Stad en De Koningin Juliana koos het ruime sop De herverkaveling van Walcheren De nieuwe richtlijnen voor de Nat. Reserve DUIVENPRAAT JE OP DE VLAG UIT OP DE ZEELAM-WERF Juichende mensen en loeiende sirenes begeleidden de tewaterlating DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 MAART 1949 3 WAT WOENSDAG J.L motst uit gesteld worden wegens het woest geweld van de Noord-Wester, is gisterennamiddag kwart over viif Vermoedelijke totaal uitgaven f 62.690.000 B" DE TWEEDE KAMER is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1948 van het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Daarin wordt voor aangelegenheden betreffende de herverkaveling Walcheren een be drag van 10.561.000 aangevraagd. Concessies en restricties Drukker v< weg in Belangrijke uitbreiding autobusdiensten AGENDA Zandstraat VLAAMSE OPERA TE ANTWERPEN Spoedig financre- ringsregeling bouw zfekenhuizen Blies Noordwester de griep weg Als er een schepwind staat, pas op dan voor uw duiven Ornithopharma Amerikaa aan o AUDIËNTIE Z.H. Exc, Mgr. W. Mutsaerts zal In de aanstaande week geen audi ëntie verlenen op Dinsdag en Za terdag. ONDERSCHEIDINGEN Bij K B. Is verleend de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons aan A. van Koeveringe te Krabbendijke, land arbeider bij de cultuuronderne ming „Vredehof" aldaar, van de familie Vogelaar, en aan J, Staat, te Krabbendijke. landarbeiders knecht bij de familie Dees te Waarde. TOESTAND RECTOR CORSMIT IETS BETER In de toestand van rector C. Corsmit van het St. Ignatius-zle- kenhuis te Breda, is een lichte verbetering Ingetreden De patiënt was gisteren veel rustiger dan de vorige dagen Achtte men aanvan kelijk zijn herstel zo goed als uit gesloten, gisteren was de dokter al iets optimistischer. DOKTERSDIENST De doktersdtenst wordt Zondag te Goes waargenomen door dr. Doeleman; te 's Heerenhoek, Nieuwdorp en Driewegen door dok ter Gelderblom en te Heinkens- zand, 's Heer Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Vos. Dokter Risseeuw te Kapelle neemt waar voor dokter Bok te Wolfaartsdijk. TEKEN- EN SCHILDERWERK VAN ARBEIDERS Dat wederopbouw-arbeiders nog iets meer kunnen dan huizen bou wen of herstellen, kan men dezer dagen zien in het wederopbouw- kamp n te Vlissingen, waar in de cantine een expositie is ingericht van hun teken- en schilderwerk. Op verzoek van de heer Bleeker van de Provinciale Commissie voor culturele werk in de arbeiderskam pen werd deze expositie geopend door wethouder M. A. van Pope- ring. die wees op het grote cultu reel belang van een nuttige vrije tijdbesteding door de arbeiders. HENGSTENKEUR1NG TE HUIST Voor de te Hulst gehouden na- j keuring bestond zeer veel belang- J stelling. Aangevoerd werden een 8- tal hengsten, waarvan er een in i het stamboek werd opgenomen, t.w. Acron van Frits, eigenaar fa. Dekker te Axel (4-jarig.) Bij de 3-jarigen werden er nog twee goedgekeurd en wel Peter, eig. d'Hore Sluis en de Mllliano, Oostburg, benevens David van de Louisa, eig. A. Temmerman, Hoofdplaat. Met deze twee goedgekeurde hengsten mee werden er nu in ons land in totaal maar 16 heng sten goedgekeurd, waarbij Zeeland een uitmuntende plaats inneemt. Goes PATER PAULUSSEN OVER DE M ARIA-CONGREGATIES Voor de mannen der parochie was in Slot Ostende een vergadering be legd, om het optreden bij te wonen van pater Paulussen, de algemeen se cretaris der Mariacongregaties in Ne derland. Jammer genoeg hadden slechts wei nigen gehoor gegeven aan de oproep; jammer ook voor de afwezigen zelf, want de geestelijke injectie, welke de pater zijn gehoor toediende, zou voor ieders godsdienstige gezindheid ver sterkend geweest zijn. De Deken sprak zijn grote teleurstel ling hierover uit. Vele mannen, die krachtens hun positie in het parochie leven een voorbeeld moeten geven, had den zeker geen verstek mogen la/ten gaan. Daarna heeft pater Paulussen op glasheldere een enthousiaste wijze de betekenis van de Mariacongregaties in breed en smal verband uiteengezet en bovenal gewezen op de uitspraken van onzen Paus. die ter gelegenheid van zijn 50-Jarig lidmaatschap de Maria- congregatie. vorig jaar een magistrale Constitutie uitgaf. Aan de hand van de regels der Con gregatie schetste spr. voorts de drie doelstellingen der Congregatie. Eerst behandelde hij de organisato rische zijde, benadrukkend, dat alle verenigingen hun kracht-oentrale moe ten zien in de M.C. en daar hun gees telijke vorming zoeken. Als aan die vorming veel hapert, is alle werk tevergeefs. Daarna liet