Indonesische kwestie weer in de Veiligheidsraad Emigreren brengt nog groot risico mee Molotof ontslagen Nieuwe conferentie der O. Aziatische landen De nood der aardappeltelers Noorwegen en Denemarken sluiten zich aan IN 'T KORT Een Engels blad over het Englandspiel Irrigatieplan moet slagen,' anders.,.. Impasse \me9 \yy \eet 99 IS X VERENIGDE STATEN Als de Republiek vrijwillig naar Den Haag gaat, dan ook de UNCI India wil over Indonesië vliegen Zij vielen voor het vaderland Eis tejïen 4 beklaagden DOODSTRAF Schriftelijke vragen over: Neem genoegen met een earbonaadje VASTENAVOND 1949 Het feit, dut alles overschaduwde., Het Atlantisch Pact Agenda der Benelux- conferentie Geen verraaddoch ernstige fout van Intelligence Service Russische chauffeur spuwt Amerikaanse dame HET ONBEKENDE U WE zijn vooral benieuwd, wat we in Lake Succes van Amerikaan se zijde te horen zullen krijgen. AL. met al moet er. een wéék na de aankondiging van de plan nen der Regering, nog grote be zorgdheid heersen over de kans van welslagen. Eerst moet Tsjang Kai Sjek „verdwijnen" rELEF. 178 388-0 |,ng 8 uur, LINGEN. vormt de geamuseerd unstenaars, I uitnemend en 14 jaar. (vang 8 uur fuigongeluk de dood. 382-0 lag 6 Maart Pi Heflin in |ime Nleuw- .■rnietigende lor de ont- Jug 14 jaar. f ang 8 uur, |n romantiek o" nnette Mac prankelende Deze week 380-O ■vang 8 uur. TlNATRA en |N FILM JOSE ort de be- |ld op niet verlof wordt van JAAR!!!! en 4'; uur. feREEN, het 384-0 ROBERT e the trade a". ST. 2,30 uur. 383-0 14 en 8 uur LASSIE, een »n DONALD waardig dan iechts enkele uw en liefde :gelmatig de nag missen!! ng en oud!!! uur, GREER ie paar uit 381-0 spelen twee sterk karak- De film is D. (18 jaar) DEP STEEN 11 uhk zijn de dieren hun mees'ei en rucje van Suske rlangde succes. VIJFDE JAARGANG No. 1322 Uitgave: N.V. Uitgevers MIJ. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudt», C J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A.J. JM. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlands* abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 5 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordl berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat Te^oon^35^TERNEUZEN^Ajcelsestraat^66^Telefoon^2347) Vysjlnsky zijn opvolger IjADIO-MOSKOO heeft medege deeld, dat bet presidium van de Opperste Sovjet Molotof heeft onthe ven van zijn functie als minister van Buitenlandse Zaken en dat Vysjlnsky in zijn plaats is benoemd. Radio-Moskou heeft verder mede- ;edeeld, dat Mikoyan als minister v. Buitenlandse Handel vervangen is door Mensjikof. Wyatsjeslaf Molotof, die sinds 1939 r inister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie was, behoudt zijn functie van vice-minister-president. Ook Mikoyan behoudt zijn functie van vice-minister-president. Mensji kof was plaatsvervanged minister van Buitenlandse Handel. TANDEN TT1T SAINT MALO wordt ge- meid, dat André Legall. -de man met het stalen gebit", op een akker te Chateau Malo een 175 kilogram wegende ploeg met zijn -ebit heeft voortgetrokken en zo doende een voor van 13 meter lengte en 20 cm diepte in de ak ker heeft getrokken. De proef werd bijgewoond door journalis ten door talrijke andere personen Legall heeft indertijd, met be hulp van zijn gebit, een vliegtuig belet te starten, terwijl hij in een dok te Saint Malo een driemaster met zijn gebit heeft voortgetrok ken. ])V VEILIGHEIDSRAAD heeft het toetreden van Israël tot de V.N. goedgekeurd. Negen leden stemden voor. Egypte stemde tegen en Enge land onthield zich van stemming, [)K TWEEDE Kamer komt Dins dag 15 Maart bijeen, O.a. zal de hiislag op de uitkering Noodwet Ouderdomsverzekering jer tafel ko men. Ook de zuiveriug