Geen terugkeer republikeinse regering naar Djokja van Benelux in beslissende fase getreden Partijpolitiek Dr. van Roijen: „Mijn regering volgt de meest constructieve weg" - Engeland helpt Transjordanië AMMA IN 'T KORT Benelux conferentie geopend Centrale punt der Haagse besprekingen het monetaire vraagstuk Indonesië in de Veiligheidsraad est! IODUCTEN f Onverantwoordelijk Britse strijdmacht naar Akaba dag ied van de ïestijn mysterie ran de :rwereld I?. VAN DER STEEN Palar overdrijft weer P Koningin teruggekeerd1 Wijziging toeslag op Volksherstel - sigaretten Moskou houdt niet van carnaval Speciale bijeenkomst over de waterwegenkwesties Weinig verandering De gekruiste armen- politiek Vroeger verenigdtweemaal gescheiden Daarnaast punten, die de sfeer beinvloeden rijen in de N.O.-polder 4 1 VLTFDE JAARGANG »»*»Nq. 1327 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerland!» Verschijnt t^le werkdag Bureau: Breda, Relgerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aemoudts. C J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M- Mes' 11- B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Abonnements prijs bü vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post f 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. -Voor Cod, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102- (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35,: TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) -"Mi' - - 1 1 1 VRIJDAG 11 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplages <125 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.80 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. BB M-mu L O U K D E S tot O. L. Vr. van alt (Maria Boodschap) uitsluitend na vooraf. n. Geestelijke Bede- 100oo [oordbrabant van peelgoed en huis- n, met onbegrensde In Nederland ge ig op dit gebied. kans om geheel irachtige existentie over een eigen en, om voor eigen te wijden, gelieven aan Nijgh van -Bros-FUm in TECH «COLOR! >RGAN RE"NE MANNING m iesert Song) de onsterfelijke melc deze film niat missen alle leeftijden, mdvoorstelling8 uur ndagvoorstellingeu 8,uur. 73 AIRE klTA HAYWORTH in leven van de vrolijke n! Dansinvasie in een np! ag alle leeftijden ivondvoorstelling7 uur. 79- Indagvoorstellingen I- uur én 9.15 uur. DDAG 3 UUR CIAAL PROGRAMMA "JE AUTRY in I VERNIETIGING VAN M URANIA sensatie 80—o WEISSMULLER IHEFFIELD en BRENDA JOYCE |INen TANYA spannend TARZAN- |n de geheimzinnige 81—0 (- urn- en 9,— uur. 3,— uur. Toegang 14 jaar. fOWER en MAUREEN I O'HAR A in ZWARTE zwaan, het zeerover- ek naar liefde, goud en 82O Maandag 8 uur: Zater r en 9,uur; Zondag - uur en 9,— uur. Toegang 18 jaar onttrekken. En wat |ok de boot dreigt in de de draaikolk te go- luw onheil dreigt! OVER DE VRAAG of de Nederlandse regering er toe over zal gaan de republikeinse regering in Djokja te her stellen naar men weet het cardinale punt, waarvan de republikeinen het lieten afhangen of zij ter Ronde Tafel Conferentie zouden verschijnen is gisteravond in de Veiligheidsraad een duidelijk antwoord gegeven door de Nederlandse gedelegeerde dr. van Roijen. Namens zijn regering heeft hij er met nadruk op gewezen, dat Nederland bezwaar heeft tegen een terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja. En wel voornamelijk om twee redenen lo. dat een dergelijk herstel de republiek een overwegende positie zou geven boven de federale staten 2o. dat Djokja dan weer een centrum zal worden van een nieuwe activiteit van onruststokers, naar het voorbeeld van dergelijke lieden in andere Aziatische landen. LIET HERSTEL van de republiek zou ongetwijfeld over geheel In donesië beschouwd worden als een zichtbaar symbool