Z. Eerw. zien hoe de goed nageleefde regels de zelfheiliging bevorderen om tenslotte met kracht van argumenten de apostolische taak der leden, mede in het licht der his torie. te bepleiten. Naar aanleiding der discussies werd besloten voortaan ook een inter-kerke- lijke bijeenkomsten te beleggen, waar op de leden eigen inzichten en ver langens naar voren kunnen brengen; ook zal de raad meer activiteit ont plooien. Nadat de Deken nog enige behar- tenswaardige woorden had gesproken, stoot de prefect, de heer v. d. Boog, deze bijeenkomst. GERUCHTEN Er lopen allerlei geruchten over de gewelddadige dood van een bewo ner van het P. Jasperseplein. Om de fantasie niet al te vrij haar spel te laten spelen, willen we mee delen dat omtrent de doodsoorzaak van deze man enige twijfel heeft be. staan, waarom zekerheidshalve sectie is toegepast. Tot nu toe heeft, het onderzoek echter nog niet uitgewe zen dat aan misdaad moet worden gedacht. DE SYMPHONIE HERREZEN. De Goese orkestvereniging „De Symphonie" is weer nieuw leven in geblazen Het bestuur bestaande uit de he ren C. van Zweeden, voorzitter, M Stieger, secretaris;G. J. van Zee. pen ningmeester; J Wisse en mevrouw Harthoorn, zal thans pogingen in 't werk stellen het aantal leden dat thans 25 bedraagt, te vergroten. Zodra 'n directeur is gevonden zal met de repetities worden begonnen. s-Heer Arendskerke Benoemd. Tot brandmeester van de vrijwillige brandweer werd benoemd de heer J. J. Carets. Hengstdijk Feestavond. De Kajotters hebben de vastenavond gevierd. De avond werd geopend met het KAJ-gebed. Daarna werd een maal gebruikt. Verder werd de avond doorgebracht met zang, mu ziek en declamatie. Er werden komi sche voordrachten gegeven. Allen gin gen tevreden huiswaarts. Hulst PRIJZENSWAARDIG INITIATIEF De supportersclub Blauw Geel heeft een bedrag van /300..58 bijeengebracht om een pakje te zenden naar alle jon gens uit Hulst in Indië, ongeacht tot welke gezindte ze behoren. Katholiek Thuisfront werd belast met de verzen ding en legde er nog een bedrag van 150.— bij om er een goed pakket van te maken. Alles werd verpakt in blik ken bussen, die dichtgesoldeerd de in vloed der tropen kunnen doorstaan. Tegen Pasen kunnen de jongens dii mooie pakje ontvangen, waarbij tevens was ingesloten een door het bestuur der supportersclub ondertekend schrij ven. Hermandad en het licht. Het schijnt, dat nog niet allen overtuigd zijn, dat het zeer gevaarlijk is, des avonds zonder licht te rijden. De iolirie, die dat <n de gaten kreeg maakte tegen de overtreders proces- Vcroaal op. St. Jansteen DE VEEMARKT. De ter jaarlijkse veemarkt alhier uitgeloofde prijzen werden behaald als volgt: le Prijs voor het meest in waarde zijnde merriepaard J Kips te Koe wacht. le prijs voor alsvoren ruinpaard A Piessens, alhier; 2e pr. voor alsvo ren merriepaard C. van Acker, alhier, e prijs voor alsvoren ruinpaard C. van Remortel, alhier; le prijs voor het schoonste 2-jarig paard Jos d' Hooghe, alhier; 2e prijs voor alsvoren idem; le pr. v. 't schoonste reuinveu- len ben 2 jaar idem; 2e prijs voor alsvoren idem Const. Pieters, alhier; le prijs voor het schoonste merrie- veulen beneden 2 jaar J. Dobbelaer al hier; 2e prijs voor alsvoren idem A. Schalkens alhier; le prijs voor de schoonste baatgevende of kalfdragen de koe: C. Schuerman alhier; 2e pr voor alsvoren J. Dobbelaer alhier.' le prijs voor de schoonste «afdragende vaars L. van Duijse te Clinge; 2e prijs voor alsvoren C. Schuerman al hier; le prijs voor het vetste stuk rundvee C Jt Moo alb ei2e prijs voor alsvoren F. Pieters al hier: le prjjs voor het meest in waar de zijnde stuk vet vee A. Lust alh. le prijs voor de schoonste springader H Breljaert, alhier. 2e prijs voor alsvoren Jos d' Hooghe alhier; le prijs voor de schoonste hokkeling zonde- tan den Jos. Dobbelaer, alhier; 2e prijs voor alsvoren J. Mangnus Clinge. Prijs voor het grootste getal paarden C. L van Remortel alhier; idem, voor 't grootste getal rundvee F. Pieters alhier; idem voor het grootste getal varkens L. de Mey, Zuiddorpe. Beambten der I. en A. Aan heft ambtenarencorps der I. en A. werd nog toegevoegd de heer Koopstra uit Aar denburg. Kloetinge Jaarvergadering muziekvereniging. De muziekvereniging „Excelsior" hield haar Jaarvergadering in de gemeente- herberg. Er zijn thans 20 leden wat voor een bloeiende vereniging als Excelsior te weinig is. Er is een batig financieel slot. Het 50 jarig bestaan dat in Septem ber a.s. zal plaats vinden zal feeste lijk worden herdacht o.a. door het