koos Hef wachten is op de bedrijfsorganisatie Honderd jaar geleden stierf Koning Willem II ïanen THEE Republikeinen toch naar Djokja Voorlichting itoren Dan komt de medezeggenschap concreet aan de orde IN 'T KORT Vorst, die op de bres stond voor onze vrijheden JAN MERTENS ZEGT: „Ich habe es nicht gewusst foon 8863 „WILDE J DE, K.L.M. heeft de luchtlijn naar Bazel opgeheven wegens onvol doende passagiers. Zij vielen voor het vaderland Ouden van dagen krijgen bijslag De B. F. O. richt zich naar de Veiligheidsraad Subsidie van f 1.- voor 100 k.g. te stomen aardappelen TILBURG 17 MAART 1949 Later opklarend Drie Hongaarse Bisschoppen in ziekenhuis 1u or gaan een faw Imvattcnd preparaat *r gaan-therapeutisch* j - versterkt het tand- uur en bestrijdt tand. tandcream is uit end verkrijgbaar bij hekers, drogisten en per i aalbranche. LLEN emmiog met j zingen, die :n wstrekt. ^LViT ever*- aecr de per il of het haar en Haag. JJF isch, neel, eden oerd. 856-0O 74 ct. 70 64 58 VAN DER STEEN yyTgnEJAARGANG ****"No. 1331 1ZZrc N-V. Uitgevers mi) Neerland!* elke werkdag. Bureau: Breda. JSÏratraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini- ütBTIS. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, tHootegem. A. E Langenhorst, Mr. Dr. f t'j VI Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd- Arf«rteur: j j H. A. Bruna Abonnements- w<tfbii vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, oost S-15, per week (uitsluitend bij niet- ^.Cjteiling) 0.30. Losse nummers 8 cent. ?trek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt fiW Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 16 MAART 1 P-W Advertentieprijs voor de gehele oplage: 055 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ^^Tde Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. TelefoonlOA iBjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon-14. Tk zie me alWitte wa, zo gauw ik medezeggenschap heb gekregen, krfgde gullie allemaal een dag ,vrij." Peze woorden klonken luid door het interieur van de BBA-bus, welke 02_ een aantal van hun werk huiswaarts kerende werkers vervoerde, jn wa' zoude gij doen Dirk", voegde de spreker er aan -toe. „Ik", zei Dirk, „ik zou eh..." Maar hij kwam niet verder. Niet alleen, omda' het probleem hem kennelijk wat te geleerd was, maar ook omdat hij geen al te ruime kans kreeg. „.Schei maar uit", viel een derde hem in de rede, „en gadoe-eigen eerst maar 's organiseren." Toen keerde hij zich tot de eerste spreker. „Jan", zei h(j, „Jan, gü zijt een royale vent, maar veul verstand hèdde daarom niet van medezeggenschap vader.„!" „Dat kan ook niet", repliceerde deze adrem en daarop ging de draad van het gesprek verloren in een cacaphonie van kwinkslagen, welke elke geregelde gedachten wisseling uitsloot. Het enige, dat als het ware in de sfeer rond de opgewekt pratende mannen bleef hangen, was, dat de inlei ding er van teruggreep op de jongste Vastenbrief van het Nederl. Episco paat. Die is ingeslagen, dachten wij. Daar moeten wü meer van weten. medezeggenschap „Tn orde", zei Jan Mertens, toen wij '-*■ hem als voorzitter van de K.A.B. aan de telefoon kregen. Maar van middag niet. Dan heb ik een vergade ring en vanavond ook niet. Dan heb ik er een, die wel tot drie uur vannacht kan duren. Morgenochtend, dan om 10 uur." Hm, dachten wij, voorzitter te zijn van de Bredase diocesane Arbeiders weging, biedt blijkbaar niet veel ge legenheid tot dagdieverij en jawel hoor. Toen wij de volgende ochtend ÜEN DAME uit Boston heeft het bestaan om een jongen tien jaar lang onafgebroken in een kamer op te sluiten. „Hij zag er uit als een wild beest", zei de ka pitein van de politietroepen. Zijn haar hing wild en verward over zijn schouders, zijn broodmagere benen waren krom van de Engelse ziekte. Hij was gekleed in twee jurken