Katholiek Nederland schenkt een radio-zender Middelmatig harmonicaspel van Noad Een volk zonder cultuur is een verloren volk Overleg inzake resolutie tussen dr. Beel en B. F. O. De grenscorrecties vastgesteld Grote propaganda-actie voor het inzamelen der gelden wordt ingezet Jaarvergadering R.K. Bond van Openbare Leeszalen Nieuwe Rundvee- verordening js-ssKsassns's BW kon grendel niet open krijgen Merkwaardig systeem Jaarbeurs op volle toeren Gouden Priesterjubileum Dan Z. H de Paus D jokja is niet vernield, zegt de UNCI. Katholieke belangstellenden hielden studieconferentie op de Drakenburgh Heeft men de nieuwe koers gevonden? Het gaat om 135 K.M.2 en 12.500 mensen Geen premie meer voor woningverbetering Meer wind EEN BRIL BI] Zevenhonderd aan vragers werden afgewezen VIJFDE JAARGANG No. 1341 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia, Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Relgerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M- Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd- redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- ppjtbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Koningin en Vaderland MAANDAG 28 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 :>er m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse ,'ditie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de Uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) U ALLEN is het uit de courantent wel bekend, dat het 2 April a.s. 50 iaar geleden is. dat Onze H. Vader de Paus de Priesterwijding ontving, aldus n schrijven van het Hoogwaardig Epis copaat. dat gisteren in alle kerken werd voorgelezen. Dit was een zegenrijke dag voor »eheel de wereld. Want Wij menen wel te mogen zeggen, dat Paus Pius XII tot de grote pausen behoort, die de Kerk Gods bestu rd hebben. Hij heelt de Kerk bestuurd in een der moeilijkste tijden, die de wereldge- TACHTIG OFFICIEREN en man schappen van de Duitse politie in de Sovjetzone- zijn ontwapend en naai de gevangenis van Halle overgebracht De beschuldiging luidde: corruptie. EEN ZEKERE GRILLO werd in Ro me gearresteerd, omdat hij een aan slag voorbereidde op De Gasperi. Gril- lo had het niet „echt" willen doen, zo zei hij. Het was alleen zijn bedoe ling om bekend te worden en daar door werk te krijgen. Dezelfde reden deed hem lid worden van de K. A. envan de communistische partij. EEN LEEG ZIEKENHUIS en dat reeds 68 jaar lang is een unicum. Om dat dit met 't ziekenhuis van Sutton- bridge (Lincolnshire) het geval was, werd liet voor „landbouwkundige doeleinden" aan een boer verkocht voor 5000 pond. WIE IS DE NEDERLANDER, die vol gens de ..Sunday Times" drie Engel sen, tijdens een treinreis door ons land het zwijgen oplegde, omdat hij zich woedend maakte over hun rod delende opmerkingen over Winston Churchill? CHLOROMYCETIN, het „wonderbaar lijke geneesmiddel" tegen typhus en andere koortsen, wordt thans in Ame rika in het groot synthetisch en op practische basis vervaardigd. MAARSCHALK TITO zal zich vol gens de ..Daily Express" ernstig be zorgd moeten maken over de Sovjet- inval binnen afzienbare tijd. Joego slavië zou „een onduldbaren ontblote flank" van de S. U. zijn. OPVOEDKUNDIGE BUREAUX zul len steun en voorlichting vinden in het te Amsterdam opgerichte „Cen trum katholieke medisch opvoedkun dige bureaux". Voorzitter is dr. J. i Veraart. schiedenis gekend heeft: tijdens en onmiddellijk na de verschrikkelijke laatste wereldoorlog, onder de gevolgen waarvan wij nog altijd zuchten. Met welk een diepte ep heldere beslistheid heeft hij in zijn eerste Encycliek en in talrijke andere redevoeringen uit eengezet, dat alleen op de onwrikbare grondslagen van het Christendom de vrede