Ook Sofia heeft zijn monster-proces Grote teleurstelling bij de oorlogsgetroffenen Rusland gaat de gevaarlijkste phase in Voorzitter Andriessen over onze staatkundige eenheid Veeikaniig v raagstuk IN 'T KORT Er zijn ook feiten, die „de burger moed geven Frankrijk en de communistische agitatie NA HONGARIJE NU BULGARIJE 15 Bulgaarse predikanten staan terecht wegens spionnage en verraad Proces zonder bewijzen Afnemende guerillastrijd op Midden-Java DE BOEKENWEEK <M M. V. A. materiële oorlogsschade K.V.P.-fractie zal kwestie bestuderen Partijraad weer bijeen Het houden van „politieke weken" bepleit Staande doodkist" Toenemende bewolking De macht van de tegenstander Zij gaven hun leven voor het vaderland Rusland versterkt garnizoenen langs Noorse grens YjlppBJAARGANG No. 1316 Uitgevers Mij. Neeriaodi» ülti kiint élke werkdag. Bureau: Breda, Ve !«at 16, Tel.: Redactie 8181, Admim- Reigets pedaciieraad: A. F. J. Aernoudts, Str t Hootegem. A. E. Langenhorst. Mr. Dr. t T M Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd- j a«ir' J J H. A. Bruna. Abonnements- nriisbü vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, p J f 4 75, per week (uitsluitend bij met- pcri" telling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse rbonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland L .^nGAG 26 FKBRUAra J 'Advertentieprijs voor de gehele oplage: 025 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Slaatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ^onnem» ^^7 WesUmgeHs'Tdefoo^e - Bureau voor 'pé^TPoort7. Telefoon~102 (Bubureaux: OO'STBURG, Nmüwstréa. 22."Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 166. Telefoon 2347) Bureau voor oe s»1"" - TERWIJL HET AFSCHUWELIJKE Hongaarse proces tegen Kar- 1 finaal Mindszenty en andere katholieke geestelijken nog vers in liet geheugen ligt en er nog steeds diep-verontwaardigde reacties daarover te constateren zijn, is in Bulgarije waar eveneens een communistisch bewind de scepter zwaait een gelijk monster- oces fegen 15 protestantse geestelijken begonnen. Deze geestelijken wordt alle mogelijke laster in de schoenen geschoven: van een liederlijk leven tot spionnage en verraad toe. I)e rode pers behandelt het proces als een Politieke aangele genheid. ..De godsdienstvrijheid" is dus in het geheel niet in het geding" zeggen zij. Iets wat vanzelfsprekend een grove leugen is, want evenals in Budapest gaat het in Sofia alleen er om de geeste lijkheid totaal in discrediet te brengen. dus op onbaatzuchtige wijze te heb ben beziggehouden met de actie waar voor hij zich thans heeft te verant woorden, daar hij meende „dat dit de enige manier was waarop men het communisme kon bestrijden". Ook andere beklaagden zouden gis teren berouw hebben betoond voor het doorgeven van militaire en andere in lichtingen ..aan het buitenlaand". „Geslepen vijanden" JN DE officiële acte van beschuldi- digingen wordt beweerd: ..Zij heb ben tegenover ons volk en tegenover de volksdemocratische staat de ern stigste en schadelijkste misdrijven be gaan, die in onze strafwetten zijn om schreven. Achter de maskers van de ze dienaren van God waren geslepen en gevaarlijke vijanden van het volk verborgen. Zij hebben grondvesten van onze staat met toepassing van de verachtelijkste middelen ondermijnd" rpOT DE 15 predikanten behoren de voornaamste leiders van de vier protestantse kerken in Bulgarije, die samen bekend staan als de „verenig de evangelische kerken van Bulga rije" en in totaal 13.490 leden tellen op een totale