van een zeer groot succes van de republiek. „Het is een illusie te denken, dat de commissie der V. N. met een handvol mensen verspreid over een bevolking van millioenen in staat zou zijn om orde verstoringen. voortkomend uit dit herstel der republikeinse regering, te voorkomen, zei dr. van Roijen. Hierna ging hij uitvoerig in op het voorsted van de Nederlandse rege ring tot het houden van een Ronde Tafel Conferentie. Dit Nederlandse aanbod biedt, indien het wordt aan vaard, vele voordelen boven de re solutie van de Veiligheidsraad, zei hij: 1. het doel van deze resolutie, de overdracht van de souvereiniteit, zou een jaar eerder worden verwezen lijkt, hetgeen ook ten voordele der republiek zou zijn. 2 De interimperio de met ;.l haar moeilijkheden kan tot (ie duur van enige maanuen Wórden teruggebracht. Verschillende wegen HE Nederlandse gedelegeerde zette vervolgens duidelijk uiteen, dat het doel van Nederland gelijk is aan dat van de Veiligheidsraad. Alleen de weg is verschillend, merkte hij op Nederland blijft verantwoordelijk voor Indonesië, betoogde hU. en T>E EVEN NA half vier gister middag is Koningin Juliana met het prinsesje Margriet van haai- vacantieverblijf St. Anton in ons land teruggekeerd. Kapt. Sonderman bracht het vliegtuig, waarmee H. M. reisde, van Fried- richshafen naar Soesterberg. Prin ses Wilhelmina verwelkomde haar dochter op het vliegveld. WIJ MOGEN GERUST aannemen, dat in 1949 het aantal vreemde lingen aan ons land, groter zal zijn dan ooit tevoren, aldus de directeur van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Amsterdam. QP NO. 15992 van de Staatsloterij is de prijs van f 25.000 gevailen. gEN AFDELING van het Nederland se leger heeft samen met een af deling Marechaussee oefeningen ge houden in Luxemburg. JyORT NA HET opstijgen is een Australisch vliegtuig bij Sydney n een moeras neergestort. 18 passa giers, w.o. twoe kinderen en de be manning van 3 koppen, verloren het leven. YES MAANDEN hechtenis heeft een politieagent uit den Haag gekre gen voor het onnodig lossen van een dodelijk schot op een vluchtende ar restant. WEGENS HET VOEREN van propa ganda voor dienstname in vijan delijke krijgsdienst is de voormalige secretaris-generaal van de NSB, ing. Huygen. veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf. TAE ITALIAANSE regering heeft een officiële uitnodiging ontvangen, om tot het Atlantische Pact toe te treden. mijn regering volgt de meest con structieve weg. De drie punten, waarover geen ver schil van mening bestaat tussen de Nederlandse regering en de Veilig heidsraad zijn volgens dr. van Roijen de volgende: 1. Herstel van volledige vrijheid van beweging voor de republikeinse leiders. 2. De republikeinen hebben de ge legenheid om met alle personen in Indonesië contact te zoeken en be sprekingen te voeren. 3. De Nederlandse regering voert onderhandelingen met de republikein se leiders. Het Nederlandse volk is ervan over tuigd, dat blijvende vrijheid en vre de voor Indonesië niet kunnen wor den bereikt door volledige uitvoering van de resolutie van Veiligheidsraad onzerzijds en dat er elementen zijn in deze resolutie, die slechts tot ram pen kunnen leiden, zei dr. v. Roijen, die zich voor dit ogenblik wilde ont houder van commentaar op het eer ste rapport van de Unci van deze maand. Hij wilde slechts constateren, dat zijn voorzeggingen omtrent de gevolgen van aanvaarding dér reso lutie waren bewaarheid: nl. zij ver oorzaakte een „deadlock" door ver warring te stichten over geheel Indo nesië en zij bracht de besprekingen betreffende een federale regering tot stilstand. Sjahrir werd hierdoor ge reserveerd en Hatta weigerde naar Batavia te komen. Hij