Verdergaande tegemoetkoming is niet mogelijk Wat bereidt Rusland voor? Thorez zal denkelijk voor verraad vervolgd worden Overeenstemming op enige principiële punten bereikt Wederom: Scheids-Rijn IN 'T KORT Joego-Slavië doet eindelijk concessies REGERING /IV M VAN A. MATERIELE OORLOGSSCHADE dekkingsplan moet ook onverkort WORDEN GEHANDHAAFD Huur-, loon- en prijsverhoging in twee of drie étappes? Tsjeclien moeten thuis blijven 23 PERSONEN zijn in China omge komen bij het verongelukken Droog weer Rechtsgrond WEL_ zeer opvallend is de houding van Joego-Slavië geworden ten aanzien van het Vredesverdrag met Oostenrijk. Joego-Slavië heeft totnutoe het been heel erg stijf gehouden met betrekking tot zijn eisen. Thans heeft de vertegenwoordiger van Tito op de conferentie te Londen, waar men al lang tracht het vredesverdrag met Oostenrijk in een bepaalde vorm te gieten, verklaard, dat Joego-Slavië bereid is compromis-voorstellen in te dienen aangaande de eisen met be trekking tot Oostenrijk. Wat Mars Vernielde. Terroristen leggen bom op spoorlijn Fel debat in Franse assemblee Het Atlantisch pact LangeEen voor allen, allen voor een De macht Van de tegenstander Een geweldig oorlogsapparaat wordt opgebouwd tTT.nrnE JAARGANG No. 1315 "ïïiuwe: N.V. Uitgevers My. Neerlandia virschUnt elke werkdag. Bureau: Breda, Y Straat H6 Tel: Redactie 8181, Admini- ®*i!fe 8778 Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, v Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. SjJM Mes Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd- T J H A. Bruna Abonnements- vooruitbetaling 3 90 per kwartaal, f 475 per week (uitsluitend bij met- Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. jT-7<>eüwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws Bureau voor ue f w# vjtfu, r -Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort "^Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, ~N~ieüwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axelsestraat 166. Telefoon 2347) DE MEMORIE van Antwoord op het Wetsontwerp Materiële Oorlogsschade is er door. 164 pagina's groot met verschil lende bijlagen. Zoals te verwachten viel, wordt aan de uitge breide critiek van het Voorlopig Verslag slechts op kleine onderdelen tegemoet gekomen. De Regering had in de Memorie van Toelichting becijferd, dat de totale uitgaven voor de ver goeding der oorlogsschade zouden bedragen: 7.4 milliard, waaronder 5.1 milliard als gevolg van het onderhavige wets ontwerp. Als gevolg van een herziening van de berekeningen kan dit totaalbedrag nu gesteld worden op 7,239 milliard, waarvan 4,457 milliard op grond van het onderhavige wetsontwerp. Het zijn natuurlijk maar ramingen. De loop van de her bouwkosten zal een grote rol spelen bij de vraag, of deze ramingen juist' zullen blijken. rpSJECHO-SLOWAAKSE sport- teams mochten totnutoe vrij naar het buitenland uitvliegen. Vrij, dat wil zeggen alleen in ge zelschap van een politiek-commis- saris, die nauwlettend moest toe zien op de gedragingen der spe lers en die voor alle veiligheid de paspoorten en verdere pa pieren, der sportlieden moes ten tiiheren! Nu een poli tieke beheerder zijn baantje in Noorwegen niet volgens de voor schriften heeft waargenomen, waardoor drie ijshockey-spelers oorspronkelijk was van één melding gemaakt er tussenuit konden .knijpen, heeft de regering hel besluit genomen, dat geen sportlui' meer naar het buiten land mogen. Leve de vrijheid! Rest één vraag: Waarom zijn de communistische machthebbers toch zo bang voor dat contact met het buitenland? £EN 47-jarige telefoniste is te Rot terdam door gasverstikking om het leven gekomen. De buren, die een gaslucht bemerkten, gingen in haar woning kijken en zagen de gaskraan openstaan. De vrouw was reeds over leden. [)E BELGISCHE communistenpartij gaat tijdens de redevoeringen die Chruchill en Spaak Zondag ter gele genheid van het Europees congres op een massavergadering in Brussel zul len uitspreken een tegendemonstratie organiseren om te protesteren tegen de Europese Unie. JTR VOORBEREIDING van de a.s. Benelux-conferentie op 10 Maart as. te Den Haag, zullen de eer ste ministers en de ministers van Buitenlandse Zaken der Beneluxlan- den Zondag te Brussel vergaderen. van een vliegtuig. 