„Kleine blokkade" oogstte snel succes De eenvoudige pionier stempelt het volk I0EVE Inaght Aanval op Djokja afgeslagen Contactcommissie B.F.0, in Batavia terug Vee-export naar Italië plotseling stopgezet 'S ACHT ZINGENDE RUSSEN ROND EEN KAARS Russische missie teruggeroepen, Amerikaanse missie weggestuurd SeemamenWerkinB' dic vandaa§ Zout- en suiker- accijns worden verlaagd HET ONBEKENDE AUSTRALIË Politieke onverschilligheid uitgebuit door vakvereniging en communisme Bedrijven en winsten losterzande 0.- DE intt kort ADVERTENTIE VEIT HARLAN. maker van de film Jud Süss, heeft zich gisteren voor ven Duitse rechtbank moeten verant woorden Zijn verdediger verzocht, ehatve 0,0 gewraakte film ook Oli ver Twist", de film. die kort geleden lot relletjes aanleiding gaf. te doen Republikeinen leden grote verliezen Koude ochtend Noodlanding van Ned. Spitfire in Duitsland ER Actie voor goede jeugd en volkslectuur Twee lichte gevallen van mond- en klauwzeer de oorzaak „GROOTHANDELAARS IN INBRAKEN" KREGEN ZWARE STRAFFEN De Commissaris graag naar Hulst Wat het culturele leven In Australië betreft: dit is nog zeer jong. maar heeft alle energie en strebers geest, de jeugd eigen. De universitei ten zijn uitstekend, rijk en met uit zondering van één kosteloos voor de rwoestbare L-. - Volle hitie. uur 3204) 306-O na Lagcrlöf. |ie en nietbe- oven 18 jaar 308-O \.RT. ey In Willem lm liefde, zijn |i wegbrandt. 1.55; le Rang vond om 700 en 7.00 uur. |e dag tussen Telefonisch 309-O lop te laken. slsensatie met bndag 6.45 en Iqang 18 jaar. |e drie-weekse Revolutie in 3IO-0 CITIES FILSP n-nc IndiiHf dt! Gktdiee Pnxiucririftdtnj} mee Olivier oegang 14 jaar aanvang der laterdag 5 en 8 met Donderdag 11 uur. Entrée- 311-0 9 uur; Zondag- 312-0 '-N DER STEEN Salami buiten be- er toch nog ver- ie een bedreiging ■t slagen van hun VIJFDE JAARGANG No. 1321 Uitgave: N.V. Uitgevers My Neerlasdia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Belgerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, I c. J- v. Hootegem. A. E Langenhorst, Mr. Dr A J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. do Rechter. Hoofd- redacteur: J. J H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4-75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelllng) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 4 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: (125 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. BÜreau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBPRG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) PNKELE DAGEN geleden heeft de 24-jarige Nederlandse sctóferes Cock van Gent, die de aanzegging van het immigratie bureau had gekregen, dat zij de V. S. moest verlaten en terugke ren naar Nederland, indien zij niet in haar eigen onderhoud kon voor zien, een advertentie gezet; waar in zij voor 240.000 gulden haa. lin keroor te koop aanbood om zich zonder financiële zorgen aan het schilderen te kunnen wijden. Thans heeft zij iemand gevon den, die belangstelling heeft voor haar kunst, zij het niet voor haar oor. Marjoria Plant, eigenares van een hotel te Santa Monica in Calilornië, heeft zich bereid ver klaard de carrière van mej. van Gent te verzorgen op voorwaarde dat zij in haar hotel muurschil deringen maakt. ttET KONINKLIJK GEZIN zal tot 13 Maart in Sankt Anton blijven. ITARDINAAL SPELLMAN van New-York is gisteren zelf met 200 seminaristen os het kerkhof de grafkuilen gaan graven, nadat de doodgravers in staking waren ge gaan. INE ENQUETE Regeringsbeleid 1940- 1945 zal dezer dagen het volgen de tastbare resultaat hebben: een 3- delig boekwerk van meer dan 1000 bladzijden, dat