en of de wachtkamers ge noeg comfort bieden. Dan is er bovendien op de circulaire voldoende ruimte gelaten om bij zondere verlangens ken baar te maken,.». Zakenman Alex V. Tisdale ia voor zitter van het Na tionaal Instituut van Kra kelingenbakkers in Ame rika. Hij verklaarde on lang? dat de vorm van de krakeling ontstaan is in het brein van een zeer vrome bakker, die twee «HS£>q ffs OP O in gebed over elkaar s«» vouwen armen wilde uit beelden. Nu is het hele maal niet aardig van het blad „Time", aan dit be richt toe te voegen: dat zegt mijnheer Tisdalê maar. omdat het Vasten is en hij tóch graag kra kelingen verkoopt. Oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooci TAE alg. vergadering van bovenge- noemde vereniging, die Dinsdag te Goes werd gehouden, nam aller eerst het besluit om lid te worden van het Nederl. Rundvee-stamboek. Hierna kwam men. overeen om Ge deputeerde Staten, to verzoeken het stierenreglement in die geest te wij zigen, dat het verboden is een stier te houden, ouder dan 9 maanden, zo die niet door de provinciale commis sie is gekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental in 1948 is gestegen van 461 tot 494. Vrij langdurig is gesproken over de contributie-regeling. Tenslotte werd aangenomen de contributie te bren gen van f 1.50 op f 2.50 de afdracht aan de kringen werd bepaald op f 2 per lid. Het verslag der financiële commis sie was in optimistische geest gesteld; het voordeiig saldo bedraagt niet min der dan f 4284. De twee aftredende.bestuursleden teven® leden van de prov. commis sie de heren A. van Waes uit ZulJ- dorpe en L. van Gastel .uit Schudde- blurs werden herkozen. Bij de rondvraag deed de Rijkszui- velconsulent, ir Zwagerman, enige mededelingen over de K. L Momenteel zijn er vier districtsverenigingen die ieder een eigen stier bezitten. Het plan bestaat echter om gemeenschap pelijk één stierenstation te gaan ex ploiteren, dat vermoedelijk op Zuid- Beveland wordt gevestigd. Spreker bleek een voorstander van de K. I. en meende, dat deze ten goe de zou komen aan de kwaliteit van de veestapel. Nu in het kader der Benelux de mogelijkheid is geopend om kalfvaarzen te exporteren, moet alles gedaan worden, goed rundvee te bekomen. r\IRECT op de alg. vergadering volg- de de districtsvergadering van het NRS. onder leiding van ir Alderkamp uit Den Haag. Het voornaamste punt van deze bij eenkomst was een bespreking over de grote rundvee-tentoonsteling. wel ke op 22 en 23 September a.s., in ver ste 2-jarig paard le prijs A. Suij. Schoonste veulen beneden 2 jaar le prijs A. Sul). Grootste getal rund vee le prijs A. de Rechter; De schoon ste baatgevende of kalfdragende koe le prijs A. de Letter; Schoonste kalf dragende vaars le prijs B. Plas- schaert. Vet'te stuk rundvee le prijs Wed. A. de Bock. Schoonste spring- stier met of zonder tanden le prijs Ch. v. Dorsselaer; Schoonste hokke- ling le prijs A. van Damme; Groot ste getal varkens le prijs L. de Mey; Schoonste toom biggen le prijs A. Inghels; Schoonste geit le pr. Th. de Vos; Schoonste konijn (ram melaar (le prijs E. de Coninck; Schoon ste konijn (voedster) le prijs R. de Schepper. band met het 75 jarig bestaan van het NRS, te Den Bosch zal worden gehouden. Op deze expositie zal voor ongeveer 900 runderen plaats zijn. Een special» commissie zal de exemplaren daar voor uitzoeken. Ieder kan echter in schrijvingen inzenden. Voor Zeeland heeft men gedacht twintig tot vijf en twintig runderen te accepteren. Het vervoer naar Den Bosch ge schiedt kosteloos en de verzekering van de dieren wordt eveneens be taald door het NRS. Enige discussie is ook nog ontstaan over de al of niet opheffing van het stierkalverenreglement. Hoewel ir Zwagerman een warm pleidooi hield voor afschaffing, omdat er grote eco nomische voordelen voor de veehou. derij in het algemeen door zouden ontstaan bij meer vrijheid, bleek de vergadering voor handhaving. Geen ingrijpende verande ringen yAN DE STICHTING voor