NOORDWESTER GESELDE LAND EM RX Conferentie gaat door, met of zonder Republiek Besprekingen op Banka met B.F.O. voortgezet Deskundig en katholiek Schepen in nood Moedige Brandaris redde bemanning van 26 koppen Huizen vernield IN 'T KORT Een dierentuin zonder aap „Een dorp verging" door de St. Joseph Ghesellen onschuldig" Nieuwe vismijn te Veere gereed PERSCONFERENTIE VAN DR. BEEL NA DE OVERDRACHT: Verenigde Staten van Indonesië volledig verantwoordelijk SPAAK KRIJGT HET DRUK Vertrouwen in Indisch realisme De Unci zit met de handen in het haar Zij vielen voor het vaderland Indonesië was de hoofdschotel Nieuwe regeling Nat. Reserve „»yzijn ER ZIJN DODEN TE BETREUREN Trein door bende overvallen A ofj steeds guur VIJFDE JAARGANG a***1 No. 1319 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel." Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, A. E Langenhorst, Mr. Dr. A j'J- M- Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, ner post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- nostbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 2 MAART 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. UET VOORNAAMSTE NIEUWS over Indonesië kwam gisteren tot ons via een door dr Beel te Batavia gehouden persconferentie, waar hij bijna twee uur lang ruim honderd vragen beantwoordde Daaruit weten we o.a. positief, dat de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag in ieder geval doorgaat, met of zonder de Republiek. We weten daaruit eveneens, dat de door dr. Koets op Banka met de republikeinse leiders gevoerde besprekingen niet ongunstig verliepen en dat ze zullen worden voortgezet. Uit andere bron vernemen we, dat aan die voortzetting een uitgebreide delegatie van de B. F. O. zal deelnemen en dat de heer Moh. Rum met zijn bewering inzake een afwijzende houding van de Repu bliek voor zijn beurt heeft gesproken. Uit Den Haag is gemeld, dat het voltallige Kabinet aan de Confe rentie van 12 Maart zal deelnemen en via dr. Beel werd bekend, dat de B. F. O. zonder enige restrictie de uitnodiging van de Nederlandse Regering heeft aanvaard. Vandaag en morgep, zo heet hel officiëel in Batavia, gaan dan de besprekingen met de republikeinse leiders voort en het „ja of nee" zal ongetwijfeld, gezien de korte termijn om te beslis sen, spoedig bekend zijn. pEN AFVAARDIGING van de stad Luik heeft onder leiding van de burgemeester een bezoek gebracht aan eerste minister Spaak De afgevaardigden drongen aan op een spoedige regeling van de ha venkwestie en in het bijzonder van de stop van Ternaaien. Ook de ad viescommissie der haven van Gent heeft zich in een telegram tot de Belgische premier gewend met het verzoek het bouwen van een nieu we sluis te Terneuzen te bespoedi gen en deze aangelegenheid tijdens de a.s. ministerconferentie te Den Haag ter sprake te brengen. PEN ITALIAANSE prof. vond een lens uit, die kan dienen in gevallen van verziendheid en van bijziendheid. QCHUMAN heeft gezegd: de geallieer- den zijn het eens geworden over het Bezeitingsstatuut voor West-Duits- land. TfR. VAN MOOK is op doorreis naar New-York, waar hij enkele lezin gen zal houden, in Londen aangeko men. „De toestand in Indonesië is me niet zeer duidelijk", zo zei hij. TTIT DE uitvoerige verklaringen van dr. Beel nemen we nog het een en ander over. Nadat de H. V. K. dus had gezegd, dat de Conferentie met of zon der de Republiek dit laatste onver hoopt in elk geval zou doorgaan, gewaagde hij van zijn vertrouwen in het Indische realisme, dat de beteke nis van de Conferentie zal begrijpen en de wens van de Ned. Regering om eens en vooral een oplossing te berei ken op de juiste waarde zal weten te schatten, Hy releveerde hierna de eenstem mige aanvaarding van de uitnodiging door de B. F. O. en deelde mee, dat de voorlopige Federale Regering ook reeds besloot de Conferentie bij te wo nen. Over de niet ongunstig verlopen