Vijf Siliwangi-bataljons naar Nederlandse zijde „Ik voetbal liever dan voor koning studeren" Het V oorlopig V erslag over de grenscorrecties Er is goede hoop, dat velen dit voorbeeld zullen volgen Aanval op de „administratieve Wederopbouw" Reëel gevaar Indonesië voor de algem. vergadering? Indisch N,S.B.-er ,de man" van Englandspiel? Min. In 't Veld vindt ButSin-kanwen zo kwaad niet Energiek K.L.M. piloot Hij wordt ernstig voorbereid voor zijn verantwoordelijke taak DE SAMENWERKING GROEIT Grote gebieden zijn veilig Churchill over Rusland EERSTE KAMER Don Juanito, toekomstige monarch Van Spanje: ER, is dus alle aanleiding, om ook hier waakzaam te zijn en een organisatie op te bouwen, 'die in 't uur van het gevaar onmiddellijk handelend kan optreden in nauwe samenwerking met de gewone ge zagsorganen We onderscheiden daarbij een nationale reserve, een reserve rijks- en gemeentepolitie, een resrve grensbewaking en civie le hulpdiensten. Samenbindend werkt daarbij het instituut Steun Wettig Gezag in haar nationale, provinciale en plaatselijke geledin gen. DistributieniewjCs Een half pond vlees pér week VIJFDE JAARGANG No. 1345 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandi» Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A- J. J- M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4 75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt H~ Zepiiwse Eilanden7~GOES, Westsingel 75 Telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland m HUIST. r^aTj^TwiiST.^: OOSTBUBO. Ni.-wB,,,, ,2 TfM~n 35, TERNEUZEN. ====================s=-ss5aBsasBssaass 1 1 -ssssssssssss; ssssss VRIJDAG 1 APRIL 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 03» per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Uit Lake Success wordt gemeld, dat Australië en India hebben verzocht om voorlegging van de Indonesische kwestie aan de alge mene vergadering van de V.N. DERTIEN HOOFDOFFICIEREN en subalterne officieren vau de Nationale Reserve werden gisteren te Utrecht door de Chef van de Generale Staf, luit.-generaal Kruis, beëdigd. SYRIË BEGINT er. na de staatsgreep van twee dagen geleden weer enigs zins rustig uit te zien. Het uitgaans verbod is opgeheven en er wordt hard gewerkt aan het vormen van een „normale" regering. RIEMER WIJNJA, een 26-jarige jour nalist uit Schagen, probeerde giste ren zijn pas gekochte motor. Hij botste tegen een auto en was op slag dood. L. J. FEEQUIN uit Nijmegen won „een jaar gratis leven" van de prijs vraag, die ten bate van de St. Wal- burgiskerk was uitgeschreven. BOTER, KAAS EN MELK komen in Frankrijk per half April -an de bon. BLINDEN behoeven slechts de helft van de overtocht-tarieven naar Enge land v.v. te betalen, volgens een re geling van de Mij. „Zeeland". VOOR BONVRIJE sigaretten is een toeslag ingevoerd ten bate van het Koningin Juliana Fonds. Voor Griek se, Turkse en Egyptische import van f 0.10, voor Amerikaanse sigaretten van f 1. GERRIT DE STOTTERAAR, die zes jaar tegen zich had horen eisen, werd veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek. DE KAMPBEUL van Amersfoort, Westerfeld, werd gisteren conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. MINISTER STIKKER zal Woensdag 6 April naar Nederland terugkeren. Gisteren werd hij tesamen met Bevin door Aeheson. de Amerikaanse Mi nister van Buitenlandse Zaken, ont vangen. EEN ZEEMIJN ontplofte op 't strand van Nadate in Japan. Er waren meer dan 50 doden en ruim 100 gewonden te betreuren. Tien