van zijn zuster. Dese „wilde jongen" wist niet, of hij een jongen of een meisje was. Een appel of een sinaasappel bleek hij nooit te hebben gezien. Hij keek naar een kat en vroeg: „Wat is dat?". Spreken kon hij slechts in gebroken zinnen. De „dame", mrs. Sullivan, komt van daag voor de rechter. Ze wordt beschuldigd van „verwaarlozing". /PARAGES mogen „kleine service" niet meer in rekening brengen. Dit hondt o.a. in: controle bandenspan ning, benzine-voorraad e.d. TYE BESPREKINGEN over het Ver drag met Oostenrijk te Londen zijn zo goed als doodgelopen. Men verwacht, dat de conferentie binnen kort zal worden verdaagd. T\E EERSTE KAMER debatteerde gisteren over de verplichte deel neming in een bedrijfspensioenfonds. Geen resultaat werd bereikt. De. zit ting wordt voortgezet om 1 uur van middag. jyjONTGOMERY heeft sterk aange drongen op terugzending binnen afzienbare tijd van een groot gedeel te van de 80.000 man sterke Neder landse troepenmacht in Indonesië. gEN MOTIE VAN WANTROUWEN tegen de Franse Regering werd gisteren met 380 tegen 228 stemmen verworpen. De motie werd door de communisten ingediend, omdat de Re gering geweigerd had opnieuw een debat over Indo-China toe te staan. QOEBITSJEF en zijn helpster Judith Coplon komen op 1 April a.s. te New-York voor de rechtbank wegens spionnage. SENATOR ALLEN ELLENDER, fi- libusterde tegen het filibuster- voorstel: hij sprak twaalf uur achter elkaar. Wat hij daarna deed vermeldt het bericht niet. J)E HAAGSE KOOPMAN J. V. leen de bij stukjes en beetjes zeven ton bij elkaar. Af en toe betaalde hij ook nog eens iets terug. Voor de rechter verklaarde hij gisteren, dat het nooit zijn bedoeling was geweest iemand op te lichten. JJE BELGISCHE luchtstrijdkrachten worden gereorganiseerd. Dat kost voor 1949 minstens 540 millioen fres. JJEVIN EN SCHUMAN zullen naar Washington reizen om daar 4 April het Atlantisch Pact mede te on dertekenen. Wanneer Portugal snel beslist (en daar is sprake van) kan het op die dag precies nog meedoen. ^JAPELS EN TURIJN maakten gis teren demonstraties mee tegen de aansluiting van Italië bij het Atlan tisch Pact. Er vielen vele gewonden en talrijk waren de arrestaties. om 10 uur present waren, stond er al een meneer naarstig te informeren naar de voorzitter. Een minuut later meldde zich een tweede en reeds vreesden wij er op over te zullen schieten toen de heer Mertens ons zijn kamer wist binnen te loodsen. Een half uurtje had hij gezegd en om geen tijd te verliezen, liet hij er geen gras over groeien, Over het on derwerp, bedoelen wij. Die derde spreker in de bus had ge lijk, begon onze gastheer. Jan had nog geen al te heldere kijk op de medezeggenschap welke het Epis copaat voor de arbeider, laat ons zeggen: voor de werker, opeist. Dat kan ook bezwaarlijk anders, want tenslotte leven wij op de drempel van twee werelden en welke ont dekkingsreiziger kent het land dat hij nog nooit betreden heeft! Con creet genomen, zullen wij het pas betreden als de wet op de publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie en de wet op de ondernemersraden aan de orde komen. Intussen is het toch wel goed er hier nog eens de aandacht op te vestigen, dat de Bisschoppen spreken van een „zekere" medezeggenschap. Er kan immers geen sprake zijn van persoon lijke medezeggenschap. Ieder zijn stiel, zegt de boer, en wie zou durven beweren, dat men voor bv. een directeurschap van een onderneming niet een bepaalde ken nis en kunde nodig heeft, welke niet aan iedere bedrijfsgenoot gege ven is. Als er dus van medezeggenschap sprake Is, dan zal het natuurlijk niet die zijn, welke de zaken op haar kop zou zetten of in de richting van so cialisatie zou drijven. BRANDENDE HARTEN Dat zijn de mannen, die de branding van de strijd onzer beweging voor betere sociale voorwaarden niet