I De boer eist zijn deel van de sociale rechtvaardigheid Het 424e Bat. Inf. gaat scheep maar alles komt in orde Verdediging van Brabant Sneller reizen na 1 5 Mei Teleursteüende houding van Canada Op zoek naar een uitweg ÏN'T KORT We zijn allemaal familie van elkaar' I een voor- I 'steuning nderen Nieuwe cijfers in meest gelezen boekje Rotterdam-Vlissingen 40 minuten korter Electrificatie vordert goed ME:f, EEN ophemelen van het Sov jet-Paradijs door de verdediger van „Les Lettres Frangaises" is gis teren het proces-Kravchenko te Pa rijs gesloten. Over een of twee we ken zal de rechtbank uitspraak doen. Rustig weer Zij gaven hun leven in Indonesië De Indonesische kwestie Nieuwe voorstellen, die voor Nederland onaanvaardbaar zijn Opheffing van kleine gemeenten De onderwijzers salarissen Campagne tegen Kerk in Polen Ouderdag in Kamp Prinsenbosch BOEKJE I ;permunt bij Uw ontvangt dan |:jt' met de span- i van generaal zijn er even lp de heerlijke |nt. ILVEBEN JL lSRBEK" Ipel boekjes aan- I de Avonturen lhrip' Eén boekje gratis bij aan- verrukkelijke nt. Moeders verrassing voor IP ERS genieten van jj^mturen van üs verkrijg- "v 'vaar de ermunt de ■permunt opwekkend ta? Ji die er wel dui- ■oor over zouden Idat geheim te ■U Is liet genoeg liiet zo Is. Faam- Iedereen zegt het Je van op. |j DAMES j ct. 'n rol Faam-* Itoopt, en dat int ogenblikke- |e id hield verdrijft. |\NGE DAGEN? int verdrtJft de ringende I r hi lips f.36,» INDHOVEN, I eblad VLA DE STEM I '.r kwartaal en tot opleiding tleuteronderwijs m duren. worden en die i zich hiervoor de Eerwaarde rne ook nadere 344-0 DER STEEN -ïiddels lekker ie weg die hij' wanneer ze vliegen. VIJFDE JAARGANG No. 1337 Uitgave: N.V. Uitgevers Mi}. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, c J. V. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur. J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 23 MAART1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per ra/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Bubbel. Paar, 1. T.lalaan m^5u r.aax, OOSTBllHO. Lauw-raa, 22. TaM.o, *1 TERNEUZEK. A,.lse,„a„ Te,.,.,n 23,1, Tuinders en fruittelers scharen zich in het gelid met het oog op de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie BELOOF ER NIKS VAN als boeren klagen, zei onze reisgenoot. Zij klagen immers altijd! Die liefhebberij is zelfs spreekwoordelijk geworden. Hm, bromden wij. Er doen meer spreekwoordelijke zegswijzen de ronde dan alleen maar die over klagende boeren. Men zegt bijvoorbeeld ook, dat er geen rook ontstaat als er geen vuur is. Dat is te zeggen, repliceerde onze reisgezel, „dat is te zeggen. maar wij gaven hem de kans niet. Niet voor niets hadden wij verhalen uit het boerenleven vers aan de bron gehoord. In 1850 doorstond de boerenstand een ernstige crisis, in 1880, een nog ernstiger. Vooral onder de kleine boeren maakte deze veel slachtoffers. In het begin van deze eeuw meldde zich er al weer een en de geschiede nis van de dertiger jaren ligt nog zo vers in ieders geheugen, dat wij cr verder geen woorden meer aan be hoeven vuil te maken". „Dat is te zeggen", hervatte onze wederpartij hardnekkig de draad van zijn niet afgemaakte zin. „Dat is Elk van die crises, gingen wij on verstoorbaar verder, bracht een sleep van jaren met zich mee waarin extra hard moest aangepakt worden. Niet alleen materieel, maar ook geestelijk. Want niet zelden waren zij structu reel van aard, vergden zij behalve een volkomen verandering van denk-, ook van arbeidswijze. In minder tijd dan een eeuw werd de boer immers van in hoofdzaak zelfvoorziener de producent van artikelen welke aan de wereldconcurrentie en wereldprij- zen