personen worden vermist, 30 huizen werden vernield en 530 huizen werden beschadigd. p]R KOMEN IN INDONESIË steeds meer verstandige lieden. Beter ge zegd: de vele verstandige lieden, die in Indonesië zijn, geven er steeds meer blijk van, dat ze niet alleen begrip hebben voor de groei ende noodzaak van samenwerking, doch zij gaan nu ook daadwerkelijk hun steun geven. Konden we gisteren n.a.v. de vorming van een federaal leger be richten, dat steeds meer republikeinen zich melden, thans kan worden meegedeeld, dat niet minder dan vijf van de bekende Siliwangi-batal jons zich aan Nederlandse zijde hebben geschaard. De bewering van Minister Stikker „hoopvol te zijn gestemd" krijgt ook hierdoor alweer een steviger basis. Uit Batavia werd geseind: ZO SPOEDIG MOGELIJK.. yrlJF BATALJONS van de Siliwan- gi-divisie in West-Java hebben zich aan Nederlandse zijde geschaard „in de overtuiging bun land daar mede te dienen" en met de wens „zo spoedig mogelijk met de Nederlandse troepen mede te werken tot bestrij ding van die stromingen, die na de overdracht van de souvereiniteit de jonge staat zonden bedreigen", aldus een mededeling van de territoriale commandant van West-Java, gene- raal-majoor E. Engels. Deze verklaarde, dat de Siliwangi- divisie in West-Java vele aanvallen te verduren had, zowel van Ne- erlandse troepen als van de zogenaam-, de Darul Islam-troepen, die de Is- lamstaat nastreven en sterk commu nistisch geinfecteerd zijn. Ten behoe ve van de bevolking, die hiervan zeer grote last ondervond, is van Pasun- danzijde aan de legercommandant ver zocht zijn medewerking te verlenen bij de pogingen om onderdelen van de Siliwangi-divisie te brengen tot 't staken van de strijd en de onderde len t.z.t. te reorganiseren en te her scholen, en waar mogelijk om te vor men tot Veiligheidsbataljons, waar uit eventueel federale troepen zou den kunnen worden gevormd. Aan vankelijk verklaarde één bataljon zich bereid, waarna er meerderen zijn gevolgd, totdat in totaal thans ruim vijf bataljons zich hebben gemeld. Generaal-majoor Engels sprak de hoop uit, dat de goede bedoelingen van deze bataljons ook door de ove rige Siliwangi-troepen zullen worden ingezien. „GEBIED VAN DE ISLAM". T>IJ DIT BERICHT zij het volgende aangetekend: „Darulislam" betekent letterlijk: „Gebied van de Islam" en is een Ara bische uitdrukking ontleend aan de Mohammedaanse geloofsleer, die de gehele wereld verdeelt in twee groe pen, nl. het gebied van de Islam (Da rulislam) en het gebied waar de Is lam npg niet gevestigd is en dat door de z.g. Heilige Oorlog voor de Islam moet worden veroverd (Darulharb). De „Darulislam-beweging" op Java is. evenals vele dergelijke bewegin gen in de loop van de geschiedenis, gebaseerd op het beginsel, dat in Is lamitische gebieden zoals naar hun oordeel Indonesië genoemd moet wor den alleen een Islamitische rege ring behoort te zijn, <Lw.z. een rege ring, die uitgaat van en zich laat richten door de beginselen van het Mohammedaanse recht, ook die lig gen op sociaal, politiek en econo misch gebied. Zij zijn dus principieel afkerig van de „neutrale staat". De „Darulislam-beweging" op Java is reeds vanaf het begin van het be staan der republiek actief geweest en heeft zich vooral de laatste tijd dui delijk gekeerd zowel tegen de be staande Republiek als tegen de Ne derlanders. De beweging heeft een leger en is vooral actief in sommige gebieden van de Negara Pasundan, met name in de omgeving van Garut, waar men