I Hei gouden Priesterfeest van de H.Vader Nederlanders mogen voor f 10.= vrij uit België invoeren Sukarno c.s. aanvaarden, maar.... Oorlogsgetroffenen maakten wensen kenbaar Een kinderstem klonk over de wereld Bar slecht spel in Rijssel Ere-doctoraten R.K. Universiteit Radio Anno Santo 8 t! R icm je! Sobere doch indru kwekkende viering: Churchill had weer eens goed gegeten Distributienieuws Brandstoffenbonnen worden ongeldig Ze willen het herstel van hun macht in Djokja voorop zetten Protest van de Poolse bisschoppen; NOORD-FRANKRIJK—ZWALUWEN 1-0 De Munck en Terlouw uitblinkers Timmermans zakt voor examen Huidig wetsontwerp, mits gewijzigd, slechts als noodwet aanvaardbaar PERSONENVERKEER IN BENELUX-GEBIED VEREENVOUDIGD Plaatselijk regen Voor grensbewoners wordt die mogelijk heid tot éénmaal per week beperkt Nadere opheldering gewenst Antwoord op Russische nota dea collecte ten behoeve van Radio Anno Santo bracht Zondag in de Bredase parochiekerken, met inbe grip van die van Effen een bedrag op van f 8595 of gemiddeld per pa rochie nagenoeg f 500. 1ST 114A-MM stellen van 'erchroomde voordelige 285-o s ZONEN j. ÏLEFOON 34 :e handse m PRIJZEN UWER IJ JANSTEEN :n omstreken pater in. [meester, ene uit eer heeft >ok io n ding hoe oud om louden." VIJFDE JAARGANG No. 1347 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J Aernoudts, C. J. v. Hootegcm A E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J-M. Mes, Mr H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 4 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, PubbelTPoort 7, Telefoon 102. - (Bübureaux: OOSTBURG^Ïieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166 Telefoon 2347) AVEREEN KOMSTIG de uitdrukkelijke wens van de H. Vader werd Zijn gouden Priesterfeest gevierd met stil gebed en meditatie. Alle uiterlijke viering werd zoveel mogelijk vermeden en Z. H. zelf bracht de Zaterdag en de Zondag grotendeels in Zijn particuliere vertrekken door. LEERT GOED DE KATECHISMUS JïjEN UITZONDERING heeft de Paus willen maken voor de jeugd, die in Zijn gehele priesterleven zozeer Zijn voorliefde mocht genieten. Zo ontving hij Zaterdagmiddag niet minder dan 50.000 Romeinse kinderen in de Belve dère-Hof van het Vaticaan en met grote hartelijkheid richtte hij het woord tot „Zijn bambini". hen met veel nadruk aan vooral steeds goed de katechismus te leren De plech tigheid werd via de radio over de ge hele wereld uitgezonden. Ontroerend was het moment, toen een heldere kin derstem door de microfoon weerklonk om uit naam van alle kinderen van de gehele wereld de H. Vader met Zijn gouden feest geluk te wensen en om trouw te betuigen aan de H. Kerk en Iïaar Opperherder. Het gejuich en de Burcht der Christenheid: de Sint Pieter en de Vaticaanse Pa leizen vanuit de lucht gezien. (Luchtfoto K- L. M.). heerlijke gezang van de Sixtijnse Ka pel afgewisseld door gezangen van priesters en gelovigen. Na de H. Mis gaf de H. Vader aan de tienduizenden die zich op het plein hadden verza meld, de Apostolische Zegen en de me nigte barstte uit in een geestdriftig: „Leve de Paus, Leve Petrus". In de namiddag werd in de St. Pieter en in de Basiliek S. Maria Maggiore een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder Te Deum. Later op de dag werd aan de Paus door Mgr. Montini een gedenkpenning aangeboden. Op de voorzijde staat de beeldenaar van de H. Vader, aan de keerzijde de H. Maagd van de S. Maria Maggiore, de Basiliek waar Z.H. 50 jaar geleden Zijn Eerste H. Mis mocht opdragen. Nadat de H. Vader de kinderen er- Evviva's waaren daarop 'n welsprekend aan had herinnerd, hoe hij immer gaar- antwoord, nc tot lien had