Balten ontvluchten in drommen het Rode par adij: Maréchaussee-te-paard heeft afgedaan Uitstel Economische Unie bezorgt zakenleven nadelen IN 'T KORT Beslissingen over „de West" spoedig te wachten Indonesië Woensdag in Veiligheidsraad rjet-ronselaars vangen overal bot Sovj( Thans een gemotoriseerd corps van „super-soldaten'' Het raadsel Molotof DE ACHTERGROND VAN EEN NOTA Dwangarbeid en deportatie Gekruiste-armen- politiek Distributienieuws Tussentijdse bon voor vlees Room verkrijgbaar Een Vincent van Gogh- tentoonstelling De Benelux-conferentie Januari 1950 hoort definitieve datum te blijven Wetsontwerp interim-regeling aan de Staten voorgelegd Zelfstandigheid van Aruba en Curasao Voor 't eerst tuchtoefe ningen in Berlijn afgelast Het Amerikaanse bezoek H Wie wint de pot BATTLE-DRFSS OF ANDER UNIFORM, MAAR Zuid-Oostelijke wind Strenge selectie VIJFDE JAARGANG No. 1324 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia VerschUnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: R. A. M. E. Gom- mers, Dr. H. M. Houben, Jan Mertens, A. J: A van Putte, Mr. Dr. C. J. M. A. van Rooy. Ir. H. J. M. Steenbergen, Kapelaan M. Vos. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwar taal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet-postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 ct Postrek 278841. Prijzen van buitenl. abonnementen worden op aanvr verstrekt DINSDAG 8 MAART 1949 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m'm). Voor advertenties van plaatselijke r.ard uit Noordbrabant uitsluitend in de Bra bantse edities 0.21 per m/m. (Ing. Med 052 per m/m). Idem in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ing. Med. 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" zie desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uitge vers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bijkantoren: ROOSENDAAL, Molenstraat 45. Telefoon 691 BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26. Telefoon 521 WAALWIJK. Grotestraat 189. Telefoon 229 GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 HULST, Dubnole l oort i. T. U foon 10- (Van onze correspondent) ]}E ZWEEDSE EILANDEN Gotska Sandl en Gotland staan sedert het in lijven der Baltische Staten bij de Sovjet-Unie in het centrum der be langstelling van de Letlanders, Estlanders en Lithauwers. Voor duizenden reeds waren zij de poort der vrijheid en nog onverminderd houdt de stroom Baltische vluchtelingen aan. Ze komen in kleine zeiljoller., wrakke roeiboot jes an zelfs in eigen gemaakte vaartuigjes, soms alleen, soms met hele gezin nen tegelijk. Nederlanders, die in de bange bezettingsjaren naar Engeland overstaken, weten wat een dergelijke tocht betekent, want Libau-Gotland is evenver als Hoek van Holland-Harwich. Er zijn er voor wie deze vertwlj- felingstocht de laatste reis is. Velen reeds moeten een graf in de golven heb ben gevonden, anderen werden op heterdaad door de Sovjets betrapt en ma ken uerhalve nu deel uit van het leger der vijftien millioen slavenarbeiders in het rode paradijs. Duizenden en duizenden anderen bereikten veilig de overkant en poogden daar een nieuw leven te beginnen. Doch de zo moeilijk herwonnen vrijheid heeft voor velen een wrange bijsmaak: Sovjet-agenten in Zweden chanteren en dreigen, achtervolgen de vluchtelingen en proberen op allerlei manieren hen te bewerken, terug te keren naar de Sovjet-Unie. Er vertoeven thans reeds bijna 29000 Balten in het vrije Zweden. Hun aantal neemt nog met de dag toe. Ondanks Russische dreigementen, ondanks het werk van de Sovjet-repatrieringscommissie blijven zij weigeren terug te ke ren naar de Baltische Staten. Ook zij verkozen de vrijheid. Men doet goed deze exodus van Balten in aanmerking te nemen. Eerst dan begrijpt