alle betreffende ver horen en verslagen bevat. HE SCHADE tengevolge van de overstroming in Ostende wordt voorlopig geschat op rond 25 millioen francs. JAMES FORRESTAL, de Ameri kaanse Minister van Defensie, heeft ontslag genomen. Als opvolger wordt genoemd Louis A. Johnson. QNS LAND heeft een aanvullende ECA-lening ontvangen. Het to taal van de als lening verstrekte be dragen beloopt 129.500.000 dollar. De rente van de lening, die tot 1983 loopt, is 2.5 procent. IT. NOREL, de Chr. schrijver, tegen wie f 2.000 boete was geëist we gens „voor de Joden beledigende uit drukkingen" in het boek „De tyran- nie verdrijven", is gisteren vrijgespro ken. pROF. A. DONKERSLOOT heeft be dankt als lid van de Eerste K mrr, waarin hij voor de P. v. d. A. zitting liad. CHINESE wnd. president Li heeft een commissie van Tien be noemd om de vredesvoorwaarden ter voorlegging aan de communisten op te stellen. j^MERIKAANSE berichten zeggen, dat toetreding tot het Atlantisch Ract van Italië, IJsland, Noorwegen vn Denemarken niet onwaarschijnlijk is. Over Portugal moet nog worden held 'erw'^ Ierland is uitgescha- J)E VOORZITTER van de R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Pau- ,"S' A. Vulink, is benoemd tot rid der ;n de orde van Oranje-Nassau. MAN in Haarlem had als oor- ri»* S11^ een complete gela ld van een halve me- iaar m st°nd al een paai de brandende3kachTP°eSt n3aSt'- DE OUDSTE INWONER van Ne- 7 Maartïiu 0pa Kooy' Hlj wordt Haarlemmermeer. 60 hlj W°°nt de ^yiSJINSKY heeft gisteren Tsje- ver'aten, zo wordt officieel uit Praag gemeld. M1', ®™KER is gisteren in Parijs Hii-schfeld 3ven' ver8ezel<J van dr. rtü scnfeld. Ze nemen deel aan de zit tingen van de consultatieve raad van de organisatie voor Europese econo- NOORSE ambassadeur te Was- hington heeft medegedeeld, dat Noorwegen besloten heeft deel te ne Wen aan de onderhandelingen over «n Noord-Atlantisch verdedieines- Pact. s 1aaien- Het verzoek werd inge willigd. 0E AMERIKANEN HEBBEN al snel succes met hun „kleine blokkade" van de Russische repatriëringsmissie in Frankfort, die weigerde naa- de Russische zone terug te keren. De Berijjnse radio, die onder Russische controle staat, deelde nl. gisteren avond mede, dat de missie van de Sovjet-autoriteiten order gekregen heeft naar de Sovjet-zone terug te keren. De radio voegde eraan toe, dat de Sovjet-Unie gedwongen was de vergunning voor dc Amerikaanse missie van onderzoek naar de graven van landgenoten in de Sovjet-zone in te trekken. De „blokkade" van het gebouw, waar de Sovjetmissie verblijft, is gis terenavond opgeheven. Kolonel La- zaref, het hoofd van de Sovjet-Russi sche militaire missie, was de eerste, die toestemming kreeg het gebouw binnen te gaan. Hij bracht de leden van de repatriëringsmissie de order van Sokolofsky over om terug te ke ren. Er werd medegedeeld, dat de leden van de repatriëringsmissie Vrijdag ochtend vroeg zouden vertrekken. De toevoer van eleetrische stroom zou, voor de nog resterende nachtelijke uren, hersteld worden. Intussen konden de Russen al wei nig ander doen dan hun missie terug te roepen, want de Amerikanen maak ten bloedige ernst met hun „kleine blokkade". Zo zouden Amerikaan se militairen gisteren een deel van de waterleiding voor het ge bouw uitgraven om te verzekeren, dat geen druppel water de geblokkeerden kan bereiken. En gisterenmiddag wer den zoeklichten en rollen prikkel draad uitgeladen, waarmee het huis werd afgezet, zodat het er begon uit te zien als een interneringskamp. Een van de leden van de geblok keerde missie, die om een nummer van het Amerikaanse blad „Stars and stripes" vroeg, kreeg direct zjjn zin, maar de bevelhebber