Pantserauto werd bij Alphen achtervolgd „Ik ben hoopvol gestemd" Eerste Kamer tegen opheffing vrije veren Middenstand bedreigd? Begin Dan het slot der menings verschillen Staatsgreep bezorgt Syrië een dictator" Een motie doet Minister accoord gaan met uitstel Wit-Gele Kruis te St Jansteen vergaderde Minister Stikker over de Indonesische kwestie De „zoete inval" Duel van revolver tegen stengun Luxemburgse minister naar Roosendaal Oprichting van nieuwe federale bataljons Haagse Brieven President en Kabinet in arrest DE Bevin kwam in Amerika aan P.T.T. Helicoptère landt op Stationsplein Lezing door profdr. Zacharias Amerikaans geluid over de grenscorrecties VIJFDE JAARGANG No. 1344 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandi* Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda Rcigerstraat 16 Tel.: Redactie 8181,- Admini stratie 8778. Redactieraad: A F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem A F Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J-M. Mes. Mr H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestellingi 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Voor Go3, Koningin en Vaderland DONDERDAG 31 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 025 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuws-VUandereo: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (B^ux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axeisestraat 166. Telefoon 2347) F BEN WERKELIJK HOOPVOL GESTEMD", zei Minister Stikker over de gang van zaken in Indonesië. Hij was, monter als steeds, nauwelijks te New-York uit het K.L.M-toestel gestapt, toen een ver slaggever van Reuter hem al aanklampte. „We hebben zonder voorbe houd de uitnodiging voor besprekingen aanvaard. Indien de andere partij de uitnodiging ook aanvaardt, hoop ik, dat dit het begin moge blijken van het slot van onze meningsverschillen", zo zei hij. Dit zal waarschijn lijk de inhoud zijn van de radio-rede, die mr. Stikker dezer dagen in de V. S. zal houden. EEN NIEUW HOOFDSTUK. rvNZE MINISTER van Buitenlandse Zaken is blijkbaar van mening, dat een nieuw en beslissend hoofd stuk aan de realistische roman, ge naamd „Indonesische Kwestie", zal worden toegevoegd. Behalve de aan vaarding door Nederland van het UNCI-voorstel, zal dan dit hoofdstuk een relaas bevatten van de vorming van een nieuw leger voor Indonesië. De voorlopige federale Regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de plannen van de legercommandant om ten spoedigste over te gaan tot het oprichten van nieuwe federale bataljons op territoriale grondslag en de opleiding van federaal personeel voor andere wapens en diensten. Verwacht wordt, dat nog dit jaar 18.000 man federale troepen kunnen worden georganiseerd en opgeleid, huiten de reeds bestaande veiligheids- bataljons. Deze 18.000 man omvatten ook „voormalige Republikeinse strijd groepen, die hebben ingezien, dat zij hun krachten beter kunnen geven aan de opbouw van het land en de bescherming van de eigen bevolking, dan te blijven doorvechten en brand schatten", aldus staat te lezen in een uitvoerig militair verslag over de opleiding der federale troepen. Het verslag deelt verder mee, dat het aantal van 18.000 man voor de helft zal bestaan uit infanterie en voor de helft uit personeel van an dere wapens. Hiervan uitgaande zal het verdere federale leger worden op gebouwd. De opleiding van de Indo nesische officieren en het kader zal zo spoedig mogelijk beginnen a—i een op te richten cadettenschool en een militaire ambachtsschool voor de mil. luchtvaart, de genie enz. Hierbij zal worden voortgebouwd op de re sultaten bij de opleiding van de vei ligheidsbataljons in de deelstaten, waarmede een zo groot succes werd bereikt. De nieuwe federale bataljons zullen voorshands de hoofdtaak van de troepen van het leger in Indone sië op het stuk van het herstel