Yi<— J"r- van een festival. Kiezerstal. Het door B. en W. vstgesteide kiezerstal bedraagt 1121. Bedankt. Naar aanleiding van de woningtoewijzing die vorige week in de Raad plaats vond hebben de vol gende leden der woonruimtecommissie als zodanig bedankt: Jb. Dekker. K. Straub en J. van Liere. Collecte. De door de schoolkinde ren in dez<e gemeente gehouden col lecte voor S.I.M.A.V.I. heeft f89.08 opgebracht. Kwadendamme Nieuwe wijkverpleegster De Wit- Gele Kruisverenigingen van Ovezande en Kwadendamme hebben in een ge zamenlijke bestuursvergadering beslo ten om met ingang van 15 April aan staande tot wijkverpleegster der beide afdelingen aan te stellen: Zuster A. van de Bruele uit Terneuzen. Stand plaats der Zuster is Kwadendamme. Nieuwdorp Chr. Landarbeiders bond. De Chr. Landarbeldersbond afd. Nieuwdorp, heeft het 30-Jarig bestaan feestelijk herdacht. Uit het 30-Jarig verslag van de secretaris, dhr. Braamse bleek o.a. dat de heer G. op 't Hof al de 30 jaren de afdeling als penningmeester heeft gediend. In de pauze was er een tractatie en een collecte voor het t.b.c.-fonds DEL. Diverse afgevaardigden feliciteerden de afdeling en voorts sprak o.a. wet houder Hommes namens 't gemeente bestuur. De avond werd verder gevuld met i precies, geschiedhet v'aggeschio der provincial vloot, de nieuwe veer boot „Koningin Juliana" zocht zijn element op na een „duik" en een zacht plonsje. Om vier uur werd het puik van Zee- lands bevolking ontvangen in het hoofdgebouw der Schelde door de di recteuren Smit en ir. Wesseling, en de voornaamste ingenieurs. Behalve de Commissaris der Koningin en diens echtgenote, zagen wij de leden van G. S., de heren Hamelink, Lockefeer, Philipse en Schout; de burgemeester van Vlissingen; schout 'bij nacht Berk, de heren de Jonge en Vierhout van de Prov. Stoombootdienst. enz. enz. ge- Een kwartier latei oegaf het zelschao zich oer auto naar de over dekte Ei'.andwerf. waar de reuze-echo ga'mde van het geklop der klinkers, die de blokken en stutten onder de ge weldige romp van het schip weg sloegen. Op de met oranje-tuloen en witte seringen versierde tribune, werd mevr. de Casembroot-v. d. Feltz, verwelkomd door ir. Niemever. terwi.1l een der da mes haar een bos aniers aanbood. Weldra was de tribune gevuld met de genodigden en rondom het schip zag men het Sche'.de-personeel bij honderden, wachten op het grote mo ment. Het geduld zou nog even op de proef worden gesteld, want de waterstand bleek nog even te laag. HET GROTE MOMENT. Aan de hand van de ten dienste staande gegevens kan de navolgende raming van de totale uitgaven worden gemaakt: nieuw aanleggen en gedeeltelijk ver beteren van wegen f 23.000.000: water gangen en sprinken f 6.600.000; brug gen en overige kunstwerken ƒ1.500.000; bemalihg 200.000; herbeplanting 1.000 000; herontginnlngskosten 12.000.000; tijdelijke voorzieningen en schadeloosstellingen in verband met uitvoering van werken 300.000; overige uitgaven 2.900.000, totaal 47.500.000. Door overplaatsing van een aantal bedrijven naar elders kunnen de daar door vrijkomende gronden tot aan het tijdstip van toedeling worden ver pacht of door de herverkavelingscom missie in exploitatie worden genomen. Geraamd wordt, dat van over te plaatsen bedrijven gedurende de jaren 1948. 1949 en 1950 jaarlijks 1000 h.a. hetzij verpacht zullen worden of tijde lijk in exploitatie moeten worden ge nomen. Hierop wordt een tekort ge raamd van f 80 per h.a. Ten laste van de dienstjaren 1948. 1949, 1950 komen resö. 1000 h.a. A 80 per h.a. 80.000. 2000 h.a. a 80 per h.a 160 000. 3000 h.a. a f 80 per h.a. 240.000. totaal 480.000. Voor het verplaatsen van bedrijven in Walcheren is een bedrag geraamd van 750.000. waarvan ten laste van het dienstjaar 1948 f75.000. De kosten in verband met het verplaatsen van bedrijven naar elders zijn geraamd op 375.000. waarvan ten laste van 1948 125.000. VERMOEDELIJKE TOTAAL-UITGAVEN. TNe memorie van toelichting bevat ten slotte een overzicht van de ver moedelijke totale uitgaven, verband houdende met de herverkaveling van Walcheren: algemene uitgaven van de herverka- velingsconunissie 500.000; specifieke uitgaven voor de eigen uitvoering van de dienst 5.185.000; aanschaffingen voor inrichting, uitbreiding en vernieu wing f 20.000: uitvoering van werken 1 47.500.000; vergoeding voor verrichtte werkzaamheden ƒ6.000.000; uitgaven tn verband met tijdelijke exploitatie van gronden 510.000; geldelijke regelin gen 1.475.000; diverse uitgaven ƒ500.000: nieuw-, aan- en verbouw door bemiddeling