der militaire oOvjet-Missie, die water vroeg voor de ingesloten Russen zag zijn ver zoek niet ingewilligd. De kelen ble ken trouwens niet zo droog, want toen de duisternis viel en de Russen rond een romantisch kaarsvlammetje bijeen zaten, klonken luid uit acht monden Russische volksliederen. RUSSISCHE PROTESTEN. ïyr aarschalk Sokolofsky heeft de „kleine blokkade" onwettig ge noemd en vond 't optreden van de Amerikanen provocatief. Naar tiij verklaarde Dewees „de po- litie-aanval" op de Sovjet-Russische repatriëringsmissie dat de Amerikaan se militaire autoriteiten in Duitsland niet vertrouwd zijn met de meest elementaire internationale regelen en gebruiken. „De operatie tegen de groep Sovjet-Russisch militair perso- n-el, klaarblijkelijk tot in bijzonder heden door het Amerikaanse com mando voorbereid en bevestigd door generaal Clay, vormt er een bewijs voor, hoe de Amerikaanse bezettings autoriteiten in Duitsland de interna tionale verplichtingen, door de Ame rikaanse regering geaccepteerd, schen den". Sokolofsky doelde hier op de Sov jet-Amerikaanse overeenkomst van 11 Februari 1945 over de repatriëring van Russische en Amerikaanse bur gers. „Terwijl de Amerikaanse militaire autoriteiten de repatriëring van 116000 Sovjetburgers uit de Amerikaanse zo ne verhinderen, aldus de verklaring van Sokolofsky, hebben zij ook reeds Sovjetburgers er toe gedwongen te emigreren naar een aantal Europese landen, naar Canada en Zuid-Ameri- ka. en deze mensen veroordeeld tot schande en demoralisering". Ruslands minister van Buitenland se Zaken, Moiotof, tekende in Was hington formeel protest aar tegen dc handelwijze van de Amerikanen, maar de Ver. Staten hebben dit pro test van de hand gewezen. rjINSDAGMORGEN om zes uur heb ben ongeveer tweeduizend extre misten een aanval ondernomen op de stad Djokja. De aanval is met grote verliezen aan wapens en munitie van republikeinse zijde door de Neder landse troepen onderdrukt. De ver liezen aan onze zijde bedroegen zes doden en 14 gewonden. Reeds om 11 uur was men de situatie volkomen meester. Om zes uur in de morgen ontwik kelde zich een hevig vuur op ver schillende plaatsen in de stad. Twee aanvallen van sterke groepen wer den uit Westelijke richting onderno men, terwijl een derde aanvalspoging werd ingezet uit Zuidelijke richting, waar de binnenkraton is gelegen. Te gen deze laatste groep werd een co lonne Ingezet, die zwaar vuur ont ving uit de buitenkraton en nadat zij zich een weg had gebaand tot de Noordelijke muur van de binnenkra ton eveneens uit de kraton zelf be schoten werd. De aanvallers, die be hoorden tot groepen, die rond de stad zwierven, waren deels goed gewapend en moesten een groot deel van hun wapens achterlaten. Onder de zes doden aan Nederland se zijde bevinden zich drie politie- Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwakke of matige wind, aan vankelijk uit Noordelijke, later uit Westelijke richtingen. Overwe gend droog weer met enkele over- driivendc wolkenvelden. Koude ochtend, in de middag tempera tuur overal boven bet vriespunt Heden: zon onder 18.24 uur. Maan onder 23.40 uur. Morgen: zon op 7.18 uur. Maan op 8.58 u. p*EN SPITFIRE H 3, afkomstig van jachtvliegschool Twenthe. heeft gisterenmiddag omstreeks 17.15 uur een goed geslaagde noodlanding ge maakt bü het plaatsje Borken in Duitsland. De bestuurder, een leerling-vlieger bleef ongedeerd. Van het vliegveld Twenthe is 'n ploeg technici naar de plaats van de noodlanding vertrok ken. Noch omtrent de oorzaak van de noodlanding, noch over het feit, of het vliegtuig beschadigd is, waren gisterenavond nadere gegevens be kend. beambten. Spoedig nadat de aanval len