de Land bouw vernamen wij dat de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst in Zeeland is bekrachtigd. Ingrijpende wijzigingen komen niet voor. Wel zijn de uurlonen voor vakar beiders en ongeschoolden, die resp. 68 en 64 cent bedroegen met 2>/: cent verhoogd, maar dit staat in verband met de premie-storting voor het Be drijfspensioenfonds. Het belangrijkst is nog de wijziging van artikel 54 dat de toeslagen re gelt. Vorig jaar stond daar in, dat deze toeslagen betaald mochten wor den, maar dat woord is thans veran derd moeten. De rijwielvergoedingen zijn met 20 pet. verlaagd en bedragen thans mi nimaal f 0.20 en max. f 0.60 per dag. Nieuw zijn de toeslagen die moeten worden verstrekt voor de diploma's landbouwwinterschool en melken. Ze zijn gestold op 1 1.per week. De accoordwerkzaamheden voor „doorslaan" „opeenzetten" en eerste maal wieden zijn met f 1.per H.A. verlaagd en het bietenrooien met f 3,- per H.A. Ook voor het vlas zijn lichte ver lagingen ingevoerd. Nieuw is het accoordloon voor koolzaad. Voor het snijden mag per H.A. van f 40 tot f 75 worden be taald. voor het schelven van f 20 bot. f 30 en voor het hokken van f 15 tot f 20. De maxima voor het rapen van aardappelen achter de machine zijn met f 3.— verhoogd. Nieuw is bepa ling. dat de maximum accoordtayie- ven alleen overschreden mogen wor den met toestemming der prov. so- ciale commissie, gehoord de plaatse lijke commissie. hier gevangen houdt, zal hij mij vin den en mij bevrijden. Daarom, laat mij los voor u zelf in grote moeilijk heden komt!" Rachel Craik kwam onder de in druk van de woeste uitbarsting van het meisje. Wat ze in haar opwinding uitflapte bewees maar al te zeer. dat het gevaar, dat Veles en Meiklejohn vreesden, verre van denkbeeldig was Eu al mocht ze. in de lange jaren van hun samenwonen, wel eens zachtere gevoelens voor Winifred gekoesterd hebben: van dit moment af kende Miss Craik geen genade meer. „Je deed beter je een beetje te kal meren". adviseerde ze nors „Als je soms honger hebter wordt zo aan stonds wat boven gebracht voor jou en mr. Gre.vfoot. die ie een paar da gen gezelschap zal houden." Bij deze woorden keek Winifred onwillekeurig om zich heen en on'- dekte. dat in het ruime vertrek -'og een derde persoon aanwezig was. In een grote stoel geleund zat de man, die zijn arm gebroken had bij de nachtelijke botsing tussen Veles' auto en die van Sir Reginald Carshaw er. loerde naar haar. „Ja", mengde hij zich nu op zijn gewone ruige toon in het geprek, „ik mag dan geen vrolijke kameraad zijn, juffertje, mijn gezonde arm heeft nog kracht genoeg om de adem uit die jonge windbuil te knijpen, als hij he1 hart in zijn lijf heeft om zich nog eens te vertonen. En ik geef je van mijn kant ook de raad om je bedaard te houden want ik ben niet in 'e stemming om een opspelend vrouw mens aan te horen. Je staat onder mijn bewaking en als je het me las tig maak*, zul je er van lusten, ver sta je!" Hoe ze de volgende, vreselijke da gen. met de afstotelijke Greyfoot voortdurend om zich heen, doorkwam, wist Winifred zich later ternauwer nood ie herinneren. Ze merkte op dat de vensters van de zitkamer, die ze met Greyfoot deelde, van ijzeren tra lies varen voorzien. De kruk van haat- slaapkamerdeur was verwijderd en als ze naar bed ging werd de sleutel om gedraaid en meegenomen door Rachel Craik, die 's nachts als cipier scheen dienst te doen. Maar toen haar eerste radeloze woe de en de, als reactie daarop gevolgde, doffe wanhoop, geweken waren, kwam er iets vair weldoende berusting over haar. het vaste geloof dat ei- redding zou komen opdagen, werd steeds le vendiger. Ten slotte was ze maar 'vit- tele mijlen van Londen verwijderd en niet ergens in de ondoordringbare wil dernisEn zowel Rachel Craik. als de ruwe Greyfoot en de brutale bulle bak die voorgegeven had haar vader te zijn. bezaten voldoende mensenken nis om te begrijpen, dat de gelijkmoe dige kalmte, waal-mee Winifred hen tegemoet trad. allerminst als een be wijs van onderwerping meest worden opgevat. „Ik moet een middel bedenken, da- dat gezanik eens en voorgoed uit -s" mompelde Veles, toen hij in de be nedenkamer met Rachel alleen was „Het is een hele toer om die heks klein te krijgen De omvang met li-- verduivelde baronet heeft een nide- mens van haar gemaakt (wordt vervolgd) VRIJDAG 8 APRIL HILVERSUM II 415 m: 18 Pianoduo de Raaf f-Schutte, 18.15 Meisjeskoor, 18.30 Evangelie in Esperanto, 18.45 Geestelijke liederen. 