lel. 81 s R Canada dringt Nederland in de Hoek m Geen grote offers van één kant Opium-smokkel door Djokja Na verzet overeenstemming over grenscorrecties Cijfers over mensen Zeer ernstige beschuldiging Voorstel om republikeins gezag in Djokja te herstellen Dr van Roijen zal nadere instructies vragen IN 'T KORT Rijst en extra boter Het Vloeiweide- drama fAD bij MERS, [>art van rothiek, |zen. 790.- 560.- >AAT 8 VEILIGHEIDSRAAD WIL MEER WETEN OVER D JOK JA Onware beschuldiging BELASTINGBETALERS- PARADIJS Vrij zonnig Nieuive bonnen Sjarifuddin, Sjahrir en Hatta volkomen op de hoogte Duitsland moet 58 vierkante mijl aan Beneluxlanden en Frankrijk afstaan ZO ZIET ROTTERDAM HET Een gezonde en verantwoorde taak-verdeling mag slechts het richtsnoer zijn K.Y.P. en de materiële oorlogsschade •eft het gedaan, ementen [afdeling PROJECTOR de in U.S.A. r.d filmprojector taat te koop aall^ 3r. onder no 20639-"6 icn met de °Pl£fsj!? n een dag r^stkun. is kalm over te :n. Lambik? VIJFDE JAARGANG No. 1338 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerland!» Verschijnt elke werkdag. Bureau; Breda, Reigerstraat 16, Tel.; Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bü niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 24 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: MJ per m/m. (Ingezonden Mededelingen OM per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuw»® editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,.'t Kleintje' wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen ai te geven, worden vernietigd. \TEDERLAND is gisteravond in de Veiligheidsraad in de hoek il gedrongen. Dit door een voorstel van Canadese zijde om de Commissie der V. N. in Indonesië te instrueren pogingen in het werk te stellen om de Nederlanders en de republikeinen bijeen te brengen op de twee volgende punten 1) het herstel van het republikeinse gezag in D jok ja 2) het organiseren van een Ronde Tafel Conferentie in Den Haag, met het doel de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië in het leven te roepen. Dr, van Roijen, de Nederlandse afgevaardigde, heeft o.m. mee gedeeld, zijn regering nadere instructies te zullen vragen. /^ANADA wordt een waar para- radijs voor belastingbetalers. De minister van Financiën is er de meest populaire man, het zon neschijntje van het kabinet. Hij heeft namelijk sterke belasting verlagingen aangekondigd. De in komstenbelasting wordt gemiddeld met 32% verlaagd. En niet minder dan 750.000 personen behoeven nu geen cijns aan de Staat meer te betalen. Wij hebben allang een groot ver langen naar Canada gehad. Nu zoudan we graag nog meer dan ooit willen gedeien in het land van de zonneschijn-begroting. •TITO HEEFT HET verkorven bij de Kominform-landen. Zij hebben eco- noihische sancties tegen Joego-Slavië genomen, die bestaan in prijsverho gingen en weigering tot het leveren van door Joego-Slavië benodigde pro ducten. TEN 7 MAANDEN oude balby te Lees- ten (gem. Warnsveld), is dood in de wieg aangetroffen. Het kind bleek te rijn gestikt in een dekentje. JAMMERLIJK verdronken is een 2- jarig jongetje in Venlo, dat in een onbewaakt ogenblik in een ach' ter het huis staande teil viel. JPEN VIJFJARIG jongetje is nit de electrische trein gevallen, onge veer drie minuten voor de trein het station Bussum bereikte. Vermoede lijk heeft de jongen met de kruk van het portier gespeeld. Het kind is met een ernstige schedelbasisfractuur in het ziekenhuis opgenomen. PEN AMERIKAANS diplomaat Is aangezegd Polen te verlaten en de Britse vice-consul te Praag is ver plicht uit Tsjeeho-Slowakije te ver trekken. gij EEN landbouwer te Belfeld klonk gisterenmiddag op het dak het vrolijk kwetteren van een „zwaluw" veertien dagen vroeger dan vorig jaar QUD-MINISTER SASSEN van Over zeese Gebiedsdelen is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. VEER BINNENKORT zullen nieu we vredesonderhandelingen