Prof.Varga in het middelpunt der tegenstellingen „Proefemigratie" naar diverse Europese landen Nederland wordt 9 dorpen rijker Belangrijke conferentie te Goes Buitenlanders naür Nederland wij naar het buitenland Spanningen in Moskou Hevig aangevallen om zijn reformisme, maar... hij mocht zich verdedigen De UNCI sprak met de Republikeinen De export van pootaardappelen Nieuwe plannen in de maak: Feiten en Leuzen Aantal inwoners 6500 Benelux-commissie voor landbouw komt er bijeen Aanvang der conferentie op Woensdag onwaarschijnlijk DE 11 einig bewolking Van Rappard ter dood veroordeeld Malik wilde onderzoek in Djokja Wat de V. N. gaan bepraten Regeling journalis tieke verantwoor delijkheid Uitbreiding handels verkeer met Duitsland Jaarlijks 10.000 mon tagewoningen nodig Het„ is gemakkelijk te zeggen: in dustrialiseer en emigreer en daar mee lossen we ons bevolkingspro bleem op, aldus een der debaters. Maar daarmee schuiven we de moei lijkheden af op het buitenland. Dat moet immers onze producten en onze mensen afnemen. Is het niet veel be ter de eigen verantwoordelijkheid te dragen en aan de „ongebreidelde pro creatie" een einde te maken en die te vervangen door een doelbewuste con trole op het aantal geboorten? Hier hief prof. Heere waarschuwend de vinger omhoog. Nog afgezien van het feit, dat de mens een redelijk wezen is en dat ook bij de voortbrenging zijn rede een belangrijke rol speelt, gaan bij deze kwestie de levensbeschouwin gen een rol spelen. Zij zullen een standpunt moeten bepalen: geboorte beperking ja of nee. en als het ja is. dan vooral in welke vorm. Overigens bleek prof. Heere een optimistische visie te prefereren boven een die de toekomst al te somber inziet en die vreest, dat de aarde niet genoeg be staansmogelijkheden biedt voor haar snel aanwassende bevolking. Is het immers niet zo, dat bevolkingsdruk steeds naar nieuwe mogelijkheden doet zoeken? Of. om het met de woorden van een der debaters te zeg gen een der weinigen, die ook dit optimistisch standpunt huldigden - 'n groeiend volk vertoont arbeidszin, durf en energie en vindt de wegen om zijn problemen op te lossen. Hij stelde scherp tegenover elkaar de fut loosheid van een uitstervend volk en de vitaliteit van een aanwassend. Huurverhoging- samen met belastingver laging HET ZAt, nog wel een half jaar du ren, voordat maatregelen worden genomen inzake de huurverhoging, aldus heeft minister J. In 't Veld op een vergadering van de P. v. d. A. in Amsterdam medegedeeld. VIJFDE JAARGANG No. 1342 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt ejke werkdag. Bureau: Breda Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini jtratle 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C j. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr A.J.J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd jedacteur: J. J H. A. Bruna Abonnements priis bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 29 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 055 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. NIET zo lang geleden verraste presi dent Truman de wereld met de openlijk afgelegde verklaring, dat er in de boezem der Sovjetregering twee stromingen bestonden. De Ameri kaanse gezant in Moskou, destijds juist voor besprekingen in New York, werd door journalisten ijverig aan de tand gevoeld, maar hij bevestigde noch betwijfelde de mededeling van de president en liet aldus ruimte voor veel veronderstellingen. Concrete aanwijzingen voor de in nerlijke verdeeldheid van h t Sovjet bewind zijn moeilijk te ontdekken. Zelfs de jongste hergroeperingen van personen in de hoge functies wijzen HET TWEEDE KAMERLID v. d. We tering (C.H.) heeft de minister-presi dent en de minister van Overzeese gebiedsdelen vragen gesteld over het Peniwen-incident en om een onder zoek verzocht. HET ETEN van een giftige water plant veroorzaakte de dood van een driejarig meisje in Loosdrecht. Twee