Collectieve verdediging tegen agressie [gala thee| Millioenenvlucht aanstormend voor het communisme irmingf Minister van Maarseveen voelt niets, voor overstapje De zonzijde Ontwerp-Atlantisch pact circuleert Ook deelname door Italië IN 'T KORT Weer minder tabak Kanton worstelt met ongehoorde problemen «IESEN Ik-tijd ■m Eén voor allenallen voor één Stakende doodgravers Van Klef fens „Basis voor vrede" Ronde-Tafelconfe rentie uitgesteld Zó tegen België De grenscorrecties N°.° deze week is van de zijde der Britse bezettingsautoriteiten een officiële verklaring te verwachten met betrekking tot de z.g. kleine grens correcties. Brandweerwet en kampeerwet op komst Juwelen voor communistische propaganda Nieuwe bonnen Niemeijer Schelde-Rijnverbin- ding wel in Den Haag ter sprake 15 jaar geëist tegen „Befehlshaber" Harster Mier zal de derde Wereldoorlog uitbreken", zei de diplomaat Oostelijke wind Barstende stad De Nationale Reserve >od LTZ 6t-024-5f - TELEF. 3ISA. Rotterdam 1 kg voldoende t om zelf te wit- niet, beter, voor- Ook prima ge- raag het bij uw iECO" te Venlo. - y(/,< VIJFDE JAARGANG No. 1326 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Keerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Relgerstraat 10. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: R. A. M. E. Gom- mers, Dr. H. M. Houben, Jan Mertens, A. Ji A. van Putte, Mr. Dr. C, J. M. A. van Rooy, Ir. H. J M. Steenbergen, Kapelaan M. Vos. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwar taal, per post '1.75. per week (uitsluitend bij nict-postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 ct. Postrek. 278841. Prijzen van buitenL abonnementen worden op aanvr. verstrekt Voor Cod, Koningin en Vaderland Bijkantoren: ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Telefoon 691 BERGEN OP ZOOM. Zuivelstraat 26. Telefoon 521- LfVIV UI» W WWV1 WAALWIJK, Grotestraat 189. Telefoon 229 - GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon DONDERDAG 10 MAART lvt9 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 060 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Noordbrabant uitsluitend in de Bra bantse edities 0.21 per m/m. (Ing. Med. 0.52 per m/m). Idem in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ing. Med. 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek t Kleintje'' zie desbetreffende rubriek Inzendingen op advertenties, welke de uitge vers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 102 JU DER STEEN VTEW-YORK ^it al verschillen de dagen met een staking van doodgravers. Niet minder dan 240 stakers zijn daarbij betrokken. Zij willen maar 5 dagen in plaats van 6 dagen per week we. ken voor heizelfde loon. Omdat zij geen gelijk krijgen, hebben 200 priesters en priester-studenten de schop moeten opnemen om de be grafenissen te kunnen laten door gaan. Dit op verzoek van Kardi naal Spellman, die zich niet wil laten dwingen door de door com munisten beinvloede vakvereniging van doodgravers.. De stakers heb ben zich nu uit de vakvereniging teruggetrokken om zo een rege ling van het geschil te vergemak kelijken. yEEL KLACHTEN worden er ge hoord over de hoge invoerrech ten over de uit de Ver. Staten naar ons land gezonden „gift parcels" (ge schenkzendingen). Men meent over het algemeen, dat deze pakketten vrij van invoerrechen zijn. Dit is echter alleen het geval indien de pakketten uitslb'itend gedragen kleding, levensmiddelen of geneesmiddelen be vatten. Zijn b.v. ook sigaretten inge sloten dan moet voor alles (hoge) invoerrechten betaald worden. QE HEER F. J. M. Smits v. Oyen, heeft ontslag genomen als voor zitter