gesproken, spoorde hij j T In kinderlijke onschuld en geestdrift wierpen daarop honderdduizend ge- j bruinde kinderknuistjes gele narcissen en sneeuwblanke seringen naar Paus 5 I Pius XII omhoog, in wien zij allen een Jt j vr'erul en een heilige zien. Hiermee Jrj was dan zinvol het gouden priester zo 1 a%Tïïfeest begonnen. Gisteren viel 't zwaar- IJtrt 0 a p tepunt op de kerkelijke viering. De H. m. i Vader droeg om 9 uur in de Sint Pie ter twee H.H. Missen op: de H. Mis van Passiezondag en de Votiei'mis ,,Tot vergiffenis der zonden". Dit herinnert aan de vaak herhaalde oproepen van de H. Vader tot boete en gebed: .Er j wordt nog steeds te weinig gebeden", zijn Zijn geliefkoosde woorden. I-JET IS PRETTIG om eens 'n flin- ke maaltijd te hebben", zei Win ston Churchill tijdens een persconfe rentie aan boord van de Queen Mary, voordat het schip naar Engeland ver trok. Hij voegde eraan toe, dat hij nog eens hoopte te komen (eten)' Op de vraag, of er niet 13 mannen in het Kremlin waren inplaats van 14, zoals hij in zijn rede te Boston ver klaarde, antwoordde hij: „Ik dacht, dat het er 14 waren, doch de Pers wist het beter. Wel, dat is juist een goed aantal. „De namen van de 13 of 14 mannen kon hij niet noemen ..Maar ik geloof, dat Stalin er één van is", be weerde Churchill. T»E BONNEN 03 van de brandstoffen- kaarten TA 806 en TB 806 en de rantsoenbonnen voor brandstoffen met de opdruk „li eenheid 1948-49" zijn na 11 April a.s. niet meer geldig De bon nen met de opdruk „1 eenheid brand stoffen a.s. moeders" blijven daarente gen geldig. Na 9 April a.s. zullen tot nader order geen brandstoffenkaarten of rantsoen bonnen worden uitgereikt. Zij. die nog recht kunnen doen gelden op rantsoen- bonnen wegens ziekte, tijdelijke voor ziening, inkwartiering e.d. moeten er derhalve voor zorg dragen, dat zij deze vóór 9 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Bijzondere verbruikers te wigy be hoeve nog een aanvullingstoewijzing werd geadviseerd moeten deze toewij zing uiterlijk 7 April a.s. in ontvangst hebben genomen. Deze toewijzingen zijn gedurende drie dagen na afgifte geldig, derhalve uiterlijk t.m. 11 April a.s. STRO-TEKORT was vorig: jaar nog aan de orde. Thans is de situatie zo verbeterd, dat er 38.000 ton naar W. Duitsland kan worden uitgevoerd. DE SPRINKHANEN richten iedere 3 jaar in Frankrijk naar schatting voor 3 milliard francs schade aan. In Nor- mandië staan bommenwerpers, gela den met insectenpoeder klaar, om de diertjes te bombarderen. HET DAGBLAD „De Nederlander" houdt per 5 April op te verschijnen. Oorzaak: meningsverschillen met de C. HU. inzake de in Indonesië te volgen politiek. ISRAEL en Transjordanië hebben gis terenavond op Rhodos een op Pales- na betrekking hebbende wapenstil standsovereenkomst getekend. DE ALARMTOESTND is afgekondigd in Cairo in verband met bepaalde om standigheden in het Midden-Oosten. DE ARABISCHE VORSTEN hebben kolonel Zaim verantwoordelijk gesteld voor het leven van de Syrische presi- ctent Koealtli, die hij „ergens in de woestijn" heeft ondergebracht. H. K. H. PRINSES MARTHA van Noor wegen, heeft Zaterdagmiddag te 3 uur offieiëel de „Oslofjord" te water gela ten. Ongeveer 20.000 toeschouwers volg den deze gebeurtenis vanaf de kaden, in Amsterdam. F Prinses Wilhelmina der Ne tlanden exposeert in Apeldoorn 28 schilderstukken en 17 tekeningen. De nnses was zelf bij de opening, waar- Dl.i dr. A. M. Hammacher het woord voerde, aanwezig. AVERlLL HARRIMAN, de reizende Marshall-ambassadeur, arriveerde gis teren vanuit Kopenhagen met een spe ciaal vliegtuig op Schiphol. DE filmster Nils Asther verdiende 20 J38i' geleden 5000 dollar