andere kinderen konden door onmid dellijk medisch ingrijpen van de dood worden gered. BESCHULDIGD VAN een drievoudi ge poging tot moord werd een 43-ja- rige vrouw uit Assen gearresteerd Eerst deed ze vergif in de melk van haar man, later in zijn medicijn en tenslotte zette ze de gaskraan open om hem van het leven te beroven, hierbij niets aan. Wie regelmatig ken nis neemt van de dagbladpers van de Sovjet-Unie blijft te dezen opzichte even wijs als de nieuwsgierigen, die de letterlijke tekst nasnuffelen van de redevoeringen van Wychinsky in de Veiligheidsraad. Hoewel de heer Wy- schinsky zijn redevoeringen tot schrik der stenografen uitspreekt met de snelheid van een modern ma chinegeweer en zich nimmer houdt aan zijn eigen aantekeningen, be trappen zij hem niet op „FehUeistun- gen" of andere dusgenaamde Freu- diaantjes. Deze man is zó vast in de leer en in de lijn der Sovjet-politiek, dat hij zich zelfs nooit verspreekt! RECKELIJKEN EN PRECYSEN LVi toch hadden de mededelingen van Truman een deugdelijke grond: er zijn inderdaad twee stromingen. Het zijn natuurlijk als van ouds de „recke- lijken" en de „precysen". Onder de eerstgenoemden moet men degenen verstaan, die zich verontrusten over de antipathie, welke de Sovjet-Unie omringt, terwijl ze aan het einde van de oorlog toch zulk een ontzaglijke goodwill in de wereld bezat. Hèeft onze buitenlandse politiek, zo vragen deze elementen in alle voorzichtigheid tot taak zich te beijveren in de edele kunst zich vijanden te maken? En plotseling blijkt er een bijzondere be langstelling te bestaan voor de op vattingen van prof. Eugen Varga, die kortelings werd afgezet als directeur van het Sovjet-instituut voor wereld economie en wereldpolitiek. In zijn opvattingen ligt inderdaad een aan wijzing voor het bestaan van een invloedrijke stroming, die binnen het Sovjet-regeringsapparaat streeft naar een koerswijziging in de buitenlandse politiek. WIE IS VARGA? Alle drie de pogingen mislukten. De j professor Eugen Varga is een eco- ]/AN een bijzondere medewer- ker in Stockholm, van wie bekend is, dat hij doorgaans uitstekend geïnformeerd is over hetgeen zich in Moskou in hoge politieke sferen afspeelt, ont vingen wij bijgaande belang wekkende bijdrage over span ningen in het Kremlin. Hierbij zij nog vermeld, dal Stockholm voor de Westerse diplomatie thans als waarnemingspost bij uitstek geldt voor de Russische buitenlandse politiek. niet meer actueel. Het geloof, dat im perialistische oorlogen tussen de ver schillende mogendheden onafwend baar zouden zijn. achtte hij hoogst gevaarlijk. Het zou de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie tot ge waagde stappen kunnen verleiden. KOERSWIJZIGING AANSTAANDE? TTit het feit, dat het Congres der Eco- nomen destijds met grote meer derheid de inzichten van Varga ver wierp, zijn standpunt „reformistisch" noemde en hem de leiding ontnam van het belangrijkste instituut op econo misch wetenschappelijk gebied, leidde tot de conclusie, dat het Sovjet-be wind van Varga' en zijn ketterse in zichten niets moest hebben. Ergo, dat men vasthield aan de tot nu toe ge volgde onverzoenlijke politiek, reke nend op het door Lenin en Stalin ver kondigde axioma, volgens hetwelk in het laatste stadium van het kapita lisme, d.w.z. in het tijdperk van het imperialisme, oorlogen tussen de ka pitalistische mogendheden onvermij delijk zijn. De omstandigheid even wel, dat Varga thans in de „Praw- da" gelegenheid krijgt zich te verde digen tegen de beschuldiging, als zou hij „Westers georiënteerd" zijn, wijst er in elk geval op. dat hij medestan ders heeft met voldoende gezag om hem aan het woord te doen komen. Hoe sterk de stroming is, waarvan Varga als de woordvoerder optreedt, is moeilijk na te gaan. Haar kracht schuilt echter minder in haar getal, dan wel in haar realisme. CONTROLEER UW SNELHEIDS METER. De AN.W.B. heeft een nieuwe bijdrage geleverd tot verho ging van de