Breda ontving uit zijn historie kostbaarst kleinood Nederlands elftal wekt geen optimistische verwachtingen De verdeling van het bouwvolume VIJFHONDERD 3AAR GELEDEN: Belgen treden aan met een „uitgebalanceerd" team Een jubelende stoet begeleidde het H. Sacrament van Mirakel naar de Grote Kerk 0 NEDERLAND-BELGIE RIJFDE JAARGANG No. 1328 3e BLAD ZATERDAG 12 MAART 1949 Wordt het geheim der verdwijning ooit ontsluierd Veel teleurstellingen op de Zeeuwse eilanden Kindje, dat tweemaal werd aangegeven Nodig is: profiteren van zwakke details! DE laatste keren zijn we niet met een optimistisch gevoel naar de interlandontmoetingen tussen de Ne derlanders en de Belgen gegaan. Om dat we wisten, dat we nu niet direct met een kloppend team voor de dag konden komen en ook omdat we de kracht der Belgen nogal vrij behoor lijk kenden. P DERTIEN MAART 1449, morgen precies vijfhonderd mar geleden, was Breda in jubelstemming. Het Heilig acrament van Mirakel, dat al bijna anderhalve eeuw in Nier aart' was vereerd, werd op die dag naar Breda overgebracht, mdat de voortdurende overstromingen het plaatsje Niervaart ongeveer ter hoogte van het huidige Klundert voor bede- aartgangers steeds slechter bereikbaar maakten. Op een wijze, eantwoordend aan de vurige liefde, die het de miraculeuse ostie toedroeg, deed Niervaart zijn dierbaar bezit uitgeleide, it Breda waren aanzienlijke vertegenwoordigers overgeko- en: Heer Hendrik de Bie, koordeken van de collegiale kerk an Breda, en heer Jan Boot, representant van de bisschop van .nik, de andere heren van het Bredase kapittel en de overige eestelijkheid, zij allen volgden met afgevaardigden van de reldlijke magistratuur het „lieve heilige Sacrament-' op zijn aatste omgang rond de kerk van Niervaart. kV, k i j t. s 'if! t f 4 'i< ?L 1 f 1 i HÜ «aft riè i m ---.«*** n i ^TTTii Ties avonds zeer laat kwam men per schip in Breda aan, waar al liet goede volk was uitgestroomd met fak- els en kaarsen want het was zeer onker. Daar wachtten aan de kade op et eind van de Vischmarktstraat de eer van Breda Jan van Nassau met ijn gemalin Maria en hun hele gezin, 'aar wachtten de magistraten van de ad, voorzover ze niet waren mee ge- eest om het H. Sacrament af te halen, aar stonden de leden van de schutters- n ambachtsgilden en er is weinig fan- asie voor nodig om zich de kleurrijke stoet met al de pracht en praal van de Middeleeuwse kledij, de wapperende vaandels en vlaggen, en de schittering van kerkelijke gewaden die de flak kerende vlammen van de fakkels weer kaatsten, voor te stellen, die het Allerheiligste op zijn eerste tocht door Breda naar de Kerk, waar het een rustplaats zou vinden, vergezelde. IEDER JAAR OPNIEUW! Jijn eerste tocht, maar belange niet Zijn laatste. Want ieder jaar op nieuw trok in den vervolge op de Zondag voor St. Jarisdag een plechtige ..ommeganck" uit. waarbij de H Hostie door de straten van Breda werd rond gedragen. Een gebeurtenis, waarnaar duizenden vrome pelgrims uit verre omgeving kwamen zien. De gilden van Breda en van de dorpen uit de Baronie trokken mee in do stoet, fluit- en sna- renspelers ontlokten er de schoonste vooiskes aan hun instrumenten en ook de humor ontbrak er niet: de Reus en de Reuzin, de Wildeman en andere figuren braken de ernst en de waardig heid van de stoet met dolkomische in- itermezzi. Zo werd die ommegang een ware svnthesc van het rijke katholieke leven in die dagen, met ernst en waardig heid, maar evenzeer met sprankelende levensvreugde. Zo werd ze een eerlijk getuigenis van de liefde en de eerbied, die de Bredanaars hun Sacrament toe droegen. Ze droeg er toe bij de faam van het H. Sacrament steeds verder nlt te dragen, zodat bedevaartgangers niet alleen uil de Baronie, maar ook uit Holland, België Frankrijk en Duitsland met duizendtallen