hersteld en in de toekomst be waard kan worden. En hoe dringend smeekt hij daarin de regeerders het Christelijke geloof niet te onderdruk ken, doch het met alle kracht te steu nen als het enige middel tot het heil der wereld, terwijl hij de volkeren smeekt om terug te keren tot een daadwerkelijke beleving van de chris telijke geest. Ook vele niet-katholieken hebben diepe eerbied voor zijn asceti sche en vergeestelijkte verschijning en luisteren door de radio naar zijn aan grijpend en welsprekend woord. [Joch niet alleen de grote problemen van het wereldgebeuren, ook de zielzorg en het zielenheil der gelovigen hebben zijn volle belangstelling. Hij is een stuwkracht der Katholieke Actie. Treffend spreekt zijn liefde en zorg voor het christelijk gezin en de chris telijke opvoeding in zijn huwelijkstoe spraken. Op meer zuiver geestelijk en wetenschappelijk gebied bewegen zich zijn grootse encyclieken over het Mystieke Lichaam van Christus en over de studie van de H. Schrift. Het is bewonderenswaardig en 'verbaring- wekkend, welk een geweldige activiteit de H. Vader heeft ontwikkeld op bijna ieder terrein van het godsdienstig, cul tureel en maatschappelijk leven. Bem. Gel., er zou alle reden be staan, om het gouden priesterfeest op grootse wijze te vieren. Doch de H. Vader heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij uitdrukkelijk wenste, dat deze dag zonder uiterlijk feestbetoon her dacht wordt. Hij acht de tijden te ern stig en zorgelijk om feest te vieren, nu lijke kerkvervolging woedt, en in an dere landen een grote verslapping van het christelijk leven heerst, en het goddeloos communisme een strijd op leven en dood voert tegen het christen dom en de bestaande maatschappe lijke orde. De H. Vader vraagt daarom op de eerste plaats op die dag gebed en boete. Daarom wekken Wij U op, B.G., dat gij allen, ook de kinderen, zoveel mogelijk de H. Communie ontvangt en deze opdraagt tot intentie van de H. Vader, en schrijven Wij voor, dat in de namiddag ran 3 April a.s. ge durende enkele uren het H. Sacra ment des Altaars wordt uitgesteld en 's avonds een plechtig Lof wordt opgedragen, waaronder het Te Deum zal worden gezongen. Zoals U in de dagbladen hebt kun nen lezen, staat de H. Vader toe, dat alle priesters op die dag een tweede H. Mis opdragen, tot vergiffenis der zon den bedreven door hen, die zich over geven aan atheïsme en haat tegen God en opdat de wereld terugkere tot de levende God. Voals Ons echter bekend is, zal de H. Vader wel een geschenk willen aanvaarden. Na rijp beraad hebben de Hoogwaardige Bisschoppen besloten de gelovigen te vragen de H. Vader een nieuwe radiozender aan te bieden. De H. Vader heeft vol dankbaar heid zijn instemming betuigd met dit voornemen. De bestaande radio zender voldoet niet meer aan de moderne eisen en U gevoelt allen van hoe grote betekenis het is, dat de woorden van de H. Vader over de gehele wereld kunnen worden uitge zonden en allen zijn stem kunnen horen. De katholieke pers heeft de taak op zich willen nemen een leven dige propaganda te voeren teneinde de finantiële middelen daarvoor bij een te brengen, terwijl een Stichting van vooraanstaande katholieke leken is opgericht, om alles te regelen. Dierbare gelovigen. Wij weten, dat veel van U gevraagd wordt. Doch dit is een prachtige gelegenheid om Uw liefde jegens de H. Vader te betuigen. Daarom hopen en verwachten Wij. dat U allen, arm en rijk. een bijdrage voor dit mooie doel zult storten. U begrijpt, dat veel geld nodig zal zijn. Langs meerdere wegen zal getracht worden dit bedrag bijeen te brengen. Begonnen zal worden met een kerk- collecte op Zondag 3 April a.s., welke collecte Wij heel bijzonder in Uw in verschillende landen een