gebonden waren! Vandaar, dat, als er over sociale rechtvaardigheid gesproken wordt, de boer terecht zijn deel daarvan opeist. De Vastenbrief, vroeg onze reisge noot verwonderd. Ja, zeiden wij, wij gaan eens pra ten met rector van Dal, de geestelijk adviseur van de N.C.B. te Tilburg en met ir. van Haaren, de secretaris. STANDS- EN VAKOR GANISATIES 2-JAR1G KINDJE DOOR TREIN OVERREDEN QP HET BAANVAK Utrechti- Baam is op een onbewaakte overweg te Soest een tweejarig meisje, dat tussen de spoorrails zat te spelen door een trein overreden. De bestuurder van de trein zag het kind in de mist, die boven de rails hing, voor een voorwerp aan. Toen hij op ongeveer 25 meter ge naderd was, stond het meisje plot seling op. Uit alle macht remde hij nog, maar het was reeds te laat. £)E UNIE van overheidspersoneel heeft zich gewend tot de besturen van de provincies, gemeenten en wa terschappen met het verzoek om verband met de herziening van het rijksbezoldigingsbesluit met spoed de herziening van lonen en salarissen van het personeel in dienst van bovenge noemde publiekrechtelijke lichamen ter hand te nemen. JJEEFT GEN.-MAJ. J. Harberts uit Wassenaar, die in de Meidagen van 1940 commandant is geweest van het tweede legerkorps (de 2e en 4e di visie) desertie gepleegd en orders eigenhandig gewijzigd? Deze waag zag zich gisteren het Hoog Mili tair Gerechtshof gesteld. De advocaat fiscaal gaf daarop een ontkennend antwoord en vroeg vrijspraak. WKIJDAG a.s. vertrekt een extra KLM-vliegtuig van Schiphol naar Batavia. De route gaat via Khartoem en Mauritius. ïpen mens kan niet overal verstand van hebben, zei rector v. Dal na twee minuten praten en wij blijkbaar blijk hadden gegeven geen duidelijk zicht te hebben op de betekenis van de N.C.B. Deze beweegt zich onge twijfeld voor een belangrijk deel op economisch terrein. Pater v. d. Elzen begon immers de boeren te organise seren en niet het laatst in coöperatief verband, om hen sterker te maken in hun strijd om het bestaan! De bond is echter niet alleen eco- misch maar ook sociaal en als ik dit zeg, dan betekent zulks, dat hij zijn leden ook wenst te vormen godsdicnst-zedeljjk, cultureel, maat schappelijk. Hij is naast vak-, ook standsorganisatie. U kunt dus be grijpen, dat de Vastenbrief van de Bisschoppen ook in onze kringen met buitengewone belangstelling is ontvangen. Om de daarin vervatte leer en om de maatschappelijke problemen welke er in aangesneden worden. Het voert ons misschien wat bui ten de grenzen van ons onderwerp, maar het kan zijn nut hebben er dus even op te wijzen, dat de N.C.B. pre cies 't zelfde doel nastreeft als de an dere standsorganisaties. Met dien ver stande dat zij gevieren in 'n Kath. bu reau voor maatschappelijk en cultu reel overleg uitmonden. Nee, over de sociale bemoeiing van de N.C.B. valt heel wat te zeg gen, want zij raakt tenslotte het ge hele boerenleven, dat is voor een zeer belangrijk deel het leven ten platte lande, dat in onze tijd voor dc uit gebreidste problemen staat, Denk maar eens aan het gebrek aan grond, aan gebrek dus aan vestigingsmoge lijkheid voor jonge boeren, aan be roepskeuze, ambachtsonderwijs, om en herscholing en aan emigratie. Het Bossche diocesaan comité voor over leg heeft in dit verband zelfs een sectie standsorganisatie ingesteld, dat zich speciaal met cj^ze problemen be zig houdt. SOCIALE LASTEN TVTaar kom, laten wij, zo U wilt, het verschil delen en noch aan econo mische noch aan louter sociale kanten van het vraagstuk denken. Praten wij over sociaal-economische kwes ties, de NCB. interesserend. De lasten heffing, zeiden wij prompt en het leek een beetje in tegenspraak met wat onze gastheer zo juist ge