verkeersveiligheid. Thans is hij verschenen met een „Techno- mobiel", een auto die is toegerust met een grote snelheidsmeter, waaraan de automobilisten kunnen controleren of hun snelheidsmeter juist functioneert. tteT GEBIED, dat Nederland inge- gevolge de grenscorrecties zal toevallen, omvat, zo melden de Bel gische bladen, de dorpen Havert. Schalburg en Isenburg (samen 1590 inwoners), Süsterseel (800). Millen (600), Höngen (900)Wehr (700), Tüd- dern (1500) en Hillensberg (500). De overgrote meerderheid van de bevol king is katholiek. België kreeg twee dorpen toegewe zen, nl. Rötgen en Mützenich. De aanspraken van het groother- y RIJ DAG a.s. begint te Goes een belangrijke tweedaagse bijeenkomst der Benelux-commissie voor land bouw en visserij. Aan de conferentie nemen een Belgische, een Luxemburg se en een Nederlandse delegatie deel. De Belgische delegatie bestaat uit een dame en vier heren, de Luxemburgse uit drie en de Nederlandse uit vier deskundigen. Nederland is o.m. vertegenwoor digd door ir. Louwes en ir. Staf. In de conferentie, die. naar wij ver namen, van vertrouwelijke aard is, zal vermoedelijk ook de kwestie der grenslanderijen ter sprake komen. vrouw heeft bekend. BIJ DE ANTWERPSE havenstaking is ongeveer de helft van de haven arbeiders betrokken. Een uitbreiding ervan wordt verwacht. TEZAMEN MET het Nederlandse NVV hebben het Britse en Amerikaanse congres van vakverenigingen een be roep gedaan op de nationale vakver enigingen om zich terug te trekken uit het wereldvakverbond. DE FILMSTER Irene Dunne is door de Universiteit van Notre Dame ge kozen als prominent lid van het Ame rikaanse katholieke lekendom. Ze is een voorbeeld van een talentvoile Christenvrouw. EEN FIRMA IN Karlsruhe heeft een fiets-radio-toestel geconstrueerd, dat op het stuur wordt bevestigd en dat l tigheid, die hem herhaaldelijk de roep stroom betrekt van een dynamo. En bezorgden „rechts" te zijn. Des- dan maar ochtendgymnastiek doen! ondanks kon hij zijn positie handha ven, ook temidden van de meest ver vnnn hft ffr«t on bitterde strijd tusser. de partijmeer- VOOR HET EERST smds 20 jaar is| derhei(1 en de opeenvolgende opposi- een Italiaanse prelaat belast met de tionele groeperingen. Ook gedurende leiding van de apostolische vertegen- de jongste oorlog was Varga de hoog- woordiging in Mexico. Men beschouwt j gewaardeerde raadsman op econo- dit als een teken van verbetering in I misch gebied, zodat het enige verras de betrekkingen tussen Vaticaan en i sin8 wekte, dat hij op het congres Mexico. I van de Sovjet-Economen het einde j van het vorige jaar plotseling geïso leerd bleek en zijn inzichten felle be noom van groot gezag. Hij is een Hongaar en bevindt zich sinds de val der Hongaarse Radenrepubliek in de Sovjet-Unie. Hij was tot voor kort de enige buitenlander, die zich aan hoofd van een belangrijk instituut had kunnen handhaven. Dit instituut door hem gesticht, groeide in de loop der jaren uit tot een hele kanselarij, waar alle publicaties uit Europa en Amerika op economisch gebied wer den bestudeerd. Vele jaren lang pu bliceerde Varga zijn kwartaal-over zichten, die volgens ter zake kundi- gen het feit verklaren, dat de Sov jet-diplomaten en handelsdelegaties vaak zoveel beter op de hoogte ble ken van de westerse verhoudingen, dan de vertegenwoordigers der wes terse staten en instellingén met die van dc Sovjet-Unie. Eugen Varga's uiteenzettingen muntten altijd uit door een wetenschappelijke voorzich GENERAAL-MAJOOR A. T. C. Op- somer is benoemd tot aangewezen commandant strijdkrachten te velde. DE VOORBEREIDENDE conferentie voor een Europese raad, die te Lon den vergadert, heeft een grote mate van algemene overeenstemming aan- strijding vonden. Wat hij verkondig de, was overigens ook in strijd met alle uit het hoofd geleerde Lenin- teksten, die zoals men weet, in de Sovjet-Unie nog steeds de richting aangeven. Hij verklaarde te betwijfe len, dat er noodzakelijkerwijze