kwamen toestromen en op die wijze bijdroegen aan de wel vaart van Breda. het grote spel. jjond de eeuwwende werd de viering van de ommegang nog feestelijker, want de Bredase dichter Smekens had de wonderbare gebeurtenissen rond de miraculeuse Hostie geboekstaafd in 't V vanden Heiligen Sacramente van der Nyewer vaert" en de rederijkerska mer „Vreughdendael" bouwde met het telkenjare opvoeren van dit spel op de Grote Markt de traditie rond de ver ering van het H. Sacrament weer ver der uit. Het moet een vreugde geweest zijn de rederijkers dit spel te zien opvoe- en, dat op zo eenvoudige wijze al dat' mysterieuze rond de H. Hostie aan schouwelijk maakte, dat vertelde van de wonderen, die het Sacrament wrochtte en dat stellig tot uitbundig plezier van de toeschouwers de ho peloze strijd doet zien van een twee tal duveltjes, die kost wat kost dc goede uitwerkselen van het Mirakel willen tegenhouden en daarin natuur lijk niet slagen. Het voert Jan Bautoen ten tonele, de eenvoudige boer, die rond 1300 met twee vrouwen aan het turf steken was. aan het moer delven heette dat toen, op zijn akker aan de Nieuwe vaart. Tot dat daar opeens temidden van de vtf aarde een onbesmette hostie naar bo ven komt: „So sag ic dese hostie liggen in d'erde Ende die opnemende met oetmoede Werdt sy in mijn handt nat van bloede." Dat bloed aan die hostie is voor hem het bewijs, dat hij hier een geconsa creerde hostie gevonden heeft en vol ootmoed, omdat hij raakte aan wat het heiligst is op de aarde, liet hij haar weer vallen: „doen vielt weder in die selve stede (plaats!daar t geleghen hadde tevoren". Barrevoets en in boetekleed komt de „prochiaen". de pastoor, die de gevon den H. Hostie opneemt en naar-de parochiekerk overbrengt, waar ze op een afzonderlijk altaar geplaatst wordt en direct het voorwerp wordt van in tense verering. Maar de duivels „Son- digh Becoren" en „Belet van Deugh- den" zitten niet stil en trachten op alle mogelijke manieren tegen te gaan, dat het vinden van de bloedend Hostie als een mirakel wordt be schouwd. Ze brengen mr. Macharius, door de bisschop van Luik gezonden om een onderzoek in te stellen, aan het twijfelen. Gooit de hostie in het vuur, fluistert de ene duivel hem in; als ze verbrandt, dan is het stellig geen sacrament. Werpt ze in het water, sug gereert de ander, als ze in het water oplost „so en eest geen sacrament" Maar Macharius vindt een andere me thode om de echtheid van de hostie vast ie stelien. Onder felle protesten van de „prochiaen" en Jan Boutoen vat hij een priem en steekt vier maal ach tereen op de hostie: iedere keer op nieuw schampt het scherp als stiet het op marmer. De vijfde steek doet de Hostie bloeden uit vijf wonden. „O hey- lich sacrament" roept Jan Bautoen in aanbidding uit, „loff moet U vloyen van alle monden" en de pastoor barst uit in een lofzang op de H. Hostie, die met „herpen en luyten en ander spe len" geëerd moet worden. En daarna geschiedt het ene wonder na het andere. Een vrouw wordt in haar barensnood verlost, een kind, dat in het water verdronken scheen, krijgt het leven terug, kreupelen worden weer lopend. Heer Wouter, die tegen de Sacraccnen vechtend in gevangen schap geraakt, wordt na aanroeping van 't H. Sacrament verlost en ont loopt de dood door het vuur. En wat de duivels ook doen om de zich snel verbreidende faam van de H. Hostie te stuiten ze slagen niet. T-n- slotte, zo ziet het dit spel, waarvan de kerngegevens historisch onomstotelijk vast staan, zenden ze watervloeden en overstromingen naar Nieuwervaart, ze maken de kerk moeilijk bereikbaar voor bedevaartgangers en het ziet er De aankomst van de H. Hostie uit Niervaart. Ge deelte van het schilderij, dat in het Bredase museum hangt. „De plechtige ommeganc", zoals die is afgebeeld op het schilderij, dat