protesteerde tegen de aanspo ringen tot voortzetting van de gue- rillastrijd door de noodregering op Sumatra en drukte zijn verbazing uit over het feit, dat de Unci hier van geen melding heeft gemaakt in haar rapport. Met betrekking tot het pian betref fende de Ronde Tafel Conferentie ver klaarde dr. v. Roijen nog: „Veel zal thans afhangen van het antwoord van de Unci op de uitnodiging van de Ne derlandse regering. De Nederlandse regering vraagt thans slechts, dat de Veiligheidsraad de Unci toesta de Ronde Tafel Con ferentie bij te wonen en haar succes zal bevorderen." Een ander geluid Mederland is nalatig, vond de Phi- lippijn Romulo, omdat de resolutie- van de Veiligheidsraad nog steeds niét is uitgevoerd. Hij eiste een terugkeer der republikeinse regering naar Djokja. De Ronde Tafelconferentie moest vol gens hem „een schijn van wettigheid geven aan de Nederlandse plannen. Lasterlijke beschuldiging A ls gewoonlijk ging de republikein Palar fel te keer. Hij trok ten aanval tegen de me thodes van het Nederlandse leger, dat hij onomwonden van wreedhe den beschuldigde. In zijn onbekooktheid citeerde hij brieven van Nederlandse soldaten, ge publiceerd in een Nederlands blad, Waneer men nu weet, dat dit blad het communistische orgaan ..De Waarheid" is, dan weet men wel wat voor brie ven dit waren (er is trouwens van verschillende zijden in ons land de nodige critiek op geleverd) en dan blijkt het al weer eens overduidelijk, welk soort propaganda de republikei nen gebruiken en met welk soort lie den zij onder de arm lopen! Palar verklaarde nog, dat de manier, waarop de Nederlanders hun nieuwe plan voorstellen, het doet voorkomen alsof het de grootst mogelijke dwaling van de republiek en van de Veilig heidsraad zou zijn dit plan niet met open armen te aanvaarden. „Inder daad, wij zouden deze voorstellen van ganser harte aanvaarden, indien wij onze droevige ervaringen met de Ne derlanders kónden vergeten. Wij kun nen dit echter niet en mogen dit ook niet.", zei Paiar met pathos. Toegestaan verzoek Dij de opening van de zitting deelde de voorzitter, de Cubaan Alvarez, i mede. dat hij het verzoek had ontvan- gen van Palar, de republikeinse gedele geerde, tot het verlenen van vrijgeleide voor Sudorpa Sastrosatomo, persatta- JTET A.R. DAGBLAD „TROUW" van Woensdag beweerde po sitief te weten, dat de Minister raad besloten had de Veiligheids raad zijn zin te geven door Sukar no weer in de gelegenheid te stellen zich in Djokjakarta te in stalleren. Amerikaanse bladen zijn op dit stramien gaan voort borduren. Hierdoor is dus een be paalde stemming gewekt, waar tegenover Dr. van Roijen beslist stelling heeft moeten nemen, vooruitlopend op de verklaring, welke hij in de Veiligheidsraad zou afleggen. Ook Den Haag heeft zich de moeite gegeven, officiëel te verklaren, dat geen enkele be slissing in de aangegeven zin was genomen. Berichtgevers als van „Trouw" moesten echter begrijpen, hoe ze met stunts van deze soort onze regeerders en diplomaten het koersen in zeer moeilijk vaarwa ter bemoeilijken. Omwille van een „mooi bericht" en ook uit oppositiezucht verliest men de hoogste landsbelangen uit het oog. en ventileert 'men geruchten en vermoedens als vaststaande fei ten. Van „De Waarheid" zijn we zo iets gewoon. De serieuse pers moest daar te hoog voor staan. ché van de Indonesische delegatie, om van Lake Success naar Banka te reizen teneinde besprekingen te voeren met ae republikeinse leiders aldaar, aangezien de republikeinse delegatie het nood zakelijk acht uit de eerste hand in lichtingen te ontvangen omtrent de situatie en de gebeurtenissen in de republiek, Alvarez zei, dat hij zich in verbinding had gesteld met dr. van