19.Nieuws, 19.45 Regerings uitzending, 19.30 Actueel geluid, 19.45 CNV kwartier, 20.Nieuws. 20.15 Zuid Afr. progr., 20.55 Gram.. 21 Philh. orkest, 22.15 Maatschappij en onderwijs, 22.30 NCRV kwartet, 22.45 Avondoverden king, 23 Nieuws, 23.15 Vrij en blij, 23.45 The spirit of London. HILVERSUM I 301 m: 18 Nieuws. 18.15 Felicitaties, 18.30 Ned. str.kr., 19 Partij v. d. Arbeid, 19.30 Nederland en zijn gewes ten, 20 Nieuws, 20.05 Partij voor Vrijh. en Democratie. 21 Partij v. d. Arb., 22.40 VPRO. 22.45 Avondwijding, 23 Nieuws, 23.15 P. v. d. Arb. BRUSSEL VLAAMS 322 m: 18.10 David Copperfield, 18.20 Carillon. 18.30 Sold., 19 Nws.. 19.30 Ravel en Debussy, 19.50 Film muz., 20.30 Symph. ork., Mozart, Badings en Strauss, 22 Nws., 22.10 Kroniek, 22.15 Dansmuziek, 22.50 Nws., 22.55 Dansmuz. ZATERDAG 9 Ar RIL HILVERSUM II 415 nv. 7 Nieuws. 7.15 Brandenburgs concert, 7.30 Maria ter ere. 7.45 Morgengebed. 8 Nieuws. 8:15 Pluk de dag, 9 Vrouw, 9.05 Strijkkwar tet. van Schubert, 9.30 Waterst. 9.35 New Yorks symph. ork.. 10 'Kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit, 11 Zorinebloem, 11.45 Schoolradio: 16-18 ;aar, 12.15 Muzikale mélange, 12.30 Land- on tuinbouw. 12.33 De Zevenklapper, 12.55 Zonnewijzer, 13 Nieuws. 13.20 Septet Johnny Ombach, 13.50 Film cn toneel, 14.10 Piano, 14.20 Eng. voor beginners, 14.40 Ork. Wavne King en Artie Shaw, 14.50 Boeken, 15.10 Wonderland der muziek, 15.30 Prom. ork. 16 Vliegende Hollander, 16.10 Accordeon ork., 16.30 Gregoriaans, 17 Wigwam, 18 Metropole ork.. 18.30 Journalistiek week- overz., 18.45 Metropole ork., 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten. 19.25 Mannenkoor. 19.45 Kampvuren langs de evenaar, 20 Nieuws, 20.03 Gewone man. 20.20 Licht baken, 20.45 Bing Crosby, 21 Negen heit de klok, 21.45 Landskampioenschap Spel- règelkennis, 22 Weekendserenade, 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23 Nieuws, 23.15 Maastrichts Sted. ork. HILVERSUM I 301 m: 7 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 7.30 André Kostelanetz, 8 Nieuws. 8.18 Ork. Jack Payne, 9 Mozart. 10 VPRO, 10.20 Feuilleton. 10.35 Arbeiders in continubedr.. 11.35 Fantasieën voor piano, 12 Accordeola, 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Lecuona Cuban Boys, 13 Nederl. str.kr., 13.30 Corduwener. 14 Als ecp bonte vogelvlucht, 14.20 A'damse Pol. kapel, 14.50 Over de Veluwe, 15.15 Omr. kamerorkest, 16 Komt u binnen, 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor, 16.45 Sport, 17 USA cabaret, 17.30 Partij v. d. Arb., 18.15 Nieuws, 18.30 Nederl. str.kr., 19 Artistieke staalkaart, 19.30 Bij bel. 19.45 Reg. uitz., 20 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag, 20.20 Opera concert. 21 Socialistisch commentaar, 21.15 De bonte bal, revue, 22 Stradiva sextet, 22.25 Je moet maar pech hebben. 22.35 Ram blers. 23 Nieuws, 23.15 Kwartet Sem Nij veen, 23.30 Operette. BRUSSEL VLAAMS 322 M 8 Nieuws. 8.05 Gram.. 9 Nieuws. 9.05 Casino, 12 Salonorkest. 12.32 Licht orkest, 13 Nws. 13.15 Internationaal cabaret, 14 West- Europees commentaar. 14.10 Casino, 15 Werken van Foster, 15.30 Antonini en orkest, 16 Koor, 16.15 Oude muziek, 16.30 Koor. 16.45 Gram., 17 Melachrino Strings, 17.05 Nieuws, 17.15 Accordeon, 18 Jazz, 18.30 Soldaten. 19 Nieuws. 19.30 Chansons. 20 Omroep, Orkest, 21 Actua liteiten, 21.15 Dansmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Verzoek progr., 23 Nieuws, 23.05 Jazz, 23.30 Klassiek.

de Stem | 1949 | | pagina 1