oorlo gen tussen de imperialistische staten UNCI is gisteren even op en neer naar Bangka gevlogen voor een informeel onderhoud met de Re publikeinse leiders. De commissie was vergezeld van enkele te Batavia ver toevende Republikeinse autoriteiten, w.o. dr. Leimena. De Republikeinse leiders op Bang ka hebben de commissie meegedeeld, dat alvorens zij een besluit konden nemen over de uitnodiging tot deel name aan de conferentie op 30 Maart, er eerst overleg moest plaats vinden met Republikeinse persoonlijkheden, die thans te Djokja verblijven. Het wordt mede in verband hiermede, niet waarschijnlijk geacht, dat de con- gaande de voornaamste beginselen gen tussen ae imperiaiisxiscne sxaxen van de voorgestelde organisatie be- zouden mtbreken' °ok ontkende h»' reikt. DE EX-JOURNALIST P. J. van Me- chelen, die tijdens de oorlog hoofd- redacteur was van het ANP, zal op 11 April a.s. voor het bijzonder ge rechtshof te Den Haag terechtstaan. BIJ DE TWEEDE KAMER is inge diend het wetsontwerp: intrekking van het besluit renpaarden 1945. DE ADMINISTRATEUR van het plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft ver klaard, dat hij er volkomen van over tuigd was, dat Europa haar jaarlijk se export naar de V. S. met minstens 2.5 milliard dollar zou kunnen ver groten. ACHT AALMOEZENIERS zijn met trokken 3111 na3r Indonesië ver- DE CONTACTCOMMISSIE van de Katholieke partijen der Beneluxian- den is Zaterdag in Brussel bijeenge komen om ideeën uit te wisselen over de huidige politieke situatie in bin nen- en buitenland. HET RESULTAAT van de twee de partementale verkiezingen in Frank rijk is voor 1506 van de 1508 omstre- raHi/? onnls. volgt" socialisten 279, onafhïov 110Gaullisten 389 401 J ®n' rechts®u en anderen 401, communisten 37. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met aanvankelijk nog enkele overdrijvende wolken velden. Plaatselijk ochtendmist Later weinig of geen bewolking! Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Temperatuur oplopend tot iets hogere waarden dan Maan dag. Vandaag: zon onder 19.08 uur. Maan onder 19.06 uur. Morgen zon op 6.21 uur. Maan op 8.43 u. dat een burgerlijke staat als bijvoor beeld Groot-Brittannië beheerst werd door monopolistische geld-oligarchieën hij achtte het integendeel mogelijk, dat zo'n staat een machtsapparaat te gen deze monopolistische strevingen zou zijn. Voorts betoogde hij nog, dat de klassenstrijdvormen in een land als Engeland, geenszins behoefden te ver scherpen. De opvatting, dat de klassen strijd zich steeds verscherpt tot in zijn uiterste vorm: de burgeroorlog met als inzet de strijd om de dicta tuur van het proletariaat, noemde Varga verouderd. De opvattingen van Varga verklaren in feite een Sovjet- politiek, die er mee rekent op grond van de onderlinge tegenstellingen tus sen de westerse mogendheden, deze tegen elkander te kunnen uitspelen. Geen vaste telersprijzen meer TYE STICHTING voor de Landbouw meldt: Voor centrale export van pootaardappelen worden de vaste te lersprijzen losgelaten en wordt het aan de handelaren en telers overge laten de telersprijzen vast te stellen. Telers, die voor een tegemoetko ming in de kosten voor de pootgoed- teelt in aanmerking wensen te ko men, kunnen thans zonder vooraf gaande keuring door een Keurings dienst de nog aanwezige voorraden onverkoopbare pootaardappelen voor andere doeleinden bestemmen. De afname van pootaardappelen door Frankrijk, voornamelijk van het ras Voran, is gedeeltelijk geannuleerd De exporteurs ontvangen een scha devergoeding van f 6.