afschuwe- milddadigheid aanbevelen. OULTAN HAMID II bracht gisteren' bekend, dat de UNCI een (haar ge- tijdens een bespreking tussen B.vraagd) telegrafisch rapport aan de F O. en dr. Beel over de resolutieVeiligheidsraad zond over de be- van de Veiligheidsraad de wenselijk-1 wering van Palar, dat de Nederlan- heid naar voren, dat de B.F.O. door j ders Djokja zouden hebben verwoest, de Raad naast Nederland en de Re-1 Noemde dr. van Roijen dit reeds publiek zou worden erkend als partijtijdens de zitting ..nonsens" het rap- in het geschil. Bij dit overleg waren p0rt komt de heer Palar openlijk in alle executieve staatshoofden van de de schijnwerpers zetten als een aper- B.F.O., waarvan de ^bijeenkomsten te leugenaar. Door waarnemers, die MGR. DUROY BEZOEKT DE CANADESE OORLOGSGRAVEN IN NEDERLAND. Vrijdag is de Aartsbisschop van Quebec, Mgr. Duroy, te Putte in ons land gekomen, om de Canadese militaire kerkhoven in ons land te bezoeken. Tijdens het bezoek aan het Canadese kerkhof te Bergen op Zoom. Van links naar rechts: Pastoor Verbeek uit Nijmegen, Mgr. Maurice Duroy, dc Canadese gezant in Nederland, Z.Exc. P. Dupuy en dc Militaire Attaché Kolonel R. E. T. Doucet. /CULTUURPOLITIEK en overheidsbemoeiing is een onderwerp, dat sinds de bevrijding dc bijzondere belangstelling geniet. Een volk. dat zijn eultuur verliest, dat is het samenstel van zijn tot uiting gebrachte zedelijke en gees telijke waarden, is immers een verloren volk. Iets van die belangstelling kwam Vrijdag en Zaterdag op de Draken burgh tot drukking. De stichting Kath. Gemeenschapsoord Drakenburgh wijdde toen in samenwerking met de KVP en 't St. Centr. 'n studie-conferentie aan het onderwerp. Twee inleiders, nl. de heren Prof. dr. Gielen en dr Vroom behandelden elk een onderdeel van het vraagstuk. De een de feitelijke situa tie van het ogenblik, de ander de principiële gedachtenlijn met daaruit voort vloeiende behoeften. Tenslotte voerde ir. Feber op vaardige wijze de voor zittershamer. T>E R. K. Bond van Openbare Lees- zalen en Boekerijen huldigde dc zilveren voorzitter, de heer P. v. d. Putt, uit Eindhoven, met enkele har telijke toespraken en het aanbieden van geschenken tijdens de Zaterdag in Den Boschgehouden algem. Jaar vergadering. Het was de laatste jaar vergadering, welke de heer v. d. Putt presideerde, want de uitslag van de gehouden bestuursverkiezing wees uit dat hij werd vervangen door dr. J. J. v d. Besselaar uit Amersfoort. Het bestuur werd verder aangevuld met drs. Tummers uit Nijmegen, ir. J. F. A. Elieh uit Breda. mr. R. van Boven uit Roermond en mr. M. G. J. Bevers. Hij acclamatie benoemde de verga dering op voorstel van de nieuw ge kozen voorzitter de afgetreden func- En nu maar ossen houden! TNGEVOLGE een nieuwe vastgestel- '"'gewoon belang voor Zeeland en J. N.-Brabant, doch met minder voor ge tionaris. de heer P. v. d. Tutt tot ere voorzitter van de Bond. In verband met de in de door 30 Leeszalen bezochte vergadering dui delijk merkbare twee „stromingen", liep het tijdens de debatten over de notulen en jaarverslag nog al eens „heet". De belangstellenden, die ons hoofd artikel van Zaterdag jl. hebben gele zen, over het onderwerp „Lectuur voorziening", zullen begrijpen, dat de ze stromingen het door ons daarin aangegeven pro en contra vertegen woordigden inzake de toekomstige lectuurpolitiek. Het laat zich aanzien, dat méér dan 50 proeent zich op het standpunt plaatst var. vernieuwing via de door de Katholieke Centrale Vereniging aangegeven weg van sa menwerking op federatieve grondslag van alle rechtstreeks of zijdelings daarbij betrokken organen of instan ties. Dat de Bond daarbij een uitermate belangrijke rol zal moeten en onge twijfeld gezien in