reeds in September van het vorige jaar de „Islam-staat" heeft afgekondigd. TELEURSTELLING OVER DE GANG VAN ZAKEN ■yERSCHENEN IS het Voorlopig min in voldoende mate bij de landen, Verslag (Tweede Kamer) over hetj die West.DultsIand hebben be„t ontwerp van wet inzake verwezen- j lijking van correcties in de Neder-' lands-Duitse grens. Hieraan is het volgende ontleend: By het af delingsonder zoek van dit wetsontwerp wilde men van verschil lende zijden zyn beschouwingen be ginnen met het uiten van err-tige teleurstelling over de gehele gang van zaken met betrekking tm*. het vraagstuk van wijziging van de grens tussen Nederland en Duitsland. Men herinnerde er aan, dat de Ne derlandse Regering nog tijdens de oorlog zich heeft voorbehouden aan spraken te doen gelden op vergoe ding van de schade, welke door de Duitse bezetting aan ons land is toe gebracht en welke, zo betoogde de Regering toen, althans voor een deel zou kunnen worden vergoed door af stand van grond. Aan geallieerde zij de vonden deze eisen der Regering destijds een niet ongewillig oor. In middels is de toestand belangrijk ge wijzigd. Niet alleen heeft ons land nog steeds geen bevredigende toezeg gingen in dit opzicht weten te ver krijgen, doch het heeft zelfs bijna 4 jaar moeten duren voordat overeen stemming werd bereikt omtrent en kele grenscorrecties van voorlopige aard,, waaromtrent de Regering ver klaart. dat zij van zeer beperkte strek king en omvang zijn. Blykbaar bestaat er niet alleen in Duitsland geen besef van hetgeen dit land aan Nederland heeft aangedaan getuige het misbaar, waarmede de berichten omtrent de thans in uit zicht gestelde correcties van zeer ge ringe betekenis aldaar begroet zyn doch bestaat dit besef helaas even- Iets lagere temperatuur Weersverwachting, geldig tot vanavond: De op vele plaatsen aanwezige mist zal in de loop van de och tend optrekken. Daarna droog weer met tijdelijk enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Over het algemeen iet« la gere temperaturen dan gisteren. Vandaag: zon onder 19.13 uur Maan onder 22.44 uur. Morgen: zon op 6.14 uur. Maan op 7.21 uur Ware dit wel het geval, dan had men immers mogen verwachten, dat althans over de technische correcties, welke van Nederlandse zijde werden gevraagd, in een veel sneller tempo overeenstemming zou zijn bereikt. Voorts bleken sommige leden van mening, dat men veel verder moet gaan met het eisen van grondgebied in de vorm nl. van annexatie dier ge bieden, waarin kolenmijnen zijn ge legen. Andere groepen vroegen zich af, of de bij dit wetsontwerp bedoelde de legatie van bevoegdheden wel grond wettig verantwoord is te achten. Ten slotte waren er ook leden, die zij het om verschillende redenen het aanvaarden van grenscorrecties af wijzen. Ex-illegaliteit wil zijn uitlevering TAE EERTIJDS in Indië wonende ex-NSB-er W. v. d. Reyden zou volgens een mededeling van de fede ratieve Raad van het voormalige Ver zet in Nederland de sleutel hebben geleverd voor het Englandspiel. Deze man zou zich bij het begin van de oorlog naar Engeiand hebben begeven, waar hij zich in de Geheime Dienst wist in te werken. Hij beweert zelf, dat kapitein D. hem zou heb ben geprest geheim agent te wor den. Hoe dit ook zij, v. d. R. kreeg zijn opleiding en werd tenslotte in de rang van officier door kapitein Ha- zelfhoff-Roelfzema boven ons land gedropt Bij deze dropping verloor v. d, R. zijn zender en kon zich dus niet meer met zijn opdrachtgevers in verbinding stellen. Kort