heb ben gezien. Onder hen zitten daarom ook sceptici erf juist in deze hoek hopen wij, dat de Bisschoppelijké brief en onze aan sluitende activiteit de riodige trek kracht zuUen uitoefenen. Om dit onderwerp dan af te sluiten, voeg ik er nog aan toe, dat juist uit onze arbeiderskringen de wens is ge komen om de Vastenbrief in druk in handen te krijgen. Zie, dat is het beste bewijs, dat de stof is ingeslagen. Het beste bewijs ook, dat men het niet bij het afkondigen van de brief wil laten, maar met dit document in han den zich een nieuwe toekomst wil ba nen. Reeds nu zijn de kaders, de stu dieclubs aan het studeren geslagen, DAGDIEVERIJ ■e'en onderwerp afgesloten te verkla- ren, is gemakkelijker geponeerd dan gedaan, want terwijl onze volgen de vraag een ander onderwerp in luidde, dwaalden de gedachten des ondanks weer terug naar het uit gangspunt. Onze vraag luidde: Onder alle onderwerpen, welke in de Vas tenbrief worden aangesneden, trof ons de opmerking over de gestage arbeid, welke van elke werker wordt geëist. Hoe denkt men in arbeiders kringen daar over! Slot op pag. 2. TJToe staat men in arbeiderskringen eigenlijk tegenover het onderwerp Heeft men er vertrouwen in of is men sceptisch gestemd. De katholiek georganiseerde arbei - der heeft stellig vertrouwen in de toe komst. Een feit is echter dat er in ons land nog heel wat ongeorganiseer de mensen rondlopen en hun fout is, dat zij geen idéé er van hebben, wat de arbeidersbeweging in de loop van haar bestaan reeds heeft bereikt. De eersten hebben echter de resultaten dikwijls onder hun ogen zien groeien en als zij thans kennis nemen van de Vastenbrief, dan weten ze, dat dit weer kostbare richtlijnen zijn welke door de organisatie geleidelijk uitge werkt zullen worden. Met dat al moge hieruit blijken, dat wij als arbeidersbeweging en elk harer leden afzonderlijk nog wel wat werk hebben te verrichten en in het bijzonder denken wij dan aan de jonge arbeiders. T\E REGERING maakt tot haar leedwezen bekend, dat van de Koninklijke Landmacht een en veertig leden zijn gesneuveld of tengevolge van oorlogsverwon dingen zijn overleden: Sold. Ie kl. H. J. H. in den Kleef (Heijthuizen L.). Sold. H. J. Ein- mahi (Kerkrade). Sold. Ie kl. J. de Groot (Huizen, N.H.). Sold. R. van Klinken (Nieuwweerdinge, Dr.) Sold. Ie kl. D. de Kok. (Al- blasserdam). Sold. J. B. Krops, (Odoorn). Sold. H. F. Huttinga (Velsen N.H.) Korp. C. Magielse (Utrecht). Sold. M. W. Oppers, St. Oedenrode) Sold. A G Orval (Tegenlen L.). Sold. J. Sietses, (Enkhuizen). Sold. Ie kl. W. Breen (Gouda). Serg. N. H. Be- dendsen (Oosterbeek). Korp. K. van Dijk (Amsterdam). Serg. R. H. Gademann (Didam). Sold. Ie kl. G. van der Hout (Monster). Sold. J. Huijsman (Schipluiden). Sold. M. H. de Jong (Vleuten). Sold. A. Ju, (Leiden). Sold. J. Vermeulen Waddinxveen)Sold. L. van Wilgen (Boskoop). Korp. A. A. van der Hulst (Voorburg). Sold. Th. M. Hermans (Rotterdam). Sold. J. W. v. Winsen (Woerden) Sold. Ie kl. T. G. M. Hulst (Bergh GUL). Sold. Ie kl. H. Koppenaal, Breezand AnnaPaulowna)Serg.- maj. J. Rusman (Haarlem). Sold. M. F. Ahaus, (Amsterdam, O.). Sold. J. G. Windmeyer (Rotter dam). Sold. P. J. Haanraats (Eij- gelshoven). Korp. G. Hanssen (Llessel gem. Deurne). Korp. J. H. van Poortvliet (Nijmegen). Sold. Ie kl. J. C. Dekkers (Eind hoven). Sold. W. A. van Gerwen (Valkenswaard)Sold. N. Sijm, (Wieringermeer)Sold. P. S. Ha ves (Horn L.). 