van de rijksgebouwen dienst 1.000.000, totaal 62.690.000. Doch kwart over vijf klonk sner pend een fluitje. Mevr. de Casem- broot hakte met het luxe bijltje ferm de hennepen kabel door, om ter stond daarop de fles met champagne kapot te laten kletteren tegen de plecht. De hydraulische pers, welke tegen de achtersteven was gezet, trilde van kracht. Het werden seconden van spanning, leder vroeg zieb af: wat zal het wezen? Doen of niet doen? 4aar V-vhf'wC'i"in het gevaarte en terwijl het gejuich weer- k (ook. uueden de lueot ingingen en de sirenes gilden, gleed de Koningin Juliana statig de helling af. Even trilde de werf, toen het ach terschip van de drempel ging; de an kers schoten de kluisgaten uit en het bed van rijshout remde verder de vaart: langzaam liep het schip uit. Hoog dreef het op het water en vro lijk flapte de driekleur naast de kruis- vlag van de Schelde op het sloependek. GELUKWENSEN. Wan alle zijden werd de directie dei Schelde, het provinciaal bestuur en de hoofden van de Stoombootdienst gecomplimenteerd, waarna allen zich weer per auto begaven naar het World- huis, dat zijn gasten thee en verver singen! offreerde. Hier heeft ir. Wesseling het woord gevoerd en gezegd, dat de trage afwer king te wijten is geweest aan het te kort aan materiaal; hij dankte mevr. de Casembroot en offreerde haar een haardstoeltje. De Commissaris der Koningin be antwoordde ir. Wesseling, was de Schelde dankbaar en betuigde zijn tevredenheid aan ir. Blokland Visscher die het schip feilloos ontworpen had. Spr. hoopte, dat de provincie en zijn bewoners nog lang plezier zouden heb ben van het nieuwe schip. JJi; GENERALE STAF heeft thans de richtlijnen bekend gemaakt welke gelden voor hen die zich melden voor de Nat. Reserve. Het voornaamste beginsel wjj publiceerden dit reeds in het kort is wel. dat ieder dienstplichtige welke toegelaten wordt er absoluut verzekerd van kan zijn, dat hij, bij een eventueel gewapend conflict, geen andere mobilisatie-bestemming krijgt, zodat hij niet het risico beloopt ingezet te zullen worden buiten de grenzen van eigen land. In bet algemeen kan er ook gerekend worden, dat men in eigen omgeving blijft. I"\it is een zeer grote concessie, wel ke ook geldt voor de buitenge woon dienstplichtigen (van de lich tingen 1941 tot 1944 in het bijzonder) alsmede voor hen die vroeger om een of anderen reden zijn vrijgesteld van de dienstplicht, maar altijd nog kans lopen opgeroepen te worden Wie worden nu toegelaten? Aan de hand van de officiële gege vens beantwoordde overste de Fey- ter, de districtscommandant voor Zee land, deze vraag als volgt; Een verbintenis kan worden aan gegaan door al het personeel van de lichting 1935 en ouder met inbegrip var reserve-officieren en dienstplich tig kader. De ouderdomsgrens, die eerst op 50 jaar was gesteld ver viel. Van de inlichtingen 1930 tot 1940 kunnen alleen soldaten aangenomen worden. Voor Zeeland, dat slechts weinig kader heeft, zijn misschien uitzon deringen op deze regel mogelijk en wel in dien zin, dat ook officieren en onderofficieren een kans maken. Vast staat reeds, dat het vroegere luchtdoelkader zeker wordt geaccep teerd BUITENGEWOON DIENST. PLICHTIGEN ("Jok de buitengewoon dienstplichti- gen der lichtingen 1941 tot '44 mogen tot de Nat. Reserve wOTden toegelaten, mits ze nog geen oproe ping kregen om in werkelijke dienst te komen. In het laatste geval, zal het alleen bij hoge uitzondering mo gelijk zijn nog toe te treden. Vooral voor deze categorie zal het zaak zijn de geboden gelegenheid te overwegen voor het te laat is voor hen. Ook voor de andere buitengewoon dienstplichtigen, die voorheen om de een of andere reden vrijstelling be kwamen, maar altijd kans lopen om te worden opgeroepen, wordt de Nat Reserve opgesteld. Daarentegen is positief bepaald dat de oorlogsvrijwilligers geen plaats kunnen krijgen binnen de Nat. Re serve, daar de legerleiding met hen andere plannen heeft. De Nat Reserve in Zeeland, zal gesplitst worden in infanterie en luchtdoel-artillerie. Bij het laatste onderdeel is plaats voor voor 250 man. Vrijwilligers kunnen een keuze maken. Daar beide groepen mobiel moeten zijn, kunnen particulieren welke 'n voertuig bezitten zich met hun wa gen beschikbaar stellen Deze voer tuig? blijven hun eigendom en ze ontvangen een behoorlijke vergoeding daarvoor bij eventueel gebruik. Bij de Nat. Reserve komt ook een kader-opleiding zodat er kans op promotie is Het dienstverband wordt aangegaan voor een jaar en wordt bij niet-op- zegging