besprekingen op Banka kon hij, op ver zoek van de republikeinse Regering, geen nadere mededelingen doen. Hij verklaarde echter dat Sukarno zal wor den uitgenodigd als president van de Republiek. De terugkeer van de rep. leiders naar Djokja wordt nog verhinderd door de daar heersende Staat van Be leg; ze zijn echter volmaakt vrij even vrij als iedere andere Indonesiër. Dit I alles heeft echter plets te maken met TAE BRITSE PREMIER ATTLEE, zal j het al of niet deelnemen van Sukarno van tot "J Maart een bezoek bren- j c.s. aan de R. T. Conferentie, gen aan Berlijn. Dit is bedoeld als een j gebaar van dank aan de werkers van j WAAROM IN DEN HAAG? de Luchtbrug. TAE UNIVERSITEIT te Kenvon (Staat O™ DE PLAATS van de Conferen U Ohio) is dooi- bu-.od verwoest. Zes tle" Den Haae- merkte dr. Beel on ALLEEN TROEPEN OP VERZOEK. "MA de overdracht van de souverei- niteit zullen de V. S. van Indone sië even souverein zijn als Nederland. Bezwaar makend tegen de suggestie, als zou in Indonesië 'n chaotische toe stand heersen, merkte de H. V. K. op, dat de Republiek V.S. van Indonesië bij de overdracht van de souvereini- teit, wanneer lat snel gebeurt, niet zal beschikken over een volledig appara tuur, en daarom is het nodig, dat tus sen Nederland en de V. S. I. een re geling wordt getroffen betreffende het aantal dislocatie en gebruik der Ne- .derlandse troepen. Hierna legde dr. Beel er vooral de nadruk op, dat deze troepen slechts op verzoek van de Regering der V. S. I. door de Nederlandse Re gering te harer beschikking kunnen worden gesteld. Voorts legde hij er de nadruk op, dat van het ogenblik der souvereiniteitsoverdracht af, de verantwoordelijkheid voor orde en rust geheel bij de Regering der V. S. I. is gelegen. Aangenomen mag worden, dat bij het bepalen van de datum dier overdracht intussen stap pen zullen zijn genomen om een ein de te maken aan de guerilla. TAE V. N.-commissie voor Indone- sië heeft in een telegrafisch rapport aan de Veiligheidsraad te kennen gegeven, dat ze niet meer weet, waar het begin en waar het einde is. Dit blijkt het meest uit het feit, dat de commissie, die zich niet zoveel moeilijkheden maakte als het ging over het „al dan niet bevoegd" zijn, beslist niet bevoegd wil zijn om de uitnodiging van de Ned. Regering te aanvaarden of te verwerpen. De Unci vraagt dan ook aan de Veiligheidsraad: wat nu te doen? In datzelfde rapport wordt ook nog gezegd, dat als gevolg van het in gebreke blijven van de Ned. Re gering door de partijen geen be sprekingen werden gevoerd over 't instellen van een Interim-regering Bovendien, zo zegt de Unci, bete kent de door Nederland belegde Conferentie een tegenvoorstel ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad en daarom wenst de Unci geen voorstellen die slechts „de structuur van de eventuele In terim-regering zouden mogen be treffen" te doen. Met andere woor den: we weten het niet meer! studenten kwamen daarbij om het le ven. jQE KRUISER ..Tsjoengking" van de Chinese Regering is met beman ning en al naar dc communisten „over gevaren". JJAAR Z.K.H, Prins Bernhard aan 'n lichte griep lijdt, is de datum voor het vertrek van de Koninklijke Familie uit Sankt Anton nog niet nader vast gesteld. JJE A.N.W.B. diende bij het Min. van Verkeer een verzoek in om ook andere rijwielen met lichte hulpmotor dan de „Solex" te ontheffen van de verplichte rijvergunning. £}E SOVJETS hebben aan Wesi-Ber- lijn een partij vensterglas aange- „„♦nY'.