— per 100 kg. Volgens koopcontract is de exporteur verplicht de door hem gekochte par tijen van de telers af te nemen. Dit neemt niet weg dat handelaren en te lers volkomen vrij zijn tot een ande re schikking te geraken. JJET BIJZONDERE Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de voormali ge leider van de NSNAP, dr. E. H. Ridder van Rappard conform de eis ter dood veroordeeld. Uit het naar voren gebrachte ver weer van verdachte, aldus het Hof, is niets gebleken, dat in zijn voordeel pleit en hij geeft nog steeds blijk van een ontstellende Duits georiënteerde geestesgesteldheid. De conclusie van het Hof is dan ook, dat veiligheid van het Nederlandse volk en van de Staat de onherroepelijke verwijde ring van verdachte uit de samenle ving gebiedt. ferentie ook inderdaad Woensdag zal kunnen aanvangen. Vooral niet, omdat dr van Roijen nog te New-York vertoeft en niet voor de dertigste in Batavia zal kun nen zijn, zeker niet als hij onderweg nog even den Haag aandoet, zoals men verwacht. Bovendien heeft de B.F.O. bij de besprekingen erkenning als partij ge vraagd en ook daarover is nog geen beslissing genomen. Na de besprekingen, die dr. Beel Zaterdag en Zondag heeft gevoerd met de voorlopige federale regering en de vertegenwoordigers der deelge bieden, is het advies van de H. V. K. op bet voorlopige standpunt van de Nederlandse regering naar Den Haag verzonden. Over het standpunt van de B.F.O. met betrekking tot het advies is of- ficiëel niets bekend, doch er schijnt j te mogen aangenomen worden, dat haar oordeel niet zal afwijken van wat de voorzitter als hoofdlijnen schetste van de resolutie, die door de B.F.O. in de nacht van 2 op 3 Maart werd aanvaard. EMPLOYE BESCHOTEN. Maar Indonesië stond niet op de agenda AL STOND INDONESIË niet op de agenda van de Veiligheidsraad, die gisteren bijeenkwam, toch voelde de Sovjet-afgevaardigde Malik zich gedrongen aan te dringen op een on middellijk onderzoek van de toestan den in Djokja. Malik meende een tegenstrijdig heid te ontdekken in het telegram van de UNCI, waarin gezegd werd, dat geen ernstige schade in Djokja was aangericht, maar wel, dat enig materiaal en uitrusting was verwij derd en vernietigd. Overigens was van Nederlandse zij de tevoren al op deze passus gerea geerd. Dit commentaar zei, dat het gebrek aan materialen en uitrusting reeds voor 18 December een doeltref fend functioneren van de Republi keinse regering had bemoeilijkt en dat afgezien daarvan een groot ge deelte ervan, afkomstig was van open bare diensten te Batavia en Bandoeng en dat uiteraard deze materialen thans weer ten behoeve van deze diensten worden gebruikt. De voorzitter van de Veiligheids raad zei. dat waar Indonesië niet op de agenda stond, er geen actie onder nomen kon worden. De positie van Spanje op het tapijt TYE ALGEMENE vergadering der Verenigde Naties, die op 5 April te Washington wordt hervat, zal haar Rusk, Amerikaans adjunct-minister voor V. N. aangelegenheden meedeel de, zich bezig houden met de bestem ming der Italiaanse koloniën, de be handeling van Indiërs in Zuid-Afri- ka, de positie van Spanje en de vrij heid van voorlichting. Rusk zeide te verwachten, dat de algemene vergadering een Pools voor stel voor het toepassen van economi sche sancties tegen Spanje in over weging zal nemen. UEN EMPLOYE van de kina-onder neming Djunggo, die met de ad ministrateur in een jeep zat, is tus sen Batu en Malang beschoten en aan zijn verwondingen overleden. Bij Pekalongan reed een truck van een rubberonderneming op een mijn Er werden zes personen, w.o. twee militairen gewond. Wetsontwerp ingediend T>IJ DE Tweede Kamer is inge- diend een wetsontwerp, hou dende regelen nopens de verant woordelijkheid van journalisten en andere bij de pers werkzame per sonen voor journalistieke arbeid. Behalve het reeds bestaande vere nigingstuchtrecht wenst de regering een wettelijk geregeld tuchtrecht. Dit belet dat de journalist zich aan de werkingssfeer van het verenigings tuchtrecht met vrucht zou kunnen onttrekken. Bovendien vallen onder de wettelijke regeling verantwoorde lijke redacteuren van nieuwsbladen en tijdschriften, voor zover zij jour nalist zijn en als zodanig niet zijn georganiseerd. Bij hetzelfde wetsontwerp wordt dan o.m. nog voorgesteld bescherming van de titel journalist en registratie van de journalisten. Instelling