daarop werd hij door de Duit sers gearresteerd en in een verhoor is hij „leeggepompt". De door hem uitgeleverde gegevens zouden dan voldoende zijn geweest om daarop 't befaamde Englandspiel op te bou wen. V. d. R. woont thans in Lon- en en door de Intelligence Service is een onderzoek naar zijn gedragingen tij dens de oorlog ingesteld. Maatregelen werden niet tegen hem genomen. Uit kringen van de voormalige illegali teit zijn stemmen opgegaan, die vra gen om uitlevering van v. d. R. om hem hier te lande wegens hoogver raad te kunnen vervolgen. A BDUL KADIR, vice-voorzitter van de Ned. delegatie bij de derde vergadering van de Assem blee der V. N„ is gisteren vanuit Batavia naar New-York vertrok ken. Abdul Kadir die geruime tijd waarnemend Landvoogd was iri Indonesië, zei. in een interview o.m., dat de toestand in Indone sië veel gunstiger is dan men uit de berichten in de Nederlandse Pers zou kunnen lezen. Men staart zich in Nederland blind op over vallen en aanslagen en vergeet, dat er grote gebieden zijn, die als volkomen veilig kunnen worden beschouwd. Over de toekomst wilde hij zich niet uitlaten. „Ik ben geen profeet" zei hij kortweg. Oorlog is niet onvermijdelijk WINSTON CHURCHILL heeft in 'n rede te Boston verklaard, dat Europa reeds enige tijd communistisch zou zijn geweest en Londen onder een bombardement zou liggen. indien Amerika de atoombom niet zou be zitten. Hij beschuldigde „veertien mannen in het Kremlin" ervan hon derduizenden mensen in bedwang te houden en naar wereldheerschappij te streven. „Over Europa hangt de schaduw van de vrees". „We zien ons thans tegenover iets geplaatst, dat even slecht is als Hit- Ier, doch in sommige opzichten mach tiger". „Achter het Kremlin", z ver volgde h(J, „met zijn zendelingen in ieder land als vijfde colonne" stond „het grootste leger van de wereld, ln de handen van een regering, die im perialistische expansie nastreeft, zo als geen tsaar of keizer ooit gedaan heeft". Churchille zeide te geloven, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Men behoorde niet tot gewelddadi ge of overhaaste actie over te gaan en men moest hoop en geduld niet laten varen. „Wij koesteren geen vijandschap je gens de Russen en wij wensen hun niet hun wettige rechten en hun wet tige veiligheid te ontzeggen". „Indien er echter een zenuwen oorlog is, laat ons dan zorgen, dat onze zenuwen sterk zijn en nog ver sterkt worden door de diepste over tuiging van ons hart. Dan zal de vrede gehandhaafd kun nen blijven". NOORS KROONPRINSELIJK PAAR IN NEDERLAND. HH.KK.HH. Kroonprins Olav van Noorwegen en zyn gemalin Kroonprinses Martha zijn Donderdagmiddag per KLM-viiegtuig uit Oslo op Schiphol gearri veerd. Kroonprinses Martha zal Zaterdag de doop verrichten van het Noorse vlaggeschip „Oslofjord", dat bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam op stapel ligt. Op Schiphol werden de vorstelijke personen begroet door Z. K. H. Prins Bernhard. Decentralisatie blijkt practische waarde te hebben rjE EERSTE KAMER heeft de be- handeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting voortgezet. De heer Kraayvanger (KVP) be toogt, dat er beslist veel te veel ambtenaren verbonden zijn aan het apparaat van de Wederopbouw. Dit is een gevolg van een perfectionisme dat we langzamerhand moeten ver laten. Een grief acht spr. het, dat niet al lereerst alle krachten zyn ingespan nen om de productie van bouwmate rialen op te voeren. Wie zal bouwen de overheid, wo