0E NATIONALE reclasseringcollecte in 1948 heeft opgebracht f 274.577 netto. Dit is f 116.8 meer dan in 1947. JODEN en Egyptenaren hebben gis- ter een strijd van negen maanden beëindigd door het ondertekenen van «en algemene wanenstilstandsovereen- komst volgens welke zal worden afge zien van „alle vijandige of oorlogs daden". het vliegveld Kalidjati in West-Jara is een Iesvliegtuig n®*rSCs»tort. Hierbij is de instructeur gedood en de leerling-vlieger gewond. j^EENT U HEUS, dat alleen profes- foren vergeetachtig zijn? Laten da,u uit de dr°om helpen. In 1948 werden in totaal 131.117 voorwer pen in de trein verloren. U zult het met ons eens zijn. dat deze voorwer pen niet allemaal aan professoren heb ben toebehoord. VAN DE NIEUWE zomerdienstrege ling der Spoorwegen die op 15 Mei a.s. ingaat zal een reisgids verschijnen die weer ongeveer de vooroorlogse ge daante zal hebben en bovendien uitge breider zal zijn, yoOR DIT JAAR hebben wij ons tot taak gesteld de 40.000 woningen zo dicht mogelijk te benaderen, zodat ik goede verwachting heb. dat wij nog in hei voorjaar van 1950 de 100.000ste woning zullen kunnen inwij den, zo heeft minister in 't Veld mee gedeeld. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Matige of zwakke Westelijke wind. In de middag ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren. Heden: zon onder 18.12 uur Maan op 7.21 uur. Zaterdag: zon °P 7.34 uur en maan onder 16.32 uur. EAVER de rechtsgrond en het uit- gangspunt van het ontwerp (al dan niet Integrale vergoeding) laat de M. van A. zich nogal laconiek uit: Er bestaat in theorie geen een stemmigheid over die rechtsgrond. In het stelsel van het ontwerp vindt men echter een trefpunt van de onder scheiden standpunten. Vrij algemeen verneemt men in het V.V. geen zo danige eisen, dat het algemeen wel zijn in gevaar komt. En naar de stellige overtuiging der Regering verdraagt het algemeen wel zijn niet een verder gaande tegc moetkoming als die, welke het ont werp voorstaat. Daarover wordt dan een heel fi nanciëel verhaal opgesteld, hetwelk kort en goed hierop neerkomt: Per medio 1945 bedroeg de totale staatsschuld 23.3 milliard, per medio 1948: 23.5 milliard. Op basis van het huidige wetsont werp dienen deze bedragen op beide .data nog met ongeveer 2 milliard gulden te worden verhoogd. Dc regering acht dit de uiterst toe laatbare grens, wil de financiële toe stand niet gedurende vele decennia worden overspannen. Zij kan noch instemmen met een integrale schadevergoeding, welke op nieuw de jaarlijkse belastingdruk met 66 millioen zou verzwaren noch met een verlenging van de periode dei- dekking tot 70 jaar bij een jaarlijkse annuiteit van 250 millioen. Integrale vergoeding zou de druk op de kapi taalmarkt dan naar de mening der Regering te veel versterken. Onrendabele toppen TAE M. van A. zet verder uiteen, dat het stelsel van het ontwerp zich in de eerste plaats richt op het meest fnuikende probleem, dat zich daarbij voordoet, het probleem van de finan ciering van de zogenaamde „onrenda bele toppen". Het ontwerp legt voor de eerstko mende jaren een noodver band, bestaande uit credieten met allerlei faciliteiten en uit vergoedin gen voor hen, die de vereiste mid delen zelf weten aan te trekken. Na 10 jaren wordt de extra-bijdrage vast gesteld (de zogenaamde uitgestelde bijdrage); na de