onderdrukt waren keerde de rnst weer. Generaal Spoor heeft Woensdag Djokja bezocht. Hij kwam 's morgens met zijn eigen vliegtuig aan en ver trok 's middags per auto naar Sema- rang. Ook de regeringscommissaris Angenent, de territoriale commandant generaal Meyer en andere hoge offi cieren zijn in Djokja ter bespreking van de toestand aangekomen. Zij brachten een bezoek aan de sultan van Djokja. Minister zal adviescommissie instellen ZAL door de Minister van Justi tie een commissie worden inge steld om van advies te dienen terza ke de te nemen maatregelen voor het voeren van een krachtige actie voor goede jeugd- en volkslectuur. Dit deelt de Minister van Binnenlandse Zaken in zijn M. van A. mee aan de Eerste Kamer. Daarin lezen we even eens, dat nu weldra een commissie zal worden geinstalleerd met betrek king tot de kwestie „de gehuwde ambtenares". Tenslotte wordt daarin meege deeld, dat de reserve- Rijks- en Ge meentepolitie tot nu toe resp. 4000 en 3200 vrijwilligers kreeg. Voor de Nationale Reserve bedroeg het aan tal aanmeldingen 1800. Er zal een commissie worden inge steld, die aan de Minister voorstellen zal doen op het stuk van crematie en een ontwerp van wet op het Brandweerwezen kan eerlang wor den tegemoet gezien. Bezoek aan Bangka werkte verhelderend TAE CONTACTCOMMISSIE van de bijeenkomst federaal overleg is gisterenmiddag uit Bangka naar Ba tavia teruggekeerd. De leden der commissie, die op Bangka met de Re publikeinse leiders van gedachten hebben gewisseld over dc actuele po litieke problemen, verklaarden, dat de uitwisseling der gezichtspunten, die in een zeer aangename sfeer heeft plaats gevonden, verhelderend heeft gewerkt. Naar 't Chinees blad Sin Po meent te weten, zou de mogelijkheid bestaan, dat de Republikeinse leiders op Bang ka zullen verzoeken de rondetafel conferentie uit te stellen, opdat ze in staat zullen zijn een i evredigende be slissing te nemen Katta met name zou met enige anderen zich rijpelijk willen beraden over de uitnodiging, terwjjl Rum c.s. de uitnodiging defi nitief zou willen afslaan. Een bericht uit Suriname maakt melding van het feit, dat Suriname twee waarnemers naar de conferen tie zal zenden nl. dr. Pos en mr. dr. J. de Miranda. Uit het bericht valt niet op te maken of daaruit volgt dat Suriname geen lid in de Nederlandse delegatie zal aanwijzen. Maar wel, dat de Staten het onwenselijk achten, dat dr. Pos daarin zitting neemt. TREIN IN RAVIJN GESTORT. pEN WERKTREIN van de Staats- spoorwegen stortte Woensdag tus sen Serang en Rangkas Bitung, 15 km. ten Zuiden van Serang, in een ra vijn. Vier Indonesische leden van het treinpersoneel werden gedood en tien gewond. Sabotage aan het viaduct, dat die ochtend juist was hersteld, was de oorzaak van het ongeluk. Na dat de trein in het ravijn was gestort, werden enkele schoten gelost. TAE NEDERLANDSE coaster „Ole- um", die ter hoogte van Yarmouth zijn schoef verloor, is de haven van Great Yarmouth binnengesleept. OEHALVE van Amerikaanse, is ook van Franse en Chinese zijde ver klaard, dat men voor toelating van Israël tot de Ver. Naties zal stemmen. Voor de republikeinse vloot. In een staalfabriek te Djokjakarta troffen de Nederlandse troepen een Duitse matroos aan bij deze éénmans- torpedo. TJOTTERDAM gaat in Mei of Juni 1950 een groots opgezette haven tentoonstelling houden van interna tionaal karakter. yEERTIEN DAGEN geleden be handelde de Arrondissements rechtbank te Breda de zaak tegen een aanta! inwoners van St. Wil- lebrord, die zich veelvuldig had den schuldig gemaakt aan dief stal met braak. Het was toen de laatste zaak, waarin Mr. Hustinx optrad als Of ficier van Justitie. Een