wor den geopend tussen de Chinese na tionalisten en de communisten. pRINE^ BERNHARD is gisterenmid dag met de prinsesjes Beatrix en Irene uit Tirol teruggekomen. PEN DETACHEMENT van de KNIL en onderdelen van de Kon, Land macht. tezamen ongeveer 1000 man, hebben zich gister in Rotterdam inge scheept op het troepentransportschip „Zuiderkruis" met bestemming Indo nesië. ■yRJJDAG zal het troepensehip „Vo- lendam" met detachementen van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotternam naar Indo nesië vertrekken. QP 4 APRIL zal de Parijse recht. bank uitspraak doen in het pro ces Kravchenko, is ons gisteren be richt. QM EEN EINDE te maken aan de pogingen van Hongaarse ingeze tenen om naar het Westen te vluch ten, heeft de Hongaarse regering bui tengewone maatregelen genomen voor de versterking van de grensbewaking w het Westen. JJALSTER, gedurende de oorlog „Eefehlshaber" der S.D. en na Rauter de hoogste Duitse politie autoriteit in Nederland, is veroor deeld tot 12 jaren gevangenisstraf, JJUNCHE, de waarnemend bemidde- ,'aar van de V. N. in Palestina, acht aanwezigheid van Britse troe- 5fP,'e Akaba strijdig met de wapen stilstandsvoorwaarden. In de zitting van de Veiligheids raad van jl. Maandag heeft de repu blikeinse afgevaardigde Palar, Neder land ervan beschuldigd Djokja syste matisch te verwoesten. Tegen deze beschuldiging heeft dr. van Roijen ten scherpste stelling genomen en haar als onwaar betiteld. De Veiligheidsraad besloot de Com missie dr V. N. in Indonesië te ver zoeken de Raad in te lichten over de toestand te Djokja. Grote tegenslag XXET CANADESE voorstel gaat veel verder dan het vorige, dat in feite alleen behelsde een poging om een voorlopige conferentie in Indo nesië te houden tussen de partijen die betrokken zijn bij de Ronde Tafel Conferentie om daarbij te trachten 't eens te worden over sommige punten. Met het aansnijden van het terugke ren van de republikeinse regering naar Djokja heeft Canada Nederland wel een zeer grote tegenslag bezorgd, want de terugkeer naar Djokja is immers juist datgene wat door Ne derland totnutoe volkomen onaan vaardbaar is genoemd. De bedoeling van bet nieuwe Ca nadese voorstel opnieuw geformu leerd onder druk van verschillende landers niet in 't minst de Aziatische en van de Cubaanse voorzitter, die het vroegere meer soepele voorstel, niet in de Raad wenste te brengen is vooral de nadruk te leggen op de opvatting, dat de R. T. C. niet onver enigbaar is met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Jan. mits ech ter aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, B.F.O. vóór terugkeer QPVALLEND is intussen wel, dat de Bijeenkomst Federaal Overleg be reids een resolutie aannam, waarin volgens mededelingen van voorzitter Sultan ham'd de B.F.O. instemt met een terugkeei der republikeinse re gering naar Djokja en naaste omge ving en waarin de B.F.O. ook de oij- sland aanvaardt van de Commissie der V N. ter Ronde Tafel Conferen tie. Deze resolutie is door de B.F.O. aanvaard, daar de republikeinse lei ders, in hun bespreking met de con tactcommissie der B.F.O. op Bang- ka, tie verzekering hebben gegeven en zulks is eveneens in de reso lutie vastgelegd dat de republi keinse regering zou deelnemen en medewerken aan de Ronde Tafel Conferentie, en na haar terugkeer in Djokja een order zou uitvaardi gen tot het staken van alle vijan delijkheden. Dr. van Roijen i Verstoring der atmosfeer JJH. VAN ROIJEN verklaarde in de zitting van gisteren, nog niet te willen antwoorden op de nieuwe voorstellen door Canada gedaan. Hij betuigde zijn spijt, dat in de twee laatste zittingen van de Raad een aan tal sprekers het uiterste heeft gedaan 0^ïlj^e a*mos^eer is verstoren door het eindeloos herhalen van beschuldigin- ffn' 1r.e °.nPsrtijdige waarnemer zou zich hierbij moeten afvragen: wat hptw? bet doel van dergelijke de batten. Is het te verwonderen, dat