per week. Thans werkt hij voor 1 dollar per uur °P een kantoor. ..Ik heb me nooit prettiger gevoeld' LEVE DE PAUS, LEVE PETRUS. Z^EEN sprekender daad had de H. Va- der kunnen stellen dan juist in verband hiermee aan alle priesters ter wereld toe te staan bij gelegenheid van Zijn Priesterfeest twee H.H. Missen op te dragen. In de Sint Pieter klonk het JJET POOLSE EPISCOPAAT heeft officieel geprotesteerd tegen het jongste communiqué van de Regering waarin de voorwaarden worden toe gelicht. die zijn gesteld voor de nor malisatie van de betrekkingen met de Kerk. Er wordt gesproken van een pressie, die elke xwijfel omtrent de afloop van de onderhandelingen weg neemt. Het protest werd opgesteld tijdens een conferentie van de bisschoppen te Krakau. waarbij de Primaat Z.H. Exc. Etienne Wichinski aanwezig was Er is een commissie van Bisschoppen ingesteld, die een tegenvoorstel zul len doen. Een tweede commissie zal een herderlijk schrijven opstellen, dat in alle Poolse kerken op de laatste Zondag van April zal worden voor gelezen. In dit schrijven zal een rus tige uiteenzetting van het gehele pro bleem worden gegeven. gUKARNO C.S. hebben eindelijk hun antwoord op de uitnodiging van de tinei-commissie overhandigd. Ze besloten aan de vóór-conferentie te Batavia deel te nemen, maar en dan komt er een heel grote „maar". De republikeinse delegatie zal bij deelneming aan de bespre kingen te Batavi* „aanvankelijk" al leen in staat zijn „de practische bij zonderheden van het herstel der re publikeinse regering te Djokja te bespreken." Dit zoals het wordt uitgedrukt omdat er anders ernstige misverstan den zouden ontstaan bij de republi keinse leiders in andere delen van het land en daarbuiten, alsmede bij het Indonesische volk in het algemeen. Sukamo c.s. drukken dan ook öe hoop uit, dat Nederland in principe met een dergelijk herstel' „reeds dade lijk bij het begin" zal instemmen, ten einde de republikeinse regering in staat te stellen, te Djokja ,.en op grond van de onomstootbaar vastge stelde wensen van haar volk, essentiële besluiten te nemen met betrekking tot een resolutie van de Veiligheids raad van 28 Januari en de richtlijnen van 23 Maart." In de richtlijnen van 23 Maart staat intussen, dat de Veiligheidsraad niet wil praejudiceren op de rechten, aan spraken en de positie van partijen. Zodat de voorwaarde, welke Sukarno c.s. in feite stellen, niet klopt met deze richtlijnen. Het zal voor Nederland, dunkt ons, niet wei doenlijk zijn, om eerst het gevraagde herstel in enigerlei vorm toe te staan, als daarna Sukarno c.s, nog de vrijheid zouden behouden om de uitnodiging voor de R.T.C. in Den Haag te verwerpen. Het kronkelige antwoord van de leiders oo Bangka maakt de situatie er niet eenvoudiger op. Inmiddels is de Sumatra-conferentie ten einde. In een resolutie nam men zioh voor te bevorderen, dat de Souve- reine Ver. Staten van Indonesië 7,0 spoedig mogelijk als gelijkwaardige partners met Nederland verbonden zullen worden in een Unie. In de verre toekomst zag men oök uit naar Peters en van Vliet winnen te Antwerpen In het Antwerpse Sportpaleis zijn in ternationale wedstrijden gehouden, waar bij Peters-van Vliet de ploeg-omnium wonnen voor Bruneel-van Steenbergen. In een koppelwedstrijd werden de Neder landers vjjfde. een staatkundige eenheid voor geheel Sumatra. Dr. van Roijen, die Zondagmiddag een onderhoud had met mr. Stikker, is vandaag afgereisd naar Amsterdam. Daarna zal hij waarschijnlijk spoedig doorgaan naar Batavia. Dinsdag zal daar weer een bijeenkomst zijn van B.F.O., waaraan dan alle gedelegeer den, terug van hun diverse „uitstap jes", weer zullen deelnemen om de nieuwe situatie onder de ogen te zien. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) F" E vlucht der Zwaluwen naar Rijs sel is weinig zonnig geweest wat het spel der Nederlanders betreft. Wij hebben daar in vergelijking met de Franse ploeg een povere indruk ach tergelaten. Vooral in technisch op zicht schoten wjj vaak zo tekort, dat men rustig kan spreken van slecht spel. In geen enikel opzicht heeft bij voorbeeld de voorhoede de sluitende verdediging der gasten in moeilijkhe den kunnen brengen. Haar spel was dermate onsamenhangend, dat iedere aanval reeds bij voorbaat gedoemd was te smoren in de trechter van de Franse verdediging, die overigens weinig geforceerd behoefde te wer ken om tijd tekort te komen voor de opbouw van eigen spel. Integendeel, met grote zekerheid bouwde men na iedere afbraak telkens weer aanval len op, waardoor prima veldspel werd verkregen, dat aangenaam aandeed. En constructief uitstekend was, en gebaseerd op een overmaat aan tech niek. Dat de Noord-Franse ploeg slechts met 1-0 won het doelpunt werd gemaakt door Baratte 20 minuten na het begin mag enerzijds worden geweten aan het voortreffelijke spel van spil Ttrlouw en anderzijds aan de slechte afwerking van de Franse voorhoedespelers die niet-gericht schoten. De tweede helft was wel de slecht ste, dat wil zeggen van de Neder landse elf. We zouden van deze pe riode alleen negatieve verrichtingen kunr.en melden. JJET WETSONTWERP op de mate riële oorlogsschade geeft in genen dele aanleiding- tot de verwachting, dat de getroffenen hersteld zullen worden in hun economische en sociale positie in verhouding tot hun gelijken en is daarom als definitieve regeling onaanvaardbaar. De acute nood echter van talrijke getroffenen dwingt ertoe het wetsontwerp thans als noodwet te aanvaarden, mits op een aantal pun ten gewijzigd en mits de bepaling wordt opgenomen, dat binnen vijf jaar een definitieve regeling zal volgen op de grondslag van integraal herstel. Dat was de resolutie, die door ruim 1000 oorlogsgetroffenen Zaterdag op een congres, dat in Den Bosch door de landelijke federatie van 'stichtingen van oorlogsgetroffenen werd georgani seerd, met grote eenstemmigheid en enthousiasme weid aangenomen. Dit congres was. om het te zeggen met de woorden van de voorzitter, de heer Koops, geen demonstratie of een protestmeeting, maar een studie-con gres, waarop men zioh intensief boog over het door de regering aangeboden wetsontwerp. Een regering overigens, om nog eens het openingswoord van de "oorzitter te citeren, waarover men ai'. respect mag koesteren, maar waartegen men één verwijt heeft: dat ze n.l. het grootste probleem, dat Ne derland ooit getroffen heeft, zo lang zaam en zo min behandeld heeft, dat der materiële oorlogsschade. „Wij, oorlogsgetroffenen zijn genegen zover me 1 zei deze 48-jarige. Weersverwachting, geldig tot vanavond: ■Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen voornamelijk in 't Westen van 't land. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Zacht weer. Vandaag: zon onder 19.18 uur. Morgen: zon op 6.07 uur. Maan op 8.57 uur, Maan onder 2.26 uur. ■pEN eerste stap naar volledige vrij- heid van personenverkeer tussen België, Luxemburg en Nederland, waarnaar in het raam van de econo mische Unie uiteindelijk gestreefd wordt, is de vereenvoudiging van dit verkeer, die vandaag. Maandag 4 April van kracht wordt. Nederlanders, voorzien van een pas poort mogen uit België en Luxemburg goederen voor persoonlijk gebruik in voeren tot een waarde van f 10.zon der dat rechten van deze goederen ge heven worden. Onveranderd blijven echter de thans bestaande bepalingen