Officier overigens, die de St. Willebrorde- naren een warm hart toedroeg en juist daarom zware straffen eiste tegen de mannen, die het dorp een kwade naam bezorgden. Zo hoorde C. H„ die naar de fraaie bijnaam van „de Pater van Sjalle" luistert en als de „koning" van de bende optrad, zich veroor delen tot 5 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf (eis: 7 jaar met af trek): C. M., die een 65-tal in braken op zijn geweten had, kreeg 4 jaar en 6 maanden (eis: 6 jaar met aftrek). J. H. werd conform de eis tot 3 jaar veroordeeld Eveneens conform de eis kreeg A. v. H. 1 jaar. waarvan vier maanden voorwaardelijk met af trek, terwijl J. v. Z„ tenslotte tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld (eis: 3 jaar met aftrek). DIRECTEURENDAG DER H. FAMILIE Op Maandag 7 Maart 2al in het „Parkhotel" te Rotterdam een di recteurendag worden gehouden van de H. Famiie. Op deze dag worden verwacht alle directeuren van de Zuid-Hollandse en Zeeuw se afdelingen. ^AAR WIJ GISTEREN uit desbe treffende kringen vernamen, is Donderdagnamiddag bij een Neder lands expediteur bericht uit Ita'ic ontvangen, oat de Ita'iaanse rege ring n'otsel'ng de invoer van zgn. spleetvoetige dieren uit ons land in Its'w heeft stopgezet. Dit besluit vloeit voort uit dc om- standighe'd, dat bij een zending vee, afkomstig nit Noord-Holland, in Ita lië twee lichte geval'en van mond en klauwzeer geconstateerd zijn ge worden. De maatregel geldt voor runderen, kalveren, schapen, bokken geiten etc., doch paarden vallen daar buiten. IJet besluit kwam geheel onverwacht en veroorzaakte begrijpelijkerwijze grote consternatie, zowel bij de Itali aanse imoorteurs van Nederlands vee, die regelmatig in ens land vertoeven voor het doen van aankopen, als onder de Nederlandse exporteurs. Wij vernamen verder nog, dat het naar Italië onderweg zijnd vee. het geen steeds via Zwitserland verzon den wordt, terug naar Nederland moet, voor zover het na twaalf uur gister - Donderdagmiddag - te Bazel was gearriveerd: wat eerder zich aan dit Zwitserse grensstation bevond. „Een dorp verging" voorbeeld voor de provincie VOALS wij reeds in het kort ge meld hebben gaven de St. Joseph Ghesellen te Hulst een hul- digings-voorstelling van „Een dorp verging". Bij deze gelegenheid hield de Com missaris der Koningin een geestig speechje, waarin hij als aardige bij zonderheid vertelde hoe zijn ouders 50 jaar geleden inwoners waren van Hulst en in de Steenstraat woonden Alleen al hierom en om het feit, dal thuis altijd over Hulst gesproken werd, ben ik hierheen gekomen zo voegde de Commissaris der Konin gin -er aan toe het hart van me nig luisteraar zal bij deze woorden warm geworden zijn. Het zijn meestal de aangename dingen, die een mens herinnert en waarover hij praat! Dit was het trouwens niet uitslui tend wat de Commissaris der Ko ningin naar Hulst had gevoerd Wat hier te aanschouwen is gegeven, is iets waarop heel de provincie trots mag zijn, zo zei hij Stukken als dit dragen er toe bij hun invloed op het culturele leven uit te oefenen. Dit compliment was voor de schrij ver van het stuk, de heer drs, Loc- kefeer wel verdiend. Vermelden wij tenslotte nog, dat burgemeester Truffino spelers en re gisseur een oorkonde aanbood. mocht de reis tot aan zijn bestem ming in Italië vervolgen. yan de zijde der betrokkenen en van insiders werd ons bij infor matie medegedeeld, dat van regerings zijde in ons land onmiddellijk maat regelen zullen worden genomen, om aan de stopzetting, welke naar men hoopt, van slechts tijdelijke aard zal zijn, opgeheven te krijgen. De besmette zending vee bleek bij controle niet via Roosendaal te zijn uitgevoerd. EERSTE