<m 20 zic" verplicht achten om te letten op de belangen der Berlij- a>le delen van de stad. Een blokkade bestaat er niet". gEN BEWAARDER van het Huis van Bewaring in Arnhem stond zfri wi zanu ing van 93.000 postzegels af i e oeve van de uitzending naar £TS v*"een aan TBC lÜdend Arn hems politieman. WEDEN blijft neutraal. Dit zei de eenintovtwPremier Eri™der tijdens tie, Den Haag, merkte dr. Beel op, dat in de afgelopen jaren viermaal le den van het Kabinet, tweemaal leden van het Parlement en tevens de Com missie-Generaal naar Indonesië zijn ge weest. Nu wil de Ned. Regering wel eens de gastvrouwe zijn, temeer om dat de Conferentie handelt over de souvereiniteits-overdracht van Neder land aan Indonesië, zodat dit dient te geschieden op de plaats, waar de Ned. Regering zetelt. De datum van 12 Maart gaf hem aanleiding op te merken: „Hoe eer, hoe liever. Alleen dringende (technische) redenen kunnen 'n eventueel noodza kelijk gebleken uitstel doen geschie den. Dr. Beel meende dat zijn aanwe zigheid niet noodzakelijk was bij de Conferentie, hetgeen niet wegneemt, zo zei hij, dat ik mogelijk voor korte tijd naar Nederland zal overkomen. Nadat dr. Beel had verklaard, dat „natuurlijk" de C. v. G. D. als geheel was uitgenodigd en van Nederlandse zijde alle denkbare medewerking zou genieten, ging hij over tot de volgende zeer belangrijke uiteenzetting: Het proces Kravchenko Zelfs Durkheim kan boos worden JJET PROCES KRAVCHENKO gaat even fris door als was het de eer ste dag. De auteur legde uit, hoe nauw keurig hij met zijn manuscript en de vertaling was tewerk gegaan en zei, dat dit een reusachtig werk was ge weest. „Ik zeg dit niet uit verwaandheid, doch (op de tegenpartij wijzend) om deze dierentuin met beschaamde kaken te doen staan." De gedaagde Wurmser gaf, wijzend op Kravchenko, als repliek: „We zul len de aap aan de andere zijde laten". Verder werd over en weer gegooid met aantijgingen als „gelogen" en ten slotte werd er tussen de advocaten ge vochten in letterlijke zin om het be zit van het manuscript. De veronder stelling van de communisten was, dat er wellicht in de nacht aan het manu script geknoeid zou worden. De tot dan toe gelijkmoedig gebleven rechter Durkheim vond dit zo bar, dat hij de moeite nam om boos weg te lopen („Er wordt hier nooit geknoeid") door een zij-uitgang. Daarmee was de zitting van gisteren automatisch gesloten. Het einde was, dat de verdediger van Krav chenko er met het manuscript tussen uit ging Eerste Kamer stateert, dat de politieke partijen naar eikaar toegroeien. Hij gaat jn op het Vastenmandement van de Ned. Bis- schoppen en zegt met betrekking tot Indonesië, dat het passend is begrip te hebben voor de verantwoordelijke taak van dit Kabinet. Hij hoopt ten slotte, dat de Ronde Tafel Conferentie desnoods zonder de republiek zal door gaan. Nadat de heer Kolff (C.H.) ge deeltelijk zijn rede heeft uitgesproken, wordt de zitting verdaagd tot vanmor gen elf uur. TAE REGERING maakt tot haar Ieed- wezen bekend, dat aan verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd 7 man schappen van de Kon. Marine, 10 le dn van de Kon. Landmacht en 25 man schappen van het K.N.I.L. Van de Kon. Marine waren dat: Mar. II G. F. Sipman uit Valburg (G.). Mar. Ill M. R. Bens, uit Kolk (N.B.). Mar. Ill G. F. J. Bosma uit Amsterdam. Tijd. kr.rp. mar. D. C. van Delft, uit Rijnsburg (Z.H.). Mar. in W. van Duin uit Den Haag. Tijd. korp, mar. K. Eksteen uit Arnhem. Tijd, korp. mar. P. C. de Wit uit Zwijn drecht. Koninklijke Landmacht: Sold. A. J. van de Kop, uit Wadde noyen (G.). Sold, le kl. T. Claessens, uit Kloosterzande (Z.). Serg. J. Avon tuur uit Amsterdam N. Sold. H. J. H. van Dijk, uit Boxtel. Sold, le kl. x). Scheer, uit Amsterdam W. Sold. A. A. Vonk, uit Rotterdam. Sold. R. M. van der Ende, uit 's-Gravenhage. Sold. B. van Gerwen, uit Best (N.B.). Sold. K. Nicoiai, uit Achtkarspelen (Fr,). Korp. G. van Gelderen uit 'sGraveland. TAE EERSTE KAMER heeft zich gis teren gezet aan de algemene be schouwingen over de Begroting. Hier bij was de Indonesische kwestie uiter aard de hoofdschotel. De heer Anema (A.R.) getuigt van het geschokte ver trouwen ten deze en verwijst naar de debatten in de Tweede Kamer. De heer Molenaar (WD) blijkt van een tegen gesteld gevoelen als de vorige spre ker en de heer Kropman (KVP) con- Goede opvoering