en de handhaving van orde en vrede moe ten overnemen. STEEDS MEER MELDINGEN. TJEHOOPT WORDT, dat binnen en kele maanden een aanvang zal kunnen worden gemaakt met de mi litaire vooropleiding van 300 candi dates die een cursus van een jaar zullen volgen aan de Indonesische school voor reserve-officieren te Ban dung. Getracht zal worden, aan het dienstplichtsysteem in Indonesië vorm te geven om tenslotte te geraken tot een federaal kader- en militieleger. Over de voormalige republikeinse strijdgroepen zegt het overzicht nog, dat vele duizenden alreeds tot het in zicht zijn gekomen, dat het geen zin heeft, ontberingen en ellende te door staan in de strijd tegen de Neder landse strijdkrachten voor een leuze Grootscheepse reclame van Belg. suiker-industrie ryvr de Benelux consequenties kan hebben van verrassende allure werd ons duidelijk uit het communiqué dat wij gisteren ontvingen van de Soc. An. Candier de la Sucre te Brussel, de combinatie van Belgische suiker industrieën. Daar binnen afzienbare tijd, dank zij de Benelux, de Belgische suikerfabrikanten, op de Nederlandse markt toegang krijgen, willen zij reeds thans proberen, door een groot scheepse reclamecampagne, het pu bliek met hun producten bekend te maken. In de komende maanden zal daar toe een speciale auto-colonne beurte lings alle Nederlandse provincies door trekken. Zeeland is het eerste aan bod. Vrijdagmorgen start men te Brussel met vier of vijf witgeschilderde vracht wagens, die beladen zijn met zakjes, welke ieder een inhoud hebben van twee ons en gevuld zijn met kristal-suiker, kandij-blokjes, enz. Om 9 uur ongeveer denkt men aan waarvan de verwezenlijking door de Nederlandse Regering is toegezegd. c'c Zeeuwse grens te arriveren, waar •r-w ,.(i. i Pfn vprhAowitrnnrnnTAT vf»n hpf. nvo- Deze troepen zullen worden geselee teerd en vervolgens herschoold om in de toekomst voorzover zij er prijs op stellen om als militair te blijven dienen een plaats in te nemen on der de federale strijdkrachten. „Opgemerkt wordt, dat dit proces van aansluiting zich voortdurend snel ler voltrekt en dat steeds meer mel dingen en verzoeken om zich onder de federale kleuren te mogen scharen, binnenkomen". PORTUGAL EN IJSLAND zullen, zo. werd gisteren bekend, inderdaad tot het Atlantisch Pact toetreden. DE CHINESE LEGERS, van de na tionalisten zowel als van de commu nisten, tellen ieder ongeveer 4 mil- lioen manschappen. DE POSTBESTELLING op Zaterdag blijft beperkt tot de ochtend. Gele genheid om na 13 uur post af te ha len, aldus de Minister, kan niet wor den gegeven, omdat daardoor het be ginsel van de vrije Zaterdagmiddag zou worden aangetast. LICHTRECLAMES, zover deze die nen als naamsaanduiding van een be drijf waarop deze zijn aangebracht, mogen met ingang van 1 April weer gaan branden. DE ZUIDERZEE-VERENIGING, in 1886 opgericht als studie-orgaan van de drooglegging van de Zuiderzee, is gisteren opgeheven. Men zal de Re-1 gering verzoeken de obligatiehouders (voor 60 mille) schadeloos te stellen. OVER ONTMANTELING van Duitse j fabrieken is te Londen definitief overeenstemming bereikt. Tenminste 155 fabrieken zullen van ontmante- j ling worden vrijgesteld, JOLANTE, het varken voor Truman, zet zijn reis naar de V. S. per kin- derwagen voort, nu de Duitse Die- renbescherming erop heeft gewezejj. dat een varken onmogelijk onder ue' Iange-afstand-lopers kan worden ge rekend. DE TWEEDE KAMER komt op 5 April bijeen in openbare vergadering Waarschijnlijk komen de grenscorrec ties ter tafel. DE VIJFTIGDUIZEND in de Staats loterij is gevallen op lot nr. 1 6 0 0 5. SENATOR BREWSTER heeft in Washington gezegd, dat hy opnieuw zal proberen de Marshall-hulp aan Nederland te doen stopzetten in ver band met de Indonesische Kwestie. OORLOGSSCHEPEN van de Britse, Franse. Belgische en Nederlandse vloot zullen in Juni a.s. deelnemen aan uitgereide