Bulgaarse bevolking van zeven millioen. Zij worden ervan beschuldigd, een spionnagecentrum te hebben gevormd met het doel inlichtingen te verzame len en uit te leveren, te hebben ge streefd naar bezetting van Bulgarije door de Westelijke mogendheden, Rus land te hebben beledigd, zwarte han del te hebben bedreven en geduren de de vredesconferentie te Parijs de Amerikaanse en Engelse delegaties inlichtingen te hebben verschaft over de besluiten van de Bulgaarse dele gatie. De Bulgaarse regering heeft een equivalent van het Hongaarse „geel- boek" uitgegeven en daarin wordt be weerd, dat de beklaagden op „heter daad zijn betrapt bij het bedrijven van spionnage, landverraad en duis tere deviezenpraktijken". In de acte van beschuldiging wor den tien Amerikanen en drie Engel sen genoemd als opdrachtgevers van de beklaagden. De beweerde opdracht gevers zijn voor het merendeel leden van legaties of militaire missies. Bewijzen zijn er in het geheel niet Die zegt men alleen te hebben ver kregen door de „bekentenissen" van de beklaagden. Wat voor bekentenissen het zijn en hoe ze verkregen zijn weten wij uit het schijnproces tegen Kardinaal Mindszenty. den de Minister-president en de Mi nister van Buitenlandse Zaken van Bulgarije, dat het in de toekomst niet meer zou zijn toegestaan, dat de Ka tholieke bisschoppen in hun corres pondentie met het Vaticaan andere dan godsdienstige berichten zouden doorgeven. Zij zouden dan agenten zijn van buitenlandse mogendheden. is „Bekentenissen" n E VOORNAAMSTE verdachte dominee Nikola Mihailof Naou mui. de 49-jarige president van de opperste raad der verenigde evange lische kerken en secretaris van de Baptistische kerkeraad. Volgens de berichtgever van het Franse persbureau A.F.P. waarvan wij de berichten doorgaans erg cri- lisch moeten lezen heeft deze pre dikant „onder tranen" schuld be kend. Hij gaf gedurende meer dan drie uren nadere bijzonderheden omtrent de verschillende stadia van zijn be drijvigheid. Hij zou tot in bijzonder heden beschreven hebben zijn con tact met de medebeklaagden en met buitenlanders, onder meer met Cyrii Black, lid van het gezantschap der Verenigde Staten. Deze zou hem herhaaldelijk er toe hebben aangespoord inlichtingen van militaire, economische en politieke aard in te winnen. Hij verklaarde nooit voor de door hem verstrekte inlichtingen te zijn betaald en zich Apostolische Delegatie gesloten TAE wnd. Minister-president van Bul garije, heeft verklaard, dat aan de kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders niet meer is toegestaan een anti-communistische actie te voeren. Hij deelde eveneens mede, dat de Apostolische Delegatie in Bulgarije zal worden gesloten. De diplomatieke betrekkingen tussen Bulgarije en het Vaticaan, zo zeide hij, zijn altijd tij delijk geweest. In de parlementsdebatten over de nieuwe wet op de eredienst, verklaar- Op Oost-Java en Sumatra geenszins rustig T\E guerillastrijd neemt met de dag af, aldus verklaarde de territoriaal troepencommandant van Midden-Java. Het optreden tegen de benden duurt gestaag voort. Van georganiseerde re publikeinse eenheden is geen sprake meer. De rondzwervende benden van 20 tot 40 man. hoogsten ten getale van 500 man, zijn veelal samenge steld uit restanten van vroegere een heden. Het gros van de muntiedumps is in Nederlandse handen. De Noordkust tot Rembang is vrij gegeven en te Solo is de handhaving van de orde vrijwel geheel overge dragen aan de politie. Verschillende spoorlijnen en fabrieken in het ge bied Bojolali-klaten