KAMER Remmen op industrialisatie worden verzacht MINISTER LIEFTINCK heeft giste ren in de Eerste Kamer de ver schillende sorekers beantwoord, die beschouwingen hadden gehouden over de begroting. Hij wees er daarbij op. dat het hoofddoel der economische politiek moet zijn de samenwerking der West-Europese landen en dat een bijzondere aandacht moet worden be steed aan kapitaalvorming: per jaar zou 600 a 700 millioen gulden nodig zijn in verband met de bevolkings aanwas. Naar aanleiding van gemaakte op merkingen vertelde hij, dat op het gebied var, inkrimping van personeel wel degelijk iets is bereikt: sinds 1 Januari is het burgerlijk rijksperso neel met ruim 25 not ingekrompen. De ncr.ister kondigde aan. dat een verzacht ag van dc ondernemingsbe lasting zal worden voorgesteld, en dat dc accijnzen op zout en suiker, die in Beneiux-verband bijzondere aandactit hebben gehad, een aanmer kelijke vcriaging ondergaan. Wat het renteversrhil tussen België en Nederland betreft verklaarde mi nister Lieftinck niet van plan te zijn het renteniveau zonder meer op kor te termijn te laten optrekken aan het exceptioneel hoge rentetype van Bel gië. Hij verzekerde, dat het de rege ring ernst is ten aanzien van de in dustrialisatie bestaande remmen te verzachten of weg te nemen. Hij acht te 't onjuist de dividendstop thans op te heffen. Aan het slot van zijn rede gaf de minister te kennen, dat alles wat mo gelijk is moet worden gedaan om de sociale rechtvaardigheid op alle ter reinen te doen zegevieren. De Kamer keurde de begroting goed (Van ©en bizondere correspondent) JJET IS MIJ STEEDS een raadsel gebleven, waarom men zich in Euro pa den Australiëx voorstelt als een primitieve bruut, vloekend, drinkend, gokkend, gespeend van alle betere manieren en iedere vorm van culuur. Is het nog altijd de oude legende dat hij „de nazaat is van een onmogelijk samenraapsel van alle mogelijke uit Engeland gedepor teerde misdadigers?" Of is het dat hij zich tijdens den oorlog 1914-'18 m Frankrijk ietwat te soldatesk gedroeg en een critiek ontlokte die niet mals was? Hbt is niet gemakkelijk dit myste rie te ontsluieren. Wat, als men eenmaal in Australië vertoeft, wel ge makkelijk is. is vast te stellen, dat de in Europa zo hardnekkig opgeld doen de definitie van zijn persoon, pure on zin genoemd mag worden. Zeker, hij is geen salonjonker l'accent d'Oxford Zijn uiterlijk en omgangsvormen dra gen nog onmiskenbaar het stempel van de eenvoudige, ietwat boerse pio nier die eens de „bush" introk, ergens ver van overal z'n tenten opsloeg en door noeste vlijt en een leven van zwoegen en taai doorzetten, aan die zelfde „bush" een prachtig bedrijf ont worstelde Het'sterke, gezonde leven in 's lands magnifiek klimaat leverde een plattelandsbevolking, waarin .mannen nog mannen en vrouwen nog wouwen" zijn. Deze vormde in de loop der tijden een groot gedeelte van de tegenwoor dige stadsbevolking en de bekende drie generaties die er nodig zijn om de „gentleman" te produceren zijn nog niet verlopen. DE STEDEN. „"poon mij uw huis en ik zal U zeggen wie gij zijt". Laten we het „huis" voor de „stad" verwisselen en we zijn er ook. De Europeaan voelt zich in de grote Australische steden, Perth, Ade laide. Melbourne, Sidney en Brisbane zo goed als thuis. Prachtig aangelegd, kraakzindelijk, zonnig en ruim als deze zijn, maakt alleen Sydney met zijn onvergetelijke haven een uitzon dering. daar deze stad ietwat het stem pel draagt wat nu eenmaal het lot van iedere grote havenstad is: wat rommelig, lawaaierig en gejaagd. De andere echter, bijna Amerikaans als ze zijn in hun algemene opzet, missen de zo irriterende sohreeuwerigheid