van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. gVENALS IN DE ZES ANDERE HOOFDSTEDEN van de landen. die tot de stichters van het Atlantisch Pact worden gerekend, is gisteren ook in 's-Gravenhage de tekst van het Pact door het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. Het ontwerp is on middellijk in studie genomen. De definitieve tekst wordt pas vast gesteld als de betrokken regeringen hun goedkeuring aan het ontwerp hebben gehecht. QFSCHOON de officiële publicatie van de ontwerptekst niet voor het begin der volgende week verwacht wordt, staat het vast. dat in het Pact de ondertekenaars verplicht worden een aanval op één als een aanval op allen te beschouwen en onmiddellijk tot actie over te gaan, afzonderlijk of collectief, voor. het handhaven of het herstel van de veiligheid. Aangenomen wordt, dat de geogra fische omschrijving is: „Het gebied van elk der partijen in Europa of in het N.-Atlantisch gebied, of hun be zettingstroepen in Europa, of eilan den. schepen of vliegtuigen in het N.-Atlantisch gebied". De onderhandelende landen zou den het er over eens zijn gewor den, dat Italië, Denemarken, Por tugal en IJsland zonder uitstel in de Alliantie opgenomen dienen te worden. De Gasperi, de Italiaanse minister president, heeft gisteren verklaard, dat het zeker is dat'Italië tot deel neming aan het Pact zal worden uit genodigd. Hij legde daarbij de nadruk op het defensieve karakter van het Pact. De Amerikaanse Senaatscommissie, heeft het ontwerp reeds informeel goedgekeurd. Basis voor veiligheid TV/IR. VAN KLEFFENS, de Neder- landse ambassadeur in de V.S.. heeft in Washington in een toespraak gezegd, dat het Atlantisch Pact een machtig middel tot vestiging van de vrede was. Hij achtte de vooruitzich ten voor het tot stand komen van het Pact goed. Het is, zo zei de ambassa deur, tegen niemand gericht en be oogt de vrede en schept een basis voor veiligheid zonder welke da vriendschap tussen de landen onmo gelijk kon gedijen. Washington ondertekenings plaats AP EEN persconferentie te Was hington heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, meegedeeld, dat hij aan de vertegenwoordigers van de lan den, die over het Noord-Atlantisch verdrag onderhandelen, heeft voorge steld Washington voor de onderteke ning te kiezen. De bedoeling was de ze in de eerste week van April te doen plaats hebben. Acheson deelde ook nog mee, dat de Amerikaanse regering er op dit ogenblik niet aan denkt een confe rentie bijeen te roepen van de mi nisters van Buitenlandse Zaken met deelneming van de Sovjet-Unie, om te beraadslagen over het Duitse vre desverdrag. Hij achtte het bovendien onmoge lijk, een nauwkeurige bepaling te geven van de taak, die West-Duits- land eventueel zou ie vervullen hebben in het kader van het Atlan tisch Pact. gEN NATIONAAL congres van oor logsgetroffenen wordt op 2 April in den Bosch gehouden in verband met het wetsontwerp materiële oor logsschade. yANUIT ANTWERPEN, met be stemming voor de missie van Stanleyfalls (Belgisch Congo), is de 100ste missionaris vertrokken, die 'ie Nederlandse Provincie van de Con gregatie der Priesters van het H. Hart (S.C.J.) sedert de Bevrijding uit zendt. QEPROTESTEERD hebben de krui deniers-organisaties tegen 't feit, 'lat voor het Stadionspcl („nationale tanzenbord-spel") op Koninginnedag alleen plaatsen en loten verkrijgbaar zijn bij de filialen van een groot con cern. JJRACKEN, de Britse voormalige eerste lord van de admiraliteit, zei in het Lagerhuis, dat de Sovjet- bnic de grootste duikbootvioot in de geschiedenis aan het bouwen was, „met de duidelijke bedoeling de we reld te veroveren". JJET HOOFD