zoals verschillende sprekers hebben tot Weersverwachting geldig Donderdagavond. Droog weer met weinig bewolking en zwakke tot matige Oostelijke wind iD de vroege ochtenduren tamelijk koud en vooral in het Westen en Noorden van het land plaatselijk mist. In de namiddag over het algemeen zonnig en zacht weer. Heden zon onder 18.59, Vrijdag zon op 6 33 u.; maand op 5.48 en on. der 14X1 u. geconstateerd het prestige van de raad snel daalt? De debatten over In donesië samenvattend noemde Dr. v. Roijen als de zes voornaamste feiten: 1. Nederland heeft de Raad medege deeld, dat het de resolutie zou uit voeren voor zover dit overeen te brengen was met zijn verantwoorde lijkheid. Nederland gaf aan de Re publikeinse leiders de vrijheid van beweging in geheel Indonesië met uit zondering van Djokjakarta. 2. De re publiek bleef in gebreke het staken van het vuren voor haar guerilla- troepen af te kondigen. 3. Nederland deed het voorstel tot het houden van een Ronde Tafel Con ferentie waarover weinig is gespro ken en dan nog altijd in critische zin. 4. Canada stelde voor een prelimi naire conferentie te houden. Dit voorstel werd door China ondersteund en door Nederland- aanvaard. 5. De Republiek heeft aanvankelijk dit voorstel verworpen. 6. Daarna aanvaardde de Republiek de preliminaire conferentie onder de nieuwe voorwaarde, dat het binnen 14 dagen zou leiden tot herstel van de Republikeinse regering in Djokja. (Vervolg op pag. 3) PR IS een bericht verspreid door het persbureau der Ned. Her vormde Kerk, dat een zeer ernstige bschuldiging inhoudt aan het adres van een Ned. troepenafdeling. Die zou namelijk op 19 Februari in de buurt van Surabaya bij een zuive ringsactie een overval hebben ge pleegd op een ziekenhuis, waarbij 'n aantal personen zou zijn gedood, al les kort en klein werd geslagen en andere gruwelen zouden zijn ge pleegd. Het bericht met de ontstellende in houd bevat enige tegenstrijdigheid in de data, doch is overigens zo gede tailleerd weergegeven, dat een on middellijk onderzoek niet moeilijk moet lijken. Zulk een onderzoek is nu ook door Den Haag toegezegd. 0<>0<x>0<>00<><><>000<><><x><>0<>0< V/OOR HET TIJDVAK van 27 Maart t.m. 9 April geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELEN. KAARTEN 903: 061 vlees (a, b, d): 100 gr. vlees. 062 vlees (a, b): 300 gr. vlees. 063 vlees (d): 100 gr. vlees. 064 algemeen (a, b. d): 250 gr. rijst 065 algemeen ia, b, d): 250 gram boter, margarine of vet. 066 algemeen (a, b): 500 gram boter, margarine of vet. 067 algemeen (a, b): 200 gr. kaas O'f 250 gr. korstloze kaas. 068 algemeen (a, b): 125 gr. koffie 072 algemeen (b): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 074 algemeen (d): 250 gram boter, margarine of vet. 075 algemeen (d): 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas. TABAKSKAARTEN 903: 72 tabak (QC): 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. 72 tabak <QC): 2 ranttsoenen siga retten of kerftabak. BONKAARTEN ZA ZB, ZC, ZD ZE, MD, MF, MH 904: (b(jz. ar beid, a.s. moeders, zieken): Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J. (De letters ach ter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Maart wor den gebruikt. De bonr.en 044. 048, 049, 050, 051, 053, 056, 057, 058, en 059 al gemeen der bonkaarten voor voe dingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Advertentie /AVER de door verschillende Indone- sische republikeinse regeringsper sonen op touw gezette opium-smokkel is thans een officiëel document sa mengesteld, als resultaat van een uit gebreid onderzoek. In dit document wordt gezegd, dat de na de politiële actie van Decem ber 1948 in Djokja en elders aange troffen documenten dermate overtui gend bewijsmateriaal opleverden, dat met zekerheid verklaard kan wor den, dat de grondoorzaak van het feit, dat grote hoeveelheden opium in de smokkelhandel zijn terechtgekomen, terug te voeren