inzake het deviezenverkeer van kraeht. Dit wil zeggen, dat maxi maal dertig gulden aan Nederlands geld mee over de grens genome-i mag worden, doch dat dit bedrag ook weer moet worden teruggebracht. Zij. die over reisdeviezen beschik ken, mogen krachtens de bestaande regeling tot 20 procent van het devie- zembedrag aan goederen voor persoon lijk gebruik invoeren. Als de waarde van deze goederen niet meer dan f 25 bedraagt, zijn ze vrijgesteld van be lasting. De mogelijkheid om zonder betaling van rechten tot een waarde van f 10 naar Nederland in te voeren is voor de grensbewoners slechts in beperkte mate van toepassing. Aan grensbewoners zal n. 1. céns per week de gelegenheid worden ge geven goederen voor persoonlijk ge bruik tot een waarde van f 10 uit België in te voeren. Nederlandse grensbewoners, die op een pas voor grensverkeer, een dag pas of dergelijke naar België reizen, mogen een bedrag van f 5 uitvoeren en weder-invoeren. Ook dit betekent een verbetering ten aanzien van de tot op heden geldende bepalingen. Ter verduidelijking zij hier nog bij vermeld, dat onder grensbewoners worden verstaan de ingezetenen van die gemeenten, die in een. strook va-n 15 km. breedte langs de grens lig gen. Voor wat het verspreidingsgebied van ons blad betreft, sluit dat in ge heel Z. Vlaanderen en in Brabant de plaatsen Bergen, op Zoom, Roosen daal, Oudenbosch, Etten. Breda en al wat er ten Zuiden van ligt. Voor een gedeelte ook nog het gebied ten Noor den ervan, maar niet Zevenbergen, Zevenibergsche Hoek, Klundert, Fij naart, Dongen, Geertruidenberg. de Langstraat en Loon op Zand. NIET VOOR BAARLE-NASSAU "VTAAR de inspecteur van rechten en Accijnzen te mvoer- Tilburg ons meedeelde, gelden de vereenvou digingen niet voor Baarle-Nassau- Hertog. Goederen, die in de grens streek en ook rond Baarle-Nassau ver voerd worden, zonder behoorlijke do cumenten, zullen evenals voorheen in beslag genomen worden. Een aanzienlijke verruiming bete kenen de nieuwe bepalingen voor de Belgen en Luxemburgers. Als ze in het bezit zijn van een paspoort mo gen ze een bedrag van f 75 aan Ne derlands geld in- en uitvoeren en 2000 Belgische francs. Zij mogen en dit geldt tevens voor alle andere bui tenlanders een bedrag van f 100 aan goederen voor persoonlijk ge bruik uitvoeren. Belgische grensbe woners mogen tot een bedrag van f 10 Nederlands geld en 100 francs in ons land in- en uitvoeren. Voor deze categorie is het bedrag, dat aan goe deren voor persoonlijk gebruik mag worden uitgevoerd gesteld op maxi maal f 20. In de bijzondere regelingen die ten aanzien van Nederlandse en Belgi sche grensarbeiders gelden, zijn geen wijzigingen gebracht. DOUANE ONDERZOEK IN DE TREIN JJET douane-onderzoek van reizi gers in de doorgaande internatio nale treinen te Roosendaal en Maas tricht zal met ingang van vandaag in beginsel in de trein geschieden, zo dat de reiziger niet dan in bijzonde re gevallen zal behoeven uit te stap pen. Zo spoedig mogelijk zullen ook wij zigingen worden gebracht in de te vervullen formaliteiten bij het over schrijden van de Nederlands-Belgi sche grens met buitenlandse motor rijtuigen. Deze motorrijtuigen zullen dan op een en dezelfde triptiek of op een en hetzelfde carnet de douanes in het gezamenlijk gebied van de Belgische-Luxemburgse economische Unie en Nederland kunnen circule- JGEVENSTAANDE bepalingen blijken reeds nu verwarring gesticht te hebben. In een der bla den lazen we n.l., dat de reiziger naar België niet dertig maar veer tig gulden mag meenemen, waar van hij echter slechts dertig zou behoeven terug te brengen. Deze mogelijkheid lijkt ons bij lezing van de uitgevaardigde