2e It. jhr. G. J. A. Schimmelpenninck (Zeist). Sold. F. C. van Zundert (Hoeven N.B.) Korp. C. Bouius (Nijmegen). Serg. P. H. Schotte (Den Haag). Serg. H. J. van Hassel (den Bosch) L» GESPREK MET RAUTER tiet RIJKSINSTITUUT voor Oor logsdocumentatie heeft zich diep gaand bezig gehouden met het op sporen van alles, wat zich heeft af gespeeld rondom Rauter. Drs. L. de Jong en prof. Posthumus haden o.a. een gesprek met Rauter in de gevan genis, waaraan we ontlenen: Tijdens ons onderhoud met Rauter, op 3 April 1947 in de gevangenis te Rotterdam, confronteerden wij Rau ter voor de eerste maal in onze ge sprekken met het lot der Nederland se Joden, die op zijn bevel opgejaagd, opgesloten en gedeporteerd waren. Fragmenten uit zijn brieven werden hem getoond, waaruit een overijverig jodenvervolger sprak. Passages wer den voorgelezen uit een toespraak,- door hem in 1943 gehouden, waarin hij de S.S. tot onbarmhartig optre den aanmaande. Er vielen lange pau zes in het gesprek. Zakelijk kreegt hij te horen, wat er in Auschwitz, in Sobibor, op bevel van zijn aanbeden Reichsfuehrer-SS met zoveel tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen gebeurd was, die h ij uit Westerbork doorgezonden had. „Ich habe es nicht gewust". „Maar hebt u zich nooit afgevraagd, wat het lot zou zijn van al die zuige lingen en ouden van dagen en inva- licen, die u midden in de winter in goederenwagens naar Polen liet rij den?" vroeg prof. Posthumus. „Es war krieg". „De mensen, die In 1942 doorgezon den werden, waren op het jeind van het jaar bijna allemaal al dood. Wan neer de trein Westerbork verliet, gingen de mensen hun dood tegemoet. En die regering van u, deze heren wilden de wereld regeren. Begrijpt u nu misschien de afschuw, die wij allen voelen en de schuld, die op het Duitse volk rust?" Rauter zweeg. Een bedremmeld zwijgen. Voor het eerst. „Sie haben einer schachten Sache gedient". In de stilte viel slechts één woord van Rauters lippen: „Schicksal". Verhoogde kinderbijslag voor pensioentrekkers TVE TWEEDE KAMER hield zich gisterenmiddag o.a. bezig met en kele kleinere wetswijzigingen. Zo werd o.m. zonder stemming goedge keurd het ontwerp tot het verlenen van tijdelijke bijslag ingev. Noodwet Ouderdomsvoorziening en tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet. Tengevolge daarvan zal de bijslag van ouden van dagen worden bepaald op f 2.50 per maand v. gehuwden en op f 1.50 voor ongehuwden. De kos ten bedragen rond 6.5 millioen gld. per jaar. De verhoging zal ingaan per 1 November 1948. De kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers thans bedragende f 10 per kind en per maand voor de eerste drie kin dern en f 12.50 per kind en per maand te rekenen van het vierde kind wordt volgens het tweede ontwerp verhoogd met f 1 per maand. De kos ten van deze verhoging zullen naar raming f 1.1 millioen per jaar bedra gen. De voorgestelde verhoging zal ingaan op 1 October 1948. Albin Rauter, wiens verzoek om revisie van het over hem uitgesproken doodvonnis is afgewezen, is nooit geheel de gevolgen van de op hem ge pleegde aanslag bij de Woestehoeve te boven gekomen. Een foto van de met kogels doorzeefde BM.W., waarin Rauter zich tijdens de aanslag bevond, daags na het gebeurde. VTOLGENS een U.P.-bericht in De Maasbode heeft Dr. van Roijen in een persconferentie verklaard, dat Nederland wellicht zal instemmen met de terugkeer der republikeinen naar Djokja. Dit echter onder voorwaarde, dat de Indonesiërs kunnen aantonen, dat een dergelijk besluit niet zal lei den tot „chaos en represailles". Zodra de beslissing van de Veilig heidsraad bekend zal zijn zal de Bij eenkomst Fed. Overleg weer verga deren, aldus meldde het Chinese dag blad „Keng Po", volgens hetwelk de B.F.O. haar houding zal laten afhan gen van die van de Veiligheidsraad. Het blad schrijft verder: „In een gesprek met een woord voerder der B.F.O. hebben wij verno men dat, wanneer de door Canada voorgestelde resolutie door de Veilig heidsraad wordt aangenomen, de de legatie van Oost-Indonesië aan de B. F.O. een resolutie zal voorstellen, waarin wordt verzocht, te Batavia voorbesprekingen te houden tussen de Republiek, de B.F.O. en de Regering TN HET KADER van de