van kunste naars en de begroting van het Land- bouwegalisaüefonds worden behan deld. 1)001! EEN AARDSCHOK stortten in Lahore de twee torens van de kathedraal in. Er bevonden zich vele gelovigen in de kerk. doch niemand liep enig letsel op. MAANDAG a.s. prijkt de Indonesische Kwestie weer op de agenda van de Veiligheidsraad, opdat nog vijf dagen vóór de aanvang van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag de beslissing over het al of niet daarbij aanwezig zijn van de UNCI zal kunnen vallen. Uit Washington werd reeds vernomen, dat Amerika op het standpunt staat: de Commis sie moet alleen dan gaan. wanneer ook de Republiek besluit deel te nemen. Dit bericht werd doorkruist door een ander, voor Nederland van niet minder -prettige" aard: de 17 deelnemende landen aan de vorige Oost-Aziatische Conferentie in New-Delhi komen te New-York in be sloten zitting bijeen: ze willen komen tot een krachtige diplomatieke actie tegen ons land. VASTBERADEN OF KOPPIG. T)IT KLINKT allemaal, aan de voor- avond van de Haagse Conferen tie, bijzonder bemoedigend. Vooral als we daarbij voegen, dat de Repu bliek alleen maar naar onze residen tie schijnt te willen komen, wanneer de UNCI daar door de Veiligheids raad ook wordt heen gezonden De Nederlandse delegatie bij de V. N. heeft temidden van dit ver warde rumoer nog maar weer eens een rustige schriftelijke uiteenzet ting aan de Veiligheidsraad ge stuurd, aldus demonstrerend, wat door enkele landen „vastberaden heid", door andere „koppigheid" van de Nederlanders wordt ge noemd. In die brief dan wordt uiteengezet, dat Nederland in het toegeven, aan de onafhankelijkheidswensen van na tionalistisch Indonesië met het nieu we plan veel verder wenst te gaan dan de Veiligheidsraad (die daar dus weinig bezwaren tegen kan hebben), dat de rep. leiders hun volledige vrij heid genieten met uitzondering van de beperkingen, die voor iedereen vanwege de militaire noodzaak moe ten gelden en tenslotte, dat het niet de bedoeling van Nederland is zich voorbarig aan zijn verantwoordelijk heid in Indonesië te onttrekken. DE TIJD DRINGT. rpERWIJL dan in Amerika de Vei- ligheidsraad de „goodwill" van de Republiek steeds hoger schijnt ie wil len opvoeren en de Aziatische landen naar de voor ons onvriendelijke stem van generaal Romulo, de V.N. afge vaardigde van de Philippijnen, luiste ren en maar weer opnieuw een Con ferentie beleggen, reizen de mannen van de B.F.O. in koortsachtige haast van Batavia naar Banka en retour. Officieel heet het dan. U de on derhandelingen in prettige toon wor den gevoerd en dat de perspectieven niet ongunstig genoemd kunnen wor den. We vrezen echter, dat de dele gatie, die vandaag weer naar Banka vertrok, slechts ten koste van uiterste inspanning die prettige toon zal we ten te bewaren. De tijd dringt Waarschijnlijk is Sukarno zich dat nog veel beter be wust dan wij en de vrees lijkt gewet tigd, dat hij op de duur kans zal zien deze „post" bij de activa van de Re publiek te schrijven. Ons tot de nuch tere feiten bepalend kunnen we al thans vaststellen, dat wat nu nog „be spiegelingen" moeten heten Maandag na de besluiten van de Veiligheids raad barre actualiteit zal zijn. Dan zal het er misschien niet meer om gaan. of onze Regering consequent wil zijn, maar of zij inderdaad consequent kan zijn. T)E REGERING van India heeft aan de H. V. K. in Indonesië vergun ning gevraagd voor het vliegen over Indonesisch gebied in verband met een voorgenomen luchtverbinding tus sen Calcutta en Sydney. De H.V.K. heeft hiervoor verwezen naar de Re- gering in Den Haag, die thans de aan vraag in overweging beeft. Ons dunkt, dat het antwoord wel te voorspellen is: Laat eerst de K.L.M. weer over India vliegen! Men zal zich herinneren, dat een desbetreffend verbod van India de K. L. M. noodzaakte voor de Indië- vluchten de route over Mauritius te kiezen, die veel langer en dus veel kostbaarder is. T)I: REGERING maakt bekend, dat in Indonesië aan verliezen werd gerapporteerd: 17 leden van de Kon. Landmacht, I lid van het K.N.I.L. en 1 lid van de Kon. Marine. Kon. Marine: Tdl. serg.