en Solo-Sragen zijn Heropend. Overal, waar contact met de benden verkregen werd, zijn telkens ook Janannezen als aanvoer der gesignaleerd. Er ziin veel meer Janannezen dan aanvankelijk veron o'ersteld werd. Vele hebben Indone$i sche namen aangenomen en zijn soms moeilijk te herkennen. AP Sumatra treedt een verhoogde activiteit van opstandige elemen ten e-n de dag. evenals op Oost-Ja va. Uit Oost-Java worden verschil lende overvallen van benden gemeld. On een suikeronderneming is een em ployé gewond oo een andere planta ge ziin 8 employe's ontvoerd b'i een overval oo een oolitie-anto ziin 2 man gewond en in Lawong is een alleen wonende weduwe vermoord. Boven alle rumoer: verpozing in het Boek jQE Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp materiële oor logsschade heeft in kringen der oorlogsgetroffenen grote teleurstel- yOORZITTER ANDRIESSEN heeft in enkele provincies werkt deze or- gisteravond de Partijraadsvergade- ganisatie reeds uitstekend; en 2500 persoonlijke J)E DOODSTRAF is gisteren in Rotterdam geëist tegen de vroegere Kriminalsekretaer" Komen. Dit wegens de ergerlijke mishandelingen van gearresteer den in het S.D.-gebouw te Rot terdam. fffü, gevreesd was zijn „staande doodkist Dat was een klein cel letje zonder enige accomodatie, waarin geboeide gevangenen soms 3b uur lang zonder eten en drin ken werden opgesloten. Een an- aer geliefde wijze van mishande ling was om de gevangenen aan hun handboeien op te hangen, zo, tenen V°S P®1 °P de PUnt vah h"n tenen konden staan. VAaAF ?insdaê. 8 Maart, worden uiteeznn'rien0 'Üdensmeditaties uitgezonden vanuit de kerk van het Augustijnerklooster Mariënhage te Eindhoven. De predikaties worden in houden door Pater Eusebius Paters JN DE VASTEN brengt.de K. R O m het „Uit en Thuisprogramma op Zondagavond onder de titel Je ruzalem, Jeruzalem" een cyclus luis terspelen over dramatische gebeurte nissen rond het Lijden en Sterven van ■yiJFTIEN JAAR gevangenisstraf en ontzetting uit de politieke rech ten is geëist tegen Huvgen. de vroe gere secretaris-generaal der N.S.B. JN BRUSSEL is gisteren het vier- daagse congres van de Europese beweging geopend met toespraken van o.a. Churchill en Spaak. Weersverwachting. Zaterdagavond*. geldig tot Toenemende bewolking met la- terplaatselijke enige regen, voor namelijk in het Noordwesten van het land. Matige, aan de kust tij delijk krachtige wind tussen West en Zuidwest. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Heden zon onder 18.13 uur en maan op 7.40 uur. Zondag: zon op 7.32 uur en onder 18.15 uur. Maan op 7.54 uur en maan onder 17.45 uur. Maandag: zon op 7.30 uur en maan onder 18.57 uur. ring der K.V.P. in Utrecht met de gebruikelijke rede geopend. Natuur lijk roerde hij het grote onderwerp aan. dat ons katholieken zo diep, in de ziel gegrepen heeft, „het gruwe lijk drama van Boedapest", een dui delijk blijk van de afgrond, waarin we verzinken, als de Staat wordt verheven tot de bron van het auto nome recht. In het licht hiervan, aldus ging de Voorzitter verder, komt de betekenis van onze K.V.P. wel heel sterk tot uiting. Zij immers staat voor de naar onze mening Juiste opvatting van het staatsrecht in de bres en zij bestrijdt tot haar laatste ademtocht opvattin gen. als die in Hongarijë worden ge huldigd en toegepast. In dit opzicht is ook Hongarijë voor ons Katholieke volksdeel weer een gruwelijke les, waar uit wij de consequenties glashard moe ten trekken. Eén dezer consequenties is. dat in onze tijd en in onze verhou dingen de