voor het toneelconcours \/OOR HET toneelconcours Hulst speelde de club van Louis Locke- feer het door hem geschreven to neelstuk „Een dorp verging", waarin behandeld werd de ondergang ran Namen, zoals die in de 15e eeuw vol gens de overlevering zou hebben plaats gevonden. Het was niet voor de eerste maai, dat we dit stuk zagen spelen en het is een onbetwistbaar feit, dat deze opvoering de voorafgaande verre overtrof. Mooie typering. Cpeciaal aan de typering van bepaal- de figuren was meer aandacht geschonken, hetgeen het geheel zeer zeker ten goede kwam. In het voorspel kwamen de spelers hierdoor beter tot hun recht en hoe wel we een proloog toch verkieslijkei zouden geacht heoben de decors wisseling kostte ook nu weer te veel tijd mag toch gezegd worden, dat de spelers zelf een goede vertolking gaven. Vader abt (Louis Lockefeeri speelde zijn rol natuurlijk en vol een voud. terwijl ook de overigen zich best wisten aan te passen. Het stijlvolle in terieur van de kloosterkamer met zijn sobere eenvoud sprak tot de aanwezi gen en het vanuit de verte klinkende gezang der novicen gaf een bijzonder cachet aan de omgeving. Jammer, dat vader abt zich in geen enkel opzicht onderscheidde van de eenvoudige, maar goed strelende broeder Willebrord (Ch. v. d. Walle.) In het eerste en tweede bedrijf, dat zich afspeelde in de omgeving van de taveerne „Saeftinghe" trad bijzonder Martijn (Al. Lockefeeri op de voor grond, die door zijn goed spel het mid delpunt van alle spelers en speelsters was. Een typische figuur was de vrek (Louis Oomens), bij wie men de geld zucht van gelaat en handen kon af lezen. Hansel (Willy Ivens) had zich ge heel in de rol van de onnozele inge leefd en gaf momenten van buitenge woon goed spel te zien. Lijsken (Milie Taalman), de waar din, had nu meer actie dan voorheen en haar dochter Greetje (Riet Locke feeri, oedde zich nu voor het opzeggen van haar rol. Zij gaf een aanvaard bare weergave en was als tegenspeel ster van de vreemdeling een der beste damesrollen. Ook Elske (Maria Picavet), de doch ter van boer Verbrachten, speelde uit muntend, en doordat er enige kleine veranderingen in haar uitbeelding wa ren aangebracht, kwam dit haar spel zeer ten goede. In het tweede bedrijf had men ge tracht de Jan Steen-stemming iets te verzaden en men is daarin vrij goed (Jan Picavet) en in dit gezelschap be hoorde hij tot de allerbesten. Em. v. d. Walle ais scheper speelde nu forser dan de vorige keren, hetgeen zijn invloed op de omgeving uitoefen de. Julia Rombout als Marijke de stoe- lenzetster had een kleine rol, maar ze speelde natuurlijk en met overgave, zo dat zij tot de besten behoorde. Karei, het knechtje, werd te weinig in het spel betrokken om er een oordeel over te kunnen vellen. Goede afwerking. (Van onze onderwijsmedewerker) TAE zogenaamde Bureaux voor Be roepskeuze hebben zich de laat ste tijd in veler belangstelling mo gen verheugen, al is naast lof ook heel wat critiek naar voren ge bracht. Ook in dit blad werd meer dere malen aandacht besteed aan doel en nut van voorlichting aan ouders en andere opvoeders inzake beroepskeuze, karaktermoeilijkhe den, enz. Van enige zijden heeft men be toogd, dat met psycho-techniek een L-Iet décor was schitterend en de he- Zeker defaitisme gepaard gaat. Wan ren de Potter en de Bruyn hebben neer men geest en karakter van 'n eer van hun werk. Een fraaie omlijs ting draagt veel bij om een stuk te doen slagen. Het geluid was goed en ook de belichtingseffecten troffen de toeschouwers. De technische staf toon de wat in haar mars te hebben. Een tegenvaller was ditmaal de gri me. Ze leek ons erg slordig aange bracht en miste de verfijning, die men anders bij dit gezelschap gewoon is. De costümering voldeed aan de te stellen eisen. Wat ook opviel was, dat enkele spe- lers(sters) zich een enkele maal ver gisten. De zenuwen hebben hun zeker parten gespeeld. Het