is tot onverantwoor delijke daden van republikeinse re geringspersonen. Het rapport noemt 'n minimumhoeveelheid van 15.000 kg., welke door het toedoen van de repu bliek in de smokkelhandel zijn te rechtgekomen, waarvan een gedeelte over de grenzen van Indonesië. Dit onder verantwoordelijkheid van Sjarifuddin en Sjahrir. In de loop van 1947 werd de devie- zenpositie van de republiek moeilij ker, waarop in Juli tijdens een zit ting van het kabinet-Sjarifuddin be sloten werd opium buiten de repu bliek te verkopen ter verkrijging van buitenlandse valuta. Het rapport geeft voorts bijzonder heden over de smokkelorganisatie, die door de republiek werd opgezet, waarvan de minister van Financiën, Maramis de ziel was. Het agentschap van deze organisa tie te Singapore charterde een vlieg tuig met Australische bemanning, waarmee 5000 kilo naar Sumatra werd overgebracht ten behoeve van 't re publikeinse bestuur aldaar. Later werd ook voor het financie ren van geïnfiltreerde republikeinse eenheden op ruime schaal opium ge bruikt, waarvoor Hatta verantwoor delijk is. Lente dat betekent jong leven alom DESKUNDIGEN van Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en de Benelnxianden rijn het heden eens geworden over de overdracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duits ge bied aan Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk. Overeenstemming over deze „kleine correcties" is bereikt na weken van langdurige besprekingen, die ten doei hadden de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duitsers die bij deze correcties 'betrokken waren, zo goed mogelijk te behartigen. De aanbevelingen van de deskundi gen zullen naar de regeringen der zes zes landen worden gezonden ter goed keuring. De overeenstemming heeft allen be trekking op de „kleine aanspraken" door Duitsland» Westerburen. Gro tere aanspraken zullen later behan deld worden. In de boezem van het comité dat de besprekingen voerde Is er een voortdurende strijd geweest tussen Duitsland's kleine buren en de Anglo-Saksische landen. De Britse en Amerikaanse deskun digen verzetten zich tegen elke grens wijziging op grond van het feit, dat dit de Duiitse publiek opinie zou ver bitteren, zonder dat daarbij Nederland België en Luxemburg enig voordeel zouden hebben. De overeenkomst beoogt, dat alle Duitsers die in de betrokken gebieden wonen, vrij zullen zijn om het gebied te verlaten met al htm roerende goe deren. Het gebied waarop Nederland rech ten doet gelden Ugt ten Noorden van Aken en omvat ojn, het gebied rond Geilenkirchen. Er vallen enkele ko lenmijnen binnen en de bevolking omvat ongeveer 7.000 zielen. Op de hierbij geplaatste kaart zijn de betrokken gebieden geschetst. Het gebied dat België wenst omvat in hoofdzaak de districten Rötgen en Muetsenich met een gezamenlijke be volking van 4500 zielen. Het voornaam ste doel van deze correctie is te voor komen dat de Belgische spoorlijnen ze ven keer de Duitse grens passeren. WETSONTWERP INGEDIEND DIJ DE TWEEDE KAMER is inge diend een wetsontwerp tot het treffen van voorzieningen in ver band met de correcties. Het lijkt de regering onder de 'be staande omstandigheden de aange wezen weg, zo zegt de Memorie van Toelichting, dat de Kroon, althans voor 'n beperkte periode bevoegd wordt verklaard, kracht van wet hebbende voorzieningen te treffen, welke een voorlopig karakter hebben. Hierin voorziet het onderhavige wetsontwerp. Doodvonnis tegen Suykerbuyk voltrokken DIJ KB. is afwijzend beschikt op 't gratieverzoek van J. Suykerbuyk uit Breda, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sententie van het bij zondere gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. Het vonnis is gisterenmorgen voltrokken. Suykerbuyk was betrokken bij het gebeurde op de Vloeiweide te Rijsber- gen (N.B.) waar in de oorlogsdagen door de Duitsers en leden van de N. S.K.K. een overval op een groep ille