staatkundige eenheid der Nederlandse Katholieken onverzwakt dient te worden gehandhaafd en verstevigd. Het getuigt naar mijn wijze van zien van een grenzeloze overmoedig heid in deze tijd van geestelijke wor stelingen, waarbij de hoogste goede ren der mensheid op het spel staan, aan die eenheid afbreuk te doen. Europa groepeert zich: ook West- Europa doet daaraan mede. Het groe peert zich echter niet alleen staatkun dig. doch ook naar levens- en wereld beschouwing. Doordringen wij ons. als Nederlandse Katholieken, ook daarvan en zorgen wij. dat wij door eigen nalatigheid, de ons toekomende in vloed niet verzwakken. Terzake van de nationale politiek vroeg de heer Andriessen de grote lijn in de loon- en prijspolitiek. Ze moet geen mozaiek zijn, die bij stukjes en beetjes wordt gelegd. Tot de katholieke middenstand zei de voorzitter: Men houde er zich van overtuigd: èn frac tie èn partij hebben voor de rechtma tige belangen van deze groep open oog en zullen dienovereenkomstig daarnaar blijven handelen. Met name zal dit het geval moeten zijn bij de beoordeling van de loon- en prijspolitiek, welke in de loop van dit jaar wel weer op nieuw aan de orde zal komen. ^andacht besteedde de rede ook aan de noodzaak van verdergaande scholing tn het staatkundige werk „Hadden wij als katholieken voor een dertigtal jaren terug onze so ciale weken, welke zeer veel vruch ten hebben afgeworpen, de vraag rijst of onze tijd geen behoefte heeft aan „Politieke weken", In deze weken kunnen principiële, zowel als actuele vraagstukken aan de orde gesteld worden en zij kunnen er aan medewerken de belangstelling voor en het inzicht van een juiste staat kunde op te wekken en te verdiepen. Want laten we ons niets wijs maken: er is te weinig kader, er is te weinig belangstelling en inzicht." En tenslotte: het partijbestuur zal een krachtige actie ontwikkelen om de organisatie van de Katholieke gemeenteraadsleden en leden van Provinciale Staten, sterk te maken. waar dat niet het geval is. zal aan de oprich ting van een organisatie worden ge werkt. Vermeld worde, dat reeds oe- staat een contactorgaan van leden van Gedeputeerde Staten. Zijn de funde ringen gelegd, dan kan aan de Fede ratie van organisaties van Katholieke gemeenteraadsleden wederom nieuw leven worden ingeblazen. De bespreking van het Indonesische waagstuk wilde de Voorzitter aan Prof. Romme overlaten. Hij wekte de veranderden oo zakelijkheid en gede genheid te betrachten. PROTEST OVER PROCES. pEN SUGGESTIE om bij de Hon gaarse regering duidelijk te doen blijken van de afschuw over het proces te Budapest werd met applaus begroet. De voorkitter deelde mee, dat op 25 en 26 Maart a.s. op de Drakenburgh studiedagen zullen worden gehouden over de cultuurpolitiek in de prak tijk. In de derde week van Juni wor den er kaderdagen belegd in Rolduc. Een brochure zal verschijnen over de gemeentepolitiek met de definitieve tekst van het gemeenteprogram. De nieuwe peiling is nu afgesloten; er zijn ontvangen 200 antwoordem van afdelingen antwoorden. Als tweede ondervoorzitter in de vacaturen Sassen is bij acclamatie en onder groot applaus prof dr. Jos Gielen gekozen. De resolutie van het Partijbestuur werd zonder verdere discussie aan vaard. KOSTWINNERSVERGOEDINGEN. BU DE behandeling der voorstellen van de afdelingen kwamen tal van vraagstukken aan de orde o.a. dat van de kostwinnersvergoedingen. Waarbij burgemeester Teijssen uit Oudenbosch een warm pleidooi hield voor het omzetten van deze ver goedingen in een gedeeltelijke scha