van een persgerecht wordt noodzakelijk geacht om inschrijving te weigeren, wanneer de arspirant de eer van de stand in gevaar zou brengen. Voorts zal er een beroepsinstantie zijn. togdom Luxemburg, betreffen, aldus minister Dupong, een oppervlakte van 550 HA. De bewoners van deze ge bieden blijven Duitse staatsburgers en zullen behandeld worden als ingeze tenen van een vreemde nationaliteit. De grensherziening zou volgens me dedeling van de Luxemburgse mi nister van Buitenlandse Zaken op 25 April van kracht worden. SCHUMACHER ONTSTEMD. TAR. SCHUMACHER, de leider van de Duitse sociaal-democratische partij, heeft van zijn ontstemming over de grenscorrecties blijk gegeven. „Indien de Sovjet-Unie opdracht zou hebben gegeven een voor haar gun stige politiek in West-Duitsland te voeren, zou niets beter zijn geweest dan het doorvoeren van deze grens wijzigingen" aldus sprak hij* En even later noemde hij elke zwakheid in de politiek ten aanzien van West- Duitsland steun voor de Sovjet-Unie. Karl Arnold, de premier van Noord- Rijnland-Westfalen heeft zijn mi nisters en de fractieleiders in het par lement bijeengeroepen om met hen een bespreking te houden over de grenscorrecties. De grenscommissies van Noordrijn- Westfalen. Neder-Saksen en de Rijn palts zijn gisteren te Düsseldorf bij eengekomen om te beraadslagen over de grenscorrecties. Men zal regelma tig bijeenkomen om de acties te co- ordineren en ervaringen uit te wis selen. De gehele West-Duitse pers publi ceert scherpe commentaren, die hier op neerkomen, dat Duitsland deze wij zigingen nooit zal kunnen erkennen en dat ze koren op de molen der com munistische propaganda zijn. TN DE AFGELOPEN week zijn In Den Haag besprekingen gc/oerd over het handelsverkeer tussen Ne derland en West-Duitsland. Overeenstemming werd bereikt over een lijst van belangrijke goederen, ter waarde van 10 millioen dollar, die door Nederland zullen worden uitge voerd. Deze lijst zal aan de bestaande overeenkomst worden toegevoegd. Naar men verwacht, zal deze ver hoging tot een evenwichtige ontwik keling van de handelsbalans leiden. De betalingsovereenkomst werd her zien teneinde de Franse zone daarin op te nemen. Minister in 't Veld zag mon- tagebouw in Engeland TYE MINISTER van Wederopbouw, mr. J. In 't Veld is zich in Enge land op de hoogte gaan stellen van de vorderingen van de woningbouw aldaar en meer speciaal van de daar opgedane ervaringen met de montage- bouw. De minister meent, dat men ook hier, juist als in Engeland slechts dan medewerking tot de bouw van montagewoningen moet verlenen als de bouwkosten die van de gewone bouw niet overtreffen. Hij is bevestigd in zijn mening, dat het airey-systeem, dat reeds werd toegepast in Eindhoven, Tilburg en Roosendaal voor ons land zeer ge schikt is. Ons land zoekt nu ook naar een systeem, dat op meer volledige binnenafwerking is ingesteld, zoals een Zwitsers systeem dat doet. Minister In 't Veld meende, dat on ze woningproductie moet worden ver hoogd tot 55 a 60 duizend per jaar, maar hij geloofde niet, dat de tradi tionele bouw die hoeveelheid kan le veren. Als aanvulling had hij zich 10.000 montage-woningen gedacht. Wij staan achter bij Engeland ten aanzien van badgelegenheid en warm watervoorziening. Tenslotte wees de minister nog op de mogelijkheid om juist als in Engeland aluminiumra- men te gebruiken, waarvoor Surina me de grondstoffen kan leveren. (Van onze Haagse correspondent) ÜEN DER ERGSTE NADELEN, welke aan emigratie kleven, is, dat men een vrijwel onherroepelijke stap zet. Zonder dat men ooit in het betreffende land is geweest, besluit men tot emigratie en ondanks de ongetwijfeld gun stige vooruitzichten in landen zoals Canada, Frankrijk, Zweden enz. gebeur de het nog al eens, dat de emigrant niet kan wennen in het land zijner keu ze, zich niet kan aanpassen bij de mentaliteit van het volk of bezwaren blijft koesteren tegen het klimaatsverschil enz. Niet