automatisch verlengd. Tot opzegging wordt door de leger leiding niet overgegaan dan wegens ongeschiktheid of wangedrag. AUTOMATISCHE OVERSCHRIJVING KWARTAAL - ABONNEMENTEN Rekeninghouders bij de Post- chèque- en girodienst kunnen de abonnementsgelden „automatisch" van hun rekening doen overschrij ven. De machtiging tot overschrijving van deze bedragen moet door tussenkomst van de administratie van ons blad bij het bestuur van de Girodienst worden ingeleverd. Wij verzoeken daarom onze abonné's die van deze eenvoudige wijze van betaling gebruik wen sen te maken, ons een naam kaartje, waarop het gironummer is vermeid, toe te zenden Wij zenden hun dan een machtigingsformulier van de Girodienst toe, hetwelk in gevuld en ondertekend, weer aan onze administratie moet worden teruggezonden. Op het adres s.v.pl. te vermel den: Afdeling Abonnementen (Automatische Girodienst). De automatische overschrijving geschiedt kosteloos. Aanbieding van kwitanties met de daaraan verbonden incassokos ten vervalt hierdoor, terwijl de abonné, indien hij niet met de beta ling instemt, nog het recht heeft, binnen een week na overschrijving, aan de Girodienst terugboeking van het bedrag te verzoeken. 62-oo Administratie Dagblad De Stem Afdeling: Abonnementen Bijna 200( dan voc samenspraken, voordrachten en zang van het plaatselijk koor. Het was een buitengewoon gezellige avond. Nieuw-Namen Mogelijkheid voor kleine gemeenten 'l'ER VOLDOENING aan het gestolde in artikel 12 van de Wet Auto vervoer Personen, zuilen de ingedien de aanvragen voor autobusdiensten ter inzage liggen ten kantore van de Rijks inspecteurs van het verkeer te 's Her togenbosch, Maastricht, Arnhem. M d- delbufg en Rotterdam en wel tot 2 April e.k. Eventuele bezwaren kunnen Worden ingebracht in de openbare zit ting ter provinciale griffie te 's Her togerbosch en wei op 11 April en zo nodig op 12 April. Iedere belanghebbende kan schrif telijk bij de Rijksinspecteur bezwaren inbrengen. Als alle aanvragen worden Ingewilligd worden de autobusdiensten belangrijk uitgebreid, waardoor kleine gemeenten uit hun isolement worden verlost. Vormingsweek. In onze parochie werd een vormingsweek Levensproble men gegeven. Alle jonge mannen bo ven 17 jaar waren hiervoor uitgeno digd, De vijf vormingsavonden werden verzorgd door pater A. v. Hal die ei door zijn degelijke en interessante uit eenzettingen en pakkende voorbeelden pit 't leven er telkens weer in slaagde on"e jonge mannen te boeien. Ondanks de ijver van het parochieel comité was de oDkomst ver beneden de verwachting. Het is jam mei' dat er tnog altijd zijn, die er niet van over tuigd Zijn, dat de mens zich vooral in deze tijd zo nu en dan eens moet bezinnen op zijn geestelijke belangen, waardoor toch alles weer In een veel zuiverder licht komt te staan. Bij het einde der Vormingsweek werd er gelegenheid gegeven tot biech ten en werd het geheel besloten met een algemene H. Communie en een acte voor toewijding na de H. Mis. Laat ons hopen, dat het succes van blijvende aard zal zijn, onze parochie tot zegen. Sas van Gent H. Priesterwijding. Op 12 Maart e.k. zal onze stadgenoot de eerw. heer G. Hameriinck, frater Abel van de Orde der Augustijnen, uit de handen van Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts. bis schop van Den Bosch, de H. Priester wijding ontvangen in de kapel van „Sancta Maria" te Hees bij Nijmegen. Op Zondag 24 April zal de neomist zijn eerste oleehtige H. Mis opdragen in de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart alhier. De eerw. frater is een zoon van de heer V E. S. Hameriinck, directeur van de Suikerfabriek der C.S.M. Terneuzen NUTSSPA ARB4NK RECIPIEERDE. Het bestuur van de Vlisslngse Nuts- spaarbank recipieerde ter gelegenheid van de opening van het kantoor te Terneuzen. De heer de Regt, plaatsv. voorzitter der Spaarbank, gaf een uit eenzetting vara het doel en de werK- wij-e. Hij wees daarbij op de nood zaak van het sparen, juist in deze tijd en haalde de oprichting van de Vlis slngse Nutsspaarbank in 1819 aan. Toentertijd verkeerde ons land in pre cies dezelfde omstandigheden als thans, doch bok toen werd het initia tief beloond. De Nutsspaarbank heeft thans een obligo van ruim f 6.500.000, terwijl de reserves 780.000 bedragen. Tenslotte spraken nog de heren Den Hamer, wethouder van Terneuzen en de heer Lambrechtsen-van Ritthem. Cabaret-gezelschap. Voor de Dij de firmas Hendriks en Stout werkza me bouwvakarbeiders velen van hen komen van boven de rivieren trad in het Concertgebouw