tempo en het samenspel was goed en het was opvallend, dat bij groepering en plaatsinneming enige veranderingen waren aangebracht, die het geheel ten goede kwamen. De algemene indruk werd hierdoor sterk verbeterd Alhoewel dit toneelstuk nog niet die actie heeft, die men ervan verwacht zou hebben, en de climax op sommige momenten nog niet ten top gevoerd werd, mogen we toch gerust zeggen, dat „de Ghesellen" ook met dit stuk getoond hebben te behoren tot de allerbeste amateurs in de lande en we wagen het te betwijfelen, dat er in Zeeland betere amateurs gevonden worden. Laten we hopen, dat zij op dit peil mogen blijven, meer nog, dat zij ze zuilen trachten er boven uit te komen. Dit is een moeilijke opgaaf, maar niet onbereikbaar. Het hartelijk applaus bewees, dat men het stuk en de spelers naar waarde wist te schatten. Boer Verbrechte (Jan Koene) leek ons niet de juiste man op de juiste plaats. Boudewijn Ch. Heirman) en Ovezaete (Anny v. d. Walle) hadden een min of meer ondergeschikte rol, die ze behoorlijk vervulden, alhoewel ze beiden beter kunnen. Kostelijk was de verliefde koster Vijf medebeschuldigden van Kard. Mindszenty: £)E TOELOOP naar de Nationale Reserve was tot nu toe niet zo groot als verwacht werd. Nu is, naar wij vernemen een nieu we regeling in de maak, welke toetre ding aanlokkelijker maakt. Zo zullen bijvoorbeeld de dienstplichtigen, welke toetreden, geen andere mobilisatie-be stemming krijgen. Zij kunnen bij even tualiteitën dus in eigen omgeving blijven. VTIJF van de medebeschuldigden van Kardinaal Mindszenty, wie zwarte handel in vreemde valuta is ten laste gelegd, hebben gisteren, bij de behan deling van hun zaak voor de rechter, reeds afgelegde bekentenissen ingetrok ken. Zii verkip arden zich onschuldig. Zij zeiden gehandeld te hebben on der intimidatie, zenuwoverspanning en de invloed van slechte gezondheid. mens inventariseert, zou hem daar mede het idealisme om anders of nog beter te worden, ontnomen wor den. Ook zou men de factor „roe ping" bij beroepskeuze-adviezen verwaarlozen. Zoals de loftuitingen vaak eenzij dig zijn, zo is ook deze critiek niet objectief. Wie meent, dat de beroepskeuze- bureaux zich nog immer speciali seren in onderzoek naar manuale vaardigheden, opmerkzaamheids- omvang en waarnemingstype, is niet op de hoogte van de huidige stand van dit test-onderzoek. Aan de fac tor „roeping" wordt gaarne een zwevende, vage betekenis toege kend. Men stelt het gaarne, alsof de speciale interesse en voorliefde voor een bepaald beroep of een bepaalde levensstaat een samenstel van bo venaardse krachten is, dat de men selijke kennis, laat staan het onder zoek, ten enenmale zou ontgaan. Het is hier ter plaatse niet moge lijk dit onderwerp uitputtend te be handelen. Voor dc terzake georiën teerde moge een verwijzing naar psycho-analytische onderzoekingen van bijvoorbeeld Jüng en Szondi volstaan, om te demonstreren, dat in de menselijke geest factoren aan toonbaar zijn, die een vaag-gevoel- de roeping ofwel een fundament kunnen verschaffen, dan wel de per soonlijke dwaling evenzeer gefun deerd tijdig kunnen aantonen. Nochtans, ook al komt men steeds meer terug van de I. Q. afgoderij, toch meen ik nog hier en daar cri tici te ontmoeten, die op misstan den afgeven, die in feite verleden tijd zijn. JJET verwijt, dat de psychotech niek een zeker defaitisme in dc I hand werkt, komt waarschijnlijk voort uit de wantoestanden, zoals die helaas heden ten dage nog wèl Maar geen vis dus geen feestelijke opening TAE NIEUWE vismijn te Veere, waar men een jaar geleden aan begon is thans gereed gekomeh, wat voor hen die er gebruik van moeten maken 1 voorkomen. Het is immers geen ge- 'n grote verbetering is, daar de oude heim, dat van de vele in ons land mijn zeer primitief was ingericht en bestaande bureaux een te groot per- ook geen ruimte had. centage bepaaldelijk als beunhazerij stoppingen