maatregelen, welke beogen een bestemming te geven aan de aardappelen van oogst 1948, heeft de Minister van Land bouw, ter stimulering van spoedige afzet van voorraden niet meer con sumptie-waardige aardappelen uit be paalde gebieden van het land (spe ciaal de kleistreken) tot de volgende subsidie-regeling besloten: Aan stomers van de uit bedoelde gebieden gekochte en aangevoerde aardappelen zal een subsidie worden uitgekeerd van f 1 per 100 kg. verse aardappelen met een normaal tarra- gehalte. Dit onder voorwaarde, dat voor eigen rekening en risico wordt ge stoomd en het gestoomde product aan derden wordt verkocht, dan wel, dat in loon wordt gestoomd voor hande laren in (gestoomde) voederaardap pelen. Het stomen door of in loon voor telers geeft geen recht op deze subsidie. Voorts gelden de voorwaarden, dat een contract met het Aan- en Ver koopbureau voor Akkerbouwproduc ten (A.V.A.) moet worden afgesloten en dat voor 1 Mei'a.s. een minimum- hoeveelheid aardappelen moet zijn ge stoomd. van Indonesië als vertegenwoordigster van de Nederlandse Regering. Indien de B.F.O. dit voorstel zal aannemen, zal dit de eerste bespreking zijn tus sen deze drie groepen". Voorts vernam het blad, dat „de delegatie voor de Ronde Tafel Con ferentie uit één Indonesische delega tie zal bestaan en niet uit een repu blikeinse en een B.F.O.-delegatie, zo als door Den Haag werd voorgesteld. Naar aanleiding van dit laatste ver nemen we van bevoegde zijde, dat „Den Haag" geen enkel voorstel in deze zin heeft gedaan. Instede daar van is zowel aan de republikeinse lei ders als aan de B.F.O. medegedeeld, dat, indien de afgevaardigden zouden geraken tot de vorming van één In donesische delegatie, dit de Regering slechts aangenaam zou zijn. In 1924 legden twee beroemde skilo pers, Arnold Lunn en Hannes Schnei der, de grondslag voor de klassieke Ariberg-Kandaharskiloop welke afwis selend in Sankt Anton, Mürren en Chamonix wordt georganiseerd. Bij het zilveren jubileum van deze wed strijd waren zowel de stichters, als alle winnaars aanwezig, maar ook de beide oudste Nederlandse prinsesjes waren van de partij. Hier ziet men Prinses Beatrix en Prinses Irene sa men met Lunn (links) en Schneider bij deze belangrijke sportgebeurtenis. HAAGSE BRIEVEN ■J^OG niet zo lang geleden behan- delde een der Limburgse bladen het probleem van de combinatie van st. atkundig hoofdredacteur van een dagblad en van practisch politicus. Het blad voerde een aantal bezwa ren aan tegen deze combinatie, waar over men verschillend kan oordelen, maar die naar de mening van velen inderdaad bestaan. Hoe groter verantwoordelijkheid de politicus draagt in het parlementaire 1< ven, des te ernstiger kunnen be paalde bezwaren gelden èn ten op zichte van de voorlichting die hij als redacteur verplicht is te geven èn ten opzichte van zijn politieke mede werkers en niet minder van de re gering of de regeringspersonen met wie hij uiteraard voortdurend contact heeft. In bepaalde omstandigheden zal hij zelfs, zoals in perioden van crises of kabinetsformatie moeten zwijgen, kan hij als gevolg van zijn staatkundige positie geen voorlichting geven. Maar aan de andere kant, hoe gro ter zijn verantwoordelijkheid, des te betrouwbaarder zal zijn voorlichting zijn en des te meer overwogen, des te groter dus ook de waarde van zijn voorlichting voor het volk. WANNEER een dergelijke redacteur en met name de Staatkundig Hoofdredacteur van de Volkskrant, die tevens voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie is en wiens voorzichtigheid bijna spreekwoorde lijk is geworden, zich op bijzonder felle wijze en voor niemand mis te verstaan uit, dan moet daarvoor wel een bijzondere reden aanwezig zijn. Die reden heeft Prof. Romme aan wezig geacht in het opzienbarende hoofdartikel van het voorlaatste num