gale werkers is gepleegd, als gevolg waarvan 17 mensen het leven hebben gelaten. Suykerbuyk schoot destijds zijn re volver leeg op kreunende gewonden. Hij werd tijdens de zitting van het Bijz. Gerechtshof betiteld als de meest beestachtige van de bende. TN DE Eerste Kamer is de begroting over de Staatsmijnen z.h.st. aan genomen. ONLANGS HEEFT een speciale verslaggever te Antwerpen in leiding gevende kringen de inzichten omtrent pmi» leiamg ken aanhoord en weergegeven. We achtten het vanbelTnv nV/nl tl" weten, wat er in de Sinjorenstad leeft, om de kwectfef d, stellen. Want pas als de kwesties duidelijk staan ka™ w» uH. aan een oplossing werken. Het is intussen duidelijk da^di? wfaT de visie op de hele aangelegenheid was. De grote teaenLelL p u heeft er evenzeer recht op gehoord te worden. VandaL dan ook dS we plaatsing willen geven aan onderstaand stuk, dat de Rotterdamse kringen vertolkt: mening van naai te propageren en dan te zeggen, hfL S2f1w?rktag in Benelux-ver- band gebiedt het te graven. Wat betekent de Benelux ten aan- n t" Va,f ,de havens Op de eerste Plaats dat een voor belde schadelijke op de spits gedreven concurrentie wordt voorkomen door verstandige, wederzijds-bindende afspraken. Op dat gebied zijn al belangrijke vorderingen gemaakt. Het z.g. havenbestand van 1939 is voldoende bewijs voor een be reikbare goede verstandhouding en lanes deze weg kan nog meer worden gedaan. HET EIGEN KARAKTER DER HAVEN. Liet is een wonderlijke speling van het lot, dat het streven van de Benelux, gericht op samenwerking en economische één-wording, in een enkele sector juist een oude twistappel aan het rollen heeft gebracht. In Antwerp se kringen heeft men aanleiding ge vonden de kwestie van de Schelde Rijn-verbinding ter tafel te brengen en het z.g. Moerdijk-kanaal voor te stellen als dé oplossing, door de Bene lux geboden. Niemand zaj er bezwaar tegen ma ken dat Antwerpen aan verbetering van zijn waterverbindingen denkt en op de medewerking van Nederland rekent voor de tegemoetkoming aan gerechtvaardigde verlangens. Maar het is een geheel andere zaak één be paald voor Antwerpen voordelig kar fV samenwerking in het Benelux- verband moet verder gebaseerd zijn op een redelijke verdeling van functies. Het is niet moeilijk om het eigen karakter van de havens in de lage landen vast te stellen. Antwer pen is bij uitstek de nationale haven, welke door de eigen sterk ontwikkelde industrie wordt gevoed. Het achterland llgt aldus grotendeels onder eigen bereik. Voor Rotterdam staan de zaken ge heel anders. De capaciteit van de haven is veel te groot voor de natio nale behoeften en haar ontwikkeling is in het verleden alleen mogelijk ge weest door de opkomst van de West- Duitse industrie. Rotterdam werd de haven van het Rijnland en Westfalen, en verwerkte de ertsen en steenkolen, welke voor deze gebieden over de Rijn werden aan- en afgevoerd. Men moet nu niet denken, dat de Rotterdammers het zo bijzonder pret tig vonden, dat zij deze taak toegewe zen kregen. De ligging van de stad leidde daartoe, de natuur had Rotter dam voorbestemd om het Duitse ach terland te bedienen. Het heeft de grote uitbreiding van de haven mogeUjk ge maakt, maar deze zeer eenzijdige oriëntatie (voor niet minder dan 75%) bracht ook het nadeel mee van een grote kwetsbaarheid en gevoeligheid voor de conjuctuur. De oud-havencommissaris Brautigam heeft het zo aardig gezegd: met zijn hoge vervoercijfers voor de oorlog droeg Rotterdam geen lauwerkrans, maar een krans van stro. Als de zaken niet naar wens gaan in de wereld of grote stoornissen treden op, dan voplt Rot terdam dadeUjk de schokken en het vermag zich slechts langzaam te her stellen. Het is er in kwade dagen het eerst bij en komt er het laatst weer bovenop. Dat bleek voor de oorlog uit de economische crisis van de dertiger jaren. Maar zo ver behoeven we niet eens terug te gaan. De cijfers van het