van het Berlijnse bu- reau van het Duitse persbureau H (Sovjet-zone) heeft, zijn ontslag uigcdiend. Ook heeft hij bedankt als -oi l®1 de SED. Hij kon zicli onmo gelijk verenigen met de huidige po litiek in de Sovjet-zone. yooj; DE eerste maal zal óp de Utrechtse Jaarbeurs een inzen- otng van producten uit Oost-Duits- rfna aanwezig zijn. De inzending zal onder meer omvatten keramische pro- eten speelgoed, muziekinstrumen ten. tekenbehoeften, foto-apparaten en instrumenten. JN'MAASTRICHT is in het Trichter- nriniir f con mergelgrot ontdekt met P"™ beeldhouwwerk. De grot, ii U.lt twee gangen van 9 tot tijd stamt denkelijk uit de ijs- J)E KERK van Engeland, de natio- Rritnfi6 .?rote?tantse Kerk van Groot* Bnttannte. die onder officiële be 'rinir f'n|i-at ^an de Engelse rege r ng ti acht zich los te maken van de 14 °m daardoor beter in slaat te ii«, i *e binden tegen de :P boud ing ten opzichte van het/'(,U;!e Van gr°t° massa van fUSSEN Israëlische en Transjor- daanse troepen zijn gevechten uit- georoken. Israëlische strijdkrachten nebben aanvallen gedaan in de rich- g van Aqaba. een Transjordaanse Palestina na^ S**ens van Zuid- Londen beducht jy/lOET HET Atlantisch Pact gezien worden als een uitvloeisel van de communistische dreiging, in hetzelf de licht moet men ook zien de Do minion-conferentie volgende maand te Londen, waarover thans geruchten lopen. In verband met de broeiende sfeer in het Verre en Nabije Oosten wil Londen dringende aangelegenhe den met de landen van het Gemene best bespreken, o.m. de defensie van Z.O.-Azië. De Middellandse Zee AVER DE VRAAG of het Oostelijk Middellandse Zeegebied zal opge nomen worden in het Atlantisch Pact is bereids van Turkse zijde antwoord gegeven. En wel in ontkennende zin en met de bewoording' „Rusland hoeft zich daarover niet ongerust te maken". In het Britse Lagerhuis heeft mi nister Bevin meegedeeld, dat nog niet aan een apart Middellandse Zee-Pact dat zou moeten aansluiten aan het Atlantisch Pact, gedacht wordt. LIET IS thans zeker, dat de Ronde Tafel Conferentie, welke op 12 Maart te 's-Gravenhage zou aanvan gen, tenminste enkele weken zal war den uitgesteld. Dit is een bevestiging uit den Haag van hetgeen wij reeds hadden aangenomen. TMTOs communisten verzinnen steeds nieuwe methoden om de godsdienst op alle mogelijke wijzen te beiemmeren. Zo is het b.v. verbo den om meel aan de pastorieën te leveren voor het bakken van de hos ties. Wie dit toch heimelijk doet (en dat zijn er niet weinigen) staat aan de strengste straffen bloot. Het Nederlandse elftal, dat Zondag a.s. in. Het Olympisch Stadion te Am sterdam tegen België uit komt, ziet er met bal en al als volgt uit: Doel: Kraak (Stormvo gels). Achter: Steenbergen (SVV) en Schijvenaar (E DO). Midden: van Schijn- del (SVV), Möhring (En schede) en de Vroet (Feye- noord) aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen), Wilkes (Xerxes), Brandes (Feyenoord), Rijvers (N. A.C.) en Clavan (ADO). Nog deze week verklaring te wachten Deze zouden behelzen enkele zeer kleine stroken ten Westen van Aken en de uitstulping der Duitse grens ten Oosten van Sittard. Het betrokken ge bied omvat ongeveer 600 mensen. JK HOOP, dat de tijd niet meer vér zal zijn dat ik mij geheel zal kunnen wijden aan het departe ment van Binnenlandse Zaken." Deze opvallende mededeling deed minister van Maarseveen gister in de F.erste Kamer bij de behandeling der begroting van Binnenlandse Zaken. Opvallend is deze mededeling hier om, wijl de laatste tijd hardnekkige geruchten bleven circuleren over net overstappen van minister van Maarse veen van Binnenlandse Zaken naar Overzeese