mer der Linie. Een artikel, waarin „onwil" verweten werd aan de KVP en derzelver fractie om de Indone siërs de vrijheid te gunnen, dwz. de Koninklijke rede van 1942 waar te maken. Prof. Romme heeft niet zonder pathos uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over een der gelijke voorlichting. Maar tevens heeft hi' in zijn Volkskrant-artikelen het beleid van de Linie zelf ten opzichte van het Indonesische probleem aan de kaak gesteld, door uitspraken uit onderscheidene recente artikelen van dat blad te citeren, volkomen in strijd met de opvattingen vermeld in het artikel, dat om bovengenoemde reden zijn verbazing en verontwaardiging had gewekt. De degelijke, rustige, weloverwogen Maasbode heeft zich daarna aan de zijde van Prof. Romme geschaard eri de Linie bovendien gewezen op haar eigengereide, alles-alleen-beter-we- tende artikelen, op haar gebrek aan tact. En wat antwoordde de Linie? In een der „mededelingen van de Redactie" beperkte zij zich met te verklaren, dat zij bij het gebruik van het woord „onwil" er desondanks van overtuigd was, dat de KVP-fractie oprecht het welzijn van Nederland en Indonesië op het oog heeft gehad. Dat alleen een zakelijke afkeuring was geuit. Geen woord van excuus over haar dan wel bijzonder onduidelijke uit eenzetting. die èn door de Volkskrant èn door de Maasbode, om enkele voorbeelden te noemen, zo geheel an ders werd begrepen. Ik ben overigens erg nieuwsgierig naar het verweer van de Linie tegen de argumenten van Prof. Romme be treffende het beleid van dit week blad op Indonesisch gebied. Ik neem althans aan, dat dit verweer nog zal komen, hoewel voor de Linie in dit opzicht zeker geldt: You never can tell. reet, dat die beesten litspier beschikken, als de armspieren Alleen koken helpt al. Met 'n uitje. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later wisselend bewolkt met enkele buien. Mati ge lot krachtige wind tussen N.- West en Zuidwest. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 18.45 uur. Maan op 21.29 uur. Morgen: zon op 6.51 uur. Maan onder 7.52 uur. (II Slot) ja ADAT in het voorgaande artikel de levensloop van Willem II is geschetst tot aan de stichting van het Verenigd Koninkrijk, komt thans deze tijd (1815-1830) aan de orde. Na de plechtige bruiloft te St. Petersburg woonde de prins beurte lings in het Noorden en het Zui den, met een onmiskenbare voor keur voor Brussel en Tervueren. Uit het gelukkig huwelijk werden vier kinderen geboren, een gelukkig ge zin, waarvoor de prins een goed huisvader was. De beroemde militair was evenwel geen goed mensenkenner en geen po liticus, n tegenstelling te' zijn va- dei Dit leidde herhaaldelijk tot cor, flirten door onberaden stappen van de prins op het gebied van de bin nen- en buitenlandse politiek De his torie heeft hem intussen in het ge lijk gesteld in vele gevallen waarin hij van mening verschilde met zijn vader ten aanzien van de tegenover dp Belgische grieven te volgen poli. tiek. Reeds in die tijd zelf koos eep man als G. K van Hogendorp, In- Willem I verwijderd van het poll tieke toneel, onomwonden de zijae van de prins. De onbevangen eerlijkheid van de prins en zijn goed hart maakten hem meermalen het slachtoffer van pou- tieke en andere intriganten, die he: op zijn invloed of zijn bfurs gemunt hadden In 1829 werd bij te Brussel het slachtoffer van een internationale gauwdief, die het verlaten paleis bin nendrong en voor millioenen aan ju welen roofde. Het werd een „cause celèbre", die jaren gehangen heeft en waarbij de goede naam van de prins ernstig geschaad werd door allerlei ge roddel, juist in de kritieke jaren van het Verenigd Koninkrijk. Het is ove rigens wel wat al te veel „van het goede" om aan deze schandaalzaak alléén één en dertig bladzijden te ge ven (Hallema blz. 90121). DE BELGISCHE