men iets van de jongste Sovjet-nota aan Stockholm.... gEHALVE voor de andere Scandina- viërs, heeft de doorsnee Zweed ook een grote sympathie voor de be woners van de Baltische landen, die ai sedert de zesde eeuw de andere Zflde van de Oostzee bevolken. Vele Balten spreken Zweeds, hoewel hun eigen taal in feite tot de Slavische taalgroeperingen behoren. Ondanks de wezenlijke verschillen in mentaliteit yERSCHILLENDE grote com munistische heren in West- Europa hebben in de afgelopen weken heel dapper verteld, dat zij met de armen over elkaar zul len blijven zitten, indien de Sov jet-Unie West-Europa zal binnen vallenIn dit rubriekje kunt U ten overvloede dezelfde mening van de Belgische communisten lezen. Maar een hoge communist in West-Duitsland. nog wel een lid van het hoofdbestuur en hoofd redacteur van een communistisch blad te Hannover, is het met die gekruiste-armen-poHtiek helemaal niet eens. Hij is er finaal tegen, dat het rode leger bij een opmars in West-Duitsland door de Duitse communisten moet geholpen wor den. En hij heeft meteen maar ontslag genomen uit de commu nistische partij. Een voorbeeld dat navolging verdient. MA EEN BIJEENKOMST van twee dagen heeft ook de Belgische communistische partij verklaard, niet aan een „agressie-o:rlog" tegen de Sovjet-Unie te zullen deelnemen. JEGEN HET AFGRAVEN van de St. Pietersberg heeft de Nederl. Natuurhistorische Vereniging grote bezwaren. In een motie is dit ter kermis gebracht aan de Tweede Kamer. J^EN VRACHTAUTO van een rub- beronderneming is op Java in een mnderlaag gevallen. 12 Indonesiërs zijn daarbij door de guerilla-bende gedood. pINLAND HEEFT NIET het voorne- v hetzij bij het Atlantisch act, hetzij bij een Scandinavisch act aan te sluiten. Zo heeft de Finse Premier meegedeeld in een radiorede. QNTHEFFING VAN HET Zondag- rijverbod op 13 Maart wordt door de R.V I. in de provincie na een mon delinge of schriftelijke aanvrage ver leend op vertoon van een plaatsbe wijs voor de wedstrijd Nederland België. 'J'RAGISCH is het ongeluk, dat bij Gent drie dames is overkomen. Zij hadden Carnaval gevierd en reden met de Carnavalskleren aan per auto angs de Schelde. De bestuurster ver gistte zich in de weg en de wagen reed te water. De drie dames ver dronken. 'J'IJDENS het voortgezette proces Kravchenko te Parijs heeft de auteur meegedeeld, dat hij aan een nieuw boek bezig is, dat het weten schappelijk onderzoek in de Sovjet- Unie behandelt. J^ONDERDAG komt de opperste Sovjet der Unie van Sovjet republieken in het Kremlin bijeen. VTaaii..c?an "WO afgevaardigden zullen de zitting bijwonen. EEN ZELDZAAM jubileum heeft de jari?e Iriit-kol. J. Sillacus, hoofd van de diest beheer achterge- inita ïïa- eel" ,in Amsterdam ge vierd. Hij was 50 j. in militaire dienst en cultuur zijn er tussen Zweden en Balten in de loop der jaren vele vriendschapsbanden gesmeed. De Zweedse bevolking was dan ook zeer begaan met het lot der Balten, toen de sedert Wereldoorlog 1 vrije staten door Rusland brutaal werden gesov jetiseerd. Daarna volgden de gebeur tenissen snel achtereen. Hermetisch werd deze, strategisch zo belangrijke kuststrook afgesloten. Uit de kustge bieden werd de bevolking overgeplant en ook na het staken der vijandelijk heden bleven de Russen hier een mi litaire activiteit ontwikkelen, die het ergste deed vrezen. Ook nu nog is men druk doende aan hel graven van tankvallen, het bou wen van nieuwe fortificaties, o.a. bij Tallinn, de aanleg van enorme vlieg velden, ais onderdeel van de zgn. Sta- Un-linie, die hier haar Noordelijkste beginpunt heeft. Zelfs vrouwen van 55 jaren worden bij deze graafwerk zaamheden ingeschakeld. Duizenden onwillige Balten zijn gedeporteerd en nimmer heeft men iets van hen ver nomen. De uittocht naar het vrije Zweden is dus