zelden gebeurde het dat zii tenslotte genoodzaakt waren terug te keren. Autoriteiten zoeken ai geruime tijd naar een modus om deze moeilijkheden het hoofd te bieden, doch een „proefemigratie", waaronder men verstaat een tijdelijke emigratie van on geveer een jaar, welke termijn voldoende wordt geacht om de proefkonijnen te doen beseffen dat het betreffende land hun wel of niet ,,Ugt", is naar verre overzeese landen vrijwel onmogelijk, gezien de zeer hoge kosten daar aan verbonden. JTYAARNAAST blijft het een doorn in het oog van velen met vooruitzien de blik, dat de emigratie zich tot nu toe vrij eenzijdig beperkte tot Canada, Zuid-Afrika, Australië, Brazilië en an dere niet-Europese landen, terwijl op de eerste plaats voor sommigen veel dichter bij huis ook goede kansen liggen en op de tweede plaats het eco nomische weerstandsvermogen van het straks Verenigde Europa door verhui zing naar Trans-Atlantische landen afneemt. Voor sterk bevolkte landen, zoals Nederland. België, Italië, enz. is emigratie nn eenmaal een noodzake lijk kwaad, doch omdat we steeds meer zullen moeten wennen om naast het begrip „Nederland", ook het begrip Europa te zien en wel ils een Verenigd Europa, waarvan Nederland deel zal uitmaken, is er bij de betreffende autoriteiten een duidelijk streven merkbaar om as pirant-emigranten ten minste in Europese landen te houden. ma.w. men wil straks de emigra tie naar Europese landen, zoals oa. Frankrijk, Zweden, Noorwegen, enz. laten prevaleren. Deze idee is slechts toe te juichen, ARBEIDERSRUIL. p*r is thans een regeling in ontwerp om een arbeidersruil van tijdelijke duur met de nabije Europese landen te organiseren. Arbeiders uit Frankrijk worden uitgenodigd naar Nederland te komen, waarvoor in de plaats weer Nederlandse arbeiders naar Frankrijk kunnen gaan. Met Engeland, Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Denemar ken zijn reeds afspraken gemaakt. Met enige andere landen lopen nog bespre kingen. De respectievelijke patroons moeten garanderen, dat de buitenlandse arbei- dersgasten inkwartiering vinden, be hoorlijk gevoed worden en wat zakgeld krijgen. Speciale excursies zullen wor den ingelast om de betreffende arbei ders het betreffende land te leren ken nen, zodat ze niet steeds op dezelfde plaats behoeven te blijven. De ruil-pe- riode duurt een jaar of korter en kan twee maal met drie maanden worden verlengd. Men hoopt hierdoor o.a. te bereiken, dat de arbeiders der onder scheidene landen meer vriendschaps banden aanknopen, hetgeen de samen werking der Europese volkeren slechts ten goede kan komen. Daarnaast re kent men er op, dat door de?e uitwis seling de buitenlandse arbeiders zich op de hoogte kunnen stellen van de „geheimen" van hun vak, zoals dat in het vreemde land wordt beoefend. Het meest op de voorgrond tredende doel van deze ruil is evenwel om de aspi rant-emigranten er op de eerste plaats van te doordringen, dat ook Europa kansen biedt en op de tweede plaats om hen in de gelegenheid te stellen via deze proeftermijn te ervaren of het betreffende land hen „ligt." KANS VOOR DE JONKHEID. a an deze uitwisseling kunnen alle arbeiders beneden 30 jaar mee doen. Theoretisch krijgt dus de „jonkheid" een kans om de blik eens te verruimen, een taal te leren, enz. enz. Reiskosten zijn echter voor eigen beurs, tenzij de toekomstige patroon zo royaal is ze te betalen, doch dat moet U maar niet verwachten. Ten slotte moet het mogelijk zijn in het betreffende beroep een zij het tijde lijke betrekking te vinden. Er zullen er natuurlijk velen zijn, die zich aanmelden zonder nochtans plannen te hebben straks even tueel permanent in hun tijdelijke va derland te blijven wonen: dus te emi greren. Maar de uitwisseling is vooral van onschatbare waarde voor aspirant emigranten. De trek naar Frankrijk is er al. De bordjes „Te koop of te huur" op ontelbare boerderijen in Zweden begint eveneens op de fanta sie van onze boerenzoons te