vroeger op of bij het altaar van het H. Sacrament hing. Het schilderij hangt nu in Bredase stedelijk en bisschoppelijk museum. NveSruairU^oT p®'He'üi°en Sacramente van der euwervaert van de Bredase dichter Smekens. Het handschrift be Zlch in het archief van de kathedrale kerk in Breda. naar uit, dat dat uiteindelijk succes zal opleveren. Maar ook hier komen ze bedrogen uit: de bisschop van Luik bewilligt in het verzoek om het H. Sacrament over te brengen naar Breda: „opdat het volck mach blijven even vierich, so est beter in Breda der stadt om te erene." T\at volk van Breda is altijd vurig gebleven in de verering van het kostbaarst kleinood van zijn veelbewo gen historie. Het deed het met zang en muziek, met ommegang en met spel, met al de levensblijheid van een mid deleeuws katholicisme. Het trok er een machtige toren voor op en het bekleed de Gods heiligdom met alle luister, die het maar kon opbrengen. Totdat drie dagen beeldenstorm in 1566 veel van deze luister aan stukken sloeg en wat erger was het H. Sacra ment van Mirakel spoorloos deed ver dwijnen. NIET UIT HET HART. "ll/ïaar de H. Hostie mag dan uit het oog van Breda zijn, ze is stellig niet uit het hart. De devotie tot het H. Sacrament blijft iedere Bredanaar, iedere West-Brabander in het bloed. Daarvan getuigen de negen-en-twintig ommegangen, die duizenden en nog eens duizenden in de jaren sinds 1916 zijn gegaan in alle stilte dezelfde weg Scène uit Smekens mirakelspelzoals het in 1937 op de Grote Markt onder regie van Anton van de Velde is gespeeld. Zou de opvoering van dit spel weer geen jaarlijks terugkerende traditie kunnen worden, juist zoals het in vroeger tijden was? afleggend, die in vroeger tijden de H. Hostie ging. omstuwd en omjubeld door de gelovigen. Nog steeds is er hoop. dat eens de miraculeuse Hostie gevonden wordt. Is ze ingemetseld in een van de pilaren van de Grote Kerk? Onderzoekingen daar hebben niets opgeleverd. Of be vindt ze zich inderdaad in de vroegere kosterij op de hoek van de Houtmarkt? Ook daar zijn in 1934 onder leiding van pater Gregorius op grond van ver klaringen van een Franse dame, die een visioen zou hebben gehad, opgra vingen verricht, zoals er nu op het moment ook gegraven wordt aan de hand van aanwijzingen van de wichel roedeloper Dijkshoorn. Of heeft hij die de Hostie in veiligheid bracht Haar genuttigd en dit geheim meegenomen in het graf? We weten het niet. Maar wat we wel weten is, dat mocht de H. Hostie eens gevonden worden, Breda stellig in een jubel zou losbarsten zoals op de der tiende Maart nu vyfhonderd jaar ge leden, toen aan de- kade een schip meerde met zijn kostbare last. En wat we wel weten, is dat ook zonder dat het object van verering tast baar in ons midden is, Breda en West- Brabant zijn devotie tot de miraculeuse Hostie als een kostbare traditie blijft bewaren, en dat ieder hoopt, dat het nog eens zover mag komen, dat een jubelstoet door onze oude straten de stille ommegang van nu gaat vervan gen en dat de Markt ieder jaar opnieuw weer de duizenden pelgrims aan de voet van die machtige toren, het H. Sacrament ter ere opgericht, ziet in een machtig eerbetoon aan de H. Hostie en dat het schone spel van Smekens mede weer deel gaat uitmaken van de rijke traditie, die zich rond de verering van het H. Sacrament vijf eeuwen geleden is gaan vestigen. Een KLEIN OPINIE-ONDERZOEK bü de gemeentebestuurderen op de Zeeuwse Eilanden over de verdeling van het bouwvolume, doet zien dat over het algemeen de teleurstelling overweegt. Hoewel ieder begrip toont voor de omstandigheid dat er heel wat minder te verdelen viel dan in 1948 toen Zeeland met 1800 huizen uit de bus kwam, hadden de meeste gemeenten iets meer verwacht. Zelfs te A lissingen dat met de „hoofdprijs" in de vorm van 128 woningen uit