-majoor der mar. H. J. Sanders uit Maastricht. Kon. Landmacht: Sold. J. T. van Brienen. uit Loos- dninen. Sold. C. A. de Groot, uit Am sterdam. Sold. C. J. K. Schlingmann. uit Reeuwijk. Serg. K. Severe, uit Amsterdam. Korp. R. H. Bakker, uit Haarlem. Sold. C. Beets, uit Lange- dijk. Sold. A. C. de Jong, uit 's-Gra- venhage. Sold. D. de Jong. uit Hen drik Ido Ambacht. Serg. W. Meijer, uit Rijswijk (Z.H.). Korp. G. J. Ca- lemink, uit Terborg (gem. Wisch). Sold. J. van Zomeren uit Rotterdam. Sold. G. Bodde, uit Assen. Serg. J. J. A. Houben, uit Valkenburg-Hout- hem (L.). Sold. A. J. van Agthovn uit Rotterdam. Sold. Ie kl. M. Baay, nit 's-Gravenhage. Sold, le kl. J. Lemstra. uit Zwolle. Sold, le kl. J. van der Wansem. uit 's-Gravenhage. Het proces te Sofia T)E EERSTE VIER beklaagden in t het beruchte „spionnage"-proces te Sofia hoordeu gisteren de dood straf tegen zich eisen: volgens de openbare aanklager werden ze goed voor hun diensten betaald en waren ze volkomen beginselloos. Dit proces, zo zei hij verder, heeft evenmin als het proces tegen Kardi naal Mindszenty iets te maken met godsdienstvrijheid Opvallend was de moed van de ver dediger van ds. Ziapkof, de advocaat Tomparof, toen hij zei: „We moeten de wet niet beschouwen als een wijde zak, waar maar alles in kan worden geworpen". Hij werd onmiddellijk - recht gewezen door de Officier:' ,hw denkbeelden zijn nogal ouderwets". piETER KOOY te Badhoevedorp, hoopt Maandag zijn 104e verjaar dag te. vieren. Vermoedelijk is hij de oudste inwoner van Nederland. RUSSEN MEININGEN en Eisenach kwamen een passagiers- en een -■oederentrein met elkaar in botsing Er waren 9 doden en 15 zwaar gewonden Oorzaak: geen uitzicht wegens hevi ge sneeuwval. 6 4 YJIN'ISTI KS krijgen een vergoeding voor representatiekosten van f rOfl per jaar. De Minister van Buitenland se Zaken ontvangt echter f 20.000 per jaar. JQ,E MIDDENSTANDSBONDEN stel- c,°7™issie >n om het ont- PWWinkelsluitingswet te bestude ren. Einde Maart zal deze commissie een rapport uitbrengen. epltï MAN heeft de Amerikaanse communisten openlijk „verraders" genoemd. ^JIEUW-ZEELAND en Nederland hebben wederzijds de visa afge schaft. TIET LID VAN DE TWEEDE KAMER DEN HARTOG heeft de Minister van Landbouw schriftelijk oan. gevraagd, of het hem bekend is, dat in het Z.-Westel(jk kleigebied zeer grote hoeveelheden consumptie-aard appelen onverkoopbaar zijn dan wel voor prijzen, ver beneden de pro ductiekosten (die hoog zijn) van de hand moeten worden gedaan. Al vragende zet hij dan uiteen, dat door mededelingen van de Minis ter-president en de Minister van Landbouw de aardappeltelers gerech tigd waren te veronderstellen, dat het aardappelareaal, wijl dit wenselijk en verantwoord was, zou worden uitgebreid. Daaruit trekt hij, nog steeds vragender-wijze, de conclusie, dat de aardappeltelers, die I» het nabije verleden goede medewerking aan een behoorlijk verloop van de voedsel voorziening hebben verleend, er recht op hebben door de Regering al thans voor de (dreigende) allergrootste verliezen te worden gevrijwaard. Na te hebben gewezen op de geringe resultaten van de maatregelen der Regering inzake het opkopen van klei-aardappelen en van het dro gen van aardappelen in grasdrogerijen, vraagt hij met klem om onver wijlde maatregelen teneinde de telers