uitkering daarvan zal het noodverband vervallen. De nor men, waarnaar de grootte van de uit- Oostenrijkse vredesverdrag De voornaamste punten van de voorstellen zijn: 1) Rectificatie van de huidige grens 2) Politieke economische en cultu rele autonomie voor dat deel van ,,'Sloveens Karinthië" (het meest Zui delijke deel van Oostenrijk), dat tot de Oostenrijkse republiek zou blijven behoren.; - 3) „Substantiële herstelbetalingen" van Oostenrijk aan Joego-Slavië.; 4) Het waarborgen van minderheids rechten aan die Kroaten en Slovenen, die ouiten het autonome gebied zou den blijven. Dc vertegenwoordiger van Joego- Slavië heeft er daarbij ook op gewe zen, dat het ontbreken van overeen stemming over het Oostenrijkse ver drag en de bezetting van Oostenrijk door de geallieerde legers met de ge volgen van dien voor de betrekkingen tussen Oostenrijk en zijn buurlanden, „een negatieve uitwerking" op de in ternationale betrekkingen hebben. In Oostenrijkse kringen erkent men volmondig, dat Joego-Slavië reeds ver van zijn oorspronkelijke eisen is afge weken. Men beschouwt dit als een goed begin, doch wenst, dat Joego- Slavië Oostenrijk nog meer tegemoet komt. /n de M. van A. inzake het wetsontwerp materiële oor logsschade verstrekt de Rege ring zeer uitvoerige gegevens betreffende de hier te lande ge leden schade. Ziehier enkele dier gegevens: Totaal verloren zijn 70.000 wo ningen, 12.000 woningen met bedrijfsruimte, 8360 boerderijen, 75 grote bedrijfsgebouwen, 1100 middelgrote, 1600 kleinere, 200 kerken, 220 kerkelijke gebou wen, 20 ziekenhuizen, 45 jeugdgebouwen, 600 binnen schepen, (bagger materiaal en pontons inbegrepen), 80.000 stuks vee. Zwaar beschadigd zijn 38.000 woningen, 7000 woningen met bedrijfsruimte, 6300 boerde rijen, 400 grote bedrijfsgebou wen, 3500 middelgrote, 6500 kleine, 719 kerken, 82 zieken huizen, 200 jeugdgebouwen, 8200 schepen. gestelde bijdrage zal worden vastge steld. zijn volgens de M. v. A. thans nog niet te bepalen, eensdeels, omdat de toekomst te zeer van allerlei on zekere factoren afhankelijk is in dien de algemene omstandigheden ten gunste keren dan zal dat uiteraard ook de normen gunstiger doen zijn, andersdeels, omdat het inzicht te dezen nog onvoldoende is gerijpt. Vóór 1 Januari 1956 zullen de nor men echter, in een nadere wet worden neergelegd. Voorts legt de M. van A. er de na druk op. dat de rendabiliteit het te kort in de exploitatie bepaalt, waar in gefinancierd wordt. Dc omvang van de extra-steun wordt door de draagkracht bepaald. Wie met een kleine nieuwe woning en met een klein nieuw bedrijfspand weer is ge holpen. krijgt dadelijk een dfinitie- ve voorziening. Huisraadchade rpEN AANZIEN van de huisraad- schade handhaaft de Regering ook het door haar gekozen stelsel. In de M. van A. is een volledige inventa- risstaat opgenomen voor de inrichting van een ruime woning, gezien in het licht van de soberheidsgedachte, die tot een maxim ium van t 11.250 leidt. Minister Lieftinck is bereid het Commissariaat voor Oorlogsschade dat als algemene commissie van raad en advies zal dienen met twee le den. gekozen uit de getroffenen, uit te breiden. Terzake van het beroep kan de re gering niet ingaan op het verlangen de rechterlijke macht in te schakelen Het Dekkingsplan WET financierings- en dekkingsplan bestaat uit: huurbelasting 75 millioen, wijzi ging registratie- en zegelrecht 10 mil lioen, technische wijziging Personele Belasting 15 millioen, technische wij ziging Inkomstenbelasting 10 millioen, verhoging Omzetbelasting 115 millioen Reeds vroeger deelde de Regering mede, dat ze van een aanvankelijk voorgenomen dode-handbelasting en heffing opcenten Vermogensbelasting heeft afgezien. De hierboven genoemde plannen meent de regering onverkort te moe ten handhaven. De M. van A. merkt daarbij