b^an-" en" afvoer. j ™°^rW°rden gebrandmerkt. Wie Dit zal nu niet meer kunnen voor-1 enigermate in contact komt met per- komen, daar er niet minder dan drie sonen, die aan sommige bureaux zo- grote deuren zijn, terwijl door het genaamd deskundig werden onder plaatsen van een tweede zeefmolen zocht, valt vaak van de ene ontstel- voor garnalen het verwerken van dit tenis in de andere. Inderdaad, als product ook sneller zal gaan. men beleeft, dat een bureau een Jammer is evenwel, dat er tegen- protocol of rapport klakkeloos nota woordig zo goed als geen aanvoer bene aan de proefpersoon zelf uit- van vis en garnalen meer is. reikt, dan beseft ieder, dat daar- Sinds het vorige jaar Augustus '48 mee de deur naar volledig misbruik is de aanvoer al miniem. Was in het begin van 1948 de grootste aanvoer in Zeeland steeds te Veere, in de loop van het jaar bleven de vangsten ver onder het normale peil. Verplaatsing van de visserij naar Scheveningen was het gevolg. Ook thans is het grootste deel van de vloot weer in Scheveningen gestationneerd, omdat na de haringcampagne in de Zeeuwse stromen geen garnaaltje te vangen bleek. In verband met deze minder pret tige toestand zal de opening van de nieuwe mijn niet met feestelijkheden gepaard gaan. West Java Diie doden te betreuren MAANDAGAVOND zes uur werd 'n tiein van Sukabumi naar Buiten zorg. nabij Tjiomas voor een bnm tnt stilstand gebracht door ren onbekfnde die met - ünue een rode vlag zwaaide De machinist, die dacht dat de brug niet in oi de was, stopte, waarop de trein door een bende beschoten werd Van dc trembewaking, bestaande uit viif man der algemene politie, werden twee gedood en een zwaar gewond. Deze laatste is later in het ziekenhuis te Bui tenzorg eveneens overleden Onder de passagiers van de trein, die onder de ofsohieting onmiddellijk doorreed naar nèrc org' zi->n geen slachtoffers. Een n m°est worden achtergela. _fvonals het lijk van een zijner c co"ega's. Kort na aankomst te itenzorg keerde de trein met een mi dn, ne rjatrouille terug naar de plaats noloting, waar de achtergelaten (Jouiieman werd gevonden. De bende oieek inmiddels verdwenen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Afnemende wind tussen Noord- west en Noord, maar vooral tij dens buien nog zware windstoten. Wisselende bewolking met plaat selijk enkele hagel- of sneeuw buien. Vandaag: zon onder 18.21 uur. Maan onder 21.16 uur. Morgen: zon op 7.23 uur. Maan op 8.34 uur. 7^ AD AT we nog maar nauwelijks de glasscherven van een ingewaaide ruit van onze „redactie-gang" uit de verwarde haren hadden geplukt, had den we tot taak dc daaruit voortge vloeide stemming om te zetten in een artikel over de luchtdrukverdeling, welke sinds Maandagavond kennelijk voor ons land was geïnspireerd op dc 2 Bergen op Zoomse „dweildagen" en over een depressiekern, welke van uit Scandinavië uit met een vaart van 110 tot 140 km. per uur aan zeesche pen, schoorstenen, telefoonpalen, dak bedekking en vervoersmiddelen rukte, welke scheen te dniden op de depres sie, die zonder twijfel op de „dweilda gen" moet volgen! .Helaas, de gevolgen van de orkaan zijn te ernstig om op deze Carnavals- toon voort te gaan. Onze moedige red- igi?P gen 'anSs de hust hebben niet slechts boven hun krachten moeten werken dat zou immers voor deze Dorus Rijkers-typen niet zo uitzonder lijk zijn maar zij hebben ook met lede ogen moeten toezien, hoe enkele schepen reddeloos verloren gingen. Er ger nog was het voor de sleepboot „Noord-Holland", uitgevaren ter as sistentie van twee in nood verkerende schepen, die bij het binnenvallen in de haven van IJmuiden drie gewon den moest melden, waarvan één ern stig: een stortzee had deze mannen bijna overboord geslingerd. S.O.S.-SEINEN. ^JU de feiten. Gisterenmorgen om 6 uur moest de „Neeltje Jacoba" zich door de driftig voortgeranselde sehuim- kammen van de kokende Noordzee- branding een weg banen naar het Zweedse stoomschip „C. A. Banck" dat S.O.S.