het licht van de ze jaarvergadering ook zal gaan spelen, zal eenieder zonder meer dui- delijk zijn. Dit nu is niet slechts in onze dagen van ommezwaai van bui- TAAK VOOR DE OVERHEID. ■yOOR WIE in de stof niet thuis mocht zijn, zorgde ir. Feber voor een korte, overzichtelijke inleiding voor enige klaarheid. Hij noemde namen van Victor de Stuers en van dr. Moller z.g. om aan te tonen, dat zo de cultuurbevordering van over heidswege in vervlogen tijden al niet of nauwelijks behartigd werd, er toch al vroeg mannen waren, die zich op dit gebied naam verwierven. Het Staatkundig Centrum verdient thans echter de eer het onderwerp op de voorgrond te hebben geplaatst en te recht. Het is immers de geest, die de wereld regeert en geen fnens en volk kan zich handhaven als het de uit drukking van die geest, zijn cultuur, welke een samenstel is van zijn gees telijke en zedelijke waarde, niet weet te handhaven. De Katholiek vindt zijn inspiratie, zijn geestelijke krachtbron in zijn le vens- en wereldbeschouwing en de overheid beseft thans eveneens, dat zij een primaire functie heeft te ver richten. EERST PARTICULIER INITIATIEF. heel Nederland. Rest ons te vermelden, dat het Lees zaal-personeel een eigen organisatie heeft gesticht, waarvan Zondag de eerste vergadering plaats vond. De Bond schonk een bijdrage in de kos- 500. voortaan openbaar zullen zijn, aan- i 21 Maart Djokja nog hebben bezocht, is nl gemeld, dat „er geen wezig. I schade aan de stad Djokja is toege- AAN VRIJ GELD bezat Nederland j °cze ^anc d^UNCI "de ^ar-b,rfht' di? op en'S"lei w'ize het hel" einde 1948: 7.332 millioen guldens. belang, n^deJNCI de^ van -P^^-genng m KARDINAAL MINDSZENTY wordt heeft uitgenodigd tot deelneming aan dunkt ons zo, duidelijk genoeg! volgens de Amerikaanse senator O' j besprekingen, die Woensdag a.s. te' Tenslotte nog iets over de confe- r.„nnr kunstmatig in een toestand Batavia een aanvang zouden moeten rentie in Sumatra, uitgeschreven door Connor kunstmat.g in een toestand De uitnodigillg werd verzon- dr. Mansur. Atjeh heeft de invitatie 1 „koel ontvangen" en tot nu toe niet dc Rundvee-verordening zullen stierkalveren zonder identiteitsbewijs mogen worden gehouden tot een leef tijd van 8 maanden of een levend ge wicht van 250 kg. Dit opent de mo gelijkheid stierkalveren op te fokken 'en van oprichting ad f tot najaarskalveren, die dan ofwel voor de slacht worden afgezet ofwel verder als os kunnen worden aange houden. Voor stieren van 8 maanden en ouder blijft een identiteitsbewijs noodzakelijk. Aangezien de gEN PRIMAIRE functie! Prof. dl'. Gielen wees er intussen op, dat uit deze stelling niet afgeleid mag worden als zou de overheid de ge meenschap waarover zij gesteld "is, een cultuurpolitiek mogen opleggen. Integendeel. Ook op dit gebied geldt het subsidiariteitsbeginsel. Aan de overheid zij de taak de cul tuurbeleving in enigerlei vorm en daar waar het particulier initiatief te kort Behiet, mogelijk te maken en te stimuleren. In dit verband wees spr. er op dat ons departement van O. K. en W. een gelukkig orgaan is omdat het alle fa cetten van de cultuur omvat. Want ook onderwijs heeft met cul tuur te maken, zo goed als de kunst en de wetenschap. De ontwikkeling j /AVER DE grenscorrecties is nu in verkiezing in eigendom behouden of voederpositie zich dc hoofdsteden een officiële ver- j verkopen. Bij verkoop is het toege- gunstig heeft ontwikkeld, wordt het klaring uitgegeven. Hieruit blijkt, dat l staan de opbrengst over te maken aanbrengen van correcties op de melk- i zij in totaal een oppervlakte beslaan naar Duitsland. Natuurlijk zullen ze lijsten op grond van voedersehaarste. van 135 vierkante km. en een bevol- 1 ?