manoeuvres in het Kanaal. HET KROONPRINSELIJK PAAR van Noorwegen, Prins Olav en P 'nses Martha, zal vandaag op Schiphol aan komen. De Kroonprinses zal de te waterlating van het m.s. „Oslofjord" verrichten. De gasten logeren op pa leis Soestdijk. VERS BROOD mag op de Zaterdagen voor Pasen en Pinksteren van 's mor gens half acht af worden vervoerd en van acht nu if «■orden verkocht. E SYRISCHE KOLONEL HOESNI Zaim heeft gisteren de president van zijn land en het hele Kabinet ge arresteerd. Deze staatsgreep is waar- schünlijk gericht tegen de plannen van koning Abdoellah van Tr.nsjor- danië voor een „Groot-Syrië met de militaire verplichtingen, welke hier uit voor Syrië zouden voortspruiten". I Men neemt aan, dat de Syrisch- Israëlische onderhandelingen over de wapenstilstand hierdoor niet zul len worden uitgesteld of geschaad. De leden van het Parlement werden door- de kolonel "bijeengeroepen om een nieuw Kabinet te vormen. STRIJD OM DE OLIE Nader werd gemeld, dat de presi dent Sjoekri el Kouatli. met 'n aan tal van zijn ministers in een zieken huis te Mazzen worden vastgehouden. Het leger heeft alle regeringsgebou wen in handen en in het gehele land is de Staat van Beleg en een uit gaansverbod van kracht geworden. Kolonel Hoesni Zaim heeft zich gis teren tot „dictator" uitgeroepen en een militair regiem ingesteld. Men verwacht echter, dat deze toestand slechts van korte duur zal zijn. Aan de betrekkingen met het buitenland is tot nu toe niets veranderd. Het is mogelijk allerlei min of meer juiste theorieën over deze staatsgreep op te bouwen. Naast de hierboven aangeduide reden van het Transjor- daanse plan, zal men echter met de meeste kans om de waarheid nabij te komen, kunnen zeggen, dat ook nu weer „de olie" de grootste rol speelt. 4CART0-47I171 Regen van tomaten en eieren als welkom QOK BEVIN is in Amerika aangeko men. Voor de boot, waarmee hij de reis had gemaakt, liepen ter ver welkoming 'n 500 demonstranten heen en weer. Zij droegen spandoeken, waarop o.a. te lezen stond „Blijf van Israël afen „We willen vrede". Toen een journalist hem op de posters wees, haalde Bevin de schouders op en zei laconiek: „ïk heb zelf rijen posters georganiseerd". Toen de Engelse Minister de Queen Mary verliet en goed en wel in zijn auto had plaats genomen, werd hij bekogeld door mannen, die echter tomaten en eieren als ongevaarlijke wapens gebruikten. Drie demonstran ten werden ingerekend. een vertegenwoordiger van. het pro vinciaal bestuur, de colonne officiéél ontvangt. Daarna wordt langs de rijksweg ge reden tot Vlissingen toe. Het ligt in de bedoeling, dat in iedere gemeente welke men passeert, tien minuten in de kom. liefst op de markt wordt gestopt, om een flinke hoeveelheid van de zakjes met zoetig heid uit te delen aan het toegestroom de publiek. Te Goes en Middelburg zal het op onthoud Iets langer duren en wil men ook een kleine extra-route door de binnenstad maken. Te Vlissingen wordt ook een bezoek gebradht aan het Belgische Loods wezen waar een paar muziekkorpsen, voor een welluidende begroeting gaan zorgen. Een der vrachtwagens is voorzien van. een pick-up met krachtige luid sprekers en de gehele route lang zal dat geruchtmakende geval in werking zijn. Indien men in de Schelde-stad de gehele reclame-lading nog niet kwijt is, steekt men de Schelde over om aan de overkant het restant te lozen, maar heel veel kans geven we de Zeeuwsch- Vlamingen niet. TN DE NACHT VAN MAANDAG OP DINSDAG heeft voor het eerst sinds 24 December van het vorige jaar een smokkelpantserauto uit België ge poogd ons land clandestien binnen te dringen. Niet één-, maar driemaal ach tereen. Even dikwijls stuitten deze pogingen echter op door de smokkelaars niet voorziene weerstanden, zodat de heren met nog haastiger spoed dan zij gekomen waren de aftocht moesten blazen. Dat gebeurde echter niet dan na een vuurgevecht