Royen, die na contact met den Haag, hem had medegedeeld, dat de Neder landse regering géén bezwaar had te gen het verzoek van de republikeinse delegatie. UTRIMU I DDELLAriD5C HZfE |TBEIHOET <0 19 «-DAMASCUS I „JftUZALjM N^_ EP0PT $b\DEEEEE=f AM MAK" (BI) Tsucz middiva L fAPUL TRAU6-, yAKA6A MEDiua N.EQSJ&D /V "TERWIJL er op Rhodos wapenstil standsonderhandelingen gevoerd worden tussen Transjordaanse en Is raëlische delegaties over het vaststel len der demarcatielijnen, wordt er gevochten tussen Israëlische en Trans jordaanse troepen bij Akaba aan de Golf van die naam (een „vierlan- denpunt", waai- Saoedi-Arabië, Trans jordanië, Palestina en Egypte aan el kaar grenzen). Koning Abdoellah van Transjorda- nië heeft in verband met de Israëli sche troepenbewegingen om hulp van Engeland verzocht, krachtens het tus sen de twee landen gesloten ver drag. Engeland heeft reeds besloten een Op. I APRIL zal de toeslag op z.g. Volksherstelsigaretten een gedeel telijke wijziging ondergaan. De toeslag op Oriënt-sigaretten, welke tot dusver f I.bedroeg bo ven de banderolleprijs, wordt terug gebracht tot f 0.10. De toeslag op an dere dan Oriënt-sigaretten blijft f 1 boven de banderolleprijs strijdmacht naar Akaba, waar een klein Brits garnizoen ligt, te zen den. Van Israëlische zijde worden de joodse troepenbewegingen tegenge sproken. jyrOSKOU houdt niet van Car- naval. Dat heeft men op Cuba kunnen ondervinden. In Havanna had men namelijk heel prettig aan Carnaval gedaan met behulp van maskers, die Stalin voorstel den. En waar Moskou Stalin niet in een carnavalesk licht wil zien ook de humor is in de Sovjet- Unie aan banden gelegd volg de prompt een Sovjet-Russisch protest aan Cuba. Het was de grootste Carnavals-mop in Cuba en had tot gevolg, dat de produ cent van Stalin-maskers uitver kocht geraakte. Het spreekt overigens vanzelf, dat het protest is verworpen. Daarbij is Moskou meteen gezegd dat „de totalitaire propaganda behoort op te houden" en „dat in Cuba iedereen vrij is om cri tiek uit te oefenen op alle bur gers met inbegrip van het staats hoofd". (Van onze Haagse correspondent) Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Voor het Noorden: veel bewol king, droog weer. In de ochtend enigszins nevelig. Matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost. Temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor de rest van. het land: veel bewolking, overwegend droog weer met plaat selijk ochtendnevel of mist, Meest zwakke wind. Ongeveer zelfde temperatuur als gisteren. Heden zon onder 18.36 uur. Zaterdag! zon op 7.03 uur. Maan onder 6.45 unr en maan op 15.16 uur. TN DE eerbiedwaardige vergader zaal van de Eerste Kamer is gisterenmorgen de Benelux-confe- rentie geopend. De Nederlandse, Belgische en Luxemburgse minis ters waren gezeten achter een grote hoefijzervormige tafel. Ter linker zijde van de Nederlandse ministers waren de Luxemburgse en ter rech terzijde de Belgische ministers ge zeten. In de rede, welke Minister-presi dent Drees hield ter opening van de Benelux-conferentie, (de uitvoerige inhoud van deze rede vindt men el ders in ons blad), sprak hij erover, dat zal gestreefd worden naar „gro tere gelijkheid van accijnzen". Uit deze passage leidt men af, dat het advies der belastingencomm. de over tuiging heeft bijgebracht, dat op 1 Januari '50 de a 1 g e h e 1 e gelijk heid van accijnzen nog niet valt te verwezenlijken. Dit werd in krin gen rondom de conferentie druk be sproken. Ten aanzien van de Schelde- Rijnkwestie wijst nog niets erop, dat deze voorkomt op de agenda van de eigenlijke conferentie. Buiten de commissie-vergaderin gen om, hebben echter des mid dags om half vier drie