alleszins te verklaren. BALTEN NAAR HET LAND TAOCH niet alleen genieten de Balti sche vluchtelingen de sympathie van de Zweedse bevolking, doch even zeer van de.landeigenaren. Vrij wel in geen enkel land ter wereld was de ontvolking van het platteland ten gunste van de stad, zo groot als in Zweden. Overal kan men boerderijen zien staan, voorzien met het bordje: „te koop of te huur", want per rlot van zaken kon de pachtboer in vele gevallen niets anders doen, dan zijn vroegere landarbeiders volgen en even eens naar de stad trekken om een be staan te vinden in de fabrieken, waar men inderdaad vrij gunstige lonen ontvangt. Deze ontvolking van het land werd een probleem voor de Zweedse eco nomie. De Balten nu zijn in het alge meen maar al te graag bereid een „duik" te nemen in het Zweedse plat teland en werkzaamheden op de boer derij te aanvaarden. Zo zat er ook nog een economisch voordelige kant aan de exodus der Balten HET KREMLIN ONGERUST rpHANS heeft de uittocht der Balten evenwel zulke enorme vormen aangenomen, dat de heren in het Kremlin zich ongerust beginnen te maken. Evenals de ontheemden zijn zij weinig positieve propagandisten voor het communisme in het alge meen en het bolsjewisme in het bij zonder. Op allerlei listige manieren poogt men de Balten te bewegen weer huistoe te keren, doch nagenoeg zon der succes. De repatrieringscommissie der Russen die voor dit nobele doel in Stockolm zetelt boekt vrijwel geen enkel resultaat. Vanzelfsprekend moet er een zondebok worden gevormd en dat is nu de Zweedse regering, die volgens de Russische nota de werk zaamheden der commissie belemmert. De gehele Russische critiek valt ech ter met een enkele mededeling, n.1. dat in Zweden vertoevende personen, ongeacht of het Zweden zijn of bui tenlanders, het land kunnen verlaten zonder enige formaliteit. Bovendien, en dat heeft de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Tage F.rlander niet gezegd, heeft de Zweedse rege ring zelfs namen en adressen verstrekt van in dit land vertoevende Balten. De Sovjet-agenten van de repatri eringscommissie hebben deze Balten bezocht. Bovendien zorgde hun inlich tingendienst er wel voor, dat ook de adressen van vele andere Balten, voor al nieuw aankomers, bekend werden. In sommige gevallen heeft men de vluchtelingen dagen lang geschaduwd en tenslotte gedreigd met ernstiger maatregelen, indien zij niet vrijwillig naar de Sovjet-Unie terugkeerden. Wellicht ook, omdat het de Zweed se autoriteiten bekend is, dat de Rus sen niet al te zachthandig optreden, indien het er om gaat vluchtelingen te bewegen terug te keren, en temeer nog, omdat er naast Suurvalysk nog meerdere Russische agenten in Zweed se gevangenissen vertoeven, heeft men zich door het verbluffende staal van rode arrogantie niet laten overtroeven en het protest eenvoudig afgewezen. NERVOSITEIT ^IETTEMIN is een zekere nervosi teit niet te miskennen. Tot voor kort geloofde de doorsnee Zweed niet in de mogelijkheid van een nieuwe oorlog en dientengevolge achtte hij 'n internationale samenwerking beogen de om een komende aanval af te slaan ook minder urgent. Reeds meer dan een jaar lang is de stemming evenwel aan het omlopen ten gunste van Je Westerse mogendheden en ten nadele van de te lang verheerlijkte neutrali teit. Het uiteenrammelen van'het Scan dinavische blok en de arrogante toon van de jongste Sovjet-nota zijn twee factoren, die dit proces slechts kun nen bespoedigen. Rantsoen weer op oude peil nE IETS RUIMERE aanvoer van slachtvee maakt het mogelijk tus sentijds een aanvullende bon voor vlees aan te wijzen. Dienovereenkomstig geeft bon 024 algemeen met onmiddellijke ingang recht op het kopen van 50 gram vlees. Deze bon heeft een geldig heidsduur van een week, zodat hij op 12 Maart afloopt. Door