bepaling volkomen uitgesloten. Weliswaar mag men voor f 10 aan persoon lijke goederen mee uit België brengen, maar dit doet niets af aan het voorschrift dat men dertig gulden mag uitvoeren, mits men ze maar weer terugbrengt. Zo blijft over de vraag waar men dan weer de 10 gulden vandaan moet halen om persoonlijke goederen te kopen. Of heeft deze waarde al leen maar betrekking op door on ze Zuiderburen geschonken goe deren? Of mogen we verwach ten wat we graag als suggestie aan minister Lieftinck willen voorleggen dat ieder, die naar België wenst te reizen, voor f 10 aan Belgische francs vrij bij de Bank kan opnemen? Maar hoe dan ook: Men ziet. nauwelijks zijn de bepalingen uitgevaardigd of er blijkt al misverstand mogelijk. Hetgeen ook geldt voor de f 5. die de bezitters van grenspassen in gevolge de nieuwste deviezenbepa- ling mogen meenemen.... en te rugbrengen. Spoedige nadere op heldering is dus wel dringend ge wenst. Tenslotte vestigt het ministerie van Financiën er de aandacht op, dat men verstandig doet steeds aan de amb tenaren der invoerrechten en accijn zen volledig op te geven, wat men aan betaalmiddelen of goederen bij zich heeft. Normale aangifte zal min der ongerief geven, dan wanneer men op ontduiking der voorschriften be trapt wordt. te gaan als we kunnen, maar we willen niet armer zijn, dan wie ook." DE WIJZIGINGEN. Jn een tiental punten som de reso lutie de wijzigingen op, die het con gres wil aangebracht zien, vooraleer het onderhavige wetsontwerp als nood wet aanvaardbaar zou kunnen zijn: vastleggen van het principiële recht op volledige vergoeding', een minimale Rijksbijdrage voor totaal verwoest goed van 75 pet. bouwwaarde Mei 1940, jaar lijkse rente over de waarde van grond onder verwoeste panden, zolang her bouw niet mogelijk is, uitbreiding van de toepasbaarheid van art. 8, voorrang voor oorlogsgetroffenen bij de verde ling van het beschikbare bouwvolume, bij grondonteigening recht op grond met gelijke waarde en gelijke bouw- mogelijkheid, bij schadevaststelling van inboedels maximale aftrek voor niet- erkende schade en afschrijving van 25 pot., een zelfde maximum percen tage voor de berekening' van de af schrijving op bedrijfsuitrustingen, en tenslotte het geven van ruime open baarheid aan alle uitvoeringsbepalin gen. het verschaffen van gelegenheid tot het doen van aanvullende schade aangiften en het indienen van bezwaar schriften, voor welker behandeling on partijdige regionale (beroepsinstanties zouden moeten worden ingesteld. De in de resolutie neergelegde in zichten werden door een drietal inlei ders tijdens het congres ontwikkeld. Hun stellingen werden met grote aan dacht en belangstelling gevolgd. ZEEUWSCH VLAANDEREN GOED VERTEGENWOORDIGD Bekeken uit de gezichtshoek van de Keuze Commissie van de KNVB moe ten we concluderen, dat alleen Ter louw en de Munck in aanmerking zui len kunnen komen voor een verkiezing in het Nationale elftal. Want deze wedstrijd te Rij&sel was vooral zo belangrijk om het mate riaal te bestuderen, dat eventueel ge schikt zou zijn om ons land straks te vertegenwoordiger, in de interland wedstrijd tegen Frankrijk. Het voorhoedeprobleem is nog nij pender geworden omdat de hele voor hoede faalde, dus ook Timmermans, die al als plaatsvervanger voor Rijvers was genoemd. Dit is voor Breda dus wel belangrijk. Want de kans. dat Rijvers zal aangewezen worden voor het Nederlandse elftal is daardoor sterk gestegen, ook al op grond van zijn eigen talent als voetballer van klasse. O.a. voor Z. Em. Kard. van Roey en aan Marie Koenen J>IJ DE VIERING van het 25-jarig bestaan der R. K. Universiteit te Nijmegen zullen tijdens een plechti ge academische lustrumzitting op 7 Mei in het concertgebouw ,De Vereni ging" te Nijmegen ere-doctoraten wor den uitgereikt. Het ere-doctoraat in de Godsgeleerdheid wordt toegekend aan Z.Em. J. E. Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen (promo tor prof. dr. J. A. J. Schellekens O. P.), Het ere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte verwerft de schrijf ster mevrouw Marie Koenen uit Maastricht (thans: Heilige Landstich ting bij Nijmegen; promotor prof. dr. Gerard Brom): Eenzelfde universitai re onderscheiding valt ten deel aan prof. dr. P. H. J. Hoenen S. J„ hoog leraar aan de pauselijke Gregoriaan se Universiteit te Rome (promotor prof. dr. A. G. M. van Melsen). Ook vinden de ere-promoties plaats van prof. dr. A. M. Michotte van den Berck, hoogleraar in de experimen tele psychologie aan de Rijksuniver siteit te Leuven (promotor prof. dr. F. J. J. Buytendijk te Utrecht) en, in de faculteit der Rechtsgeleerdheid van prof. dr. J. E. van Dievoet, hoog leraar in het internationaal privaat recht. burgerlijke rechtsvordering en plichten-leer aan de R. K. Universi teit te Leuven (promotor mr. B. H. D. Hermesdorf). JPnkele Kamerleden, w.o. ook profes sor Romme gaven van hun be langstelling blijk. En voorts was de grote Casino-zaal gevuld met getroffe nen uit alle delen van het land; met name West Zeeuwsch-Vlaanderen was al heel goed vertegenwooi'digd met vijf grote bussen vol, beplakt met tektsten die de gevoelens der West-Zeeuwsch- Vlamingen op onmiskenbare wijze weergaven. ..West Zeeuwsch-Vlaande ren is reeds te lang in een hoek ge trapt" en „De Scheldemond open, Antwerpen moest vrij. de moffen aan het lopen, het puin hielden wij". En voor wie het dan nog niet wisten, droegen de Zeeuwen een groot span doek met zich, waarop met vlammende letters: West Zeeuwsch Vlaanderen eist schadevergoeding naar vervan gingswaarde". dat plechtig achterin de grote zaal werd opgeslagen. Het Atlantisch Pact JJE MINISTERS van Buitenlandse Zaken hebben een gemeenschap pelijk antwoord gepubliceerd op de Sovjet-nota inzake het Noord-Atlan tische Pact. In dit antwoord wordt met nadruk verklaard, dat het ver drag ,.van volkomen defensieve aard" is. In een speciale bijeenkomst keur den de Ministers de tekst van het Pact definitief ongewijzigd goet In een communiqué uitgegeven na hun eerste gemeenschappelijke bij eenkomst. verklaren zij: 1. „Een voorlopige beschouwing" werd gewijd aan de verdedigings- raad. op te richten in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag. 2. Er is overeengekomen dat do raad zal worden samengesteld uit „Ministers van Buitenlandse Zaken of andere regeringsvertegenwoordigers". 3. Dc Raad zal bijeenkomen, on middellijk nadat het verdrag door de oorspronkelijke zeven leden is gera tificeerd. teneinde de commissie voor de verdediging in te stellen. Resultaten ck-/ - M eet Te Roosendaal bracht de collecte in de St. Josephparochie f 475, in de St. Corneliusparochie f 243 en in de St. Antoniusparochie f 527 op. De collecte in de parochie te Bos- schenhoofd bracht f 52 op. In de Antoniusparochie te Waal wijk f 263. in de Clemensparochie al daar f 270. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen verna men we de volgende opbrengsten: Groede f 50.46. Hoofdplaat f 120. Phi lippine f 198,32; Slijk/plaat f 45; Sluis kil f 293.94; Terneuzen f 300. NEDERLAND-BELGIE HOCKEY 5-1. Het Nederlandse hoekey-elftal ontmoette in het Wagenerstadion in Amstelveen het Belgische nationale elftal en versloeg het met 5-1. Een spelmoment voor het Belgische doel, waaruit een doelpunt werd geboren. COHEPDAM

de Stem | 1949 | | pagina 1