Gebiedsdelen, welk laatste departement hij naar men weet, thans tijdelijk onder zijn hoede heeft. De minister heeft kennelijk willen aangeven, dat hij voor dat overstapje niets voelt en hij liever aan Binnen landse Zaken blijft. "Tijdens de behandeling van de be groting Binnenlandse Zaken de begroting is z.h-s. goedgekeurd heeft de minister o.m. ook meegedeeld, dat de commissie inzake het vraag stuk der gehuwde ambtenaren binnen niet al te lange tijd geïnstalleerd zal kunnen worden. De gehuwde vrouw, geen Kostwinster zijnde, komt het eerst voor ontslag in aanmerking. De rege ring streeft er naar mensen van 35 jaar en ouder niet te ontslaan. Een gevaarlijke stelling achtte de minister het te zeggen (zoals pater de Beaufort had gedaan), dat als een gehuwde vrouw geen volledige dagtaak in haar gezin heeft, zij een overheids functie moet kunnen vervullen. Iu het verloop van zijn zede heeft de minister voorts verklaard dat een brandweerwet vrij spoedig verwacht kan worden en dat ook een kampeer wet de Tweede Kamer spoedig zal bereiken. Bij deze laatste zal een wer kingsgebied voor de gemeente wor den gereserveerd. Wat de achterstelling der landge westen betreft, merkte hij tenslotte op, dat de indruk van achterstelling ge wekt kan worden, doordat het vooi velen in deze gewesten moeilijk is deel te nemen aan commissies Aan de de partementen is opdracht gegeven tege moet te komen aan verlangen ten deze. T ORD VANSITTART, de vroe- gere diplomatieke adviseur van het Britse Kabinet, heeft tij dens een debat in het Hogerhuis verklaard, dat grote hoeveelheden juwelen in diplomatieke valiezen met dubbele bodems uit Praag naar Londen zijn gesmokkeld voor het financieren van commu nistische propaganda in Engeland en een bepaald systeem van ge heime dienst in de fabrieken. yOOR HET TIJDVAK van 13 t.m. 26 Maart geeft elk der volgende bonnen recht op het ko pen van: BONNEN VOOR VLEES: 021 algemeen (reeds aangewezen, geldig tm. 12 Maart) 50 gram vlees. 041, 043 vlees: 100 gr. vlees. 042 vlees: 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN: 045 algemeen; 250 gram boter of margarine of vet. BONKAARTEN KA, KB 903: 046 algemeen: 250 gram boter of margarine of vet. 047 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 052 algemeen: 500 gram boter of margarine of vet. BONKAARTEN KD 903: 054 algemeen: 125 gram boter of margarine of vet. 055 algemeen: 100 gram kaas of 125 grapt korstloze kaas. TABAK en DIVERSENKAARTEN ENZ. QA, QC 903: 67 tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 69 tabak: 1 rantsoen sigaretten of- kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF, MH 904 (bijz. ar beid, as. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen van strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Maart a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 029 0.30, 031, 033 036, 037, 038. en 039 kunnen worden vernietigd. Advertentie „VLIEGENDE VLEUGELS" Deel 2 komt binnenkort L>LF MEI zal de Spoorwegdienst Maastricht-Eindhoven-Maastricht geëlectrificeerd zijn. Dan zal ook het station Lutterade weer hersteld zijn. (Van onze Haagse correspondent). LIEDEN WERD in het gebouw van de Eerste Kamer op het Binnen hof de Benelux-conferentie geopend. Na de besprekingen op het Chateau d'Ardennes is dit de eerste bijeen komst van groot formaat, belegd om principiële beslissingen te nemen. We hebben ernstige reden om aan te nemen, dat de door Antwer pen geponeerde Schelde-Rijn ver binding w e 1 aan de orde zal ko men. Er is echter bij de Nederland se delegatie weinig geneigdheid te constateren hierover anders, dan vluchtig te spreken. Van Neder landse