onderlinge verschuivingen in de aanvoer bevatten de slagersvoor- raden naai- verhouding grote hoeveel heden spek en vet varkensvlees. Onafhankelijk van deze tussentijdse bonaanwijzing, die voor alle leeftijds groepen geldt, zullen in de bonnen- lijst van Donderdag 10 Maart voor de leeftijdsgroepen A en B weer bon nen voor 400 gram vlees worden aan gewezen, waardoor voorshands het vleesrantsoen op het oude peil wordt gebracht. Het kaasrantsoen voor deze leef tijdsgroepen wordt teruggebracht tot 200 gram per 14 dagen. rpHANS ZIJN de beperkende bepa- lingen tot het bereiden en afle veren van room ingetrokken, zodat room, bereid uit volle melk (koffie room met ten minste 20 pet. vet en slagroom met ten minste 40 pet.) eiren als voor de oorlog weer vrij verkrijg baar zal zijn. Ook het verbod tot ver werking van room in ijs, z.g. ijs-com positie, of ijsmix, is ingetrokken. Te Middelburg van 9 April tot 1 Mei TT ET BESTUUR van de vereniging „Voor de Kunst" te Middelburg heeft beslag weten te leggen op een uitgebreide coHectie schilderijen van onze grote meester Vincent van Gogh In drie zalen van het kunstmuseum te Middelburg zal deze bijzondere ex positie, welke een chronologisch over zicht van v. Gogh's oeuvre geeft, van 9 April tot 1 Mei te bewonderen vallen. Bij het begin der tentoonstelling zal een neef van de schilder, de heer v. Gogh uit Laren, een causerie hou den over zijn vermaarde bloedver want. TN EEN NOTA aan de regeringen van België, Nederland en Lu xemburg dringt het „Comité Bene lux" erop aan tijdens de Benelux- conferentie van a.s. Donderdag te Den Haag de noodzakelijke maat regelen te nemen, nodig voor het verwezenlijken van de Economi sche Unie op 1 Jan. 1950. Het ..Comité Benelux" vestigt er de aandacht op. dat vertraging in de totstandkoming der Economische Unie de zakenwereld der drie landen voor een verrassende en pijnlijke situatie zal plaatsen. Het zakenleven in de drie landen heeft reeds schikkingen getroffen met het oog op de vastgestelde datum. Contracten zijn afgesloten, uitbrei dingsplannen in uitvoering gebracht, vertegenwoordigers aangesteld, adver tentiecampagnes ingezet. Elk uitstel zal ernstige nadelen aan het zakenle ven berokkenen. De werkeloosheid neemt vooral in België sterk toe. Zou men op dit ogenblik moeten aarzelen zo snel mogelijk 'n afdoend redmiddel toe te passen, hetwelk het voordeel mee brengt, van een marktverdubbeling? De ministeriële Benelux-Conferen- tic te Den Haag begint Donderdag morgen om 10 uur in het gebouw van de Eerste Kamer. Deze Conferentie zal door de vol- volgende Nederlandse ministers wor den bijgewoond: Minister-president dr. W. Drees, de Minister voor Eco nomische Zaken, prof. dr. J. van de Brink, de Minister van Sociale Za ken, mr. A. Joekes, de Minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, de Minister van Landbouw, S. Mansholt, de Minister voor Verkeer en Water staat mr. D. Spitzen, de Minister voor Buitenlandse Zaken, mr. D. Stikker en de Minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. In 't Veld. Aan dc conferentie zullen verschil lende deskundigen deelnemen. yOLGENS het wetsontwerp inte rim-regeling voor Suriname en dc Nederlandse Antillen, thans voor advies bij dc Staten ingediend, zal dc landsregering van Suriname en de Nederlandse Antillen bestaan uit de Landsregent en dc aan de Sta ten verantwoordelijke regerings raad. Het ontwerp gaat uit van de ge dachte, dat een gelijksoortige verhou ding als in Nederland bestaat tussen de Koning en de ministers, in Suri name en de Nederlandse Antillen zal bestaan tussen de vertegenwoordiger des Konings en de leden van de Re geringsraad. Alleen ten aanzien van de belangen van het Koninkrijk wor den aan de landsregent in een afzon derlijke afdeling bevoegdheden