zegd had. Natuurlijk aanvaardt de boer de sociale last als een christelijke plicht repliceerde rector v. Dal. Dat neemt echter niet weg. dat die last binnen het draagvermogen van de belastingplichtigen moet vallen en zo bezien worden dc sociale lasten in onze dagen zwaar ge voeld. Even zwaar als het bedrijfs leven ze te torsen vindt. Misschien beseft men er iets van als men zich even realiseert hoe tot voor kort die lasten verrekend werden in door de overheid vastgestelde prij zen. Dit systeem heeft echter plaats moeten maken voor richtprijzen, waarvan het de vraag is of zij door boeren „gemaakt" zullen worden. Heel het stelsel van lonen en prij zen heeft er trouwens toe geleid, dat ook* voor de boer aan ouderdoms pensioen gedacht wordt. Hoe zwaai de premie daarvoor ook zijn zal. In dit verband hoe snel wordt bij dit onderwerp immers gedacht aan werknemers, voor wie het pen- sioenvraagstuk tot nu toe een al leenrecht leek te zijn in dit ver band nil ik vluchtig liet loonvraag- stuk releveren. U weet. de lonen van de landarbei ders zijn de laatste jaren niet on. belangrijk verhoogd. De boeren zijn JN DE DIAMANT-industrie in België heerst beroering. Het plan is om j met ingang van 28 Maart 2 weken te j staken. ^IET OP DE RECHTE plaats bleek Iemand uit, Pijnacker zijn hart te hebben, namelijk rechts inplaats van links. Dat kwam naar voren bij een bevolkingsonderzoek op t.b.c. JN 1948 werd f 27.000.000 verstrekt voor herstel van boerderijen. Er werden 932 complete boerderijen en 295 gedeelten van boerderijen ter be schikking gesteld van bewoners of eigenaars. JN FEBRUARI deden zich in ons land op 662 boerderijen gevallen van mond- en klauwzeer voor, voor 471 daarvan betrof het nieuwe geval len. JAIANA IN HET BAD", zo heette het schilderij van Peter Paul Rubens, dat door een ex-politieke de linquent met een mes werd bescha digd „om de aandacht op zich te ves- stigen". Die aandacht heeft hij giste ren al gehad van de rechtbank, die hem tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeelde. TJEVIN gaat weer naar Duitsland in verband met de voorgenomen grenscorrecties, dit op Duitse uitno diging. 0NDER grote belangstelling van kerkelijke, militaire en burger lijke autoriteiten is in het schietkamp Harskamp een nieuw Katholiek Mil. Tehuis geopend. Onder de aanwezigen was ook gen. J. Sitsen. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenbanken en op enkele plaatsen nevel of mist Weinig wind. Tamelijk zacht weer Heden: zon onder 18.57 uur Donderdag zon op 6.35 uur Maan op 5.27 *'iir en onder 13.95 uur. (Van onze Haagse correspondent! REKENDE EROP, dat de Ne derlandse Spoorwegen grote ver rassingen aan het voorbereiden wa ren, doch dat zij zo snel zouden komen verwachtte men evenwel niet. Het spoorboekje, (het meest gelezen boek je), dat op 15 Mei voor de zoveelste keer met, nieuwe cijfers gaat verschij nen, voert ingrijpende verbetering in. Het verheugende is bovendien, dat de verbeteringen zich deze maal niet be perken tot de lijnen in het centrum en het Westen. Integendeel: nu krij gen de uithoeken snelle verbindingen. Ingaande 15 Mei worden er ex presse-treinen ingelegd, die respec tievelijk snelle verbindingen geven vanaf Groningen, Leeuwarden, En schedé Zeeland en Brabant met het Westen van het land. Op diverse trajecten gaat men bovendien met ingang van dezelfde datum diesel- electrische expresse-treinen inleggen die speciale aecomodatie hebben voor langere afstanden. De reisduur Den HaagGroningen is ingaande 15 Mei nog slechts 3 uur en 15 minuten. Leeuwarden komt op zestien minuten na twee uur dichter bij de residentie te liggen. De expresse Rotterdam-Vllssingen spaart ongeveei 