met nadruk op: Het niveau, waartoe de belasting druk naar billijke maatstaven kan worden opgevoerd zonder ernstige schade voor arbeidslust en onderne mingsgeest is hier te lande op vele punten reeds bereikt. De M. van A. herinnert dan aan de verlichtingen, die reeds in uitzicht werden gesteld. De aanpassing van het huurpeil moet, naar de regering meent stap voor stap geschieden, o.m. omdat de bouwkosten in de komende jaren enigszins zullen dalen. (Vervolg op pag. 2i QMTRENT de treinramp bij Malang, waarover wij gister bericht heb ben, vernemen wij nog het volgende: De trein is niet op een mijn gelopen zoals aanvankelijk door Aneta gemeld werd. doch de ramp is het gevolg van de ontploffing van een zware bom, die terroristen op het landhoofd van de spoorweg geplaatst hebben met de be doeling haar te doen ontploffen, wan neer de trein uit Surabaja zou nade ren.. Zou zulks gelukt zijn, dan zou de locomotief voor het passeren van de biug ontspoord zijn en zou de trein m een ravijn gestort zijn. Het aantal doden blijkt vier te be dragen. namelijk drie militairen en een lerares uit Malang. Het spoorweg verkeer is voorlopig /ïfstremd. KONINKLIJK GEZIN WEER BIJEEN. Op Prinses Marijke na, die met grootmoeder op Paleis Soestdijk moest achterblijven, is het Koninklijk Gezin thans voltallig in Sankt Anton am Arlberg bijeen. (Door nonchalance in de verzendingsmethode der betrokken instantie ontvingen \vy deze foto te laat. Wij menen echter toch goed te doen onze lezers deze aardige foto niet te onthouden). De bedoeling was het, dat het Koninklijk Gezin vandaag van St. Anton naar Zermatt zou reizen. Dc reis is echter enige dagen uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van Prins Bemhard. TTENRI QUEUILLE, minister-president de Franse heeft de Nationale Vergadering meegedeeld, dat de verklaring van de commu nistische leider Maurice Thorez, naar het bureau van de openbare aanklager is gezonden. De gerech telijke autoriteiten moeten beslui ten, of tot gerechtelijke actie moet worden overgegaan, aldus Queuille. Thorez had meegedeeld zo als wij gisteren reeds schreven dat de Franse communisten Moskou zouden helpen, indien de Sovjets Frank rijk zouden aan vallen. yERBIED de communis tische partij!" zo klonk gisteren in de Franse Nationa le Vergadering de hartstochtelijke uitroep van de rechtse afgevaardigde Pierre André. Deze voerde het woord tijdens een temperamentvol debat over de ver klaring van Thorez die niets meer fit minder dan landverraad betekent. De afgevaardigden verhieven zich als één man van hun zetels, toen de voorzitter der vergadering, Edouard Herriot. de vraag stelde, of het Huis tot "n onmiddellijke bespreking van de verklaring wenste over te gaan. Het debat werd geopend door Sche- rer (republikeinse volkspartij), die de vraag stelde: ..Beschouwt Maurice Thorez zich als leider van een partij, die in dienst staat van een buiten landse mogendheid?" Thorez zei daarop o.m.: „De Fran se arbeiders en de vrienden des vre- des zullen alles doen, wat in hun macht ligt. om een oorlog tegen de Sovjet-Unie niet alleen moeilijk, doch onmogelijk te maken". Deze verkla ring werd door de communistische afgevaardigden luide toegejuicht. Thorez ging daarna fel te keer te gen „de kapitalistische landen, die oorlog zoeken en tegen het Atlantisch Pact". Van socialistische zijde werd Tho rez echter de mond gesnoerd, omdat Mollet de communisten zelf als oor logsophitsers brandmerkte. En hij verklaarde: „De hele Franse natie zal opkomen voor de verdediging tegen elke aanvaller, al is dit ook een voor malige bondgenoot". ^^VER twee punten hebben de be treffende landen, volgens berich ten uit Washington, overeenstem ming bereikt over het ontwerp van een At'.antisch pact. De^e punten ztj" 1 E°n gewapende aanval op een der Atlantische mogendheden zal wor den be. chouwd als esn aanval 00 allen en ieder land verplicht zich tot het verlenen van bijstand tegen de aan val in overeer stemming met zijn rechten van zelfverdediging volgens het handvest der Ver. Naties. 