van dienstrevolver tegen stenguns. De indringers konden helaas niet herkend worden. VRAAG NIET WAAROM. Liet was eigenlijk een wonderlijke ge schiedenis, die Maandagnacht. Twee mannen van de ambulante dienst uit Tilburg stonden toen aan de kant van de weg van Alphen naar Tilburg. Hun auto stond dicht in hun nabij heid. Waarom zij daar stonden? Och. men moet mensen die in de nachtelijke uren een ambtelijke taak vervullen in het grensleven nooit naar een waarom vragen. Het behoeft niet bepaald het ambtsgeheim te zijn. dat hen een slot op de mond legt. Zij hebben geleerd, dat voorzichtig heid in de vorm van geslotenheid de moeder is van de porceleinkast. In dit geval is het echter wel dui delijk, dat zij er niet stonden om pant serwagens op te vangen. De nadering van zo'n vehikel was voor hen een ware verrassing, één minuut slechts. Toen waren zij er als de kippen bij. Eerst probeerden zij de wagen op de normale wijze tot stoppen te bewegen. Toen kwam het dienstrevolver er aan te pas. En toen ook dit niet hielp. het was een ervaring van nauwelijks enige ogenblikken schoot er maar één ding over: in de eigen auto te springen en de achtervolging te be ginnen. Voort joeg de wagen door het nach telijk duister. Zó snel, dat de pantser auto metterdaad werd ingehaald. Dat wil zeggen: de mannen van de ambulante dienst slaagden er niet alleen in de smokkelauto tot armbe- reik in te halen, zij wisten hem zelfs te passeren en voor te komen, om aldus de kans te krijgen de heren tot stoppen te dwingen. Hoe! Va heel wat omzwervingen is de pantalon van de minister-president van Luxemburg eindelijk terecht. Tij dens de Benelux-conferentie te Den Haag werd zo berichtten wij de vorige week de koffer van de Lu xemburgse minister-president geplun derd. waarbij o.m. ook een pantalon, een jasje, handschoenen e.a. kleding stukken verdwenen. Nu had de minis ter we! meer costuums bij zich, maar hij voelde zich toch erg gedupeerd. Het vervelende was bovendien, dat een en ander gebeurde tijdens een be langrijke conferentie, waarbij de ban den tussen de Benelux-lander, - enger werden aangehaald. Dit is dan ook de reden geweest, dat de politie een ernstig onderzoek heeft ingesteld, dat aanvankelijk geen resultaat opleverde. Gisteren ontdekte zij echter in de douaneloods te Roosendaal een ver geten pak. dat o.m, de pantalon van de Luxemburgse minister-president bleek te bevatten. Een beetje gekreuxt weliswaar maar gelukkig ongeschon den. Een van de Roosendaalse tailleurs zorgde daarop in opdracht van de re gering dat het kledingstuk keurig werd opgeperst. Daarna heeft men zich on middellijk telefonisch met Luxemburg in verbinding gesttid. De Luxemburgse minister-president toonde zich zó ver heugd, dat hij beloofde Vrijdag als hij de Luxemburgse delegatie op weg naar de Benelux landbouw-conferentie Weinir, verandering Weersverwachting, geldig: tot vanavond: Op vele plaatsen ochtendmist. Droog en overwegend zonnig weer met enkele overdrijvende wolken velden. In de kuststreken vry koel in het binnenland dezelfde of iets lagere temperaturen dan Woensdag. Meest zwakke wind. hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Vandaag: zon onder 19.11 uur. Maan onder 21.29 uur. Morgen: zon op 6.16 uur. Maan op 7.06 u. IN DE Eerste Kamer kwam bü de behandeling van de Begroting van Verkeer en Waterstaat de kwestie ter sprake van de vrijdom van veergel den op de veren over de W'esterschel- de. De Kamer was er over het geheel genomen tegen, dat de Minister het nodig vond de afschaffing van deze vrydom te overwegen en het i voe len van de Kamer kreeg tenslotte ge stalte in een motie-Kramer (Arb.), waarin de Regering wordt uitgenodigd van de wederinvoering der veergel den af te zien. Daar de Minister daar kennelük weinig of niets voor voelde, vond de heer Kraayvanger (KVP) een tussen vorm in die zin, dat de Regering