het cabaretge zelschap Rudi West op. De avond werd een zodanig succes, dat de heer Hendriks het gezelschap heeft uitgeno digd op 23 en 24 Maart nogmaals te komen met een nieuw programma. Op de~e avonden zal ook het publiek in de gelegenheid worden gesteld legen een lage prijs van dit cabaret te komen genieten. Mary Pos. De bekende Journaliste Mary Pos hield in hotel Des Pays Bas een lezing met lichtbeelden over West Indië. De talrijke bezoekers werd een interessante en leerzame avond gebo den. CJMV. Onder regie van de heer F. Lerouz voerde de CJMV het blijspel De nieuwe typiste van Hersman op in het Concertgebouw. Het vlotte stuk werd vlot gespeeld, zodat de aanwezi gen na afloop voldaan huiswaarts keerden. Vlissingen GEMEENTE VLISSINGEN GEMEENTE-BEGROTING 1949 Burgemeester en wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat de begroting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1949, met memorie van toelichting, alsmede die van de gemeen tebedrijven, op de secretarie (le afde ling), voor ieder ter lezing zijn neerge legd en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar worden gesteld. Vlissinjrcn, 4 Maart 1949. DE RAADSVERKIEZING. De afd. van de P.vd.A. heeft een groslijst van candidaten samenge steld voor de komende gemeente raadsverkiezing. De leden zullen zich hierover per referendum uitspreken. De zittende raadsleden: J. Visser, A de Bart en A. König komen op deze groslijst niet voor, zodat zij in de nieuwe raad niet zullen terugkeren. GOES. Maandag 7 Maart, Opvoering van „Hals over kop" door het Rot terdams Toneel in de Prins van Oranje. HENGSTDIJK. Zondag 6 Maart, Af- delingsvergadering van de beugelaars van de grote en kleine vogel bij de heer J. Collet om 15.30 uur. HULST. Zondag 6 Maart. Grote prljs- kaarting bij A. Crombeen, begin om 6.30 uur. Zondag 6 Maart. Schieting bij A. van Dorselaer, café Apollo; aanvang 3 uur. KIELDRECHT. Zondag 6 Maart. Monsterkaarting bij Em. v. d. Hey- den om 7 uur. KLOOSTERZANDE. Zondag 6 Maart. Prijskamp op biljart t. b. v. R.K. Thuisfront in Hotel van Leuven om 4 uur. OOSTBÜRG. Zondag 6 Maart. Kring vergadering van de KAB om 11 uur. WALSOORDEN. Zondag 6 Maart. Schieting bij A. van Gemst, begin half vier. Minister antwoordt Mol (K. V. P.) Eerste steenlegging. Het was een groot moment voor Zandstraat, toen de eerste steen gelegd werd voor het In aanbouw zijnde kerkje. Hierbij waren o.a. tegenwoordig, naast pastoor Smeltzer en de beide kapelaans, de pastoors van Westdorpe, Philippine en Terneuzen, alsmede de Gardiaan van Sluiskil en het kerkbestuur. Voorts waren aanwezig burgemeester de Boer van Sas van Gent en zijn ambtgenoot van Waes van Westdorpe. Nadat de pastoor woorden van dank had gesproken aan allen, die hun beste krachten geven voor het kerkje, vond de wijding van de steen en de steen legging plaats. Het programma voor de volgende week luidt als volgt: Zondag 6 Maart: Cava'.leria en Paljas om 14.30 uur; Ri- goletto om 19.30 uur; Dinsdag 8 Maart De Gouden Haan om 19.30 uur; Don derdag 10 Maart: Cavalleria en Pal jas om 19.30 uur; Zaterdag 12 Maart; Rigoletto om 19.30 uur. )P VRAGEN van het Tweede Ka merlid de heer Mol (KVP) in verband met de toegezegde steunver lening van Rijkswege in het onrenda bele deel der kosten van bouwwerken voor verpleeg- en behandelinrichtin- gen heeft de minister van Financiën, mede namens de minister van Socia le Zaken o.m. geantwoord: Over de grondslagen van de te treffen fiancieringsregeling is door de ministers reeds sedert enige tijd overeenstemming verkregen. Het is de minister bekend, dat in verband met de voorbereiding van verschillende bouwplannen verlan gend wordt uitgezien naar de tot standkoming van deze financierings regeling. Slechts van één dezer plan nen is echter bekend, dat de bouw vergunning reeds is verkregen. De financieringsregeling kan op zeer korte termijn worden tegemoet gezien. De indiening van een ont werp van wet tot verhoging van de betreffende Begrotingspost zal hier op ten spoedigste volgen. ^ADAT in de laatste weken een vermindering van het aantal griepgevallen werd vastgesteld, kan thans gezegd worden, dat de griep epidemie in ons land nagenoeg over is. Vrijwel over het gehele land komt influenza nog slechts voor in de mate als voor het uitbreken der griep epidemie het geval was. Alleen in enkele plaatsen komt de griep nog vrij vee] voor en is er nog van het bestaan van een kleine haard sprake. Het heeft er veel van. dat de Noord wester alle griepbacillen ons land heeft uitgeblazen! Zo zou ook deze- zwarte medaille een lichte keerzijde kunnen hebben. Maar er zijn ook andere gevarendie van de akker. Nilles lacht er om en ziet liever een vèrreke. Nou 's niet over politiek, maar van Jessup tot Evatt zijn allen vasthoudend. A/TAART ROERT ZIJN STAART! Dat zal je meemaken, het heeft maar een haartje gescheeld of den Dikken Bruine had dit stukje niet meer kun nen schrijven, want toen hij Dinsdagmorgen over de Baronielaan stapte viel er, op een afstand van laat ik zeggen een dikke tachtig meter, een lap zink van de kerk naar beneden, dat hij niet op de klep van zijn pet had moeten krijgen, of het was afgelopen geweest. 