ök mogen blijven wonen in het be thans overbodig geacht en niet lan-1 king betreffen van ongeveer 12 500 trokken gebied, eer toegestaan nn molHiicion KIIi» oeirenen van ongeveer 14.DUU ger toegestaan op melklijsten, die na 1 Januari 1948 zijn.aangelegd. Net reglement stierkalveren zal bezocht, worden gewijzigd in die zin, dat voor ernstige, stierkalveren, die niet v.un inffpsphro. van mentale lethargie in de hoogste eraad gehouden. Ter verduidelijking: ^en aan Rum op Bangka en naar dr. dit is de meest wrede en onmensc- lijte vorm van mishandeling, welke men zich kan denken. EGYPTE HEEFT voorgesteld een af zonderlijke Arabisch-Palestijnse staat te stichten onder mandaat van de V. N. EEN TORNADO woedde in het Zui den van N.-Amerika. De stadjes Bel den en Tupelo zijn door de storm prac tiseb weggevaagd DE ITALIAANSE SENAAT heeft met 188 tegen 112 stemmen bij acht ont houdingen goedgekeurd, dat Italië zich zal aansluiten bij het Atlantisch Pact. DE UITSLAGEN der departementale verkiezingen In Frankrijk betreffen de 400 zetels zijn: socialisten 106, Gaullisten 95, radicalen 86, MRP 29 onafhankelijken en rechtse groeperin gen 80 en communisten 4 zetels. TN DE premieregeling voor het ver beteren en splitsen van woningen werd bepaald, dat aanvragen voor toekennen van premie voor het ver betten van woningen vóór 30 Dec. '48 bij de gemeentebesturen moesten wor den ingediend. Dit blijft van kracht. Bij de gemeentebesturen kunnen dus geen aanvragen om toekenning van premie voor woningverbetering meer worden ingediend, terwijl de na 31 December 1948 binnengekomen, plannen niet in behandeling zullen worden genomen. Wellicht ten overvloede zij er op gewezen, dat de bestaande regeling voor het splitsen van woningen on veranderd geldig blijft. Elink Schuurman te Batavia. Dr. Maramis heeft namens de rep. noodregering op Sumatra verklaard de resolutie van de Veiligheidsraad „vaag en daarom gevaarlijk" te ach ten. Terwijl nog niet bekend is. welk advies de B.F.O. zal geven in zake de resolutie, werd echter wel beantwoord. Op het eiland Nias slaagden de afgezanten van dr. Man sur er niet eens in het bestuur te spreken te krijgen. Op 't strand bevon den zich enkele permuda's die aan de delegatie direct bij aankomst een wei gerend antwoord overbrachten. Het eiland staat, zo wordt bericht, geheel onder de macht van de Pesindo. stierkalveren, die niet zijn ingeschre ven in een "der registers van een door de directeur-generaal van de Land bouw erkende stamboek- of fokvere- niging geen identiteitsbewijs mag wo-r den afgegeven. Dit betekent, dat in het vervolg geen ongeregistreerde of zgn. wilde stieren, die een levend ge wicht hebben van 250 kg. of hebben overschreden, mogen worden aange houden. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat dc nog in omloop zijnde identi teitsbewijzen van ongeregistreerde stieren tot nader order hun geldig heid behouden, zodat de betreffende houders deze stieren voor het gebruik bij hun veestapel kunnen aanhouden, totdat ze worden opgeruimd. zielen. Er wordt verder met nadruk Den Haag meldt nog, dat de cor- vastgesteld, dat het slechts ging om I recties een zuiver technisch karakter voorstellen, die geen schade aan de Uitsluitend een aantal moei- en dus over correcties van onderge schikt belang. De ev. grote correcties komen eerst bij het vredesverdrag ter sprake. Dan kunnen ook dc nu aangebrachte wijzigingen weer worden veranderd of zelfs ongedaan gemaakt. De gebieden, welke bij de correcties zijn betrok ;c, zullen worden ge plaatst onder de territoriale bevoegd heid van de buurstaten van Duits land: Frankrijk en de Benelux-landen Alle maatregelen zullen worden ge nomen om de belangen van de be woners te waarborgen. Ze zullen niet worden gedwongen