ningbouwverenigingen of particulie ren? Als de particulieren niet gein- teresseerd worden in de woningbouw zal er van het woningprobleem niets terechtkomen, meent spr. Hij ach'- het van het grootste belang de massa eigenbouwers weer in te schakelen. Over het percentage van 2 pet. der deviezen voor de volkswoningbouw beschikbaar, valt naar sprekers in zicht niet te juichen. In de middagvergadering bespreekt de heer Nijkamp (KVP) de moeilijk heden op het gebied der volkshuis vesting. Hi-di-hi-halve garen TtATINISTER IN 'T VELD heeft aan was gewijd. Hiervan zullen we de de Eerste Kamer zijn mening ge-samenvattende conclusie, zijnde vol- zegd over de waarde van de z.g. But- lin-kampen: De verbouwingen en 't Butlinkamp houden verband met de bevordering van het vreemdelingenverkeer, wel ke een algemeen volksbelang geacht kan worden. Wat het Butlinkamp betreft wordt door het bezoek van Engelse toeristen verwacht, dat in een jaar de deviezen verdiend zullen zijn, welke de bouw gekost heeft. Over het Butlinkamp bestaan verkeerde inzichten. Het is 'n moderne vorm van hotel-exploitatie. In „Hotelwezen" kon men daaren tegen de volgende karakterisering le zen van deze kampen: „Massa-psychose, cultus van het domme kudde-instinct, vermaaksdrill, hi-di-hi-halve garen is Butlin's Holi day Camps. Zó oordeelde en oordeelt na tien jaar nog de conservatieve Britse pu blieke opinie Men zal zich wellicht herinneren, dat in ons blad van 19 Maart een uitvoerig artikel aan dit onderwerp maakt ongewijzigd, nog eens voor afdrukken: Door de overorganisatie van de pret blijft er geen of althans weinig ruim te voor het persoonlijk leven, waar door de goede, godsdienstige gebruiken in het gedrang komen. Vervolgens werkt de sfeer van het Butlin-kamp en het genre van de doorsneegenoe gens, volkomen vervlakkend op de deelnemers, die zich op een onbenul lige manier ..laten leven". Tenslotte is er van gezinsvacantie niet veel meer over. Veelzeggend is de opmer king van Stanley Baron en Frederic Mulally, die in ..Points of Contact" zich aldus uitlieten over de avond parade: „En wie dan hier en daar de kinderen ziet staan, die met kenne lijke verbazing toekijken, terwijl hun ouders zich zo aanstellen, begrijpt tevens, welk materiaal hier nog voor de massa-psycholoog voor de hand ligt". („Echo" Sept.-Oct. 1947). Bijkomend is dan nog. dat een van onze badplaatsen zijn Nederlands ka rakter gaat verliezen. Het vertrouwen bij het optreden van deze minister tot uitiifg gebracht is niet beschaamd. Onder zijn leiding is er een vaste lijn in het beleid ge komen. De decentralisatie is van practische waarde gebleken. Het feit. dat er onder de woning zoekenden veel kleine, pasgevormde gezinnen zijn, rechtvaardigt, dat een deel der te bouwen woningen in du- plex-woningen gebouwd zal worden. Onjuist zou het zijn de duplex-wo- ningen in overwegend aantal te bou wen. Het bouwen dezer woningen, kan het best beperkt worden tot de bouwverenigingen. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld. geeft in zijn antwoord te kennen, dat het aantal ambtenaren per 1 Maart gedaald is tot 5600 tegen 7100 op 1 Januari van het vorig jaar. Het plan voor de woningbouw acht spr. volkomen verantwoord sn uit voerbaar. Door de duplex-woningen af te wijzen is men niet eerder door de woningnood heen, deze zal dan enige jaren langer duren. De bouwmaterialenindustrie vreest voor overproductie. Om haar over deze vrees heen te helpen heeft spr. zijn dertigjarenplan ontwikkeld. In Benelux-verband zou men slechts voor enkele materialen op het bui tenland zijn aangewezen, maar de vraag is of het tot een vrije uitwisse ling zal kunnen komen. Student en vliegenier T>E K. L. M. Constellation „Gouda" met gezagvoerder Wilkin heeft 'n record gevestigd door de eerste com merciële non-stop-vlucht Amsterdam- New-York, d.i. een afstand van 6000 km. in 14 uur 54 minuten te vliegen. Deze prestatie is het echter niet al leen, welke de aandacht vestigt op piloot Wilkin. Hij heeft nog een an dere op zijn naam staan. Wayne Wilkin is oud-oorlogsvlie ger. 31 jaar oud, die op een gegeven ogerblik tegelijkertijd piloot was bij de K.L.M. en student aan de Kent- state-Universiteit te Ohio. Zijn werk programma was niet eenvoudig. Hij studeerde nl. steevast van Woensdag tot en met Vrijdags. Dan stapte hij aan boord van een vliegtuig, dat hem van Ohio naar New-York bracht om van hier het stuur zelf in handen te nemen voor een KLM-tocht naar Am sterdam en terug. Wie doet het hem na! (Van onze Parijse correspondent) ALS GE MET een jeep over de hobbelige, modderige wegen van Spanje kraakt en ge niet al te veel pecht hebt, maakt ge een mooie kans op ongeveer twintig kilometer van Madrid een villa te zien, die zich van de anderen onderscheidt door grotere pracht, heerlijker lijnenspel en meer treffende rococo. Moet ge de spaar zame bewoners in de bosrijke en bergachtige omgeving geloven, dan beeft in deze villa van de familie Jardilla al eenwen bet hart van Span je geklopt. Koningen en prinsen, staatslieden en diplomaten, generaals en admi raals hebben er vergaderd, hebben er geschiedenis geschreven. Maar dat ze thans weer in het centrum der be langstelling staat ligt minder aan haar rijke historie, haar fraaie stijl en haar fraaie tuinen, dan aan het feit, dat nu in deze villa geen ge schiedenis wordt geschreven, doch toekomst gemaakt. Immers, hier, ver scholen achter groen, bergen, meer tjes, vijvers en fonteinen woont Don Juanito de toekomstige koning van Spanje. Ci Dios Qulere, zeggen de'Spanjaar den, „Als God het wil", zal Don Juanito over weinige jaren de troon zijner voorvaderen bestijgen. Généraal Franco en zijn vader, Don Juan zijn dit onlangs immers overeen gekomen en sedert dien is er in het leven van de li-Jarige knaap heel wat veranderd Voorlopig vindt Juanito de verandering echter geen verbetering. Immers, hij had het zo uitstekend naar de zin op het gymnasium te Freiburg (Zwitser land). Hij was daar een doodgewone scholier, zoals er twaalf in een dozijn gaan. Steevast had hij voor aardrijks kunde onvoldoende en tot drie keer toe liet hij in zijn tentamen geschiede nis zijn beroemde voorvader Karei V sterven op zijn geboortedatum. Maar ln voetballen was hij de beste van het juniorenelftal, waarin hij spil speelde. Al maanden had hij gedroomd aan voerder te worden, doch toen de kan sen gunstig stonden, kwam de secre taris van zijn vader hem halen Juanito's onbezorgde jeugd was voorbij want ook een toekomstig koningschap werpt zijn donkere schaduw vooruit PLECHTIGHEID OP 28 FEBR. Qp 28 Februari van dit jaar tijdens de herdenking van de sterfdag van Juanito's grootvader, koning Alfonsus III, is de vroegere spil van het Frei- burgse Juniorenelftal voor het eerst in het openbaar opgetreden. In de schit terende kapel van het Escurlaal werd te dezer gelegenheid een plechtige II. Mis opgedragen. Franco was daar aanwezig. Don Juanito ook. De gene raal had plaats genomen in een koor