wordt uitgenodigd de toestand, van vrijdom voorlopig ongewüzigd te la ten, totdat de Staten-Generaal de ge legenheid hebben er by de Begroting voor 1950 over van gedachten te wis selen. Hiertegen zei de Minister min der bezwaar te hebben. Daarna de motie aangenomen (z.h.st.). ALLERLEI BEZWAREN TIJDENS de debatten verklaart de i heer Kolff (CH), met groot lecd- wezen in de stukken gemist te heb ben een blijk, dat de Minister oog heeft voor het nationale element in deze aangelegenheid. Juist dat na tionale element pleit voor vrijdom van veergelden en tegen opheffing van de verleende vrydom. Daar er misschien al bepaalde rege lingen zijn gemaakt zou spr. de mi nister willen volgen op de weg van nadere overweging v. de mogeiykheid voetgangers uit Z.-Vlaanderen vrij- dom te verlenen. Zou het niet mo gelijk zijn ook automobilisten uit Z. Vlaanderen vrij te stellen of hun een vermindering van tarief toe te staan? Schalker (CPN) betoogt, dat de vrij dom van veergelden in Zeeland ge handhaafd moet worden. De heer Kramer (Arb.) zegt: Het matige tarief zou worden ingevoerd om overbelasting der veren te voor komen, maar naar zijn oordeel kan overbelasting slechts in een klein deel van het jaar optreden. Spr. meent, dat niet mag worden meegewerkt aan een onbewust afdrijven van een deel der bevolking, welke op Nederland'is georiënteerd, maar gemakkelijker ver bindingen met België heeft. Z.i. moet het veergeld niet worden ingevoerd, eventueel zal hij een uitspraak der Kamer vragen. DE MINISTER. jyrlNISTER SPITSEN beantwoordt de sprekers als volgt: In Zeeland hoort men aan de ene kant, dat l.et prachtig gaat met het verkeer, aan de andere kant, dat er een verb ers- chaos is. Het is moeilijk daarover een oordeel te vellen. Wanneer men er kent dat de vrydom van veergeld ge geven is op gevoelsgronden, dan moet men ook kunnen erkennen, dat er een herleving van het normale bestel is en dat een dergelijke kosteloze dienst niet kan worden voortgezet. Een matig tarief kan alleen orde scheppen en het verkeer soepeler ma ken. Men kan niet zeggen, dat 15 et. per persoon en 10 cent bovendien voor een fiets een hoge retributie is. Dit tarief levert zes ton op. Het is niet de bedoeling de tarieven op te schroeven. Het plan om dit tarief in te voeren moet naar sprekers -oordeel de be denkingen in de betrokken streek wel wegnemen. De heer Kramer (Arb.) verklaart, dat de minister hem niet heeft over tuigd en dient de in de aanhef van dit verslag omschreven motie in. De motie is ook ondertekend door Tjalma (AR), Kolff (CH). Wendelaar (WD) en Schalker (CPN). De heer Kraayvanger (KVP) vraagt of herleving van normale toestanden moet betekenen, dat aan een bepaal de streek gedane toezeggingen wor den ingetrokken. De motie als zodanig heeft spre kers instemming wel, maar als de Minister haar onaanvaardbaar ver klaart komt men in een moeilijk par ket. Daarom doet hy een tussenvoorstel in deze zin, dat de laatste alinea van de motie zodanig gewyzigd zou wor den, dat de Regering wordt uitgeno digd niet tot wederinvoering over te gaan alvorens de Staten-Generaal ge legenheid hebben gehad bij de be handeling van de Begroting voor '50 met de Regering daarover van ge dachten te wisselen. De Minister merkt o.m. op, dat by het vrygeven van het veer niet is gesproken over de duur. Uit een oogpunt van consequentie ten opzich te van andere afgesloten gebieden is de oorspronkelijke motie buitenge woon moeilijk aanvaardbaar. Minder bezwaar zou hij hebben tegen een vorm van uitstel, waardoor de zaak bij de volgende begroting zou kun nen worden bezien. De heer Kramer verklaart zich be reid zyn motie te wijzigen in de door de heer Kraayvanger aangegeven zin. De heer Kraayvanger (KVP) ver klaart de oude motie niet te hebben ondertekend om deze „bruggenbouw" te kunnen toepassen. Hij ondertekent thans de nieuwe motie, die