en bijna tastbare nervositeit, die de ras echte Europeaan het leven in Uncle Sam's steden verre van een pleziertje maakt, volkomen. Hier geen foei-lelijke lichtreclame's. geen gele schoenen, geen buitensporige dassen. De „Aus sie" is rustig. Hij is geen kauwgum maniak. gtlt niet van de daken, dat alleen hier „the best and the biggest In the world" wordt gevonden, ge maakt of gepleegd. Hij heeft de tra ditionele Britse flegmatiek, slechts to zoverre afgelegd, als dat nu een maal voor een vechter om zijn be staan wel moest. Hij zaagt je welis waar door over cricket of over zijn tip voor de Melbourne Cup. tot het je groen en geel voor de ogen wordt, en zijn algemene ontwikkeling is ook lichtelijk zo-zo. maar hij is een vent om mee op te schieten; kalm, sportief, energiek en oprecht-eenvoudig. In politiek opzicht is hij uiterst onverschillig. Hij haat politici qua klasse en stemt, omdat hij nu een maal moet. Van deze omstandigheid wordt een zeer handig gebruik ge bruik gemaakt door de besturen der diverse 730 vakverenigingen en van Moscou c.s. Getuige dit laatste ons. Nederlanders in de laatste tijd aangedane moeilijk heden. HET CULTURELE LEVEN. student. Er is volkomen vrijheid van drukpers, godsdienst en politieke ge dachte. De musea doen voor de be' ere in Europa niet onder, de openbare leeszalen, volksuniversiteiten, concert- verenigingen e.d. 7ijm uiterst actief. Het land telt vele eigen musici, schil ders. beeldhouwers en architecten en hun werk mag zeker gezien worden. Siechts van de schilderkunst moet wor den vastgesteld, dat zij ui'erst eenzij- d'g is Dp 4ust-a'is"he s^hi'ders stu deren in Londen en niet in Parijs, zxy dat de moderne schilderkunst er wei nig bekend en dus weinig geliefd ts. Bn. de houding door de meeste mu seum-directeuren ten aanzien van de modernen aangenomen, is bij het be lachelijke af. EEN GROTE TOEKOMST? ^ustralië en de Australiërs verdienen onze aandacht, niettegenstaande de laatste, helaas nog altijd voortdu rende moeilijkheden. Nederland produ ceert jaarlijks een verre van onbedui dend overschot aan jeugdig intellect, arbeidskracht en kunnen. Als de voor tekenen ons niet bedriegen kan Indië In de toekomst dit overschot niet meer opnemen. En jcng-Nederland wil emi greren. Australië is daarvoor een der meest tn aanmerking komende landen. Als het land de grote handicaps en nadelen, die het inderdaad berit en die in een volgend artikel besproken zullen worden, weet te overwinnen, gaat het een grote toekomst tegemoet. Doch zo niet CTRAKS zullen we voor ons krij gen een program voor de Ge meenteraadsverkiezingen 1949, dat leidraad en richtsnoer zal zijn bij de propaganda der K.V.P. voor de raadsstembus, dat ook door de can- didaten op de lijsten der K.V.P. zal worden onderschreven. Een der punten van dit program draagt het opschrift „Bedrijven". En in het ontwerp luidde de eer ste alinea daarvan: „Het doel der exploitatie van gemeentebedrijven worde gezocht in het tegen redelij ke prijs beschikbaar stellen der mo nopolie- en semiemonopolie produc ten en diensten". Redelijke prijzen een ietwat vase uitdrukking. Redelijk, daaronder kan men ze ker verstaan, dat het bedrijf zich zelf moet bedruipen, dat het geen ondei-steuning nodig heeft uit an dere posten der begroting. Redelijk, daaronder behoort ook een voorzichtige bedrijfsvoering, welke rekening houdt met commer cieel verantwoorde afschrijvingen en reserveringen. In de bezettings tijd is nogal eens roofbouw ge pleegd op de apparatuur. Daarin moet geleidelijk aan weer verbete ring gebracht worden. Voor dat al les dient men zeker oog te hebben. Redelijk kan het echter onmoge lijk geacht worden, als