van nationaliteit te veranderen, hun roerend goed mag (eventueel) worden meegenomen en hun onroerend goed kunnen ze naar erdoor opgeheven. Van Duitse zijde houdt de stroom van protesten over deze kwestie nog steeds aan. Zo is dr. Friedenburg van Berlijn zelfs bang, dat de Sovjets in deze „territoriale eisen, die werden toegestaan" aanleiding zullen vinden hun eigen wandaden gesanctioneerd te achten. Het lijkt ons nogal ver ge zocht, evenals de bewering van Alt- mayer uit de Pa'tz, dat hier sprake is van unilaterale schending van een historisch gegroeide grens. Dat er „doorn in Duitslands zijde" zal ont staan, is wellicht een opmerking, wel ke we helaas moeten onderschrijven, gezien de ervaring, die we me»t de Duitsers een bezettings-tijd lang heb ben gehad. van de cultuur zal zelfs niet goed mogelijk zijn als het onderwijs niet hervormd wordt. Het onderwijsvraagstuk bood Prof. Gielen overigens gelegenheid om vluch tig te wijzen op het na de oorlog gecon stateerde, gedaalde intelligentiepeil der volkeren. Ook in ons land is dat merkbaar, terwijl de sociale structuur van de maatschappij juist meer intel lect vraagt. Dit wil niet zeggen, dat er geen intellect „voorradig" zou zijn. Het is er wel terdege en het op te graven is daarom een eminent belang. Niet alleen om iedereen zijn kans te geven, maar ook omdat in de verloren intelligentia niet zelden revolutionaire kiemen ontstaan De overheid heeft dus wel degelijk een taak om voor behoorlijk onder wijs te zorgen en niet alleen zij, maar allen wie dit aangaat. Dit geldt voor geheel Nederland, het geldt ook voor Brabant en Limburg, waar de percentages leerlingen, die het voorbereidend hoger en ulo-on derwijs volgen slechts een derde en een vierde bedraagt van die der pro vincies Holland en Utrecht. Hieraan zit bovendien vast, dat de mogelijkheid om het culturele peil dei- bevolking op te voeren een geografi sche spreiding van alle overheidsacti viteit noodzakelijk maakt, evenals trouwens een sociale spreiding. Als bij dit alles maar voorop staat, dat het de gemeenschap zelf is, die werkzaam moet zijn. De Staat verricht een aaavullende taak en slechts zo lang als het parti culier initiatief niet sterk genoeg is, komt het dan tot subsidiëren dan mag deze slechts betrekking hebben op de besteding' der gelden. PUBLIEKVERENIGINGEN. I^r. Vroom had op zich genomen een vluchtig beeld te schetsen van wa; er in ons land aan cultuurpolitiek ge daan wordt. Een moeilijkheid waar de overheid zich voor gesteld ziet. is uit- teraard die met betrekking tot de fondsen, waaruit zij moet putten om een actieve cultuurpolitiek te kunnen voeren. Moeten er cultuurheffingen plaats vinden, welke in een cultuur fonds uitmonden? Het is een nog niet uitgemaakte zaak, zo min het geheel duidelijk is, hoe de cultuurbeoefening van lieverlee in vaste banen geleid zal moeten wor den. Men heeft daarbij immers met allerlei tijdsverschijnselen te maken: met het verdwijnen der grote kapita- i len (maecenateni. met het kleiner worden der behuizingen, enz. Hieruit vloeit voort, dat er vermoe delijk veel minder kostbare kunst werken gemaakt kunnen worden. Spr. zag dan ook een toekomst van zich mogelijk vormende publiekver- enigingen, die eerlang in landelijk federatief verband zouden georgani seerd kunnen worden, ran toene mende beoefening van liet edelam- bacht en van de kunstnijverheid t.a.v. gebruiksvoorwerpen, van een architectuur met gebruikmaking van beeldhouwwerk, enz. Terwijl ander zijds weer de vraag rijst of een Ka tholiek toneel door het volk niet te prefereren is boven een toneel voor het volk. De geboden stof bood de belangstel lende luisteraars volop gelegenheid tot gedachtenwisseling. waarvan dan ook ruimschoots gebruik werd gemaakt. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken. Matige en af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen. Iets ho gere temperatuur dan Zondag. Vandaag: zon onder 19.06 uur. Maan onder 17.56 uur. Morgen: zon op 6,23 uur. Maan op 6.34 uur J^KAK, ZEI HET een paar minuten voor de rust b(j de roodblonde Til- burgse rechtsbinnen van Heeswjjk in de textielstad noemt men hem heel gewoon „d'n blauwe" en dat betekende, dat de NOAD-man verder verstek moest laten gaan. Het ongeluk was niet te wijten aan ruw spel. Van Heeswjjk en van der Sluys sprongen tegelijk hoog op om een bal te koppen en beiden kwamen daarna zo ongelukkig neer, dat zij niet verder meer aan bod konden komen. Voor NOAD was dat erger dan voor BW. Van der Sluys had namelijk reeds getoond er finaal uit le zijn en de vervanging door Jansen bleek een verbetering. Het geval van Heeswijk lag evenwel anders. ,,D'n blauwe" is dè man bij NOAD, dij beschikt over een behoorlijke do sis voetbalvemuft en heeft een raak schot. Zodat zijn uitvallen voor de Tilburgcrs meteen een zware desillu sie betekende. 1VIEN moet het geval van Heeswijk zien in het kader van het spelsys teem. dat NOAD er op nahoudt, en dat een vinding is van trainer Byl. Het is een systeem, dat wij niet di rect kunnen bewonderen, maar dat toch zijn goede kanten in de voorbije competitie heeft bewezen. Het is een systeem, dat bij wijze van spreken de spelers „op het lijf is geschreven". Waarmee we bedoelen, dat dit systeem bij het jeugdige Tilburg-team geKO- zen MOEST worden om successen te kunnen behalen en dat in dit systeem iedere speler een taak heeft gekregen die hem ligt. Het bestaat hierin, dat men dc twee beste spelers ver voor uit plaatst (de rechtsbinnen van Heeswijk en de linksbinnen Vriens). Daarachter opereren de midvoor.en de rechtsbuiten en linksbuiten, zodat de midvoor op de plaats staat van de spil uit de orthodoxe spelmethode. Daarachter komen weer de beide kanthalfs en in de laatste linies de spil en de backs en natuurlijk de doel man. Deze methode heeft dit grote nadeel, dat er maar twee spelers vóór zitten, doch ret voordeel is dat de zaak achter zo goed gegrendeld kan worden als maar mogelijk is. NOAD is geen team, dat technisch op hoog peil staat. Maar de Tilburgers bezit ten een paar benijdenswaardige din gen: snelheid, uithoudingsvermogen en de kunst van het timen. Zij kennen de maat. zouden wij populair willen zeggen. Door deze dingen zijn zij in staat hun M-formatie niet strak te houden. Zij kunnen er een elastisch geheel van maken. Is er achter drei ging. dan is daar hulp genoeg en is voor hulp nodig, dan kan die over het heel wat drukker dan zijn Tilburgse overbuur, die een niet al te betrouw bare indruk maakte. Saris toonde zich in alle moeilijke omstandigheden voor de zoveelste maal een doelman van formaat. Hij heeft enkele zeker schijnende doel punten weten te voorkomen. algemeen gauw genoeg gegeven wor den. In zekere zin kan NOAD zich plooien en rekken naargelang de om standigheden; het lijkt op een harmo nica. GEEN CENT WAARD J£R zijn goede en slechte harmoni caspelers. Maar er zijn ook mid delmatige. En tot deze categorie be hoort NOAD, tenminste beoordeeld naar 't spel van gisteren tegen BW Want ofschoon de botsing tussen het stopperspilsysteem en het harmonica spel somstijds opwindend was, toch kunnen wij niet zeggen, dat het al gemeen beeld van de wedstrijd erg bevredigend was. In BW-kringen zei men: „De wedstrijd is geen cent waard!" Dat is natuurlijk veel te sterk uitgedrukt, waarbij men er bovendien rekening mee moet houden, dat BW gisteren zich bepaald van een zwak ke zijde liet zien, hetgeen Bossche kringen zwaar teleurstelde en hen