toe gekend als orgaan van het koninkrijk. Slechts voor die werkzaamheden zal hij 's konings aanwijzingen in acht hebben te nemen. Deze werkzaamheden zijn: de af kondiging, de uitvoering en de zorg voor de naleving van wetten, alge mene maatregelen van bestuur en verdragon, zomede schorsing van landsverordeningen wegens strijd met een hogere regeling of met het alge meen belang van het koninkrijk. Voor de Nederlandse Antillen zal de wijziging in de positie van de landsregent nog belangrijker kunnen zijn, omdat krachtens de interim-re- "PEN HALF UUR na het gebruike- lijke mondelinge protest van de -au cvii i]iaii,,vauuvuvung; Westelijke vertegenwoordigers in Ber- Er zijn verschillende rapporten be- lijn hebben de Sovjet-Russische auto- treffende het Marshall-plan uitge-j rlteiten de aangekondigde lucht- bracht, welke 1 Januari 1950 als da-machtoefeningen in de Duitse lucht- tum van totstandkoming der Econo-j brugcorridors afgelast, mische Unie aangaven. Een uitstelDit is de eerste maal, dat een der- zou derhalve ongepast zijn. gelijk protest deze uitwerking had. jQE VEILIGHEIDSRAAD is giste renavond niet met de behande ling der Indonesische kwestie be gonnen Dat zal Woensdag gebeuren Dr. van Roijen, de Nederlandse ge delegeerde. staat in Lake Succes wel voor een zeer moeilijke taak. HU staat er met lege handen, ze ker na het wel zeer onwaarschjjn- lijk is, dat de Ronde Tafel Confe rentie nog doorgaat. In een rapport van de V. N.-com- missie aan de Veiligheidsraad wordt de mening van de Republikeinse de legatie weergegeven betreffende be sprekingen tussen de Republikeinse leiders, dr. Gieben en dr. Koets, en de contactcommissie van de Bijeen komt Federaal Overleg. Daarin wordt o.m. gezegd, dat dr. Koets van Nederlandse zijde de ver klaring gaf, dat de positie van de Ne derlandse troepen in Indonesië na de souvereiniteitsoverdracht zal zijn als van een buitenlands leger, dat met de goedkeuring van de regering der Ver enigde Staten van Indonesië aldaar verblijft en dat dit leger niet zal op treden dan na en in overeenstemming met het verzoek van de regering der V.S.I. Het leger zal gerepatrieerd wor den al naar gelang transport beschik baar is. Dr. Koets verklaarde ook, dat her stel van de republiek en terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja thans onmogelijk is. Het rapport zegt t.a.v. de republi keinse mening, betreffende de bespre king op Banka met de contactcom missie van de B.F.O., dat deze be spreking tot gevolg had, dat de B.F. O. de noodzakelijkheid inzag van her stel van de republiek en haar rege ring, in overeenstemming met de re solutie van de Veiligheidsraad. geling bij algemene maatregel van be stuur zelfstandigheid zal worden ver leend aan de eilanden Aruba en Cu rasao, hetgeen met zich mee zal bren gen besnoeiing van dc bevoegdheid van de landsregering. De algemene vertegenwoordigers, die door de landsregering worden be noemd, zullen met raadgevende stem deelnemen aan het ministerieel over leg over de aangelegenheden, uitslui tend of mede de belangen van Suri name en de Nederlandse Antillen be treffende. Bovendien zal een staatsraad in bui tengewone dienst voor Suriname en een voor de Nederlandse Antillen wor den benoemd worden na overleg met de betrokken landsregering. Het ontwerp interim-regeling moet met 'n twee-derde meerderheid in de Staten-Generaal worden aangenomen. Een goed bestede dag QE HEREN Bolster en Norton van de Amerikaanse ambassade en de ECA hebben Zaterdag hun tournée door onze provincie voortgezet. Besronnen werd met een be-oek aan de Keuringsdienst van de NAK te Goes. Behalve voor het laboratorium, toonden de Amerikanen grote be langstelling voor de administratie en organisatie; zeer verbaasd toonden zij zich over het feit. dat de gehele