0°K v no Een kladje duiven wordt verteld, dat er dakpan maar nu moeten ze niet overdrijven; ik vermoed dat het een kladje duiven is geweest waar een paar rooien tus sen zaten. Het deugt anders niet met zulk weer in Maart Als de „Neeltje Jacoba" uit moet varen of de „Insulinde" onder Mees Toxopeus „woest maar kalm" bij nacht en ontij de haven van Oostmahorn verlaat dan braait het er onder de Hollandse kust. Wat wij er hier in de provincie van merken, is feitelijk maar een frisse koelte, ver geleken by wat er op de Noordzee gaande is. piIGENAARDIG is dat er in de snij- denste sneeuwbuien nog grote kladden duiven rondvlogen. Dat zijn er natuurlijk van liefhebbers geweest waar de doffers zwaar op drijven stonden en de duivinnen op het kant je van de leg. Als ge ze dan niet de breëe veertien kunt geven, raapt ge een petvol schlere eiers. Maar ik blijf zeggen, dat een kie zen is tussen twee kwaaien, want in zulk hondenweer loopt ge kans uw beste duiven kwijt te raken. In zo'n bui waar een schep wind onder zit van heb ik jou daar, hangen ze in een ommezien een dertig kilometer uit de koers en als ian de ene uitschui ver over de andere komt, raakt zelfs een ervaren Bordeaux-man van de kook. Hij gaat in 't wilde weg met zijn vleugels aan 't slaan en in uegen op tien gevallen kunt ge hem 'nen goeien dag zeggen, want eer hij weer bij zijn positieven komt zit hij in de Russische zone of in Bretagne, al naar de wind waait. En in totaal uitgeputte toestand de terugreis tot een goed einde brengen is voor de meeste dui ven een te zware opgave. Meestal wor den ze hier of daar gepakt, hetzij door een roofvogel of wat nog erger is, door een „liefhebber", die er soep van kookt. Nieuwe gevaren TK wil maar zeggen, dat ge bij ab- normaal weer als waarmee Maart inzette, voorzichtig moet zijn of ge raakt uitgespannen en duivenboer af. De meeste liefhebbers doen de klep natuurlijk niet open met zulk weer. Ik denk dat het meerendeel met aan gepikte eiers of met platte jongen ligt Als het zo ver is, komt er weer schot in, en wordt het „van heire" tijd om op zijn qui vive te zijn, want nu dreigen heel andere gevaren, die misschien nog een graadje erger zijn. Ik bedoel niet de „spuiterij" Dat is om deze tijd van 't jaar min of meer een normaal verschijnsel, bij ouden en jongen, waar ge u niet al te druk om moet maken. Wordt het te erg met de diarrhee, dan bestaat de kans dat er „Belgische ziekte" (bacillaire dy senterie) van komt. Maar die kunt ge tegenwoordig met Su-o-mi in de kiem smoren. Voor epidemieën, gelijk in '45 toen er in België honderdduizenden vogels aan deze geheimzinnige ziekte stierven, behoeft niet langer te wor den gevreesd. Neen, ik bedoel iets anders: de veld- vergiftiging. Een boer van tegenwoordig gaat met zijn tijd mee en de moderne me thoden in de landbouw werken het hele jaar door met allerlei vergiftige meststoffen, de een al gemener dan de ander. Bayer heeft chemicaliën uit gevonden. waar Parijs groen onschul dig bfj is, als slappe thee. En de boe ren gooien het er maar op. Eerst Chili, stikstof, patentkali, su per en ander gemeen spul om het ge was te laten groeien, dan allerlei ver gif tegen de Colorado- en God weet wat voor andere kevers en zo ga je maar door. Tot overmaat van ramp, gooien ze, als ze niks te doen hebben nog een zeer vuil goedje uit tegen de kraaien, waar de duiven zo ongemerkt ook al eens aanzitten en waar zij. zo zij er niet onmiddellijk aan sterven, toch zo verschrikkelijk mee afzien, dat ge ze kunt afschrijven om er in het ko mende vliegseizoen nog een plat prijs- ke mee te verdienen. Ge kunt ze niet weerhouden TIET beroerde is, dat ge uw duiven van dat rampzalige veld niet kunt weerhouden. Het is de oude trek van hun verre voorouders, de rotsduiven. Zodra er jongen in de nesten lig gen, begint de uittocht naar deze oor den des verderfs en het zwaard van