zijde zal deze kwestie in geen geval op de agenda worden gebracht. Onder de Belgische gedelegeerden bevinden zich evenwel minstens twee deskundigen op dit gebied, hètgeen doet veronderstellen, dat on ze Zuiderburen er deze maal wel eens anders over zouden jcunnen denken. Derhalve zou het ons weinig verwon deren, als een der resultaten van de Haagse conferentie zou zijn: een spe ciale Benelux-commissie vOor de Schelde-Rijn-verbinding en principië le overeenstemming. i yiJFTIEN JAAR gevangenisstraf heeft de procureur-fiscaal bij het Haagse Bijzondere Gerechtshof geëist tegen dr. Wilhelm Harster, de vroegere Befehlshaber der Si- eherheits-Polizei en S.D. in Neder land. Na Rauter was hij de hoogste Duit se politie-autoriteit in Nederland. Op zijn bevel zijn 140.000 joden gedepor teerd. Harster beweerde, dat hij nooit heeft geweten wat er in de Duitse concentratiekampen gebeurde, het zelfde „excuus" dus wat andere nazis al naar voren hebben gebracht, toen zij terecht stonden. Vele andere Nederlanders liet hij in „Schutzhaft" nemen, o.m. politie agenten, om ze naar Duitsland of naar Amersfoort te laten transporte ren. In Amersfoort was er geen me dische dienst „omdat Duitsland geen doktoren kon missen". Aan Neder landse doktoren werd de ziekenver zorging verboden. fabrikaat. Suske lin opeens niet lagt zich af. "at do is. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind nit Oostelijke richtingen. Vrij veel bewolking met in het Zni- ilen plaatselijk enige regen of sneeuw, in hot Noorden overwe gend droog. Temperatuur in de ochtend om het vriespunt, in de middag enkele graden boven nul. Heden: zon onder 18.35 uur. Vrijdag: zon op 7.05 uur. Maan onder 6.08 uur en maan op 13.42 uur. IN DE VERTE DREUNT HET GESCHUT. Nu en dan een ontploffing, soms angstig dichtbij. Hoog in de lucht, welhaast onzichtbaar, zingt een eskader zijn luguber-monotone lied. Een enkele maal loeit en giert een jager, duikend en stijgend over het landschap dat daar open en onbeschermd ligt, in af wachting van het geweld dat er over zal losbarsten. Onverwacht rikketikt een mitrailleur uit dat gierende, kleine monsterEn onder het naderend geweld trekt een lange stoet van duizenden, tienduizenden voort.... steeds verderDe gezichten stonden angstig gespannen. Men drong, torsend en zeulend, langs en door elkander. Hoe verder het oorlogsgerucht klinkt en hoe meer de zon naar de kim daalt, des te meer wijkt de angst voor een dodelijke vermoeidheid. VDE HERINNEREN ONS' dit alles uit 1940. Maar ook thans spelen zich dergelijke taferelen af. alleen nog geweldiger, nog massaler. Nu zijn de wegen niet volgestroomd met vluchtende duizen den nu zijn het millioenen die uit wereldsteden vluchten om andere w*- reldsteden een niet te verwerken over bevolking geven. Het was een apocalyptisch beeld dat ons voor ogen kwam toen we kennis namen van wat Dwight Martin, Time- eorresixtndent in Kanton aan zijn blad seinde toen een deel der radeloze be volking van Shanghai teen stad van 3 millioen inwoners en Nanking ong. driekwart millioen inwoners) in Kanton (1 millioen inwoners) ar riveerde, na een reis van 1400 kilo meter. Al was Canton, waar de Chinese na tionalistische regering thans haar zetel heeft gevestigd na de vlucht uit Nanking, dan geen stad der Hope, al lerminst zag het er uit als een stad van het Noodlot. Snauwend en kib belend vochten de vluchtelingen uit Narfking en Sjanghai zich een weg langs Kantons onverbiddellijke en ge routineerde douaniers alvorens ze zich uitstortten over de tot barstens volle stad. Kanton was deze week alles te gelijk: Juarez. Galveston en Eldorado, het leek gewikkeld