Belgische K.V.P. Nijmegen wil strafvervolging TN DE ledenvergadering van de af- deling Nijmegen van de K.V.P. is grote aandacht gewijd aan de verkla ring van Paul de Groot, waarin deze zich aansloot bij de verklaringen van Thorez en Togliatti. Deze verklaar den, zoals bekend, bij eventuele oor log de zijde van de Sovjets te kiezen Er is een resolutie aangenomen, waarin verzocht wordt dat een strafvervolging zal worden inge steld tegen de Kamerleden van de C.P.N., die zich blijkbaar aanslui ten bij de verklaring van P. de Groot Deze resolutie is gestuurd aan het hoofdbestuur van de K.V.P. de minister-president, de minister van Justitie en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. gedelegeerden onder leiding van Spaak een onderhoud gehad met Mr. Spitzen, de Nederlandse Minister van Verkeer en Waterstaat. Het vermoeden ligt voor de hand, dat in deze conferentie de waterwegen- kwesties bij de kop zijn genomen. De sfeer, waarin de besprekingen gehouden zijn, wordt uitstekend ge- noemd. Enige Belgische ministers zijn begif tigd met het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. In het gebouw van de Eerste Kamer te 's-Gravenhage is hedenochtend een aanvang gemaakt met de driedaagse conferentie van ministers der Benelux-landen. Overzicht tijdens de openingsrede van de Nederlandse Minister president Dr. W. Drees. Van links naar rechts: de Belgische ministers G. Eyskens, P. Spaak, G. Moens de Fernig. J. Duvieusant, de Groote en le Trocet; de Nederlandse ministers Joekes, Mansholt, In 't Veld. Drees, Stikker, Lief- tinck en Spitzen. EEN EIND zijn wij reeds gevorderd op de weg, die afgelegd moet worden zei Minister-president Drees oistprmnropn -JTO» moet worden zei Minister-president Drees gistermorgen bij de opening der Benelux-conferentie in het gebouw der Eerste Kamer. België, Nederland en Luxemburg zijn interna tionaal tot nauwe samenwerking gekomen. Dat eenheid van invoerrechten is bereikt, is van betekenis, al bespeurt de rei ziger, die de grens tussen België en Nederland passeert, nog weinig van wat hij zich wellicht ook van de voorlopige stappen heeft voorgesteld. Op het gebied van een groter gelijkheid van de accijnzen mo gen wij goede verwachtingen koesteren. Zo is er meer. Een werkelijke Economische Unie is er echter nog niet. De grote stap, het verwezenlijken van vrij onderling verkeer, moet nog worden gedaan. Naarmate men zich verdiept in de daarvan te verwachten gevolgen, realiseert men zich scherper zowel de grote voordelen, die het zou kunnen opleveren, als de moei lijkheden, die in de weg staan. rtNZE taak in deze conferentie zal het allereerst zijn, die moeilijkhe den verder te onderzoeken en te doen wat mogelijk is om hun uit de weg te ruimen. Wij weten dat 't centr. punt daarbij is het monetaire vraagstuk, dat in het algemeen de landen in W.- Europa, en trouwens daar niet alleen voor grote moeilijkheden plaatst, en dat wij thans speciaal t.a.v. het ver keer tussen onze landen met volle ernst onder het oog moeten zien. Daarnaast en in samenhang daar mede is de belangrijke vraag op welk terrein wij een gemeenschappelijke economische politiek moeten voeren, en in welk c pzicht ieder land vrij kan blijven zijn economisch en sociaal be leid naar eigen inzichten te voeren. Dat ook waar verschil mogelijk moet blijven, onderling overleg nodig kan zijn, zullen wfj allen verstaan. Ook andere problemen, waarvan wij ons rekenschap moeten geven tekenen zich af en naast de grote vraagstuk ken, die beslissend zijn voor de ver wezenlijking van de Economische Unie zijn er vele punten, die de sfeer kun nen beinvloeden, en waarbij onze vol- keren'zo spoedig mogelijk ook in de practijk moeten