Damocles hangt u boven het hoofd. „Ik maak van 't jaar niks", zegt Blauwe Tinus. „bijn twee beste dui ven zijn dood. Ik heb ze de krop open gesneden en wat denkt ge: vergift van de akker". Ze lopen maar te scharrelen en te zoeken naar allerlei zoutachtige stof fen en ze vreten onderdehand nog een halve krop leem. Met grimmel, waar rode steen, leem, vitamines en diverse mineralen in ver werkt waren, plus de beste zoute oestergit, kon je ze een tijdlang te vreden stellen, maar er was voor een werkman niet aan te beginnen. De duiven aten je arm en het is nu ook niet meer te krijgen. Te duur van fa briceren. Nu schijnen er weer andere koeken te zijn. maar toch niet je dat. Overal waar anijs in zit moet je af blijven. Anijs is niets anders als een lokmiddel en dat is altijd verdacht. Als ze de koeken niet eten zonder anijs, zit er blijkbaar niet in wat ze nodig hebben en waar ze om deze tijd van 't jaar zo wonder tuk op zijn. Het verstandigst is om goeie grit te geven, plus geklopte rode steen, oude mortel en eierschalen van gekookte kippeneieren. Daar wat zout overheen en wat gehakt groen en ge hebt ge daan wat ge kunt. Houd ze binnen TONGE liefhebbers, ge zijt gewaar- schuwd.' Komen uw duiven thuis met bemodderde poten tot aan de buik, als „sloters" in de polders, dan zijt ge vandaag of morgen uw „Goeie Rooie" of Uw „Rap Bontje" kwijt Doet wat ge doet, maar zie ze bin nen te houden of ge zijt knock-out voor de bel voor de eerste ronde gaat. Honderd katten doen zoveel kwaad niet als éne kwaaie akker, vooral als het niet eens flink geregend heeft, 't is treurig, maar waar. En praat daar nu eens over met zo'n boer. Hij neemt een pruim tabak en lacht u uit in uw gezicht. Hij zegt dat hij liever een goei vèrreke ziet dan de beste duif van heel Antwerpen. „Die krengen doen zoveul sehaoi", zegt hij, „ge kunt ze met geen klippel van het erteland geslage krijgen, ze vrete meer op as ge denkt en ze leven drie maan den van het jaar op mijnen zak Hij zal het u wel uitleggen dat er in Breda twintigduizend van die „krengen" worden gehouden en in Roosendaal vijftien. Ze eten. behalve een erwtje, na tuurlijk ook veel onkruidzaden op, maar daar praat zo'n boer niet over. Niet voor niets heeft hij de naam dat hij van vasthouden is en altijd naar zijn eigen toe rekent, gelijk te genwoordig trouwens iedereen doet, van Wannes tot Krelis en van Jessup tot Evatt. En wat denkt ge van Lieftinck, maar nee, ik zou deze week niet over de politiek praten. Daar komt toch geen eind aan en als leek zijnde maakt ge u maar kwaad voor niemendal. Allemaal goeie! DIKKEN BRUINE- Advertentie De beste, goedkoopste en meest betrouwbare specialiteiten voor duiven ztfn die van OOMENS' INSTITUUT VOOR DUIVENGENEESMIDDELEN 52 jaar ervaring. VEÏ in e ui Au 191 At na JIOE HET zeeland siveerd. blijkt materiaal van tie Zeeland te IV Op 1 Augustus sonenauto's ond hoogste K-numm Op 1 Augustus een grote daling tot 2457 en op 1 het 2704, waarb of) onder K-nun auto's, doch we' en te*'5- Het daalde van 1559 tot 155 op 1 A" draagt thans omvatte op 1 tuinen, direct thans 217. Met vrachtwagens is „verzadigingspunt wegneemt, dat v .nodig vervan gei Thans rijden in vrachtauto s. tre hangwagens en f 1 Augustus 1939 tus 1945- Het tuigen zoals e.d. is vergeleker gestegen van 4, |ustus 1939 war. tuigen onder K- op 1 Februari dienstauto's en hele distributiep wezen: 1342 per 109 jeej>s, 285 bestel- en vracht aaintal van de 1 in 1945 108 bed tot 29 en een blnn°"kort ook ten verandei en. ne kern overblij Pa S. HERW de rijksdie bouwherstel t kaanse landbc H. G. Bolster landbouwadvif missie in Ned renee Norton, land. Gisteren hebb bracht aan de aan het daarop drijf. Na in Mi hebben, hebben men bü de he Westkapelle en Noord-Beveland ken met de C( ging „West-Bev De avond en bezoekers door; Korenbeurs" te op het prograi Zuid-Beveland, len worden he de heer Vogela laboratorium v te Goes, terwi Tbolen zal 'zijn bedrijf van ir. worden De opzet vai '«vijgen vaneë het herstel vat landbouwgbied tuatie in Zeela RETRAn ZE Om aan die in de eerst een vrije week te geven tot retraite te Sei toe gebruikelij derwijzeressen van Augustus, week, en wel tot Vrijdagml 11 15 19 9< 94 99 31 37 39 41 43 48 51 57 HORIZONTAAL 9 Romeinse pi verschijnselen gels de toekoms de Bijbel (afk. 14. bruto (afk.); weldoorvoed; 18 20. Bijbels per: lichaamsdeel; 2; verheugd; 27. bo 31. boom; 34. be kauwer; 38. wer; 41. verzadi ververen van vc 48. vogel; 49. 50. spoedig; 51. tje; 54. ten laa

de Stem | 1949 | | pagina 2