in een bon'-, door middel van neon lichtgevlekt t apijt. Langs de overzwermde rivier de Se- Kiang gloeiden in neon mondaine vrouwenfiguren op, die op zijn Ame rikaans reclame maakten voor van al les en nog wat, van cosmetische arti kelen tot waterproof polshorloges toe Verder de stad in waren piekfijn ge klede gidsen bezig, Chinese en vreem de zakenlieden hun avond te helpen doorbrengen in Amerikaans aandoende restaurants en cabarets op de melodie van Rum Boogie en Springtime in the Rockies. Op de kade van de rivier, op de met de door mannen getrokken rijtuigjes volgepropte Tai Ping-weg stonden de Kantonse winkels en kraampjes afge laden met allerlei voorwerpen, van le derwaren tot massief-gouden ringen en broches. De juwelenhandel, die in in- flatiegebieaen als het door een paniek getroffen Shanghai in het algemeen wordt beschouwd als de enig-overge bleven veilige belegging, deed drukke zaken. „RIKKETIK" In het trieste, veertien verdiepingen hoge Oikwan-hotel waren de wit geklede bedienden druk bezig telkens nieuwe en hogere bedragen vermelden de prijskaarten neer te hangen. Gas ten kregen hun veranderde rekenin gen dagelijks, soms zelfs tweemaal per dag aangeboden. Op de tiende verdie ping van het Oikwan-hotel zaten de diplomaten van de Verenigde Staten, terwijl op de zesr' de Russische hun kamers hadden. Daartussen huisden de Fransen, Britse. Nederlandse en Burmese gezanten met hun staven. „Hier" zei een diplomaat die ach er een Vermouth zat, „zal de derde we reldoorlog uitbreken." Winkeliers en restaurantbedienden rik ketikten ijverig met hun telraampjes. Met 't uur stegen de levensmiddelen- prijzen en niet iedereen was in staat het bij te houden. Een lage regerings- ambtenavt' merkte op: „Heel mn gezin heeft deze week niets anders als bananen gegeten." DE RATTEN C edurende de eerste week van het Chinese Nieuwe Jaar lag Kanton te braden onder een tropische zon. Toen daalde een door merg en been dringende, ijskoude regen op de stad neer. Rikshamannen (de mannen die zichzelf als „trekdier" voor tweewieli ge rijtuigjes spannen en roeiboot-koe lies zochten beschutting in de droge steegjes waar ze hun tijd doorbrach ten met het ontluizen van hun ge scheurde palmblaren-regenkleding, 's-Nachts sliepen ze in vuile jute zak ken om alleen te ontwaken als ze op rooftocht'zijnde ratten wilden wegjagen dieren, die in straatvuil komen zwel gen wanneer de mensen zich 'hebben teruggetrokken. ALs het koud wordt, steken de voorna me Kantonezen hun petroleumkachels aan. Maar de [pensen uit het Noorden en de vreemdelingen trachten zich ver geefs te beschutten tegen de kou in hun wit-en-zwart betegelde hotelkA- mers. De koorts van de openbarstende stad beperkt zich niet tot de Kade en liet w iiikelkwartie» in het stadscentrum. Op he vliegveld „Witte Wolk" uitte zich een piloot aldus: „Hemelse goed hcid, sedert mijn vertrek, verleden week, staan er hier vijf nieuwe gebou wenVanuit het door vijgebomen overschaduwde Shamien-eiland (een van de vroegere buitenlandse conces sies) verspreidde zich de uitbarstings- woede naar "het even chique Tung Shan, waar premier Sun Fo en ande re ambtenaren huizen in hun opschep perige, westers-aandoeiule woningen, Nieuw-aangekomenen vochten verwoed om de weinige overgebleven huizen en kamers. Voor een sombere, twee ka mer-flat steeg hc' sleutelgeld tot een hoogte van 10.000 gulden. Langs de rand van de stad zwoegen honderden koelies elke dag bij het haastig neer zetten van prul-huizen. CHAOS Liet gemeentebestuur van Kanton kraakt en kreunt onder de extra belasting, veroorzaakt door een extra aanwas die de stad tot een bevolkings