heden spreken niet minder duideUjk. Nagegaan is hoe de vervoeren van 1948 in de verschiUende Noordzee-ba- vens rich verhouden tot die van 1938. En wat blijkt daaruit? Dat Antwerpen in het goederenverkeer ter zee 89% verwerkte van het totaal tien jaar vroeger, Rotterdam slechts 38 Wan neer we een topjaar ais 1938 voorbij gaan en een gemiddeld jaar als 1930 kiezen, verandert het beeld niet in betekenende mate. Antwerpen heeft in 1948 bijna het totaal bereikt van 1930, nj. 9514. Rotterdam bleef nog beneden de helft daarvan (46%). (Ir. N. Th. Koomans in de „Economisch-Statisti- scbe Berichten" van 26 Januari 1949.) Men ziet hieruit hoezeer Rotterdam getroffen is door de economische ont reddering van het 'Duitse achterland. Het kan zijn vroegere welvaart ook niet anders terugwinnen dan door zijn taak ten aanzien van de industrie al daar weer op te vatten. HET MOERDIJK-KANAAL. £Tn wat wil nu het Moerdijk-kanaal? het zou een deel van die vervoe ren, waar Rotterdam van afhankelijk is en waaraan de haven haar be staansreden voor een goed deel ont leent, van datzelfde Rotterdam aflei den ten gunste van Antwerpen. Dat Antwerpen door de grotere stabiliteit in zijn economische functie toch al zeer bevoorrecht is, wekt in het Noor den geen naijver. Maar wel is het be vreemdend, dat Antwerpen nu ook nog op een groter aandeel in de Rijn-ver voeren aanspraak maakt. Hoe zulks gerechtvaardigd kan wor den met een beroep op de Benelux is allerminst duidelijk. Indien België en Nederland als economisch één geheel worden beschouwd, is het nog veel moeilijker de noodzakelijkheid van een Moerdijk-kanaal te motiveren. Het zou alleen bestaansreden heb ben, als het gehele Benelux-gebied er beter van zou worden, met andere woorden: als het totale vervoer over de havens van de lage landen erdoor zou worden vergroot. Maar dat is niet te verwachten. Het kanaal zal allereerst ten gevolge hebben, dat een deel van de vervoeren van de ene Benelux-haven naar de andere Bene- lux-haven wordt afgeleid, de ene dus wordt benadeeld en de andere bevoor deeld. Dat kan toch nooit een reden zijn om een millioenen-verslindend reuzenwerk te ondernemen. Intussen is de kwestie van de zee havens en waterwegen in Benelux- verband aan een bijzondere commissie ter bestudering toevertrouwd. In Rot terdam is van dat besluit in grote gemoedsrust kennis genomen. De be handeling van deze materie kan men zich nergens beter wensen dan in een sfeer, waar slechts zakelijke overwe gingen gelden en objectieve argumen ten de doorslag geven. ij ET Instituut voor sociaal on- derzoek van het Nederlandse volk organiseert a.s. Zaterdag een belangrijk congres in Amsterdam. Daarop zullen de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering in ons land onder de loupe worden ge nomen. Het zijn vooral de exorbitant hoge geboortecijfers na de oorlog, gepaard gaande met normale sterftecijfers, die het bevolkings vraagstuk weer in het centrum der belangstelling plaatsten, om dat met de groei van onze bevol king, gegeven een bepaalde wel omschreven oppervlakte, waarop ze moet wonen, talloze proble men, ons nationaal bestaan raken de, samenhangen, In 1938 bedroeg het geboortecijfer 20.5 p. m. van de gemiddelde jaarlijkse bevol king, in 1946 30.6 p. m. en in 1947 27.8 p. m. Terwijl onze bevolking boven verwachting groeit, zijn de mogelijkheden om haar een be staan te geven ingekrompen: denk aan het wegvallen van grote af zetgebieden. Het congres van a.s. Zaterdag zal zich niet verdiepen in de oor zaken van de geboortestijging dat komt later aan de orde maar zal de situatie van het moment ln ogenschouw nemen en de te verwachten ontwikkeling in de komende jaren. en viertal prae-adviezen zijn over 1 deze kwesties uitgebracht. Prof. dr. W. R. Heere geeft aan de hand van omvangrijk cijfermateriaal een schets van de huidige situatie. PLm. 1800 telde de Nederlandse bevolking 2.1 mil- lioen