voor een finantiële débacle te behoeden. Over dit klemmende vraagstuk schreef onze landbouwkundige mede werker, de heer R. W. Jansen uit Roosendaal, bereids een artikel, dat vandaag staat afgedrukt op pagina 5, waarheen we de belangstellende lezer gaarne verwijzen. T)E Alg. Slagershond en de Ned. R. K. Slagershond berichten ons, dat de tegenwoordige toewijzing van vlees aan de slagers voor een over groot gedeelte uit varkensvlees met een overwegend percentage spek be staat en voor een gering gedeelte uit rund- en kalfsvlees. De slagers zijn volkomen afhanke lijk bij hun toewijzing en hebben daarop generlei invloed. De consument wordt dringend ver zocht af te nemen wat voorhanden is en niet het onmogelijke van de slager te verlangen. JtfA HET BESLUIT van het Noorse parlement, in geheime zitting ge nomen, deel te nemen aan de onder handelingen over het Atlantisch Ver dedigingspact, wordt vanaf gisteren Noorwegen beschouwd als „mede stichter" van het Noord-Atlantische Verbond. Ook Denemarken heeft besloten mee te doen, gelijk gisteren laat for meel te Washington werd meegedeeld. Zo hebben dus twee van de drie Scan dinavische landen openlijk hun keuze gedaan, terwijl Zweden vast blijft houden aan de „traditionele neutrali teit". Hoelang dit land daaraan in on ze dagen van „kleur bekennen" zal knnnen blijven vasthouden, is een an dere kwestie! Tegelijkertijd heeft Noorwegen ook geantwoord op het vriendelijke aan bod van Sovjet-Rusland om een non- agressie-pact te sluiten. Het antwoord komt neer op een uiterst beleefde, doch even uiterst besliste weigering. Noorwegen heeft, aldus de nota, reeds geheel vrijwillig overeenkomstig de statuten van de V. N. op zich geno men geen agressie te plegen. Een af zonderlijk verdrag mét een der aan gesloten landen lijkt dus een overbo dige weelde. Bovendien staat de his torisch gegroeide vriendschappelijke verhouding tussen beide landen auto matisch iedere daad van agressie in de weg! En passant stelt Noorwegen er dan Rusland van in kennis, dat het deel wenst te nemen aan het Noord-Atlan tisch Pact, dat geen agressieve bedoe lingen heeft. Bases aan vreemde strijd machten zal Noorwegen ook al niet afstaan, tenzij in geval van oorlog of dreiging. Het is een antwoord, het Russische voorstel waardigi Weinig verandering Weersverwachting, geldig tot vanavond: Matige wind tussen Zuid en Oost Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte sneeuw. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 18.26 uur. Morgen: zon op 7.16 uur. Maan op 9.15 nur. Zon onder '8.28 uur. Maan onder 0.55 uur. Maandag: zon op 7.14 uur. Maan op 9.40 uur Maan onder 2.12 uur. J^AAR HIT Handelsblad verneemt is de agenda van de ministeriële Benelux-conferentie op 10, II en 12 Maart te 's-Gravenhage definitief vastgesteld. Het blijkt dezelfde agen da te zijn als die van Chateau d'Ar- dennes, met de vijf bekende punten: vrije consumptie, afschaffing subsi dies. fiscale en sociale politiek, co- ordinering der investeringen en de monetaire problemen, welke zoals be kend de voornaamste zullen zijn. De kwestie van de Rijn-Scheldeverbin- ding zal dus volgens onze zegsman- nen niet op de agenda staan, maar waarschijnlijk het onderwerp uitma ken van afzonderlijke besprekingen, welke zouden leiden tot het oprichten van een commissie. T)E OPVOLGER van prof. Donker sloot (P. v. d. A.) als lid van de Eerste Kamer is dr. J. in 't Veld. Be dankt deze, dan komt de heer A Kievit te Rotterdam in aanmerking. TJEGIN APRIL zal bij de Uitgeverij het Spectrum te Utrecht het eerste nummer verschijnen van een nieuw rijk geillustreerd tijdschrift met een Nederlands-Belgische redactie, getiteld „De Nieuwe Mens", Maand blad voor beleving van het Christen dom". JN HET SPORTFONDSENBAD te Haarlem raakte Leo de Gier. 8 jaar, met zijn hoofd bij het spelen tussen een draaideur. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij gisterennacht aan de gevolgen overleed. WERKLOZEN in België bijna 70.00(P ontvangen aan steun", een vrijgezel 65 fr. per dag, een gehuwde zonder kinderen 72 fr., met 1 kind 79 fr. en met 2 kinderen 86 francs OINDS DE STORM wordt een Grieks schip met 12 koppen aan boord vermist. Per vliegtuig zoekt de eige naar, Samonas. de Waddenzee af. tot nu toe zonder resultaat. den gewezen als een slecht en onge lukkig gerucht, wat zij inderdaad is". Het blad vervolgt, dat indien een onderzoek naar deze zaak is inge steld. dit in het geheim is geschied en dat het publiek niet gerust ge steld is door wat het tijdens en na de oorlog heeft gehoord. Bij gebrek aan verdere inlichtingen kan men de Nederlanders hun ver denkingen nauwelijks kwalijk nemen ofschoon zij des te kwaadaardiger zijn omdat zij eerdei- de regering dan in dividuen betreffen en een gemakke lijk blijvende schade kunnen toebren gen aan de betrekkingen tussen twee volken, die elkander in oorlog en vre de waardevolle diensten hebben be wezen en wder traditionele vriend schap tot dusver vrij is geweest van dergeltike nare verdenkingen. f)NLANGS schreef mr. J. E. van der Starp, de verdediger van Anton van der Waais, een brochure, geti teld: „Het Englandspiel, demasqué der Vau-mannenDeze brochure hebben we in ons blad reeds uitvoerig be handeld. Mede daarom lijkt het ons billijk hierover ook een Engelse stem te laten horen en wel de „Manchester Guardian": „De inlichtingen die thans in Lon den beschikbaar zijn. leiden in ster ke mate tot de slotsom, dat de gevan genneming van de „gedropte" Neder landse agenten niet het gevolg van verraad was, doch van een ernstige, fout van de Intelligence Service te Londen. De verschrikkelijke beschuldiging van verraad moet van de hand wor- Na de „kleiue blokkade'' T)E Sovjet repatriëringsmissie te Frankfort die 39 u. in haar hoofd kwartier werd „geblokkeerd", nadat zij weigerde gehoor te geven aan een Amerikaans bevel om de zone te ver laten. heeft gisterenmorgen vroeg 't gebouw verlaten. De 8 leden van de missie zullen 10 uur nodig hebben om de grens te Helmstedt te bereiken. De Russen vertrokken in drie auto's en twee vrachtwagens. De Russische chauffeur van de eer ste vrachtauto, die de poort uitreed, leunde uit de cabine van zijn w-agen en spuwde een Amerikaanse dame, die bij de auto stond, in het gezicht. De Russen Heten twee hondjes in de kelder achter. Een Amerikaan. dt« Kolonel Ster ling Wood vergezelde naar het ge bouw van de Sovjetmissie, zei, dat de Russen „voor een half jaar voed sel hadden opgeslagen". Zij hadder bovendien alle mogelijke dingen met water gevuld, voordat de toevoer werd afgesloten. (Van een bijzondere correspondent)' AUSTRALlë biedt de would-be emigrant alle mogelijke kansen. Tech- nici, artsen en landbouwers alsmede chemici, genieten de voorkeur. Tijdens de oorlog was het land aangewezen op zichzelf en het gevolg was, dat alle mogelijke industrieën, waarvan men voordien zelfs niet had ge droomd, als paddestoelen uit de grond verrezen. De mannen trokken naar het slagveld, de vrouwen verwrisselden koekepan en wiegetouw voor stuur wiel en moersleutel, het geheel met alle gewenste resultaat. Japan's voor lopige uitschakeling als groot-leverancier van alle soorten fabrieksprodue- ten. schiep in Azië een enorm afzetgebied voor wie kon leveren. A ustralië zag z"n kans en neemt die waar. De vrouwen echter zijn naar huis en haard teruggekeerd en het aantal mannen is veel te gering om de fabrieken ook maar in de verste verte