aantal van bijna twee millioen op voert en het dreigt er volledig onder te bezwijken. Soms gaat het electrisch licht aan, soms gaat het uit. Het wa ter uit de leiding is goor en brak: het beperkte brandweer-apparaat van de stad gilt de straten op en af en dreigt met zijn sirenes het druk gefluit van de vrolijk bevlagde rivierboten te overschreeuwen. Zaterdag overreed een van die vlug ge miniatuur brandweerwagens een jonge voetgangster vlak voor het Ot- kwan hotel. Terwijl het zonder vaart te verminderen brullende voortsnelde naar de brand begonnen razende poli tiemannen en soldaten er te voet ach ter aan te rennen, waarbij ze hwh ge weren afschoten. En bij dit alles komt dan nog de spraakverwarring tussen de vluchte lingen uit, het Noorden die de taal der Mandarijnen spreken en de lachende, donkerkleurige Kantonnezen. De vlucn telingen weigeren pertinent elke schre de in de richting van 't Kantonnese dialect met zijn acht hogè tonen (de taal der Mandarijnen heeft er maar vier.) En als ze er de kans toe zien dan herinneren ze de Kantonnezen er aan, dat Kanton en de provincie Kwan toeng ln1122 vóór Crdistus t-ot barbaars gebied werden verklaard! Daartegenover knipogen en grinneken de Kantonezen, terwijl ze htm prijzen verdubbelen en pochen dat de kroko dillen en olifanten, eens vruchtbaar gedijend in Kwantoeng, onmiddellijk de benen namen toen de Kantonnezen er kwamen. Zo, dringend en duwend. luizend en prijsopdrijvend, dansend op een vul- caau, wacht Kanton op de wapenstil stand ofop een algemene vlocht verder, steeds weer verder achter de vrijheid aan. Materiële oorlogsschade WAAROM zouden we niet eens beginnen met van het wets ontwerp op de materiële oorlogs schade een zonnige kant op te zoe ken? Dat is nog des te gemakkelijk- ker, omdat die kant zich 't eerste op dringt. Want van de drie artikelen, die voor de schaderegeling het meest van belang zijn. de arti kelen 8, 10 en 7i, is artikel 8 het eerste en tegelijkertijd het meest zonnige. Is het het „sociale motief", zo na drukkelijk door de Memorie van Ant woord naar voren geschoven als staan de achter de regeling van dit artikel, dat het zo'n verwarmend effect geeft? Of is het alleen maar het feit, dat ar tikel 8 minder gecompliceerd en min der technisch is dan de overige en uil eindelijk meer biedt Het laat ons koud. En dat is een des te klemmen der motief om ons te warmen aan de prille straaltjes, die artikel 8 uitzendt. Vooral naar de kleine man, zoals de Memorie van Antwoord het zegt, die zijn eigen kléine woning of zijn klein bedrijfspand of zijn schip heeft ver loren, en die met een kleine nieuwe woning en een klein bedrijf, pand of schip weer is geholpen. Hij kan een bijdrage krijgen op basis van de ver vangingswaarde, maar die bijdrage bedraagt nooit meer dan wordt ver eist voor de bouw van een woning, die op 9 Mei 1940 aan bouwkosten 5000.vroeg. Bij een huis tot dat bedrag gerekend op 9 Mei 1940 is de vergoeding integraal, zij het dat natuurlijk een aftrek voor de afschrij vingen wordt toegepast. Bij een be drijfspand ligt de grens bij 8000. bij schepen bij 9000. Het is er het wetsontwerp om te doen om te komen tot een herstel van de „eigen haard" en ook daarmee blij ven we in de verwarmende stijl van dit zonnig artikel. Maar dit sluit te vens in, dat het verwoeste object ook dat „eigene" moet bezitten, zodat als voorwaarde voor de toepassing van dit artikel eigen bewoning of eigen gebruik wordt gesteld. Is dat niet het geval, dan wordt het object als een beleggingsobject beschouwd en valt het als zodanig niet onder deze gun stige regeling. Liver deze voorwaarde zijn nogal wat rapporteurs