-seinen had uitgezonden. Het kleine bootje verdween letterlijk in een kilometers dikke muur van mot regen, die constant boven het zeewa ter bleef hangen, de gierende wind stoten ten spijt. Een half uur later boorde de „Noord-Holland" zich in die angstwekkende diepten van duisternis en orkaan. Het mocht echter niet meer baten de „CA-Banck" werd met kracht op het Bloemendaalse strand bij Zand- voort geworpen, redding was uitgeslo ten. maar de bemanning was gelukkig veilig. Nog waren beide reddingsvaartuigen in open zee, toen zij langs radiografi sche weg een nieuwe opdracht kregen: pal ten Westen van IJmuiden geraakte de Noorse boot „Hoyanger" in nood. In angstige spanning trachtte men van uit de kust de reddingspogingen te vol gen en een zucht van verlichting ont snapte uit veler borst, toen tegen tien uur gemeld werd: „De „Hoyanger" heeft geen hulp meer nodig". Het schip stoomde op eigen kracht verder. De zon brak door, doch de kracht van de orkaan scheen nog in hevigheid toegenomen. Rond elf uur moesten de „Brandaris" en de „Holland" uitvaren om een Pools en Deens schip bij Ter schelling hulp te gaan bieden. Daar kwam nog bij, dat het 'ichtschip bij Terschelling al een nnr lang geen te ken van leven meer gaf. Later bleek, dat het lichtschip gedeeltelijk was los geslagen. Inmiddels werd bekend, dat het Poolse schip „Kattowice" met 26 koppen aan boord in de golven was verdwenen, doch niet voordat met schier bovenmenselijke inspanning de „Brandaris" de gehele bemanning had weten te redden. MAARTSE „BUIEN". WAT ZO door velen wordt betiteld als „Maartse buitjes" had dus in werkelijkheid eergisteren en giste ren een bijzonder kwaadaardig karak ter. Niet slechts op zee doch ook te land zijn de vernielingen schering en inslag. De havens van Rotterdam en Amsterdam boden een trieste aanblik door alle half of geheel op drift gesla gen schepen, de kaden, straten en plei- x>oooooooooooooooo<xxxxx> „Agge mar leut et T?EN VAN DE VELEN, die wel heel erg boos moet zijn ge weest op de storm en het slechte weer, is ongetwijfeld Prins Nilles I, in Bergen op Zoom, die het hoog tepunt van zijn drie-daagse rege ring, de Carnavalsoptocht, zwaar zag geboycot Reeds in de nacht van Maandag op Dinsdag gingen ver schillende „kopstukken" die voor de optocht bestemd waren, ten on der. Ook het aantal bezoekers in het Krabbegat was, vergeleken bij andere jaren, beneden peil. Edoch dit alles heeft niet kunnen ver hinderen, dat Bergen op Zoom zijn optocht heeft gehad en er danig van heeft genoten. „Agge mar leut et...." dachten ze daar. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO nen van deze steden waren gelijk in enkele buurten van Den Haag bezaaid met dakpannen, boomtakken of andere ongerechtigheden, die het verkeer be lemmerden of zelfs onmogelijk -maak ten. In Harlingen stortte een leerfabriek gedeeltelijk in, terwijl Schagen giste renmorgen werd gealarmeerd, doordat van de bioscoop twee buitenmuren het begaven. Het dak van een barak te Slootdorp maakte 'n luchtreis van cir ca 60 m. op Schiermonnikoog hadden alle telefoonpalen de grootste moei te om tegen de orkaan in omhoog te blijven, hetgeen aan sommige niet mocht gelukken. De afsluitdijk was voor motorrijders vanwege de overs- slaande stortzeeën onberijdbaar, het Scheveningse strand werd door rond vliegende stenen en zand"slingers" ook voor de moedigen, die de natuurkrach ten aan het werk wilden zien, een oord vanwaar men maar het best zo vlug mogelijk wegvlucht Overal in den lan de werden storingen in trein- en tram verkeer gemeld, evenals het afknappen van boomstammen of 't rondwervelen van dakpannen. SLACHTOFFERS. JfRIESLAND heeft het zwaar te ver duren gehad. Gedeelten van boer derijen, schuren en hooibergen zijn verwoest, vooral in de buurt van Grouw en Akkrum. Bij Heerenveen ontsnapten de bewoners van een