40 minuten uit. Op het baanvak naar Maastricht worden de normale treinen versneld, zodat de reis hierdoor 70 minuten wordt bekort. Daarnaast ko men er expresse-treinen, die er een uur en 22 minuten korter over doen om vanuit Rotterdam naar Maastricht te gaan en omgekeerd. De electrificatie-werkzaamheden in Limburg zijn nagenoeg voltooid en zullen op 15 Mei geheel gereed zijn. Men beschikt evenwel niet over vol doende rollend materiaal om op de lijn naar Maastricht uitsluitend de z.g. electrische-dieseltreinen te laten lopen. Daardoor zullen er voorlopig naast de electrische-dieseltreinen ook nog gewone treinen blijven rijden, evenwel met dit verschil, dat de loco motief vervangen wordt, door een electrische, waardoor een belangrijke tijdsbesparing ontstaat. 120 K.M. SNELHEID 0e electrificatie-werkzaamheden in West- en Midden-Brabant vorde ren zo goed, dat men gerede hoop heeft, dat het traject Boxtel, Oister- wijk, Tilburg, Breda, Lage-Zwaluwe- Dordrecht op 1 Januari 1950 geheel ge- electrificeerd zal zijn. Verwacht wordt dat men dan evenwel nog niet over voldoende electrisch materiaal be schikt om uitsluitend het moderne electrische materiaal te laten rollen. Men wil dan ook op dit traject met uitstekende aansluitingen op Rotter dam, Den Haag en Amsterdam nor male wagons laten rijden met een electrische locomotief en daarnaast enkele sneltreinen inleggen, vermoede lijk een in de ochtenduren en een in de vroege avonduren, welke geheel uit het materiaal zullen bestaan, dat •hans o.a. op het baanvak Dordrecht- sterdam in gebruik is. Dc electrificatie Lage Zwaluwe- Rooscndaal zal pas enige maanden later gereed komen. Men tekent op 30 April 1950. Op 1 Mei 1950 rullen Amersfoort Deventer—HengeloEnschedéAlmelo geëleclrificeerd zijn. Amersfoort Zwolle—Groningen,Leeuwarden poogt men uiterlijk 1 Januari 1950 geëlectri- ficeerd te hebben. Sommige der expresse-treinen krijgen een snelheid van 120 K.M. Ze zijn evenwel niet voor alle rei zigers toegankelijk, doch slechts voor hen, die verre afstanden moeten rei zen. De reizigers, die naar minder ver afgelegen plaatsen moeten, wor den gedwongen van de normale trei nen gebruik te blijven maken. Het Westen en het Noorden krijgen viermaal daags een expresse, Zeeland driemaal en Maastricht waarschijnlijk ook viermaal. daar niet op tegen, integendeel. Zij vinden dat het daarmee nu in de goede richting gaat, al gaat hun voorkeur uit naar 'n nog betere be loning. Principieel lijkt hen de gelijkstel ling der landarbeidersionen met die van de dorpsambachtsman te prefe ren. De boeren hebben het als een te leurstelling gevoeld dat dit peil niet bereikt is kunnen worden maar er kennen dat de regering voor reëele moeilijkheden stond. Niet onbelang rijk is intussen, dat de theorie aan vaard is. Overigens moet hen uitter- aard mogelijk gemaakt worden zulke lonen te betalen. Gaat U door met Uw examen, on derbrak rector v. Dal daarop zich zelf en prompt lanceerden wij een nieuwe vraag. (Vervolg op pag. 2) IAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen, dc volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Korp. A. M. Terloo (Ouden bosch). Sold. A. van der Vliet, (Zoeterwoude), Sold. P. Jacob- sen (Renkum). Sold. H. den Brok (Oss), Sold. J. van Beek (Rotter dam). Sold. T. Boer (Sliedrecht) Korp. D. van Hunnik (Veenen- daal). Sold. I. van den Bosch, (Kesteren). Serg. J. Harmsma (Haskerland). 