OPSTAND, 1830 TJET failliet van de ongelukkig ge voerde eenheidspolitiek trof de prins van Oranje recht in" het hart Het heeft hem nog dieper getroffen dan zijn vader. Hij hield van het le ven in de Zuidelijke Nederlanden, hij had er vele vrienden, hij was er po pulair. hij had telkens en telkens weer gewezen op de misvattingen van de regering, die moesten uitlopen op een ramp. Zou hij die ramp nog kun nen keren? Hij vprliet de troepen, waarmee hij in Brussel de rust moest herstellen, en begaf zich alléén te midden van de revolutie. Levensge vaar en verguizing door het grauw telde hij niet, als hij de ramp maar ko keren. Een kloeke eigenmachti ge daad van de koning, de onver wijlde afkondiging van bestuurlijke scheiding, waar de prins op aandrong, had de ontwikkeling van de revolu tie wellicht nog in de kiem kunnen smoren. Wederom aarzelde de koning en riep de Staten-Generaal bijeen, waarmee vele kostbare dagen verlo ren w-~m. Inmiddels moest de voor Brussel gebleven prins Frederik ge- waDenderhand de" rust herstellen. Toen hij hiertoe niet in staat bieek en zich na weinige dagen van bloe dige stratengevechten moest terug trekken was de toestand hopeloos, al besloten de Staten-Generaal nu tot bestuurlijke scheiding. Om die uit te voeren en zó de een heid nog te redden, begaf prins Wil lem zich naar Antwerpen. De sepa ratistische beweging had evenwel van Brussel uit, reeds zo ver om zich heen gegrepen, dat er volgens de Belgische adviseurs van de prins maar één kans meer overbleef voor het Huis van Oranje, n.l. deze, dat de prins zich aan het hoofd stelde van de hele „na tionalistische" beweging. Dan zou la ter, als de prins zijn vader in het Noorden opvolgde, het Koninkrijk der Nederlanden kunnen worden hersteld. De mislukking van deze laatste po ging, die door de separatisten te Brus sel werd afgewezen, betekende het einde van het Verenigd Koninkrijk (October 1830). DE TIENDAAGSE VELDTOCHT 1831 T)E conferentie der grote mogend- heden te Londen bekrachtigde de scheiding en herstelde de voormali ge grenzen. Willem I aanvaardde de ze regeling, maar de Belgen wezen haar af (om Limburg en Luxemburg) Toen ontwierp de conferentie een nieuwe regeling, die veel gunstiger was voor België. Willem I riep nu zijn volk te wapen om zijn rechten te ver- dedigén. Prins Willem verzamelde zijn troe pen in Noord Brabant, trok België binnen, scheidde de twee Belgische legerafdelingen, versloeg het Maasle ger'bij Hasselt en het Scheldeleger bij Leuven. Op twintig kilometer af stand van Brussel kreeg hij bevel te rug te trekken, daar er een Frans leger op komst was om de besluiten van de conferentie kracht bij te zet ten. Prins Willem trok zijn troepen te rug naar Noord Brabant, waar ze ge legerd bleven tot 1839, omdat Willem I de derde scheidingsregeling, een compromis tussen de beide vorige, niet wilde aanvaarden. HOOFDKWARTIER IN TILBURG 1831—1839 TAE jaren, die de prins in Tilburg doorbracht, zijn van uitnemend belang geweest voor de geschiedenis van Nederland. De prins leerde er van zeer nabij het katholieke Bra bantse volk kennen, waarderen en liefhebben. Anderzijds was het voor het Brabantse volk een bevrijding uit een eeuwenoude minderwaardigheid dat het zijn volle vertrouwen, zijn aanhankelijkheid en zijn liefde met terdaad kon tonen aan het Oranje huis, dat thans in zijn midden ver wijlde in de persoon van "de sympa- tieke prins, die eenmaal koning zou worden. En 'iet was wel een zeer gelukkige omstandigheid, dat het Brabantse volk en de Katholieken van Bra bant en Nederland de prins op de in tiemste en meest overtuigende wijze konden naderen in de persoon van pasto-r Zwijsen, die eenmaal de eerste aartsbisschop van Utrecht zou worden va" de herstelde hiëarchie Brabant en Oranje, de Katholieken en Oranje hebben elkaar gevondei in