deloossstelling. Een desbetreffend voorstel van de afd. Den Bosch werd met grote meerdeheid aan vaard. Het vraagstuk van de huishoudelij ke hulp lokte ook interessante discus sies uit, waarbij tal van suggesties aan de hand werden gedaan, o.a. dienstplicht van de meisjes in de huis houding alsvorens zij elders gaan wer ken, en verbod van arbeid in fabriek voor meisjes onder de 16 jaar. Mej. Nolte drong er vooral op aan, dat bij het nader bekijken van dit vraagstuk hetgeen door het P.B. werd toegezegd ook vrouwen een woord zouden meespreken. Waarop de heer Koops interrumpeerde: „uit stekend. mits er ook getrouwde vrou wen bij zijn!" Een voorstel Tilburg om de Partij raad een uitspraak te laten doen over de classificatie kon ondanks de war me verdediging van de heer Teijssen geen meerderheid verwerven. In de discussie over 't College va? Beraad bleef men wegens het late uur steken. De beraadslagingen wot den vandaag voortgezet. ling verwekt. Dat is gebleken ter Partijraadsvergadering van de KVP De heer Koops. voorzitter der federatie van stichtingen van oorlogs getroffenen. zei. dat het deze catego rie bang om het hart is geworden. Hij deed een dringend beroep op de KVP-fractie onder geen enkele voor waarde af te wijken van de 13 pun ten der resolutie destijds door het Partijcongres aangenomen en daarbij geen slag om de arm te nemen. De fractie mag geen onrecht dul den. Dis. v. d. P o e 1 «Breda) wees er op. dat de provinciale besturen van Zeeland. Brabant. Gelderland en Lim burg indertijd met klem hebben aan gedrongen op een integrale schade regeling voor de getroffen gebieden Do M. van A. wil daarvan niet we ten. Aan de rechtvaardigheid wordt zó geen recht gedaan! De heer Deerenberg (Gou da) wilde deze betogen als afgevaar digde uit een niet-getroffen gebied met klem onderstrepen. Hij verlangde ook een duidelijke uitspraak wat de frac tie precies wil en wat ze zal doen. De heer M a t t h e e (Moerdijk) had het over de schandelijk lage be dragen waarop de verwoeste wonin gen in West-Brabant zijn getaxeerd. Niemand begrijpt iets van die bere keningen! Als nu de integrale vergoe ding ook nog in het gedrang komt. dan ken ik geen woord, aldus de heer Matthee. om de stemming der getrof fenen te schetsen. Een afgevaardigde van Horst (L.) wees erop. dat de M.. v. A. het totaal bedrag 650 millioen gld. lager schat dan de M. v. T. deed. Waarom wordt dit bedrag niet be steed aan de getroffenen, vroeg hij. Voorzitter Andriessen merkte op, dat het een zeer ernstige zaak betreft. De fractie zal zeker rekening moeten houden met de resolutie van het Partijcongres. Men moet de frac tie echter gelegenheid geven de M. v. A. rustig te bestuderen. Zij zal dan nagaan of er amendementen moeten komen en of er nader overleg met de regering nodig is. Hij verzocht de vergadering dan ook nu geen uitspraak te doen. Het geen ook niet is geschied. 7 'Van onze militaire medewerker) JN DE VORIGE BESCHOUWING gaven we aan. hoe de Russen hun ge weldige machtsvorming in drie fasen ontplooiden. We schetsten de eer ste twee aan de hand van gegevens, ontleend van „Carrefour". Thans zullen we de dorde phase schetsen. DERDE PHASE JXe derde en meest gevaarlijke phase is nu Ingetreden. Anthérieu ty peert deze phase met: .,L' U.S.S.R. se forge maintenant les armes offensi ves". Rusland is dus de offensieve phase beeonnen. Het is wellicht nu'- tig nu het misverstand uit de weg te ruimen, als zouden de Russen tussen 1942 en 1945 voor hun bewapening ge heel afhankelijk zijn geweest van de Verenigde Staten en Engeland. Wan neer men nagaat, dat de Sowjets tn deze jaren tienduizenden vliegtuigen. 