dienst uit het vrije bedrijf was oogekomen en er door gefinancierd werd. Vervolgens trokken zij met ir. Her wever en ir. N. Beekom door Zuid-Be veland. Het weideland in de Poel had him aandacht en op een gegeven mo ment stapten ze ook het bedrijf bin nen van een klompenmaker onder Heinkenszand. Te Kruiningen lichtte de heer Govers hen in over de ruilverkaveling in de polder Kruiningen, waarna, onder ge leide van ir. van Soest, het grote fruit- teeltbedrijf van Vogelaar onder de louoe werd genomen. Tenslotte reed men naar Tholen, waar het stamhuis der Roosevelts niet werd vergeten en het laatste punt van het program was een 'bezoek aan het landbouwbedrijf van ir. Geuze te Poortvliet. Daarna namen zij afscheid van Zee land en bedankten in het bijzonder lr. van Beekom voor zijn goed geleide. ERMAN VAN DEN EERENBEEMT en Carel Brieïs hebben elkaar op nieuw gevonden in de machtige ruimte van het Olympisch Stadion van Amsterdam. Zij bereiden als „Stadionspel" een groot Ganzenbord spel voor in oud-Hollandse trant en hebben daaraan verbonden een na tionale loterij voor herstel van het zwakke kind van alle gezindten. De ze dubbele manifestatie zal verlopen in een grootse plechtigheid op 30 April, de eerste verjaardag van onze vorstin als koningin. Op het Stadionveld zal een groot ganzenbord worden geprojecteerd, met een volledig oud-Hollands kin derstadje. Zoals bij elk ganzenbord prijzen behoren, zal ook in het Stadion om prijzen worden gespeeld. Dat zal ge schieden in de vorm van een natio nale loterij. A.s. Zaterdag zal Henri de Greeve daarover een en ander vertellen in het Lichtbaken voor de K.R.O. Tijdens het ganzenbordspel krijgen de toeschouwers te zien, wel ke de pot is van die loterij. Dat be tekent bovendien, dat de prijzen tij dens het feest zullen worden bekend gemaakt. Men rekent op 63.000 bezoekers. Dat is niet optimistisch, zei ons Carel Briels, en hij herinnerde aan de prachtige financiële resultaten van de vorige Stadion-spelen. yOOR HET PALEIS T LOO. Korte commando's weerlinken. Ge weren worden „afgezet." Geweren komen aan de schouder. Spor tieve, gespierde jonge mannen met zwart-blauwe baret en in battlc- dress met koord marcheren weg. Anderen blijven stram in dc houding staan. Het is het aflossen van de paleiswacht door de Koninklijke Mare- chaussée, die binnenkort zal worden uitgebreid. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Matige wind tussen Oost en Zuid Overdrijvende wolkenvelden met hier en daar enige lichte sneeuw, in de ochtend lichte vorsi. in de middag temperatuur om het vries punt. Heden zon onder 18.31 Woensócg zon op 7.09 uur. aan "P 4.35 uur, onder 16.07 uur. JJet zijn dezelfde jonge mannen die. bij het passeren der grens tesa- men met de mannen van I. en A. uw paspoort controleren en het zijn de zelfde mannen die er op toe zien, dai militairen zich aan de regels van de krijgstucht houden. Het zijn ook de- zelfd mannen, die ge wel bij belang rijke kruispunten ziet staan als een militaire colonne passeert. Zij dragen dan echter een rood „omhulsel" om hun „.atte pet, of in het laatste genoemde geval witte helmen en dito handschoenen. Elk rechtgeaard marechaussee oe- schouwt zijn corps een elite-corps, -f 'fzoals gereras' ,r. Tans en an- 11 „-re hoofdofficieren ons in Apeldoorn waarheen wij door hen waren uitge nodigd, zeiden: „onze mannen zijn su per-soldaten 1" YUaarom kwamen wij in Apeldoorn samen Och, het is doodeenvou dig. In deze Veluwe-plaats stond de wieg van het corps. Generaal van Haeften, wiens sabel men in Apeldoorn in de v. Haeftenkzaerne nog steeds ado reert. stond er als vader bij. Daarna is Apeldoorn steeds de opleidings plaats van de Kon. Marechaussee ge bleven. Er staat een prachtige moder ne kazerne voor de „recruten" midden op de hei (het geweldige complex hei degronden stelde de gemeente Apel doorn voor 1 gld. beschikbaar) en er staat nog een aparte kazerne voor de straffe opleiding tot onderofficier (wachtmeester) OP DE EERSTE PLAATS SOLDAAT In sneltreintempo hebben wij in één dag zo ongeveer alles gezien en gehoord wat van de mannen van de Kon. Marechaussee verwacht wordt. Wij hebben ervaren dat zij heel wat wetskennis moeten vergaren, verkeers- puzzles moeten kunnen oplossen, boe ven moeten kunnen opsporen, smokke laars (al of niet met pantserwagens) moeten kunnen verrassen, duivelskun stenaars op een motor moeten zijn, pantserwagens met radio-installatie moeten kunnen bedienen. En daar naast scherpschutter, prima tnfante- rist, acrobaat en worstelaar behoren te zijn. Kortom dus super-soldaat, om met de woorden van gen. Tans te spreken. Soldaat. Vooral soldaat. Want de ma rechaussee van thans is in tegenstel ling tot zijn collega-te-paard van vroe ger op de eerste plaats militair: een geperfectioneerde en gemotoriseerde infanterist. Hij is een onderdeel van het leger, zou „legerpolitie" ger.oemd kunnen worden, net zoals de M.P. in het Engelse leger. En het is wel aardig om even te ci teren wat gen. Eisenhower eens ovel de „legerpolitie" gezegd heeft: „Zon der de M.P. als verkeersregelaar was het me nooit gelukt de geweldige le gers van Normandië naar de Elbe ie brengen". Dit wijst er dus wel op, dat de leger politie in oorlogstijd een zeer belang rijke taak heeft: het escorteren van colonnes, het verkennen van de weg, het uitstippelen van de verkeersop- marsroutes. Daarnaast is de legerpolitie spec'aal getraind op zuiveringsacties op hui zenblokken. eenzame plaatsen en bos sen. DE VREDESTAAK ry vredestaak bestaat voornamelijk uit de grensbewaking, het veria nen van bijstand bij oproer e.d„ de zorg voor de veiligheid van de leden van het Kon. Hu's. Wat trots is de Kon. Marechaussee erop dat het dit corps is, dat de paleizen mag bewaken en de leden van het Kon. Huis en ho ge buitenlandse autoriteiten mag es corteren. Op de moraliteit en de phj'Sieke capa citeiten wordt bij de Kon. Marechaus see speciaal gelet. Men wil een streng geselecteerd corps, dat door streng heid en onkreukbaarheid een rem kan zijn voor eventueel in het leger optredende excessen. Als zodanig heeft de marechaussee in Indonesië al voor treffelijk werk verricht. UNIFORMKWESTIE TS MOLOTOF afgedankt? Betekent zijn vervanging door Vysjinsky. dat hij over enkele maanden voor een tribunaal met timide stem zal staan te stotteren, dat hij gecon spireerd heeft tegen de Sovjet staat Of betekent zijn heengaan als leider van Buitenlandse Zaken, dat hij moet worden „vrijgesteld' om zich beter voor te bereiden voor de nieuwe taak, welke men hem toedenkt, de opvolging van de zie ke Stalin? In totalitaire staten blijven de achtergronden van regeringsmuta ties altijd in het duister. Geen volksvertegenwoordiging is er, die opheldering kan vragen, geen pers, die iets uit de binnenkamers mag publiceren. Een kort bericht en daarmee af gelopen. Het volk heeft er verder niets mee te maken. ritussen denkt de buitenwereld onmiddellijk terug aan de ver vanging van Litwinof door Molotof op 4 Mei 1939. Radio Moskou ver telde toen, dat de oude politiek zou worden voortgezet. We weten nu echter, dat er toen een beslissende wending is gekomen. Molotof knoopte betrekkingen aan met Hit- Ier en liet de Westerse mogend heden, die al zo lang met Moskou aan het onderhandelen waren over een Veiligheidspact, in de kou staan. Zullen we nu net zo'n omme zwaai krijgen? F reft Moskou inge zien, dat zijn poiitiek van onver zoenlijkheid schipbreuk lijdt? Krij gen tve een mildere toon in het internationaal debat? Slechts een enkeling, die het ge looft Want in tegenstelling met 1939, toen uit de schaduwen van het Kremlin zich een schier onbe kend man losmaakte, komt nu een helaas maar al te goed bekende naar voren: Vysjinksy, de meedo genloze uitvinder van de „sponta ne" zelfbekentenissen en laaghar tige vernederingen in zuiverings processen, Vysjinksy, die in het V. N.