2. Elk la rel zal voor zich zelf be slissen over dc aard van de actie, met inbegrip van een megeiijk gebruik van de strijdkrachten, die het tegen de aanval zal ondernemen. Deze clausules 7ouden worden ver sterkt door andere artikelen, die voor zien in bijna voortdurende consultaties en in gecoördineerde voorbereiding van veidedigingsplannen. Deze overee- itemst zou de weg heb ben vrijgemaakt voor een snoedige slui ting van het pact, mogelijk binnen veertien dagen. Noorwegen overtuigd J.JALVARD LANGE, de Noorse mi nister van Buitenlandse zaken, heeft in hel narlement verklaard, dat zijn besprekingen te Washington de regering ervan hadden overtuigd, dat een Scandinavische alliantie op een „pactvrije" basis niet langer een prac- tische mogelijkheid is. ..Solidariteit, die beperkt is tot kleinere neutrale een heden kan niet het nodige effect heb ben ter voorkoming van oorlog." aldus de Noorse minister. Hij zei, dat het nooit in de bedoe ling van de V.S. ligt in vredestijd cm bases in Noorwegen te verzoeken. Het Atlantische verdrag bedoelt, zo legde hij uit, een regionale overeenkomst te worden, gebaseerd op het beginsel' „één voor allen en allen voor één". De mmister-president deelde verder nog mede, dat het antwoord van Noor wegen op de jongste nota der Sovjet- Unie, waarin het sluiten van een niet- lanvalsverdrag tussen beide staten wordt aangeboden, nog in overweging is. Dit antwoord zal worden gegeven zodra het parlement de volgende week deze aangelegenheid zal bespreken. DE STRIJDMACHT VAN SÖWJET UNIE AAN DE OOSTZEE NOORDELIJKE IJSZEE - JNAP.VIK' - O USSR MAR'NEc BASIS B 20.000 MAN JA RAKEt STAPT-&N£N POOOV'.ITOTUIGEW Over de strijdmacht van de Sovjet- Unie aan de Oostzee kunnen wij de laatste gegevens brengen, die kennelijk op inspiratie van een der bezettings machten in de belangrijkste Duitse cou ranten zo juist verschenen is. Deze kaart die een interessant beeld geeft van de sterkte en de opstelling der Russische strijdkrachten en strijdmiddelen, heeft grote indruk gemaakt in de Scandina vische landen. Interessant is. dat het Rode Leger niet alleen de reeds door de Duitsers ingerichte grote terreinen voor startbanen van raketwapens aan de Oostzee, heeft overgenomen, doch deze nog heeft uitgebreid met eigen startba nen, die in de Baltische landen werden ingericht. (Van onze militaire medewerker) "y OOR AL onze christelijke week- en dagbladen trachten met een prij zenswaardige vasthoudendheid, in het volledig begrip van hun hoge roeping, de geest der christenen te doordringen van de reële dreiging van het Goddeloze communisme, een dreiging, die zo tastbaar is, dat men zich met angstige beklemming afvraagt, of wij het overschrijden van de grens tussen dreiging en barre werkelijkheid nog zullen kunnen onderkennen. Het zwaartepunt van de strijd om voor of te gen) het communisme ligt in de strijd om de geest. De facetten van deze strijd worden ons in encycliek, herderlijke brieven, pers en van de kansels duidelijk voor ogen gesteld. Maar deze strijd om de geest wordt niet alleen met geestelijke middelen gestreden. De wereld heerschappij van het communisme wordt bevochten in een waarlijk totalitaire oorlog, waarin de materiële strijd zeker niet tot de geringste middelen behoort. Jk meen daarom goed te doen onze lezers eens een inzicht te geven in hetgeen in de UH.S.R. wordt voor bereid om deze materiële strijd tot het gewenste resultaat te leiden. Onder het opschrift: „Le commu nisme progresse partout" geven enige Franse journalisten in ..Carrefour" van 2 Februari j.l. hun