kunnen ondervinden, dat de Beneluxgeest geen leeg woord is, maar dat onze samenwerking het wegnemen van aanleiding tot wrijving vergemakkelijkt. Ook over de wijze van behandeling van dergelijke pun ten zullen wij ons moeten beraden. NIEUWE ORGANEN seffen en in de practijk ondervinden. Een woord van grote hulde zou ik gaarne willen, richten tot de Belgische, Luxemburgse en Nederlandse deskun digen, die met onvermoeide ijver en met grote kennis van zaken het rap port hebben samengesteld, dat op de- lxi. ai umi ucvau no. umenu vau ze bijeenkomst het onderwerp van de Tijd-schi-ijver over de oplossing van he besprekingen zal zijn. grote vraagstuk. Over partijpolitiek Met het gereedkomen van dit rap- wordt niet meer en terecht ge port is de Benelux in haar beslissen- sproken; wel wordt verklaard: „Een de fase getreden. Konden wü op het preliminaire voorwaarde is de wil to Chateau d'Ardenues volstaan met het jjet voeren van een goed beraad, waar- 1IAAGSE BRIEVEN partijpolitiek is een term, die de laat- ste tijd vooral in verband met het Indonesische beleid wel rijkelijk veel in de dag- en weekblad-pers is gebruikt. Een term ook, die al te gemakkelijk ten onrechte wordt gebezigd, mogelijk bewust, misschien onbewust, maar in elk geval tot schade van het politieke leven en niet minder van de parlemen - taire arbeid. Het nodeloos hanteren van dit woord, betekent niets anders dan verdachtmaking van kwade trouw, beschuldiging van apert laakbare practijken. Want wat is partijpolitiek? Het is niet meer en niet minder dan het aanwenden van politieke invloed, van politieke macht ten voordele ener politieke partij, met uitsluiting of ter zijdestelling van het algemeen belang, waarop de politiek uiteraard slechts gericht dient te zijn. De partij, de fractie, de volksvertegenwoordiger, die zich schuldig maakt aan partijpoli tiek, gedraagt zich derhalve minder waardig. Het is ook in de huidige omstandig heden blijkbaar nuttig om er op te wijzen, dat de bona fide politieke par tijen in Nederland zich in het alge meen niet aan partijpolitiek schuldig maken, althans niet bewust. Wel kan het, en meermalen .voorkomen, dat een politiek wordt voorgestaan, die wijl men uitgaat van een onjuist standpunt of inzicht in feite niet het algemeen belang dient. De beschul diging van partijpolitiek is in zulke gevallen echter misplaatst, ren typisch voorbeeld van een volko men misplaatst gebruik van de term „partijpolitiek" was on., te vinden in het voorlaatste nummer van hei weekblad „Pa 'aat" van de Partij van de Arbeid. Daar werd de Katholieke Tweede- Kamerfractie en in het bijzonder haar voorzitter (en de K.VJP. incluis) ten opzichte van het Indonesische beleid partijpolitiek verweten. Deze beschul diging werd zonder enig bewijs of enige argumentering neergeschreven. Ik aar zel niet een dergelijke schrijverij even minderwaardig te noemen als het ple gen van partijpolitiek. Een dergelijke voorlichting van het kader der P.v.d.A. kan geen ander doel hebben dan het vertroebelen van de politieke verhoudingen in ons land. Ik stel er prijs op te verklaren, dat m.i de P.v.d.A. in grote meerderheid zulks niet wenst. Interessanter dan de botte beschuldi ging in Paraat is de mondelinge en schriftelijke gedachtenwisseling over partijpolitiek tussen „De Tijd" en Prof. Romme. In een der Kameroverzichten van „De Tijd" over de behandeling van het Indonesische probleem werd gesproken over het „weggeven" van een „lief nummertje partijpolitiek". Een verwijt gericht o.m. tegen de K.V.P.