120.000 kanonnen van alle kalibers. 3 millioen lichte mitrailleurs en 20 a 30 duizend tanks, pantserwagens en ander rollend materieel fabriceerden, zal het duidelijk zijn, dat de oorlogsindustrie der Russen geen te verwaarlozen fac to was. En dan te bekijken, dat deze prestatie onder de meest ongunstige omstandigheden werd geleverd. Hoe zijn nü de omstandigheden, waaronder de offensieve macht wordt opgebouwd? Eigenlijk wel heel gunstig. Beschermd door de gordel van satellietstaten, in het rustige besef dat de vermoedelijke tegenstanders zich hebben ontwapend (Amerika voor 80 pCt.) terwijl zij zeli hun strijdkrachten intact houden, kun nen de Sowjets vrijwel ongehinderd hun plan volvoeren. Men meent, dat de Russen hun acti viteit voornamelijk richten op de vlieg tuigbouw. £oals wij reeds in andere artikelen toelichtten, bestaat 'n welge ordende luchtmacht uit 'n tacische en 'n strategische luchtmacht en 'n trans- portvloot. Het is moeilijk na te gaan hoe de verhouding tussen deze drie de len in Rusland is en aan welk dezer delen bij de aanmaak der vliegtuigen de voorrang wordt verleend. Ik weet niet of Anthérieu goed geïnformeerd is. wanneer hij zegt, dat de strategi sche luchtmacht deze voorrang heeft. Het klinkt waarschijnlijk, omdat de Sowjets zullen moeten beschikken over een strategische luchtmacht over lan ge afstand, die hen in staat stelt van af hun onlangs aangelegde Arctische bases tot diep in het gebied van de Verenigde Staten en Canada door te dringen om de oorlogsindustrie van deze mogendheden lam te bombarde ren. De ontwikkeling der tactische luchtmacht wordt zeker niet vergelen. Jachtvliegtuigen worden aangemaakt en met de hulp van Duitse ingenieurs bouwen zij straaljagers, die we een verbeterde uitgave zouden kunnen noe men van de Messerschmidts 163 en 282, welke de Duitsers juist voor de capi tulatie *i gebruik namen. Onze lezers zullen begrijpen, dat het moeilijk is positieve gegevens en getallen te geven. Uit het feit, dat typen van alle delen der luchtmacht bekend zijn, kan men opmaken, dat de opbouw van geen der delen wordt verwaarloosd. DE V-WAPENS Y* E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in dc periode van 10-20 Febr. 32 ver liezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Serg. B. Groencveld (Vlaardin- gen). Sold. W. van den Berg (Amsterdam), Serg. D. Hiemstra (Leeuwarden). Sold. L. Koning, (Leens, Gr.). Sold, f Bosmann, (Arnhem), Sold. H. Dekker (Am sterdam), Huzaar A. Haring, (Schipluiden). Korp. G. v. Zwie- ten (Amsterdam). Sold. J. Ver steeg (Utrecht). Sold. B. Wassink (Bathem, O.). Sold. YV. Dernison (Haarlem). Sold. H. Kroes (Blija, Fr.). Sold. M. Zuurhout (Vrees wijk). Sold. P. Verstraten (Bad hoevedorp. gcm. Haarlemmer meer). Kon. Ned. Ind. Leger: 17 man afkomstig uit Indonesië en Serg. pantsertroepen D. Udink (Deventer). Diverse huiszoekingen MADAT de Franse Assemblee met een overtuigende stemmenmeer- derheid zijn afkeuring heeft uitge sproken over de intussen berucht ge worden bekentenis van de communis- tenleider Thore?. dat de Franse com munisten landverraad zullen plegen bij een aanval der Sovjets, is de strijd tegen de communistische agitatie fel aangevat. Wij hebben reeds gemeld, dat zal onderzocht worden of Thorez voor de rechtbank zal gehaald worden en ook zijn politieke onschendbaarheid in het geding is. Over de officiële- woordvoerder der Franse communisten in de Assemblee, Florimond