inzichten over het voortschrijden van het communis me achtereenvolgens in Frankrijk, in de wereld, in de geesten der mensen en door de wapenen. Als leidraad van ons artikel kozen we hetgeen Etienne Anthérieu in ,/Le communisme pro gresse partout par les armes" aan be langrijks omtrent de Russische bewa peningspolitiek publiceert. De gegevens, die van achter het ijzeren gordijn tot onze Westerse vrije wereld doorsijpelen, hoe zeldzaam «n oncontroleerbaar ook, geven ons wel de indruk, dat achter dit gordijn op het gebied van militaire machtsvor ming iets gaande is. EERSTE PHASE TUaar Anthérieu meent, hebben de Russen deze machtsvorming doel bewust in phasen doen verlopen. De eerste phase ging in, toen na de Ja panse capitulatie de Sowjets hun po litiek richtten op een „cordon sanitai re", ons beter bekend als de gordel van de satellietstaten, om te voorko men, dat deze staten zouden kunnen worden gebruikt als bases voor ande ren, die door de Russen als niet vriend schappelijk worden beschouwd. Deze phase was dus in wezen defensief en we zijn het er wel over eens, dat deze phase succesvol is verlopen, al blijft Tito een zwakke stee in de gordel! Bovendien weten we niet of deze phase niet ieder ogenblik weer kan In treden bijv. door Finland binnen de gordel „uit te nodigen" en wie weet hoe de diplomatieke strijd om Noor wegen zal eindigen. TWEEDE PHASE J)e tweede phase, die in wezen nog defensief is, trad in toen de Sow jets begonnen met het verspreiden en verplaatsen van de zware industrieën in de richting van het Oosten, althans buiten Europees Rusland, om zo dc kwetsbaarheid van hun industrieel oor logspotentieel te verminderen. Een ti tanenarbeid! Kravchenko, Ward en anderen hebben ons onthuld hoe Je arbeidskrachten voor een dergelijke on derneming worden geworven en de slavenarbeid in de Duitse Sowjetzóne geeft ons een schril beeld hoe de mdt machthebbers dit genre plannen uit voeren. In deze phase viel de ontwikkeling van het mijngebied van Magnitogorsk en achter de Oeral, van het industrie gebied om het Baikalmeer, rijk aan steenkool, ijzer, zink en lood, van de gebieden van Tachkani, Stalinsk, Ir- koetsk en van de uitgestrekte tegen over Japan gelegen gebieden van Komsomolsk, Kaborowsk enz. Tot «leze phase kan men nog reke nen de reorganisatie van de krijgs macht. bestaande uit 250 divisies, een krijgsmacht die, zich op snelle wijze laat organiseren tot een dubbele sterk te van 500 a 000 moderne divisies. Een andere zeer betrouwbare bron nl. de Tsjechische thans in Franse dienst zijnde Lt. kolonel Miksche voert het oorlogseffectief op tot 735 divisies. Als basis voor zijn berekening neemt hij dc legersterkte der Russen in de laat ste oorlog nl. 250 infanteriedivisies, 15' gemotoriseerde infanteriedivisies, 100 pantserdivisies, 10 luchtlandingsdi visies, 20 artilleriedivisies en dc lucht strijdkrachten bestaande uit 15 tot 20 luchtlegers. Daarbij voegt hij lan lOf divisies van de satellietstaten en een honderd divisies van het rode China. In e. i j'.gen' .vritkel over de derde phase. 17 R KOMT roering in de kanalen- kwestie. Antwerpen gaat zich schrap zetten. Er zijn moties ge produceerd, waarin een kortere en veiliger verbinding met de Rijn een gewettigde eis wordt genoemd. Er wordt een beroep gedaan op de regels van goede nabuurschap en de bij verdrag vastgestelde ver plichtingen. Men ziet een toezeg ging inzake de betere Schelde- Rijnvtrbinding zo ongeveer als een onontkoombare voorwaarde voor totstandkoming van de Bene lux. Eerste-Minister Spaak heeft be zoek gehad van Burgemeester Cravebeckx en van Schepen Segers om deze Antwerpse stellingen nog eens stevig en met nadruk te stel len. In de Raadsvergadering, die daarna volgde, heeft hij natuurlijk niets over dit onderhoud kunnen mededelen. Het is hier een