z.h.st. wordt aangenomen. De begroting wordt op gelijke wij ze goedgekeurd. te Goes vergezelt zelf het pak te komen alhalen. Dit. zal dus morgen gebeuren. De overhandiging zal ge schieden om 12.15 uur in de stations wachtkamer derde klas te Roosendaal. I")eze gebeurtenis valt samen met een uniek experiment van de P.T.T. In navolging van de in het buitenland ondernomen proeven om poststukken met grote snelheid te ver voeren, is onze nationale dienst met België en Luxemburg overeengekomen dat de post uit die landen naar ons land Vrijdag per helicoptère naar het splitsingspunt Roosendaal zal worden gevoerd. Het toestel zal op het Sta tionsplein landen en zijn post onmid dellijk overgeven aan de P.T.T., wel ke voor de verdere expeditie zal zor gen. De aankomst van het toestel wordt geschat rond het middaguur. Wel, een spijkermat is een van de methoden welke daartoe geschikt is. REVOLVER TEGEN STENGUN. Ten tweeden male bleken zij echter buiten de onvervaardheid van de smokkelaars te hebben gerekend. De bestuurder van de pantserauto bestond het n.I„ om de snelheid van zijn. wagen zo hoog op te voeren, dat deze vlak achter die van de grensbe wakers kwam te liggen, zodat er geen tijd geen ruimte overbleef om het krijgsplan uit te voeren. Van dit ogenblik werd het een le vensgevaarlijke rit met snelheden boven de 100 k.m., maar het was de enige manier om de pantser los te rijden en een nieuwe aanval te be ramen. Aan dit ogenblik ging echter een vluchtig vuurgevecht vooraf, want op het ogenblik dat de amb tenaren van hun revolvers gebruik maakten, werd hun vuur door de smokkelaars beantwoordt met kogels uit een stengun. Deze krachtuiting van de heren bleek echter de laatste te zijn, want onver wijld sloegen zij toen de weg over Goirle naar. de grens in om daar in de Kempische landouwen te verdwij nen. DRIEMAAL WAS PANT- SERRECHT. ¥Tit leek het verhaal, maar zo dik wijls is de schijn bedrtegelijk. Het leek de ambtenaren verstandig' de grensposten te alarmeren en jawel, Het duurde niet lang of de heren wer den opnieuw gesignaleerd en terug gejaagd. Nog gaven zij de moed niet op. De moderne vocabulaire behelst blijkbaar een modern spreekwoord. Driemaal is pantserrecht. De derde keer brachten zij het tot 5 a 600 M, op Nederlands gefoied. Toen werden zij met kogels begroet en dit tenslotte was hen teveel. Zij verdwenen om niet meer terug te keren. De ambtenaren konden huiswaarts keren zonder andere buit dan een avonturenverhaal, maar tenslotte ook met een vraag en een overtuiging. De vraag: of na een periode van rust, gevolg van krachtig justitioneel ingrijpen tegen vroegere pantserauto- smokkelaars avontuurlijke lieden toch weer te zwak blijken om aan de verlei ding van het smokkelen weerstand te kunnen bieden. De zekerheid: dat hun ontvangst warm en bij nauwere ken nismaking langdurig zal zijn. Deze pantserauto, onbekend als de bemanning er nog van is, gesigna leerd als een krachtige wagen, welke snelheden ver over de 100 K.M. kan ontwikkelen, staat nog slechts in de herinnering genoteerd. Het gaat met pantsersmokkelauto's echter als met muggen rond een lamp. TE ST. JANSTEEN vond de algem. vergadering plaats van de R. K. Ver. „Het Wit-Gele Kruis". De heer C. H. M. Plasschaert, voor zitter heette de aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder de spreker van de dag prof. Dr. Zacharias, die de vermoeiende reis van Nijmegen naar St. Jansteen gemaakt had om hier 'n lezing te komen geven. Verder begroette hij op deze ver gadering pastoor J. Preyers, de zus ter wijkverpleegster Soeur Cherubine, dokter G. Colsen en zuster Vernim- men. Uit het jaarverslag van de heer G. Flos belek o.a.. dat 1 Januari 1949 de ze vereniging 779 leden telde en dat er naar gestreefd was 't arbeidsveld, dat zich uitstrekt over de parochie Heikant en St. Jansteen, te vergroten zulks met 't oog op 't aanschaffen