dan ook van ..geen cent" liet spreken. FLUITEND LANGS DE PAAL T>VV speelde gisteren inderdaad zwakker dan we van de Bossche naren gewend zijn. Men kon doodeen voudig niet tegen het Tilburgse tem po op en tegenover het Tilburgse sys teem stond men nogal raar te kijken Zeker voor dc rust, toen zelfs de pui ke stopperspil Keets Krygh zich nog al eens gepasseerd zag. Dat beteken j Saris, de stijlvolle doelman van BW tegelijkertijd ook. dat Saris het dra' was weer zeer op dreef. Hier vangt genoeg heeft gehad, in ieder geval 1 hij op technisch juiste wijze de bal op Na de rust ging het met BW on der de aanmoedigingen van dc duizen den wel beter dan daarvoor. Het sa menspel bij BW lukte toen beter en ook het verband tussen voorhoede en middenlinie was niet meer zo erg los. Ofschoon Remmers, die anders toch een behoorlijke halfpartij weet te vertolken, er maar niet goed in kon komen. In de voorhoede kreeg mid voor v. d. Dungen geen seconde vrij om zich een, kansje te scheppen en alhoewel de zwoeger Donhuyzen over al zwierf, kon hij geen goal maken. Een pa-ar keer schiep hij zich een al leszins goede scoringskans, maar dan suisden zijn keiharde schoten fluitend langs de paal. WAT EEN PECH! WAT een pech! Wat een pech! brul de men dan langs de lijn. Maar ras het pech? Was het niet eerder 'n kwestie-van niet zuiver kunnen schie ten, zoals BW in de wedstrijd telkens demonstreerde? En was het niet pre cies hetzelfde wat bij de NOAD-aan- val te zien was? Want wel schoten de Tilburgers heel wat beter, maar ook zij knalden er nogal eens onbe suisd op los. Pech hadden de Tilbur gers toch ook wel een beetje, want scheidsrechter Aussem (Dordrecht) zag een geheide strafschop van Krygh (hands) over het hoofd. Dat gebeurde circa 10 minuten voor het einde. Nog hadden de Tilburgers kunnen winnen indien na de mooiste aanval van de wedstrijd (een keurig „maatwerk" tussen rechtshalf rechtsbinnen rechtshalf linksbinnen) Vriens zijn hoofd niet onder de bal had geplant, toen Saris reeds gepasseerd was en de bal bijna al in de rechterboven hoek zat. Het gevolg daarvan was. dat het geen doelpunt werd, doch dat de bal over de doellat heenrolde. Geen der partijen kon dus scoren en met dc bril <00) waren de ver houdingen uiteindelijk toch wel goed uitgedrukt. (Van onze speciale verslaggever! rpWEE GROEPEN verlenen bijzonder accent aan de 52ste Jaarbeurs, die a.s. Dinsdag door H. M. de Koningin wordt ingeleid. Dat is de textiel waar voor België een collectieve groep af vaardigde en dat is de groep bouw materialen en machines, die voor on ze woning- en wegenbouw van bij zonder belang is. Deze nieuwe Jaarbeurs is de groot ste sedert haar stichting. Zowel di recteur Milius als voorzitter Fen- tener van Vlissingen hebben daar over verteld aan de maaltijd die zij de Nederlandse pers Vrijdagavond hebben aangeboden. Het aantal deel nemers bedraagt rond 3700. waarvan 60 procent buitenlanders, dat is tien procent meer dan tijdens de laatste Najaarsbeurs. Helaas moesten niet minder dan 700 deelnemers worden afgewezen, omdat men ondanks de nood-uitbreidingen op het Vreeburg, en aan de Croeselaan met ruimte heeft te kampen. Ofschoon de Regering bij wijze van Sinterklaas-verrassing in December 1948 toestemming gaf tot uitbreiding is het Jaarbeursbestuur helaas nog niet zover gevorderd, dat nu reeds de eerste spade voor de noodzakelij ke uitbreiding kan worden gestoken Dat neemt niet weg. dat a.s. Dins dag met minder dan tien landen ko men met collectieve inzendingen waaronder voor het eerst sedert de oorlog ook Duitsland. DE CHINESE COMMUNISTEN wen sen op 1 April met dc nationalistische Regering van Nanking vredesonder handelingen te openen te Peiping.

de Stem | 1949 | | pagina 1