2e It. W. Warmer, (Amsterdam). Maj. C. de Zwaan (Amsterdam). Sold. A. Vcrverda, (Wierden O.). Sold. J. Hensacns (Kerkradc). Serg. J. Ilermens, (Amstenrade). Serg. K. in 't Hulst (Venray). Sold. J. Willems (Pos- terholt L.). Sold. H. Raaymakers (Vegbel). Korp. J. Snaterse (Gou da). Kon. Ned. Ind. Leger: Sold. C. Jacob. Serg. Poman- tow. Serg. Ngatman. Sold. Sairan Sold. Soewardi. Sold. Runtuwcne Sold. Sastra. Sold. Abdoerahin, Sold. Hasan. Serg. Mutulcssy, al ien uit Indonesië. De Amerikaanse ambassadeur Dr. Herman Baruch heeft Dinsdagmiddag een bezoek aan Breda gebracht om in dc receptiezaal van het Stadhuis tienduizend sigaretten uit te delen aan vijftig Bredase burgers, die gedu rende dc bezetting Amerikaanse piloten geholpen hebben. Deze. sigaretten waren een geschenk van de piloot Reardon. Op onze foto ziet men op perwachtmeester De Gier, die zijn geschenk uit handen van Mr. Baruch ontvangt. Dc toestand in Belgic rjpIJDENS een bijeenkomst van dc cont^ukommissie van de Bejgi- sche socialistische partij en de Ka tholieke Volkspartij, is overeenge komen, dat de afgevaardigden van de socialistische partij het plai van Minister Eyskens zullen onderzoe ken en eventueel tegenvoorstellen znllen doen. De Senaatsfractie van de Kath. Volkspartij heeft na een toelichting van de politieke toestand en het voor lezen van een samenvatting van het economische en financiële herstelplan van Minister Eyskens, haar instem ming met dit programma te kennen gegeven en haar vertrouwen uitge sproken in de CVP-ministers en de onderhandelaars van de partij. De fractie is van oordeel, dat de moei lijkheden van de regering op parle mentair plan uit de weg geruimd die nen te worden. Hedenavond zal minister Eyskens zijn financieel plan in de Kabinets raad uiteenzetten. Gisterenmiddag heeft de Prins-re- gent minister Spaak en minister de Schrijver, voorzitter van dc Kath. Volkspartij in audiëntie ontvangen. Hierna had Spaak een lang onder houd met de Schrijver over de poli tieke toestand. In politieke kringen is men alge meen van oordeel, dat voor het ver trek van Spaak naar de Ver. Staten, waar hij het Atlantisch Pact zal on dertekenen, op Vrijdag 'a.s.. bekend zal zijn of het parlement al of niet ontbonden zal worden en of de ver vroegde verkiezingen in Mei zullen doorgaan. TNDIEN men de zitting van de Vei- ligheidsraad van jl. Maandag goed heeft gelezen, dan zal het zijn opge vallen, dat tijdens die zitting de Ca nadese afgevaardigde niet aan het woord is ge^veest, ofschoon dit van te voren wel was aangekondigd. Het blijkt thans, naar het Handels blad weet te berichten, dat het in derdaad de bedoeling is geweest, dat Mac Naughton namens Canada het woord zou voeren. Dc speech, was zelfs al verspreid, maar op het laatste mo ment is de rede niet uitgesproken. De oorzaak van een en ander ligt hierin, dat het oorspronkelijke Ca nadese voorstel thans werd uitge breid met nieuwe aspecten, die, naar dr. Van Royen verzekerde, voor Nederland onaanvaardbaar waren. Bij het voorstel in de aanvankelij ke vorrn zou vermoedelijk ook Ame rika zich hebben aangesloten, in welk geval het waarschijnlijk zou zijn aan genomen. Onlogisch lijkt ons niet het bezoek van v. Kleffens aan Acheson jl Maan dag te combineren met de Canadese puzzle. De nieuwe wending is voor Neder land een tegenslag. Mac Naughton wilde blijkbaar toegeven aan de pres sie van die leden van de Raad, die 0E MINISTER van Binnenlandse zaken heeft aan de colleges van Gedeputeerden een rondschrijven ge. richt, waarin hi.i ten aanzien van op heffing van kleine gemeenten zijn standpunt heeft geformuleerd, zoals hij dit onlangs reeds in de Eerste Kamer heeft uiteengezet. In bovenbe doelde circul. :e verzoekt de minister na te gaan in hoever in de betreffende provincie gemeenten zijn, welke niet voldoende bestuurskracht nebben. Hij wijst erop, dat elk geval op zichzelf dient te worden bezien. Nederland harder wilden aanpakken, waartoe