te kunnen voorzien van de nodi ge arbeidskrachten. Immigratie is de enige oplossing, hoewel vooralsnog de beschikbare scheepsrulmte lang niet in de behoeften kan voorzien. Is er ten opzichte van de emigratie door artsen, techtnci ed. weinig af te ra den, de a.s. Australische farmer ech ter dient voorzichtig te zijn en z'n licht terdege op te steken alvorens zich met gezin en eventuele! duiten naar het grote goede land van „KoAgazoo en emu" in te schepen. Wat landbouw en veeteelt betreft toch is Australië een land van risico, groter en i\jrijperider dan de opper vlakkige beschouwer wel kan vermoe den. HET KLIMAAT A us'ralië's machtige handicaps en nadelen worden gevormd door 's lands klimatologische gesteldheid. De steeds met korte tussenpozen terug kerende droogteperioden, de „droughts" die soms 2 a 3 jaar duren, richten enorme schade aan en het is vooral de beginneling, die de zware en veelal funeste klappen krijgt. Talloze immigranten heb ik hope loos zien schuifelen over de eerste drought kwam. er kon niet op tijd wor- ren uit Engeland gekomen met een - meestal - niert te groot kapitaaltje, kochten een farm op afbetaling, de drought kwam er kon niet op tijd wor den afgelost en een faillissement was het onvermijdelijke gevolg. Emigreert men naar Australië voor de landbouw dan verdient het dringend aanbeveling zich eerst twee seizoenen te verhuren als doodgewoon „farm hand" (knecht), en zodoende de nodige ervaring op te doen, waarna men het beste doet zich door het Gouverne ment een stuk onontgonnen land te laten toewijzen alsmede een „begin- nerscrediet" door de Landbouwbank. Ht ministerie van Landbouw en vee teelt stelt een legertje van „inspec teurs" gratis te beschikking van iedere beginner. Deze ambtenaren zijn uiterst deskundig en staan steeds ten (lien s' van wie dit nodig heeft. De dienst fungeert perfect en heeft menigeen van een wisse financiële dood gered. HET „STERVENDE HART" IJ et andere grote nadeel dat Austra lië aankleeft is het zich steeds vergroten van 's lands „Stervende Hart", de woestijn. Zo af en toe veranderen zandstormen van een fan tastische omvang en sterkte, gehele streken, in „huilende, onherbergzame woestijn". Prof Dr. j. B. Thomson, beroemd Queensland's geograaf is de mening toegedaan, dat Australië lang- z am opdroogt. Gehele meren verdwij nen, rivieren worden smaller of dro gen uit en het enige wat er tegen te do valt is een gigantisch irrigatie-plan uit te voeren, wat dan ook in bewer king is. Lukt het Australië om zich te onttrekken aan de steeds krachtiger wordende greep van de „opdroging" dan gaat het land een toekomst tege moet zoals wellicht geen ander. En lukt dit niet, krijgt dus Forf. Thom son gelijk dan is het uiteindelijk ten dode opgeschreven. Prof. Thomson beweert dat als het zo doorgaat, Australië binnen een tijd vak van 60 4 75 jaar „useless" (waar deloos) zal zijn en hij staaft z'n be weringen met feiten en statistieken die niet te loochenen vallen. Moge het grote irrigatie-plan slagen! Voor minstens 20 millioen immi granten zal er plaats zijn en die plaats heeft Europa nodig. Quo vadis, Aus tralia? yANDAAG is het 5 Maart. Over een week moet, volgens de plannen der Regering, de Ronde- Tafel-Conferentie in Den Haag be ginnen. Ze gaat in ieder geval door, heeft Dr Beel verklaard, desnoods zonder de Republikeinen. Het is flink gezegd. Maar wat be tekent zo'n conferentie zonder de Republikeinen? We weten het: ze vertegenwoor digen rechtstreeks slechts een klein deel der bevolking. Iedereen moet echter toegeven: De republikeinse gedachte betekent meer. Ze is een symbool. Ze oefent ook aantrekking® kracht uit op de deelstaten, met na me op Pasundan en Oost Indonesië. We zijn