stoel, rijk bewerkt met ivoor, waarin vorsten en keizers hebben gezeten. Ernstig, een beetje in elkaar gebo gen luisterde hij naar de woorden van de priester. Nu en dan dwaalden zijn blikken af op het grote Christusbeeld, dat omgeven was met wierookdampen. In een andere stoel van dezelfde voorname makelij, enkele meters voor deze rij met zorg gekozen getrouwen bad Don Juanito. Hij zat rechtop en onbeweeglijk. Zijn goudblonde krullen vormden een lichte vlek ln de grauwe schaduw van de antieke kapel waar eens Philips U zijn gebeden deed. Na de dienst werd de toekomstige monarch voorgesteld aan Franco's dochter, Car- mencita, die haar koninginnedromen in rook heeft zien oppgaan. Na een intieme feestmaaltijd, waar bij Don Juanito tussen generaal Fran- éo en Carmencita was gezeten, is de toekomstige koning weer terug ge bracht naar de villa van Jardilla om zijn koningsstudies voort te zetten. De knaap is drie dagen heel stil en droe vig geweest Het grote-mensen-spel had hem veel pijn gedaan. EEN „PENSIONAAT" 0och in Jardilla is Juanito al aardig ingeburgerd. Vrijwel het hele ge bouw is pensionaat geworden. Acht kin deren van zijn eigen leeftijd, behoren de tot verschillende maatschappelijke klassen zijn hier eveneens opgenomen. Vlncente Leal, de zoon van een Spaan se koopvaardijkapitein is zijn beste makker. Met Jaime Carvalja, hertog van Fontanas ligt hij echter perma nent over hoop. Dik bevriend met de toekomstige monarch zijn ook Juan Maeaya, zoontje van een boekbinder en Alfonsus Alvarez de Toledo. Twee le raren waken over het kleine troepje belhamels, nJ. Jose Carrido en de geestelijke Dom Ignatio Zulete. Voetballen is nog steeds zijn meest geliefde sport en hij heeft nu al ge vraagd om nog een paar le.'.lingen op te zoeken, die hier willen komen studeren, want uit negen man kun je nu eenmaal geen elftal vormen, zeker niet als er bovendien nog krukken bij zijn als Vincente Leal, maar Dom Ignatio heeft Juanito al gezegd, dat ook al komt er met ter tijd een elf tal. hij zelf in geen geval aanvoerder mag zijn, want een mens moet eerst leren gehoorzamen, alvorens hij ge schikt is bevelen te geven. DE ZWAKKE ZIJDE A LS men zich verdiept in het rap- port der parlementaire enquê te-commissie, dan staat men er ver steld over, hoe veel naievelingen ons volk *elde in de jaren en maan den vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog. „Het zal zo'n vaart wel niet lo pen", dat was de stemming in zeer brede kring. Vandaar, dat men 'iet erg gemoedelijk opvatte met de or ganisatie en de discipline van het leger. Vandaar ook, dat men het gevaar van de vijfde colonne nau welijks als ernstig beschouwde. Wat de organisatie en de disci pline van het leger aangaat, bestaat er nu zeker wel beter begrip. De hele verdedigingskwestie is op bond genootschappelijk niveau gekomen en als we niet zo in de nesten za ten met Indonesië, zou men vast verzekerd kunnen zijn van een ste vig aandeel onzerzijds. Ook in het politieke kamp is wat dit betreft de stemming goed. Aanvechtingen van gebroken-geweertjes-defaitisme zijn verdwenen. 