van de Tweede Ka mer gestruikeld. Ze haalden daarbij het voorbeeld aan van de arbeider, die zich een eigen woning heeft ver worven. voor Mei 1.940 naar elders is vertrokken en toen zijn eigendom heeft verhuurd. Een dergelijk geval zou niet onder artikel 8 vallen. Even min ais dat van een kleine gepen sioneerde, die leeft var. de vruchten van een eigen verhuurde woning. Voor dergelijke, toch nog al voorko mende gevallen, wilde men dan ook naast of in plaats van de voorwaarde van eigen bewoning of gebruik nog een norm nemen ontleend aan het in komen of het vermogen van de be trokkene. zo mogelijk naar een glij dende schaal. De Memorie van Ant woord wijst dit voorstel, dat in de grond gezond is, van de hand, hoofd zakelijk op de practische grond, dat dan de belastingsdienst een te zware taak op zijn schouders zou krijgen. Het is wel interessant te achterha len in hoeverre artikel 8 toepasbaar wordt geacht en in hoeverre het een rol speelt bij de vergoeding van de totale oorlogsschade en ook daarover zijn in de twee memories wel gege vens op te diepen. Van artikel 8 kan profijt worden getrokken niet alleen voor de herbouw van de allerkleinste woningen. Het is inderdaad het voor deligst bij woningen, waarvan de bouwkosten in Mei 1940 niet meer dan 5000.bedroegen en zulk een woning heeft een grootte van om en nabij de 500 m3. Zo'n huis wordt dooi de Memorie van Antwoord voor elk gezin voldoende ruim geacht en is ook geschikt voor hen, die een vrij beroep uitoefenen. Maar ook zij. die een huis hadden, dat de 5000.over schreed, we beperken ons even tot woningen kunnen op dit artikel een beroep doen; naarmate de woning groter was neemt het voordeel van dit artikel 8 geleidelijk aan af en wordt het voordeliger de herbouw te financieren met de regeling volgens artikel 71. En wat de toepasbaarheid betreft. Men neemt aan, dat ong. 35 pet van de onherstelbaar of zwaar be schadigde woningen, bedrijfsgebou wen en schepen van de regeling van artikel 8 zal kunnen profiteren. Van de 70.000 totaal verwoeste huizen kunnen er 16.000 krachtens de fi- nancieringsregeling van dit artikel worden herbouwd, van de 38.000 zwaar beschadigde woningen kun nen er een kleine 10.000 onder ar tikel 8 worden gebracht. Van de woningen met bedrijfs ruimte worden er geacht 3800 van de 12.000 totaal verwoeste, en 2450 van de 7.000 zwaar beschadigde on der de regeling van het onderhavige artikel gebracht te kunnen worden. Ook voor de herbouw van boerde rijen kan een beroep op artikel 8 worden gedaan: een boerderij is n.i een onroerend goed, dat door zijn bouw ten dele is bestemd ('oor be woning, ten dele voor de uitoefening van een bedrijf; bij een bedrag aan bouwkosten van maximaal 8000.— in Mei 1940 kan men dus op integrale vergoeding aanspraak maken, als ten minste die hoeve niet was verpacht, want dan is het geen „eigen" haard meer en dat is de voorwaarde, die het betrokken artikel persé stelt. Tenslotte schepen. De Memorie be cijfert, dat een 300 van de 600 totaal- verwoeste en 3500 van de 6800 zwaar beschadigde binnenschepen onder de regeling van het onderhavige artikel gebraïht kunnen worden. (Vervolg op pag. 2i Dienstplichtigen Kon. Marine kunnen niet toetreden TN VERBAND met de dezer dagen gedane mededelingen omtrent het aangaan van een verbintenis bij de Nationale Reserve, vestigt het minis terie van Marine er de aandacht op, d-at de gewone en buitengewone dienstplichtigen, die zijn of zullen worden opgeroepen om bij de Ko ninklijke Marine in werkelijke dienst tc kómen, niet voor een verbintenis bij de Nationale Reserve in aanmer king kunnen komen.

de Stem | 1949 | | pagina 1