de bus kwam, ont moetten wij geen enthousiasme. Men wees ons daar bijv. op het feit, d3t de gemeente meest montage- woningen en slechts "16 normale hui len krijgt, wat voor de herbouw van de binnenstad van weinig betekenis is. Zowel in de Schelde-stad als te Mid delburg. dat 68 woningen kreeg, waar van 40 van het montage-type, hoopt men op een stevig aandeel uit de z.g. herbouwpot. maar omdat heel Walche ren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen mitsgaders Schouwen daarop vlast, er kent men zelf dat de verwachting al licht te hoog zal zijn. In Goes is de ontstemming van B. en W. van meer uitgesproken aard en een krachtig protest is in de maak. De gelijkschake ling der gemeenten achten B. en W. funest. H.i. verdienen de actieve ge meenten meer dan de in-actieve. Goes kan nog best 200 huizen inschikken en als men het dan met 13 moet doen. Ook in Ovezande en Hoedekenkerke gemeenten die niets kregen was de stemming beneden nul. Hoewel in beide gemeenten de voor oorlogse huizenvoorraad weer op peil is, bestaat er nog 'n tekort en het uit zicht op aanvulling is thans voor ge ruime tijd verdwenen. 's Heerenhoek. dat 24 woningen had aangevraagd, kreeg er slechts 2, ter wijl er nog 8 in aanbouw zijn. Het feit dat de gemeente in December J.l. 4 woningen ontving is natuurlijk van in vloed geweest op de geringe toewijzing. De burgemeester betreurde de gang van zaken zeer, dar er nog vele en zeer ongewenste dubbele beweningen zijn en Jonge mensen geen kans krij gen om een gezin te vormen. MEER BERUSTING. DIJ het gemeentebestuur van Hein- kenszand ontmoetten we iets meer berusting. Deze gemeente ontving 6 woningen, maar daar zijn er 4 bij van het z.g. „van Dalen-type", waar men niet zo buitengewoon enthousiast over is, om dat dit type, dat geen verdieping heeft een massa bouwgrond vraagt, die in Heinkenszand niet goedkoop is. Men wil nu proberen daar normale woningen voor te krijgen. Kruiningen is er ook niet al te best afgekomen want terwijl de gemeente nog 80 woningen kan inschikken en 20 particulieren aanvragen indienden om zelf te mogen bouwen moet het genoe gen nemen met 2 hulzen van het nor male type. Het gemeentebestur ziet echter in dat G.S. hebben moeten roei en met de riemen, die ze hadden. Deze laatste mening, domineert ook bij het gemeentebestuur wsn 's Heer Arendskerke dat ook gaarne een groter portie dan 4 woningen had ontvangen, want er liggen verschillende herbouw- gevallen ter behandeling. Aanvragen voor particuliere bouw, Samenwonin gen zijn er bovendien vele en het aan tal krotwoningen op het platteland is evenmin gering. OOK SCHOUWEN EN THOLEN voor twintig woningen, moet het er met twee doen. Op de wijze van verdeling wilde het gemeentebestuur geen critiek oefenen doch het resultaat voor Tholen vond men teleurstellend. Het prov. bestuur zal van deze reacties wel niet opkijken. Als men 'n zevenhonderd huizen ver delen moet over ruim 100 gemeenten, die bijna allemaal achterop zijn ge raakt met de woningbouw en waarvan er velen verschrikkelijk leden door de oorlog, is een bevrediging onder de bedeelden niet te verwachten. G.S. zullen de critiek echter kunnen verdragen, omdat zij weten naar beste overtuiging gehandeld te hebben. Domme vader met een goet hart TN HET BOSSCHE arrondissement deed zich, het doet er niet toe waar het gebeurde, iets heel eigen aardigs voor. Daar was een echtpaar, welks huwelijk niet werd gezegend met kinderen. Beide jonge mensen verlangden er vurig naar en zij zoch ten naar een kind als een gouddelver naar goud. Eindelijk hadden zij iets gevonden Een buiten-echtelijk kind in Arnhem zouden zij willen adopteren en om hun nieuwe bezit geheel aan zich te kunnen binden, gaf de vader op 'n goede dag de baby aan 't bureau van de burgelijke stand hunner woon plaats