Hier passen geen scheld woorden TN HET met Amerikaanse licentie verschijnend blad „Neue Zeitung", werd gisteren een artikel afgedrukt, waarvan politieke waarnemers heb ben verklaard, dat het de eerste maal is, dat van officieuze Amerikaanse zijde een „zo strenge waarschuwing" aan de Duitse openbare mening wordt gegeven. Het artikel behandelt de Duitse reacties over het door de zes Westerse landen genomen besluit in zake de gr/nscorrecties. Het blad stelt vast. dat scheldwoor den een overwonnen volk, dat weer op de been geholpen wordt, zeker niet passen en geeft als vaststaand aan, dat de reacties juist hebben be werkt, dat nu in ieder geval aan de genomen besluiten geen letter of jota meer zal worden veranderd. Integen deel zullen de landen, die nog niet geheel zijn bevredigd, erdoor wor den aangezet hun vroegere eisen met des te meer klem te herhalen. Aan het slot van dit artikel stond een op wekking om vooral rustig cn waardig te blijven. van een auto voor de zuster wijkver pleegster. In deze was gecorrespon deerd met 't Wit-Gele Kruis-bestuur te Clinge, maar van daar uit was af wijzend beschikt. In 't afgelopen jaar waren 7 kinde ren uitgezonden naar Eersel. Uit het verslag van de penningmeester van de onderafdeling voor T.B.C.-bestrij- ding, de heer A. Waelput, viel o.m. af te leiden, dat aan sanatoria ruim f 1400 betaald was. Uit de mededelin gen van de secretaris van de E.H.B.O. de heer Cam. de Maat. kon geconsta teerd worden, dat deze vereniging 71 gediplomeerde en 28 leden ter oplei ding voor het diploma telt en dat in de gem. St. Jansteen reeds 5 verband- posten aangebracht zijn., n.l. bij de heren A. Waelput. C. de Maat, G. Millenaer, A. Mannes en mej. Agnes Schuerman. Ook kwam ter tafel een verslag van de Kath. Maatschappelijke Ge zinszorg. Uit de werklijst, opgemaakt door de maatschappelijke werkster, mej. N. eleven bleek, dat in 1948 met 2 gezinsverzorgsters gewerkt was, die 22 gezinnen geholpen hadden. Voor de verleende hulp wordt tot nu toe een gezinsvergoeding berekend tot een maximum van f2.per dag. Uitgestrooide praatjes van f 4.— 'ot f5.— per dag behoren tot 't rijk der fantasie. Wel is er thans een commissie be noemd. die een nieuwe retributie- schaal voorbereidt. De rekening van de penningmees ter van 't Wit-Gele Kruis, de heer P. de Kerf. wees aan, dat ruim f 2300.— aar. contributie ontvangen was. maar dat er meer dan f 6500.— aan uitgaven geboekt was. Wegens periodieke aftreding van de heren E. Borm eh J. F. de'Rechter, vond een verkiezing plaats, waarbij beide heren met grote meerderheid herkozen werden. Daarna vond de lezing plaats van professor Dr. Zacharias. die enkele maatschappelijke Russiche toetanden belichtte. Uit 't applaus, dat na deze causerie viel waar te nemen, bleek, hoe zeer de vergadering had meege leefd met de woorden van de gewijde spreker. De voorzitter was dan ook de tolk van de aanwezigen, toen tij de Nijmeegse professor hartelijk dank te voor zijn schitterende rede en hem een spontaan „tot weerziens" toeriep. „De grote politiek kan mij ge stolen worden, zolang in de binnenlandse politiek een be langrijk en nuttig deel van ons volk in de hoek wordt getrapt". 7O stond het in een schrijven, dat ik van een handeldrijvende midden stander ontving naar aanleiding van mijn laatste Haagse Brief, die gewijd was aan het Noord Atlantisch Pact. De middenstand in de hoek ge trapt! Natuurlijk is deze uitdrukking het gevolg van een geprikkelde stem ming en ze is dan ook niet geheel in overeenstemming met de werkelijkheid. Maar dat de kleinhandel, het klein bedrijf in moeilijkheden verkeert, is zonder twijfel. Dat er tot nu toe wei nig rechtstreeks voor de middenstand gebeurt, is evenmin te loochenen. Dat de loon- en prijspolitiek, de sociale maatregelen en wetten voor de loontrekkenden de middenstand indi rect. maar in belangrijke mate tot