bedrogen in de verwach ting dat moet men de heer Sy- besma toegeven dat er tegenover Sukarno en Hatta uit het republi keinse gebied constructieve krach ten zouden opstaan, die de vorming vnn een nieuw bewind in Midden Jmogelijk zouden maken. De verwachting, welke men met name op de Soesoehoenan en omgeving had gebouwd, is blijkbaar niet be waarheid. Al vrezen de federalen de unitarisehe neigingen van Su karno, Hatta c.s. nog zo zeer, ze erkennen die mannen toch als pio niers der nationalistische gedachte en willen ze niet op zij laten schui ven. Het Is dan ook zeer de vraag, of de vertegenwoordigers van alle deelstaten naar Den Haag zullen komen, als de republikeinen niet meedoen. En als maar een deel komt, heeft het dan nog wel zin de conferentie te houden? JNTUSSEN staat over de houding der republikeinen nog niets de finitiefs vast. Rum en ral ar heb ben wel met grote ophef verkon digd: Er kan niets van komen. Maar Sukarno en Hatta schijnen nog te weifelen. Nu is het zó, dat in dit geval de Unci gebruikelijke afkorting voor de commissie der Verenigde Naties werkelijk eens goede diensten had kunnen verrichten. Goede dien sten door de heren aan het verstand te brengen, dat ze niet eeuwig de poot stijf kunnen houden en dat 't een heel slechte indruk zou maken, als ze deze kans niet zouden aan grijpen. Van zulke „goede diensten" ho ren we nu echter niet veel. De Un ci rapporteerde aan de Veiligheids raad, dat ze niet meer weet wat ze nu moet doen en dat ze daarom al le stukken maar aan Lake Succes wil voorleggen. Met het gevolg, dat er de vol gende weel: in de Veiligheidsraad weer een debat over Indonesië zal losbranden. Wel willen de heren van de Un ci over een paar dagen eens op Banka gaan praten. Op uitnodiging. Waarom zijn ze er echter van de week niet eigener beweging heen getogen om de dwarse republkei- nen de les te lezen Aneta is dezer dagen eens gaan neuzen op het State Department. Wat het daar vernam, officieel en officieus, hield letterlijk niets in. We hebben het desbetreffende be richt drie keer doorgelezen, maar we vonden er niets in, waarin onze lezers belang konden stellen. Het was woordenkraam zonder zin. Nu kan men hopen, dat dit een rook scherm was. waarachter toch wel intensieve diplomatieke bedrijvig heid verborgen kan zijn. We vinden echter ook geen andere aanwijzin gen, welke aan die hoop houvast geven. Dit is het bedroevende en ontmoedigende: Nederland, dat zo veel blijken van goede wil gaf, wordt de pin op de neus gezet; de republikeinen, die slag op slag hun onwil demonstreren, blijft men met alle mogelijke égards behandelen. Ze worden in hun onwil nog aan gemoedigd door de landen van de conferentie van Nieuw Delhi. Die gaan de toestand opnieuw compli ceren door weer bij elkaar te ko men en zich over „scherpe maat regelen" tegen Nederland te bera den. De impasse is niet doorbroken, de verwarring niet opgeklaard. Men kan eerder zeggen: het tegen deel is geschied. Daarna vredesonderhande lingen (T>WEE LEDEN van de Chinese Re geringscommissie, die de vredes voorwaarden moet ontwerpen, zijn gisteren per vliegtuig naar Fenghoea vertrokken. Zij hadden een „beleefd ultimatum'] bij zich voor Tsjang Kai Sjek, die zich daar heeft teruggetrok ken. In dit „ultimatum" wordt Tsjang verzocht: 1. Zijn bevoegdheden volledig over te dragen aan de waarnemend presi dent Li Tsoeng Jen. 2. „Op te houden met ingrijpen in de vredesonderhandelingen". 3. Naar het buitenland te vertrek ken. Waarnemers te Nanking verklaar den, dat Tsjang deze voorwaarden zou moeien aanvaarden, alvorens met kans van slagen vredesonderhande lingen met de communistische leiders zouden kunnen worden geopend. I

de Stem | 1949 | | pagina 1