aan als een kind, dat uit hun echt was ontsproten Daartoe liet de man het kind administratief twee maal geboren worden: eens in Arn hem en eens in zijn nieuwe woon plaats in een Brabantste stad. Dit geval liep anders af dan de onver standige nieuwe vader met't tere hart zich had voorgesteld, ook al wist en begreep hij dat hij niets mee." ct minder had gedaan dan een ambte naar te bewegen een authenbe.te acte vals op te stellen en te registre ren. De man gaf dat vcor de Bossche rechtbank eerlijk toe nadat de presi dent er hem op had gewezen, dat ais er in de registers der bevolking kon geknoeid worden, vroeg of laat de ellende niet zou te overzien zijn. „Wat u ten opzichte van het kind deed, was goed en ik kan mij levendig voorstet ien, dat u en uw vrouw de zorgen voor een kind op u wilden nemen, maar met die aangifte waart u er volkomen naast!" De man gaf dat nogmaals toe De officier van justitie etste wegens valse aangifte een geldboete van f 100.subs. 20 dagen hechtenis. /"kok op Schouwen en Tholen treft men de mineurstemming aan. Zierikzee, dat 14 woningen krijgt, waarvan er tien tot het normale type behoren, is de grootste erfgenaam, maar de rest der gemeenten moet het met heel bescheiden porties doen. Alleen te Bruinisse bleek men dank baar voor het toegewezen getal van 5. De gemeente Tholen die binnen haar bouwplan 1947 nog plaats had NA DE DRIE gelijke spelen van het vorige jaar tegen de Belgische nationale ploeg (11, 22, en 11) is het begrijpelijk, dat men in de Benelux-landen met extra grote belangstelling uitziet naar de wedstrijd van morgen. Immers, de vorige keren konden de Belgen, ondanks een technische meerderheid, geen succes behalen. En het is dus vanzelfsprekend, dat onze Zuiderburen er ditmaal alles op zullen zetten de Oranjehemden er eindelijk eens onder te houden. Dat dit uitermate moeilijk is, vooral in Amsterdam, daarvan weten de Bel gen mee te praten. Want we moeten in onze archieven tot 1933 terug gaan om een Nederlandse nederlaag op eigen veld te kunnen vinden. (1—2). Nog nooit zijn we echter zo weinig optimistisch geweest als thans. En RADIO-REPORTAGES VAN DE WEDSTRIJD: Hilversum I, (301 meter) van 14.05 tot 17 uur reportage met muziek „omrand". Brussel, Vlaams (322 meter) 15 uur verslag wedstrijd. dat wel vooral hierom, w|jl de Ne derlandse ploeg om het zacht nlt te drukken er nogal merkwaar dig uitziet. Wij heben j.l. Maandag al uitvoerig onze bedenkingen tegen dit elftal ge uit. Wij geloven voornamelijk, dat de bezetting van de backplaats door de SVV-er Steenbergen geen gelukkige vondst is. Waarom de Maastrichtenaar van Bun voor hem het veld moest rui men is voor ons een compleet raadsel, want van Bun heeft in alle wedstrijden bewezen zijn plaats waard te zijn en hij heeft dit bovendien op de tech nische dag te Nijmegen weer getoond, o De bezetting van de midvoorplaats door de Rotterdammer Brandes kan ons ook al niet bekoren, zeker om dat deze Brandes in geen enkel opzicht bewezen heeft uit het ideale midvoor- hout gesneden te zijn. Opvallend is wel, dat vrijwel alle sportjournalisten het erover eens zijn, dat de Tilbur- ger van Roessel meer recht had in 't nationale elftal te worden opgesteld. Alleen de „Sportkroniek" verbaast 't verkiezen van Brandes niet zo heel erg. Maar met de Sportkroniek moet men voorzichtig zijn. Daar zet men nogal eens graag een Westelijke bril op. Dit blad schrijft ook „hoe vaak moet Rijvers nog falen om uit het Ne derlands elftal te worden gelaten". Nu is het waar, dat de Bredanaar niet in alle interlands goed was, maar daar staat toch tegenover, dat van een ab soluut falen niet kan gesproken wor den. Wij hebben er Maandag reeds op gewezen, dat Rijvers' medespelers hem nogal eens niet plegen te begrijpen, en dat dit dan heel onjuist op de rug van