-fractie. In de Partijraad der K.V.P. heeft Prof. Romme deze opmerking ontze nuwd. De fractievoorzitter wees er o.m op, dat het een ieder toch wel duidelijk is, dat het Indonesisch beleid der K.V.P. geenszins op partijpolitieke motieven kan berusten. Als er ooit een beleid is geweest, waardoor moeilijkhe den in de partij konden ontstaan, dan was het toch wel dat betreffende hel Indonesische vraagstuk. Het spreekt vanzelf, dat Prof. Romme in de partij raad de naam Welter in dit verband niet eens behoefde te noemen. De K.V.P. heeft steeds het algemeen welzijn van ons land en de volkeren overzee voor ogen gehad en zal dit doel voor ogen blijven houden. Wat uiter aard niet wil zeggen, dat geen verschil van mening over enige beleidsvraag mogelijk zou kunnen zijn. „De Tijd" heeft op de critiek van Prof. Romme enige dagen geleden ge antwoord. En in feite zijn excuses aan geboden voorde gewraakte uitdrukking „Men moet", aldus de Tijd, „de be trokken term zien in de stijl van het stuk, waarin het voorkwam: het was een Kameroverzicht, dat in meer losse en meer geëmotionneerde termen ge schreven pleegt te worden dan een hoofdartikel." De Tijd schrijft dan een hoofdarti kel om zijn mening waar te maken. Dit artikel bevat het inzicht van de geven van richtlijnen, thans is de tijd aangebroken voor het nemen van be slissingen, welke van grote beteke nis zullen zijn voor de volkeren, wel ke wij liier vertegenwoordigen. GROTE VERANTWOORDING TIE verantwoording, welke op onze schouders rust, kan nauwelijks worden overschat. Het ware een mis vatting indien men de Benelux een pi lJ zaak zou noemen, welke alleen de vol- Lr© Uitgilt© VB 11 DOGTU© keren van België, Luxemburg en Ne- bij de politieke partijen zich verheffen boven hun eigen partiële partij Con cepties." Maar dit is heel iets anders dan zich verheffen boven „partijpolitiek". De Kameroverzichtschrijver van de Tijd zou ik daarom willen aanbevelen ln minder „losse" en minder „geëmoti onneerde' termen te schrijven. "TENSLOTTE zal nu of later ook moe- ten worden overwogen in hoever re nieuwe organen nódig zullen blij ken om te bevorderen, dat snel geza menlijk beslissingen kunnen worden genomen zonder dat te kort wordt ge daan aan de noodzakelijkheid, dat de volken zelf maatschappelijke en poli tieke invloed kunnen uitoefenen. Een volledig succes zal de Benelux slechts kunnen worden, indien onze volkeren de betekenis ervan ten volle gaan be- derland aangaat. Te vaak is daarvoor door verantwoordelijke autoriteiten van andere landen verklaard, dat men de Benelux beschouwt als de toets steen voor de West-Europese econo mische samenwerking. Laten wij er van overtuigd zijn. dat gedurende de komende dagen veler ogen in de we reld op ons gericht zijn. Tenslotte drukte de minister-presi dent de hoop uit. dat de conferentie bevorderlijk moge zijn aan het spoe dig tot stand komen van een zo nauw mogelijke verbinding op economisch, sociaal en daarnaast ook op cultureel gebied tussen de lage landen aan de zee, die vroeger verenigd zijn ge- 4. J:„ - - - 22 voor Walchenaren TIET voorlopig uitgifteplan van boerderijen in de Noord-Oost Polder voor 1949 spreekt van 91 uit te geven bedrijven, waarvan 28 van 48 H.A.. 1 van 42 H.A., 18 van 36 H.A., en 44 van 24 H.A. Hiervan zullen waarschijnlijk 22 bedrijven worden gegeven aan boeren van Walcheren, zodat er voor de groep pioniers dan nog 69 overblijven. Hiermee kunnen niet alle nog wachtenden worden geholpen. De mi- «wuciued woraen genolpen. De mi- weest, die tweemaal in de loop derl nister van Financiën heeft toegezegd geschiedenis van elkaar zijn geschei- I o.m., alvorens een definitief uitgifte den, maar die door aard on ligging in I plan vast te stellen, overleg te ple elk geval als vanzelf op innige sa- gen met de Stichting voor de Land menwerking zijn aangewezen'. bouw.

de Stem | 1949 | | pagina 1