7IJN we ook zo helder wakker, wat aangaat het vijfde-colonne gevaar? We zouden deze vraag niet zo grif willen beantwoorden. Nog al te velen denken: „Het zal zo'n vaart wel niet lopen". Toch staan de waarschuwingen met gloeiende .letters aan de wand geschreven. In ■verschillende landen van West- Europa breken herhaaldelijk sta kingen met politieke strekking uit er» de arbeid van buitenlandse agen ten; met geld van Moskou speelt er een grote rol in. Ook blijken de re- vokJtiestokers telkens ever wape nen van allerlei aard te beschik ken. Ja, zo sust men dan de opkomen de ongerustheid, maar dat is het buiteiila nd, hier gebeurt zo iets niet. Het is wagr, dat wij totnutoe van stakingsbewegingen in grote om vang zijn verschoond. Dit wil ech ter geenszjins zeggen, dat men er niet op aanstuurt. „De Waarheid" port iedere dag in elk klein vuur tje. In Amsterdam hebben we al verscheidene1 stakingen gehad, voor welker orgaiiisatie de communisten in het parlement alle eer opeisen. De typische an geniepige terreur methodes versü'iaadt men ook niet. Het Eerste-K«amerlid Oosterhuis signaleerde de2£r dagen een pam flet, dat tijdens de wilde staking aan de Turmac-i^brieken te Am sterdam werd verypreid. esta kingscomité richtte zich daarin tot de buurtbewoners, ..om diegenen bekend te maken, <fie de arbeiders in de rug aanvallen om zich zo te bevoordelen". Met i$aam en adres wordt dan een van „de maffers" aangeduid. Wij beschot:■.ven het als onze plicht, aldus het pamflet cm u óp de houding van dteï.e buurtge noot bekend te maken. Bn dan be gint de pesterij eön mooier woord is er niet voor te tjébruik -n. Als er geen politietoezicht $s, wordt er 's nachts om 12 uur, om 1 uur, om 2 uur aan de bel getrokken, wat de mensen zenuwachtig ma^ct. Of men wordt netjes opgevangen door een terreurbende, is het niet tyi dc fabriek, dan is het op andere plaat sen. En het is slechts één van de vele gevallen. Men make er zich geen illuMies over. Ook hier te land leeft «yi werkt en wroet een vijfde colonne. Helaas moet men aannemen, dat zij in de wilde dagen na de bevrijding' ook kans heeft gezien om wapens te verbergen en vast te houden. We hopen op een en ander nader terug te komen. Er moet nog veel meer belangsteling en daadwerke lijke steun voor bestaan. Hiermede komen we dan weer aar het begin van ons betoog: de mensen besef fen de noodzaak er niet van onder het motto: „het zal zo'n vaart wel niet lopen Laten we hopen, dat we ze tijdig klaar wakker kunnen krijgen. Aardrijkskunde is nog steeds zijn zwakke zijde. „Altesse. t is tijd voor de aardrijks kundeles. Waar ligt de Missisipi-ri- vler?" „In Klein-Azië, Dom Ignatio". „Neen, Altesse, de Missisipi ligt toe vallig in Amerika". „Oh". „Voortaan beter opletten, Altesse. Maak nu eens met deze stok een reisje over de aardbol, die je voorvaderen zulke goede diensten heeft bewezen. Maar zodra men spreekt over zijn voovaderen steekt de jongen minach tend een pruillip naar voren en als hij zo kijkt lijkt hij verrassend veel op zijn moeder, Maria Mercedes prinses van Bourbon. Ei. achter zijn hand fluistert hij tegen Alfonsus: „Ik voetbal liever dan voor koning te studeren. Ik wou dat die aardbol een voetbal was. JJE LEVERING van slachtvee in het binnenland verloopt zodanig, dat voor de volgende veertiendaagse dis tributie-periode het vleesrantsoen op 250 gram per week zal worden ge bracht. In de bonnenlijst van volgende week Donderdag zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 500 gram vlees. Het publiek houde er rekening me de. dat varkensvlees een belangrijk deel uitmaakt van de vleestoewijzing aan de slagers, zodat het niet uitslui tend rundvlees kan verlangen. Het zal van de verdere ontwikkeling van de binnenlandse aanvoer afhangen of doze ruimere beschikbaarstelling ook in de volgende distributie-perioden gehandhaafd kan blijven.

de Stem | 1949 | | pagina 1