Bonte, is reeds een eis ge vallen. De openbare aanklager heeft ten aanzien van tleze Bonte voorgesteld de parlementaire onschendbaarheid op te heffen, hetgeen o.a. betekent, dat Bonte wegens opruiende taal gerechtelijk vervolgd zal kunnen wor den indien hij het te bont maakt. Gister zijn bovendien verschillende huiszoekingen verricht bij communis tische bladen, n.i. „Regards", „le Soir" en „France d'Abord". Oei, oei, daar ligt prinsesje Margriet. Ons prinsesje ondervond in St. An ton dat skiën niet zo eenvoudig is en dat men slechts met vallen en op staan het doel kan bereiken. V^elke vlucht de constructie der V- vapens heeft genomen is niet be kend. Uit krantenberichten konden we opmaken, dat de Russen niet stil zitten op dit gebied en we kunnen mr- zekerheid vaststellen, dat Duitse ge leerden al of niet vrijwillig hun proef nemingen met V-projectielen, voor Je Russen voortzetten. In hoever het bericht van Anthérieu op waarheid berust, dat de* Russen cv perimenteren met 'een vliegende boni van 100 ton, die zijn springstof ver voert over een afstand van meer dan 1000 km. valt moeilijk le beoordelen DE VLOOT Tot nu toe is Rusland geen zeemo gendheid van belang. Dat de Sow jets een grote bovenwatervloot zullen bouwen, die in geval van oorlog zeer ernstige moeilijkheden zal ondervin den om in de .vrije zee te komen, üjkt onwaarschijnlijk. Wel moet men re kening houden met een grote ontwik keling van het onderzeebootwapen, aa' een geduchte tegenstander zal worden op de geallieerde transatlantische ver bindingen. Veel Duitse onderzeeboot- werven zijn in haar geheel overge bracht naar de Zwarte Zee. Men schijnt zich speciaal (oe tc leg gen op de bouw van de onderzeeboot type XXI, waarvan een Amerik vlag officier onlangs beweerde, dat »nige eenheden van dit type voldoende zou den zijn geweest om in de afgelopen oorlog de gehele Amerikaanse boven watervloot te vernielen. Natuurlijk is dit type voorzien var. het ..Schnorkel" apparaat, deze Neder landse uitvinding, door de Duitsers naarstig genaast en door de Gealli eerden uiteindelijk in de oorlogsbuit gevonden. Ik kan mij voorstellen, dat men zich na het lezen van dit artikel niet „se nang" voel' Allerminst was het onze bedoeling onze lezerskring de mening bij te brengen, dat de dreiging uit he Oosten van dien aard is, dat tegen weer geen zin heeft. Integendeel! We hebben ongaarne enige feiten onder de aandacht gebracht, die moeilijk te loochenen zijn, maar gaarne zullen we andere feiten oneer de aandacht brengen, die ,.c!e bu.ger moed geven' Dit 7iillen wij gaarne in een volgend artikel doen. QESTELD. dat men op hoog ni- veau tot de overtuiging komt, dat een nieuwe Schelde-Rijnver- binding In het kader van de Bene- lux-verhouding in principe aan vaard moet worden, dan kan men natuurlijk dat principe blijven aanvechten. Het zal zeker ook ge beuren. Rotterdam ducht een ernstige achteruitgang, voor zijn haven, althans van het directe Moerdijkkanaal Het ziet daarin nog steeds een onnatuurlijk af buigen van een deel van het Rijn- verkeer, Maar goed, een voldongen feit zal eventueel tóch aanvaard moe ten worden. Het is voor West-Bra bant van belang, dat een even tueel voldongen feit zo goed mo gelijk zijn af waterings- en indus- trialisatiebelangen zal dienen. Afwatering en industrialisatie..., net is duidelijk, dat een „hoog" kanaal hiervoor allerminst ge schikt is. Dan krijgen we een al lernaarste scheiding in het land, dan komen ook de landverbindin gen in de knoop. Dan wordt de vestiging van