klein huisje aan een wisse dood, toen twee onder de stormvlagen bezwijkende bo men de achtergevel vernielden: nog juist op tijd konden zij vluchten. In Leeuwarden is het voor een van de twee meisjes, die vanmorgen op weg naar hun werk door een neerstortende boom werden getroffen, niet zo goed en evenzeer bij bepaalde proefper sonen, naar deprimerend defaitis me is opengeworpen. Bij het opperen van deze bezwa ren vermelde en beseffe men ech ter. dat zij zich richten tegen de helaas hier en daar treurige practi- sche toepassing, maar niet tegen de eigen waarde van beroepskeuze- ad vies en psychotechnisch en diepte- psychotechnisch onderzoek. Althans, in het algemeen, wan neer iedere karakterverbetering moet beginnen met het besef van eigen fouten, waarom zouden dan deze gebreken niet langs andere weg dan het gewetensonderzoek mogen worden vastgesteld? Zeker, het we tenschappelijk, apodictisch protocol zou de dwangidee kunnen vormen, dat men tegenover de fouten als vol dongen feiten staat. Maar het ad vies zal zich juist dienen te concen treren op de weg omhoog en noch tegenover de proefpersoon, noch te genover ouders en opvoeders mogen volstaan met een schildering van de huidige toestand. D1^ voert mij tot het grootste ge brek, dat men in eigen kring algemeen voelt: de veelvuldige af wezigheid van een godsdienstige of zelfs algemeen-principiële onder grond van onderzoek en advies. Moge men in de diepte-psycholo- afgelopen. De een liep verwondingen op van minder ernstige aard, maar de tweede moest in 'n ziekenhuis worden opgenomen, waar ze later op de dag aan de kneuzingen is overleden. In Groningen moest de Martini-toren worden gestut. De plantsoenen en par- gie aan het Freudiaans systeem ont groeid zijn, niet alleen vele termen maar ook vele begrippen herinne ren nog te sterk aan de dwaalleer, waarop Prof Allers thans zo scherp critiek levert („Succes van een dwa ling"). Er is een onmiskenbaar gro te behoefte aan katholieke psycho logen, die de veelvuldige en uiteen lopende studie-resultaten kunnen ken werden letterlijk „uitgedund" en vier mensen werden door rondslinge rende stukken zink of dakpannen ern- j stig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. Op het Winschoterdiep liep I een veerboot vol water, waardoor de 42-jarige arbeider Jan Lups te water raakte en jammerlijk verdronk. Een overzicht van de materiële schade in de verschillende provincies is nog niet Noorden melr S' iftoer^ I =wen r^tisci^ïi schuren omwaaiden. Rest ons nog een droevig ongeval te melden uit Culemborg, waar de 45-ja rige timmerman Hulskes aan het werk was op het dak van het SL Barbara- ziekenhuis. Hü werkte aan door de storm losgeslagen dakpannen, werd door een rukwind van het dak gesto ten en was op slag dood na een val van 13 meter. Zo raasde de Noordwester over Ne derland, schade aanrichtend aan alles waarmee hij in aanraking kwam. Naast staaltjes van onvolprezen moed en zee manskunst zoals van de bemanning van de „Brandaris", viel er ditmaal veel droevigs te melden. Mensenlevens vie len ten offer aan de tomeloze elemen ten, voor millioenen schade werd aan gericht aan beplantingen en aan ge bouwen. Nederland heeft zijn tol aan de natuurkrachten betaald. mistische geloofs- en zedeleer. Zeer zeker moeten wij katholie ken geen andere beroepskeuze-voor lichting en karaktereologische ad viezen accepteren dan van deskun dige, katholieke zijde. Het is daarom, dat men van vele zijden steeds meer de eis verneemt: meer specifiek katholieke bureaux. Nu de regering waarschijnlijk bin nenkort een halt zal toeroepen aan de toename van het aantal bu reaux, moge men nog tijdig, maa- dat is binnen zeer korte tijd, d thans bestaande achterstand inlo pen. Tot onze vreugde vernemen wij. dat reeds aan deze dringende opga ve gewerkt wordt, waarbij ook de provincie Zeeland niet vergeten wordt. Slot op pag. 2

de Stem | 1949 | | pagina 1