men er op uit is winsten uit de bedrijven te fokken, om daardoor gaten in de begroting te stoppen. Alles wat daartegen is wordt gezegd in een voorstel, dat de Rijkskieskring Til burg als amendement had ingediend op het gemeenteprogram: „Er wor de naar gestreefd, dat de diensten van gemeentebedrijven gepresteerd worden tegen de bedrijfseconomi sche kostprijs, opdat deze bedrijven geen middel zijn tot inning van in directe belastingen". Daar hebben we het precies: een prijs, die te hoog ligt, betekent een indirecte belasting met alle on evenredig drukkende gevolgen van dien. En waar het hier beslist nood zakelijke levensbehoeften aangaat en een monopolie-bedrijf geldt, is er geen enkele uitwijkmogelijkheid. Het zou interessant zijn, om de ze theorie eens te toetsen aan de practijk in verschillende plaatsen. Laten we vandaag eens iets zeggen over Breda. QNLANGS werd er onze aandacht op gevestigd, dat per 31 Decem ber 1947 een winst kon geboekt worden van 103 mille op het gas, van 113 mille op het water en van 166 mille op de electriciteit. Als men dat optelt, dan komt dat op een be drag van bijna 5 gulden per hoofd der bevolking. Bij eerste indruk trekt men licht de conclusie, dat met zulke bedragen de bedrijfs-eco- nomische kostprijs toch zeker over schreden wordt. Nu zijn B. en W. blijkens een in de jongste raads vergadering aangenomen voorstel bereid gebleken reducties voor de grote gezinnen, die er reeds beston den, uit te breiden. Met name voor electriciteit en water. Voor het gas durfde men niet even er te gaan. Te dier zake merkten B. en W. op; Het geringe overschot op de gasfa briek kan geenszins als winst worden aangemerkt. Bij de afschrijvingen op de activa is geen rekening gehouden met de vervangingswaarde. Dit over schot is geheel of grotendeels te be schouwen als vergoeding van het on dernemersrisico. welke gereserveerd moet worden, temeer daar in de cri sisjaren de bestaande reserve van het gasbedrijf geheel ten bate van de algemene dienst der gemeente is moe ten worden verbruikt Het is vermoedelijk ook uit dien hoofde, dat de balans per 31 Decem ber 1947 voor het gasbedrijf ver meldt een post „Winst" ten bedra ge van 103 mille, terwijl er op de balansen van electriciteits- en wa terleidingsbedrijven sprake is van .winstuitkering aan de gemeente", reso. ten bedrage van 166 en 113 mille. Voor de twee laatstgenoemde be drijven staat het dus wel vast, dat hier winstbedragen zijn gebruikt, om de gemeentebegroting sluitend te maken. Nu zijn we ook zeer ge porteerd voor sluitende begrotin gen, Doch niet als ze verkregen moeten worden door indirecte be lastingen op eerste levensbehoef ten. Dat is een te gemakkelijk en zeker niet redelijk kunstje. JJE Bredanaars zijn natuurlijk blij met de verdergaande reducties voor grote gezinnen, die thans wer den ingevoerd. Maar ze zijn tevens benieuwd, of in de tarieven nu in derdaad slechts de bedrijfseconomi sche kostprijs is verwerkt. Of dat er straks weer balansen zullen ver- schiinen, die een paar ton „winst uitkering aan de gemeente" ver melden We hebben Breda overigens slechts aangehaald als illustratie van de algemene stelling, die onge twijfeld in alle gemeenten de aan dacht en overweging verdient. EERST WERKZAAMHEDEN ELECTR. CENTRALE PZEM. Tegenover de tegenwoordige elee trische centrale van de Prov. Zeeuwse Electriciteits mij, te Vlis- singen worden langs de kade 10 meter lange betonnen palen In de grond geheld. Het ligt in de be doeling hierop een gemechaniseer de transportinrichting voor steen kolen te bouwen, die voorbestemd is om ook dienst te doen voor de toekomstige eleetrische centrale.

de Stem | 1949 | | pagina 1