kwes tie van internationale diplomatte, die vooralsnog in de binnenkamers wordt behandeld. Wel echter heeft de Burgemees ter nog' eens met klem gewezen op de samenhang van de drie kwes ties: Schelde-Rijnverbinding. Stop van Ternayen, Vaart van Terneu- zen. ,.Alle drie moeten gelijktijdig behandeld worden. Het zou niet verstandig zijn het een van het ander te rukken" yye hebben al meermalen uiteen gezet, dat men van Neder landse zijde het vraagstuk realis tisch en in een geest van goede ver standhouding dient te benaderen. De, we zouden haast zeggen ro mantische opwinding van de twin tiger jaren moet er vreemd aan blijven. Als men teruggrijpt op tractaten en historische begrippen, dan vrezen we, dat het weer een twistgesprek zonder eind wordt. Ieder kan dat zo op zijn manier uitleggen en aan het eind staat men dan diametraal tegenover el kaar. Wat de Stop van Ternayen en het Kanaal van Terneuzen aangaat, hoeft Nederland nauwelijks een woord te zeggen. „Gaat uw gang, Belgen, onze medewerking krijgt ge".... Doch Schelde-Rijn. dat is het grote geschilpunt. Het speelt op internationaal, het speelt op nationaal en het speelt op regionaal vlak. We internationale kant, dat zal het werk worden van de diplo maten. Van Belgische zijde heeft men in dit verband gesproken over ..compensaties". Nederland heeft aan België inderdaad^mr trouwe vriend gehad ten aan^^fcvan eco nomische tegemoetkoiw^en. ten aan„ien van besprekingen in de Veiligheidsraad enz. En nu beluis tert men stemmen, die zeggen: „Voor wat hoort wat". Het is. geloven we, het beste er maar niet te veel van te zeggen. Belgische bladen ontvingen een bericht uit Den Haag. als zou er zeer koel zijn gereageerd in Ne derlandse kringen op het Antwerp se verzoek. De kwestie zou niet eens op de agenda der Haagse be sprekingen komen, We kunnen ons echter niet voorstellen, dat men 't vraagstuk eeuwig kan blijven ont lopen zonder de Benelux-verstand- houding in gevaar te brengen. Op het internationale vlak moet de kwestie toch weer aan de orde ko men. Wat het nationale vlak aangaat, komen natuurlijk vooral de be langen van de grote havensteden in het Benelux-gebied in het ge ding. Minister Stikker heeft in de Kamer al met een kort woord ge wezen op het verschil van goede renomslag in Antwerpen en in Rotterdam, dat de tweede haven meer conjunctuurgevoelig maakt. We hebben uiteraard ook veel be langstelling voor deze kant van de zaak en we verwachten, dat de onderhandelaars van Nederlandse kant zeker niet zullen nalaten dit alles in de gedachtenwisseling wanneer die dan ook plaats heeft op het tapijt te brengen. We hebben al eens eerder ge zegd, dat het naar ons inzicht van groot belang lijkt, da* men vooral streeft naar nieuwe waterwegen van verkeer-scheppend karakter, waardoor het geheel van diensten, door het Beneluxgebied te bieden, kan worden vergroot. Als men er slechts op uit is, intern elkaar een kleiner of groter aantal vliegen af te vangen, dan schieten we er uiteindelijk niets mee op en lijdt de onderlinge goede verstand houding. Gesteld intussen - we kunnen or s zulks heel goed indenken dat men tenslotte in het onderling beraad tot de overtuiging komt: die nieuwe verbinding is nodig, zij zal met gezamenlijke inspanning tot stand gebracht worden, dan rest nog de grote vraag van het tracé en van de regionale belan gen, die daarmee gemoeid zijn. We willen er in een volgend ar tikeltje nog iets van zeggen. j?EN POLITIEMAN in den Haag kreeg last met een arrestant, die de politieman met een mes Te lijf wilde. De politieman loste 4 schoten, waarvan één de arrestant dodelijk trof Voor de rechtbank te Den Haag terecht staande is nu tegen de politie man anderhalf jaar geëist, daar de officier voor een dodelijk schot geen aanleiding aanwezig vond.

de Stem | 1949 | | pagina 1