-milieu de harde, bijtende beledigende polemist was, Vysjinks- ky, felle tegenstander van het Westen. Vandaar dan ook, dat reeds om die reden de meerderheid der poli tieke waarnemers een verscherping van „de koude oorlog" verwacht, waarbij Molotof op ander cn wel licht hoger plan zijn rol zal blijven vervullen. De slepende ziekte en de hoge leeftijd eisen, naar men hoorde, van Stalin steeds meer rust TJeze veronderstelling wordt nog versterkt door het ontslag van Mikoyan als Minister van Buiten landse Handel. Hij is evenals Stalin afkomstig uit Georgië en vergezel de dezen naar de conferenties van Jalta en Teheran. Hij stond toen en ook later een politiek van uitbrei ding der handelsbetrekkingen met het Westen voor. Nog slechts zes weken geleden gaf hij ten over staan van buitenlandse diplomaten te kennen, dat z.i. de handelsbe trekkingen tussen Amerika en Rus land in het algemeen en die tussen Oost-Europa en West-Europa in het bijzonder, op korte termijn ver beterd dienen te worden, wil men voorkomen, dat de welvaart in de wereld zal afnemen. Het vorig jaar, toen de onder handelingen met de Westerse diplo maten aan de gang waren over de oplossing der Berlijnse crisis, moe ten Molotof en Mikoyan in een vergadering van het Politbureau scherp tegenover elkaar gestaan hebben. Mikoyan en zijn aanhan gers leken eerst wel iets aan in vloed te hebben gewonnen. Ze pro beerden ook Maarschalk Sokolosky in Berlijn te bewerken. Doch dat mislukte. En zo mislukten ook dc onderhandelingen. Het aftreden van Mikoyan, zo zegt men in Parijs, wijst evc.iwel slechts in één richting: verslechte ring der relaties met het Westen, vooral omdat zijn opvolger Mens- jikof tot de Molotov-groepering behoort. TTit deze gegevens moet men dus wel opmaken, dat de spanning in de wereldtoestand zal blijven voortduren. Gevreesd wordt, dat die zich het eerst zal ontladen over het arme Finland. Het is dus wel begrijpelijk, dat men haast maakt met het Atlan tisch Pact. Een prachtig ding is, dat Noor wegen en Denemarken zich hebben durven losmaken uit de Scandina vische neutraliteitsgedachte en on vervaard voor het Westen hebben gekozen. De geest van München zal de Westers-Europese politiek nu niet begoochelen. Dat betekent ondanks alle bluf en dreiging van het Kremlin een gro tere kans op behoud van de vrede. Vroeger bereed de maréchaussee een paard, nu een pantserwagen. IJeel nauwkeurig is de taak van de Kon. Marechaussee nog niet afge bakend. In 1940 opgeheven, werd het corps in 1945 heropgericht. Door reor ganisatie van het politiewezen is er- de Rijkspolitie gekomen eveneens een select corps. De rijkscommissie, die de reorganisatie verder moet adviseren is nog steeds niet uitgedokterd, waar over links en rechts nogal wrevel be staat. Ook over de uniformering van de Kon. Marechaussee is men het nog niet helemaal eens. Men Is nog steeds „verliefd" op het blauw, dat men op historische gronden hard verdedigt, Maar de uniform-geleerden zijn het nog niet eens en daarom is het niet ondenkbaar, dat de historie, historie zal blijven. VUGHT HELPT GRIJPSKERKE Op initiatief van de R.K. tuin dersvereniging te Vught werd aan Grijpskerke gratis plantmafceriaal gegeven ter beplanting van boer derijen en tuinen. Dit materiaal is met een grote vrachtauto, door de gemeente Vught beschikbaar ge steld, naar het dorp gebracht, On der meer werden daar enige be plantingen aangebracht op de vormalige begraafplaats rond de Hervormde kerk.

de Stem | 1949 | | pagina 1