ook Cuba (dat de voorzit- tcrsplaats bekleedt) behoort. Het is nog niet zeker of Mac Naughton vandaag bij de verdere be sprekingen in de Raad alsnog met zijn nieuwe visie voor de dag zal ko men. Geen verder overleg regering organisaties JAE ALG. NED. Onderwijzers-Fede ratie deelt het volgende mede: „Het voorstel door de A.N.O.F. op verzoek van de regering bij de com missie-Wesselings ingediend en ge heel ontworpen volgens de algemene richtlijnen, die bij de technische her, ziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren zijn toe gepast. wordt door de regering als niet reëel beschouwd en door haar niet voor discussie vatbaar geacht. De regering heeft voorts meege deeld, dat zij geen nut ziet in ver der overleg met de organisaties. Zij zal de herziening der salarissen zelf ter hand nemen zonder van de me dewerking der ondcrwijzersorganisa- ties gebruik te maken". Ten departemente van Onderwijs gaf men te kennen, dat bovenstaan de mededeling niet overeenkomstig de feiten is. Hoe deze dan wel staan, kon men niet mededelen. JN GEHEEL POLEN is gisteren een grote campagne begonnen tegen „de reactionnairc instelling van een gedeelte der geestelijkheid". De eer ste fase van die propaganda was ge kenmerkt door talrijke vergaderingen in de bedrijven en de vakorganisa ties. ALS HET ER OP AAN KOMT. mijnheer, zijn we tóch allemaal WeSt- Brabantse jongens", zei ons de ras-echte Amsterdammer, aan wien we vroegen: „Waar zitten dc mannen uit West-Brabant?" Een Hagenaar lachte om ons verbouwereerd gezicht en een vaandrig uit Rijswijk zei laconiek: „We zijn bier allemaal familie van elkaar". Laat nu de Aalmoezenier-kapitein van Benten in zijn toespraak tot de ouders van de jongens van 424 Bat. Infanterie zonder veel zwier van woor den maar met een dwars door alles heengaande zin voor de werkelijkheid juist op dat gezinsverband de nadruk leggen. „Ik zal, zover dat in mijn zwakke krachten ligt, proberen voor allen een beetje vader en moeder te spelen", zo zei hij dat. „We horen tóch SJj elkaar, dus dat komt dik in orde". TUSSEN 5 WOORDEN KAN KEREN DOOR: PLICHT. JAIT WOORD werd gisteren tijdens de Ouderdag in het Kamp Prin senbosch, waarvan „De Waarheid" zo veel kwade geruchten in de wereld heeft gestuurd, het dwingende en al les overheersende begrip: Dat komt dik in orde. We gaven het onmiddellijk op om verder te zoeken naar man nen uit West-Brabant en Zeeland. Ook voor ons waren ze allemaal aan elkaar gelijk geworden, we werden opgenonun in dat merkwaardige ge zin, waar Jan altijd de moppen tapt, waar Piet altijd de schoenen moet poetsen, waar Arie steeds maar weer de boodschappen voor zijn rekening neemt en waar, als er kattekwaad is uitgehaald, altijd dezelfde ervoor moet opdraaien. Wc sjouwden mee de bossen in, holden als krankzinnigen achter een denkbeeldige sniper aan en konden onze geestdrift niet bedwingen, toen „de onzen" een kampong-hut hadden gezuiverd van terroristen. Was het nu wel zo hard nodig, dat generaal Sitzen, de Bevelhebber van het 3de Mil. Gewest, in zijn rede tot de ouders zo zwaar de nadruk legde op het moeien volbrengen van een heilige plicht zo vroegen we ons af. Hier za gen we immers 'n Bataljon aan het werk, dat tussen iedere vijf woorden kankeren door altijd maar weer een bewonderenswaardige daad wist te stellen van paraatheid en offerzin, van vaderlandsliefde en practisch plichtsbesef. Op een gegeven moment bevonden we ons in een der manschappenver blijven. Het was er danig kil, van temperatuur en van aankleding. Aan de eerste de beste vroegen we: „En heb je veel zin in dc tropen, daar is hot heel wat warmer, niet?" Zon der een seconde te aarzelen, kwam het antwoord: „We hebben er geen van allen zin in. mijnheer; maar warm of koud, gaan doen we, en hoe.,."Toen ik de vraag stelde, hoe hij heette zei hij droog „Ook 424 Bat. Infanterie". EEKHOORNS, MOLLEN, APEN EN RATTEN. YV E LACHTEN maar eens en trok ken verder op onderzoek. De kinderen van dit gezin klommen als eekhoorns in een boom, werkten zich als mollen door een ondergrondse tunnel van nog geen 50 c.m. hoog veroverden als echte apen een steile hoogte en namen als volleerde ratten een over de grond gespannen prik- keldraadraster van 40 cm. En dal al les, terwijl de kogels om de oren flo ten. Er werd gezwoegd, alsof Sukarno in hoogst eigen persoon een tegen aanval op touw had gezet. „Kapot", schreef een van die krach tige jongenshanden op een plank, midden in het bos, juist na een denk beeldige stormloop tegen de republi keinen. Een honderd passen verder keek hij nog eens triomfantelijk om naar wat zijn hand daar welbewust had neergezet. Daarna had hij veer alle aandacht voor zijn verloofde die ons later zei, dat het „verschrikke lijk" was, maar dat ze toch deze dag nooit zou willen missen.... We keken haar eens recht in de ogen en konden geen ander gebaar verzinnen dan haar krachtig de hand te drukken. Dit immers was gisteren in Kamp Prinsenbosch het algemene beeld: het is verschrikkelijk, maar al les komt in orde. Daar zijn alle luid ruchtige woorden verder overbodig, daar kunnen we weinig anders doen voor ai die vaders en moeders, voor al die achterblijvende verloofden ook, dan met generaal Sitzen te vragen: nog zijn ze tijdens het inschepings verlof een paar weken bij u, maak het hen gemakkelijk, verwen hen en praat nog eens met hen en dan: laat hen de plicht doen, die hen door u- zelf d.i. door de door u gekozen volksvertegenwoordiging werd op gelegd. Of, zoals de Aalmoezenier het uitdrukte: dan zullen zij, ook dank uw houding en dank zij uw brieven, groter en flinker over twee jaar bij u terugkeren. WE ZULLEN ONS BEST DOEN A/ITSSCHIEN is het zelfs voldoende om te doen als kolonel Walraven, die met een enkel woord de comman danten van de jongens aan dc ouders voorstelde. Of wellicht kunnen re volstaan met de houding van de Ba taljonscommandant Overste v. d. Berg die kort maar krachtig getuigde: „We zullen ons best doen". Voor de Pers zou dit kunnen bete kenen: ga in op de tijdens deze Ouder dag gedane suggestie en adopteer het 424ste Bat. Inf.. omdat de jongens, die van alle oorden uit ons vaderland ko men tot nu toe geen Thuisfront-vader hebben gevonden. Hoe dit ook moge zijn. jongens van het 424ste. als jul lie half April voor het laatst ten af scheid naar je ouders op de kade zul len zwaaien, dan zullen ook wij daar staan en in de geest gaan we mee tot in de meest benarde omstandigheden, ook dan wanneer de oefeningen, die we gisteren mee mochten maken, tot barre werkelijkheid zijn geworden. pNIGE JAREN geleden zijn er in enkele bladen beschouwingen verschenen, welke het Kabinet-de Geer aanwreven, dat het in de maanden vóór de 10e Mei plannen beraamde voor een slechts symbo lische verdediging ingeval van een Duitse opmars. Kernpunt van dit betoog was, dat het Kabinet het plan van Generaal Reynders los liet. om de Peel-Raam-stelUng krachtig te verdedigen. Daardoor, zo luidde de redenering, zijn ook de Fransen, die de troepen in Bra bant te hulp snelden, verrast. Zo hun gelegenheid was geboden om zich te voegen bij de troepen in de Peel-Raamstelling, zouden de krijgsverrichtingen in het Westen wellicht een andere loop hebben genomen, zou de ineenstorting van Frankrijk niet zo spoedig zijn geschied. Men bracht met een en ander zelfs in verband een suggestie, welke de Duitse ambassadeur in het