de Bredanaar neerkomt. De Sportkroniek negeert zulks op hoog hartige manier. En vergeet ook, dat er diverse keren Westelijke vertegen woordigers in het nationale team be land zijn, die stukken meer gefaald hadden dan Rijvers. De Sportkroniek doet er verkeerd aan zo te hakken op de niet-Westelijke spelers in het Oran je-elftal (over de Munck en van Roes sel wordt bovendien geen woord ge zegd en over het passeren van van Bun praat men heen) en het in de zon zetten van het Westelijke dito. Maar laten we terugkeren tot ons uitgangspunt. En als we dan onze eerlijke mening mogen geven over het Nederlandse elftal, dan kunnen we concluderen, dat deze samen stelling ons vertrouwen niet beeft. Hetgeen echter niet wil zeggen, dat we de Nederlandse elf Zondag niet warm zullen aanmoedigen. Want een extra zetje heeft het Oranjeteam heus wel nodig. Misschien dat dit zetje ons weer een surprise kan bezorgen? GEVAARLIJKE BELGEN T ATEN we het hopen, want de Bel- gische ploeg ziet er dit keer zeer gevaarlijk uit. Er zijn verschillende nieuwe gezichten te bespeuren, maar deze nieuwelingen moeten, volgens de Belgische pers, bewezen hebben hun plaats meer dan waard te zijn. Be langrijk is. dat elke speler opgesteld staat op dezelfde plaats, waar hij ook in zijn club opereert. Bij vorige Bel gische elftallen was dit niet het ge val. Een handicap voor de Belgen is, dat Anoul dit keer door een verwonding niet van de partij is. Anoul was an dere keren de beste man van het veld. Zijn plaats is ingenomen door de Waal STEENBERGEN (SW) V. SCHIJNDEL (SW) LENSTRA WILKES (Heerenv.) (Xerxes) KRAAK (Stormvogels SCHIJVENAAR (EDO) DE VROET (Feyenoord) RIJVERS CLAVAN (NAC) (ADO) MöHRING (Enschede) BRANDES (Feyenoord) Reserves: De Munck (Sitt. Boys), Albers (Vitesse), Kroon (Feyen oord) en van Dijk (Ajax) LEMBERECHTS GOVARD MERMANS COPPENS THIRIFAYS (FC Mech.) (FC Luik) (Anderl.) (Beerschot) (Sp. Charl.) MEES CARRé (Antwerp) (FC Luik) L. AERNAUDTS (Berchem) MEERT (Anderlecht) Reserves: Daenen (Tilleur), Hendrickx (Lyra), Coppens 'FC Méehe- len) en Fr. Chaves (Gantoise). HENRIET (Sp. Charleroi) GILLARD (Standard) Advertentie Gillard, het prototype van een dén- benige voetballer, die bijzonder hard is in tacklings. Zijn zwak is zijn dek king. En wanneer onze rechtervleugel daarvan handig kan profiteren, wel dan kunnen er inderdaad verrassingen uit de bus komen. In tegenstelling tot allerhande uit België overwaaiende geruchten is „Torreke" Lemberechts toch opge steld. Het heette, dat hij ziek was, maar met die ziekte schijnt het dan toch zo'n vaart niet gelopen te heb ben. De razendsnelle Mechelaar zal ons wel weer vergasten op een stuk of wat fantastische sprints langs het lijntje, die steeds besloten worden met vlijmscherpe voorzetten. In de Belgische voorhoede ontbreekt stormram Mermans weer niet. Hij krijgt ditmaal zijn oude concurrent te genover zich: Möhring. Als het oude liedje van lijf-aan-lijf-gevecht zich nu ook maar weer niet gaat herhalen. Twee schutters van formaat staan op de binnenplaatsen: de Luikenaar Govard en de Sinjoor Coppens. Krij gen zij kansen, wel dan kan Kraak er zich op voorbereiden gekraakt te worden. Vooral Govard is een mannetjesput ter, die evenwel geen technisch-fijn werk kan leveren. Zowel hij als Cop pens zijn zwak in het vierkantwerk (het samenspel tussen de halfs en bin- nenspelers) en hebben geen adem ge noeg om lustig te kunnen „zwerven". En het ligt voor de hand, dat een ge brekkig middenveld-spel der Belgen voor Nederland verrassende perspec tieven opent. Al met al: de Belgische ploeg ziet er uitgebalanceerd uit, maar er zijn enige zwakke details. En het hangt van de Nederlandse speelwijze af, of via deze zwakheden openingen in de Belgische muur gebombardeerd kun nen worden.

de Stem | 1949 | | pagina 1