industrieën er vol strekt niet door aangemoedigd. Dan is er voor de afwatering ook niets aan te „verdienen." We geloven niet. dat er in West- Brabant bij enig nadenken één stem ten gunste van zo'n kanaal zal klinken. Dat was een van de redenen, waarom in 1925 van West Brabant uit ook menige stem tegen het Moerdijkkanaal is gehoord. Toen we een paar keer onze neus in bevoegde Antwerpse kringen staken, meenden we echter gero ken te hebben, dat men op de kwestie van het kanaalniveau ae onderhandelingen thans zeker niet wil laten doodlopen. A ls het peil laag wordt, dient er echter ook een belangrijk ge vaar onder het oog te worden ge zien. Een laag peil, dat betekent sluizen. Bij het schutten van schepen komt een belangrijke boe veelheid zout water binnen, dat schade kan opleveren aan het drinkwater voor vee en aan de gewassen, welke met dat water in aanraking komen. Aldus Ir. Krii- ers in een nog steeds lezenswaar dig rapport van het jaar 1932. In Frieslands boezem, in het Hol landse Noorderkwartier en ook in Rijnland en Delfland weet men daar reeds van mee te praten. Nu hadden de deskundigen daarover in de twintiger jaren ook wel ge peinsd en ze werkten plannen uit. om het zoute karakter van het kanaalwater door aanvoer van zoet water uit Mark, Markkanaal. Donge- en Wihelminakanaal weg te nemen. Ir. Kritgers was er in 1932 echter helemaal niet gerust op, dat dit afdoende zou kunnen geschieden. Bij het ontwerpen van nieuwe kanaalplannen zal men zeker ook deze kant van de zaak niet uit het oog mogen verliezen. Er is hier een groot West-Brabants belang in het geding. Omwille van de industrie zal men de landbouw niet ernstig mogen benadelen. De deskundigen zijn in de laat ste twintig jaar allicht een graad je knapper geworden. Ze kunnen ons misschien geheel gerust stel len. We zullen hun oordeel gaarne vernemen. £en feit is, dat de afwatering on getwijfeld veel profijt kan hebben van een kanaal met laag niveau. We stippen het probleem nu maar even aan. Het is verwik keld met tal van neven-problemen die we nu niet alle willen noemen. Wijzen we slechts op het zeer be grijpelijke verlangen in Bergen op Zoom naar een oplossing van het havenvraagstuk. Welk der reeds ontworpen tracés zal het voorde ligst zijn voor de afwatering? Een kanaal geheel door de kleigebie den óf een dat voor een belangrijk deel de zandgronden doorsnijdt? Hierover zal men in verschillende waterschappen allicht verschillend denken. We stellen ons voor, dat men de kanten van Breda uit het kanaal dan maar liefst zo Ooste lijk mogelijk ziet gelegd, dat men meer naar het Westen voelt voor de projecten, die Dintelsas of Wil lemstad tot uitmondingsplaats hebben. De grote griet is intussen, zowel meer Oostelijk als meer Westelijk, dat al dit gedelibereer over een groot kanaal op nationaal en in ternationaal niveau de reeds lang hangende provinciale plannen tot verbetering der afwatering sla pende heeft gehouden, Vandaar dat men nu hartelijk hoopt op een spoedige beslissing. We moeten na tientallen jaren van tobben nu eindelijk eens weten waaraan en waaraf. (Vervolg op pag. 2) ^AAR de Maasbode van A.P. ver neemt, heeft Rusland zijn garni zoenen versterkt langs de Noors-Rus sische grens. De zegsman verklaarde, dat deze Russische versterkingen afkomstig zijn uit het Moermanskgebied. De troepenbewegingen houden klaarblij kelijk verband met Noorwegens voor genomen toetreden tot het Atlantisch pact. Volgens Sovjet-berichten zouden er winter-manoeuvres gehouden worden

de Stem | 1949 | | pagina 1