voordeel strekt, is echter ook een waarheid, die overigens in die kring onvoldoende wordt erkend. Feit is, dat de middenstand onte vreden is, dat zijn situatie geleidelijk minder rooskleurig wordt en dat daar van de schuld wordt gegeven aan de overheidsmaatregelen en bemoeiingen en mirabile dictu anderzijds aan onvoldoende zorg van de overheid. rje middenstandspoiitiek kent vraag stukken op lange termijn, zoals het organisatieprobleem met het oog op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, zoals de vestigingspolitiek en andere. Maar het zijn de vraagstuk ken van nu. die de gesignaleerde ge prikkelde sfeer scheppen: zij zijn fi nancieel zeker niet onbelangrijk, doch hun psychologische gevolgen zijn mins tens even groot. Daar was het pro- J bleern van de étalageverlichting deze winter.; ze werd in de bekende spits uren rondweg verboden: Een strop voor de middenstand. En dat, terwijl - zoals een insider mij uitlegde - eén be vredigende regeling verkregen had kun nen worden door de verlichting van winkel en étalage als combinatie te behandelen. Daar is de regeling, dat geen brand stof voor een bescheiden winkel wordt verstrekt als men met „eigen Volk' werkt. Daar is het verlangen naar het door berekenen van sociale en dergelijke lasten. Daar is het verlangen met name in Katholieke middenstandskring naar de kinderbijslag voor zelfstan digen. Een regeling blijft maar uit. Van niet-Katholieke zijde blijkt ook hier weer weinig gevoel voor gezins politiek. Daar is de ondernemingsbelasting: in het kleinbedrijf is de ondernemer zo moeilijk te scheiden van de onder neming. Hij heeft het gevoel, dat hij in tegenstelling met anderen tweemaal belasting betaalt, ondernemingsbelas ting en inkomstenbelasting. Weliswaar is. als ik het goed heb, de eerste 3000.— winst vrij van ondernemings belasting. maar de middenstander acht dit bedrag en terecht te laag. Zo zou hij ook het belastingvrije be drag voor de inkomstenbelasting ver hoogd willen zien en wel tenminste equivalent aan de gulden-bijslag voor ae arbeider'. Deze opsomming is uiteraard niet uitputtend, maar demonstreert toch voldoende in welke sfeer de verlangens en de critiek van de middenstander liggen. Die critiek en'die verlangens zouden echter beter gehoor vinden, indien de middenstand zich hechter organiseer de, indien de middestander in eigen belang zijn sterke individualiteit in toomde. Toch zijn er gelukkig ook lichtpun ten, zij het dan niet letterlijk in de etalageverlichting. De omzetbelasting, die ten dele niet doorberekend mag worden, is een doom in het oog van de middenstand. De samenwerking in Benelux-verband zal hierin ongetwijfeld wijziging bren gen. Deze belasting zal in de toe komst zoals nu reeds in België bij de bron, dus bij de fabrikant ge heven worden, waardoor de midden stand een grote ergernis zal kwijt raken. De overheid zal medewerking ver lenen bij het bestuderen van de moge lijkheden tot commerciële en economi sche bundeling (inkoopverenigingen e.d.) Op de begroting van Economische Zaken is hiervoor f 100.000,uitge trokken, weliswaar een nog te beschei den bedrag, maar het begin is er. Ht Ï|j Ht D' middenstand mag zijn gebreken hebben, zijn gebrek aan saamho righeidsgevoel in eigen kring, zijn egocentrische instelling, zijn soms on voldoende'openstaan voor vraagstuk ken van algemeen belang, maar de middenstand is ook in het algemeen een door en door gezonde stand, met zijn prachtige gezinnen, met zijn lief dadigheid, met zijn grote energie. Vele onzer vooraanstaande mannen zijn uit deze arbeidzame stand afkom stig. daaruit komen onze intellectuelen en onze priesters voor een belangrijk deel voort. De overheid bevordere een krachtige middenstand, die de ruggegraat van de maatschappij kan zijn. Zij neme op zijn minst de overbodige pr.ktels weg. die deze stand thans kwellen.

de Stem | 1949 | | pagina 1