zielen en was de bevolkingsdicht heid per 100 h.a. 64. Voor enkele andere jaren lulden d« cijfers: 1850 3.1 millioen; 95 per 100 h.a. 1900 5.2 millioen; 158 per 100 h.a. 1947 9.7 millioen; 292 per 100 h.a. Het is practisch wel zeker te ach ten, dat wij binnen 30 jaren de 12 mil lioen zullen halen. In België zuilen in de periode 1950'55 tegenover elke 100 mannen, die het productieproces verlaten vanwege hun leeftijd er on geveer evenveel staan, die aan de productie gaan deelnemen. In Neder land zal die verhouding 100:160 zijn. Merkwaardige verschuivingen zullen zich op de arbeidsmarkt voordoen, zodra de in en na de oorlog geborenen aan de productie zullen gaan deel nemen. Dr. Steingenga, die over- dit probleem „'bevolkingsvermeerdering en arbeidsvoorziening" prae-adviseerde, deelt mede, dat van 19551960 de groep van 14 tot 18 jaar met 23 pet. zal toenemen, terwijl de toeneming tevoren slechts enkele procenten be droeg. De vraag rijst dan ook direct, hoe het bedrijfsleven een dergelijke toeneming zal kunnen verwerken. Met industrialisatie alleen, zo stelt het dit prae-advies, komen we er niet, emigra tie zal mede een belangrijke bijdrage moeten leveren bij de oplossing van het bevolkingsvraagstuk. Wij zullen niet alleen kwaliteitsproducten moeten leveren van de meest uiteenlopende aard en naar de meest uiteenlopende landen, maar ook mensen, die als ar beidskracht waarde hebben en die dus in de ware zin van het woord vak mannen zijn, die het 'buitenland als zodanig op prijs stelt. Maar laat ons, voordat we wat meer aandacht besteden aan het prae-advies van dr. Steingenga nog even verwijlen bij het cijfermateriaal, dat prof. Heere bijeen heeft gegaard. Zeeland heeft in 1840 nog een geboortecijfer van 44.3 per mille, in 1903 snijdt het het Rijks gemiddelde en sinds die tijd blijft het er steeds onder. Met Noord-Brabant gaat het precies andersom; tot 1895 blijft deze provincie voortdurend bene den het Rijksgemiddelde, maar daar na gaat en blijft het er boven. Het lage cijfer tot 1895 is een gevolg van het feit, dat er minder gehuwd werd: vele broers en zusters bleven onge huwd op de boerderij, teneinde een van hen het kleine bedrijf te doen erven. Breda geeft practisch doorlo pend een lager geboortecijfer te zien dan plaatsen als Eindhoven en Til burg. Volgens prof. Heere wijst dit op de meer Hollandse inslag die „het Haagje van het Zuiden" kenmerkt. Men moet overigens met dergelijke eenvoudige cijferrijen zeer voorzichtig zijn. Sommige kleine gemeenten in Brabant vertonen een laag geboorte cijfer, maar dat heeft vaak als oor zaak het feit, dat er een groot semi narie, een klooster of een kostschool of iets dergelijks gevestigd is, waar van de bevolking wordt meegeteld ln het totaal, zodat het aantal geboorten ook naar dit totaal wordt berekend en dus kleiner lijkt. Datzelfde kan gelden in plaatsen met garnizoenen. Al kan men zeggen, dat het platte land in het algemeen meer geboorten telt per 1000 inwoners dan de grote steden een eeuw geleden was dat overigens juist andersom en dat de aanwas van onze bevolking van het platteland komt, men mag niet verge ten, dat ook het begrip platteland nog veel aspecten heeft. Tussen 1 Januari 1900—1941 nam de bevolking van het Rijk toe met 198%. De kleigebieden groeiden gemiddeld aan tot 130%, (W. N. Brabant tot 130%), de zandstreken zelfs tot 160%. (Vervolg op pag. 2) TIET BESTUUR der K.V.P. heeft be- gesloten het vraagstuk van de ver goeding der materiële oorlogsschade te doen bespreken ln het College van Beraad. Deze bespreking zal plaats vinden op 3 en 4 Mei a.s. te Utrecht. Prof. Dr. Groeneveld en Drs ten Doeschate zullen prae-advies uitbrengen, resp. over het financiëelbudgetaire en het sociaal-economische aspect. Hierdoor zal na zijn instelling op 26 Februari jl. door de Partijraad het College van Beraad voor de eerste maal in functie treden.

de Stem | 1949 | | pagina 1