werken. En nu men eerst de kat eens een jaar uit de boom 1" i kijken, ligt het voor de hand, dat de belangstelling sterk zal toenemen. TJET Amsterdamse Congres, ge- wijd aan de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering, was on getwijfeld interessant. Interessant vooral om de discussies, die buiten het eigenlijke onderwerp gingen. In dit opzicht gingen de hier be doelde discussies daarbuiten, dat 't congres gewijd was aan de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering waarbij dus werd uitgegaan van 't feit, dat onze bevolking groeit terwijl de aan het woord zijnde op ponenten juist een afremmen van de bevolkingsgroei bepleitten en de mogelijkheden daartoe in discussie wensten te brengen. Zo werd al vragende gesuggereerd, dat er ver band bestaat tussen gezinsgrootte en gezinssubsidie, zoals die in de vorm van kinderbijslag wordt ver leend. Zet deze onnatuurlijke be volkingsgroei stop en werk ze ze ker niet in de hand door ze nog te financieren ook, aldus dit betoog. Alsof, zo repliceerde een der prae- adviseurs ad rem, gezinsuitbreiding geschiedt uit „rendements-overwe- gingen". Het eerste gezinshoofd, dat kans ziet uit de kinderbijslag en vermindering van belastingen zijn kinderen te bekostigen, moet nog gevonden worden. yoortreffelijk, merkte een ander op. Stel we gaan het probleem op lossen via industrialisatie en emigraJ tie. Voor beiden hebben we vakbe kwame arbeiders nodig, intelligente arbeiders. Maar hebben we die? En kunnen we die ooit krijgen? Het is immers zo, dat practisch de grootte van het gezin omgekeerd evenredig is aan het intelligentie-quotient. Kijk maar naar de Drentse veenarbeiders: zij hebben een gemiddelde van acht kinderen en ze vertonen het laagste intelligentie-quotient. Daarmee zat 't congres weer in zo'n kwestie, waarbij leuzen het doen en waarover geen enkele zekerheid aanwezig is. Een an der debater - met, een typisch Weste lijk meerderwaardigheidsgevoel - zei het wel niet zo, maar het kwai.i op precies hetzelfde neer, toen hij als vanzelfsprekend aannam, dat het in telligentie-peil van de arbeiders uit het Westen veel hoger lag dan dat in de randprovincies. Dat zit hem na tuurlijk in hun kleine gezinnen, merk te een der prae-adviseurs sarcastisch op. Intussen is ook over de samenhang tussen gezinsgrootte en intelligentie het laatste woord nog niet gesproken. Maar in die simpele, tendentieuse vorm: grote gezinnen, domme kinde ren, gaat ze zeker niet op. Ze vormt een bedriegelijke leus in een strijd, waar minder leuzen en meer gezond verstand op zijn plaats is, en waarbij men zeer voorzichtig dient te zijn met het plakken van etiketjes „dom" en „onverantwoordelijk", omdat dat niet meer en niet minder is dan een bele diging aan het adres van grote be volkingsgroepen, die er trots op gaan een groot kindertal te bezitten en die zich daarbij zeer wel van hun ver antwoordelijkheid bewust zijn. T\e vier prae-adviezen leidden ook nog tot discussies, die bleven bin nen het raam van het congres: zo werd er uitgebreid gesproken over voor- en nadelen van industrialisatie, van emigratie, over het begrip over bevolking als zodanig, over arbeids productiviteit, over de noodZaak van recreatie-ruimte en vele andere zaken zoals de ruimtelijke spreiding. Hele maal niet nodig, zei een debater, ons land heeft het gezicht naar de zee; in het Westen daar ligt onze grote betekenis! Vele congresbezoekers uit de andere streken des lands knipper den met hun ogenIntussen kon de voorzitter prof. Kruyt met recht dit congres als een kreet typeren, een kreet om aandacht te schenken aan t allerbeheersende probleem dat ons volk in zijn bestaan raakt; dat van onze snelle groei. opgevangen door een daling in de kos ten van levensonderhoud. Waarschijn lijker is' echter, dat ze gecompenseerd wordt door belastingevrlaging, omdat zo gepensioneerden en kleine mid denstanders beter kunnen worden ge holpen.

de Stem | 1949 | | pagina 1