Tilburg,^ in de prins en de pastoor. Maar óók in de eenvoudige mensen met wie de prins zo gemakkelijk kon omgaan. Dat Tilburg de prins na aan het hart lag, wordt toch wel op overtuigende wijze gedemonstreerd door 't opzien barende feit, dat de prins als koning in Tilburg een paleis liet bouwen om er van tijd tot tijd weer te gaan vertoeven temidden van „zijn vrien den". Hij heeft het, helaas, niet meer voltooid gezien,- maar is toch in zijn geliefd Tilburg, in een veel eenvoudi ger woning, overleden. Het dankbaar nageslacht zal dit met weemoed her denken in het Paleis-Raadhuis. Tilburg is nog vol herinneringen aan Willem II. Men kan er enige frag menten van vinden bij Hallema, zoals de Koningshoeven, de Schaapskooi en vele merkwaardige bijzonderheden uit het dagelijks leven. KONING WILLEM II 1940-1849 A Is wij van de regering van koning Willem II alléén vermelden, dat hij de Katholieken van Brabant en Nederland tot gelijkwaardige en vol- berechtigde burgers wilde maken door maatregelen ten gunste van hun kerkelijk bestuur, van het katholiek onderwijs, van de bijna verdwenen kloosters, vah katholieke benoemin gen, dan speuren wij daarin de in vloed van zijn ridderlijk en onbevan gen gemoed, van zijn afkeer voor on recht en achteruitzetting, maar óók van zijn jarenlang verkeer in Brabant en in Tilburg met mannen en een be volking, die hem het volste vertrou wen gaven. En toen de grote beslissingen moes ten vallen voor de vrijheid van de katholieken bij de weerzinwekkende strijd om het placet en bij de grond wetsherziening van 1844 (vrijheid van onderwijs, vrijheid voor de kloos ters, vrijheid van kerkinrichting), strnd Willem II wederom op de bres voor deze vrijheden. Niet om zijn liberale" overtuiging, maar omdat hij geen onrecht en achteruitzetting kon dulden. Vooral déarom zal Katho liek Nederland Koning Willem n f3- haar blijven en hem thans op "ige wijze bii het eeuwgetij van verlijden ir Tilburg, herdenken moed en baarheid. AUG. C, J. COMMISSARIS jyjIDDELERWIJL gaat de Linie door met haar merkwaardige voorlich ting ik spreek niet over het be ledigende versje tegen Romme in het laatste nummer in het allereerste artikel van deze week. Daarin wordt behandeld het op treden der communisten in West- Europa, het zich openlijk scharen aohter Moskou, ook in Nederland bij monde van de Groot. Terecht wordt vastgesteld, dat „ons" de organisato rische eenheid ontbreek, die Moskou zo duidelijk demonstreert. En dan komt weer <he onware, ge neraliserende. ontactische en op hoge toon geuite Linie-stijl: „In elk geval laten zij (dwz. de communisten! ons zien wat er mogelijk is in een we reld, die leeft onder de versteende leiding van halfblinde ouderlingen". Hiermee zijn geoordeeld en veroor deeld de leiders van het Westen, maar ook de Westerse Volken, de democra tische volkeren, die een dergelijke leiding hebben aanvaard èn blijven dulden. Geen woord over de groei, de be wuste groei naar eenheid, naar sa menwerking. in Benelux, in West- Europese Unie, in Atlantisch Pact, in het Federalistisch streven. Neen, de Linie heeft grote woor den nodig: daarmee is zij geoordeeld. jQRIE LEDEN van het Hongaarse Episcopaat bevinden zich op het ogenblik in het ziekenhuis. Mgr. Josef Grösz, aartsbisschop van Kalocsa, die optreedt als voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconfe rentie, zolang Z. Em. Kard. Minds- zenty zijn functie niet kan uitoefenen is opgenomen in het St. Franciscua- ziekenhuis te Budapest. Mgr. Alexander Kovacz, bisschop van Szombathely is reeds verschei dene weken geleden ln hetzelfde zie kenhuis opgenomen. Mgr. Ladislaus Banass van Vesz- prem, die voor enige maanden een ernstige operatie heeft ondergaan, is langzaam herstellende en bevindt zich in het Misericordiaziekenhuis te Bu dapest

de Stem | 1949 | | pagina 1