najaar van 1939 wel eens had losgelaten, dat namelijk Noord- Nederland ongemoeid zou kunnen worden gelaten, als men de Duit sers vrije doortocht door Brabant toestond. JAeze voorstelling van zaken is nu aoor het rapport der parle mentaire enquête-commissie ont zenuwd. In November 1939 rappor teerde onze militaire attaché te Parijs, dat de Fransen, zo ze ons te hulp moesten snellen, van plan waren niet verder op te rukken dan tot een linie in de buurt van Breda. Dit klopt ook met de mededeling van de Franse generaal, die bij aankomst te Breda met zijn troe pen verklaarde, dat hij slag zou leveren langs de Mark. Waarna de evacuatie der stad met alle ge volgen van dien geschiedde. Volgens het verslag der enquête commissie heeft een Frans kapi tein op de commandopost van de commandant van de troepen in Noordbrabant verklaard, dat de Franse troepen opdracht had den niet verder te gaan dan de lijn Tilburg-Noord-Zuid. Dit klopt niet precies. Doch ver moedelijk heeft hij gedoeld op pa trouille- en verkenningsactiviteit vóór de eigenlijke Markllnie. In ieder geval waren er geen orders, om gauw de bezetting van de Peel-Raamstelling te gaan ver sterken. Terecht, menen we, is gestéld, dat deze linie slechts zeer korte tijd houdbaar was, dit vooral in verband met het feit, dat ze niet aansloot bij de Belgische verdedi gingslinie. De Duitsers wisten dit maar al te goed en ze volvoerden ook onmiddellijk de omtrekkende beweging door het gat van 40 a 50 kilometer, dat er tussen de bei de verdedigingslinies gaapte. Het is tragisch, dat Brabant zo practisch onverdedigd moest blij ven. Doch -hier wreekte zich de ver-doorgevoerde neutraliteit. Hier wreekten zich ook de onvoldoende sterkte en uitrusting van t leger. De toenmalige legerleiders kon den de verwaarlozing van zo vele jaren in korte tijd niet meer op halen. De les is duidelijk en we mogen vertrouwen, dat ze ook is geleerd. Qp een ander en zeer vitaal punt van het Brabantse front moet echter in de Meidagen van een onvergefelijke fout gesproken wor den, We bedoelen de Moerdljk- bruggen, een vitale schakel in het verkeersstelsel van ons land en daardoor ook van enorm belang voor de defensie. Als die bruggen tijdig waren opgeblazen, hadden de Duitsers nimmer langs de ach terdeur de vesting Holland kun nen binnen dringen. De arme Ge- neraal-Majoor Sas, die in Berlijn zulk een schitterend contact had gevonden met de Duitse contra- spionnage, die van Generaal Oster in het geheim een verwoed te genstander van Hitier de beste inlichtingen verkreeg, hij bericht te in Den Haag voor onwillig luis terende oren. Die man zag het te somber in, vond men. Hoe kon nou een Duitse generaal zo Hitier in de wielen rijden? Daarom ble ven belangrijke berichten van Sas onbehandeld. Daarom werd hij zelfs tijdelijk opzij geschoven. Veertien dagen vóór de inval sig naleerde hij de troepenconcen tratie, die gereed stond voor de bliksemsnelle tocht door de Langstraat, naar de Moerdijk- bruggen. Men vond het niet eens nodig Generaal Winkelman daar van te verwittigen! En toen de oorlog zich in de avond van de 9e Mei daadwerkelijk aankondigde, kon de Commandant van de Ves ting Holland zich niet voorstellen, dat de aanvaller er alles op zou zetten om de Moerdijkbruggen in de kortste keren onbeschadigd in handen te krijgen. „Blijf maar slapen, jongens, jullie liggen tóch maar in de derde linie"...,.. Het is ongelofelijk van zorgeloosheid en gebrek aan verbeeldingskracht. Wel bitter heeft zich dit gewroken! We weten niet wat de Kamer met dit rapport nog zal doen, Doch ons dunkt, dat op dit punt ernstig moet worden gedacht aan maat regelen tegen de betrokkenen.

de Stem | 1949 | | pagina 1